bPORT 'Het zegt meer over Van Gaal dan over mij 'Het is toch een beetje oneerlijk van Feyenoord' TERDAG 27 APRIL 1996 at- Van Seggelen blijft stoïcijns onder woede Ajax-trainer Voor het oog van televisie-kijkend Neder land werd hij over de knie gelegd door Ajax-trainer Van Gaal. Theo van Seggelen, de voorzitter van de VVCS, de vakbond van voetbalprofs, had het vertrek van de spelers Reiziger en Davids bekend ge maakt, terwijl Ajax dat op een ander tijd stip had willen doen. Het was ruim vol doende voor de toorn van Louis van Gaal, die Van Seggelen er van betichtte vlak voor het duel PSV - Ajax onrust in Amster damse gelederen te willen stoken. Van Seggelen reageerde niet op de woede aanval van Van Gaal. Hij wilde de zaak niet laten escaleren. Nu, twee weken later, is hij nog altijd vrij stoïcijns over de schrobbering uit Amsterdam. In zijn ap partement aan een Leidse gracht wijst hij naar een stapel videobanden op de grond. ,,Ik héb het nog niet gezien, het moet hier ergens liggen. Iemand heeft het me wel door de telefoon laten horen." In eerste instantie reageerde de WCS- voorzitter zakelijk op de affaire. „Ik heb niets met een trainer te maken, ik doe za ken met het Ajax-bestuur. Met hen heb ik de kwestie uitgesproken." Van Seggelen zegt niet op de hoogte te zijn geweest van de afspraken die er bin nen de Ajax-selectie vyaren gemaakt. „Ik heb totaal niet stil gestaan bij de wedstrijd PSV - Ajax. Ik vond dat er duidelijkheid moest komen. Ik heb al vaker gemerkt dal Van Gaal de pers gebruikt om zijn spelers op scherp te zetten. Het is een stukje sportpsychologie die mij boven m'n pet gaat. Ik vind het allemaal prima, maar dan moet-ie dat niet over mijn rug doen, dat vind ik onbehoorlijk. Dat zal ik 'm ook nog wel zeggen, wanneer ik 'm zie. De hele zaak zegt meer over Van Gaal dan over mij." Afspraken zoals die bij Ajax over het be kend maken van het vertrek van Reiziger en Davids zijn gemaakt, werken volgens Van Seggelen ook niet. „Stel nu dat Spar- ta-trainer Henk ten Cate binnen zijn se lectie heeft afgesproken om de rust te be waren met het oog op de bekerfinale. Houdt Ajax dan wel rekening met de be langen van Sparta. Welnee, Ajax maakt ge woon bekend dat John Veldman is gecon tracteerd, houdt een persconferentie en presenteert de speler in een Ajax-shirt. Ik vind dat voetballers zo professioneel moe ten zijn, dat dat kan." De storm rond de woede-uitbarsting van Van Gaal was nog niet geluwd, of er werd bekend dat Van Seggelen aftrad als voorzitter van de Oranje-raad. Er waren problemen ontstaan om de zogenaamde 'topshots', plaatjes van voetballers die in zakken Croky-chips zitten. De fabrikant bracht plaatsjes van spelers van het Ne derlands elftal op de markt. Enkele Oran je-spelers vonden dat de Van Seggelen dat contract niet had mogen afsluiten. Het heeft allemaal te maken met de vrij ingewikkelde materie rond het 'portre trecht', het recht van een speler om zijn beeltenis zelf te exploiteren. Van Seggelen: „Juridisch is het zo dat een speler van Ajax het recht heeft om in zijn vrije-tijdskleding een reclame-spotje voor de RABO-bank te maken. Dat kan natuurlijk niet de bedoe ling zijn. De enige oplossing is dus om hier afspraken over te maken." Voor het Nederlands elftal bestond de afspraak dat de opbrengsten van reclame waarbij Oranje-spelers betrokken waren, in een potje terecht kwamen. Het geld werd dan tussen de spelers en de voetbal bond verdeeld. „Dat was allemaal geba gedraaid, een speler kan, als zijn contract afloopt, al maanden tevoren een akkoord sluiten met een nieuwe club." Iedereen in de voetballerij moet wennen aan deze nieuwe situatie. „Vitesse was de eerste club die al vroegtijdig bekend maakte Vierklau van Utrecht te hebben vastgelegd. Alle andere clubs vielen over Vitesse heen, omdat die club FC Utrecht niet had ingelicht. Vervolgens hebben al die clubs op precies dezelfde wijze gehan deld. Het is ook niet zo zinvol meer als clubs elkaar op de hoogte brengen van het feit dat ze een speler benaderen. In de ge wone maatschappij werkt het ook niet zo tussen werkgevers. Niet alleen de clubs, ook de spelers heb ben aan het nieuwe systeem moeten wen nen. Zij kunnen - mits vrij van contract - gaan staan en gaan waar ze willen. „Den nis de Nooijer onderhandelde met wel tien clubs. Ja, dan is het logisch dat je bij die tien clubs verwachtingen wekt. Ik ver wijt 'm dat niet, het is het veranderend systeem, waar spelers zich nog aan moe ten aanpassen." Theo van Segge len: „Ik heb al va ker gemerkt dat Van Gaal de pers gebruikt om zijn spelers op scherp te zetten. Het is een stukje sport psychologie die mij boven m'n pet gaat." foto loek zuyderduin seerd op solidariteit. Voor het EK voetbal werd er dan gevraagd aan Van Basten en Gullit of ze mee wilden doen. Die spelers konden individueel natuurlijk veel betere contracten afsluiten. De gebroeders De Boer lieten een advo caat uitzoeken of de 'topshots' geen in breuk maakten op hun portretrecht. Van Seggelen: „Ze hebben juridisch gelijk, maar in de praktijk betekent het dat er geen afspraak kan worden gemaakt. Toen hield het voor de WCS op en hebben we het secretariaat teruggegeven." Het is een voorlopig slot van een voor de vakbond hectische periode die begon met de uitspraak van het Europese Hof in de zaak-Bosman. Die hield in dat clubs geen transfersommen meer konden vra gen voor spelers van wie het contract af liep. „We hebben viel energie gestoken in de rechtszaak. Ik ben er een paar keer voor naar Brussel geweest, maar voor de spelers pakt het geweldig uit. De salarissen zijn in een klap enorm verbeterd. Zelfs een club als Ajax, die toch goed betaald, gaat de contracten weer openbreken", stelt Van Seggelen. De uitspraak heeft wel tot onrust geleid in de voetbalwereld. De onderhandelings positie van een voetballer veranderde ra dicaal. Van Seggelen: „Eerst was het zo dat een club voor 15 mei een nieuw contract moest aanbieden, anders vervielen de transferrechten. De club wachtte dan tot 13 mei en kwam dan met een aanbieding voor de speler. Dat is dus 180 graden om Tussen clubs en spelers door fietsten dan nog de makelaars die aan een 'trans fer' dachten te verdienen. Het leidde al met al tot onrust en 'daar dreigden wij het slachtoffer van te worden', meent Van Seggelen. „Wij doen het nooit goed. Als Carlos Fortes besluit om bij Sparta te blij ven en niet op een hogere aanbieding van Roda JC ingaat, dan krijgen we Roda op ons dak. Als-ie wel gaat, dan vindt Sparta dat we 'spelers wegbrengen'. En dan komt er tot slot nog een makelaar aanzetten, die roept dat Fortes in Engeland twee keer zo veel kon verdienen." De positie van de WCS is dus ook dras tisch veranderd. Voorheen schoof de vak bond aan om het contract rond te maken als de transfer al was beklonken, nu speelt de organisatie een veel grotere rol in de overgang van een speler naar een andere club. „Een speler kan nu veel beter een carrière-planning maken. Hij besluit om bij een eerste-divisie club te beginnen en dan kan hij - als-ie goed genoeg is - zon der problemen naar een club in de eredi visie. Een speler heeft veel meer kans om uit te komen op het niveau waar hij thuis hoort. En daar kan de vakbond bij hel pen." Voor het zover is zal de WCS ongetwij feld nog wel eens onder het vuur van spe lers, clubs en makelaars komen te liggen. „Dat is dus meestal niet terecht. En als het toch gebeurt, dan kom ik voor de mede werkers van de WCS op. Want er wordt door heel wat mensen belangeloos vrije tijd in deze organisatie gestoken." Leidse talenten zeggen Varkenoord ongewild vaarwel -• 'JZ, Laurent Aalbersberg in duel met Dennis Schulp. foto kees van hoogdalem Drie Leidse voetbaltalenten trappen wekelijks hun balletje in de minst aansprekende competitie van Nederland. Bij Feyenoord 2 in de eredivisie van de reserve-elftallen betaald voetbal. Op een gure dinsdagavond voor praktisch lege tribunes uit naar Twente 2 of op het eigen Varkenoord de reserves van Volendam, NAC of Willem II ontvan gen. En altijd maar blijven hopen op een uitver kiezing voor het eerste. Spelen in de grote Kuip bij de grote jongens voor veel publiek. Voor twee van de drie is dat vooruitzicht echter als sneeuw voor de zon verdwenen. Na respectievelijk drie en vier seizoenen bij de Rotterdamse club mogen Barry Dubbeldeman (20) en Richard Groeneweg (20) naar een andere vereniging uitzien. De 18-ja- rige amateur Laurent Aalbersberg mag nog een seizoen proberen bij de keuzeheren Geert Meijer en Arie Haan in de smaak te vallen. Dat in de voetballerij soms keihard met werk nemers wordt omgesprongen, daar is het trio zich terdege van bewust. „En we wisten ook dat er aan het einde van dit seizoen een beslissing over onze toekomst bij Feyenoord zou vallen", zegt Groeneweg, een VWO-scholier uit de Ste venshof. „Toch was het vorige week dinsdag even slikken. Barry en ik moesten bij Meijer komen en we kregen te horen dat we weg mochten." Groeneweg begon zijn nog korte voetballoop baan in de jeugd van Lugdunum en verkaste op zijn vijftiende naar buurman UVS. Een jaar later had hij al een vaste plaats in de landelijke a-jeugd van de blauwwitten. Daar viel het oog van het Rotterdamse scoutingsapparaat op hem en vier seizoenen geleden kwam de overstap naar Feye noord. Wekelijks drie, vier, soms vijf keer op en neer. Ze hadden het er voor over. „Ik doe dan wel VWO maar je begrijpt dat dat niet zo best is ge gaan. Ik zit nu voor mijn examens maar ik heb er al wel acht jaar over gedaan en moet eerlijk be kennen dat het nog niet zo zeker is of ik het dit keer haal." VWO-diploma of niet, Groeneweg heeft voorlo pig geen trek in universiteit of andere vervolgop leiding. Toch heeft zijn voorkomen meer weg van een student dan een beroepsvoetballer. Hij praat vrijwel accentloos en lijkt vooral door zijn haar dracht van een afstand op een jonge uitvoering van Hugh Grant. „Mijn hoop blijft gericht op het betaalde voetbal. Mijn afwijzing bij Feyenoord was een klap in mijn gezicht maar het feit dat ik lang niet de enige ben die weg moet, zorgt dat ik niet aan mijn kwaliteiten ben gaan twijfelen." Het is lente, dus dacht men bij de Rotterdamse club; dan moet er ook maar een grote schoon maak komen. Omdat Excelsior de satelliet van Feyenoord wordt, heeft de club uit Zuid geen tweede elftal in de huidige vorm meer nodig. En dus werden op vier na alle spelers van dat reser veteam op de keien gezet. „Ze willen jonge jon gens voor het tweede overhouden. Ik had nog een beetje gehoopt mee te mogen naar Excelsior maar dat zat er niet in. Ik vind dat toch een beetje oneerlijk van Feyenoord. Dit seizoen ben ik veel geblesseerd geweest aan mijn enkel en later aan de knie. En als ik fit was, stond er op linkshalf weer iemand uit het eerste zoals Rob Witschge. Wie weet kan ik de komende wedstrijden nog wat laten zien, maar dan vooral om bij andere clubs in het oog te springen." Afgelopen donderdagavond stond Groeneweg in de basis tegen Ajax 2. Toch nog bijna duizend toeschouwers kwamen op deze reserve-kraker af en de Leidenaar wist zich binnen de lijnen om ringd door mannen als Heus, Obiku en Kliouev aan eigen kant en bij de tegenstanders waren Musampa, Scholten en voormalig wereldkam pioen Santos van de partij. Groeneweg speelde het eerste uur van het duelzonder uitblinkers on opvallend. Alleen tijdens het slotoffensief van de Rotterdammers, die bij een 1-2 stand op zoek gaan naar de gelijkmaker, is hij een van de actief- sten. Hij maakt op de linkerkant veel meters, dolt voormalig ploeggenoot Arnold Scholten nog een keer en een scherp aangesneden vrije trap van hem wordt door Obiku rakelings naast gekopt. „Ja het was nog even alles uit de kast", zegt Groeneweg die tevreden op de partij terugkijkt. Zijn zaakwaarnemer Joop Hiele is druk doende een nieuwe club voor de scholier te zoeken. „Ik hoop dat ik bij een club uit de eerste divisie te recht kan. Anders moet ik terug naar de ama teurs. En dat zal natuurlijk even wennen worden als je dat vergelijkt met waar ik vanavond mee in het veld stond." Kan Groeneweg terugzien op een redelijk op treden, Barry Dubbeldeman had er ronduit de pest in. Hij kreeg bij aankomst op Varkenoord te horen dat hij op de tribune mocht plaatsnemen. Zijn trainingsarbeid van de laatste dagen was niet naar behoren, zo klonk de uitleg van de techni sche staf. Via Docos en UVS streek de nu 20-jari- ge als tweedejaars A-junior neer bij Feyenoord. „En van mijn overstap heb ik nooit spijt gehad. Als een club als Feyenoord je vraagt, is dat een grote eer. Ik heb tenminste nog een keer in het eerste gespeeld, vorig jaar uit tegen RKC. Nu is het toch jammer dat ik weg moet. Het komt niet als een verrassing want ik had al een tijdje het idee dat het over zou zijn. Ook ik had een blessu re, speelde niet altijd en dan val je langzaam bui ten de groep. Verder ben ik spits of soms rechts buiten en als je ziet wie ik bij Feyenoord allemaal voor me heb; Vos, Obiku, Larsson, Taument en ze kopen ook nog regelmatig. Het is keihard als je hoort dat er geen langer verblijf inzit, maar vreemd is het niet." Ook Dubbeldeman hoopt op een club uit de eerste divisie en in zijn geval is de voormalige Haagse ADO-speler Joop Koorevaar de zaakwaar nemer die op zoek gaat. De Leidenaar vreest een 'terugval' naar de amateurs minder dan Groene weg. „Want het lijkt mc toch best aardig om bij verenigingen als Quick Boys of Katwijk te kunnen spelen." Nog een wedstrijdje of zes en dan kunnen Groeneweg en Dubbeldeman niet onverwacht maar toch met pijn in het hart afscheid nemen van de Maasstad. De droom van een carrière bij een topclub is uit, hun B-contract wordt niet ver lengd. Ze kunnen ook gedag zeggen tegen hun jongere maatje en stadgenoot Laurent Aalbers berg, die-als een van de weinigen van het reserve team mag blijven op Varkenoord. „Tenminste, ik heb nog geen gesprek met Feyenoord gehad. Maar ik heb net via de club een auto gekregen en ik neem aan dat ze die niet geven om hem een Richard Groeneweg. foto kees van hoogdalem paar weken later weer in te nemen", aldus de voormalige UVS'er. Gaandeweg de wedstrijd tegen Ajax 2 wordt ook duidelijk waarom Aalbersberg zich nog een seizoen in het rood-witte shirt van Feyenoord mag hullen. Hij is een uiterst rustige laatste man die het Ajax-talent Dennis Schulp fysiek de baas is. De derde Leidenaar van Feyenoord 2 blijft ook zichtbaar onverschrokken als zijn makker in de centrale verdediging, de bonkige Clemens Zwij- nenberg, een paar keer onzeker handelt. Aalbers berg geeft keurig rugdekking of is aanspeelbaar. Elke uittrap van Ajax-goalie Fred Grim belandt op het hoofd van de blonde, goed opgestelde libero. Aalbersberg speelt sober, degelijk, zonder franje maar o, zo effectief. Dat beide doelpunten van Ajax door zijn direc te tegenstanders worden gemaakt, valt hem nau welijks te verwijten. Bij een vrije trap in de 31ste minuut is de hele organisatie in de Feyenoord de fensie ver te zoeken en merkt Aalbersberg te laat de inkomende Gehring op. Hij springt nog mee maar de 'geaaide' bal is dan al op weg langs de Voorhoutse keeper Rob van Dijk. Even later rent Dennis Schulp op rechts achter een lange bal van Scholten aan. Aalbersberg zet de achtervolging in en net als hij hem heeft ingehaald, schiet Schulp het leer diagonaal in de verste hoek. Van Dijk, van wie over een week of twee duidelijk wordt wat Feyenoord met hém aanvangt, heeft het na kijken. Aalbersberg rekent zich de doelpunten niet aan. „Die tweede goal was zo perfect ingescho ten. Daar doe je niks aan", zo stelt hij. De 18-jari- ge mag dan nog minimaal een jaar in Rotterdam blijven, hij weet door de situatie rond Groeneweg en Dubbeldeman maar al te goed dat het ook voor hem zo weer afgelopen kan zijn. Aalbersberg is ook buiten het veld bekeken, nuchter en zelf verzekerd. Zijn instelling is professioneler dan zijn contract: „Ik heb maar één doel voor ogen en dat is betaald voetbal spelen. Als dat niet bij Feyenoord kan, dan maar ergens anders." Frank Snoeks is met vakantie

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23