Romeinse varkens en dolle honden Elizabeth II blijft ook voor de Britten zelf een mysterie Buitenland ZATERDAG 20 APRIL 1996 Umberto Bossi: „We worden b ROME EELCO VAN DER LINDEN De Italianen gaan morgen naar de stembus voor het kiezen van een nieuw parlement, de derde keer in vier jaartijd. Dit geeft aan dat de overgang van de Eerste naar de Tweede republiek niet vlekkeloos verloopt. Het idee was dat de corrupte 'partijencratie' via een nieuwe kieswet plaats zou maken voor een soepel functionerende democratie met stabiele en daadkrachtige regeringen. Twee jaar geleden bleek al dat die wet een mengsel van een districtenstelsel en een systeem van evenredige vertegenwoordigingniet aan de verwachtingen voldoet. De door de mediamagnaat Silvio Berlusconi aangevoerde Vrijheidsalliantie won weliswaar de verkiezingen, maar in het parlement was geen sprake van een afgetekende meerderheid. De regering-Berlusconi viel, mede door 'het verraad' van Lega Nord-leider Umberto Bossi, al na zeven maanden. Na het zakenkabinet van Lamberto Dini en een mislukte poging 'grand commis' Antonio Maccanico om een soort regering van nationale eenheid te vormen die staat en (opnieuw) kieswet moest hervormen, is Italië weer net zover als in 1994. De kans is groot dat er morgen niemand wint en dat Maccanico een tweede poging mag wagen. Dat heeft echter weinig invloed op de verkiezingscampgane, die feller en explosiever is dan ooit. Berlusconi presenteert zich opnieüw als leider en kandidaat premier van de rechtse Vrijheidsalliantie, maar voelt de hete adem van de anti-corruptiemagistraten en zijn 'post-fascistische' partner Gianfranco Fini in de nek. De linkse partijen hebben zich verenigd in de 'Olijftak' met de katholieke econoom Romano Prodi als kandidaat-premier. Bovendien hebben ze versterking gekregen van premier Dini en Maccanico. De derde tegenvoeter is Umberto Bossi, die dit keer alleen de verkiezingen ingaat, de onafhankelijkheid van Noord-ltalië eist, en bij een 'gelijkspel' wel eens zijn electorale gewicht in de schaal zou kunnen weten te leggen. Berlusconi, Prodi en Bossi bepalen deze bizarre campagne. Drie personen en drie culturen die niets met elkaar gemeen hebben, of beter nog, elkaar uitsluiten. Onderlinge communicatie is onmogelijk; het vijanddenken zegeviert. Ze vormen het symbool van de Italiaanse patstelling. Een reportage. Romano Prodi: „We zijn nooit echt geregeerd." FOTO NANDO CHIAPETTA CORRESPONDENT 'PP' „Hoe ik me voel? Als Berlusco ni!!!" De zaal schiet collectief in 'een lachstuip, veert op en scan deert: 'Silvio, Silvio, Silvio!' De ex-premier tovert zijn parelwit te glimlach tevoorschijn en hupt jongensachtig mee op het ritme. De avond is een minuut oud, maar kan al niet meer stuk. Het Forza fta/ia-publiek is in groten getale opgekomen: zeker 400 personen zitten samenge pakt in de centrale zaal van het monumentale Hotel Plaza. Te midden van rood pluche, kunstmarmer, kunstgoud en kapitale kroonluchters zitten dames met te laag uitgesneden decolletés, te mooie jonge mannen en gedistingeerde ver tegenwoordigers van de Ro meinse adel. Iedereen geniet met volle teugen. Echt een avondje uit. Berlusconi de entertainer. Net als vroeger, toen hij nog geen eigenaar was van de hol- ding Fininvest. Hij geniet ervan als de door hemzelf geschreven Forza Italia-hymne aanzwelt, ten teken dat de leader eraan komt. Hij geniet als alle ogen zich richten op de ingang en hij plots opduikt vanachter het po dium. „Hadden jullie niet ge dacht, hè", schatert hij dan. Berlusconi praat met de micro foon tegen de borst geklemd, net als Amerikaanse tv-domi- nees. Als hij wordt onderbroken door een hoogblonde dame die ruzie maakt omdat ze niets ziet, zet hij haar op het podium tus sen de eregasten. „Dat zal ze le ren", zegt hij met een vette knipoog naar de zaal. Het lukt Berlusconi echter niet te blijven entertainen. Hij is verontrust en voelt zich i,n het nauw gedreven. Zijn verkie zingszege is ondanks al het geë taleerde optimisme lang niet zeker, en de anti-corruptiema- gistraten blijven zich in hem en zijn Fininvest vastbijten. „Nooit is in onze geschiedenis één per- soon zo belaagd als Silvio Ber lusconi", zegt hij fel. „De vrij heid in Italië is in gevaar. Je kunt zonder reden gearresteerd worden en zonder vorm van proces achter de tralies belan den." De zaal applaudiseert luid. „Laat je niet op de kop zit ten, Silvio", gilt iemand. Berlusconi lacht en introdu ceert Filippo Mancuso, een 75- jarige Siciliaanse rechter in rus te. „Hier is een man die heeft ondervonden dat Italië geen de mocratie is", zegt Berlusconi, en hij leidt de oude heer aan de hand naar voren. Wederom een ovatie. 'Mancuso, Mancuso', klinkt het ritmisch. Mancuso, vanwege zijn scherpe tong getooid met de bijnaam 'het verschrikkelijke oudje', zit vol rancune. Vorig jaar werd hij via een linkse mo tie van wantrouwen gedwongen af te treden als minister van jus titie, omdat hij het 'Schone Handen-team' bleef aanvallen. „Met justitie wordt politiek be dreven. Links geeft orders aan de magistraten van Milaan en Palermo. Zonder ingrijpen wordt dit land een sovjet-staat", zegt hij. Berlusconi glimt als Mancuso hem citeert: „In de schaduw van de Olijf gedijt de vrijheid niet." De zaal raakt verhit. Berlusco ni noemt Romano Prodi een marionet in de handen van de ex-communistische PDS. Hij zegt te moeten vechten tegen de linkse magistratuur, maar ook tegen de linkse media en hun disinformazione. „Ik ben vergeleken met Toto Riina (maffiabaas, red.) en Goebbels. Mijn woorden worden ver draaid of geweerd. Het is onmo gelijk geworden mijn bood schap te verbreiden." Die boodschap is nog steeds dat het 'onderneminsgmodel' moet worden gevolgd om het land te veranderen. Zijn econo mische programma is afgeke ken van Ronald Reagan: belas tingverlaging en stimulering van nieuwe bedrijven. De han den gaan op elkaar. Berlusconi zegt dat zijn regering een presi dentieel systeem zal invoeren. Hij pleit voor vrijheid, ook op gebied van onderwijs. „Het par ticulier onderwijs moet worden bevorderd, om te voorkomen dat onze kinderen een ideologie wordt aangepraat die niet de onze is." De zaal joelt. De kroonluchters rinkelen. Een meisje in baljurk noemt Berlus coni een held. „Je gelooft in hem of niet. Wij geloven in hem." Wielrenners Vijfhonderd kilometer noord waarts, langs een rotonde aan Een Italiaanse krantenlezer begraaft zich in het verkiezingsnieuws, dat de afgelopen weken vooral werd bepaald door een ongemeen harde cam pagne. de rand van de stad Bologna, heerst een andere sfeer. Het is zondagmorgen, de vogeltjes kwetteren. Een stem zegt: „Zijn jullie klaar? Een, twee, drie, hup! Romano Prodi laat breed la chend de groene vlag vallen en kijkt toe hoe een groep van zo'n vijftig met zijn Olijftak sympa thiserende wielrenners zich luidruchtig in beweging zet. De man die premier van Italië wordt als links morgen wint, kruipt vervolgens met zijn ge volg in de bus waarmee hij al maanden door het land reist. Volgende halte is een park, waar hij de renners weer zal opvan gen en een publiek van Groe nen zal toespreken. De campag ne van de 56-jarige Prodi is be wust kleinschalig en 'mensvriendelijk'. De fiets sluit mooi aan op deze filosofie. Pro di is in zijn element. Hij is van nacht teruggekeerd uit Napels, en zal de hele dag rondtoeren in zijn eigen, rode Bologna. II professore nodigt iedereen op joviale manier uit plaats te nemen in zijn bus, laat trots zien dat deze van alle gemakken is voorzien en zegt direct te ge loven in de verkiezingsoverwin ning. „Italië is moe van de holle tv-retoriek en wil dat de echte politiek terugkeert. De Olijftak verwoordt deze wens. Of beter, dankt haar ontstaan eraan", zegt Prodi. Met een vleugje na tionalisme voegt hij eraan toe: „In Italië is het inkomen per hoofd van de bevolking hoger dan in Groot-Brittannië. We tel len echter ab-so-luut niet mee, omdat we nooit echt geregeerd zijn. De Italianen hebben recht op een serieus bestuur en een volwaardig lidmaatschap van Europa." Prodi zakt wat verder weg in de kussens. Hij beaamt dat de geldmarkten hun kaarten heb ben gezet op de Olijftak. Dit zou de opvallende stijging van de li re van de afgelopen weken hel pen verklaren. Links als de lie veling van het grootkapitaal? Prodi hinnikt: „De financiële wereld heeft begrepen dat wij een serieuze politiek voorstaan, dat we ons zullen inzetten voor het terugdringen van de staats schuld en dat we Europa een warm hart toedragen. Italiaans rechts wordt terecht met argus ogen bekeken en beschouwd als een bende avonturiers." Hij spreekt de laatste woorden bij na fluisterend uit, want beledi gen is zijn stijl niet. Romano Prodi is de laatste tijd wel iets veranderd, vooral in de polemieken met zijn rivaal Berlusconi. Hij is minder de goedzak van weleer, en laat zien van zich af te kunnen bijten. Zelfs op de televisie, een medi-f um waarmee de moeilijk pra tende professor een weinig ge lukkige band heeft. „Berlusconi is wanhopig, herhaalt steeds de zelfde beschuldigingen en is daardoor volstrekt ongeloof FOTO EPA MASSIMO CAPODANNO waardig geworden. Als Berlus coni stelt dat er geen vrije ver kiezingen meer zullen plaats vinden in Italië als de Olijftak wint, dan mag je toch wel tea- geren? Of als hij zegt dat hij de logische keuze voor de Italiaan se katholieken is? Berlusconi, een man die gescheiden is, en met zijn tv-zenders harde com mercie, sex en geweld propa geert?" Weer buiten wordt Prodi meteen belaagd door zondagse wandelaars. Hij ontvangt knuf fels. kussen en omarmingen. Een boom van een man zegt: „We hebben goede kansen, maar de Lega Nord, hè, je weet niet wat die doet." Prodi zegt in geval van een 'gelijk spel' geen akkoord met de Noord-Italiaan se protestpartij te zullen sluiten. „Bossi is gek geworden. Hij ge draagt zich als een dolle hond. Tot juli kon ik het goed met hem vinden. Daarna begon hij te praten over verplichte voetaf- druken voor immigranten, af scheiding van het noorden en dat malle parlement van Man- tova. Ik prefereer Rome." 'Het noorden vrij' Oneindig laagland. Ook rond Mantova. De weg naar Bagnolo San Vito is een streep door ak kers en weilanden. 'Het noor den vrij', staat op een transfor matorhuis gekalkt. Dreigt hier een afscheidingsoorlog? In Bag nolo San Vito, een dorp van een paar honderd inwoners, is daar weinig van te merken. De stra ten zijn uitgestorven, de oudjes kaarten. Toch tikt hier de bom onder de Italiaanse staat. In Bagnolo komt immers het parlement bij een van de toekomstige staat Padania, het gebied rond de ri vier de Po. Waar? „Eerste rechts, tweede links, maar verwacht niets", zegt de barman. Het 'parlement' is een rode villa uit de zeventiende eeuw. Het hek is gesloten, de beheerster afstan delijk. ,,t)e villa wordt af en toe gehuurd door de Lega Nord", zegt ze na lang aandringen. „Maar de laatste tijd zie ik ze helemaal niet meer. Ik heb geen verstand van politiek. Ik weet alleen dat wij werken en Rome eet." „Ons parlement in crisis? Ab soluut niet", zeggen Adriano Cattaneo en Fabio Dosi in koor. De twee Lega-kandidaten, de één winkelier, de ander advo caat, staan achter een tafeltje vol verkiezingsmateriaal op een plein in het centrum van Man tova. „In Bagnolo komen alle bestuurders van de Lega Nord bijeen om te discussiëren over de problemen van Noord-ltalië en het federalisme", zegt Catta neo. Hij ontkent dat het noorden zich wil afscheiden van Italië. „Wij willen een einde aan de corrupte heerschappij van Ro me en we willen een federale staat naar Duits model. De mensen hier wérken, en verlan gen in ruil daarvoor een eerlijk belastingstelsel en efficiënte overheidsdiensten." De dreige menten van Bossi dienen vol gens hem vooral om het Lega- vuur brandend te houden. „Wij zijn democratisch en zullen nooit naar de wapens grijpen", aldus Dosi, die er inderdaad niet naar uit ziet als iemand die een Romein zal afschieten. Tweeslachtigheid en verbale folklore zijn het handelsmerk van de Lega Nord. Zelfs de le den van de partij erkennen dat er een kloof gaapt tussen zeg gen en doen. Dit vindt natuur lijk niet Umberto Bossi, oprich ter en spiritueel leider van de Lega, die deze middag zal spre ken op het prachtige Renaissan- ce-plein Delle Erbe. In een stal letje worden Bossi-boeken, Bos- si-foto's, Bossi-sjaals en Bossi- spelden verkocht. Bossi is im mers de Lega Nord. Als hij het podium bestijgt, staat het plein vol met vlaggen de Leghisti. „Umberto, je bent groots", schreeuwt een vrouw. Bossi gaat direct in de aanval. Hij zegt dat hij zich niet heeft willen oinden aan 'de linkse of de rechtse maffia' omdat die al lebei 'de dictatuur van Rome' in stand willen houden. „De strijd, lieve vrienden, zal gaan tussen Rome en Padania", schreeuwt Bossi. „Wij zullen uitkomen op 10 procent en de formatie naar onze hand zetten." De aanhang joelt. Bossi is teruggekeerd naar zijn roots. Na deelname aan het kabinet-Berlusconi en steun aan het zakenkabinet van Lam berto Dini, is de Lega weer de oude protestpartij die tegen ie dereen aanschopt en denkt te kunnen profiteren van de alge mene onvrede over de Romein se politici. Bossi garandeert spektakel. Hij is een mengsel van een cabaretier, een komiek en een volksmenner. Hij schreeuwt, voert dialogen met zichzelf, lacht, springt, hinnikt en beledigt. Hij heeft het stee vast over 'Romeinse varkens', 'de maffioso Berlusconi' en 'de fascist Fini'. Het publiek smult en lacht zich krom. „Hij is een poëet", zegt een man in Bossi- shirt. Bossi ratelt over complotten, en meent dat niet de Lega maar Rome racistisch is. „We worden behandeld als slaven. De Ro meinse varkens denken: die gekken in het noorden werken, betalen belasting en zwijgen. Maar het wordt tijd dat Padania wakker wordt eri op haar stre pen gaat staan! De kip met de gouden eieren zal rebelleren! Viva la Padania!" Bossi blikt te vreden over het plein en geniet, al is na twee uur praten de helft van zijn publiek naar huis ge gaan. Vorstin in keurslijf viert morgen zeventigste verjaardag Koningin Elizabeth II, vorstin der Britten, viert haar zeventigste verjaardag morgen met een intiem familiediner op Windsor Castle. Een echt vrolijke aangelegenheid zal dat niet worden. Het koninklijk huis blijft in opspraak en de onwrikbare band tussen vorstin en volk staat onder spanning. Voor het eerst sinds eind vorige eeuw wordt in het Verenigd Koninkrijk zelfs weer openlijk overeen repubiek gesproken. LONDEN HANS GELEUNSE CORRESPONDENT maar het kan nog tot Sint Jutte- mis duren", klaagden anonieme hoffunctionarissen in de schan daalbladen. Elizabeth wil graag af van dit soort publiciteit. Vierenveertig jaar is de vorstin, zelf de vleesgeworden onberis pelijkheid, aan de macht, en nog nooit was de populairiteit van de royals zo laag als nu. Slechts een derde van de bevol king gelooft nog hardnekkig dat het Verenigd Koninkrijk slechter af zou zijn als republiek. En vo rige maand vertelde Betty Boot- hroyd, de speakervan het La gerhuis, aan premier John Ma jor en oppositieleider Tony Blair dat er geen bezwaar is tegen een parlementair debat over de grondwettelijke positie van het koninlijkhuis, als beide heren dat wenselijk zouden achten. Erosie Op Buckingham Palace moeten deze berichten zijn beschouwd •als tekens aan de wand. Aan het einde van deze eeuw wordt niets meer met de mantel der liefde bedekt. Het traditionele aanzien van de koninklijke fa milie, van de adel en aristocra tie als geheel, is aan grote erosie onderhevig. Excentriciteit wordt steeds minder op prijs gesteld. Dat is nog lang niet voldoende voor een republikeinse omwen teling. Er is slechts een handje vol politici dat dit thema durft aan te roeren. Gewoonlijk wordt hen ogenblikkelijk de mond ge snoerd, zelfs bij Labour. Dit ge beurt echter niet uit grote liefde voor Elizabeth of verknochtheid aan het koningshuis. Voor de meeste Engelsen is een leven zonder monarch gewoonweg onvoorstelbaar. Koel En de gereserveerde Elizabeth is de perfecte monarch. „Dit is een vrouw die maar voor één ding leeft: haar plichten als staatshoofd", weet hoofdredac trice Ingrid-Seward van het ma gazine Majesty. De natie kent Elizabeth als een vrouw die nooit uit de toon valt, alleen bij de paardenraces op Ascot pu bliekelijk emoties toont en hoogst zelden een brede glim lach laat zien. Een wat wereld vreemde, maar onmiskenbare dame, of ze zich nu in galant mantelpakje of belegen tweed twinsetjes laat zien, of ze nu Elizabeth II, vorstin der Britten, in vol ornaat bij de opening van het par lementaire jaar. foto reuters russell boyce maffe hoofddoekjes, donkere zonnebrillen of buitenmodel hoeden draagt. „De mysterieuze monarch", schreef William Shawcross in The Sunday Times op één van de pagina's lange artikelen die aan haar zeventigste verjaardag zijn gewijd. Iedereen kent het gezicht van Elizabeth, het saaie permanentje (dat ze volgens biografe Sarah Bradford uit plichtsbesef nooit wijzigt, om dat het dan niet meer overeen komt met haar beeltenis op postzegels en munten), maar niemand kent de mens achter de vorstin, concludeert hij. Een koele vrouw? Er zijn verha len die dat beeld oproepen. Een vriendin van zus Margaret belde het paleis in opperste staat van paniek, nadat de prinses haar telefonisch had geïnformeerd over zelfmoordplannen. „Gaat u weer rustig terug naar uw feestje. De slaapkamer van Mar garet is op de begane grond", had Elizabeth geantwoord. Schrijft Bradford. Gevoel voor humor? Volgens Shawcross is Elizabeth er in ho ge mate mee begiftigd. Op be zoek in Dunblane vroegen kin deren haar vorige maand waar om ze geen kroon op had. „Die heb ik thuis gelaten. Er was geen plaats voor in het vlieg tuig", was de repliek van de vor stin. Elizabeth is er om te respecte ren. „Vriendelijk, dat is ze wel. Maar vrienden, nee, dat werd je nooit", zei Labour-premier Ja mes Callaghan ooit. Hij was een van de negen premiers, van Churchill tot Major, die iedere dinsdag om 18.30 uur zijn op wachting maakt op Bucking ham Palace. In de ontvangstzaal informeert de regeringsleider het staatshoofd dan over de re cente ontwikkelingen in land en wereld. Ontmoetingen die illustreren dat de politieke invloed van de koningin zich niet beperkt tot de twee taken die de ongeschre ven Britse grondwet haar toe kent: benoeming van een pre mier en aanvaarding van het ontslag van een kabinet. Het gaat alweer om geruchten, maar Elizabeth zou zich bijvoorbeeld beleefd en met enig succes heb ben verzet tegen door het kabi net-Majorvoorgenomen bezui nigingen op defensie. Geruchten, want na 44 jaar en zo'n 1.400 ontmoetingen met de premier is er inhoudelijk nooit iets uitgelekt van de ge sprekken ten paleize. Hoogstens onschuldige details. Zo wil Eli zabeth altijd graag op de hoogte worden gehouden van de laatste roddels. En we weten dat ze veel van kleine hondjes houdt. Een bezoekende bis schop nam ooit bij vergissing bij de koffie een hondenkoekje van een voor de viervoetertjes bestemd dienblad. Onkreukbaar De tragiek van Elizabeth is dat ze, zelf opgevoed in het keurslijf van hofregels en plichtsbesef, in haar leven steeds werd gecon fronteerd met de menselijke zwakheden van anderen. Haar echtgenoot Philip zou er een minnares op na hebben gehou den. Dat is nooit bewezen, maar het feit dat er tussen de geboor tes van dochter Anne en zoon Andrew tien jaar verstreken, wordt door velen als een beves tiging beschouwd. Haar zuster Margaret stortte zich na een ongelukkige liefde in het verkeerde huwelijk. Haar dochter Anne zag haar huwelijk op de klippen lopen. De 'eeuwi ge vrijgezel' Charles leek de mo narchie met een droomhuwelijk weer op het juiste spoor te zet ten, maar faalde. Geruchten wil len dat Elizabeth het eigenlijk met Diana eens is: Charles zou niet geschikt zijn voor het ko ningschap. Voor de troonsop volging kan maar beter gewacht worden op kleinzoon William. In een speciaal programma zal de commerciële tv-zender ITN talloze beroemdheden lofzan gen laten zingen op een on kreukbare vorstin. Barones Thatcher, met wie Elizabeth volgens de doorgaans welinge lichte bronnen absoluut niet kon opschieten, zal haar roe men als een staatshoofd dat 'al les doet en zal blijven doen wat haar plicht vereist'. Maar of dat opweegt tegen het rumoer dat nu weer is ontstaan over haar veronderstelde rijk dom: rijkste vrouw van Enge land, minstens 5 miljard gulden aan bezittingen, vierhonderd mensen personeel? „Elizabeth verdient beter na een leven van onbaatzuchtige dienst aan het vaderland", meent Ingrid Se ward. Misschien had Thatcher de monarchie een betere dienst bewezen met de opmerking dat Elizabeth gewoon een lief mens

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7