De zware wetstrijd van Patrick Kluivert 'Zoveel belangstelling voor een rechtszaak, dat heb ik nog niet meegemaakt' ZATERDAG 27 APRIL 1996 Vijftig plaatsen zijn gereser veerd voor 'gewone belang stellenden', de andere plek ken in de Amsterdamse rechtszaal wor den op 1 mei in bezit genomen door de nationale en internationale (sport)pers. Want hoewel de 'rol' van de rechtbank niet meer dan een dodelijk auto-onge val vermeldt, is de verdachte wereldbe roemd: Patrick Kluivert, de 19-jarige stervoetballer van wereldkampioen Ajax. In het Paleis van justitie aan de Parn- assusweg, staat men al in de startblok ken. Een van de twee grootste rechtsza len is gereserveerd om alle belangstel lenden te herbergen. Het mediacircus zal er op volle toeren draaien. Camera ploegen, fotografen, radioverslaggevers en schrijvende pers uit binnen- en bui tenland zullen zich op de zaak storten. Sportprogramma's van radio en tv, de week- en autobladen en niet te verge ten de roddelpers, allemaal zullen ze opnieuw de schijnwerpers op de jeug dige voetballer richten. Voor vijftig belangstellenden uit het 'gewone volk' is plaats op de publieke tribune. Bij de rechtbank komen met de regelmaat van de klok de telefoon tjes binnen: of het ook mogelijk is daar een plaatsje te reserveren. Woordvoer der J. Merton: „Het wordt, wie het eerst haalt, het eerst maalt. Ik heb het nog niet eerder meegemaakt, zoveel be langstellingvoor een rechtszaak." Tranen Het door Kluivert veroorzaakte ongeval was een drama zoals dat jaarlijks zo'n 1300 slachtoffers dodelijk treft. In dit geval was de veroorzaker een van de beste voetbalspitsen ter wereld. Eigen lijk nog een jongen, die in een paar jaar tijd een bliksemcarrière maakte. Wie herinnert zich de beelden niet, de aankomst vorig jaar van Ajax op Schiphol. Ajax mocht zich Europees kampioen noemen in de Champions League, dankzij dat ene winnende doelpunt van Kluivert. Plotseling was daar de roem en het grote geld. Plotse ling ook kon die gewone volksjongen zich permitteren in dure auto's te rij den. Het ritje in de glanzende sportwa gen, pakte catastrofaal uit. In de eerste plaats voor de slachtoffers en nabe staanden. En voor die gevierde, jonge Ajacied nam het leven op dat moment een dramatische wending. Het gebeurde vorig jaar 9 september, op de Werengouw in Amsterdam- Noord. De ouderlijke woning van Pa trick Kluivert was op een steenworp af stand. Evenals het pleintje waar hij tot ver in zijn puberteit een balletje trapte. Daar op de Werengouw reed Patrick Kluivert in de geleende BMW-cabriolet. Volgens onderzoek van het Gerechte lijk Laboratorium met een snelheid van 104 kilometer per uur, waar slechts vijf tig is toegestaan. Volgens zijn advocaat, mr. M. Nan, was het niet harder dan 72 kilometer. Hoe dan ook, op datzelfde fatale mo ment draaide de 54-jarige Marten Put man, directeur van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal, zijn auto uit een par keervak. Zijn voertuig werd midden in Patrick Kluivert: „Van binnen ben ik er erg door veranderd'. foto leo vogelzang Hij bewoog zich in zijn nog zo korte carrière tussen extremen. Na Europa Cup voor een uitzinnige menigte stond, staat hij terecht zijn winnende goal in de finale van de Champions Leaque in in Amsterdam. Op 1 mei dient de zaak tegen Ajax-spits Patrick Wenen, was hij betrokken bij een dodelijk ongeval op de Kluivert, die dood door schuld ten laste is gelegd. ,,Hoe meer die Werengouw in Amsterdam. Bijna een jaar nadat hij met de dag nadert, des te meer spookt de rechtszaak door mijn hoofd. de flank geramd door die van de voet baller. Putman was op slag dood, zijn echtgenote raakte zwaar gewond. De opwinding over dit drama was nog niet verdwenen, of nauwelijks twee weken later werd Patrick Kluivert op nieuw betrapt op onverantwoord ver keersgedrag. Op de Stadhouderskade in Amsterdam zou hij weer te hard hebben gereden en bovendien een rood stoplicht hebben genegeerd. Stom, stom, stom luidde het algemene oordeel. Schuld Justitie heeft Kluivert dood door schuld ten laste gelegd en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Volgens de Wegenverkeerswet staat daarop een maximum straf van een jaar cel, tien duizend gulden boete en vijf jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Wat de uitspraak van de Amsterdam se rechtbankpresident mr. R. Blexstoon zal zijn, blijft speculeren. Vorig jaar ver oordeelde de rechtbank in Middelburg een 34-jarige motorrijder uit Vrouwen polder tot een half jaar cel, drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en verbeurdverklaring van zijn motor. De man stond bekend als een snelheids duivel. Op Koninginnedag, nu twee jaar geleden, reed hij in Vlissingen met een snelheid van 150 kilometer per uur een zevenjarig meisje dood. Ook daar mocht niet harder dan vijftig kilometer worden gereden. De ouders van het meisje stelden al les in het werk om de man te laten be rechten via het gewone strafrecht. Al leen op die manier kon hem doodslag ten laste worden gelegd. De maximale gevangenisstraf daarvoor is vijftien jaar. Maar evenals Kluivert stond ook deze motorrijder gewoon terecht op basis van de Wegenverkeerswet. De zaak trok veel publiciteit, waardoor de motorrijder onder grote psychische druk kwam te staan. In het vonnis hield de rechtbank daar rekening mee. Zonder twijfel stond ook Patrick Kluivert de afgelopen maanden onder zulke psychische druk. Praten over het ongeluk deed hij liever niet. In plaats daarvan stortte hij zich nog meer op voetballen en vooral op scoren. Een uitweg om aan alle ellende te ontsnap pen. Curieus genoeg was daar vorige week een geheel andere uitspraak over een voetballer. De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem veroordeelde de 25-jarige NAC-verdediger Maarten At- modikoro tot zeven maanden cel. De profvoetballer had vijf jaar lang gestre den tegen zijn oproep voor de militaire dienstplicht. Atmodikoro is een princi pieel tegenstander van het gebruik van geweld. Tevergeefs deed hij een beroep op de Wet Gewetensbezwaren, terwijl de dienstplicht inmiddels is afgeschaft. De uitspraak leverde niet meer dan een klein berichtje op in de krant. In de loop van mei wordt in de zaak van Kluivert een uitspraak verwacht van de Amsterdamse rechtbank. Onge twijfeld zal de pers daar breder uitpak ken. De Ajacied resten nog zware we- et was op het Museumplein, op I donderdagavond 25 mei 1995, dat Patrick Kluivert zo maar, ial en spontaan de microfoon greep en ïorme massa vermaakte met een heuse Irence. Wat een lekker joch. t was in de Rai, op maandagavond 11 t 1996, dat Patrick Kluivert naar de mi- on werd geduwd en trilde en hakkelde i de genodigden bij het WCS-gala. Wat ielig hoopje mens. trick Kluivert, hij verloor in één fatale zijn onschuld en zijn jeugd tussen de ïende' van Wenen en de Werengouw. trick Kluivert, een puber van achttien, n op een mooie dag in mei het veld in en rde, vijf minuten voor tijd, de winnende ir van de Champions League. In Wenen )n de tranen over de wangen van de oljongen, toen hij opkeek naar de beker. de Werengouw in Amsterdam-Noord, september 1995, reed hij te hard, waar- nlijk roekeloos. Er viel een dode bij de ng. En opnieuw kwamen er tranen, r nu de bittere tranen van verdriet, van trick Kluivert werd meegesleurd door de Istroom van gebeurtenissen. Heen en geslingerd tussen de absolute uitersten noties. het podium, op het Museumplein. Hij man van met moment. Microfo'on in de hand, de grote beker in de andere, heel chalant. Hij loopt er mee naar voren, hij alsof hij de cup in het publiek wil gooi- Hij lacht. Hij zegt en zingt: „Wat is-ie i hè? Hij is van jullie, hoor." En hij noemt de mooiste dag van m'n leven'. het podium, bij het WCS-gala. Hij is ïroepen tot 'talent van het jaar'. Hij stot- en stamelt: „...wil ik iedereen bedan- die mij heeft gesteund in deze moeilij- jd...." ij noemt het 'de moeilijkste momenten m'n leven'. 9 uivert scoorde de winnende van Wenen ie winkel van de wereld ging voor hem ii. Gratis graaien in het klatergoud. Klui- vond het prachtig. Hij vond alles mooi. die onverzekerde, supersnelle, glimmen- iMW cabrio van 'een vriend'. Wist hij veel het leven. Je bent jong en je doet wat. r een Ajacied van achttien mag geen tien zijn. Die behoort volwassen te we- Bestand tegen de onmogelijke druk van nternationale topvoetbal, uivert? Als-ie thuis kwam, ging hij altijd effe lekker ballen in de buurt. Met z'n Jertjes. Topvoetballen maar voor alles kind van de straat. De datum van 1 mei nadert. „De dag van de rechtszaak spookt inderdaad steeds meer door mijn hoofd, nu die steeds dichterbij komt." Het wordt de zwaarste 'wet-strijd' van zijn jonge leven. Moeilijker dan een finale, psychisch zwaarder dan de beslissende se conden tegen AC Milan. Voetbal is, en blijft, maar een spelletje. Het ongeluk, de dodelijke afloop, de dreigende gevangenisstraf, dat is de ernst van het leven. „Liever praat ik er niet over", zei hij. „Dat begrijp je toch wel?" Patrick Wuivert. Onbekommerd, onbe zorgd. Openhartig, spontaan. Flierefluiter, flapuit. Een vrolijke donkere jongen uit het A- juniorenteam. Prototype van de straatvoet baller. Tot het buiten pikdonker was en het eten koud stond te worden. Patrick en moe der Ludvina, overal en altijd prominent aan wezig. Van het zorgzame type dat nog elke morgen met de fles levertraan bij de deur staat 'omdat het goed voor je is'. En Ludvina is goed voor Patrick. Het ging natuurlijk snel. Achteraf waar schijnlijk te snel. Want hoe weinig tijd zat er tussen de onbekende jeugdspeler met een B- contract en de topscorer van Ajax, de inter national van Oranje, de winnaar van de Champions League? Nog geen jaar. Uit het dagboek van een tiener: 21 augustus 1994: het debuut in Ajax 1. Hij scoort direct, in de supercupwedstrjd tegen Feyenoord (0-3). 24 mei 1995: de winnende goal in Wenen. 9 september 1995: het ongeluk op de We rengouw in Amsterdam-Noord. 21 september 1995: na zijn rentree via het tweede, wordt hij opnieuw betrapt op te hard rijden. Nota bene op de dag dat het slachtof fer werd begraven. 24 september 1995: hij scoort, als invaller in het eerste, de winnende treffer tegen NAC. 27 september 1995: invaller tegen Ferenc- varos, hij breekt met één goal en één versier de strafschop de wedstrijd open. 6 oktober 1995: een plaatselijke Fiat-dea ler probeert klanten te lokken voor een proef- ritje met de advertentie: 'Als Patrick dit maar niet leest'. 18 oktober 1995: het politierapport wijst uit dat hij op het moment van het ongeval ruim honderd kilometer heeft gereden waar maximaal vijftig is toegestaan. 13 december 1995: de twee beslissende goals in de beslissingswedstrijd tegen Ierland. Oranje gaat naar het EK. 22 december 1995: justitie besluit tot ver volging. Hem wordt dood door schuld ten laste gelegd. Hij zou 104 kilometer per uur hebben gereden. 14 april 1996: bij een ongelukkige landing na een kopduel raakt de meniscus bescha digd. Twee dagen later wordt hij geopereerd. Hij is twee tot vier weken uitgeschakeld. 1 mei 1996: de rechtszaak. Rond 15 mei 1996: de uitspraak. 22 mei 1996: de finale van de Champions League. Hij leek het toch goed te hebben verwerkt. Hij maakte in de maanden na het ongeluk 20 doelpunten. Hij jubelde, hij lachte soms weer. Het was schijn, natuurlijk. „Wat ik ook deed, alles was toch fout. Ik kan me de reac ties ook voorstellen. Ik heb geprobeerd alles in het voetbal te stoppen, dat is mijn werk. Het is moeilijk mensen daarvan te overtui gen. Ik heb het hartstikke moeilijk gehad. Nog steeds. Ik denk er vaak aan terug. Heel vaak." Het liefst kroop hij weg. Om na te denken, te verwerken. Te huilen. Want dat deed hij niet in het openbaar. Nooit. De Ajax-familie trok een muur voor hem op. Zijn medespe lers haalden hem van huis, brachten hem te rug. De trainer blafte de media op afstand. Piet Bon, clubarts en vertrouwensman, pro beerde te helpen. Moeder Ludvina was er na tuurlijk. Een half jaar lang sprak hij niet met de pers. Niet over het ongeluk, niet over Ajax, nergens over. Kluivert had kunnen vluchten. Naar het buitenland, weg van de publiciteit. Hij be sloot zijn contract uit te dienen. Hij zal straks ook zelf in de rechtszaal zitten, in het be klaagdenbankje. Hij zal het allemaal over zich heen laten komen, ook het media-circus. Patrick Kluivert is niet weggelopen voor zijn fouten. Want dat hij fout is geweest, dat hij schuldig is, dat hij straf verdient, dat hoeft niemand hem te vertellen. Patrick Kluivert is negentien, nu. Hij deed, na een half jaar stilte, zijn mond open. „Ik heb heel goed kunnen nadenken', zei hij. „En ik ben tot rust gekomen." Er volgde één zin netje met een loodzware emotionele lading: „Van binnen ben ik er erg door veranderd." Hij heeft iets geleerd van het leven, en - he laas - ook van de dood. Misschien is Patrick Kluivert ook een beetje slachtoffer. Hij verloor zijn onschuld en zijn jeugd. Marien Putman, een 54-jarige direc teur van de Stadsschouwburg in Vlaardingen, verloor zijn leven. Iedereen heeft het over Patrick Kluivert, wie heeft het over de nabestaanden? Kluivert met de Europa Cup: „Hij is van jullie, hoor."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 37