Regering-Kohl overleeft debat over bezuinigingen TEN Diplomatiek initiatief van Christopher bekroond Buitenland Duizenden herdenken tragedie Tsjernobyl Premier zonder charisma Aznar heeft genoeg steun voor vorming van regering Vijf landen in Centraal-Azië tekenen niet-aanvalsverdrag Serviër Lajic binnenkort naar Joegoslavië-Tribunaal TERDAG 27 APRIL 1996 IS betalen VN-contributie 6LODe Verenigde Staten zullen dit jaar hun contributie voor e Verenigde Naties betalen. Dat deelde de Amerikaanse VN - mbassadeur Madeleine Albright gisteren in de Noorse hoofd - lad Oslo mee. Volgens Albright zullen de VS 134 miljoen dollar :o'n 227 miljoen gulden) uittrekken voor vredeshandhavende iken en voor de diverse VN-organisaties 198 miljoen dollar. De S zijn de belangrijkste schuldenaar van de VN. )oden bij aanslag op trein pSKOuBij een aanslag op een passagierstrein ten oosten van e Tsjetsjeense hoofdstad Grozny is gistermiddag een onbekend antal doden gevallen. Dat meldt het Russische persbureau har ass op gezag van militaire kringen. De trein ontspoorde nadat e rails waren opgeblazen. Onder de doden zijn Russische sol- aten. i .evenslang voor bellen met sekslijnen 'eking» Een rechtbank in de Noord-Chinese provincie Hebrei eft een man tot levenslang veroordeeld omdat hij 180 keer eeft gebeld naar sekslijnen in het buitenland. De man gebruik- daarvoor de telefoon van zijn werkgever. In één maand belde 61-jarige nachtwaker voor 51.000 yuan (ongeveer 10.000 gul- n) naar het buitenland. fsjechië opent dossiers burgers Tsjechië gaat de duizenden dossiers vrijgeven die de ge- ime politie (StB) van het voormalige communistische regime ver burgers heeft samengesteld. Na een jarenlange discussie akte het parlement gisteren de knoop door. Op grond van de ieuwe wet mag iedere Tsjech over wie een StB-dossier bestaat, en kopie eisen. Belangstellenden krijgen ook de namen van de nformanten die bij het opzetten van het dossier hebben gehol- en. Tijdens het communistische bewind zijn naar schatting 20.000 dossiers over burgers aangelegd. lond overleeft val van jacht iiami De vierjarige Golden Retriever Coconut Harry, die op 14 pril tijdens een zeiltocht voor de kust van de Amerikaanse staat lorida, overboord sloeg, is terecht. Het dier slaagde erin zich wemmend tegen de stroom in, op een acht kilometer verder elegen eilandje in veiligheid te brengen. Arbeiders troffen de iet algen bedekte hond daar deze week aan. Gezond maar ze en kilo lichter. aticaan ten strijde tegen pedofilie oi aticaanstadHet Vaticaan heeft gisteren de Raad van Europa noprnpnpn n^rlnfilip pn c*»1cciip1p ïiithiiitino van minrlpriaricpn pgeroepen pedofilie en seksuele uitbuiting van minderjarigen iet kracht te veroordelen. Bij de Raad die in Straatsburg zetelt, gt een voorstel waarin seksueel misbruik van kinderen 'een van e meest weerzinwekkende misdaden tegen de mensheid' vordt genoemd. De Osservatore Romano, het dagblad van het raticaan, roept verder de media op een campagne ten bate van iet kind te beginnen. D'^S hebben begroting eindelijk rond WASHINGTONNa maanden geruzie tussen Democraten en Repu- )6tilikeinen heeft de Amerikaanse president Clinton gisteren de iegroting voor 1996 ondertekend. Het Congres stemde donder- lag al voor de begroting. In de Senaat werd de begroting met 88 egen 11 stemmen aangenomen, en in het Huis van Afgevaar- ligden met 399 tegen 25 stemmen. 'IRA eist bomaanslag brug op ^ublin Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteravond de -rerantwoordelijkheid voor de aanslag van woensdag op de lammersmith-brug in het westen van Londen opgeëist. Dat ge leurde in een telefonische melding aan een Iers televisiestation. )e 19de eeuwse brug over de Theems, waar in de spits zo'n 10.000 mensen passeren, liep slechts lichte schade op. Volgens icotland Yard waren de twee bommen de zwaarste die de IRA H loit op het Britse vasteland heeft gebruikt. Leger vermoordt burgers Rwanda' igali De Verenigde Naties zijn bezig met een onderzoek naar lanleiding van berichten dat Rwandese militairen eerder deze naand ruim zeventig burgers zouden hebben gedood. De noordpartijen zouden op 10 april zijn begonnen in het dorp Ka- >aya en enkele dagen hebben geduurd, aldus I. Martin, een VN- nensenrechtenrapporteur in Rwanda. ,,De situatie is bijzonder luister, en ik wil er verder niets over zeggen." lomcomplot an militie Ti VS ontdekt TENT PERMANENTE SHOW van 80 hut, koepel, boog, pyramid*.-. bungalow 1 e Amerikaanse autoriteiten ibben in de staat Georgia een ilitie ontdekt die bommen irvaardigde. Eerdere berichten s zou de militie van plan zijn 'inslagen te plegen tijdens de imende Olympische Spelen in 1 tlanta, de hoofdstad van Geor- a, werden later weer tegenge- iroken. Twee vermeende lei- :rs van de militie werden gear- ssteerd. De televisiezender CBS meld- dat agenten van het Bureau Dor Alcohol, Tabak en Vuurvva- ;ns diverse huizen in Georgia laren binnengevallen. Volgens [enten van het bureau werd in in van de huizen een werk- laats ontdekt waar bommen lerden gemaakt. KAMPEERCENTRUM pl DE JONG gj iu A rui.ru A ruA.ru A. I Tikje nostalgisch en daarom zo eigentijds. i the fifty's met de GB72 van ïm in z'n verchroomde jasje De bruiningsgraad is perfect instelbaar dankzij de traploze thermostaat. nformatie (0318) 542222 Broer Berlusconi gevangenis in wegens corruptie Paolo Berlusconi, de broer en zakenpartner van ex- premier Silvio Berlusconi, is gisteren wegens corruptie tot tweeënhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij blijft echter vrij man totdat het hoger beroep dient. Paolo werd schuldig be vonden aan het betalen van steekpenningen bij een on- roerend-goedtransactie met een pensioenfonds en een spaarbank. Zijn broer, wiens centrumrechtse coa litie afgelopen zondag de verkiezingen verloor van de centrumlinkse Olijfboom coalitie, moet nog terecht staan op de beschuldiging dat medewerkers van zijn mediaconglomeraat belas tinginspecteurs hebben omgekocht. De rechter sprak de voor malige premier Bettino Craxi vrij. Hij was beschul digd van het aannemen van steekpenningen. Sociaal-democraten beschuldigen regering van kiezersbedrog De Duitse regering heeft gisteren een parlementair debat over drastische bezuinigingsmaatregelen redelijk goed doorstaan. De oppositie kwam weliswaar met de nodige kritiek, maar de schermutselingen hadden overwegend een zakelijk karakter. Bondskanselier Kohl verdedigde dat gisteren in de Bondsdag vooral als noodzaak om de werkloosheid aan te pakken. „Het aantal werklozen heeft met ruim vier miljoen een om vang bereikt die we in geen ge val kunnen accepteren." SPD-leider Lafontaine en an dere o ppositiewoord voerders beschuldigden de regering van kiezersbedrog omdat zij de be volking voor de deelstaatverkie zingen van vorige maand niet de waarheid zou hebben ge zegd. CDU-CSU-fractieleider Schauble bestreed dat. Volgens De regering was er duidelijk op uit geen volledige breuk te laten ontstaan met de sociaaldemo cratische SPD, die een meerder heid heeft in de Bondsraad, de Duitse Eerste Kamer. De SPD en de Groenen van hun kant ont hielden zich van een veroorde ling van de plannen over de he le linie. De sociaaldemocraten kwamen wel met een alternatief programma. Het kabinet werd het donder dag eens over een bezuinigings- paldcet van vijftig miljard mark. hem waren de grote lijnen van de plannen al eind januari be kend. Volgens Fischer van de Groe nen zitten de regeringsplannen sociaal gezien volledig scheef in elkaar. De regering heeft het aanbod van de vakbonden tot loonmatiging in ruil voor een werkgelegenheidsgarantie be antwoord met een verslechte ring van de bescherming bij ontslag, aldus Fischer. „Daar mee is in een uitgestoken hand gespuugd." De ministers Waigel (financi en) en Rexrodt (economische zaken) prezen de plannen aan als een concept voor verhoging van de economische groei en het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen. Voorlopig zal de economie echter op een laag pitje staan. Kohl voorspelde gis teren dat de groei dit jaar slechts 0,75 procent zal bedra gen. Tot voor kort hield de rege ring het nog op 1,5. Waigel verweet tijdens het ruim vier uur durende debat de SPD mede schuldig te zijn aan de slechte situatie. Volgens hem is de noodzaak nu hard te snoeien deels ontstaan doordat de sociaal-democraten eerdere bezuinigingsvoorstellen blok keerden. De reacties van de sociale partners op de plannen waren voorspelbaar. De werkgevers toonden zich ingenomen en de vakbonden waren afwijzend. De leider van de metaalbond 1G Metall, Zwickel, sprak van een complot dat groei noch werkge legenheid zal opleveren. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Kerkdiensten, rouwplechtighe- den, militair vertoon en veel toespraken markeerden giste ren in Oekraïne, Wit-Rusland en Rusland de tiende herdenking van de ramp met de kerncen trale in Tsjemobyl. Tien jaar geleden ontplofte na een uit de hand gelopen experi ment blok vier van het kem- energiecomplex in deze Oek raïnse stad. Er kwam tweehon derd keer zo veel radio activiteit vrij als bij de atoombommen van Nagasaki en Hiroshima sa men. Het was de grootste milieuramp in de geschiedenis en miljoenen Oekraïners, Rus sen en Wit-Russen, vooral kin deren, lijden nog altijd onder de gevolgen. In een radiotoespraak dankte de Russische president Jeltsin de honderdduizenden zoge naamde liquidatoren, die vanaf het eerste uur werden ingezet om de gevolgen van de ramp nog enigszins te beperken. „We zullen nooit vergeten wat ze voor hun vaderland en voor de wereld hebben gedaan. Van daag is een droevige dag. Niet alleen in de geschiedenis van Rusland, maar in die van de he le wereld", zei Jeltsin. „Extreem stringente maatregels zijn nodig om te verzekeren dat de trage die van Tsjernobyl zich nooit onder welke omstandigheden ook kan herhalen", zo voegde hij eraan toe. Zijn Oekraïnse collega Koetsj- ma stelde vast dat zijn land na het ongeluk is veranderd in een ecologisch rampgebied. „Na het uiteenvallen van de Sovjetunie zijn we alleen gelaten met de gevolgen en dat gaat onze krachten te boven. We weten niet hoe lang ons volk dit kruis zal moeten dragen", zei hij. De Wit-Russische president Loe- kasjenko, op wiens land zeven tig procent van de fall-out neer kwam, blikte iets optimistischer in de toekomst. Tot zijn volk, dat het meest heeft te lijden on der de gevolgen, zei hij: „Eens zullen de evacués terug kunnen keren en hun land weer bewer ken." Rond de rampcentrale, waar nog altijd twee reactoren hun gevaarlijke werk doen, waren velen bijeengekomen om de duizenden slachtoffers te ge denken. Ook de ongeveer zes duizend mensen die er nog werken en een onzekere toe komst tegemoet gaan nu de centrale in 2000 zal worden ge sloten, herdachten hun gestor ven collega's. Dichtbij de cen trale werden milieu-activisten gearresteerd die zich aan de spoorlijn naar Tsjernobyl had den vastgeketend. In de Russische hoofdstad Moskou vond een indrukwek kende plechtigheid plaats op de begraafplaats voor liquidatoren, Mitino. In totaal werden 830.000 militairen en specialis ten ingezet bij de opruimings werkzaamheden. Tienduizen den van hen zijn intussen ge storven, meer dan 80.000 zijn invalide. Voorzitter Grisjin van de overkoepelende organisatie van liquidatoren was bij alle rouw blij dat hij op deze dag de wens had kunnen vervullen van de weduwe van een Tsjernobyl- technicus die bij de explosie werd gedood. Zijn weduwe had hem geschreven met het ver zoek haar man, wiens lijk nooit is gevonden, symbolisch bij te zetten op de begraafplaats waar PORTRET: JOSE MARIA AZNAR De 43-jarige leider van de reentse Partido Popular, die bekend staat als verlegen, koel en afstan delijk, is inter nationaal een grote onbeken de. Maar ook zijn landgeno ten kennen de vasthoudende en onvermoei bare werker nauwelijks. Aznar stond al enige tijd ach ter de scher men te wach- ten op het mo ment dat de Spanjaarden na veertien jaar socialistisch be wind hun angst voor een recht se regering kwijt waren. Sinds hij zes jaar geleden het roer van de PP overnam vormde de voormalige belastingadviseur zijn partij met een ploeg jonge medewerkers om tot een voor het grote publiek aantrekkelijke middenpartij. Tot de verkiezingen van 3 maart gold Aznar als een voorstander van een sterk gecentraliseerd bestuur. Maar hij moest de na- José Maria Aznar. tionalistische partijen de afgelopen acht weken paaien om hun steun voor een PP- regering te winnen. Zijn gebrek aan charisma en flair deren Aznar niet. „Ik wil geen slaaf van mijn imago zijn. Van Hel mut Kohl en John Major werd hetzelf- foto reuters de gezegd aldus Aznar, wiens rust en waardigheid vorig jaar diepe indruk maakte nadat hij ternauwernood aan een ETA-aanslag was ontsnapt. De echtgenote van de gelovige katholiek en supporter van de voetbalclub Real Madrid, Ana Botella Aznar, wordt wegens haar ambities weieens vergele ken met Hillary Clinton. De 42- jarige Ana Botella geldt dan ook als belangrijkste aviseur van de nieuwe Spaanse premier. madrid-den haag anp Catalanen een stapje dichter bij autonomie MADRID HENK VAN DEN BOOM MEDEWERKER Na twee maanden van onder handelingen is het José Maria Aznar, winnaar van de Spaanse verkiezingen van 3 maart, uit eindelijk gelukt de nodige steun te krijgen voor het vormen van een nieuwe centrumrechtse re gering. De nieuwe premier heeft daarvoor de zestien parle mentszetels nodig van de Cata laanse partij CiU. De installatie van de regering-Aznar heeft plaats op 3 of 6 mei. De Catalanen spelen ook nu weer, net als bij de regering- Gonzalez, een oppermachtige rol. In het pact tussen Aznars Partido Popular en de CiU dat gisteren werd gesloten, is we derom een stuk afgeknabbeld van de centrale staatsinvloed vanuit Madrid. Aznar, die zijn afschuw over het streven naar onafhankelijkheid door de Ca talanen en de Basken nooit on der stoelen of banken heeft ge stoken, toonde zich de afgelo pen twee maanden een ware kameleon. Via zijn onderhande laar Rato kon hij niets anders doen dan toegeven aan de eisen van CiU-leider Jordi Pujol. Pujol heeft in deze onderhan delingen meer greep op de be lastinginkomsten weten te krij gen. Hierdoor heeft Catalonië opnieuw een stuk financiële zelfstandigheid bevochten. Ook op het punt van de politieke au tonomie heeft Pujol punten ge scoord. De gouverneur die door Madrid in de regio's is geplaatst als een soort staats-pottekijker, wordt vervangen door een min der zwaarwichtig instituut. Aznar wil na een lange perio de van politieke onrust het land weer in rustiger vaarwater bren gen. Of hem dat zal lukken, wordt ernstig betwijfeld, gezien zijn zwakke politieke positie. Behalve de steun van de Catala nen krijgt de nieuwe regering nog de steun van de CC, de na tionale partij van de Canarische eilanden. Of de Baskische partij PNV achter de regering Aznar gaat staan, is onduidelijk. peking yvonne van der heuden gebruiken als doelwit bij militai re oefeningen. De ondertekening had plaats als slotstuk van een driedaags officieel bezoek van de Russi sche president Jeltsin aan Chi na. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat in Azië een dergelijk verdrag is afgesloten. correspondent Vijf landen in Azië hebben gis teren in de Chinese havenstad Shanghai een niet-aanvalsver drag getekend. China, Rusland, Kazachstan, Kirgizië en Tadzji kistan beloven ook elkaar niet te den haag-bonn anp Een Oekraïnse vrouw troost haar dochtertje tijdens de herdenkingsbijeenkomst in Kiev. Haar echtgenoot, de vader van het meisje, overleed aan de gevolgen van de kernramp. foto reuters zijn collega's liggen. Grisjin zorgde daarvoor. Duizenden li quidatoren, de meesten in uni form, waren met familieleden naar de plechtigheid gekomen. Ook veel nabestaanden legden bloemen op de vele honderden graven. dor in het noordwesten van Bosnië. De 28-jarige Lajic heeft volgens de aanklacht meege daan aan het doodslaan van ge vangenen. Als Lajic wordt overgedragen, zitten vier van de 57 aange klaagde personen in de VN-cel len in de gevangenis van Sche- veningen: naast Lajic zijn dat de Serviër Tadic en de Kroaten Blaskic en Mucic. De aange klaagde Bosnische moslim De- lalic zit in afwachting van over dracht aan het Tribunaal in een Duitse cel. Duitsland zal binnenkort de we gens oorlogsmisdaden aange klaagde Serviër Goran Lajic overdragen aan het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag. Lajic werd vorige maand in de buurt van Neurenberg aangehouden. Hij verzet zich niet tegen over dracht aan het VN-tribunaal. Lajic is één van de dertien Serviërs die vorig jaar juli zijn aangeklaagd wegens geweldda digheden tegen moslims in een kamp vlakbij de de plaats Prije- tel aviv ad bloemendaal correspondent Het bestand tussen Israël en de Liba nese Hezbollah betekent het einde van zestien dagen van vijandelijkheden en is een succes voor de Amerikaanse mi nister Christopher (buitenlandse za ken).-Het opmerkelijk korte schriftelij ke akkoord is gebaseerd op de bestaan de ongeschreven overeenkomst van 1993, tot stand gekomen na een soort gelijke Israëlische militaire operatie. Een bestandscommissie met vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk, Syrië, Libanon en Israël, zal klachten van de partijen over schen dingen van de overeenkomst behande len. De Amerikaanse regering zal ver der een Raadgevende Groep in het le ven roepen, die zich bezig moet hou den met hulp aan de wederopbouw van Libanon. Terwijl Christopher en de Israëlische premier Peres gisteravond in Jeruza lem hun persconferentie gaven, maak ten de Libanese premier Hariri en de Franse minister De Charette (buiten landse zaken) het akkoord bekend in de Libénese hoofdstad Beiroet. Niet tot genoegen van de Verenigde Staten heeft Frankrijk de afgelopen weken ook gewerkt aan een bestand. De Charette zei dat elementen van de Franse voor stellen zijn opgenomen in de Ameri kaanse tekst. Premier Hariri zei dat er moet worden gewerkt aan een politieke oplossing, die het vertrek moet inhouden van de Israëlische bezettingstroepen uit het zuiden van Libanon. Hij merkte op dat het verzet tegen de bezetting zal door gaan. In Beiroet noemde Hezbollah-leider Nasrallah het bestand 'een heel goed akkoord'. In Libanon overheerst de in druk dat de strijd Hezbollah heeft ver sterkt. Met 24.000 artilleriegranaten en meer dan zeshonderd luchtacties is Is raël er niet in geslaagd een einde te maken aan de aanvallen met Katjoesja- raketten. Er was Peres en Christopher veel aan gelegen gisteravond, voor het ingaan van de sabbat, een akkoord te berei ken. Zondag tot en met woensdag zijn islamitische feestdagen, waardoor Christopher zijn missie had moeten onderbreken. Het akkoord zoals het gisteren tot stand is gekomen is minder dan waar Israël op hoopte toen het operatie Gra pes of Wrath (Druiven der Gramschap) begon. Maar na het bloedbad in Kana en de voortdurende beschietingen op het noorden van Israël werd duidelijk dat er niet veel meer in zat dan een schriftelijke bevestiging van de over eenkomst van 1993. Met de militaire operatie wilde Israël dat het leger meer vrijheid zou krijgen om op te treden te gen Hezbollah. Maar dat is niet gelukt. Hezbollah-strijders kunnen ook vol gens het nieuwe akkoord aanvallen uit voeren op Israëlische soldaten in de 'veiligheidszone', terwijl Israëls moge lijkheden militair te reageren beperkt blijven. Het is de vraag of de bestandscommis sie zal slagen waar VN-instituten als Unifil in gebreke bleven. De recente geschiedenis heeft laten zien dat vijan delijkheden in Zuid-Libanon sneller uit de hand lopen dan commissies kun nen bemiddelen. Het akkoord voorziet niet in garanties van de kant van Syrië. Het beste waar Israël op kan hopen is dat de Syriërs in de hervatting van het vredesoverleg een stimulans zien om bij te dragen aan vrede in Zuid-Libanon. In de Syri sche hoofdstad Damascus publiceerde het ministerie van buitenlandse zaken gisteravond een verklaring waarin het bestand wordt toegejuicht als 'een ak koord dat een einde maakt aan de Is raëlische agressie in Libanon'.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5