In zee met Chinese visverwerkers Ook P&P geïnteresseerd ZATERDAG 27 APRIL 1996 Aan lange tafels wordt de kuit uit de haringen gehaald. Aan de ene kant van de tafel worden de buiken opengesneden; de medewerkers aan de overkant halen de kuitbrokken uit de haring. 'China is meer dan alleen een afzetmarkt' voor Ijmuidense reder Cor Vrolijk Opvoeren Van de enorme hoeveelheid vis (2000 ton) die de Chinese snijders verwerken, blijft on geveer 250 ton kuit over die in emmers per schip naar Tokyo wordt vervoerd. Die reis duurt een paar dagen waarna in de Japanse hoofdstad ten slotte de lading in kleine dozen wordt verpakt. Vrolijk wil de productie voor die markt volgend jaar in elk geval opvoeren tot 5000 ton. Al enige jaren exporteert de Ijmuidense re der kuit naar het Japanse bedrijf Tokyo See- foods. De verwerking gebeurt nu op drie plaatsen: in China, Harlingen en Polen. Vro lijk wil de capaciteit in Harlingen terug schroeven in verband met de hoge loonkos ten. Afhankelijk van de kwaliteit levert een ki lo kuit tussen de drie gulden en twintig gul den per kilo op. Dit naar kaviaar smakende product wordt in Japan voornamelijk rond de feestdagen als cadeau verkocht. Een raar fenomeen overigens, die kuitha ring. In de Noordzee zwemmen veel harings Evenals de Ijmuidense rederij Cor Vrolijk wil het Katwijkse bedrijf Parlevliet Van der Plas zich nadrukkelijk gaan bewegen op de Chinese markt. „We sturen eerst op proef een aantal containers met sardinellas naar China. Gaat dat goed dan zullen enkele scheepsladingen volgen", zegt P&P-directeur J. van der Plas. De verwerking van kuitrijpe haring in China, zoals Vrolijk die laat uitvoeren, lijkt bij P&P op korte termijn niet aan de orde. „Wij hebben onze activiteiten de laatste jaren in Harderwijk, Polen en Estland geconcentreerd", zegt Van der Plas. Over uitbreiding van de activiteiten naar China hult de directeur zich ne velen. „Ik weet dat absoluut niet. Misschien wel. misschien niet." Het ontbreken van een vestiging in China ziet Van der Plas niet als een be lemmering voor een goede toegang tot de Aziatische markt en Japan in het bij zonder. „Ook vanuit Estland wordt kuit naar Japan geëxporteerd", aldus de P &P-directeur. China is sinds een aantal jaren het beloofde land voor Nederlandse exporteurs. Handelsmissies vliegen af en aan maar óf dat tot zakelijke contacten leidt, is in veel gevallen maar de vraag. Een relatie opbouwen is hier meer dan elders een zaak van de lange adem. Afgelopen week kwam een officiële delegatie uit Noord-Holland terug van een rondreis langs verschillende Chinese steden. In het gezelschap bevonden zich vertegen woordigers van de Ijmuidense visserijsector die wel op concrete resultaten kunnen wijzen.Wij behandelen de mensen met respect. Ze zijn vereerd dat we werkgelegenheid brengen. MSrM:iJhU:UJ3!l!l»VlM wist niet wat ik zag." En lachend: „Ach, ik heb ze van te voren een paar potten verf ge geven." Lagrand en Vrolijk maakten vorige week deel uit van de officiële handelsdelegatie van de provincie Noord-Holland die de opening van de werkplaats bijwoonde. Een gezelschap van plus minus dertig ondernemers uit Noord-Holland onder leiding van commissa ris van de koningin'Jos van Kemenade trok van stad naar stad om contacten te leggen. Het bezoek aan het bedrijf in de Chinese ha venstad Qing Dao was het enige onderdeel van het programma dat concreet iets ople verde met de opening van de nieuwe hal. De feestelijke bijeenkomst betekende de bekro ning van twee jaar intensieve contacten tus sen Vrolijk en zijn Chinese partners. Vrolijk's rederij en die van Van der Zwan, Parlevliet Van der Plas (Katwijk) en Jaczon - samen verenigd in The Group - leveren al sinds 1994 regelmatig grote partijen haring, makreel of blauwe wijting aan importeurs in onder meer Qing Dao en Tian-Jin. De han delscontacten zijn gelegd door de in Peking gehuisveste Nederlandse handelsfirma Unisono. „Ik kwam op een gegeven moment op de gedachte om kuitrijpe haring hier te la ten venverken," zegt Vrolijk. „Aanvankelijk zouden de andere rederijen van The Group ook in dit project stappen, maar die aarzelen nog." Vrolijk aarzelde niet en waagde de sprong. „Wat de mensen hier doen? Ze halen de kuit uit de vis, leggen die vervolgens in pekelba- den en storten de kuit in emmers. Als com pensatie mag de firma de haringrestanten hebben. Het gebeurt nagenoeg met gesloten beurzen. Die mensen zijn vereerd dat je werkgelegenheid hier naar toe brengt. Ze voelen zich met respect behandeld, omdat we China niet alleen als afzetmarkt beschou wen. Omgaan met mensen betekent hier tijd investeren en moeite doen om een relatie met ze op te bouwen." En daarin gaat Vrolijk vrij ver. Met veel ge noegen denkt hij terug aan een akkefietje van twee jaar geleden, tijdens het eerste bezoek van een Noord-Hollandse handelsmissie. Een Chinese klant had het 50.000 plaatsen grote voetbalstadion in Peking afgehuurd voor een vriendschappelijk partijtje tussen een lokaal team en vertegenwoordigers van de bezoe kende Nederlandse delegatie. Voor het hand jevol toeschouwers trad Vrolijk, vroeger trai ner van Stormvogels in IJmuiden, op als coach van de Nederlanders. Die verloren de wedstrijd, maar wonnen veel goodwill. Kuit Achter in de hal zijn Chinese medewerkers bezig met het uitpakken van grote dozen diepgevroren haring, afkomstig van de traw ler Sch 72 'Jan Bonefaas'. De afgelopen drie maanden is elke week 150 ton vanuit Neder land naar China verscheept. Die hoeveelheid is voorlopig het maximaal haalbare, omdat de Chinezen niet meer opslagcapaciteit heb ben. De bevroren pakken worden op de grond uitgelegd, waarna het gemiddeld twee dagen duurt voordat ze zijn ontdooid. Dat levert het fraaie beeld op van een ein deloos haringtapijt, zo ver het oog reikt. De ontdooide exemplaren gaan vervolgens naar de snij-afdeling, waar Chinese handen de buiken opensnijden om ze te ontdoen van kuit. Vervolgens worden de klonten kuit zes dagen lang in pekelbaden voor consumptie geschikt gemaakt. Elke dag wordt het percen tage pekel in de baden verhoogd, tot bijna 100 procent aan het einde van het proces. Daardoor krijgt de kuit de karakteristieke smaak. De restanten van de haringen worden ver kocht op plaatselijke markten. Chinezen zijn er gek op, want de smaak doet hen denken aan die van een populaire vis die vroeger in de Gele Rivier veel voorkwam. Dit jaar wil Vrolijk in China 2000 ton kuit rijpe haring laten verwerken. Die hoeveelheid is goed voor twee maanden arbeid voor on geveer 150 van de in totaal 2000 perso neelsleden van Qingdao Aquatic Products. „Voor die Chinezen is de kuitverwerking he lemaal nieuw", vertelt een meegereisde me dewerker van Vrolijk. „Ik houd de eerste da gen de boel in de gaten. Daarna komt een ex pert uit Nederland die mij aflost. Verder komt er ook nog een deskundige van een Japans bedrijf waar wij zaken mee doen." De Hollandse delegatie op weg naar de hal van is het gebouw in een fris wit verfje gezet. oorten rond die afhankelijk van de vangstpe riode op een aparte manier worden verwerkt. De meest bekende haring is uiteraard de Hol landse Nieuwe die omstreeks mei bij de Deense en Noorse kust wordt opgevist. Om streeks november, december trekken veel ha ringfamilies naar Het Kanaal om daar te paaien. De mannetjes produceren hom; de vrouwtjes kuit. Sardinellas Aan het eind van de missie zit Vrolijk 's avonds opgewekt in de lobby van het Qing Dao haitian-hotel. Niet alleen vanwege de goede gang van zaken rond de samenwer king. Nee, ook vanwege de overeenkomst om maar liefst 5000 ton sardinellas te leveren aan China. Dat is eerder die dag rondgekomen. Sardinellas lijken wel wat op haring en wor den gevangen in de wateren van Mauritanië. The Group heeft enkele maanden geleden een visserijovereenkomst afgesloten met de overheid van dit Afrikaanse land. „Die leve: ring is dan leuk meegenomen", constateert Vrolijk laconiek. Even later komt een goed geluimde Theo Dekker de lobby van het hotel binnen. De di recteur van Zeehaven IJmuiden had pas op het allerlaatste moment besloten zich aan te sluiten bij de missie. „Ik wist niet zo goed wat ik hier moest doen. Cor Vrolijk zei op een ge kuitproductie. Speciaal voor het hoge bezoek geven moment tegen me: „Joh, ga mee. Dan gaan we eerst naar Peking. Misschien kan mijn handelsagent wel dingen voor je rege len." Dekker zal in elk geval geen spijt hebben dat hij toch is meegegaan. „Ik heb net ge sproken met vertegenwoordigers van een grote warenhuisketen", zegt hij handenwrij vend. „Die leveren ook aan toprestaurants. Kijk, in een stad als Peking komen jaarlijks twee miljoen buitenlanders. Die hebben na een paar dagen wel genoeg van dat Chiriësë eten. Daarom hebben we afgesproken dat we een aantal containers vanuit IJmuiden deze, kant op laten komen. Met verschillende vis soorten als tarbot, schol, kabeljauw, tong en dat soort spul. Die containers gaan mee met een lading haring van Vrolijk. In eerste in stantie gaan die diepgevroren vismonsters per schip naar drie havens. Als de KLM vanaf eind juni rechtstreekse lijnvluchten vanuit Schiphol op Peking gaat onderhouden, kun nen we uiteraard verse vis versturen. Tussen de vangst en de aankomst hier hoeven maar vier dagen te zitten. En weet je wat nu het grappige is? De Chinezen zijn voornamelijk geïnteresseerd in grote maten vis. Dat komt vanwege hun bereidingswijze. Ze nemen van alles maar een beetje en van grote vissen zijn gemakkelijker kleine stukjes af te halen. Maar alle beetjes helpen, nietwaar?" d De pakken diepgevroren haring worden ter ontdooiing op de vloer uitgelegd. De exemplaren, afkomstig van de Sch 72 Frank Bonefaas, zijn na twee dagen ontdooid en geschikt voor verdere bewerking. ao Jiacheng is een tevreden mens. Zeer tevreden zelfs. Met een glimlach van oor tot oor loopt hij naast zijn Nederlandse gasten, op weg naar zijn fabriek in de Noord-Chinese havenplaats Qing Dao. Als je de directeur van het Chinese visverwerkingsbedrijf Qingdao Aquatic Pro ducts een aantal jaren geleden had verteld dat zijn personeel haring voor de Ijmuidense reder Cor Vrolijk zou verwerken, dan had hij je vierkant uitgelachen. Maar nu is er echt re den tot lachen: de officiële kuitproductie in een speciaal daartoe ingerichte hal begint die dag. Jiacheng begeleidt zijn bezoek tot aan een waterbak met een desinfecterend middel bij de hoofdingang. Elke bezoeker moet daar doorheen lopen om zijn laarzen te ontsmet ten. In de ruimte naast de hal moet de visite zich omkleden. De Noord-Hollandse gedepu teerde Jan Lagrand hijst zich met de grootst mogelijke moeite in een stel veel te Kleine laarzen. Om zijn lijf knelt de verplichte witte jas, terwijl ook de muts iets te krap op zijn hoofd zit. Een ongemak waar overigens het merendeel van de bezoekers mee worstelt. Vlak achter Cao Jiacheng loopt directeur Cor Vrolijk van de gelijknamige Ijmuidense rederij. Ook hij straalt. Het begin had voor hem niet mooier kunnen zijn, de kwaliteit van de kuit is uitstekend. Een dag eerder nog was hij er getuige van geweest hoe tonnen haring op de grond lagen te ontdooien. Hij vond het een prachtig gezicht. „Ik ben nor maal gesproken niet zo emotioneel. Maar nu moest ik wel een traantje wegpinken. Trou wens, de hele omgeving is hier veranderd. Het hele gebouw is nu vrolijk wit geschilderd. Dit is de vierde keer dat ik hier kom, maar ik

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 41