Top Nutsbedrijf Westland in cel ESIGN-AANBIEDING OLGENS VAN TIL -F vantilWÏEHi Binnenland Varkens voorman Van den Brink hoort twee maanden cel eisen Kabinet tast diep in buidel voor meer cellen, rechters en politie Wijers: 36-urige werkweek zaak voor onderhandelaars 9Gabbers kweekvijver voor extreem-rechts9 Vrouwenkamp Ravensbrück herdacht Uitspraken Bende van Venlo niet verrassend, wèl consequent !RDAG 27 APRIL 1996 ig geen spoor van Bredase peuter De politie in Breda heeft nog geen enkele aanwijzing r een woensdagrfiiddag verdwenen driejarig meisje kan zijn. gerichte zoekactie door medewerkers van politie, brand en Rode Kruis heeft gisteren geen enkele aanwijzing opge- d. De politie is bezig alle mensen op te sporen die woens- niddag beroepsmatig in de wijk Heusdenhout zijn geweest togelijk iets hebben gezien. TL maakt minder winst irsum RTL4 heeft vorig jaar minder winst geboekt dan het daarvoor. De winst voor belasting zakte van 85 naar 58 mil- gulden. De in Luxemburg gevestigde onderneming schrijft winstdaling toe aan de groter geworden concurrentie op de erlandse tv-markt. In de laatste vijf maanden van 1995 kten vier nieuwe commerciële tv-stations hun intrede: 5, The Music Factory, TV 10 Gold en Veronica. Met een ktaandeel van 24,2 procent was RTL4 in 1995 de best beke- ^Jjzender in Nederland. 'jnd aangeven kan in ziekenhuis - -iiSTADOuders van kinderen die in het Zaanse ziekenhuis De '1 worden geboren, kunnen hun baby meteen in het zieken- mk> aangeven. De Heel is daarmee een van de eerste ziekenhui- ?*^in het land die de service biedt. Geboorten moeten normaal iet gemeentehuis worden aangemeld. Het ziekenhuis opent mei een speciaal aangifteloket voor een jaar om té kijken of lanslaat. lf Uit honderden topmodellen als speciale aanbieding bij Van Til: plintvrije banken van HF Style, voor een luchtige optiek op het moderne design-interieur. "Mistral" biedt perfect zitcomfort en heeft deels donsgevulde kussens met afritsbare hoezen. Zolang de voorraad strekt, bekleed met (3,5 mm dik!) BULL-leder. bij Van Til 2,5- zits (180 cm) 3 zits 210 cm) van 9040.- NU voor 5750.-. Kleuren: zwart of bordeaux. DESIGNCENTRUM ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Bende van vier' sluisde geld weg naar Luxemburg den haag anp De directeur en drie managers van het Nutsbedrijf West- land in Poeldijk zijn gearresteerd op verdenking van frau de. Justitie in Den Haag heeft dat gisteren laten weten. De verdachten zouden provisie van leveranciers van het nutsbedrijf hebben doorgesluisd naar een bedrijf in Luxemburg waar zij alle vier voor een kwart eigenaar van waren. De vier zijn op staande voet ontslagen. Er is een interim-directeur aangesteld. se BV hebben gesluisd. De frau de kwam eind maart aan het licht bij een onderzoek van een extern accountant. Deze lichtte de raad van commissarissen in. Na intern onderzoek werd be sloten het openbaar ministerie te alarmeren. De vier arrestanten worden verdacht van verduistering in dienstbetrekking, valsheid in geschrifte, oplichting en omko ping. Onder leiding van de rechter-commissaris is op vier woonadressen huiszoeking ver richt. Verder zijn enkele kluizen bij banken doorzocht. Hoeveel geld met de fraude is gemoeid, is niet bekend. Vol gens president-commissaris M. van der Zwan gaat het om enke le procenten van de jaarlijkse winst. „Het bedrag is te klein om het bedrijf in problemen te brengen. Het is groot genoeg om een stap'als deze te recht vaardigen." De directeur, het hoofd be- drijfsdiensten, het hoofd ver bruikersrelaties en de directie secretaris zouden al sinds 1992 bedragen naar hun Luxemburg- Volgens president-commissa ris Van der Zwan komt de ont dekking van de fraude als een donderslag bij heldere hemel. „Dit is een totale verrassing voor ons." Van der Zwan denkt dat de fraude vier jaar heeft kunnen duren doordat de vier een uitgelezen kans hadden sa men te spannen. „De situatie wekte geen argwaan", zegt hij. „Het nutsbedrijf heeft activitei ten in het buitenland zodat het niet vreemd was als er bedragen naar Luxemburg werden over geboekt." Nutsbedrijf Westland levert gas en elektra aan de bewoners van 's-Gravenzande, De Lier, Monster, Maasland, Naaldwijk, Schipluiden en Wateringen. Het aantal aansluitingen (ongéveer 40.000) is niet erg groot, maar de Westlandse tuinders zorgen wel voor een forse afname van vooral gas. Wegens diefstal van dossiers assen» anp Straffen van een tot twee maan den onvoorwaardelijke celstraf hoorden elf boeren onder wie de boerenactieleider Van den Brink gisteren eisen voor de rechtbank in Assen. De boeren braken vorig jaar in in het bu reau mestheffingen in Assen en pikten achthonderd mestdos- siers van het ministerie van landbouw. De actie was onderdeel van een weken durend, luidruchtige boerenprotest tegen het voorge nomen mestbeleid van de rege ring. De advocaten pleitten voor vrijspraak. Volgens hen was niet echt sprake van diefstal omdat de overval in alle openheid plaatsvond, de dossiers later zijn teruggegeven en de vee houders niet uit waren op fi nancieel gewin. Het zou slechts zijn gegaan om de publiciteit. De raadslieden verweten justitie ook erg willekeurig te zijn opge treden omdat aan de actie circa 250 veehouders meededen en er maar elf worden vervolgd. Van den Brink haalde voor de rechtbank fel uit naar het mest beleid van de ministers Van Varkensboeren houden de wacht voor het gerechtsgebouw in Assen waar op dat moment hun voorman Van den Brink en tien andere var kensboeren terechtstaan. foto anp koen suyk Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieubeheer). De diefstalactie zou zijn ingegeven door de weerzin die de strenge mest- maatregelen in boerenkring op roepen. Van den Brink gaat in hoger beroep als hij wordt ver oordeeld. De rechter doet op 10 mei uitspraak. De verdachten lieten zich vrijdagochtend in een ontspannen sfeer met een oude Londense dubbeldekker naar het gerechtsgebouw bren gen. Met een corsage in het knoopsgat leken het eerder bruiloftsgangers. den haag gpd Minister Sorgdrager (justitie) kan volgend jaar re kenen op 250 tot 300 miljoen extra voor de bouw van nieuwe cellen en versterking van de rechter lijke macht. Haar collega Dijkstal (binnenlandse zaken) krijgt ruim 100 miljoen voor het aanstellen van meer politieagenten. Ook minister Ritzen van onderwijs krijgt wat toegestopt voor opfrisverlof voor uitgebluste leraren. Het kabinet heeft daarmee op hoofdlijnen overeenstemming bereikt over de uitgaven voor volgend jaar. Premier Kok en minister Zalm van financiën waren gisteravond nog bezig met enke le ministers om de laatste vuiltjes weg te werken. Het kabinet verwacht er vandaag definitief uit te zijn. Vanwege de drugsnota en het rapport-Van Traa leeft kabinetsbreed het gevoel dat er wat extra's moet gebeuren. Minister Sorgdrager krijgt dus ex tra geld voor meer cellen en meer officieren van justitie. De extra miljoenen waar Dijkstal op kan rekenen voor meer blauw op straat, zijn niet vol doende voor de 6000 extra agenten die HIJ graag wilde. Ritzen krijgt slechts een deel van de honderd miljoen waarom hij vroeg. Ook andere bewinds lieden, onder wie landbouwminister Van Aartsen met zijn claim voor de tuinbouw, mogen wat ex tra's tegemoet zien. Die extra uitgaven worden betaald met extra bezuinigingen, waaraan alle ministers meebetalen naar omvang van hun be groting. Vooral minister Ritzen is daarbij de klos, omdat hij het meeste uitgeeft. Op deze manier is ook een half miljard gulden aan nog openstaande bezuinigingen ingevuld. Minister Borst bezuinigt volgend jaar een half miljard extra. De resterende ruim 100 miljoen krijgt ze cadeau uit de meevallers van minister Melkert van sociale zaken. Bij de geplande uitga ven voor volgend jaar is uitgegaan van een volle dige koppeling van de uitkeringen aan de lonen, zoals ook dit jaar. Over de extra 300 miljoen gulden die de Kamer de komende jaren van staatssecretaris Tommei wil voor de huursubsidie, is gisteren nauwelijks gesproken. Dat probleem wordt los van de begro tingsbesprekingen pas volgende week besproken. Het kabinet heeft al diverse keren laten weten geen extra geld te hebben voor de huursubsidie. Borst komt toch met prijzenwet medicijnen den haag anp De Wet Geneesmiddelenprijzen gaat definitief door. Minister Borst (Volksgezondheid) heeft de farmaceutische industrie en groothandel gisteren laten we ten dat ze ook het laatste door hen aangedragen alternatief van de hand heeft gewezen. Volgens de minister levert dat plan nog altijd niet genoeg op. De Prij zenwet garandeert haar een be sparing van tenminste zeven honderd miljoen gulden op de medicijnkosten. De wet treedt op 1 mei in werking. Per 1 juni zullen de prijzen met gemiddeld twintig procent omlaag gaan. Sommige medicijnen dalen zelfs zestig procent in prijs. De fabrikanten zullen zeker naar de rechter stappen, verwacht een woord voerder. den haag«anp de 36-urige werkweek. Wijers denkt dat een 36-urige werkweek bij overheid en ban ken goed zou kunnen worden ingevoerd. Bij andere bedrijven of bedrijfstakken moet meer re kening worden gehouden met de internationale concurrentie positie. Een 36-urige werkweek kan geen 'sjabloon' zijn voor de hele Nederlandse economie, vindt Wijers. Minister Wijers van economi sche zaken vindt dat bewinds lieden zich niet in onderhande lingen moeten mengen tussen vakbonden en werkgevers over de 36-urige werkweek. Dat zei hij gisteren, daags nadat minis ter Melkert van sociale zaken stelling had genomen tegen Philips, dat in conflict is met de vakbonden over invoering van Onderzoeker legt stroming bloot: den haag anp Amsterdam Leerlingen van de Amsterdamse Nicolaas Maesschool her dachten gisteren bij 'hun' monument op het Museumplein in Amster dam de bevrijding van het grootste nazi-vrouwenkamp Ravensbrück. De school heeft het monument geadopteerd. Tweehonderd mensen, onder wie ongeveer zeventig ex-gevangenen, woonden de plechtigheid bij. In het kamp Ravensbrück verbleven in de oorlogsjaren 135.000 vrouwen en kinderen uit alle delen van Europa. Naar schatting 92.000 van hen hebben het kamp niet overleefd. Ze kwamen om door uitput ting en mishandeling of werden geëxecuteerd of vergast. foto anp frans vanderlinde Jongeren uit de zogenoemde gabberhousescene lijken vatbaar voor racistische agressie. Ex treem-rechts toont in toene mende mate belangstelling voor deze jongeren, die zich als groep in eerste instantie onder scheiden door een gedeelde voorkeur voor een extreme vari ant van housemuziek. Dat zegt drs. H. Schoppen, van het instituut voor straf rechtswetenschappen in Utrecht, in het jongste nummer van Justitiële Verkenningen. Volgens hem vormen gabbers een kweekvijver voor extreem rechts. Hoewel de meeste gabbers met politiek niets te maken wil len hebben en niet racistisch zijn, is er een groeiende groep die zich op racistische wijze manifesteert. Dat blijkt op fees ten, maar ook op of bij scholen. Vaak gaat het om groepjes die binnensteden onveilig maken op koopavond, ruzie zoeken met allochtone leerlingen op scholen en op gabberfeesten op stootjes veroorzaken. In enkele plaatsen is het tot vechtpartijen tussen 'blank' en 'zwart' geko men; in andere steden hangt de dreiging in de lucht. Een deel van de gabbers meent dat Nederland be schermd moet worden tegen buitenlandse invloeden. Ze ver talen 'Nederland is vol' naar hun eigen situatie. In de prak tijk leidt dat bij voorbeeld tot strijd om een pleintje, aldus Schoppen. Extreem-rechts zoekt contact met deze groep, aldus Schop pen. Hij geeft als recent voor beeld de demonstratie die de CD en de CP in februari van dit jaar in Rotterdam wilden orga niseren tegen het verbod op scholen om het Nederlandse vlaggetje op de mouw van het bomberjack te dragen. Dat vlag getje was aanvankelijk voor gabbers vooral een symbool van onderlinge verbondenheid, maar werd door extreem-rechts omarmd. Het motto van de demonstra tie, die uiteindelijk werd verbo den, luidde „Eerherstel van de Nederlandse driekleur". Ex treem-rechts heeft geprobeerd op scholen en op gabberfeesten jongeren te werven voor de de- momstratie, aldus Schoppen. Gabberhouse ontstond enkele jaren geleden in Rotterdam. De ze extreme variant van house muziek kenmerkt zich door een harde en snelle beat, zonder al te veel muzikale franje. Gabber feesten, waarbij drugs belang rijk zijn, trekken veel jongeren tussen de 16 tot 20 jaar. Jongens zijn in de meerderheid. Ze heb ben vaak een kaalgeschoren hóófd en dragen bomber- of trainingsjacks. Vrouwelijke gab bers worden gabberbabe, gabbe- rinnetje of rave-teef genoemd. Gabbers vormen binnen de housecultuur een aparte groep, die zich afzet tegen andere hou- se-varianten. Andere house-lief- hebbers minachten en veraf schuwen de muziek, de onaan gename sfeer en de bezoekers op gabberfeesten. Gabbers die zich racistisch uiten, keren zich dan ook niet alleen tegen al lochtonen maar ook tegen de liefhebbers van andere house- varianten, aldus Schoppen. Aantal verdachten neemt de wijk naar het buitenland den bosch joop van dalfsen De uitspraken van het gerechtshof in Den Bosch in het hoger beroep tegen de Bende van Venlo zijn niet echt ver rassend. Het hof is wel consequenter dan de rechtbank in Roermond, zo bleek gisteren. Beide rechtscolleges volgden het scenario zoals dat is ge schilderd door het openbaar ministe rie. Dat komt erop neer dat de bende leider en zijn companen betrokken zijn geweest bij het ombrengen van zeven mensen. Vier Turken zijn koelbloedig geëxecuteerd en drie Nederlanders lie ten het leven tijdens een beroving. Zowel het hof als de rechtbank licht te voor de bewijsvoering uit de enorme brij aan verklaringen juist die onderde len die het meest belastend waren. Ali bi's zijn, als zijnde ondeugdelijk, aan de kant geschoven. Aan beweringen van ontlastende getuigen is geen geloof gehecht. Het was echter opmerkelijk dat de rechtbank in Roermond vorig jaar naast de zware straffen voor de Neder landse hoofdverdachten, op één na alle Turkse verdachten vrijsprak. De enige die in Roermond wel is veroordeeld tot vijftien jaar cel, is de man die in de Turkse onderwereld in Venlo vrijwel al le touwtjes strak in handen zou heb ben. Hij zou hebben aangezet en heb ben meegewerkt aan het ombrengen van zijn landgenoten. Het gerechtshof haalde gisteren niet alleen hard uit in de richting van de meeste Nederlandse verdachten, maar veroordeelde ook de Turken tot zware celstraffen, oplopend tot twaalf jaar. Een van hen ontloopt zijn straf vrijwel zeker: Meteen na de vrijspraak in Roer mond nam hij de wijk naar zijn vader land. De andere aanvankelijk vrijgespro ken verdachten liepen gisteren nog vrij rond. Gaandeweg de uitspraak, toen president mr. W. Smulders duidelijk maakte dat het hof vrijwel alle tenlaste leggingen bewezen achtte, verdwenen de meeste van hen uit het gerechtsge bouw. Wie weet, rechtstreeks op weg naar de plaats waar ooit hun wieg stond. Afgezien van een Nederlandse ver dachte die net als in Roermond is vrij gesproken, spinden in feite slechts twee verdachten garen bij het hoger beroep. Het 19-jarige vriendinnetje van de hoofdverdachte werd vrijgesproken nadat ze eerst was veroordeeld tot twee jaar cel. Een door haar in gevangen schap geschreven dagboek speelde daarbij een grote rol. Van het bestaan daarvan wist tijdens de zitting in Roer mond echter niemand. Het kwam pas daarna per toeval boven water. En ook voor de tweede hoofdver dachte viel het vonnis in hoger beroep aanzienlijk gunstiger uit. Het hof ver oordeelde hem naast TBS met dwang verpleging tot tien jaar cel, acht jaar minder dan het vonnis van de recht bank. Het hof hield daarbij rekening met een hele reeks verzachtende om standigheden. Een daarvan was dat deskundigen denken dat hij, na een in tensieve behandeling, als een 'even wichtig' mens kan terugkeren in de maatschappij. Zijn raadsman mr. H. Peters toonde zich na de uitspraak dan ook een tevre den man. „We hebben met behulp vah alibi's geprobeerd aan te tonen dat mijn cliënt een aantal misdrijven niet kan hebben gepleegd. Dat is helaas mislukt. Daarnaast hebben we ingezet op een forse strafvermindering. Dat is wel gelukt. Als het een beetje meezit, is hij over vijf jaar vrij." Twaalf van de veertien bendeleden werden gisteren in hoger beroep ver oordeeld tot celstraffen van zes maan den tot levenslang. De vonnissen van het hof vielen met name voor de Turk se verdachten aanzienlijk hoger uit dan in Roermond. Na aanvankelijke vrij spraak volgden nu celstraffen van drie tot twaalf jaar. suiillem-Alexander 29 jaar "ik tegen homohuwelijk mei Urk stuurt een protestbrief naar de regering en de Tweede heier, waarin zij ageert tegen het homohuwelijk. De protest- f is een initiatief van de SGP en wordt door alle andere par- i ondersteund. De SGP noemt het homohuwelijk in strijd Gods Woord. „Wij betreuren het dat uitsluitend de vraag het buitenland op het homohuwelijk zal reageren, kennelijk gewicht in de schaal legt." irkije stelt visumplicht uit iaag» De aangekondigde visumplicht voor Turkije is met een halfjaar uitgesteld tot 31 december, heeft de Turkse >assade in Den Haag gisteren gezegd. „Dit besluit is geno- i om het reizen van Nederlanders naar Turkije in de zomer 1996 zo gemakkelijk en probleemloos mogelijk te laten ver- n." Turldje kondigde enkele weken terug de visumplicht aan ■actie op het besluit van Nederland om vijftig gulden te vra- voor een visum voor Turken. haag» Prins Willem-Alexander wordt vandaag29 jaar. Het je officiële tintje aan de verjaardag is de erewacht van twee :n van de Koninklijke Luchtmacht, die de hele dag voor zijn i aan het Noordeinde 66 staan. Ze geven een militair eresa- voor de jarige kroonprins. archieffoto anp iati ^'meerse disco dicht na dood meisje idig J vore» Discotheek Medusa in Almere-Buiten is door burge- Coetster Pans een halfjaar gesloten nadat afgelopen weekeinde pel8-jarig meisje overleed na het gebruik van diverse soorten se <»s. Er is ook een handelaar in pillen gearresteerd. Uit nader igsterzoek bleek afgelopen week dat in de discotheek harddrugs 'orrilen verhandeld en gebruikt. Vorig jaar juli werd Medusa ook lïnfie maanden gesloten toen een 16-jarige bezoeker na gebruik enJharddrugs in coma was geraakt. i.Vi lillen bellen milieutelefoon en Verdam De Milieutelefoon van de Vereniging Milieudefen- jeeft vorig jaar het recordaantal van 16.700 vragen behan- I. De telefonische vraagbaak van de milieuclub heeft in totaal als de oprichting in 1987 meer dan honderdduizend bellers in^de lijn gehad, staat in het jaarverslag 1995 van de club. Er Z0M vorig jaar vooral veel gebeld (2.000 telefoontjes) over de ter tend veroordeelde Nigeriaanse activist Ken Saro-Wiwa.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3