Hoop op vrede terwijl strijd nog voortduurt Buitenland r ener aal: 'Geen pardon sieer met Tsjetsjenen' 't Wordt herfst President schuilt bij Franse leger Bangui VS en China geen stap nader tot elkaar Meisje zwaar mishandeld omdat ze geen jongetje is Goldstone wil aanklacht tegen Djukie intrekken rfRDAG 20 APRIL 1996 Weddenschap eindigt met de dood Een 37-jarige man uit het Duitse Essen heeft een wed- jnschap wie het langst voor een aanstormende trein durfde te jjven staan met de dood moeten bekopen. Met een 20-jarige fend ging de man de spoorbaan op. Daar wedde het tweetal, It veel alcohol had gedronken, om een krat bier wie het langst |de rails zou blijven staan. De mannen konden echter niet op J wegkomen en werden door de trein gegrepen. De 20-jarige likte zwaar gewond. eer hulp Tsjernobyl-slachtoffers ikou De Russische president, Jeltsin, heeft 50 miljoen gul- uitgetrokken voor extra medische hulp aan Russen die in lieden leven die sinds de ramp met de kerncentrale van Tsjer- byl radioactief besmet zijn. Jeltsin maakte dat bekend in een ef aan de Russische Academie voor Natuurwetenschappen, de gevolgen van de ontploffing in de Oekraiense kerncentra- lestudeert. In het Zaterdags Bijvoegsel: 'Hier is geen toe- imst, alleen straling'. jlogelijk meer autonomie Oost-Timor tRTADe door Indonesië bezette voormalige Portugese kolo- tOost-Timor krijgt mogelijk meer autonomie. Dat blijkt uit it de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ali Alatas, pdaag zegt in een interview met de Australische televisie. De ji vergelijking met andere provincies ruime autonomie" van list-Timor zal wellicht worden uitgebreid, zegt hij. leuter krijgt slaapmutsjes heroïne IL» Een Italiaanse stel is gearresteerd omdat het van het 5-ja- zoontje van de vrouw een heroïneverlsaafde heeft gemaakt, aan drugs verslaafde vriend van zijn moeder gaf het kind andenlangelke avond heroïne als 'slaapmutsje'. Het jongetje d in november in coma opgenomen in een ziekenhuis in Ro- Daar bleek dat hij een overdosis heroïne had gekregen. aïre denkt aan verkiezingen nshasa Om een dreigend etnisch conflict en een economische lenstorting af te wenden, wil de Zaïrese regering volgend jaar isidents- en parlementsverkiezingen organiseren. Dat heeft ;t hoofd van de nationale verkiezingscommissie, Bayona Ba ;ya, bekend gemaakt. Het is onduidelijk of president Mobutu >e Seko, die sinds 1965 over het 40 miljoen inwoners tellende intraal-Afrikaanse land heerst, bereid zal zijn de macht af te tan als hij de verkiezingen verliest. Hij heeft dat sinds 1991 al ie keer geweigerd. Verldezingen die in 1995 hadden moeten irden gehouden, werden geannuleerd. fx-spion mag royalties boek houden »en De voormalige Britse dubbelspion George Blake, die nu ider armoedige omstandigheden als balling in Rusland leeft, ijgt alsnog de beschikking over de royalties van het boek dat Ij over zijn verraad heeft geschreven. Dat heeft een Britse recht- k gisteren bepaald. De regering in Londen probeerde beslag :ggen op de 90.000 pond (een krappe kwart miljoen gulden) ie zich bij de uitgever voor Blake heeft opgestapeld. In het boek lo Other Choice' (Geen Andere Keus) vertelt de nu*73-jarige ike over zijn baan bij de Britse veiligheidsdienst MI6, zijn ver edeling in 1961 wegens spionage voor de Russen en zijn spec- iculaire ontsnapping naar Moskou in 1966. ede in de opstandige Russi- se ie republiek Tsjetsjenië lijkt ni [der weg dan ooit. De hoogste wi ssische militair in Tsjetsjenië, 55 lenant-generaal Tichomirov, 17 rklaarde gisteren dat zijn inschappen voortaan medo- nloos zullen optreden en zich lts zullen aantrekken van de dgelijkheid dat bij operaties ,82 irgerslachtoffers vallen. zei verder niets te zien in innen van president Jeltsin indirecte besprekingen met na Tsjetjeense opstandelingen nnen. Tichomirov zei dat or de Russische televisie. Internationale gemeenschap vraagt bestand Midden-Oosten ISKOU Rtr-AFP-ANP Eerder op de dag had minis ter van defensie Gratsjov gezegd dat hij bereid is op te stappen als het parlement hem schuldig acht aan de dood van een grote groep Russische soldaten in een hinderlaag, afgelopen dinsdag. Jeltsin, die in het conflict in Tsjetsjenië de grootste blokkade ziet voor zijn herverkiezing tot president, heeft eind maart een vredesplan voor de opstandige republiek voorgesteld. Onder deel hiervan vormden bespre kingen (via tussenpersonen) met rebellenleider Doedajev. Pogingen met Doedajev in con tact te komen, zijn tot dusver op niets uitgelopen. Terwijl de strijd in het noorden van israël en het zuiden van Libanon gister avond onverminderd voortging, lieten de Ameri kanen enige hoop op een bestand doorschemeren. Vanuit Moskou deden de Russische president Jelkt- sin en de leiders van de be langrijkste westerse indus trielanden een dringend beroep op de strijdende partijen de wapens te laten zwijgen. DEN HAAG-MOSKOU GPD-ANP-AP-Rtr De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christop her, was gisteravond in Den Haag voor een ontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot. De Amerikaan zei zeer vastberaden te zijn in het vinden van een oplossing van de crisis in Liba non. Hij wil dat de partijen zich na een staakt-het-vuren op nieuw vastleggen op de afspra ken die ze, onder Amerikaanse druk, in 1993 hebben gemaakt. Die afspraken leidden' indertijd tot „een periode van relatieve rust", aldus Christopher. De Amerikaan wil dat de betrokken partijen zich nu schriftelijk bin den aan afspraken af te zien van vijandelijkheden. Van de Israëlische premier Peres kreeg Christopher gister avond te horen dat Israël zeker zal toestemmen in een wapen stilstand, zodra ook de Hezbol lah daartoe bereid is. Behalve met Peres had de Amerikaanse bewindsman vanuit Nederland ook contact met de Libanese premier Hariri en de Syrische minister van buitenlandse za ken Farouq al-Shara. De Amerikaanse woordvoer der Nicholas Bums zei dat de Verenigde Staten op grond van die gesprekken hopen op een spoedig staakt-het-vuren in Li banon. Hij benadrukte echter dat er nog steeds hevig wordt gevochten en dat nog onduide lijk is in hoeverre Hezbollah be reid is tot een wapenstilstand. Christopher reist vandaag van Amsterdam naar Damascus om Syrië zover te krijgen druk uit te oefenen op Hezbollah. De crisis in Libanon beheer ste gisteren ook het diner waar mee de leiders van de G-7 in Moskou hun top begonnen. Na het eten gaven de leiders een verklaring, uit waarin ze oprie pen tot een direct staakt-het- vuren. „Slechts een politieke oplossing kan een duurzame re geling van de crisis bieden en hervatting van het vredesproces mogelijk maken", luidde de tekst, die door de persdienst jjarmacie biedt ''jchikking aan aids-zaak I®' Ül! YORK KRF-Rtr-DPA grote farmaciebedrijven bben voorgesteld een rechts- LJ Bk in de Verenigde Staten nd een groot aantal met hiv internette hemofiliepatiënten et een schikking te beëindi- Jn. Ze bieden de zesduizend "1 fnerikaanse slachtoffers een gedrag van 600 miljoen dollar V Dat komt neer op 100.000 jjlar (168.000 gulden) per pa- JjJDat heeft het Duitse chemie- ncern Bayer bekendgemaakt, andere drie zijn de Ameri- lanse bedrijven Baxter Health- ;e, Rhone-Poulenc Rorer and )ha Therapeutics. De rechts- iak begon tien jaar geleden. Öe gedupeerden stellen dat t bedrijven bloedstollende P eparaten eerst hadden moe- ti verhitten om het aids-virus - doden. Volgens de slachtof- i rs hechtten de ondernemin- «meer belang aan hun sten dan aan de gezondheid in de patiënten. H ■el voor roker JjBCANDRIA DPA an Britse vliegtuigpassagier eeft zijn rooldust moeten be open met 30 maanden in een 'efnerikaanse cel. Een rechter Alexandria (Virginia) ver- flrdeelde de 25-jarige Brit gis- y' Ten wegens het hinderen van 7 e bemanning. De man kreeg et tijdens een vlucht van Lon- 13 bi naar Washington aan de ,fl tok met het cabinepersoneel, lot hem het roken wilde ver leden. Auckland Terwijl West-Europa zich laaft aan de doorbrekende len te, bereidt men zich in Nieuw-Zeeland voor op de herfst. Zware och tendmist omgeeft een van de bekende punten in de stad Auckland, One Tree Hill. foto reuter russell smith van de Russische president, Jelt sin, werd vrijgegeven. Eerder op de dag gaf Jeltsin zijn minister van buitenlandse zaken, Primakov, opdracht bin nen 24 uur naar het Midden- Oosten te gaan voor bemidde ling in het conflict tussen Israël en Hezbollah. Dat meldde het Russische persbureeau Interfax. Het Kremlin maakte niet duide lijk welk land Primakov eerst zal aandoen. Hij treedt in overleg met de Syrische, Libanese en Is raëlische leiders. Vandaag gaan ook de Itali aanse minister van buitenland se zaken, Susanna Agnelli, een haar collega's uit Spanje en Ier land naar het Midden-Oosten om namens de Europese Unie te bemiddelen. BANGUI AFP-Rtr-ANP President Ange-Félix Patassé van de Centraal-Afrikaanse Re publiek heeft gisteren bescher ming gekregen van in zijn land gelegerde Franse troepen. Parijs neemt alle noodzakelijke maat regelen om de democratisch ge kozen president te helpen zich verdedigen tegen muitende troepen, aldus Franse diploma tieke bronnen. Onduidelijk is of Patassé zich ophoudt in het presidentiële paleis of dat hij vanuit zijn wo ning werkt. Donderdag brak in de hoofd stad Bangui een opstand uit on der ontevreden soldaten, die hun achterstallige soldij opei sen. De muiterij lijkt gisteren te zijn geëscaleerd tot een strijd tussen onderdelen van het Cem traal-Afrikaanse leger in Bangui. Franse troepen hebben stellin gen betrokken in de stad en be heersen de inmiddels gesloten luchthaven. De Franse troepen letten ook op de veiligheid van buitenlanders. Het gaat naar schatting om drieduizend Eu ropese burgers, voornamelijk Fransen. Er zijn 1.400 Franse soldaten in de Centraal-Afri kaanse Republiek, die daarmee een van de belangrijkste Franse 'bases' in Afrika is. De Centraal-Afrikaanse Repu bliek is een van de armste lan den ter wereld. Het is erg afhan kelijk van hulp van de voormali ge koloniale macht, Frankrijk. De regering van de Centraal- Afrikaanse Republiek zit door het dalen van onder meer de koffie- en katoenprijzen vrijwel zonder geld. De staat is con stant achter met betalingen. Er heerst sinds 1990 arbeidsonrust, vooral onder de naar schatting 60.000 ambtenaren. DEN HAAG-PEKING GPD-AP De Verenigde Staten en China zijn niet nader tot elkaar geko men over de kwestie Taiwan. De problemen rond het eiland blijven een interne Chinese zaak. Geen enkel land heeft het recht zich daarmee te bemoei en. Er is maar één China, Tai wan is daar een deel van en de president is slechts een regiona le leider. Peking blijft weigeren het gebruik van geweld tegen de 'opstandige provincie' uit te sluiten. De Chinese vice-premier en minister van buitenlandse za ken, Qian Qichen, onderstreep te dat gisteren in gesprekken in Wassenaar en Den Haag met zijn Amerikaanse ambtgenoot Warren Christopher. De ont moeting was belegd nadat de relatie tussen beide grqotmach- ten ernstig was bekoeld toen China eind maart grootscheep se militaire oefeningen hield bij Taiwan. President Lee Teng-Hui van Taiwan is niet tegen een hereni ging met China, maar ziet dat de eerste veertig, vijftig jaar niet gebeuren. Qian Qichen heeft, zo liet zijn woordvoerder weten, tegenover Christopher bena drukt dat de verkiezingen in Taiwan, die Teng-Hui vorige maand overtuigend won, het standpunt van China niet heb ben veranderd. Wel gaf hij toe dat Taiwan een stempel drukt op de verhoudingen tussen Chi na en de VS. Volgens China hebben beide partijen afgespro ken deze relatie niet onder druk te zetten. „Het is in ons beider belang op lange termijn een sta biele verhouding te hebben", aldus de Chinese woordvoerder. Intussen is de voormalige Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissin ger in Peking. Tegen de Chinese president, Jiang Zemin, zei Kis singer dat hij doorgaat met po gingen de Amerikaans-Chinese betrekkingen te verbeteren. Kis singer bereidde in 1972 het his torische bezoek van president Richard Nixon aan Peking voor. Daarmee werd het contact tus sen de twee landen na twintig jaar hersteld. opzettelijk hebben laten honger lijden en het kind hebben mis handeld als het om eten vroeg. Liu heeft het kind op haar mond geslagen en met een combinatietang haar tanden ge trokken. Vader Zhang Jinlun mishan delde zijn dochterje vaak met brandende lucifers. De vader is inmiddels tot zeven jaar cel ver oordeeld, de moeder tot vijf jaar. Die straffen zijn in de Chi nese verhoudingen opmerkelijk licht. De ouders zouden gehan deld hebben uit woede omdat hun derde kind opnieuw een meisje was. Stedelingen in China mogen maar een kind per gezin heb ben. Maar vooral in het welva rende zuiden ontduiken ouders die regel vaak door de boetes te betalen of verantwoordelijke functionarissen om te kopen. Traditioneel vinden Chinezen het belangrijk een zoon te heb ben, zodat de familielijn kan worden voortgezet. PEKING WONNEN VAN DER HEUPEN CORRESPONDENT „Ik heb mijn dochter ter wereld gebracht. Ik breng haar groot en ik doe met haar wat ik wil." De moeder toonde tijdens de ver horen door de politie geen en kel berouw over de ernstige mishandeling van haar 6-jarige dochtertje. Het kind werd onder meer uitgehongerd en geslagen. Alleen omdat ze geen jongetje is. De politie trof Zhang Shujuan begin dit jaar meer dood dan le vend aan in een stad in de Zuid- Chinese provincie Guangdong.* Het meisje ligt nog steeds in het ziekenhuis waar ze in januari in kritieke toestand naar toe werd gebracht. Haar schedel was ge scheurd en ze had een gebroken neus. Al haar tanden en nagels ontbraken. ,Het gezichtje was onherkenbaar verminkt", meld de de krant Wen Hui Bao. Moeder Liu Yingzhang zou volgens de politie haar dochter Chauffeurs laden in Beiroet matrassen op hun vrachtwagens. Ze zijn bedoeld voorde stromen vluchtelingen in het zuiden van Libanon. foto epa Patrick baz Intussen werd de anti-terro- rismeconferentie geannuleerd die maandag onder Europees voorzitterschap in Luxemburg zou worden gehouden. Ver scheidene Arabische staten sta ken gisteren een stokje voor de conferentie. In het Zaterdags Bijvoegsel: Beiroet ontwaakt in oude nachtmerrie. Arrestaties in Z.-Afrika wegens kerstbloedbad KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De Zuid-Afrikaanse politie be gon gisteren met de arrestatie mensen die worden verdacht van de massamoord in Shobas- hobane. In dat dorpje in KwaZulu-Natal werden op Eer ste Kerstdag vorig jaar 18 men sen omgebracht. Volgens de po litie namen zo'n 3.000 mensen deel aan de slachting in het ANC-gezind dorpje in een ge bied dat voor de rest in handen is van de Inkatha Vrijheidspar tij. De meeste slachtoffers wer den doodgehakt. De plaatselijke ANC-leider werd gecastreerd. De politie heeft een lijst van 109 mensen die worden gezien als de aanstichters van het geweld. De arrestatieactie zal nog drie tot vier dagen gaan duren. Gis teren werden 31 mensen aange houden. Mededeling over droog kattenvoer van FELIX en TOM POES. Spillers Petfoods heeft uit voorzorg besloten kattenvoedsel in pakken en zakken (droge brokjes) uit de handel te nemen. Dit besluit is genomen op basis van vermoedens van de Universiteit van Utrecht over een mogelijk verband tussen verlammingsverschijnselen bij katten en het eten van dit soort droog voedsel. Kattenbezitters wordt verzocht de volgende produkten niet meer aan hun huisdier te geven: FELIX DROGE BROKJES (met uitzondering van Delikat en Junior) TOM POES VARIANTJES Omdat Spiller Petfoods ook producent is van enkele huismerken is uit voorzorg en in overleg met de winkelbedrijven besloten ook deze merken en verpakkingen uit de handel te nemen. Deze maatregel is genomen hoewel het onderzoek op geen enkele wijze verband heeft aangetoond tussen deze merken en de verlammingsverschijnselen bij katten. Het betreft de volgende merken en verpakkingen: ALBERT HEIJN4-MIX .(300 gram) ALDI LUCKY CAT (1500 gram, alleen met omschrijving Nutripet bv Bunnik) Alle aangebroken en gesloten verpakkingen van bovengenoemde merken en soorten droog kattenvoedsel kunt u terugbrengen naar de winkel, waar het aankoopbedrag wordt terugbetaald. Voor vragen over deze kattenvoeding kunt u contact opnemen met het gratis informatienummer 06-0225775 Spiller Petfoods neemt deze maatregelen uit oogpunt van grote betrokkenheid bij de gezondheid van huisdieren. Daarom vragen wij begrip voor het ongemak dat hieruit ontstaat. Serviër lijdt aan dodelijke ziekte DEN HAAG GPD Openbaar aanklager Richard Goldstone van het VN-tribunaal voor ex-Joegoslavië wil de aan klacht tegen de Bospisch-Servi- sche generaal Djordje Djukie in trekken. De 62-jarige Djukie lijdt aan een dodelijke ziekte, naar verluidt prostaatkanker, en zou door zijn snel verslechte rende gezondheid 'zeer spoedig niet in staat zijn zinvol deel te nemen aan zijn verdediging'. Van een eerlijk proces kan vol gens Goldstone in die omstan digheden geen sprake zijn. Djukie had vanwege zijn slechte gezondheid op 25 maart om vrijlating gevraagd. Rechter Jorda gelastte een nieuw, onaf hankelijk medisch onderzoek. Op basis van de uitkomsten daarvan zou het, aldus Goldsto ne, 'onrechtvaardig en onmen selijk' zijn Djukie te dwingen te recht te staan. Maandag beslis sen de rechters over het voorstel van de aanklager. Djukie is de meest omstreden beklaagde die vastzit in het VN- cellenblok in Scheveningen. Hij werd 30 januari samen met ko lonel Aleksa Krsmanovic in Sa rajevo gearresteerd door de Bosnische politie. Het tweetal werd 12 februari uitgeleverd aan het tribunaal als 'getuigen en potentieel verdachten'. Spe ciaal waren de onderzoekers van het tribunaal geïnteresseerd in informatie over het Bosni- sche-Servische duo Karadzic en Mladic. De Bosnisch-Servisch^ leiding schortte uit woede over de ar restatie alle samenwerking met de vredesmacht Ifor op. Djukie' advocaten stelden dat hun cliënt regelrecht ontvoerd is. Goldstone heeft Djukie als 'assistent-commandant logis tiek' van generaal Mladic be schuldigd van misdaden tegen de menselijkheid en schending van het oorlogsrecht vanwege zijn rol in onder meer de 'opzet telijke en systematische' aanval len op burgerdoelen in Saraje vo. Bij gebrek aan bewijs is kolo nel Krsmanovic onlangs vrijge laten en naar Bosnië terugge stuurd. Daar is hij opnieuw ge arresteerd. Momenteel wordt nader onderzoek ingesteld naar zijn mogelijke betrokkenheid bij oorlogsmisdaden. Politie Egypte pakt tientallen extreme moslims CAIRO Rtr-AFP De Egyptische politie heeft in de krottenwijken van Caïro en in de provincie Minya in het zuiden tientallen militante mos lims gearresteerd. Ze worden verdacht van betrokkenheid bij de aanslag waarbij donderdag achttien toeristen omkwamen en vijftien gewond raakten. Vol gens de politie zijn in Minya veertig personen opgepakt en verhoord. Ze zouden lid zijn van Gama'at al-Islamiyya. Die groep streeft met geweld naar een is lamitische staat.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5