Rode gloed over Chicago CHICAGO BULLS 'Meneer Bosman van Ajax, rijdt u maar door' Sport ZATERDAG 27 APRIL 1996 Bulls-gekte niet te temmen in stad aan Lake Michigan Zelfs de gids op het karretje van de stadsrondrit kan het niet laten. Er gens aan de oever van het Lake Michigan wijst hij de plek aan 'waar in juni de overwinningsparade van de Bulls zal plaatsvinden'. Sommige passagiers lijken daar niet zó zeker van, maar Brad kent geen twijfels. „Noem één team dat in staat is om de Bulls te verslaan in een serie van zeven wedstrijden." Met die vraag eindigt elke discussie over welke ploeg de opvolger moet worden van de Houston Rockets als kampioen van de National Basketball Association. Het antwoord blijft steevast uit. Slechts doorgewinterde fans van andere topteams zullen hun ploeg als favoriet bestempelen. Tegen beter weten in. Als er tijdens de net be gonnen play-offs geen gekke dingen gebeuren - een ernstige blessure van Michael Jordan bij voorbeeld - worden de Chicago Bulls straks in juni 'gewoon' voor de vierde keer in zes jaar gekroond als 's werelds beste basketbalteam en zal Brad voor één keer een andere route moe ten kiezen. De waarde van Michael Jordan Hoeveel is Michael Jordan waard als basketballer? Dat is de grote vraag, waarop de komende maanden een antwoord moet worden gegeven. Dat antwoord moet dan komen van Jerry Reinsdorf, de eigenaar van de club. Na dit seizoen loopt het contract van Jordan bij de Bulls af. 'His Royal Airness' wil echter nog minimaal drie jaar spelen. De status van 'free agent' (transfervrije speler), die Jordan in juni verwerft, stelt hem in staat te tekenen bij elke ploeg, die hem maar wil hebben. Probleem echter is dat de NBA voor alle teams een zogenaamde 'salary cap' kent, een plafond voor het totaal van de spelerssalarissen. Dat ligt nu op 15 miljoen dollar voor twaalf man en zal wellicht in het komende seizoen nog wat stijgen. Bij practisch alle 29 clubs loopt een aantal multimiljonairs rond, waardoor er nergens financiële ruimte is voor het aantrekken van Jordan. Tenzij hij met een minimaal salaris genoegen zou nemen, als een vorm van wraak wanneer Chicago niet aan zijn wensen tegemoet komt. De Bulls kunnen hem echter betalen wat ze willen, omdat een club zich bij het tekenen van een eigen free agent niet hoeft te houden aan die salary cap. Maar hoeveel moet dat zijn? Wat moet je de beste basketballer uit de geschiedenis betalen? De suggesties in de lokale dagbladen gaan in de richting van...25 miljoen dollar per jaar. En dat dus drie keer! Jordan, die een gigantisch vermogen verdient met het maken van reclame, heeft dat geld niet nodig, maar stelt terecht dat hij zó veel betekent en betekend heeft voor de Bulls, dat hij ook de best betaalde speler aller tijd moet worden. Jerry Reinsdorf is als eigenaar van de Bulls, de honkbalploeg van de White Sox en het hypermoderne United Center, de thuishal van de Bulls, schathemelrijk, maar verkondigt te pas en te onpas dat de uitgaven in relatie moeten blijven staan tot de inkomsten. Iemand die echter elf jaar geleden voor 15 miljoen dollar een club kocht, die nu - en natuurlijk vooral dankzij Jordan - ongeveer 400 miljoen waard is, moet blind zijn handtekening zetten onder elk voorstel dat Jordan doet. CHICAGO JAN VAN DER NAT Over Chicago hangt meer dan ooit een rode gloed. De kleur van de Bulls, op afstand de po pulairste sportploeg in de twee de stad van de Verenigde Sta ten. Daar kunnen de honkbal lers van de Cubs en de White Sox, de footballers van de Bears en de ijshockeyers van de Blackhawks voorlopig niets aan veranderen. In de winkels zijn de shirts en caps van die ploe gen naar het tweede plan ver wezen. De rode shirts met voor al de nummers 23 (Jordan), 33 (Pippen) en 91 (Rodman) han gen nadrukkelijk op de voor grond. De populariteit van de Chi cago Bulls beperkt zich niet tot de Windy City, zoals de metro pool aan het Lake Michigan wel wordt genoemd. De Bulls zijn overal populair. En niet alleen in eigen land. Dankzij de in spanningen van de NBA gaan de beelden van 'Da Bulls' de he le wereld over en een beetje lief hebber noemt moeiteloos de namen op van de startende vijf. Michael Jordan is de bekend ste sportman ter wereld. Maar ook de naam van zijn eerste lui tenant Scottie Pippen klinkt ve len bekend in de oren. En na tuurlijk die van Dennis Rod man, het enfant terrible van de NBA. De populariteit elders in de wereld heeft ook een beetje te maken met de aanwezigheid van de Australiër Luc Longley en de Kroaat Toni Kukoc. Van de bank De beste basketballer die Euro pa ooit heeft voortgebracht komt meestal van de bank, want guard Ron Harper is nor maal gesproken de vijfde man die namens de 'Unbeatabulls' de wedstrijd begint. Het geeft overduidelijk aan hoe goed coach Phil Jackson in zijn per soneel zit, want Kukoc zou bij elke andere ploeg een gegaran deerde starter zijn. Maar de man waar alles om draait bij de Chicago Bulls is na tuurlijk Michael Jordan. Al vele jaren lang. Hij was de man die in 1991 Chicago naar het eerste kampioenschap leidde en er vervolgens voor zorgde dat de hoofdprijs van de NBA nog twee jaar in de stad bleef. Toen vond 'His Royal Airness' het welletjes. Hij had met drie NBA-titels en zeven opeenvolgende topsco- rersprijzen niets meer te bewij zen en probeerde een droom te realiseren. Die droom lag op het honk- balveld. Als kind wilde hij niets liever dan honkballer worden. Maar het 'lot' besliste anders. Nu er niets meer te bewijzen viel als basketballer, achtte hij de tijd rijp om een handschoen aan te trekken en een knuppel op te pakken. Hij deed dat in de organisatie van de Chicago White Sox, niet helemaal toeval lig evenals de Bulls het eigen dom van zakenman Jerry Reynolds. Birmingham Het honkbal bracht Jordan niet waarop hij had gehoopt. De Major Leagues bleven buiten bereik. Hij speelde verdienste lijk bij de Birmingham Barons, een reserveteam van de White Sox in Alabama, maar niet meer dan dat. Zijn populariteit was overigens ook daar gigantisch. De stadions, die over het alge meen tussen de vijf- en acht duizend toeschouwers kunnen herbergen, konden twee keer worden uitverkocht en de sou venirs van de Barons waren niet aan te slepen. Toen de honkballers langdu rig het werk neerlegden en Jor dan meldde geen stakingsbre ker te willen zijn, kwamen de eerste geruchten op gang over een mogelijke terugkeer in het basketbal. De Jordanloze Chi cago Bulls werden, onder de overigens knappe leiding van Scottie Pippen, geen kampioen van de Central Division, verlo ren in de tweede ronde van de play-offs van New York en moesten de titel inleveren bij de Houston Rockets. Eens te meer een bewijs dat Michael Jordan onvervangbaar was. Dat wist iedereen natuurlijk al lang, maar de leiding van de Bulls had niets anders dan res pect voor de wens van de man die de club - in 1985 door Reynolds gekocht voor de uit- verkoopprijs van 15 miljoen dollar - groot maakte. Honder den keren is hem gevraagd of hij het basketbal miste. Ja, hij miste het, maar van een terug keer wilde hij nog niet weten. Als het zou gebeuren, zou. hij zelf bepalen op welk moment. Terugkeer Dat werd 19 maart 1995. Een paar weken eerder had hij de honkbalknuppel voor goed op geborgen en zijn spikes weer vervangen door 'sneakers'. De Indiana Pacers van Rik Smits mochten fungeren als kanon- nenvlees bij de terugkeer van de man tegen wie niemand is op gewassen. In de zeventien wed strijden die hij nog zou spelen in het reguliere seizoen, kon Jordan de Bulls echter niet hele maal meer op de rails krijgen. In de play-offs was de Orlando Magic te sterk. Maar bij de Chicago Bulls werd vooruit gekeken. Naar het seizoen 1995-96. Daarin moest het gebeuren. Met Jordan, Pip pen, Kukoc en...Dennis Rod man. De grootste querulant van de hele NBA was, zo leefde de gedachte in Chicago, de laatste steen om een muur te bouwen, waarop elke tegenstander zich te pletter zou lopen. Dennis Rodman is een heel bijzondere figuur. In 1989 en 1990 werd hij twee keer kam pioen met de Detroit Pistons, destijds de grote rivaal van de Bulls in de Central Division. Hij was en bleef een ruwe diamant, die pas laat ging basketballen, omdat hij als 18-jarige plotse ling doorschoot. Een basisoplei ding heeft hij nooit gehad en dat is te zien. Hij blinkt uit in het rebounden, maar de auto matismen en het scoren gaan hem moeizaam af. Goud waard Het pakken van de bal na een gemist schot is echter ook zeer waardevol en als je anderen hebt, die de bal erin mikken, is een speler als Rodman goud waard. Dat was hij vorig seizoen ook voor de San Antonio Spurs, maar zijn eigenwijze gedrag viel compleet verkeerd in de tradi tionele stad in het zuiden van Texas. Hij kleedt zich - op z'n zachtst gezegd - alternatief, heeft zijn lichaam van boven tot onder laten tatoeëren en pier- cen en bedacht dat het wel aar dig was om zijn haar te laten verven. Nu is dat laatste natuurlijk niet zó bijzonder. Behalve dan wanneer je kiest voor grasgroen, vuurrood, witblond, hemels blauw of pimpelpaars, niet zel den voorzien van een extra ac centje. Zou het gedrag van Rod man daarbij blijven, dan zou het allemaal nog wel meevallen en zou hij wellicht nog in San Antonio spelen. Maar het laten schieten van trainingen, het missen van vliegtuigen, enz. zijn zaken die geen enkele coach kan pikken. Doet Chicago's Phil Jackson dat dan wel? Nee, natuurlijk niet. Maar Rodman loopt bij de Bulls, voor zover mogelijk met zijn instelling, redelijk in de pas. Het wordt niet met zoveel woorden bevestigd, maar onte genzeggelijk heeft Michael Jor dan behoorlijk invloed op hem, al kon ook 'Air' niet voorkomen dat Rodman een scheidsrechter een kopstoot gaf en voor zes duels op non-actief werd gezet. Dennis Rodman voelt zich ech ter in Chicago als een vis in het water. Hij hoeft zich met niets anders bezig te houden dan met rebounden. De Bulls hebben tenslotte ruim vijftig zekere punten van het koppel Jordan- /Pippen. Weer toprebounder Dennis Rodman werd dit jaar met een gemiddelde van bijna vijftien voor de vijfde keer op rij Als er tijdens de net begonnen play-offs geen gekke dingen gebeuren - een ernstige blessure van held M chael Jordan bij voorbeeld - worden de Chicago Bulls straks in juni 'gewoon' gekroond als 's werelds bes basketbalteam. foto peter van der de toprebounder in het regulie re seizoen. En dat is zo bijzon der, omdat hij met zijn slechts 1.98 vele centimeters te kort komt ten opzichte van zijn te genstanders. Hij bewijst echter dan goed rebounden vooral een kwestie is van goed opstellen, ti ming en een over-mijn-Iijk-die- bal-is-voor-mij mentaliteit. Met Michael Jordan in de vorm van zijn leven (hij werd voor de achtste keer in zijn loopbaan topscorer van de NBA) en Rodman voor het vuile werk naast Pippen en Kukoc waren de Bulls dit seizoen het te kloppen team. En dat gebeurde slechts tien keer. Met 72 over winningen verbeterden de Bulls het uit 1971-72 daterende re cord van de Los Angeles Lakers (69). Rond de zeventigste, record- brekende overwinning ontstond een typisch Amerikaanse hype. De Bulls gingen naar Milwaukee met 69 zeges in dp bagage. Daar werd de PR-afdeling van de Bucks bijkans gek. Waar nor maal zo'n 75 persaccreditaties wordt uitgegeven, moesten nu ruim vierhonderd kaarten wor den afgegeven. In alle hoeken en gaten werden in het al sinds de openingsdag van de compe titie voor dit duel uitverkochte Bradley Center extra plaatsen gecreëerd voor de pers. Helikopter En de spelers van de Bulls zul len het ritje naar Milwaukee (135 kilometer) niet snel verge ten. Een helikopter van een plaatselijk tv-station volgde de bus op de snelweg; op viaduc ten stonden fans met spandoe ken en de tol hoefde niet te worden betaald in ruil voor een fotootje. In het Bradley Center kreeg de adoratie een vervolg. De te genstander wordt normaal altijd met een licht gefluit ontvangen, maar voor de Bulls was er een tei staande ovatie. En toen di ventigste overwinning in kwam, in een overigens duel, schaarden de 18.600 schouwers zich massaal a<;e( de Bulls, hetgeen voor de tl spelende Bucks een vreej' ervaring moet zijn geweest. De commercie vaarde ei bij. Op weg naar de uit 's konden de fans al een heri ringsfoto kopen en waren de eerste T-shirts al verl baar. Daarmee werd Chicap volgende dag compleet v hangen. In Michael Jon Restaurant, waar normaa wachttijd op een doordew dag al minimaal twee uui draagt, was er geen schijn kans meer op een tafeltje, cago vierde feest. Als voorp je van wat straks nog k< Ajax verlaat zondag het dierbare stadion aan de Middenweg 401. Het adieu van de Meer op het voormalige boerderijen- complex Voorland komt na 62 historische jaren. Terrein knecht Piet Bosman woonde een kwart eeuw binnen de poorten. Zoete herinneringen aan De Meer van een terreinknecht ZEVENHOVEN GUSPERT SPIERENBURG i.tT-TVTY'.-.' J.p-'H VTfsrsvV-, GPD-VERSLAGGEVER Het doek viel voor Piet Bosman al eerder in de Meer. De gewezen terreinknecht werpt ons z'n horloge toe. In de gravure is zijn werk vereeu wigd; Ajax 1-11-1964: 1-11-1989. „Vijfentwintig jaar Ajax. Ik moet- zeggen, het was een onvergetelijk feestje die avond voor mij en Elly in het spelershome. Iedereen was er. Mi chael was net voorzitter en we kregen mooie ca deau's. Een kristallen karaf en een zilveren horlo ge en alle drankjes en hapjes waren voor rekening van Ajax. Ja, ik zou er nog graag hebben gewerkt. Nou en of." Nog geen twee maanden na zijn zilveren jubile um sloeg de ziekte toe. Longemfyseem. „Ik wilde nog wel, maar ik kon eenvoudig niet meer. Bij het vertrek hield ik me groter dan ik was. Een kwart eeuw Ajax, dat is niet niks. Ik had er veel moeite mee de deur van m'n huisje in het stadion achter me dicht te trekken. Deze dagen, zo rond het af scheid van de Meer, komen die emoties opnieuw boven." Hij moet even slikken. „Ik hoop nog één keer op een goede dag op een bezoekje aan het nieu we stadion. Aan de Arena. Het moet er mooi zijn. Met wat zuurstof erbij moet ik er kunnen komen. Hoop ik." Breekbaar hangt Piet C. Bosman (63) in z'n stoel bij het raam. Een zuurstofslangetje in de neus. EUy waakt naast hem, klaar om waar nodig in te grijpen. De ziekte is slopend. Het zijn slechts de zoete herinneringen die hem zo nu en dan nog doen opveren. Piet Bosman bewoonde met Elly bijna zesen twintig jaar het huisje Voorland/Diemen-zijde, één van de vier woningen binnen stadion De Meer. „Elly werkte bij Maud van Praag, Jaap z'n vrouw toen. Ze kon goed met haar opschieten. Ze was daar dag en nacht. Hoe ging dat in die tijd? Mevrouw was vaak weg, meneer was vaak weg. Overdag, maar ook 's avonds. Elly deed de huis houding en paste op de vier kinderen, ook op kleine Michael. Zelfs met de vakanties naar Italië ging ze mee." „Ik werkte in Amstelveen, als hovenier bij m'n broer. Ik had verstand van gras. Zodoende belde meneer Van Praag mij. Of ik terreinknecht van Ajax wilde worden. Het was hard nodig, zei hij. De velden waren zwart, van voor naar achter. Ze waren helemaal zwart gespeeld. Het kon zo niet langer." „Henk Angel, mijn voorganger, had bij een boer gewerkt. Van kunstmest had hij nog nooit gehoord. Het onderhoud van een voetbalveld was natuurlijk heel ander werk dan het werk op zo'n weiland. De verzorging, de kunstmest, de gras soorten, het zaaien. Het is een vak apart. Een beetje te krap zaaien is niet goed, te dik zaaien is ook niet goed. Zaaien deden we in die tijd nog ge woon met het handje. Een strooimachine was er niet. We hadden alleen een trekkertje, een Fordje lil, voor het aanvullen van de aarde." „De velden lagen er niet best bij. Angel liep er al zoveel jaren rond dat je hem niet zomaar pas seerde. Heel voorzichtig zei ik hem af en toe dat het een tikkeltje anders moest. Op een dag had den we de boel net gemaaid, toen hij zei: zullen We effe kunstmest gaan strooien? Ik zei: Ben jij gek? Dan komt er te veel zout in de wondjes, dan komt er zout in de afgemaaide puntjes van de sprieten, dan branden ze in door al dat zout en dan worden ze bruin en dat kunnen die voetbal lers natuurlijk niet gebruiken. De vakman kan zich opwinden over het gebrek aan deskundigheid tegenwoordig onder de ter- reinineesters. „Het is echt een fabeltje dat de vel den er dit voorjaar zo slecht bijliggen als gevolg van de vorst. Die vorst heeft daar niks mee te ma ken. Het kwaad is vorig jaar zomer al geschied. Toen moest er zonodig massaal beregend wor den, vanwege de droogte. Dat had men niet moe ten doen. Als je sproeit blijft de wortel bovenin. Maar de wortel moet beneden blijven. Die moet daar het water blijven zoeken. Het is heel simpel, maar breng ze het maar eens aan hun verstand." „Ik kijk voor de wedstrijd altijd eerst hoe de bal rolt. Woensdagavond in de Kuip; ik zag het meteen, dat veld daar was een ramp. Het gras moet kort zijn en vlak. Zo was het vroeger al. Jo- han Cruijff wilde altijd een zo vlak mogelijk veld hebben. 'Vooral in de doelgebieden, Piet, vanwe ge het contra-effect', zei hij me dan. Cruijff be handelde me met veel respect. Hij liet me in mijn waarde. Ook toen hij trainer was bij Ajax. 'De vel den zijn van jou. Piet, daar bemoei ik me niet mee'. Cruijff is nooit moeilijk voor me geweest. Alleen als je op zijn gebied kwam. Dan wist hij het je wel te vertellen." „Met geen trainer heb ik last gehad. Met Cruijff niet. Met Michels niet. Met Kovacs niet. Ik had al leen problemen met die Kraay. Dat vond ik maar een eigenwijze peer. 'Piet, daar hangt nog een prikkeldraadje los', zei hij vaak zo'n beetje treite rend. Ik zei dan: 'Het spijt me, meneer Kraay, ik ben er voor het gras, niet voor het ijzer." „Bij mijn afscheid beschikte Ajax over één van de beste velden van Nederland. Waar ik me over kan verbazen is dat iedereen tegenwoordig bij Ajax maar over dat veld loopt te springen. Ook Jan Bakker. Jan is geen terreinknecht. Hij is als schoonmaker gekomen. Eigenlijk is het onverant woord om hem op de velden los te laten. Maar ja, Ajax zal wel denken, voor die laatste maanden, waarom zouden we nog terreinmensen aantrek ken?." „Als ik voor controle naar het Onze Lieve Vrou we Gasthuis moet en we passeren op de Midden weg de Meer dan zie ik wel eens zo'n grote plas op het trainingsveld liggen. Ik begrijp dat dan niet. Zo'n plas is niet nodig. Een uurtje prikken met een riek en er kan weer op getraind worden." „Sinds ik weg ben bij Ajax is het hoofdveld al een paar keer afgelast. Daar sta ik dan van te kij ken. In mijn tijd gebeurde dat zelden. Als er moet worden afgelast, ligt dat niet aan het weer maar aan de verzorging. Als je het als terreinknecht goed wilt doen, moet je als het ware op het veld slapen en soms, als je weet dat er zwakke piel >u liggen, bereid zijn om desnoods tot diep iirla nacht door te gaan om de plaggen goed te lej i of het gras in te trappen. Vooral als er nachfi ik wordt verwacht. Dan moet je niet rusten, moet je juist aan de slag." Regen, vorst en wind. Het zal in de Arena op meer van invloed zijn. Bij slecht weer gaat v woon het dak dicht. Geen vuiltje aan de lucht. i. „Ik zeg het wel eens tegen Elly: hoe zulle rip dat doen straks daar in de Arena? Het gras ga bakken, maar ik kan me dat niet voorstellen is kruipend spul. Het groeit alle kanten op. kunnen ze dat gras nou goed houden in die ken? Hoe zit dat met die randen van die bak Als de bal op die rand komt, wat dan? En wa een speler een sliding maakt op die randi)N prakkezeren tegenwoordig van alles, het zal - maal wel ingenieurswerk wezen, maar daa ,t zeg ik, ik ben er wel nieuwsgierig naar. Ajaxl nt nende zal het wel goed zitten, maar met m'n t ic renverstand kan ik er voorlopig nog niet bij Piet Bosman werkte bij Ajax. Dat beteke^, wat. „Als je zei dat je van Ajax was, kreeg je i1' een voorkeursbehandeling. Ik heb het wel ge n dat ik 's avonds door de politie werd aangel as den met m'n autootje en met misschien een !t te veel op maar als je dan zei dat je van Ajaxi T mocht je doorrijden. 'Oh, we zien het al, u tai meneer Bosman van Ajax, rijdt u maar door 0l die tijd kende ik ze allemaal, die smerissen." ai Normaal zou Piet C. Bosman zondagmidi bij het definitieve adieu van de Meer tijdens A n Willem II, weer op het dak van de eretribune geklommen om de vlag te hijsen. Zoals hij n destijds altijd deed voor elke thuiswedstrijd Ajax 1. „In de archieven van Ajax is een mooie to bewaard gebleven, waarop ik op het dak met die vlag." „Ja, Piet", zegt Elly trots. „Dat is zo. Het is heel mooie foto. Weet je nog, toen droeg je t 0, het eerst dat geruite colbertje.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 24