i 'Groenoordhallen hebben een gouden toekomst' ZATE R DAG S B IJV0 EG S E L ZATERDAG 27 APRIL 1996 kijken in Leiden en zag meteen al een aantal knelpunten. „Met name in de infrastructuur. De entree zit aan de achterzijde van het com plex en heeft een veel te smalle in- en uitrit en te smalle toegangswegen. Als het druk is, heb je in mum van tijd files, ook van vertrek kend verkeer. Het lijkt mij een goede oplos sing om aan de kant van de Gooimeerlaan ook een entree te maken. De berm is er breed genoeg voor." Variatie Terug naar de De Brabanthallen. Die zijn specifiek ingericht voor een grote diversiteit aan evenementen. De grootste hal kan bij voorbeeld moeiteloos worden omgebouwd tot rocktempel of concertzaal. „Er passen 15.000 mensen in. We hebben hier inmiddels al heel wat wereldsterren op het podium ge had. Vorige week nog Status Quo. Maar ook Julio Iglesias, Metallica, Joe Cocker, Deep Purple, Roxette, Bryan Adams, Sting, Prince, ZZ Top en Froger hebben hier gestaan. Op klassiek gebied hadden we André Rieu en Jo se Carreras. De Brabanthallen hebben ook elk jaar de Europese primeur van de Heine- ken Night of the Proms. Bij de bouw van deze hal is Mojo Concerts betrokken geweest, de grootste concertorganisator van Nederland. Zo konden wij rekening houden met specifie ke akoestische eisen." Een blik op het programma van maart tot en met juni maakt de variatie in evenemen ten nog eens duidelijk: een tuinbeurs, een vlooienmarkt, een duivenbeurs, Indoor Bra bant (paardenconcours), de Dag van het Vee transport, een oldtimershow, een internatio nale hondententoonstelling en op 30 juni dus die proloog van de Tour. „En tussen deze evenementen door vinden vele symposia, congressen, lezingen, feesten en partijen plaats. Of examens." Van der Steen wijst op twee kolossale tenten die vol staan met de beruchte tafeltjes en stoelen op gepaste af stand van elkaar. „Dit is voor een landelijk examen in de makelaardij. 3700 examenkan didaten krijgen we over de vloer." De proloog van de Tour de France wordt voor de Brabanthallen het bruisende sluit stuk van het eerste half jaar. Wat dat betreft hebben de Groenoordhallen trouwens een streepje voor. Het wielrenpeloton vereerde Leiden al in 1978 met een bezoek. „Maar de Tour is tegenwoordig nog veel meer een me- gaspetakel. Het op twee na grootste sporteve nement ter wereld, heb ik begrepen. De ren ners starten en finishen in de grote Brabant hal. In de andere zalen worden de honderden VIP's, zo'n duizend journalisten, 38 televisie- en radiostations en natuurlijk de Tourorgani satie geherbergd. Ja, dan weten we echt even alle ogen van de wereld op ons gericht." Druk Het is overigens niet louter halleluja in het gastvrije Den Bosch. Want ook al koesteren De Brabanthallen hun veemarkt, die staat evenals die van de Groenoordhallen onder druk. Steeds minder boeren brengen hun slachtvee naar de hallen. „Dat is een gegeven. Tegenwoordig zijn er nu eenmaal meer afzet kanalen. Vaak doet de boer rechtstreeks za ken met de slachter. Maar wij denken toch dat een markt een toegevoegde waarde heeft. Het is een plek waar veel vraag en aanbod sa menkomen en dat is gunstiger voor de prijs. Ik geloof ook niet dat de veemarkt ten dode is opgeschreven omdat het veilen per computer straks alles zou overnemen. Om de doodeen voudige reden dat veehouders en handelaren behoefte hebben om het dier te zien en te voelen." In de Brabanthallen van Den Bosch bruist het bijna elke dag. En het meurt er nooit naar koeienmest. Want de veehal staat er naast de evenementenhal. Honderden bijeenkomsten worden jaarlijks gehouden in het reusachtige complex, dat in omvang alleen zijn meerderen heeft in de Jaarbeurs en de RAI. Libéma is de beheersmaatschappij achter het succes van de Brabanthallen. En Libéma wordt, zoals het er nu naar uitziet, de nieuwe eigenaar van de Leidse Groenoordhallen. Het concern staat garant voor miljoeneninvesteringen, spektakelstukken en veel extra werkgelegenheid voor de stad Leiden. I et duizelt de I bezoeker even voor de ogen. Achter ijzeren hek, waar tussen de spij- heel toepasselijk varkens en koeien plaatstaal gesmeed zijn, strekt zich een sachtig terrein uit. Een parkeerplaats met voor vierduizend auto's omringt een encomplex met een oppervlakte van rtigduizend vierkante meter. Op deze irdeweekse lentedag ligt het terrein er ver- n bij, vermoedelijk waart alleen de geest zoete lieve Gerritje ergens rond. Maar stilte heerst er zelden; de meeste dagen het jaar bruist het in de Bossche Bra- ithallen. formaat alleen al verbleken de Leidse lenoordhallen bij dit gigantische complex, dertien hallen en zalen telt en waar per r meer dan honderdveertig kleine en grote nementen worden georganiseerd. Daar- ler: tientallen nationale en internationale irzen, publieksbijeenkomsten en sportfes- en. Met dit jaar als absolute hoogtepunt vertrek en de aankomst van de proloog 1 i de Tour de France. 1 laar in de Brabanthallen komen ook nog uw elke week boeren hun koeien, kalveren schapen verhandelen. Want net als de lenoordhallen zijn de Brabanthallen van sprong (sinds 1931) een veemarkt. „Ja, de lenoordhallen zullen onze kleine broertjes rden. Maar we zullen ze liefkozen", zegt ecteur Theo van der Steen. Winstgevend éma is de naam van de exploitant van de ibanthallen. Libéma is de naam van de komstige exploitant van de Groenoordhal- En Libéma is de naam van de beheers- atschappij die van de Groenoordhallen, i als van de Brabanthallen, een winstge ven de derneming gaat maken. „In 1990 hebben we hier de hallen overgenomen van de gemeente 's Hertogen bosch. De omzet is sinds dat jaar verdubbeld. Er gaat hier per jaar 16 miljoen gulden om. En dat bedrag zal alleen maar toenemen, want nog dit jaar beginnen we met een nieuwe uit breiding van de gebouwen. Er komt nog eens tienduizend vierkante meter bij." Theo van der Steen noemt ook de IJsselhal- len in Zwolle. Die veemarkt is in 1993 door Libéma overgenomen en omgetoverd tot een multifunctioneel centrum voor evenemen ten. „Ook daar zitten we op dit moment bo ven de begroting. Op grond daarvan durf ik te zeggen dat het de Groenoordhallen net zo zal vergaan. En dat zal zeker betekenen dat er meer werkgelegenheid kómt. De Brabanthal len hadden in 1990 voor de overname 22 man vast personeel. Nu hebben we 47 man in vaste dierist, 100 parttimers en een flinke groep uitzendkrachten. Zo'n rekensom kun je straks ook maken voor de Groenoordhal len." Van die 22 werknemers die indertijd de overstap van ambtenaar naar bedrijfsleven maakten, werken er 21 nog steeds in de ge privatiseerde Brabanthallen. Naar volle tevre- den- heid, als Van der Steen mag worden ge loofd. „Dat is misschien een steuntje in de rug voor het huidige personeel van de Groenoordhallen. Want in Den Bosch was er bij de overname wel dege lijk onzekerheid bij de werknemers. Maar er zijn met de gemeente afspraken gemaakt en die zijn we allemaal nagekomen. Sleutel De succesformule van Libéma is in feite een voudig. Zodra de Brabanthallen in haar bezit kwamen, werd op het terrein een grote eve nementenhal gebouwd met aangrenzende zalen, een bar en een grote keuken. Vanaf dat moment werd alle energie gestoken in het zelf organiseren van beurzen en evenemen ten en het verhuren van de hallen aan orga- nistiebureaus. In de oude hal bleef de nostal gie elke week terugkeren in de vorm van de veemarkt. „Die veemarkt koesteren we omdat die el ke week geld oplevert. Het is de zekere factor in de onderneming, de sleutel tot succes. Beurzen en evenementen zijn veel meer sei zoensgebonden. De rpaanden juli,'augustus en december is het hier doorgaans leeg om dat de meeste mensen op vakantie zijn. In de andere maanden moet je zorgen voor maxi male bezetting van de accommodatie. Het (1 mooist is dat alle hallen en za len gelijktijdig bezet zijn met ver schillende activiteiten. Aan een grote hal op zich heb je namelijk niks. Je hebt aangrenzende zalen en goede horeca nodig om optimale dienstverlening te kunnen bie den. Wij hebben bijvoorbeeld een eigen keu ken waar we voor vijfduizend gasten een maaltijd kunnen bereiden." Zo'n gescheiden accommodatie moet er in Leiden ook komen. Libéma wil een aparte veehal bouwen voor de rundermarkt en de huidige hallen ombouwen tot dat 'multifunc tionele centrum voor elk evenement'. „Met de nadruk op elk, want variatie in de evene menten is heel belangrijk. Je kunt niet de ene week een tuinbeurs houden en drie weken daarna weer een. Je moet afwisselen, anders krijg je niet genoeg bezoekers. Eerst een huis houdbeurs, dan een autoshow, daarna een concours hippique en vervolgens ee"n pop concert. Die mix, daar gaat het om. Wij be heersen de gave om de juiste mix te maken en weten hoe we een groep medewerkers en thousiast moeten houden. Ook daarom denk ik dat de Groenoordhallen een gouden toe komst tegemoet gaan." Nu missen die Groenoordhallen nog de juiste uitstraling, zegt Van der Steen. Het ge bouw is te klein en onvoldoende representa tief. „Maar dat is niet zo gek. De gemeente 's Hertogenbosch had ook de middelen en mensen niet om de Brabanthallen nieuw le ven in te blazen. Libéma kan wel die fysieke injectie geven." Over exacte cijfers wordt nog niet gesproken, maar duidelijk is wel dat het om een investering van miljoenen guldens gaat. Van der Steen is al een paar keer gericht gaan Bruisende Brabanthallen dienen als voorbeeld voor 'kleine broertjes' Directeur Theo van der Steen po seert voor de oude toren, het uit 1931 stammende voormalige en treegebouw van de Brabanthallen. Onder een perspectief van de Bra banthallen. Met linksboven de veehallen, op de voorgrond de grote Brabanthal en rechts de za len en horecagedeelten. „De Groenoordhallen worden onze kleine broertjes. We zullen ze lief kozen." FOTO MARK BOLSIUS TEKENING BRABANTHALLEN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 33