Politiek verdeeld over megagarage EIDEN Zoetemelk geen tweede in Singelloop 'Koop een boot en werk je chtpaar licht sociale Jienst voor drie ton op Ipen Huis ij AZL Ter gelegenheid van de officiële opening van: 'Station Haagweg Cafés langer open wegens Glibberbal sch ym wint wiskundewedstrijd )EN« Drie wiskundebollebozen uit de zesde klas van het Leid- Stedelijk Gymnasium hebben de eerste prijs gewonnen van landelijke wiskundewedstrijd 'A-lympiade'. Peter Kindt, Sierk I sema en Simon Stronkhorst moesten berekenen hoeveel stu- r nten de Nederlandse universiteiten per studierichting zullen len tot het jaar 2000. Hierbij konden ze b'estaande gegevens bevolkingstabellen raadplegen. Dat alles resulteerde in een rslag en een korte presentatie in het Engels. Volgens de jury unt het werkstuk uit door gedegenheid'. Aan de wedstrijd de- n enige honderden leerlingen mee. NNO 1896 Maandag 27 April ndag zal de wegwedstrijd voor wielrijders van Leiden naar Bo- tu grave en terug, vanwege de Leidsche Wielrijdersclub „All ;ht" plaatshebben. Aangaande deze wedstrijd werd uit Bode- ive geschreven: „Aanstaanden Zondag staat onze Zondagsrust rstoord te worden, daar er vanwege een wielrijdersvereeniging n wedstrijd zal plaatshebben van Leiden naar deze gemeente. >t schijnt, dat voor die lui de Zondag daarvoor de aangewezen g is; en ze schijnen niet te bedenken hoeveel aanstoot ze daar- or aan onze rustige plattelandsbevolking geven." NNO 1971 dinsdag 27 april er enkele jaren zullen ongeveer 500 studenten wonen in het j Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht. De stichting studen- ihuisvesting heeft over de aankoop van het ziekenhuis een orlopig contract met het ziekenhuisbestuur gesloten. Met de nkoop is een bedrag van ruim vijf miljoen gulden gemoeid. Bij koop hoort ook het stuk grond achter de Haagweg waar aan- nkelijk het nieuwe Elisabethziekenhuis gebouwd zou worden, als bekend gaat het ziekenhuis eind volgend jaar verhuizen ar Leiderdorp. Leids echtpaar heeft de so- dienst de afgelopen jaren ongeveer drie ton opge- De man ontving sinds een uitkering, maar werkte f begin 1992 dagelijks in bedrijf van zijn zóón. Het jtpaar ging in 1989 uit elkaar, na de man een uitkering :g voor een alleenstaande en [touw een uitkering voor een een-oudergezin. Maar de politie is erachter gekomen dat het paar sinds 1990 weer samen woonde. Bij huiszoeking heeft de poli tie contant geld, sieraden en do cumenten in beslag genomen. Verder heeft het stel een woning met een waarde van twee ton in het buitenland en een bankre kening met "enkele tienduizen den guldens. LEIDEN BRENPA DE BAKKER Stipt om half acht loste Joop Zoetemelk gisteravond, gehuld in gele trui, het startschot voor de twintigste Singelloop. De vroegere wielervedette uit Rijp- wetering liep zelf ook mee, en het gerucht dat hij tweede zou worden, deed dan ook onmid dellijk de ronde. Daar is de toprenner altijd al een kei in ge weest. Maar met een tijd van 31 minuten eindigde Zoetemelk, die vandaag alweer op weg is naar zijn nieuwe thuisfront in Frankrijk om de zestigste ver jaardag van oud-collega Ray mond Poulidor te vieren, ergens in de middenmoot. Anders verging het de wed strijdlopers die zich al snel af splitsten van de ruim 2100 re creanten. Dat waren er overi gens 300 minder dan vorig jaar. Winnaar Jan-Dirk Hazeleger legde de zesenhalve kilometer van het prachtige parcours langs de Leidse Singels binnen de achttien minuten af. Hij hield zich daarmee keurig aan de verkeersregels: de maxi mumsnelheid van dertig kilo meter per uur in de bocht aan de Zoeterwoudse Singel heeft hij niet overschreden. De winnaar van vorig jaar, Joost La Lau moest genoegen nemen met een derde plaats. Bij de dames werd Joke Kleijweg winnares. Haar man, Huub Pragt werd vijfde bij de heren. Andere race Dat de recreanten een andere race liepen dan de fanaten vooraan, heb ik zelf aan den lij ve ondervonden. Daar liep ik dan. Tussen al die andere lo pers. Het was ideaal Singelloop- weer, dus daar kon het niet aan liggen. Mijn conditie is die van Deelnemers aan de twintigste Singelloop zetten er stevig de pas in. een natte krant, maar toen ik om mij heen keek, hoefde ik mij daar niet over te schamen. Ik hobbelde lekker mee met het deelnemersveld. En het plezier stond tenslotte voorop bij dit evenement voor jong en oud. Het eerste gele bord dat aan de zijkant van het parcours de kilometerafstand aangaf, had ik snel bereikt. Maar het tweede bord liet verdacht lang op zich wachten. Een groep leerlingen van het Da Vinci-college wan delde in het gras aan de Witte Singel. Ook ik kon de verleiding van een wandeling tussendoor nauwelijks weerstaan. Maar ik besloot mijn tand vlees te testen, en stelde mijn pauze uit tot het vier kilometer- punt. Ik dacht aan mijn collega Tim met nummer 22 in de voorhoede. Hij zou nu al wel doorgezweet richting finish struinen. De organisatie had ;ende week zijn er verschil- le activiteiten ter gelegen- van de officiële opening de nieuwbouw van het Aca- ïisch Ziekenhuis Leiden. ir medewerkers en familiele- I van het ziekenhuis en de lische faculteit houdt het maandag open huis. Het cenhuis verwacht die dag veer 6500 mensen. Zij kun- een kijkje nemen bij zo'n :ntig afdelingen. jjlm 10.00 uur wordt een bewegwijzeringssysteem Ir blinde en slechtziende pa- Jiten onthuld: deze speciaal naakte reliëfplattegronden ii geplaatst in de centrale ont- igsthal, op het Leidse Plein bij een aantal liften. De be- njzeringskaarten zijn ge kt door een bedrijf dat ge- cialiseerd is in brailleboe- Met deze plattegronden ||inen blinden en slechtzien- i zich oriënteren en zelfstan- hun weg vinden naar de [schillende patiëntenafdelin- 'oensdag wordt de expositie K"*rilderijen, houtdrukken en ningen van Joris Geurts, noud en Stijn Peeters' ge ïnd in de galerie van het zie- huis. Die dag wordt ook de ciële catalogus van de kunst - ectie van het AZL gepresen- rd. Daarin staan alle door het aangekochte kunstwerken schreven. •onderdagmiddag is er vanaf )0 uur een bijeenkomst voor sartsen en verwijzers. Die Idag worden onder meer irdrachten gehouden over de makliniek Sole Mio, de ver- :ingsmogelijkheden van het awe Beldcenbodemcentrum, lerzoek naar gentherapie, de Jichting van een Dementie- i en het Centrum voor Eerste ifp- Vrijdagmiddag is er van 13.00 17.00 uur in een grote tent ist het ziekenhuis een pu- iksmiddag met als thema jven bewegen'. AZL-specia- en houden lezingen over ver- m lillende bewegingsstoornis- en behandelmethoden en een informatiemarkt, koningin Beatrix zet die mid- om 16.00 uur als eerste haar idtekening in het 'digitale re- Henboek' op de eigen Inter- homepage van het AZL. Die eningshandeling gebeurt op Boerhaaveplein en zal op groot scherm in de publiek- nt te zien zijn. Particulieren 'met verstand van zaken' inspecteren de onderkant van de aangeboden bootjes. Alleen voor de echte liefhebber ligt er iets tussen. „De onderlaag van wat er op de botenmarkt te koop is", bromt één van de belangstellenden. Hij slaat de spijker op zijn kop. Aan elk van de 53 bootjes, die de gemeente gisteren in een loods op het voormalige HCW- terrein te koop aanbood, man keert wel wat. Scheuren in het polyester, een doorgeroeste bo dem, een achterspiegel die schittert door afwezigheid... Toch was de belangstelling enorm. Een paar honderd man nen onderwierpen de door de gemeente tijdens de actie 'Schoon Schip' in beslag geno men boten aan een nauwkeurig onderzoek en uiteindelijk wer den er ook nog zo'n tachtig biedformulieren in gesloten en velop ingeleverd. „Als je een leuke boot wilt hebben, moet je niet hier zijn", zegt R. Lothman, een Leidenaar. „Hier is het 'koop een boot en werk je dood'. Er zit beslist geen muziek in." Hij noemt zichzelf een 'particulier' maar geeft toe verstand te hebben van boten. „Ik zou niet weten waarop ik ,hier moet bieden", zegt hij. Er wordt geklopt en geha merd, boten worden omge draaid om te bekijken hoe de onderkant eruit ziet. De belang stellenden bieden over het alge meen niet blind, ze weten de duidelijk zichtbare maar ook de verborgen gebreken snel op te sporen. Toch ligt er voor de echte liefhebber nog wel iets tussen. „Het merendeel is echte rommel, maar je moet er ook een beetje doorheen kunnen kijken", zegt een man. „Deze stalen schouw is bijvoorbeeld wel leuk. Hij ziet er niet uit, hij is ontzettend smerig maar het is nog een aardjg bootje." Uiteindelijk heeft M. Welsh van de gemeentelijke haven dienst twee boten niet genum merd. Zo bracht een foto in de ze krant een Leidenaar op het spoor van zijn verloren gewaan de boot. Hij had vorig jaar al aangifte van diefstal gedaan bij de politie. En uiteindelijk bleek dat hij zijn havengeld - want daar was het de gemeente bij de actie 'Schoon Schip' om te doen - keurig had betaald. Het bewijs daarvoor had hij echter niet goed zichtbaar op de boot ge plakt: het was zodoende door de havendienst over.het hoofd gezien. Weg boot. „De man zag zijn bootje in de krant staan en belde ons meteen op", zegt Welsh. „Na tuurlijk kon hij zijn boot ge woon terugkrijgen. Hij had vo rig jaar de hele actie Schoon Schip gemist, had door omstan digheden maanden lang niet bij zijn boot kunnen kijken." Het uit het water takelen en wegslepen van de bootjes moet de gemeente een klein vermo gen hebben gekost. Maar vol gens de ambtenaren van de ha vendienst wegen die kosten niet op tegen de winst van de actie Schoon Schip. Zo'n vijfhonderd mensen meldden zich vorig jaar aan om alsnog hun havengeld te betalen. Het aantal geregi- streerden liep zo op naar onge veer achthonderd. Eén man loopt te mopperen oog voor iedere deelnemer, en zorgde ervoor dat met name de jongere deelnemers niet onder de voet werden gelopen. En ver der zorgde het publiek dat Ajax- roepend en in de zon zittend toekeek, voor een geslaagd eve nement. Na afloop ontving P.H. Tref fers, directeur van het acade misch centrum voor kinder-en jeugdpsychiatrie Curium in Oegstgeest de opbrengst van de FOTO HENK BOUMAN Singelloop - een bedrag van 13.000 gulden - uit handen van Henk van der Post, adjunct hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. Van het geld worden onder meer crossfietsen, moun tainbikes, een betonnen tafel tennistafel en een volleybalin stallatie aangeschaft voor de jeugdige bewoners van Curium. En mocht er iemand nieuws gierig naar zijn: ja, ik heb hem uitgelopen. En Tim werd tiende. Eis: zestien maanden tegen incestpleger DEN HAAG/LEIDEN RUUD SEP Tegen de 29-jarige Leidenaar die jarenlang incest pleegde met vier van zijn nichtjes, is gis teren voor de Haagse rechtbank zestien maanden cel geëist. De man misbruikte de meisjes, waarvan de jongste vier en de oudste zeventien is, wanneer zij bij hun oma - zijn moeder - kwamen logeren. De man woonde tot de zaak aan het licht kwam nog bij zijn moeder. De incestzaak werd twee we ken geleden uitgebreid behan deld door de rechtbank. Maar omdat er onduidelijkheid was over de vraag of de verdachte na zijn straf kan worden opge nomen in een project voor in- cestdaders, kwam officier van justitie Y. van Belzen niet tot de formulering van een eis. In af wachting van meer duidelijk heid werd de zaak aangehou den tot gistermiddag. Gisteren was de zaak snel af gehandeld. De reclassering wist te melden dat de Leidenaar te recht kan in speciale dagbehan deling voor incestplegers. Dat was voor Van Belzen het sein om een relatief milde straf te ei sen: zestien maanden cel plus acht maanden voorwaardelijk. Was behandeling niet mogelijk geweest, dan zou zij met een aanzienlijk zwaardere eis zijn gékomen. Wanneer de rechtbank de eis over twee weken overneemt, betekent dat dat de Leidenaar, die al sinds 2 januari in voorar rest zit, onder normale omstan digheden al in november van dit jaar op vrije voeten komt. Vreugde bij Rianne Peeters van Groen Links, een afwij zing van Jacques de Coo van Leiden Weer Gezellig/De Groenen en belangstelling van CDA-wethouder Aart van Bochove. Divers zijn de reacties in Leidse politieke krin gen op het plan van binnenstadwinkeliers om langs het spoor tussen Haagweg en Telders een parkeergarage van éen kilometer lang te bouwen, met plaats voor 2.000 au to's, in combinatie met onder meer woningen en ateliers. aan de Haagweg nog altijd niet vol krijgen, vraag ik me af of een garage voor 2.000 auto's niet wat overdadig is." D66, WD en SP nemen het plan voor kennisgeving aan en wach ten verder af. PvdA'er E. van er Veen vindt het nog te vroeg voor een inhoudelijk oordeel maar complimenteert de on dernemers vanwege hun instel ling: „Ze komen zelf met plan nen en wachten niet af wat de gemeente gaat doen. Dat is bij zonder in Leiden." Zijn fractiegenoot R. Hille- brand denkt daar ook zo over. Maar hij heeft ook zo zijn be denkingen. „Als ik zie dat de winkeliers het parkeerterrein Uit beeld Peeters is vooral zo blij omdat de bouw van de Boommarktga- rage, waar haar fractie vierkant tegen is, door het plan nog ver der uit het beeld verdwijnt. De Coo is van oordeel dat én de ga rage aan de Boommarkt én die aan het spoor niet nodig zijn. Hij denkt dat het transferium bij de A44, waar automobilisten hun weg met het openbaar ver voer kunnen vervolgen, afdoen de is, zeker als wethouder Van Bochove zorgt voor nog een transferium aan de A4, nabij Zoeterwoude. Van Bochove is bereid om over het plan te praten maar ziet op korte termijn geen op lossing voor de twee grootste problemen. Een: er is geen kos- tendrager; twee: de eigenaar van het terrein, de NS, heeft geen haast. „De grond ligt goed, daar kunnen de NS een hoge prijs mee maken." De wethouder vreest verder dat de formule die nu wordt ge hanteerd op het parkeerterrein aan de Haagweg - voor vijf gul den een parkeerkaart én vervoer naar de binnenstad - niet kan worden toegepast op de mega garage die de winkeliers willen bouwen. Voor hem is de Boom- markt-garage, „waar je je auto bij wijze van spreken op loopaf stand kunt achterlaten van de etalage die je wilt bekijken", dan ook allesbehalve uit beeld verdwenen. over de wijze van verkoop. Ie dereen mag één of meerdere biedformulieren inleveren in een gesloten envelop. De hoog ste bieders krijgen volgende week bericht. „Ik dacht dat het ging om een openbare verko ping", zegt de boze man. „Nu doen ze het per inschrijving. Dat is toch eigenlijk verlakke rij." Hij moet dus nog even een aantal dagen wachten voordat hij weet of zijn bod het hoogste was. De nieuwe 'reders' hoeven volgens Welsh van de haven dienst straks niet bang te zijn dat ze door de vorige rechtmati ge eigenaren voor de rechter worden gesleept. „De boten zijn nu bezit van de gemeente. De vorige eigenaren hebben geen poot om op te staan. Dat zeg gen onze juristen althans en daar vertrouwen we op", aldus Welsh. De boten, waarop gisteren geen bod is uitgebracht, worden binnenkort vernietigd en afge voerd. rijden er de gehele dag tsjoek-tsjoeks en vanaf 12.00 uur een paardentram, met de bezoekers naar de binnenstad. Gratis koffie en koek. Haagweg parkeren/hartje Leiden uitstappen Het Oranje Glibberbal beleeft dit jaar zijn vierde editie, op maandag 29 april, aan de vooravond van Koninginne dag. Dit keer nemen 32 cafés deel aan het bal. In elke kroeg treedt een band op. Speciaal voor deze avond heeft de gemeente de slui tingstijd verruimd tot 02.00 uur. Het glibberbal is vier jaar geleden voor het eerst ge houden op initiatief van café Roebels en De Grote Beer. De achterliggende gedachte voor het bal is Leidenaars de avond voor Koninginnedag verstrooiing te bieden. Voor al de Haagse Koningin nenacht' is al jaren een ge duchte concurrent voor de Leidse horeca. Inmiddels is het Oranje Glibberbal een begrip gewor den in Leiden. Korting q Korting op welzijn I J lijkt van de baan in Zoeterwoude nu na het CDA ook Progressief Zoe terwoude met een nieuw plan is gekomen. tERDAG 27 APRIL 1996 henny van egmond, 071-5356414, plv -chef hans jacobs, 071-5356429

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11