4 Verspenen is een kunst Tuinieren Paal en perk aan wanorde ITAAT Streep op elke regel de letters "eg, die samen het woord vor ken dat overeen komt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be oeden en vanlinks naar rechts een citaat. Horizontaal: preekstoel; 2. bergplaats; 3. roofdier; 4. bijna; 5. balspel; 6. 'eest; 7. bemoediging; 8. be hoorlijk; 9. kort damesmanteltje; 10. serie; 11. verkeerd; 12. hoofdstad van Engeland; 13. wa terdamp; 14. deurraampje. UQIJUCI UUUUU H Q ubh B B 1 K M A N E S E L 2 L O N O D I S G 3 E P A E N T E R 4 H A N A D S R T 5 T E E N N I I S- 6 G S T P O O T K 7 T E R R O O S T 8 R I W A N IJ L T 9 T H O P IJ p E R 10 B R E E E E K S 11 K W F A L IJ K T 12 L V O N A D E N 13 S T N O O A M N 14 L O K G E S T T %ERDAG 20 APRIL 1996 WÊÊÊÊÊÊumÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimÊÊÊ HET WEER-: DOOR HANS VAN ES De gebieden met hogedruk zijn ook de komende dagen dominant op de weerkaarten aanwezig. In de voorbije maanden werd de aanwezig heid van zo'n hoog vooral geassocieerd met kou en oostenwinden, maar nu vinden we een gebied met hoge barometerstanden boven het midden en oosten van Europa en kunnen we de zomer begroeten. Ei genlijk is de ligging van het hoog helemaal geen gebruikelijke plek in deze tijd van het jaar. Hogedrukgebieden voelen zich doorgaans beter thuis boven de Koudere wateren van de oceaan. Deze positie is van april tot juni zo algemeen, dat de noordenwinden in deze tijd van het jaar vaker voorkomen dan in elke andere maand. Koude lucht, die aan de oostflank van zo'n Atlantisch hoog van boven de poolcirkel naar het Europese continent wordt gevoerd, brengt de 'witte hoed' van april; de IJsheiligen in mei en de Schapenscheerderskou in juni. Dat gebeurt zeker niet elk jaar en op dezelfde datum, maar perioden met noordenwinden komen als gevolg van de temperatuursverdeling tus sen oceaan (koud) en continent (warm) vaker voor, dan een periode met zuidenwinden en vroege zomerwarmte. Vrijdag was de 25-gradengrens al gevorderd tot Zuid-Frankrijk aan de voet van de Pyreneeën en de komende dagen zijn er op het hele conti nent plekken te vinden, waar de temperatuur de zomerse limiet pas seert. In ons land werd gisteren al een aanloopje in die richting geno men. Bij flink wat zon steeg het kwik landinwaarts tot 20 a 21 gra den. Vlak aan zee zorgde de matige wind van zee voor wat lagere tem peratuur van 14 15 graden. De wolkensluiers, die af en toe de zon wat afschermden, hoorden bij een golvende frontale zone boven de Britse Eilanden en de zeegebieden ten zuidwesten daarvan. Het con tinentale hogedrukgebied is in staat de storing tot dinsdag op een af standje te houden, zodat het tot die tijd vrijwel zeker droog blijft. De zon laat zich regelmatig zien, maar af en toe kunnen wolkenvelden overtrekken. De temperatuur stijgt vandaag in een groot deel van het land tot ruim boven de 20 graden en wellicht scoort Limburg de eer ste zomerse dag van het jaar. De zuidelijke stroming lijkt sterk genoeg om een inval van zeewind tegen te gaan, zodat het ook aan de stran den lekker warm wordt. Tot en met maandag verandert er weinig. Pas daarna komt het eerder genoemde front dichterbij en neemt de kans op een welkome regen- of onweersbui toe, met tegen het midden van de week een lichte afkoeling. OPGAVE OPLOSSING plastic variant is snel te plaatsen en eventueel te verhuizen. NK VAN GURP GPD Vraag en antwoord dagtemperatuur rond 17 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen, ook kans op onweer. Zaterdag vooral in Ierland en Schotland, zondag met name in zuidoost-Engeland soms ook zon. Middagtemperatuur zondag van 11 graden hier en daar in Schotland tot 19 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. Vooral in de westelij ke departementen toenemende buien kans. Mogelijk ook onweer. Middagtem peratuur uiteenlopend van 16 graden langs de Bretonse kust tot 24 plaatselijk in de oostelijke departementen op zon dag. Portugal: Zaterdag flinke perioden met zon en in het noorden een kleine kans op een bui. Zondag minder zon en overal toenemen de buienkans. Soms ook onweer. Lagere temperaturen; zondag maxima rond 17 graden, in de Algarve zaterdag nog maxima van 21 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien Zondag later op de dag opklaringen. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Spanje: Afwisselend zon en stapelwolken. In het noordwesten kan zaterdag al een regen- of onweersbui vallen. Zondag is dat ook elders mogelijk. Zondag langs de ooste lijke costa's een aantrekkende wind Minder warm; zondag maxima van 17 graden aan de Golf van Biskaje tot een graad of 25 in het zuiden Canarische Eilanden: Wolkenvelden, op de zuidstranden ook flinke perioden met zon. Zondag aan de noordkant kans op een regen- of on weersbui. Minder warm; zondag mid dagtemperatuur op de zuidstranden rond 22 graden. Marokko: Westkust: zaterdag flinke zonnige perio den en droog Zondag meer stapelwol ken en een toenemende kans op een re gen- of onweersbui Middagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Tamelijk zonnig en droog weer. Middag temperatuur langs de kust ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon. Zondag later op de dag in het westen een kleine kans op een regen- of onweersbui Zaterdag aantrekkende zuidenwind. Middagtem peratuur rond 23 graden, aan de voet van de Pyreneeën enkele graden hoger Mallorca en Ibiza: Zaterdag overwegend zonnig en droog. Zondag aantrekkende wind, en minder zonnig. Later op de dag een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur circa 23 graden Italië: Flinke zonnige perioden en droog. In de nacht en ochtend kans op mistbanken. Middagtemperatuur zondag meest tus sen 18 en 23 graden. Corsica en Sardinië: Overwegend zonnig en droog. Zondag aantrekkende zuidoostenwind. Maxima rond 22 graden Malta: Vrij zonnig. Maximumtemperatuur circa 21 graden. Griekenland en Kreta: Afwisselend zon en stapelwolken. Vooral zaterdag hier en daar nog een bui, mischien ook onweer. In de loop van zondag op de Egeische Zee mogelijk veel wind. Stijging van temperatuur; maxima zondag rond 19 graden, op Kre ta enkele graden lager. Turkije en Cyprus: Veel zon. maar naar het oosten toe meer bewolking. Met name in het zuidoosten en op Cyprus van tijd tot tijd buien. Zon dag sterk toenemende wind. Maxima station weer Amsterdam half bew. Oe Bilt half bew. Oeelen half bew Eelde licht bew Eindhoven half bew Oen Helder half bew. Rotterdam hall bew Twente licht bew Vlissingen half bew Maastricht licht bew Aberdeen onbew Athene half bew Barcelona licht bew Berlijn onbew Boedapest half bew. Bordeaux half bew Brussel licht bew. Cyprus onbew. Dublin regenbui Frankfurt licht bew Genéve onbew Istanbul regenbui Klagenfurt onbew Kopenhagen licht bew. Las Palmas licht bew. Lissabon licht bew Locarno licht bew. Luxemburg half bew Madrid licht bew. Malaga onbew Mallorca half bew Malta regen Moskou zwaar bew Munchen onbew Oslo licht bew. Parijs half bew Praag onbew. Rome onbew Split nietontv. Stockholm licht bew. Warschau licht bew. Wenen licht bew Zurich licht bew. Bangkok licht bew Buenos Aires nietontv Casablanca onbew. Johannesburg half bew New Orleans zwaar bew New York onbew Tel Aviv licht bew. Tokyo licht bew Toronto onbew Tunis half bew. Vancouver regenbui [eteen na de voorjaarsschoonmaak borderranden aan- rengen, is dé methode om de tuin blijvend ordelijk in te ilen. Voor zulke afscheidingen kunnen de gewone, ronde ilissadepalen worden gebruikt. Bij hoogteverschillen is in, om doorsijpelen en wegspoelen van grond te voorko ken, wel een lastig aan te brengen en bovendien aan verou- sring onderhevige grondkering van plastic folie nodig. enieuwe Packmann-palissadepaal (Fosch Creadon) on- I j( »rvangt dat euvel. Door de vorm - een cirkel met een 'hap' uit - passen de paaltjes in talloze posities precies in elkaar, rzijn dan ook heel eenvoudig, gronddichte, kaarsrechte, ■bogen of zuiver ronde afscheidingen en zelfs hoeken van graden mee te maken. De palen zijn er in drie diameters: 10 en I2cm, en in lengten van 25 tot 150 cm. Prijs vanaf 70 gulden. en andere mogelijkheid is de lage, groen gekleurde 'Kunst- ïr? of Palissade' (Hevos bv). Deze is er in twee uitvoeringen. de grote, enkelvoudige uitvoering zijn diameter en hoog heide 9 cm. De kleine uitvoering bestaat uit elementen Jpn twee 'paaltjes' met een diameter en hoogte van 7 en een tale lengte van ongeveer 12cm. Dat heeft overigens geen msequenties voor de flexibiliteit, want ook met dit materi- tl zijn scherpe hoeken te maken. Net als voor het plaatsen m de palen is ook hiervoor een spade nodig, maar alleen n hem op een van tevoren bepaalde lijn in de grond te ste rn en vervolgens uit te nemen. Daarna kan een element 5,-fewoon in de gleuf worden vastgedrukt. Dit product wordt :r set geleverd. Met de grote elementen (6 stuks) is'onge- ler 54cm, met de kleine (5 stuks) 35cm borderrand te ma in. Prijs per set 9 gulden. ior liefhebbers van steen is er de 'Creaband' (MBI-Beton). betonnen paal is eveneens koppelbaar, meet 66x7x- ,5cm, weegt 24,5 kg en is verkrijgbaar in grijs, antraciet en (min. Door vorm en samenstelling leent hij zich ook uitste- nd als kantopluiting bij, of voor het vervaardigen van, tppen. Prijs per stuk 10,50 gulden. Tien zaadjes op één kant-en klaar-plant. Zo ongeveer schat ik het resultaat in van het zelf' zaaien door liefhebbers. En dat is jammer, want ook met het kweken van planten voor zaad winning is veel moeite en grond gemoeid. Allemaal dingen waarop we zuinig zouden moe ten zijn. 'Maar er zitten nu een maal te veel zaadjes in een zak je', zullen velen zeggen. Geen nood. We kunnen de in houd delen met vrienden en buren, of we kunnen zaad be waren voor een volgend sei zoen. De meeste zaden blijven, mits koel en donker bewaard, meerdere jaren kiemkrachtig. Blijft het probleem van zo min mogelijk verlies tussen het zaai en en het uitplanten op de be stemde plaats. Dat verlies be gint al bij het zaaien. Gebruik daarom altijd ontsmette grond. Dat wil zeggen grond die gedu rende één uur op 100 graden is verhit. Een ouderwets recept vertelt: net zolang totdat de aardappel die er middenin zit gaar is. In deze grond zijn geen sporen meer van de schimmel die het zogenoemde omvallen veroor zaakt. Wie kent het niet: het bakje heldergroene plantjes waarvan de plantenbabys bin nen enkele uren gewoon op hun zij gaan liggen. Inspectie toont aan dat er een donkere plek zit, precies op de grens van grond en lucht. Daar heeft de schimmel toegeslagen. Ont smetting voorkomt dat. Als alle planten mooi opkomen en niet omvallen dan is er nog het probleem van verspenen. Een mooi woord voor verplan ten van piepklein goed. Dat verspenen betekent vaak verlies door ruw of ondeskundig han delen. De planten zijn immers nog zeer klein en kwetsbaar. Daarom is het handig om ze met behulp van een gebakvork je uit de grond te wippen. De kiembladen blijven op de tan den hangen en kunnen zo ge makkelijk gehanteerd worden. Nu gaat het erom om ze zonder enige vorm van beschadiging weer in de grond te krijgen. Er zijn hiervoor speciale verspeen- pinnen in de handel, maar elk puntig voorwerp voldoet. Hier mee maken we op de plaats waar het miniplantje moet ko men een gaatje. We laten de wortels erin zakken, net zo diep totdat de kiemblaadjes op de grond liggen. En nu komt het kunstje: we drukken niet zo maar aan, neen we drukken de grond rond de wortels aan met behulp van een gaatje dat we naast de plant maken. Het gaat allemaal vanzelf als je het een maal weet. Als alle planten op de bestemde plaats zijn, bij voorkeur in goe de aarde met veel turf en zand, zodat er volop lucht in de grond zit, dan wordt de hele handel voorzichtig gebroesd. Uiteraard blijven pas verspeende planten de eerste dagen nog binnen als ze ook binnen zijn gezaaid. Ze zijn nog zeer kwetsbaar. Zodra het weer het toelaat, mogen ze dan overdag naar buiten. Niet in de volle zon wat ik u bidden mag. Die is nog te fel voor het kleine grut. Halfschaduw is pri ma. En 's nachts alles weer naar binnen tot ze goed gewend zijn. Er zijn liefhebbers die de plan ten nóg een keer verspenen voor ze op de plaats van be stemming komen. Het voordeel hiervan is dat de planten nog meer wortels hebben en dus be ter aanslaan. Er zijn er ook die ze meteen in perspotjes zaaien, zodat er niet verspeend moet worden en er zijn er die ze in perspotjes verspenen. Allemaal keuzes naar eigen opvatting - mits er maar zuinig met zaad wordt omgesprongen. daarin een omgekeerd schotel tje met de pot erop. Die kan dan geen water opzuigen met de wortels, maar de bladeren blij ven vochtig. Water geven alléén als de bo vengrond al iets uitgedroogd is. Tijdens de rust geen voeding, als er leven in de brouwerij komt om de veertien dagen speciale orchideeënmest. Tot slot: nooit kouder dan onge veer 12 graden, liefst iets meer voor de meeste soorten. Op bak met water zetten en geduldig wachten, tenzij er te veel water is gegeven, komt er nog leven in deze plant. Heel anders is het prpbleem van W. van Nierop uit Stompwijk. De vraag luidt: hoe kom ik aan zaad van Brave Hendrik? Helaas zijn speciaalzaken langzamer hand verdreven door tuincen tra, die doorgaans geen specia liteiten verkopen. Maar de Cruijdthoek, Postbus 1414,9701 'BK Groningen en Hof van Eden, Postbus 636, 3500 AP Utrecht, hebben waarschijnlijk het ge waagde zaad. Ook valt het te proberen bij Xotus, Middelweg 1, Delft, tel: 015-91 46 66 7. Nu maar hopen dat alle moeite succes heeft. Het wordt inder daad steeds moeilijker om spe ciale zaden te kopen. Wie bete re adressen weet: ik houd me aanbevolen. e AVIANS &£HOP£A/ TOT FA/*/L/£ VAA/PÊ MOPPAP£P OOK w£P £OMES*OPAP£N ££M AOZ£££T /-/£££T T/£N FOT£M TOMPOES De schilder Tijn, die de nacht op Bommelstein had doorgebracht om heer Bommel 's morgens te kunnen vernissen, bleef onthutst staan. „Wat bliksem", prevelde hij, „daar is me de bolle vleeskop weer door de fijne trilling gebroken! „Ja, wat jammer hè?" fluisterde de plamoen. „Het was een meesterwerk! De kunstenaar klaarde op door die woorden. „Jij vat het, makker!" riep hij uit. „Zeker een kunstkenner?" Nu staakte heer Ollie de beschouwing van zijn gelaat en keerde zich achter dochtig om. rittMtttfSiMiiB Tom Poes en de Gezichtenhandel in de dienstauto van de burgemees ter reden ze door het woud om nog maals een bezoek aan het kasteel te gaan brengen. Maar niet om de be woner welkom te gaan heten, inte gendeel. „Deze plamoen deugt niet", sprak de burgemeester. „Hij moet onschadelijk worden gemaakt. „Zijn papieren zijn niet in orde", be aamde de heer Dorknoper. „Net als ik altijd al zei." „Daar gaat het nu niet om", zei de markies. „De schalk veroorlooft zich grapjes met ons aanzien. En dat gaat niet, amice. Dat leidt tot roerigheid onder het gepeupel." GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tulnvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Sierhekwerk Spijlenhekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting J. van Klink uit Roelofarends- veen heeft in september een prachtig bloeiende orchidee ge kregen. Na de bloei werd de stengel (van de bloem?) inge kort en nu zijn de bladeren ook weg. Wat te doen? Het is niet gemakkelijk om te zeggen om wélke orchidee het gaat. Er zijn zeer veel soorten die momenteel verkocht wor den als zogenaamde 'kamer plant'. Ik schrijf zogenaamd want het is en blijft een moeilij- ke kamerplant. Ook al verschilt de verzorging van soort tot soort, er zijn enkele punten die voor alle orchideeën gelden. Veel luchtvochtigheid. De nor male kamer is doorgaans veel te droog. Een schaal met water, rond 18 graden, zaterdag op Cyprus on geveer 20 graden. Duitsland: Vrij zonnig. In het westen en noordwes ten ook enkele wolkenvelden. Warmer; middagtemperatuur rond 23 graden, in het uiterste noorden wat lager. Zwitserland: Tamelijk zonnig, met name zondag in het zuidwesten ook wolkenvelden Droog. Middagtemperatuur rond 22 gra- Oostenrijk: Vrij zonnig en middagtemperatuur onge veer 22 graden. Polen: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur oplopend naar ongeveer 18 graden in het uiterste noorden tot 24 plaatselijk in het zuiden op zondag. Tsjechië en Slowakije: Vrij zonnig en droog weer. Middagtem peratuur flink oplopend tot een graad of 24 op zondag. Hongarije: Naast zon ook stapelwolken. Droog. Ho gere maxima; zondag rond 23 graden. £VEA/ WAT AND&ZS.M£/MZ WAA/M££/Z MB&JU VOOPM£T LAATST E>£ £P££L/2L>/AAT£ (££STOrZV/&£> gend. „Is er dan niemand, die blij is, dat ik mezelf weer ben?" „Ja, ja, natuurlijk!" zei Tom Poes vlug. „Maar ik vraag me af, of Terpen Tijn niet zo'n mooi gezicht op de plamoen zou willen schilderen. Dan zou iedereen tevreden zijn." „Dat kan ik doen", gaf dp schilder toe. „Deze makker herkent tenmin ste een vibratie!" „Ach, dat zou heerlijk zijn", mompel de de plamoen. „Maar ik ben bang, dat het onmogelijk is. Mijn eigen vi bratie deugt niet." Dat was ook het oordeel van de R o mmeldamse notabelen. Gezeten

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21