Corruptie en geweld in reuzendemocratie Malan-proces belast Buthelezi en militaire top Turkije en Syrië dreigen te botsen over waterprobleem Buitenland DIT MAAKT U NOOIT MEER MEE! [ATERDAG 27 APRIL 1996 AMAR DE VRIES» )e Amerikaanse president Clin gs on rriag dan de bijnaam the co- ,gr neback kid hebben, maar ook Ie Indiase premier P.V. Nara- imha Rao lijkt het noodlot vaak rerrassend te kunnen afwen- welen. Vier jaar geleden was Rao le gevierde man van het India- subcontinent. Samen met r ijn minister van financiën, tfanmohan Singh, leidde hij In- lia met een pakket economi- che hervormingen de 20ste ,f1( euw binnen. Menige gewone n(j ndiër maakte zo kennis met )g noderne consumptiegoederen ils satelliet-tv en spijkerbroe- sli Maar eind 1994 moest Rao ;'^loor het stof. Bij deelstaatver- jezingen kreeg zijn Congres- iartij forse dreunen. In Bom- lay, in de deelstaat Maharast- ïra, werd de macht overgeno- nen door een fundamentalisti- iche hindoe van Shiv Seenaa, laai Thackeray. De dagen van lao's minderheidsregering (253 an de 570 zetels) leken geteld. Met de intrede van de moder- lisering leek het wel of plotse- ing iedereen tegen hem was. )ppositiepartijen beleefden jouden tijden. Verontrustender log voor de Indiase heersende gdasse: de lagere kasten en rech- elozen begonnen zich te roe- en. Kinderen kwamen in op- tand tegen uitbuiting in de ta- lijt- en ldedingindustrie en fun- lamentalistische hindoes dreig- len een Amerikaanse multina- ional het land uit te gooien. )ok werd een handjevol minis- /:ers uit Rao's kabinet beschul- ligd van corruptie. Het begon erop te lijken dat lao bij de parlementsverkiezin- n het roer uit handen zou noeten geven. Maar Narasimha lao voor elk belangrijk kabi- ïetsbesluit raadpleegt hij een istroloogis op miraculeuze vijze uit het dal gekrabbeld. De xitiek op zijn economische ïervormingsbeleid is volkomen indergesneeuwd geraakt in de piraal van corruptie-beschuldi- okingen die India in zijn greep kioudt. En dat komt Rao goed t. Na de desastreuze deelstaat- 'erkiezingen van december 994 trof de premier vorig jaar maatregelen om ook de armen yan zijn beleid te laten profite ren. In toenemende mate werd jiem namelijk het verwijt ge maakt dat alleen de verwesterde middenklasse profiteerde van pe economische vrijheden. Maar het kan verkeren. Nu feit de 74-jarige premier zijn ze- jeningen. De inflatie is beteu geld en de buitenlandse inves- eerders zijn gerustgesteld. On- ler hen ontstond onrust na zolreigementen van conservatie- 34 re hindoepartijen dat de bui- enlanders weg moeten uit'ln- lia. Die bleken echter loos. 12 /laar Rao's grootste vreugde zal 20 vellicht de verdeeldheid van de ippositiepartijen gelden. rote ruzie PQÏinnen de Indiase volkspartij D4[B]P), één van de oppositiepar tijen die tot voor kort kans Het overgrote deel van de 590 miljoen kiesge rechtigden in India gaat vandaag naar de stem bus voor de eerste ronde in de parlementsver kiezingen. Op 2 en 7 mei stemmen ze opnieuw, en later in mei volgt de bevolking van de deel staat Kashmir. Definitieve uitslagen zijn pas eind mei te verwachten. Belangrijkste thema van de verkiezingen is de bestrijding van de corruptie. Een inderhaast gekozen item, want premier Rao had er aanvankelijk op gerekend dat zijn veelbesproken economische hervor mingen de stembusstrijd zouden bepalen. En dat hij die strijd slapend zou winnen. De ver kiezingen worden bovendien zoals wel vaker in India in grote delen van het land bepaald door geweld. Twee verhalen over de stembus strijd in de grootste democratie ter wereld. 1 t M premier P.V. Narasimha Rao, tridia's eigen 'comeback kid'. maakte om Rao van zijn troon te stoten, is grote ruzie ont staan. De kopstukken van de partij rollen nu zelf vechtend over straat in plaats van de Congrespartij van slappe poli tiek te betichten. In de deelstaat Gujarat, waar in september 1994 de 'pestepidemie' woedde, telt de BJP maar liefst 47 dissi dente parlementariërs. Boven dien raken ook oppositiepartij en in smeergeldschandalen ver strikt. De BJP, die de corruptie bestrijding had willen verheffen tot inzet van de verkiezingen, blijkt zelf ook 'geen brand schoon geweten te hebben. De enige zorg die premier Rao nu nog heeft, is zien te voorkomen dat hij zelf met cor ruptie in verband wordt ge bracht. Bij het omkoopschan daal dat in februari aan het licht kwam, werd al gezinspeeld op zijn mogelijke betrokkenheid. Het blijft natuurlijk de vraag hoe al. die corruptiebeschuldi gingen in de wereld zijn geko men. Boze tongen beweren dat Rao zelf de hand heeft gehad in het aanzwengelen van de op winding over de smeergeld schandalen. Hij zou dat hebben gedaan, omdat zijn andere lis ten om zijn partij te 'pushen', niet waren gelukt. De halfzachte maatregelen om de armen en lagere kasten enthousiast te maken voor de economische hervormingen, sloegen niet aan. Ook kon hij niet scoren met zijn vredesvoor stellen voor Kashmir, waar al bijna zeven jaar een bloedige oorlog woedt tussen separatisti sche rebellen en het Indiase le- foto reuters sunil malhotra "I support the most corrupt. At least he can pay us well for our votes!" In de noordelijke deelstaat Punjab zijn de veiligheidsmaatregelen flink opgevoerd, om te voorkomen dat de verkiezingen een gewelddadig verloop krijgen. Agenten controleren de papieren van willekeurige voorbijgangers om zo mogelijke onruststokers te kunnen arresteren. foto reuters rajesh bambhi ARTHUR MAX AP „Ik steun de meest corrupte politicus. Die kan ons tenminste flink beta len voor onze stem", zegt de man op deze Indiase spotprent. illustratie ravikanth Boemerang Wellicht aangemoedigd door zijn astrologen, besloot Rao daarop van de nood een deugd te maken en al diegenen die hém beschuldigden van corrup tie van hetzelfde te betichten. Dat kan in India betrekkelijk straffeloos, want de maatschap pij is doordrenkt van corruptie. Maar zo kon het wel gebeuren dat voorman L.K. Advani van de BJP, die de Congres I Partij (af splitsing van de Congrespartij) op hoge toon beschuldigde van oneerlijke praktijken, dat verwijt nu als een boemerang op zich ziet afkomen. Weg verkiezings winst. Het meest spraakmakende schandaal van India is op dit moment de Hawala-corruptie- affaire. In de dagboeken van de groot-industrieel Jain staat nauwkeurig opgetekend wie er allemaal geld hebben ontvan gen van hem en hoeveel. Ook de naam Narasimha Rao komt in de dagboeken voor. Dat de corruptiebestrijding nu een verkiezingsitem is ge worden, wil overigens niet zeg gen dat India nu toe is aan een operatie 'Schone Handen', zoals in Italië. Het geeft eerder aan dat er zo gauw geen andere on derwerpen voorhanden waren waarop de partijen zich kunnen profileren. En dat wist Rao al lang. In de Indiase provincie kunnen verkiezin gen dodelijk zijn. Telkens weer intimideren door plaatselijke politici gevormde legertjes de kiezers in de dorpen op het onderont wikkelde boerenland in het noorden van India. Bij de parlementsverkiezingen die vandaag beginnen, zal dat waarschijnlijk niet veel anders zijn. Ingehuurde bandieten houden kiezers op weg naar de stembureaus tegen. Kiezers die het stemhokje wel bereiken, komen er soms achter dat hun stembiljet al is ingevuld. Ook is het niet ongebruikelijk dat gewapen de mannen er gewoon met de stembus vandoor gaan. De politie grijpt vrijwel nooit in, uit onmacht of omdat ze is omgekocht. Op sommige plaatsen hebben mensen nu het recht in eigen hand genomen. In Siswa, een dorp met 5.000 inwoners in de buurt van de grens met Nepal, houdt een groep van zo'n 100 mannen na een lange werkdag op het land de wacht bij de buitenrand van het dorp. Ze maken deel uit van het 'Dorps- beschermingsleger', een militie die zes jaar geleden door legerveteraan Badri Narayan Pandey in het leven werd geroepen om het dorp te beschermen tegen rovers en ont voerders. De militie heeft volgens Pandey nu 16.000 leden in 430 dorpen. „Dit is de enige manier om ons land en on ze dochters te beschermen", zegt hij. „De criminelen maakten volledig de dienst uit." De leden van de militie worden nu ook in gezet on de stembureaus te bewaken. „We zullen niet toelaten dat er stembussen wor den gestolen", zegt Pandey. „We zullen de eer van onze democratie verdedigen." Sis wa ligt in Bihar, één van de deelstaten waar zich het meeste verkiezingsgeweld voor doet. Sachindra Narayan van het A.N. Sinha Instituut voor Sociaal Onderzoek schat dat de verkiezingen in de steden in Bihar voor 80 procent eerlijk zullen verlopen, maar op het platteland slechts voor 50 procent. „In India, en met name in Bihar, kun je geen verkiezingen winnen zonder macht en geld", zegt hij. De federale regering heeft weliswaar 15.000 reservisten ingezet in Bihar, waar bijna 90 miljoen mensen wonen, maar alleen hun aanwezigheid zal niet voldoende zijn. Tien duizenden dorpen hebben niet eens een politiepost of zelfs maar een telefoon om hulp te kunnen inroepen. De noordelijke staten die het meest worden geteisterd door verkiezingsgeweld, zijn ook de politiek be langrijke staten. Ze leveren ruim een kwart van de parlementsleden. De privelegers houden een wapen-huisin dustrie draaiende. In een uit strohutten op gebouwd dorp, ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Bihars hoofdstad Patna, worden stuurkolommen van auto's met behulp van op hout gestookte ovens omgesmolten tot geweerlopen. De prijzen van pistolen en ge weren variëren van 25 tol ruim 1.100 gul den. Een over het viir gebogen man is bezig een geweerloop in vorm te beitelen. Hij zegt dat 40 van de 200 families in het dorp hun geld verdienen met de verkoop van zelfge maakte wapens. „Het maakt niet uit welke politieke partij de bestelling plaatst", zegt de man, die zijn naam niet wil noemen. „We verkopen aan iedereen." Al in de jaren zestig botsten milities van Hindoes uit de hogere kasten en landeigenaren met mili ties van boeren uit de lagere kasten, maar het was in de jaren tachtig dat Bihar zich zijn reputatie van wetteloosheid en kasten- strijd verwierf. „In sommige gebieden werd zes of zeven jaar niet op het land gewerkt. Het land werd onvruchtbaar. De mensen le den honger", vertelt Rameshwara Prasad. Hij leidde een opstand van boeren en staat nu kandidaat voor een parlementszetel. „Uiteindelijk beseften beide zijden dat we moesten terugkeren naar de beschaving. In 1992 waren alle legers ontbonden", aldus Prasad. Maar al in 1994 stond er een nieuw leger op, de Ranvir Sena, dat verantwoorde lijk wordt gehouden voor meer dan 50 moorden die werden gepleegd tijdens de campagne voor'de deelstaatverkiezingen van vorig jaar. Prasad verwacht dat het ge weld dit jaar omvangrijker zal zijn. „Want als ze aanvallen, dan slaan we terug", zegt hij. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Een arrestatiebevel tegen Inka- tha-leider Mangosuthu Buthe lezi is niet in de maak. Dat zegt Tim McNally, openbaar aan klager in het geruchtmakende proces tegen de voormalige Zuid-Afrikaanse minister van defensie Magnus Malan en an dere gewezen topmilitairen. En gezien de politieke situatie in Zuid-Afrika zal het ook nooit zover komen. Onlangs dreigde Buthelezi met een ware burgeroorlog als hij zou worden aangeklaagd wegens zijn verantwoordelijk heid voor het politieke geweld in KwaZulu-Natal in de afgelo pen tien jaar. Maar de be wijslast die naar boven komt in het proces tegen de militaire uitvoerders van de apartheid, maakt duidelijk dat het ANC al tijd gelijk heeft gehad met zijn bewering dat Buthelezi en de apartheidsregering voor een belangrijk deel verantwoorde lijk waren en zijn voor dat ge weld. Het proces begon als een aanklacht tegen de topmilitai ren, vanwege hun verantwoor delijkheid voor de massamoord op de familie van anti-apart heidsactivist Victor Ntuli. Uit de verklaringen van twee getui gen blijkt overduidelijk dat het moordcommando dat in janu ari 1987 verantwoordelijk was voor de dood van 13 vrouwen en kinderen in KwaMakhutha inderdaad handelde op orders van bovenaf. Die order luidde, aldus de Mangosuthu Buthelezi: „Ik heb meer nodig dan de toestemming om vuurwapens te kunnen uitdelen." archieffoto voormalige sergeant van de mi- de, zei voor de rechtbank dat litaire inlichtingendienst Andre het de meest krankzinnige op- Cloete, dat Ntuli en zijn hele fa- dracht was die hij ooit had ge- milie moesten worden uitge- had. Maar orders waren orders, roeid. Cloete, die de actie leid- en hij trainde zijn mannen om iedereen in het huis van Ntuli om te brengen. Ook Cloete's directe meerde re, de voormalige majoor J.P. Opperman, verklaarde eerder •voor het hof dat de KwaMak- hutha-slachting een geplande operatie was, al was het vol gens hem niet de bedoeling dat de hele familie zou omkomen. De majoor noemde de operatie achteraf 'een fiasco', mede om dat Ntuli zelf niet thuis bleek te zijn. Opperman was verantwoor delijk voor de militaire training van Inkatha-aanhangers in kampen in de zogenaamde Caprivistrip. Formeel werden ze daar op verzoek van Buthe lezi opgeleid tot 'verdedigings eenheden', omdat de Inkatha- leider zich bedreigd voelde door de groeiende invloed van het aan het ANC gelieerde Ver enigd Democratisch Front (UDF). Buthelezi verklaarde blijkens de documenten dat hij zich door UDF-acties gedwon gen zou kunnen zien 'het recht in eigen hand te nemen'. Uit geheime militaire docu menten over de 'Operatie Ma rion' die de rechtbank heeft ge kregen, blijkt duidelijk dat het vanaf het begin de bedoeling is geweest dat er, mede op sug gestie van Buthelezi, ook aan- valseenheden zouden worden opgericht. De training van de moordcommando's is niet het werk geweest van een paar la gere officieren, maar werd op top-niveau besproken. In 1986 werd besloten dat er 200 man opgeleid zouden wor den, en dat Buthelezi de kandi daten zou uitzoeken. Na afloop van hun training in de Capri vistrip werden ze door de Inka- thaleider thuis verwelkomd en slachtte hij een rund te hunner ere, zo verklaarde Bhekisisa Khumalo, één van de uitverko renen. Hij vertelde verder dat ze tijdens de training af en toe de opdracht kregen „te schie ten alsof we een Chris Hani, een Oliver Tambo of een ande re ANC-leider op de korrel had den". Na de massaslachting in KwaMakhutha heeft de leger top zich overigens wat van de Inkatha-eenheden gedistanti eerd, tot ergernis van Buthelezi, die in oktober 1989 nogmaals een verzoek aan de militaire in lichtingendienst heeft gedaan om te helpen met de training van aanvalseenheden. De documenten bevatten nog meer onthullende uitspra ken van de Inkathaleider. Zo heeft hij zich in 1985 verzet te gen een campagne om het ANC te erkennen en Nelson Mande- la vrij te laten, zo blijkt uit een brief van admiraal Dries Putter aan generaal Jannie Gelden- huys, de hoogste bevelhebber van het Zuid-Afrikaanse leger. In dezelfde tijd schreef But helezi aan Putter: „Nu het ANC in ballingschap mij en Inkatha de oorlog heeft verklaard, ver wacht de gewone zwarte burger actie van mij. Ik heb meer no dig dan de toestemming om vuurwapens te kunnen uitde len." ISTANBUL «JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Tijdens het vierdaagse islami tische Offerfeest, dat morgen begint, zal Syrië voelen hoe af hankelijk het is van Turkije. 'Om technische redenen' draait Turkije de kraan van de stuw dam in de rivier Eufraat een beetje dicht. Syrië betrekt echter een groot deel van zijn water voorraad uit die rivier. De rela ties tussen de twee buurlanden hebben dan ook een kritiek punt bereikt. Geen 500 maar 200 kubieke meter water per seconde zal tij dens de feestdagen naar Syrië stromen. Op zich gebeurt het wel vaker dat Turkije een va kantieperiode, waarin minder water wordt verbruikt, aangrijpt voor onderhoudswerkzaamhe den aan de stuwdammen. Dat heeft niet noodzakelijk rampza lige gevolgen. Maar in het licht van de re cente spanningen lijkt het voor al een politieke maatregel, die volgde op dreigende woorden van de Turkse premier Yilmaz tijdens een bezoek aan de pro vincie Hatay bij de Syrische grens. Het buurland maakt sinds de jaren dertig aanspra ken op de Turkse provincie. „Wij Turken hebben veel ge duld, maar als dat opraakt slaan we hard terug. Onze buur moet nu maar eens afzien van vijan delijkheden of daarvoor zijn verdiende straf ondergaan", al dus Yilmaz. Meer nog dan de Syrische aanspraken op Hatay, zit het de Turken dwars dat PKK-leider Abdullah Ocalan in Damascus woont. Syrië gebruikt de PKK om druk uit te oefenen op Tur kije: als wij meer water krijgen, krijgen jullie Ocalan. Maar de Turkse regering heeft tot nu toe het standpunt gehuldigd dat 'wdter niet uitwisselbaar is met terreur.' Syrië heeft zich inmiddels verzekerd van de steun van de Arabische Liga. Die noemde de dreigementen van premier Yilmaz aan het adres van Syrië „verbijsterend, spijtig en onver enigbaar met goede relaties tus sen buurlanden". Half maart SWSSE NHEIM SWIMEkEN HUIS KOETSSRSWEG 7, SASSNHEIM TEL 0232-2304» 1 'S MjuLNMOs OL90ITN ZDiM P FAX 0252-230543 Nu een keuken kopen en na vijf jaar al uw geld terug!» riep de Liga Turkije op met Sy rië en Irak dat eveneens be vloeid wordt door de Eufraat rond de tafel te gaan zitten om een overeenkomst te bereiken over de verdeling van het water. Internationale Financiers werd gevraagd niet te investeren in het prestigieuze Turkse stuw dammen-project. „Een ronduit vijandige actie, die het besluit om Israëlische gevechtsvliegtuigen boven Turks grondgebied te laten oe fenen zonder meer heeft verge makkelijkt", meent Cengiz Can- dar, columnist en Midden-Oos ten specialist. Deze oefening vond plaats in het kader van een militair akkoord dat in fe bruari tussen de twee landen getekend werd. Behalve het trainen in eikaars luchtruim, staat het akkoord beide legers onder meer toe eikaars marine bases te gebruiken. Bovendien kunnen militaire informatie en ervaring worden uitgewisseld, evenals personeel. De Arabische wereld reageer de gealarmeerd op de oefening van de Israëlische luchtmacht. Begin deze week waarschuwde de Egyptische staatssecretaris van buitenlandse zaken Usama El-Baz nog voor een mogelijke oorlog. „Elke vorm van militaire samenwerking tussen Israël en Turkije is een reden voor insta biliteit in het Midden-Oosten. De Arabische landen kunnen zich niet onttrekken aan de in druk dat Syrië en Irak, zij het psychologisch, het doelwit van deze samenwerking zijn."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7