Vijftig jaar blik op dé weg DOOR GERARD VAN 'PUTTEN ZATERDAG 20 APRIL 1996 Jubilerende Wegenwacht: van rode vlag tot computerscherm Onvrijwillige stops zijn niet af te-kopen. Ook de bolide uit de hoogste prijsklasse kan op een kwade dag een technisch mankement vertonen. En zo kan de automobiel van de dominee al evenzeer door het pechduiveltje worden achtervolgd. Kortom: de Wegenwacht komt op z'n weg klanten van allerlei slag tegen. Dagen nacht. Bij nacht en ontij. Portret van een hulpverleningsorganisatie die vijftig jaar de blik heeft gericht op het blik langs de weg. De 'oude' Wegenwacht, motoren-met-zijspan, tijdens een presentatie op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. archieffoto et risico van pech onderweg I hobbelt niet uitsluitend mee 1 met de verkoopwaar van Beun aas. Met vehikels die voortdurend in du- i'erkeren over de status van loop- of auto. Vraag maar na bij de Wegen- t. Op grond van vijftig jaar praktijkerva- angs de weg kan de eerste de beste me rker van ANWB's eigen mobiele eenheid i getuigen dat ook de zoveel cylinder- iren van gestroomlijnde bolides, beho- tot de hogere prijsklasse, om wat vo'or Hak dan ook spontaan aan het stotteren en slaan. De cijfers van de ANWB liegen lat betreft niet: landelijk gezien maakten ind 800 wegenwachten vorig jaar meer 100.000 voertuigen weer mobiel, echte auto's worden niet meer gemaakt, het blijft wel techniek", benadrukt Wil- Groet, groepschef Wegenwacht West in loevedorp. ,,Ook de eigenaar van die au- in 80 mille kan met pech langs de weg sn te staan, al zal het voor hem wel even :sn zijn. Wat dat betreft bestaat er geen rscheids des persoons. Ooit heb ik caba- r Wim Kan verder op weg geholpen, je wereldvreemde man, het was net alsof ch ervoor schaamde dat z'n auto verdere st weigerde. Zo heb ik ook Joop den Uyl lant gehad. En die destijds van TV zo be- e kinderheld. Goh, wat ging die tekeer, ippen tegen een band, vloeken en tieren, ijl ik aan het sleutelen was. Meneer had est erin dat-ie zo lang had moeten wach- Het jubileum van de wegenwacht is voor het Nederlands Openluchtmuseum reden een tentoonstelling te wijden aan de 'Gele Rijders' van de ANWB. De presentatie is vooral gericht op de herkenning van vakantie- en reissfeer van weleer. Ex-wegenwachters vertellen over hun ervaringen. Voor meer informatie: Openluchtmuseum Arnhem, telefoon 026-357.61.11. Rode lampje begrip kan voor dat wangedrag wel wor- opgebracht, want het blijft een ontnuch- ïde ervaring als dat vermaledijde rode I ije op het dashbord alarm slaat. Zeker als nooit bij hebt stil gestaan, dat het wel een keer zou kunnen aanfloepen. Nog gekke gewaarwording: die witte rook die inder de motorkap omhoog kringelt. Kan niet waar zijn?! Eerlijk is eerlijk, in het i uctieboekje viel er het een en ander over i 'zen. Maar werkelijk acht op geslagen, 11. De voor altijd voor fictie gehouden i rie kan dus wel degelijk door de praktijk ien ingehaald. Ho, stop, tot hier en niet er! i lar sta je dan met je goede gedrag, letter- rn figuurlijk in de kou gezet door de ha- inde techniek. Gestrand in de vlucht- <ok, door niets belemmerd in het vizier idom starende passanten die veelal niet Her leedvermaak wèl huns weegs kunnen 11. Het gezicht redden door een quasi-des- i'dige blik onder de motorkap te werpen II gelijk aan het plegen van zelfbedrog, als I i het technische benul ontbreekt om de peilstok te traceren. Het is maar goed dat i praatpalen er staan om je nood te klagen t iingWegenwachtstation. at was wel anders, toen de eerste zeven ■j enwachten op 15 april 1946 vanaf het f gse Binnenhof uitreden naar 's Heeren a gen. Voornaam gezeten op door het Ca- 'Sïse leger afgedankte motorfietsen zoch- i ie hun route af naar pechgevallen. In die f verkeersarme jaren restte de berijder van i onvrijwillig tot iï land ge De meldkamer v Het gebied van Wegenwacht West is nauwkeurig in kaart gebracht. FOTO'S UN/TED photos de boer ron pichel bracht motorvoertuig niets anders dan wach ten, wachten en nog eens wachten. Uren tu ren naar de verte. Volgens de statistieken, op gediept uit het ANWB-archief, verrichtten de zeven pioniers in een jaar tijd toch nog 9.500 hulpverleningen. Over de 'bedankjes' geen woord in het ver geelde jaarverslag van de Algemeene Neder landse Wielrijders Bond. Terwijl ze in die da gen wel degelijk werden uitgesproken in het nog star verzuilde Nederland. Want wie voor de ene club was, zette zich ferm af tegen de andere. Principes waren er toen nog om ka raktervol uit te dragen, zelfs bij hondenweer in de kletsnatte berm. Een rechtgeaard lid van de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club paste ervoor hulp aan te nemen van de ANWB. Andersom moest de hulpdienst van de KNAC evenzeer met z'n fikken afblijven van een voertuig, dat het embleem van de 'tegenpartij' droeg. Als wegenwacht maakte Willem Groet de ri valiteit langs de weg nog mee. Er zal in het verleden best geprobeerd zijn eikaars leden af te vangen, zegt Groet voorzichtig. ,,In elk geval kwam het voor dat ik ook langs KNAC- leden reed, die met pech stonden. 'Kan 'm> wel maken', zei ik dan. Maar dan zei zo'n meneer dat-ie op de KNAC stond te wachten. En dan reed je door." De 59-jarige Hoofddorper heeft er nu 37 jaar bij de Wegenwacht op zitten. Hij begon z'n loopbaan op de BSA-motor met zijspan. Nadien stapte hij in de Citroën 2CV, om nog weer later plaats te nemen in de meldkamer. De laatste jaren heeft hij als chef nogal eens traumagesprekken moeten voeren met zijn mensen. „Wegenwachten worden onderweg geregeld geconfronteerd met ernstige onge- yallen. Dan is het goed om een willig oor te hebben voor hun verhaal." In het kader van de veiligheid van z'n man schappen tamboereert Groet bij herhaling op de richtlijn de Wegenwacht-auto zo veel mo gelijk („Tenzij er gesleept moet worden of starthulp geboden") achter de pechwagen te parkeren. Geel valt immers op. In de vlucht strook is het zaak het altijd loerende gevaar van een ongeval zo veel mogelijk uit te ban nen. „Want het is en blijft gevaarlijk langs de weg. Dat heeft het verleden wel geleerd. Het is voorgekomen dat wegenwachten op de vluchtstrook zijn aangereden. Helaas ook met dodelijke afloop." Naar eigen zeggen'kan Groet terugzien op mooie jaren, al is de romantiek nu wel goed deels van het werk af. „Ik ben begonnen in 1959. Geweldige zomer, heerlijk om te wer ken was het toen. In je overhempie op de auto. Want die kan wel van ie mand anders zijn. Een collega heeft tot z'n schade en schande moeten ondervinden, hoe snel je ongewild kunt worden in- geplamd en medeplichtig wordt aan een poging tot autodiefstal. Vandaar dat de verzoeker nu twee briefjes moet invullen, be krachtigd door een handteke ning, die de ANWB ontslaat van betaling van eventuele schade. Havenaar zal ook altijd kijken of de sleutels nog in het contactslot zitten. En, om de klant te testen, voor alle zekerheid ook nog in formeren wat er zoal in de koffer bak ligt. Wennen foto's united photos de boer afscheid van het pionierstijdperk." Verzakelijkt Hier en nu is er veel verzakelijkt. Grootschali ger geworden. Van de dertien oorspronkelijke meldkamers zijn vier districtstations overge bleven. In de meldkamer van Wegenwacht West in Badhoevedorp braken computers rij aan rij digitaalkaarten van het district uit. Van iedere dienstdoende wegenwacht kun nen de gangen worden nagegaan. Her en der zijn de gecomputeriseerde plattegronden ge markeerd met afwisselend rode, gele en groe ne vierkantjes. Rood geeft aan dat een we- genwacht op de aangegeven plek bezig is, geel betekent 'onderweg naar een pechgeval' en groen 'vrij om ingezet te worden'. Namens de ANWB heeft de 42-jarige we genwacht Jan Havenaar bijna twintig jaar 'onder de wielen' zitten. De jaren zijn omge vlogen, meldt hij welgemoed. Als al zijn colle ga's is de Zevenhovenaar meer dan repara teur; indien nodig biedt het jaarlijks verplich te EHBO-onderricht een basis voor het verle nen van eerste hulp. Het dienstrooster heeft hem op wagen 701 gezet. Het werk langs de weg bevalt hem nog steeds, je ziet als wegen wacht onderweg nog eens wat. Opjc bekende Nederlanders. Best geinig, ja. Laatst nog pia nist Jan Rietman geholpen. Eerder André van Duin en Willem Duyn. „Zo gek als een deur die man". Temg naar de garage waar hij ooit werkte, Havenaar moet er niet aan denken. Natuur lijk moet een wegenwacht wel eens op z'n tellen passen. Maar de trucjes kent hij onder hand wel. Zonder kaart op zak kan iedereen wql beweren lid te zijn. Vandaar dat me vrouw of meneer dan toch wel even naam en postcode zal moeten opgeven. Opdat in de centrale kan worden gekeken of de persoon in kwestie inderdaad in het ledenbestand van de Wegenwacht voorkomt. En zo is het ook opletten geblazen, als wordt gevraagd het portier te openen van een Havenaar kijkt naar het scherm pje, waarmee de Wegenwacht te genwoordig is uitgerust. Hij leest dat op de A4, ter hoogte van het Brugrestaurant, iemand drin gend om z'n hulp verlegen is. „Leve de vooruitgang, maar aan die display heb ik erg moeten wennen. Mobilofoonverkeer is er nauwelijks nog, daardoor mis ik het directe contact met de colle ga's. Alleen als er een transport moet worden geregeld, spreek je nog via de mobilofoon met de meldkamer. Voor de rest heerst de stilte." Het Shell-station, aanpalend aan het Brugrestaurant. Ter plaatse staat een bejaarde Opel Kadett triest te wezen, de eige naar dito. De klacht van Arie van den Oever uit Hoorn: „Bij Schip hol reed-ie nog 100, even hier voor nog maar 50 kilometer per ron pichel uur. Tja, ik ben al twintig jaar lid. Nooit wat gehad, tot voor kort. Maar wat er dit jaar aan de hand is?! Ik moet nu al voor de tweede keer een be roep op jullie doen." De motorkap gaat omhoog. Wegenwacht Havenaar tast hier en voelt daar. „Ah, de con densator zit los. Starten maar." Nog geen drie minuten werk. En zo zal hij ook later in Alphen aan den Rijn de diagnose fluks vaststellen. In het eerste geval behoefde de verdeelkap een behandeling, verderop in het dorp moest hij de dame van een camper met leedwezen meedelen dat de motor het had begeven. „Er zat helaas niets anders op dan het transport van de wagen te regelen. Tenzij, zoals nu, de situatie uitzichtloos is, helpen wij. Al loopt een klus dan anderhalf uur uit. Daardoor langere wachttijden voor anderen? Nee hoor, mensen genoeg bij ons om vast te houden aan het streven van een gemiddelde wachttijd van een half uur. Alleen in die ab surde winter die we achter rug hebben, kon dat niet altijd worden waargemaakt. Soms moesten mensen toen wel viereneenhalf uur wachten. Maar die kou was dan ook abnor maal." De ANWB stond afgelopen maandag offi cieel stil bij het 50-jarig bestaan van de We genwacht; ere-voorzitter Prins Bernhard nam een défilé af van overjarige Wegenwacht voertuigen. Maar niet alles wordt rond het ju bileum bij het oude gelaten. Vele jaren nadat cabaretière Corry van Gorp zich aan het pu bliek voorstelde als Alie van de Wegenwacht, is alsnog de emancipatie binnengereden bij de Wegenwacht. Sinds kort telt het korps een aantal vrouwelijke krachten. En zo ondergaat ook de service-verlening van de Wegenwacht een opmerkelijke verandering. De nieuwste VW-transporters worden uitgerust met kof fiezetapparaten. Kan de clientèle bij wijze van troost voor het lange wachten een bakkie troost worden aangeboden. De Wegenwacht heeft lering getrokken uit de opgedane erva ringen van de afgelopen winter. Ook een 50- jarige is nooit te oud om te leren. Een blik op de weg, maar vooral onder de motorkap. sen waren socialer, minder afstandelijk. Een wachttijd van vier uur was in die tijd nog heel gewoon. Maar hooguit hoorde je: 'Goh, daar is-ie'. Hadden de mensen al die tijd gepick nickt in de berm. Je was nog die wegenwacht, daar werd toen nog tegenop gezien. Moet je nu horen wat de jongens soms naar hun hoofd geslingerd krijgen. De mensen van vandaag zijn veel meer op tijd ingesteld. En daardoor prikkelbaarder." Vrijbuiter Hoewel streng geüniformeerd en gelaarsd was de wegen- tijds nog min of meer een sleutelende vrijbui ter. En Willem Groet voelde zich daar wel bij. Zeker toen hij die ene, hem niet zo sympa thieke streng orthodoxe dominee uit Nieuw- Vennep met panne zag staan. Hij was zo'n voorganger die vanaf de kansel hel en ver doemenis placht uit te spreken óver zondags- arbeid. Helaas voor hem had zijn door het pechduiveltje achtervolgde automobiel het op weg naar de zondagsdienst begeven. Groet moest z'n lachen inhouden, toen de dominee besloot even van z'n geloof in 'nooit op zondag' te vallen. Om nog wat van z'n principes overeind te houden, vroeg de pre dikant Groet toestemming op maandag voor de reparatie te mogen betalen. „Om hem nog enigszins in z'n waarde te laten, heb ik 'ja' gezegd." Mooie verhalen over lang vervlogen da gen. Vangrails op snelwegen waren er niet. Stond langs de andere rijbaan een pech geval, dan stuurde wegenwacht Groet z'n motorfiets doodgemoedereerd door de middenberm. „Je reed van pechgeval naar pechgeval. Je zat ook constant te luisteren of je bij passe rende auto's geen rammel of tik hoor de. Praatpalen waren er immers niet. Had je een dokter of een ambulance nodig, dan hield je iemand aan om hem een briefje mee te geven. Met het verzoek dat dan even af te geven bij het volgende tankstation. Of bij die boer ver derop. Kon van daar naar de dokter wor den gebeld." Communicatie met het wegenwachtsta tion dat toen nog in Burgerveen was geves tigd, was er nauwelijks. Groet hoefde zelden verantwoordelijkheid af te leggen. Had zijn baas hem eens nodig, dan wapperde bij h§t tankstation een rode vlag. „En de gele vlag werd omhoog gehouden, als er een bood schap voor je was. Voor mij betekende de komst van de mobilofoon, ergens in de jaren zestig, een hele ommezwaai. Zeg maar het

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 35