Densamo s Densamo straalt weer Formule 1 heeft een nieuwe ster: Villeneuve Sport Ter Specke Bokaal 1"3— -pgrj 1 feest voor werpers Bruins stort bij de meet in elkaar Laagterecord Rotterdam Van Dorp springt 5,71 ver In de hel van Rotterdam laaide het vuur bij Belayneh Densamo hoog op. De Ethiopische wereldrecordhouder op de marathon beleefde er zijn renaissance. Na zeven kwakkeljaren verscheen er weer een prachtige heldere lach op zijn donkere gelaat. De winnende tijd (2.10.30) stemde de 31-jarige doordouwer niet helemaal tevreden. Maar het deja-vu met Rotterdam is wellicht voldoende voor een uitstapje naar de Spelen van AÜanta. „Het moet al vreemd gaan wil de bond me nu nog passeren." 'c nürburgring ivo op den camp dt gpd-verslaggever ;ei 1 Een beetje op de gitaar tokkelen 01 en met de computer spelen. Jacques Villeneuve heeft hob- 1by's die bij zijn uitstraling pas- h sen: een vrolijke student. Giste ren schreef de 25-jarige Cana- dees echter geschiedenis door als eerste coureur na Emerson fFittipaldi in 1970 in zijn de buutjaar een Grand Prix Formu le 1 te winnen. Het snelle circus heeft een nieuwe ster. Eentje e die in het voetspoor van zijn va- D; der Gilles treedt, de passionele ?e Ferrari-coureur die veertien jaar d< geleden in Zolder tijdens de lif trainingen voor de Grand Prix Iri van België dodelijk verongeluk- d te. jj Alleskunner a Zelfs alleskunner Michael el Schumacher moest zich neer- aa leggen bij de suprematie van Villeneuve. Toch was de wereld- al kampioen niet ontevreden met je zijn tweede plaats. In de trai te ningen moest hij meer dan een ol seconde prijsgeven op de beide ai Williams-coureurs Hill en Ville- is neuve, maar in de race stond lil zijn stuurmanskunst borg voor st< een spannend verloop. De bi tweede plaats werd in het Ferra- e< ri-kamp gevierd als een over- te winning. De wereldkampioen waarschuwde meteen voor een te groot optimisme. „De auto is nog geen winnaar, ook al leek dat misschien wel zo," prees hij ongewild zijn eigen kunnen, dat blijkbaar de gebreken van de Ferrari ruimschoots compen seerde. Verstappen Jos Verstappen keek met ge mengde gevoelens terug. Als enige van het twintigkoppige veld moest hij de strijd na 38 van de 67 af te leggen rondjes staken met een mechanisch de fect. Dit keer was het een kapot te versnellingsbak die de Lim burger, in tiende positie rijdend, tot opgave dwong. De andere uitvallers, slechts vier in getal, strandden door stuurfouten. „De auto zal betrouwbaarder moeten worden. Dat is op dit moment het probleem," vertel de teambaas Tom Walkinshaw van Arrows na afloop. Verstappen was vertrokken vanaf de dertiende startplaats. Daar baalde hij stevig van. „Vre selijk veel onderstuur," gaf hij in woord en gebaar aan, hetgeen betekent dat de auto als het wa re niet door de bocht wil. Beslo ten werd de hele afstelling van de auto voor de race te verande ren. „Het was iets beter, maar nog altijd niet optimaal," con cludeerde Verstappen. Het was in meerdere opzich ten toch een beetje een Ferrari- rotterdam frans dreissen gpd-verslaggever De olympische missie van de viervoudig laureaat van Rotter dam, die zich nota bene zelf bij de organisatie had aangemeld, is geslaagd. Hetgeen niet gezegd kan worden van de Nederlandse avonturiers. De ultieme afrit naar Atlanta eindigde in per soonlijke drama's. Sport is soms onbarmhartig, onrechtvaarig. Met verdriet en leedwezen werd het uitvallen van Luc Krotwaer geannonceerd. Een gekwetste schouder deed hem na twintig kilometer uitgeleide. De Eind- hovenaar werd na drie kilome ter gehaakt en smakte tegen het asfalt. Hij verbeet de helse pij nen, totdat de grens was be reikt. „Domme pech, over en sluiten." Marco Gielen moest een tem poversnelling bij het 35 kilome dag op het circuit in de Eifel. Luca di Montezemolo, de presi dent van de legendarische ren stal, was hoogstpersoonlijk ge komen om zijn manschappen aan het werk te zien. De extra verte Italiaan had de laatste tijd nogal wat kritiek geuit op zijn personeel en vond het blijkbaar op zijn plaats het een en ander recht te zetten. Direct na het vallen van de finishvlag was hij er als de kippen bij om de com plete Ferrari-crew een voor een de hand te drukken. Met de Grand Prix in Imola - het thuis- circuit van Ferrari bij uitstek - komende zondag op het pro gramma. maken de tifosi zich al op voor een geweldige happe ning. Joviaal De man van de wedstrijd was uiteraard Jacques Villeneuve. De joviale Canadees profiteerde van de slechte start van zijn teamgenoot, pakte de leiding en stond die gedurende de hele ra ce niet meer af. De Rothmans Williams-coureur bleek ook over sterke mentale schouders te beschikken. Michael Schumacher oefende in de slot fase veel druk uit, maar Ville neuve liet zich niet verleiden tot fouten. „Het probleem zat 'm vooral in de achterblijvers. Die kunnen je het leven zuur ma ken." ter-punt bekopen met een col laps. De Limburger viel ten prooi aan platvloerse kramp in de kuiten. Zijn blik verstarde, zijn benen blokkeerden. Alle re den voor een ingetogen aftocht zo leek het. Gielen weigerde echter te capituleren en bereik te uiteindelijk op het tandvlees de verlossende meet in 2.34.04 (62ste). „De laatste kilometers waren een gruwel, maar ik wil de per se een keertje finishen. Zo gebeurde het dat de Ne derlandse titel in de schoot viel bij Aitnafa Aiduna (zesde in 2.11.46). Een Ethiopische asiel zoeker. met voorlopig alleen nog een 'sportpaspoort'. Zilver ging naar diens lands- en lotge noot Tekye Gebreselassie (2.13.18) en brons naar Aart Stigter (2.21.07). „Als je het po sitief bekijkt zijn de eerste twee atleten eigenlijk buitenlanders, waar wij gastheer van zijn. Van De winnaar groeide op in een milieu van snelheid. Als kleine jongen volgde Jacques Villeneu ve apetrots de verrichtingen van zijn vader. Gilles reed 66 For mule 1-races voor Ferrari tussen 1977 en die fatale mei-dag in 1982. Ofschoon hij 'slechts' zes keer als eerste de zwart-wit ge blokte finishvlag zag, was hij een volksheld. Zijn passie, zijn vechtlust en vooral zijn niet te evenaren stuurmanskunst be zorgden hem de status van af- god. Legende „Maar ik wil niet met mijn va der vergeleken worden. Hij is 'n legende. Of ik dat ooit word, moet je nog maar afwachten. Maar natuurlijk heb ik even aan mijn vader moeten denken toen ik op het hoogste podium stond. Een droom ging in ver vulling." Gilles, vorig jaar winnaar van de Amerikaanse Indycar-serie en ook al eens zegevierend in de 500 Mijlsrace van Indianapo lis, is uit hetzelfde hout gesne den als zijn vader. Hij combi neert het echter met een eigen schap die zijn vader miste, maar die in de Formule 1 onontbeer lijk is om wereldkampioen te worden: tactisch inzicht. Schumacher dicht Villeneuve de kans toe al in zijn debuutjaar de titel te grijpen. „Hij is vast de ene kant zal er waardering zijn, van de andere kant wordt er misschien scheef tegenaan gekeken. Maar ik geloof wel dat ze zeker iets voor de wegatletiek in Nederland kunnen beteke nen. Zij kunnen prikkelen, sti muleren," roerde voormalig topatleet Gerard Nijboer een teer onderwerp aan. De Nederlandse wegatletiek ligt immers platweg gezegd op zijn gat. Een uitzonderingsatleet als Bert van Vlaanderen even buiten beschouwing gelaten. De stem van Nijboer is zacht, zijn oordeel hard: „De wegatletiek is de afgelopen jaren om zeep ge holpen. Het systeem dat we tien, vijftien jaar geleden had den is ontmanteld. Ten Kate, Dirks, Lambregts, Vermeule, Kappert. Vergeleken met die oude generatie stelt de huidige lichting niks voor." Geen bezie ling, geen prestatie, geen goede begeleiding, constateert Nij boer. En de misère duurt voort, zo lang het probleem niet structu reel wordt aangepakt, meent Nijboer. „Dat begint al bij het gymnastiekonderwijs op school." Nijboer vindt boven dien de AÜetiekunie te laks en lankmoedig. „De KNAU vaar digt atleten af en als de bonds coach hun koffers naar het niet Formule 1 gaan rijden om tweede te worden," hoopt de Duitser stiekem op onderlinge twist in het Williams-kamp. Vil leneuve verkleinde de kloof op de door Schumacher weinig ge vliegveld draagt, dan is hij al goed bezig. Er is geen enkel be leidsplan. Er wordt te veel ge praat en te weinig gehandeld. Het is ieder voor zich en God voor ons allen. Zolang de bond het idealisme mist, kan er niets op de rails worden gezet." Alleen onder perfecte condi ties kun je wereldtop benade ren. Zie Densamo. Zijn ster straalt na enkele moeilijke jaren weer aan het marathonfirma ment. De 31-jarige Ethiopiër marcheerde even als vanouds. De gedienstig dravende mees terknecht Getaneh Tessema di rigeerde de kopgroep lang naar een tijd onder de 2.08. In de tweede helft van de race zakte het tempo echter drastisch. Wat restte was een dynamisch, pak kend. soms meeslepend spel van beloeren, plagen en tarten. Pijnigen Densamo pijnigde en peigerde zijn lijf af, haalde het onderste uit de kan en schudde zijn con currenten een voor een af. Meteen na de finish ging hij over zijn nek. Ten teken dat hij in elk geval alles gegeven had. Een stille getuige van een uit puttende race. Maar Densamo is terug, en de Nederlandse atle tiek voorlopig terug bij af. liefde Hill tot elf punten: 33 om 22. De leider in de tussenstand van het WK moest in de Eifel genoegen nemen met een vier de plaats. Een slechte start en lisse wilmar kortleever brenda de bakker Met dank aan het naar voren geschoven wedstrijdseizoen trok de Ter Specke Bokaal zater dag een keur aan nationale top atleten naar het Lisser sport park. Vorig jaar bleek al dat de werpnummers nationaal in de lift zitten, in Lisse zette deze ontwikkeling door met goede prestaties van Amsterdammer Ben Vet en Pieter van der Kruk van AV '40 Delft. De limieten van 62,00 (discus) en 19,50 (ko gel) werden echter niet gehaald, zodat de bokaal naar junior polsstokhoogspringer Rens Blom ging die zich met zijn 5,25 wel voor een (wereld-jeugd- )kampioenschap kwalificeerde. Door de aanstaande nationale kampioenschappen over drie (meerkamp) en vijf weken moesten aüeten al vroeg in dit olympische seizoen de vorm testen. De dag begon goed met een veteranenrecord voor Peter van Noort (54,96 kogelslingeren en derde met bijna een meter meer dan Schelto Scheltens van Leiden Atletiek). De pas 21-jari ge Ronald Gram van Sprint Bre da bleef met 63,76 slechts vier meter verwijderd van de natio nale topprestatie van Van Noort uit 1988. „In Nederland zijn momen teel de werpnummers het sterkst", zei recordhouder en bondscoach Erik de Bruin net als bondscoördinator Charles van Commenee. „Vet, Van der Kruk en Mike van de Bilt kun nen de olympische limiet ha len." Zaterdagmiddag lukte dat sportleraar Vet nog niet, onder meer omdat hij zich vroeg in de wedstrijd aanzienlijk verbeterde met de kogel. Het projectiel van 7 1/4 kilo landde eigenlijk nog iets verder dan de officiële 19,00 die hem tweede Nederlander al ler tijden maakte, want de bak bleek te kort, zodat de indruk in de houten afscheidingsbalk moest worden gemeten. De spanning was er echter af, waarna Vet met de schijf niet verder kwam dan 59,08, terwijl hij eerder dit jaar 60,78 wierp. ,,Als de wind een keer goed staat, moet die discus-limiet haalbaar zijn." Nummer twee Pieter van der Kruk verbeterde zich in diens eerste wedstrijd van het seizoen eveneens (58,30). Na geslaagde pogingen op 4,80 en 5,10 vond de jeugdige rotterdam gpd De belangstelling voor de Rot terdam marathon viel dit jaar tegen. Voor de jaren negentig werd een 'laagterecord' gemeld. Sinds 1989 waren er nog nooit zo weinig starters en finishers. Volgens de officiële gegevens kochten dit jaar 8500 mensen een startnummer, maar offi cieuze bronnen melden dat dit aantal aanzienlijk lager ligt. Het 'laagterecord' wordt ook beves tigd door het aantal lopers dat aan de finish is geregistreerd: een wegens een vermeend de fect aan de auto tijdrovende pit stop, stonden een vierde zege op rij in dit seizoen in de weg. De spanning in de Formule 1 is er alleen maar bij gebaat. Limburger Blom het 'flauw' om op 5,15 precies de limiet voor uitzending naar Sydney (eind augustus) te springen. Hij koos daarom voor 5,25, maar ook dat bleek geen probleem. In Lisse bleef Blom in elk geval Laurens Looye voor, de Zoetermeerder die vier jaar geleden de eerste Nederlande jeugdwereldkam pioen polsstokhoogspringen was. Emiel Mellaard sprong met te veel rugwind 7.45 ver. Van de regionale atleten eiste Yvonne van Dorp een hoofdrol op. Met net toelaatbare rugwind sprong ze al in haar eerste po ging buiten verwachtig ver: 5,71. De pupil van Roel Hen- driksen en Richard Hocks plaatste vier van de zes keer haar voet enkele centimeters over de balk. Bianca Vermond, met Van Dorp komend week einde kopvrouw van de compe- titieploeg van Leiden Atletiek, liep een goede tijd op de 300 meter (41,55, achtste). De regio nale werpsters Mariska Piek (uit Leiden) en Astrid Oostermeijer (van het organiserende De Spartaan) eindigden op hun sterk bezette onderdelen in de achterhoede (11.90 en 33,24 op kogel en discus, 39,10 met de speer). Remi Zevenhuizen reikte tot 4,00 meter met de polsstok, Jeroen Kolnaar sprong 6,46 ver en Spartaan Edwin Kortekaas wierp 42,50 met de discus. De oudste junioren stalen de show met bijvoorbeeld Apeldoorner Frank Peeters die de wereld- jeugdlimieten op de 400 en de 110 meter horden benaderde (52,68 om 14,51). Assenaar Bart Bennema liep zelfs de kwalifica- tietijd, maar het windvoordeel op de horden was net te veel (14,12). Zijn clubgenoot Edwin van Calker liep in de jeugd- sprinttweekamp 10,83 en 21,6, maar ook Voorschotenaar An- doly Rathling (Leiden Atletiek) was rap (10,91). De Asser AAC '61-ploeg verbeterde met Ben nema en Van Calker het natio nale record voor clubteams in de estafette 4x100 (41,17). De nationale mannenploeg bleef met 40,26 ruim van de olympi sche limiettijd van 38,90 verwij derd. Jan Kortekaas (Leiden Atle tiek) legde een goede 10.000 meter af in Apeldoorn. Nadat hij de broers Casper en Simon Vroemen had moeten laten gaan, kwam hij uit op een tijd van 31.05. 6179, van wie 503 vrouwen. De Rotterdam marathon noteerde in 1989 nóg lagere cijfers: 7000 .inschrijvers tegen 6096 'uitlo pers'. Vanaf 1990 was er steeds sprake van een opgaande lijn. De reden van de verminderde belangstelling moet volgens wedstrijdsecretaris Gerard Tuijthof worden verklaard door de concurrentie van de andere internationale aprilmarathons. De jubileum-editie van Boston heeft heel wat lopers wegge trokken, Londen deed dat dit jaar ook. Van slag „Meer vocht kun je niet tot je nemen," vond ook Bruins' le venspartner. De atlete zelf mocht weliswaar snel weer naar huis, maar bleek 's avonds nog te zeer van slag om aan de tele foon te komen. Ook Valkenburger Jo Ferket kwam niet aan de finish. Al na dik tien kilometer kostte het be kende euvel van steken-in-de- zij zoveel tijd dat de atleet van Leiden Atletiek de strijd staakte. KAAN DAG 29 APRIL 1996 Smits helpt Pacers iDiANAPOus» Rik Smits hielp zijn Amerikaanse basketbalclub In- iana Pacers zaterdag aan een belangrijke overwinning. In de 'eede wedstrijd van de play-offs tegen Atlanta Hawks won de :huisclub met 102-94, na verlenging. Smits maakte 29 punten, ijf in de extra tijd. De Pacers brachten daarmee de stand in de iest-of-five serie op 1-1. De ploeg speelde opnieuw zonder spel- ee (verdeler Reggie Miller. Hij moet mogelijk door een oogblessure e8°Jde gehele finale van de NBA-competitie missen. Tegen de :r "IHawks had Pacers voortdurend een voorsprong, maximaal 13 im punten, 87-82 met nog 26 seconden te gaan. Maar na de regulie- Ire speeltijd was de stand gelijk, 87-87. In de verlenging sloeg de 'JY11 thuisclub alsnog toe. Koers snel in Philadelphia Philadelphia» Marko Koers heeft zaterdag bij adetiekwedstrijden jnj( in de Verenigde Staten een uitstekende prestatie geleverd. Tij dens de befaamde Penn-relays in Philadelphia kwam de atleet uit Molenhoek op de 4 x 800 meter als laatste loper van het team van de universiteit van Illinois in actie. Voor Koers werd een tijd genoteerd van 1.44,8. De prestatie geeft een goede indicatie dat Koers redelijkerwijs in staat moet worden geacht te voldoen aan de NOCNSF-eis voor uitzending naar Atlanta. De limiet staat op 1.45,50. Muntz stelt zwaar teleur Valencia De 24-jarige Diego Borrego heeft de Spaanse Masters op zijn naam geschreven. Na een spannende play-off met Tony Johnstone (Zim) ging de zege uiteindelijk na drie holes naar de Spanse golfer. De verlenging met drie holes was noodzakelijk nadat beide spelers een ronde van 69 maakte en op een totaal score van 271 slagen, 17 onder par, uitkwamen. De Nederlander Rolf Muntz had in de vierde ronde 70 slagen nodig (twee onder par) en eindigde met een totaalscore van 287 slagen, één onder par, zwaar teleurstellend op de 56ste plaats. Daarmee sloot de 27-jarige Brabander een wisselvallig toernooi af. „Het liep niet lekker. De greens waren hobbelig en er stond veel wind. In de vierde ronde maakte ik vier birdies en twee bogeys. Volgende week op de Italiaanse Open in Bergamo gaat het hoop ik weer n beter." Olympische vlam in VS onderweg los angeles De olympische vlam is zaterdag gearriveerd in de Verenigde Staten. De fakkel werd door Billy Payne, de voorzitter van het organisatiecomité van Atlanta, in Athene in ontvangst genomen en in een speciale lantaarn naar Los Angeles overge vlogen. Vanaf het vliegveld werd de vlam per helicopter naar het Coliseum vervoerd, waar in 1984 de Olympische Spelen werd geopend. Na een ceremonie begon de vlam aan de estafetterace naar Atlanta, een afstand van 25.000 kilometer door 42 staten. Heeren wint EK run-bike-run mafra Irma Heeren heeft gisteren in Mafra (Portugal) de Eu ropese titel run-bike-run veroverd. De Middelburgse eindigde met een kleine vier minuten voorsprong voor de Zweedse Bad- mann en de Duitse Rudolph. Bij de mannen was er brons voor Rob Barel. Hij arriveerde na de Zwitsers Dellsperger en Frossard. Heeren veroverde in 1994 in Hobart (Australië) de wereldtitel. Vorig jaar moest ze de Europese titelstrijd door een blessure la ten schieten. In Mafra ging ze op de eerste loop van 10 kilometer rustig van start, omdat er een zware klim in het parcours was opgenomen. Daarna nam ze door een versnelling afstand van de rest van het deelnemersveld. Badmintonjeugd komt eraan haarlem De jeugdige badmintonners van Nederland zijn de sterksten in Europa. Bij de EK voor junioren in Haarlem verover de Dicky Palyamade de Europese titel bij de jongens en was Lot te Jonathans de sterkste bij de meisjes. Beide enkelspelfinales waren een Nederlandse aangelegenheid. Palyama, het grootste talent uit de nationale selectie, versloeg Dennis Lens. De verlie zer was net terug van de EK voor senioren in Denemarken. Daar speelde hij met Ron Michels alleen in het mannendubbel. Lotte Jonathans was verrassend te sterk voor Judith Meulendijks, die zich dit seizoen bij de senioren als nationale kampioene liet kro nen. Jonathans had drie games nodig om haar rivale te verslaan. Meulendijks won later wel met Dennis Lens de Europese titel in het gemengddubbel. Tweede verlies Admirals Edinburgh De jacht op de tweede finale in de World Bowl g de american footballers van de Amsterdam Admirals voorlopig slecht af. De finalist van vorig jaar verloor gisteren op Murray Field in Edinburgh de derde wedstrijd uit de competitie. De Scottish Claymores waren met 21-14 te sterk. Van de drie ge speelde wedstrijden hebben de vooraf sterk ingeschatte Amster dammers er al twee verloren. Het verlies kwam hard aan bij de Amsterdammers. Hans Werdekker blijkt een uitstekend kicker, trof opnieuw doel via een conversie. Maar de aanval valt in ver gelijking met vorig seizoen zwaar tegen. Het gebrek aan precisie in de pass breekt de Admirals daarbij op. De ruststand in Edin burgh (14-7) gaf al aan dat het een moeilijke klus zou worden. Densamo wint de marathon van Rotterdam, maar heeft even geen tijd om feest te vieren. foto olaf kraak Kapotte versnellingsbak funest voor Verstappen op Niirburgring Voor Monique Bruins was de Rotterdam Marathon net hon derd meter te lang. In het zicht van de finish zakte de de 32-ja- rige Oegstgeestse in elkaar. Ze werd door de EHBO naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht waar ze in totaal drie liter vocht kreeg toegediend. Tot na 32 kilometer, het punt waar ze vorig jaar in Berlijn met de zelfde klachten werd afge voerd, ging nog alles naar wens. Bruins had zich zorgvuldig en naar het leek succesvol voorbe reid voor een eerste prestatie onder de drie uur. De man met de hamer bracht echter krachts- en cöordinatieverlies, achteraf te wijten aan vochtgebrek. Haas en clubgenoot Paul Barnhoorn meldde echter dat Bruins zich bij iedere verversingspost had Jacques Villeneuve (links) viert zijn overwinning. Naast hem Michael Schumacher die tweede werd op de Nürburgring. foto rtr

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25