Hof rijdt maffiarechters in de wielen Libanon en Israël terug naar af Massaprotest tegen Kohls catalogus der gruwelen' Buitenland t Ontvoerders Duitse ijkaard spoorloos Belgisch meisje (18) laat beide ouders ombrengen Zesjarig Amerikaantje beukt baby bijna dood DIT MAAKT U NOOIT MEER MEEI mwEmEimwiWEREmwis Britse koningin wil voor Diana proeftijd instellen Geur van corruptie Londen praat in het geheim met IRA. BANDAG 29 APRIL 1996 Vijftig doden bij aanslag in Pakistan Lhore Bij een aanslag gisteren op een overvolle Pakistaanse lus zijn zeker vijftig mensen om het leven gekomen. Ruim twin- Ig personen raakten zwaar gewond. Ooggetuigen vrezen dat het lodental nog zal oplopen. De autoriteiten vermoeden dat de lomexplosie het werk is van een politieke terreurbeweging. De Tanslag vond plaats in de provincie Punjab. Zwarte militairen na 50 jaar geëerd Iashington Meer dan vijftig jaar na hun heldendaden gedu- lende de Tweede Wereldoorlog krijgen zwarte Amerikaanse sol- Y" aten de hoogste militaire onderscheiding, de Medal of Honor. ll lit heeft het Amerikaanse blad U.S. News and World Report ge- Jh ield, waarbij het erop wijst dat geen enkele Amerikaanse zwar te die onderscheiding ooit heeft gehad. Zeven zwarten - van wie r nog maar één in leven is - zijn voorgedragen. Tijdens de \veede Wereldoorlog hebben 1,2 miljoen zwarten in het Ameri- aanse leger gediend. .ennedy-spullen brengen 60 miljoen op iew york De vierdaagse veiling van de nalatenschap van Jacky nis* •4, Kennedy Onassis heeft de erven het verbluffende bedrag van 4,5 miljoen dollar (bijna 60 miljoen gulden) opgeleverd, meer sTBan acht keer de geschatte opbrengst. In totaal kwamen 1301 Ij aken onder de hamer, variërend van prullaria tot antieke bu tt eau's. Het veilinghuis Sotheby's in New York erkende de gretig- leid van het publiek om iets van de Kennedy's in hun bezit te rijgen zwaar onderschat te hebben. De spullen gingen weg voor iet tienvoudige, het honderdvoudige of zelfs het driehonderd- I 'oudige van de geschatte maximale opbrengst. Tinton op video in Whitewater-zaak VASHiNGTONDe Amerikaanse president Bill Clinton is gisteren oor een videocamera als getuige opgetreden in de Whitewater- :aak. Hij werd in het Witte Huis, eerst een uur lang ondervraagd loor de advocaten van de verdachten en daarna meer dan drie aan de tand gevoeld door de aanklagers. In het proces staan wee voormalige zakenpartners van Clinton en diens vrouw Hil ary terecht. Clinton staat zelf niet terecht, maar treedt slechts ils getuige op. Processen moeten stoppen Verdachten komen vrij >nn peter van nuusenburg «respondent e politie van de Noord-Duitse arjad Hamburg jaagt nog steeds de ontvoerders van de mui miljonair Jan Philipp Reemts- Reemtsma werd vrijdag- icht na een gevangenschap fin 33 dagen vrijgelaten, nadat jn familie een losgeld van 30 tiljoen mark, een record, had ;taald. De politie zei gisteravond lim 200 tips te hebben gekre- :n, maar heeft nog steeds geen eet' spoor. Voor de inlichtin- :n die de arrestatie van de da- brs mogelijk maakt, is een be- jning van 100.000 mark uitge- lofd. j De ontvoering van de 43-jari- excentrieke rijkaard is een i de spectaculairste misdrij- m in het naoorlogse Duits- nd. Uniek was ook de houding in de media, die zich geduren- het hele drama aan een door imilie en politie gevraagde in- rmatiestop hielden. Reemtsma werd vrijdagavond maart overvallen bij zijn villa de chique wijk Blankenese. e bijna vijf weken van zijn ge- ingenschap heeft hij in een ;lder doorgebracht. Hij was an de muur geketend met een itting die net lang genoeg was m het chemisch toilet te kun- en bereiken. De daders, die ngels met een Duits accent iraken, hebben hem goed be- andeld. KOfTSTKSWÏG 7, SASSSMftfM TB. 0232-2304*1 *B TAX 0252-230563 na vijf jaar al uw geld terug!» >pc la I Een uitspraak van het Constitutionele Hof in Italië over de bevoegdheden van verschil lende soorten rechters, dreigt de justitiële machine compleet lam te leggen. Talloze processen moeten opnieuw beginnen met als bijkomend gevolg dat vele maffialeden zullen vrijkomen wegens het verstrijken van de termijn van hun voorarrest. alles te maken met de structure le onderbezetting waarmee met name de kleinere gerechtsho ven in Italië kampen. Zo ook in Perugia, waar zaterdag het pro ces tegen oud-premier Giulio Andreotti werd opgeschort maar in werkelijkheid geheel opnieuw moet beginnen rome eelco van der linden correspondent Volgens het Costitutioneel Hof mag een rechter die in de on derzoeksfase heeft moeten be slissen over arrestatie of vrijla ting van een verdachte, later tij dens het proces geen lid zijn van het hof dat deze persoon berecht. Zo wil het Constitutio nele Hof maximale objectiviteit garanderen. Hoewel het in theorie gaat om twee verschillende functies blijkt in de praktijk dat ze heel vaak door dezelfde persoon worden uitgeoefend. Dit heeft vanwege de 'dubbelfunctie' van rechter Paolo Nannarone. De rechter zei tijdens de zit ting dat hij volgens de uitspraak van het Constitutioneel Hof niet verder mag gaan, omdat hij zich in het verleden heeft moeten uitspreken over de arrestatie van Michelangelo la Barbera. Deze maffiabaas wordt er sa men met Andreotti en de chris ten-democratische oud-minis ter Claudio Vitalone van ver dacht in 1979 journalist Mino Pecorelli te hebben laten ver moorden. Het proces tegen Andreotti is het eerste van wat, als er niet wordt ingegrepen, een lange reeks zal worden. De situatie is met name ernstig in Zuid-Italië, waar de justitiële infrastructuur traditioneel slechter is dan el ders en waar nu talloze maffia- processen op de klippen drei gen te lopen. Inclusief het 'monsterproces' tegen de moor denaars van de rechter Giovan ni Falcone. Hier blijken drie rechters zich in de onderzoeks fase te hebben gebogen over de arrestatie van zeker de helft van de 42 verdachten. Nationaal anti-maffia-procu reur Bruno Siclari zei zaterdag dat als gevolg van alle vertra ging het voorarrest van vele maffialeden zal verlopen en dat ze dus moeten worden vrijgela ten. Hij drong aan op een de creet van de regering 'om een ramp te voorkomen'. Vandaag houdt demissionair premier Di- ni spoedberaad met minister van justitie Coronas. VS gaan Jeruzalem anti-raketwapens leveren Het contact tussen de gang sters en Reemtsma's vrouw Ann Kathrin verliep via advertenties in het boulevardblad Hambur ger Morgenpost. Zo werden ook de afspraken gemaakt over de levering van het losgeld. Twee keer ging de overhandi ging van het geld mis. Na de tweede keer dreigden de misda digers Reemtsma een vinger af te hakken en verhoogden ze het geëistè losgeld van 20 tot 30 miljoen mark. De derde keer ging het goed en werd Reemts ma in een bos op vrije voeten gesteld. In 1980 verkocht Reemtsma zijn aandeel in de tabaksfabriek van zijn vader voor 300 miljoen mark. Hij maakte naam als me cenas, gaf de miskende schrijver Arno Schmidt een stipendium van 350.000 mark, subsidieerde feministische projecten, schreef een boek over de bokser Mo hammed Ali en hield een links tijdschrift in leven. Twee van zijn projecten ver oorzaakten grote opschudiing. Het eerste betrof een tentoon stelling waar misdaden van de Wehrmacht tijdens de oorlog aan de kaak werden gesteld. De tweede rel ontstond toen Reemtsma probeerde een aan tal door krakers bewoonde pan den te kopen in de Hamburgse Hafenstrasse. Die waren al jaren een doorn in het oog van de au toriteiten. Reemstma wilde de krakers in de huizen laten wo nen, maar de koop ging uitein delijk niet door. wilruk paul koopman correspondent relatie met het Belgische meisje. Aanvankelijk verklaarde het meisje dat haar vader haar moeder met messteken om het leven had gebracht en vervol gens de hand aan zichzelf had geslagen. Daarop zou zij zelf de ambulance hebben gewaar schuwd. Haar getuigenis wemelde echter van de tegen strijdigheden, aldus een politie woordvoerder. Later biechtte zij op dat zij zelf de moord op haar ouders had beraamd. De in Antwerpen aangehou den 17-jarige jongeman heeft bij zijn verhoor de laatste lezing van het Wilrijkse meisje op en kele details na bevestigd, aldus de politie. De 43-jarige vader van het meisje en zijn 40-jarige echtgenote hadden een wassa lon in Wilrijk. Een slechte ver houding tussen haar en haar ouders maakte volgens het meisje, Lesley, het leven thuis onhoudbaar. Een 18-jarig Belgisch meisje uit Wilrijk heeft de moord op haar beide ouders beraamd en deze vervolgens laten uitvoeren door twee vrienden. Dit heeft het meisje zaterdag, kort na haar aanhouding, bekend. Haar va der en moeder waren vrijdag morgen hevig bloedend in de ouderlijke woning aangetroffen. De vader, die tien messteken had opgelopen, leefde nog eni ge tijd. De moeder werd dood in de slaapkamer gevonden. De beide daders, een 17-jari- ge Antwerpenaar en een in Den Haag wonende 20-jarige man, werden vrijdagmiddag en zater dag aangehouden. De Belgische justitie heeft inmiddels om de uitlevering van de Nederlandse man gevraagd. Volgens de Ant werpse politie hadden beide mannen een vriendschappelijke JERUZALEM-WASHINGTON Rtr-AFP-GPD Een half miljoen Libanezen en tienduizen den Israëliërs zijn het afgelopen weekeinde naar hun huizen teruggekeerd, in de hoop dat het militaire conflict tussen Israël en Hezbollah niet opnieuw escaleert en tot bombardementen op hun woonplaatsen leidt. De Verenigde Staten hebben tijdens het bezoek vari premier Peres aan Washington hun 'onverzettelijke' steun aan de veiligheid van Israël uitgesproken. Peres en de Ameri kaanse president Clinton verklaarden giste ren dat aanvallen door radicale islamitische groepen het vredesproces in het Midden- Oosten niet zullen tegenhouden. Peres kwam gisteren voor een driedaags bezoek in de Amerikaanse hoofdstad aan. Daar sloot hij een akkoord met minister Perry van Defensie, waarbij de Amerikanen de joodse staat zullen steunen in de strijd tegen moslim-terreur en het land waar schuwen als er raketten op zijn grondge bied worden afgevuurd. Er is afgesproken dat vanaf 1997 het an tiraket laserafweersysteem Nautilius wordt geïnstalleerd en in 1998 het antiraketsys teem Arrow. De Nautilius is in februari in de woestijn van New Mexico succesvol ge test tegen een raket die op de katjoesja lijkt. De Arrow, dat middellange-afstandsraket- ten al op vijftig kilometer afstand kan on derscheppen, wordt door de twee landen gezamenlijk ontwikkeld. Ook komt er een satellietalarmsysteem dat moet waarschuwen tegen inkomende raketten. Een bilaterale werkgroep zal zich verder verdiepen in de verdediging tegen deze wapens. In het zuiden van Libanon ging een groot deel van de zondag op aan het begraven van de slachtoffers van het conflict, waarbij meer dan 150 Libanezen omkwamen en 350, merendeel burgers gewond raakten. Onder de doden waren volgens Hezbollah dertien guerrillastrijders. De inwoners van Kiryat Shmona in het noorden van Israël verlieten sceptisch hun schuilkelders en zeiden zich verraden te voelen over de inhoud van het bestand. Het zaterdag ingegane bestand laat namelijk onverlet dat de strijd in de door Israël be zette strook in Zuid-Libanon doorgaat. De Hezbollah bleef tot vlak voor de in werkingtreding van het bestand katjoesja's op Noord-Israël afvuren. Haar verzet tegen de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon won de afgelopen weken aan po pulariteit onder de Libanezen. De Israëlische, gezaghebbende krant Ma'ariv bestempelde de wapenstilstand gisteren als een diplomatieke nederlaag voor Israël. Ma'ariv zei dat Jeruzalem weer op hetzelfde punt is beland als in 1993. Ook destijds werd via bemiddeling van de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher een akkoord bereikt over het ongemoeid laten van eikaars burgers. Premier Peres verdedigde het bestand door te zeggen dat het de Israëlische ver wachtingen overtrof. Maar Sharon, politicus van de oppositionele Likud en ex-minister van Defensie, zei dat Peres akkoord was ge gaan om de weg vrij te maken voor zijn be zoek aan Washington. Israël slaagde er niet in het doel van de operatie Druiven der Gramschap, uitscha keling van de bases van Hezbollah en de beweging zelf, te realiseren. Hernieuwde vredesonderhandelingen tussen Israël en Syrië moeten hiervoor oplossingen bieden. Volgens commentatoren is de Syrische president Assad de grote overwinnaar. De Syrische leider kreeg de afgelopen week veelvuldig bezoek van de Amerikaanse mi nister Christopher en diens Franse ambtge noot De Charette. In de Iraanse hoofdstad Teheran ver klaarde minister van Buitenlandse Zaken Velayati er van overtuigd te zijn, dat Hez bollah, dat van zijn land financiële steun krijgt, zich aan het bestand zal houden. He zbollah is versterkt uit de strijd gekomen en bereidt zich voor op een belangrijke rol in de politiek in Libanon, aldus Velayati. washington hans de bruun correspondent De ouders van Ignacio Bermu- dez hadden hem wel eens las tiggevallen. Ze keken hem ook geregeld 'lelijk' aan. Daarom drong een inwoner van de Cali- fomische stad Richmond begin vorige week met twee vrienden hun huis binnen, gooide Igna cio uit zijn bed, schopte hem te gen het hoofd en sloeg hem met een stok. „Ik wilde hem doden", zou de dader later hebben ge zegd. Het lijkt 'gewoon' geweld zoals dat in grote Amerikaanse steden vaker voorkomt. Ware het niet dat Ignacio Bermudez slechts 33 dagen oud was en zijn kwelgeest pas zes jaar. De baby ligt sindsdien in kritieke toestand in een ziekenhuis in San Francisco en zal, als hij het overleeft, waarschijnlijk hersen letsel overhouden. „Ik heb zoiets nog nooit mee gemaakt", zei de officier van justitie die de jeugdige dader vrijdag aanklaagde wegens po ging tot moord. Voor Ignacio's ouders hoeft de knaap niet te worden ge straft. „Niet dat ik hem vergeef, maar deze jongen is niet hele maal in orde", zei Ignacio's va der. Volgens hem is vooral de moeder van de jongen verant woordelijk, „want wat doet een kind van zes 's avonds alleen op straat". De ouders van het slachtoffer verwijten zichzelf dat ze hun pasgeboren baby alleen thuis achterlieten om bood schappen te doen. londen afp De Britse koningin, Elibzabeth, wil een 'proeftijd' voor prinses Diana na haarscheiding van prins Charles, voordat ze haar eventueel officiële verplichtin gen wil geven. Dit meldde giste ren de Sunday Telegraph. Diana wil gaag buitengewoon ambas sadeur voor Groot-Brittannië worden. Maar de koningin zou Vakbeweging strijdt tegen bezuinigingen ij e*ixisc wif oir ijt.li ici^cr i L/tztrui PORTRET: SITI HARTINAH SUHARTO onn peter van nuusenburg g orrespondent laar schatting 50.000 mensen ebben gisteren in Bonn de erste grote demonstratie ge- j, ouden tegen het vorige week ekend gemaakte bezuini- ingsprogramma van de Duit regering. naar halvering van de werkloos heid in het jaar 2000. Momen teel zitten vier miljoen Duitsers, bijna 11 procent van de be roepsbevolking, zonder werk. De onverwacht hoge opkomst in Bonn is het eerste signaal dat het programma op grote weer stand stuit. De regering wil on der meer het mes zetten in soci ale voorzieningen die door de vakbeweging als onaantastbare verworvenheden worden be schouwd. De meest omstreden punten zijn: het plan om bij ziekte de eerste zes weken slechts 80 pro cent van het loon te betalen, geen salarisverhoging voor ambtenaren, uitstel met een jaar van de verhoging van de kinderbijslag (van 200 tot 220 mark), het geleidelijk optrekken van de pensioengerechtigde leeftijd voor vrouwen van 60 naar 65 jaar en voor mannen van 63 naar 65 jaar, bevriezing van de sociale uitkeringen op het huidige peil en versoepeling van het ontslagrecht. Of het pakket ongeschonden door de Bondsdag komt is zeer de vraag. Niet alleen de opposi tiepartijen SPD, Groenen en PDS, ook leden van de rege ringscoalitie van CDU/CSU en FDP zetten vraagtekens bij het 'sociale gehalte' van het pro gramma. Daarnaast dreigen de bonden met stakingen, terwijl diverse deelstaten eveneens hebben geprotesteerd tegen on derdelen die hen geld kosten. Dat laatste protest bleef niet be perkt tot deelstaten die door de SPD worden geregeerd. Ook het tweede thema van de Bonner demonstratie blijft de gemoederen de komende maanden bezig houden. De re gering. wil de openingstijden van winkels verlengen tot 20.00 uur op werkdagen (was 18.30) en 18.00 uur op zaterdag (was 13.00 uur). Oppositie en vakbe weging zien in de verruiming van de openingstijden een 'aan slag op het gezinsleven'. Des kundigen hebben becijferd dat de nieuwe winkelsluitingswet zeker 50.000 nieuwe banen op levert. De vrouw van de Indonesische president Suharto is gisteren op 72-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Ze stierf in een militair ziekenhuis in Jakarta. Voor heel Indonesië is een rouwperiode van zeven da gen afgekondigd. Mevrouw Suharto wordt vandaag begra- Dertig jaar lang was Siti Harti- nah de onbetwiste first lady van Indonesië, vooral doordat ze een ijzersterke tandem vormde met haar man, president Suhar to. Toch lag het niet zo voor de hand dat Muhammad Suharto (jaargang 1921) en Siti Hartinah (geboren in 1923) samen door het leven zouden gaan. Suharto is van eenvoudige boerenaf komst, terwijl zijn echtgenote ningratwas, van adel. Haarva der, Raden Mas Soemoharyo- mo, was als districtshoofd lid van de ambtsadel in Solo (Mid den-Java) en haar moeder be hoorde tot de hofhouding van de in die stad gevestigde prinse lijke Mangkunegaran-dynastie. Dat is een zijtak van het vor stengeslacht waarvan de hoofd- loten zetelen in de beroemde kratons van Solo en Yogyakarta. Toen hij 26 jaar was en deelnam aan de vrijheidstrijd tegen de Nederlanders werd Suharto door bemiddelaars gekoppeld aan de twee jaar jongere Siti Hartinah. Ze trouwden op 26 december 1947 in Solo, waarna zijn militaire taak weer riep en zij haar man volgde naar Yo gyakarta. „Er is geen minneko- zerij aan ons huwelijk vooraf gegaan", meldt Soeharto in zijn autobiografie. „Bij ons gold: het leven te delen leidt tot liefde". En tot nakomelingschap. Drie zoons en drie dochters kreeg het echtpaar. De meeste kinde ren zijn in zaken gegaan. Ook vuile zaakjes, zo valt in Indone sië allerwege te beluisteren. De woorden vriendjespolitiek en corruptie zijn in dat verband niet van de lucht, een kwalijke geur die ook nadrukkelijk om mevrouw Suharto hing. Ibu Tien (Moeder Tien) „mag wel een super-elite worden ge noemd" als het om het hante ren van de strijkstok gaat, sneerde Indonesië-kenner W.F. Wertheim al in 1976. Naar wordt aangenomen had mevrouw Suharto achter de schermen aanzienlijke invloed Het echtpaar Suharto in maart dit jaar. foto reuters enny nuraheni op haar man. Het bekendste project waaraan ze haar naam verbond, is het grote themapark Taman Mini Indonesia in het zuiden van Jakarta. Voor tal van andere projecten zou ze de offi ciële goedkeuring hebben be werkstellig in ruil voor en daar doelde Wertheim op aanzienlijke sommen smeer geld. Ook van liefdadige instel ling die ze beheerde, is wel ge zegd dat die slechts een dek mantel waren voor persoonlijke verrijking van de familie Suhar- Ibu Tien wordt, net als in de toekomst haar man, begraven bij de vulkaan Lawu op Oost-Ja- va, niet ver van Solo. Al sinds 1977 staat daar een enorme graftombe op het echtpaar te wachten, vlak naast het familie graf van de prinselijke Mangku- negarans, waar ook Siti Harti- nahs moeder rust. Aangezien de vorstelijke dodenakker voor de boerenzoon Suharto taboe is, hebben de Suharto's daar hun eigen praalgraf laten bouwen. ronald frisart. de prinses hebben laten weten dat ze niet meteen de kroon of de regering in het buitenland kan vertegenwoordigen. De prinses moet eerst gedurende een bepaalde tijd blijk geven van 'goed gedrag'. Zo wil de ko ningin dat haar schoondochter ophoudt met het in de open baarheid brengen van de bij zonderheden van de lopende echtscheidingsprocedure. LONDEN Rtr-ANP De Britse regering onderhoudt geheime contacten met het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), ondanks een nieu we reeks bomaanslagen van deze terreurorganisatie. Dat meldde gisteren de Britse krant The Sunday Times. Van regeringszijde in Lon den is dat bevestigd. Londen ontkent echter dat het contact ten doel heeft een nieuw be stand te bereiken. Bemiddelaar namens de re gering is volgens het blad de voormalige minister voor Noord-Ierse Zaken, het Con servatieve parlementslid Mi chael Mates. De contacten lo pen via de politieke vleugel van de IRA, Sinn Fein. De on derhandelingen begonnen en kele weken geleden met toe stemming van de Britse pre mier, Major. Nadat de IRA eerder dit jaar het eind 1994 overeengeko men bestand had opgezegd, verklaarde de Britse regering af te zien van politieke contac ten met de Republikeinse be weging.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5