$$óstollei7<? ritjFvan enkele minuten Konijnenbout, huitvleisch, abdijbier en balkenbrij Toerisme Vijf Europese gruwelbanen ÏERDAG 13 APRIL 1996 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Dit jaar vijftig nieuwe achtbanen geopend over de hele wereld derlanders hebben het over 'loopings', Fransen over i loopings', Duitsers over 'die Loopings' en Spanjaar- n over 'los loopings'. Maar bij allen stokt de adem. De ival van de roller coaster. ijn (el attractiepark dat wil mee- in kan tegenwoordig niet ir zonder een achtbaan. Of Is de internationaal georiën- rde mens tegenwoordig et zeggen: roller coaster. Het iliek, de consument, wil ktakel en stelt zich niet er tevreden me.t een duf- Iraaimolen of een sim- schommel. Het moet ctaculair zijn. Anders in we naar de con |(j rent. En die zijn er enwoordig vol ?nde. :r wordt gevoch om de gunst de liefhebber een adem- ïemend en ledstollend minuten. Apetrots waren ze vo rig jaar in het Engelse Blackpool toen daar 's werelds grootste roller coaster in gebruik werd genomen. En ze hadden er al acht. Maar pas toen de Pepsi Max Big One ging rijden, stroomden be- zoekers uit alle windstreken toe. Bij zoveel groot spraak konden de LAmerikanen niet I achterblijven. 'De Britten mogen dan de grootste heb ben, Cedar Point in de Amerikaan se staat Ohio heeft nog altijd et meest uitgebrei de roller coas- park, met maar liefst tien stalen achtbanen', klinkt het trots vanuit Amerika. Maar vanuit Zweden klinkt op die bewering weer hoongelach. In Göteborg gaat dit jaar misschien wel de allerengste achtbaan ter wereld open: een suspended boom erang coaster. In gewoon Ne derlands: hangend aan een rail, achterstevoren. Want het dendert maar door. Alleen dit jaar al worden er we reldwijd vijftig nieuwe achtba nen in gebruik genomen. Met Groot-Brittannië momenteel als absolute koploper. Zo heeft het Oakwood Park in Wales onlangs de grootste houten achtbaan ter wereld geopend met de weinig vrolijke naam Megafobia. Hoog tepunt in Wales is een bijna ver ticale val van dertig meter. Meer naar het westen in het Verenigd Koninkrijk is Thorpe Park - dat tot nu toe bekend stond als een weinig enerverend familiepark in. het Engelse Sur rey - in het diepste geheim be zig met de bouw van een nog niet eerder vertoonde attractie met de uiterst geheim zinnige 'jr werktitel Code s Name X. Inmiddels is de officiële naam vrijgegeven en die klinkt nog onheilspellender: No Way Out! Ook de Duitsers zijn volop bezig om niet al te veel terrein te ver liezen in de race om de dagjes mensen. Maar liefst vier roller coasters komen er dit jaar bij onze oosterburen bij. Python Maar gelukkig zitten we ook in eigen land niet stil. Toen vijftien jaar geleden de Python in De Ef- teling in gebruik werd geno men, was dat een noviteit die uit alle delen van de wereld be langstelling kreeg. De Python deed de gebruikers rillen en niet eens zozeer door de looping, maar nog meer door de daarop volgende kurketrekker. Het werd een wereldhit en kreeg zelfs een internationale naam: Double Loop Corkscrew. Inmiddels is de Python voor de echte liefhebber niet meer dan een grappig achtbaantje. Goed als tussendoortje. Flevo Walibi deed de harten echter sneller, kloppen toen het twee jaar geleden El Condor in ge bruik nam. De passagier zat niet meer in een wagentje, maar moest plaatsnemen in een stoel zodat de benen losjes konden wapperen. Dit jaar renoveert avonturenpark Hellendoorn de Rioolrat en presenteert familie park Drievliet de Copper Mine aan het hoogeachte publiek. Achtbaan hier, achtbaan daar, achtbaan overal. Zo sterk is de hype dat The International As sociation of Amusement Parks and Attractions (IAAPA) 1996, sampn met de American Coas ter Enthusiasts (ACE) heeft uit geroepen tot het internationale jaar van de roller coaster, die zijn oorsprong vindt in het Rus land van de 15e en 16e eeuw. Toen bestond de attractie uit een ijsbaan, meestal dicht bij een stad. Sommigen banen wa ren meer dan 210 meter lang. Ook de slee was van ijs ge maakt. Doden en gewonden De eerste roller coaster - met wieltjes - werd uitgevonden in 1784 in St. Petersburg. Het idee werd door westerlingen opge- Volledig is het lijstje geenszins. Maar als liefhebbers het over de spectaculairste 'gruwelbanen' van Europa hebben, dan wor den deze vijf zo goed als zeker genoemd: 1) De Python in De Efteling Kaatsheuvel: 29 meter hoog, 709 meter lang, snelheid 65 ki lometer per uur, 140 seconden per rit. Specialiteit: twee loopings en een dubbele kur kentrekker. 2) Space Mountain in Disney land Parijs: 31 meter hoog, 1.200 meter lang, snelheid 75 kilometer per uur, 180 secon den per rit, drie loopings. Speci aliteit: lancering uit 30 meter hoge kanonloop. 3) El Condor in Walibi-Flevo: 32 meter hoog, 662 meter lang, 80 kilometer per uur, 135 se conden per rit, twee loopings. Specialiteit: een hangende achtbaan. 4) The Pepsi Max Big One, in Voor velen de spectaculairste achtbaan ter wereld: Space Mountain in Disneyland Pleasure Beach in Blackpool, Paris. De Engeland: 80 meter hoog, 1.600 meter lang, 136 kilometer per uur, 120 seconden per rit, geen loopings. Specialiteit: de hoog ste en snelste ter wereld. r waarop de passagiers worden gelanceerd is uniek. 5) 7-Loop Coaster in Pare Asté- rix bij Parijs: 36,5 meter hoog, 145 meter lang, 60 kilometer per uur, 165 seconden per rit, zeven loopings. Specialiteit: de ingewikkeldste achtbaan van Europa. De eerste looping van de nu alweer vijftien jaar oude Python in De Efte ling. Direct hierna wacht de passagiers een gezellige kurkentrekker. pikt en meegenomen naar Pa rijs waar in 1804 de eerste acht baan werd geopend. Echter zonder al te veel succes. De wieltjes wilden nogal eens ver dwijnen tijdens de rit en de wa gentjes kwamen niet altijd tot stilstand aan het eind van de baan. Hoeveel doden en ge wonden er zijn gevallen is ner gens in de archieven terug te vinden. In Amerika ontstond de eerste roller coaster toen een mijn in Pennsylvania werd gesloten en de trein die gewend was de ko len naar boven te vervoeren, als attractie werd gebruikt. De mensen betaalden voor een ritje dat niet sneller ging dan tien ki lometer per uur. Ezels werden ingezet om de treintjes de berg op te trekken. De dieren moch ten elke keer met de passagiers mee naar beneden. De eerste speciaal gebouwde roller coaster in Amerika was er een op Coney Island in Brook lyn in 1884. De passagiers wer den in golvende bewegingen over de houten rails vervoerd met een vaartje van tien kilo meter per uur. De investeerders hadden er 1.600 dollar inge stopt. Binnen drie weken was die investering er uit. De jaren twintig van deze eeuw waren de gouden tijd voor de roller coaster. Ten tijde van de beurskrach, in 1929, waren er 1.500 te vinden, verspreid over de gehele wereld. Daarna is het alleen maar bergafwaarts gegaan met de roller coasters. Her en der werden achtbanen verboden omdat ze te onveilig zouden zijn en ook de kosten waren een reden dat het aantal terugliep. In 1960 waren er nog maar enkele honderden. Wie anders dan Walt Disney zelf blies de roller coaster weer nieuw leven in toen hij in 1955 in Califomië zijn droom Disney land opende. Tegen de heersen de gedachte in dat een groot at tractiepark niet meer zou aan slaan bij de moderne mens, wist hij het park wereldberoemd te maken. De eerste roller coaster in Disneyland was de Matter- horn Bobsled Ride, gebouwd in 1959. Omdat de baan van staal was gemaakt, waren er volop mogelijkheden voor loopings en bochten die bij een houten baan onmogelijk waren. Eigenlijk werkt een achtbaan heel eenvoudig. De karretjes worden door een lift naar het hoogste punt gebracht om ver volgens weer naar beneden te donderen, onderweg hier en daar een hobbeltje nemend. Maar juist die hobbels zijn zo belangrijk. Zonder bochten, hobbels, kurkentrekkers en al die andere fraaie obstakels zou de passagier een gewisse dood tegemoet gaan. Wat is nu het geheim van een goede achtbaan? Natuurlijk voor een belangrijk deel de snelheid. Maar als het alleen daarom zou gaan, kan je net zo goed in een willekeurige trein stappen. Zelfs het sloomste boemeltje gaat sneller dan de meest huiveringwekkende acht baan. Het venijn zit 'm in de bochten. Hoe korter de bochten, hoe groter de krachten die op de passagier staan. Gelukkig heeft de mens een groot incasserings vermogen. Verticaal omhoog of omlaag kan de mens gedurende korte tijd vijf maal de zwaarte kracht weerstaan. In tegenstel ling tot een horizontaal ritje. Dan stokt de adem al bij ander half keer de zwaartekracht. De vrije val aan het begin van elke roller coaster, na een ter gend langzame aanloop, is bij velen beroemd en vooral be rucht. Ook de looping, gewoon een keer over de kop, behoort inmiddels tot de standaardmar telingen. Voor de een iets huive ringwekkends, voor de ander een verslaving. Minder bekend, maar nog enger is de vlinder: een dubbele looping met bocht. Ook goed voor veel gegil onder de passagiers is de kurkentrek ker. Daarnaast zijn er nog wat variaties zoals een sidewinder, waarbij de passagier opeens op zij schiet, en bij een camelback doemt op een onverwacht mo ment een heel gemene hobbel op. Kenners geloven dat de toe komst van de achtbaan niet wordt bepaald door snelheid, hoogte of lengte. Vooral omdat dat te duur zou worden. Een achtbaan van bijvoorbeeld 1.200 meter lang kost al gauw vijftien miljoen gulden. De nieuwe trend is de terugkeer van houten achtbanen. Mis schien minder spectaculair dan de high tech-banen, maar wel nostalgisch en vooral groot en imposant. Er is zelfs een regu liere en florerende handel in ge bruikte roller coasters. met een enorme snelheid voortdokkerende wiebelkarretjes van de Indiana Jones-achtbaan in Disneyland zijn berucht bij iedereen die er wel eens in heeft gezeten. ili KDE MOOR bierkenner draagt een raar boerenhoedje en - et een beetje kwaad. „En dan zijn er ook men- 1 n die zich niet kunnen beheersen en hun glas n één teug leeg drinken. Maar da's niet de ma- t, ïr waarop we dat doen hè? Eerst ruiken. Met idacht en passie het aroma opsnuiven. Zo ort het." Herberg Moeder De Gans in Teuven, net over - Zuid-Limburgse grens. Tien bierproevers heb- zich aan een lange tafel gezet en beluisteren voordracht. Voor 75 gulden brengt de con- isseur een conference die anderhalf uur lang El SB ER ICHTEN Flitstrein voor Amtrak )e Amerikaanse treinmaatschappij Amtrak leeft bij een consortium waaraan wordt leelgenomen door Bombardier (Canada) en GEC Alsthom (Frankrijk) achttien flit streinen besteld. De nieuwe treinen die een topsnelheid krijgen van meer dan 230 kilo meter per uur, zullen in 1999 voor het eerst worden ingezet op de trajecten tussen Bos ton, New York en Washington. Met de or- der, zo meldt de Financial Times, is een be drag gemoeid van 611 miljoen US dollar, ruim een miljard gulden. Nederland nog mooier Onder het motto 'Nederland 2x zo mooi' beginnen ANWB, Grontmij, Provinciale Landschappen, Nederlandse Spoorwegen en het Wereld Natuur Fonds vanaf zaterdag U mei een campagne die moet leiden tot een verdubbeling van de oppervlakte aan natuur in Nederland. Er kan worden deel genomen aan evenementen in nieuwe en bestaande natuurgebieden. De jeugd zal worden aangespoord om politici, orgahisa- ties en bedrijfsleven door middel van een tekenactie warm te maken. Eind april komt een bij NS-stations en ANWB-kantoren ver krijgbare krant uit waarin informatie wordt gegeven over de campagne. balanceert tussen ernst en luim. Nu eens schalk se grapjes, dan weer vermaningen, gericht op het onwetende volk dat maar raakt drinkt, zonder zich te realiseren dat in het bier een enorm brok historie en cultuur ronddrijft. Wist de leek bijvoorbeeld dat abdijbieren als Grimbergen en Leffe vaak ten onrechte worden versleten voor Trappistenbier? Dat zijn slechts: Chimay, Orval, Rochefort, Westmalle eri Westvle- teren uit België en La Trappe van De Schaaps kooi in Berkel-Enschot bij Tilburg. De nieuwste toeristische krachtbron van de Belgische Voerstreek, Herberg Moeder de Gans. Want naast bierproeverijen kun je er - indien ge wenst onder leiding van een gids - ook terecht voor huifkartochten, een rondrit per paarden tram, bezoek aan een stroopfabriek, moutainbik- en en - om nog maar iets te noemen - natuur wandelingen. Terwijl schalen vol' stoofvlees, ko nijnenbout, gebakken trip (bloedworst), forellen, kazen, luchtgedroogde boeren-scheenk (ham), balkenbrij en huitvleisch (zure zult) worden rondgedragen, treedt bovendien een accor deonist op. Eigenaar Rogier Goessens, voorheen als ober werkzaam in allerlei Nederlandse restaurants, wil nooit meer weg uit Teuven en nog minder uit Moeder de Gans. Rondom het binnenplaatsje met telefooncel in afgedankte poepdoos, water put en uit steen gehakte drinkbak voor paarden, zijn een biercafé, restaurant en wintertuin ge groepeerd. De logeergelegenheid doet wat ma gertjes aan en wie Moeder de Gans eens wil be zoeken kan daarom beter gaan logeren in bij voorbeeld Buitenplaats De Mechelerhof in het kerkdorp Mechelen. Bijzonderste attractie: een Theaterbuffet waarin je van alles meemaakt. Moeder de Gans, Dorpsstraat 6, 3793 Teuven, 041 - 81 22 85 en Buitenplaats De Mechelerhof, Spetsesweide 5, 6281 BV Mechelen, 043 - 45 52 22 2. Het maken van foto's in de bergen vraagt vaak een speciale techniek. Fotovakantie in Ötztal Acht dorpen in het Oostenrijkse ötztal organiseren de komende zo mer evenzovele foto-vakantieweken. De seminars (waarin veel door de bergen zal worden gewandeld) staan onder leiding van de schrijver/fotograaf Bernd Ritschel en de deelnemers kunnen ge bruik maken van professionele Canon camera's met meerdere ob jectieven. Afhankelijk van het gekozen dorp variëren de thema's van landschappen tot macrofotografie en van portretten tot cul tuur. Info: Oostenrijks Toeristenburo te Amsterdam, 020 - 61 29 68 2. Twee eeuwen speeldozen In de Zwitserse Jura wordt dit jaar herdacht dat twee èeuwen geleden de eerste muziek dozen werden gemaakt. Dit gebeurt onder meer met een tentoonstelling in het CIMA- museum te Ste-Croix, die tot 2 juni duurt.. Daarnaast zijn er exposities in Genève en vindt er in het eerder genoemde Ste-Croix van 15 tot en met 18 augustus een Interna tionaal Automaten Festival plaats. Info: Zwitserland Toerisme, 020 - 62 22 03 3. Grote wereld in het klein In het Autotron is het interieur van het Huis van de Toekomst voltooid verleden tijd. De talrijke electronische hulpjes in de huishou ding die het publiek zeven jaar lang ver baasden, hqbben plaats gemaakt voor het Minitron: een verzameling schaalmodellen van alles wat rijdt, vaart, spoort of vliegt. Er zijn diorama's, model-spoorbanen en ra diografisch bestuurde bootjes te zien, naast vitrines met miniaturen en schaalmodellen. Een groot deel van de collectie komt na een druk op de knop in beweging. Historische films brengen de geschiedenis van het ver voer in beeld. Info: 073 - 52 19 05 0. Kinderweek op campings Op 21 campings in de Achterhoek hebben kinderen van 27 af)ril tot 5 mei een streepje voor. Onder leiding van de Streek-VW or ganiseren de deelnemende bedrijven spe ciale kinderactiviteiten. Het programma va rieert per plaats. Sommige campings beper ken zich tot spelletjes, speurtochten, knut selen of huifkartochten; andere organiseren de hele week activiteiten rond thema's als 'Een reis om de wereld' of indianen. Een aantal attractieparken geeft kortingen. Info Streek-WV Achterhoek, 05 75 - 51 93 55. Wandelgidsjes Uitgeverij Stap voor Stap bracht twee nieu we, makkelijk in de binnenzak passende wandelgidsjes op de markt: 'Zuid-Limburg- /Voerstreek' (14,90 gulden) en 'Het Rijk van Nijmegen' (9,90 gulden). Op stapel staat nog een wandelgids voor de Achterhoek - (14,90 gulden). De drie nieuwe uitgaven maken deel uit van een serie wandelgidsen die heel Nederland zal gaan bestrijken. Info: Stap voor Stap, 024 - 32 34 95 7. Onbekommerd door Franrkijk trekken via het Carte Blan- che-systeem. Eurocamp Carte Blanche Eurocamp heeft de in 1994 geïntroduceerde mogelijkheden om via de zogenoemde Carte Blanche-formule tegen een ge reduceerde prijs ongebonden door Frankrijk te zwerven flink uitgebreid. Er zijn nu 120 Franse topcampings op aangesloten. De Amersfoortse specialist op het gebied van verzorgde kam- peervakanties stelt haar klanten in staat tijdens hun vakantie te bepalen waar zij de volgende nacht willen doorbrengen. Zij hoeven daarvoor slechts een gratis telefoonnummer te bellen. Het Carte Blanche-systeem geldt alleen voor de perioden van 11 mei tot en met 4 juli en van 26 augustus tot 14 september Info: Euro Camp Amersfoort, 033 - 46 02 77 5.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 27