llang en bralleng er eerst onderuit' ÏSL-. World Wide Video Festival verdwijnt uit Den Haag Dantons Dood' te 'Eigenlijk wilde ik MEUBELPLEIN LEIDERDORP BETAALT DE HELFT VAN UW NIEUWE MEUBELS TERUG! Cultuur&Kunst Jules Deelder gast in Literaire Nachtsalon Jaloezieën: eerder klucht dan komedie MEUBELPLEIN Lariekoek en kletsika \TERDAG 20 APRIL 1996 Jules Deelder, Maarten Span- jer en Adriaan Bontebal zijn de gasten die ceremoniemeester IRené Vallentgoed maandag avond ontvangt bij de eerste aflevering van zijn Literaire Nachtsalon in de discotheek jn Casa. Het programma geldt als een try-out voor de televi sieopnamen die een week la ter gemaakt worden. Bij die [gelegenheid treedt een aantal Belgische schrijvers/entertai- nffs voor het voetlicht in de Ntchtsalon. reidenaar René Vallentgoed, di< gedurende tien jaar de reihterhand was van de dich te! Jules Deelder en tv-acteur Miarten Spanjer, deed het idee voor dit literaire program ma op toen hij een jaar of vijf geleden in Rotterdam het Fan- tastico-festival presenteerde. „Dat was een lekker los gebeu ren en zoiets staaat me hier ook voor ogen. Het draait dan wel om dichters, maar er moet ook flink gelachen worden." De muzikale omlijsting op de avond wordt verzorgd door de All Star Band onder leiding van Clous van Mechelen. Ver der zingt het succesvolle Leid- se duo Indigo een gedicht van Deelder en is er als uitsmijter een act van de befaamde ero tische danseres Denise. Tus sendoor goochelt Johan Jan sen de zaken aaneen. De toe gang tot de Literaire Nacht salon bedraagt een tientje. DEN HAAG ERIK QUINT Met installaties in het Gemeen temuseum en het atrium van het stadhuis, vertoningen en presentaties van videotapes, cd- roms en websites aan het Spui, neemt het World Wide Video Festival afscheid van Den Haag. Het vijfdaagse festival, dat op 26 april begint, wordt volgend jaar waarschijnlijk in Amsterdam gehouden. De opzegging van de subsidie door de gemeente Den Haag is de reden van het naderende vertrek van een van de grootste internationale festivals op het gebied van de nieuwe media. Wat er met het organiserende World Wide Video Centre en het pand aan het Spui gaat ge beuren als het festival naar Am sterdam zou verhuizen, is nog onduidelijk. Directeur van het World Wide Video Festival, Tom van Vliet: „We zijn ons nu aan het oriënteren op de toekomst. We zijn uitgenodigd door het Stedelijk Museum en er ligt een verzoek bij zowel het rijk als bij de gemeente Amsterdam om het festival de volgende vier jaar in Amsterdam te houden." Het festival dat plaatsheeft in het World Wide Video Centre, het Theater aan het Spui, het Haags Gemeentemuseum, en het atrium van het stadhuis, presenteert deze editie 85 vi deotapes, 11 installaties, 10 cd- rom producties en 11 websites. Na afloop van het festival blij ven de installaties in het Ge meentemuseum nog tot en met 2 juni te zien, terwijl de videota pes en de cd-roms daar gedu rende die periode op aanvraag te bekijken zijn. Negen van de elf videoinstal laties zijn te zien in het Haags Gemeentemuseum, waar de Amerikaanse Beth B. een heuse gevangeniscel creëert. 'Under lock and key' heet haar indrin gende installatie waarin het ver werkingsproces van een ge welddadige ervaring centraal staat. De Amerikaan Gary Hill geeft de bezoeker van 'Placing sense' zelf de gelegenheid de in stallatie (vier monitoren op wie len) te groeperen. De beelden zijn hierbij niet te manipuleren, iets waarvoor de Nederlander Jaap de Jonge alle gelegenheid biedt met 'JCristallen bol'. Met deze zeer toegankelijke en ironische installatie kan de gebruiker, via het draaien aan een kristallen bol, televisiebeel den veranderen. De opmars van de nieuwe media is de laatste jaren niet aan het festival voorbij gegaan. Er is dit jaar een aantal schitte rende cd-roms te bekijken, "waaronder 'Cyberflesh girlmon- ster' van de Australische Linda Dement, die met gruwelijke beelden en teksten ingaat op extreem seksueel geweld tegen vrouwen. Van een geheel ande re orde is de*cd-rom 'Mistaken identities' van de Amerikaanse Christine Tamblyn. Met een in terface in vorm van een boe kenkast, geeft Tamblyn een overweldigende hoeveelheid in formatie over het leven van een aantal legendarische vrouwen, onder wie Josephine Baker, Co- lette, Marie Curie, Isadora Dun can en Gertrude Stein. Dat videokunst niet altijd in gewikkeld en moeilijk hoeft te zijn, bewijst 'Schaulust' van de Duitse kunstenares Anna An ders. De glazen gevel van het Video Centre aan het Spui, Waarop met behulp van het pri- valite-systeem geprojecteerd kan worden, heeft de vorm van een flatgebouw gekregen met een aantal woonlagen. Wie op het Spuiplein staat kan zo bij een aantal video-huishoudens naar binnen gluren. 'Schaulust' handelt dan ook over voyeuris me. De vertoningsplek is ideaal omdat vlak achter het Video Centre een echte flat staat waar door realiteit en Fictie zich voor de toevallige passant vermen gen. World Wide Video Festival: van 26 t/m 30 april in het World Wide Video Centre, The ater aan het Spui, Haags Ge meentemuseum, atrium stad huis. Installaties, cd-roms en videotapes t/m 2 juni te zien in het Haags Gemeentemuseum. Privalite-projectie World Wide Video Centre t/m 2 juni. Actrice Will van Kralingen terug met monoloog 'Else' wat 'niet mocht'. De mannen konden natuurlijk wel naar de hoeren, maar de vrouwen mochten zich niet eens met erotiek bezig houden. Dus het was al een enorme revolutie dat Freud erkende dat vrouwen ook seksuele gevoelens hebben en daar iets mee moesten doen. Dat werd destijds als 'pornogra fisch'afgedaan." Het verhaal van 'Fraulein El- se' lijkt wel een beetje op de film 'Indecent Proposal' waarin Demi Moore om haar schulden af te betalen voor veel geld het bed induikt met een multi-mil- jonair. Else moet de speelschul den van haar vader vereffenen en vraagt een vriend haar geld te lenen. Hij verlangt echter als tegenprestatie dat ze zich voor hem uitkleedt. Else komt daar door in ernstige gewetensnood en pleegt uiteindelijk zelf moord. Will van Kralingen heeft er nog het meest mee geworsteld hoe ze als rijpe, ervaren actrice van 44 een meisje van 19 moet spelen. Op het prikbord in de repetitieruimte van het Natio nale Toneel hangen allerlei aan zetten om de jonge Else vorm te geven. Polaroids van Will met een ra felig kort kapsel, modefoto's uit glossy magazines, een ansicht kaart van een meisje dat naakt voor een spiegel staat, lapjes stof. Ook in Wills script wemelt het van de tekeningetjes, krab beltjes en uitroeptekens. „Kim en ik waren het er al snel over eens dat ik gewoon mezelf zou blijven. Ik transformeer niet in Else, dat zou voor mij een on mogelijke taak zijn. Door de tekst van Schnitzler krijgt Van Kralingen toch iets jongs, het zijn immers de ge dachten van een jong meisje die hij heeft opgeschreven. „Zijn tekst is net muziek, ik vergelijk het met een partituur. Als ik me daar maar aan houd komt Else vanzelf tevoorschijn Na jaren bij De Appel te heb ben gespeeld stapte Will van Will van Kralingen: „Kim en ik waren het erover eens dat ik gewoon mezelf moest blijven." Kralingen in 1987 over naar het net opgerichte Nationale To neel. 'Else' is een van de laatste grote rollen die ze bij het gezel schap speelt. Volgend toneelsei zoen wordt ze, net als de mees te van de vaste acteurs, ontsla gen. De artistieke leiding wil flexibeler gaan werken en per productie mensen aanstellen. „Ger en Johan willen een dui ventil van het Nationale Toneel maken waar acteurs in en uit Volgend jaar zit ik er dus niet kunnen fladderen. Daar is best meer bij, dat is eng en prettig iets voor te zeggen, maar ik tegelijkertijd. Ik wacht gewoon denk niet dat ik kan gedijen in tot het '97 is en dan kijk ik wel zo'n situatie. wat er op me afkomt." Meubelplein Leiderdorp bestaat 10 jaar! Dat vraagt natuurlijk om een superactie! Let op: Van alle meubels die u in de actieperiode bij ons aanschaft, betalen wij u over vijf jaar de helft van het aankoopbedrag weer terug!!! In de actiefolder leest u er alles Leiderdorp.' d g LEIDERDORPCfi Bands in de strijd om Bon Jovi TONEEL RECENSIE SUSANNE LAMMERS Voorstelling. Jaloezieën (Haye van der Heijden) door Theater Toverlei Regie Mary Anne Koster Spel: Cler Laurens. Peter van der Voort, Pieter Breemer- kamp en Tamara Petri. Gezien: 19/4, Muzenhof, Leiderdorp. Nog te zien: 20/4 Muzenhof, 18/5 Impenum, Lei- Ik zou het stuk dat Toverlei opvoert, eerder een klucht dan een komedie noemen. Van der Heijden schreef een dingetje op de automatische piloot, barstend van de clichés, met veel te veel tekst voor een zo dunne plot. De afwikkeling van de boertige verwikkelin gen loopt zoals je al vreest wanneer je de korte inhoud vluchtig leest. En dan neemt de schrijver een kleine twee uur om je donkerbruine ver moedens te laten uitkomen. De spelers van Toverlei doen hun best om het publiek zolang aangenaam bezig te houden, maar echt lukken wil het niet. Pieter Breemerkamp, ais mislukt schrijver, speelt met veel overgave een perfecte dronken tor, Tamara Petri is lekker aanstellerig een ver wende actrice, Cler Laurens zet een overtuigende (schoon- moeder neer en Peter van der Voort voert een mooie geman keerde en wereldvreemde re censent op, maar niemand maakt duidelijk met welk nut deze personages uit de kast zijn getrokken. Ieder leeft zich uit in zijn eigen typetje en tot samenspel dat tot een toneel stuk leidt, komt het niet. Het decor is weliswaar verzorgd, maar nogal onpersoonlijk. De kleur van de kostuums (ieder een heeft wel een keer iets zwart-met-roods aan) sugge reert iets, maar wat? Het stuk lijkt te gaan over huwelijks- en familieproble men, over mislukte en ge slaagde carrières, over een zaamheid en liefde met een dikke L. Dat wordt verbeeld door iemand die impotent raakt door het succes van zijn echtgenote, maar opgewon den van zijn schoonmoeder, door een kleurloos mannetje in een regenjas met een voor liefde voor grote voeten en door twee vrouwen die hard nekkig hun best doen om deze twee minkukels te hebben en te houden. Laat deze zouteloze karak tertjes een wisseldans uitvoe ren aan de Amsterdamse grachten en je hebt een kome die van Haye van der Heijden. De voorselectie nam weken in beslag. Een beoordelingscom missie beluisterde meer dan 150 uur rockmuziek, ingestuurd door 300 amateurbands uit het gehele land. Deze week sprak de jury het verlossende woord en maakte de namen van vijf popgroepen bekend, die zaterdag 27 april op de campus van de Universiteit Twente in Enschede gaan uit maken, wie in juni als 'special guest' met de Amerikaanse rockband Bon Jovi op tournee mag. De finalisten zijn: dANS- KLUp (Enschede). ERG (Enschede), Frogland (Ensche de), South of Heaven (Arnhem) en Sweet Jane (Zwolle). Eerlijk gezegd heb ik niet meer ito gelachen sinds het bericht bver de op handen zijnde trans fer van Patrick Kluivert naar FC Tirol. Onderzoeken zijn over het ilgemeen niet om te lachen, yiaar vorige week kreeg ik dus jen stuk onder ogen over een inderzoek naar kunstvoorkeur, feengedrag en persoonlijkheid fan kunstleners, uitgevoerd bij liet Centrum Beeldende Kunst [CBK) in Leiden. En gelooft u mij: het is een regelrechte dijen kletser. Nie lenen er kunst bij de Leidse kunstuitleen, en waarom? Ene :oek van Hilten-Koopmans tieeft een en ander onderzocht. En wat blijkt? De belangrijkste :eden om een kunstwerk mee laai huis te nemen is de aan- rektelijkheid ervan. 3ut.dat dat niet eerder is uitge- ekt,schoot het aanvankelijk j doo" mijn hoofd. Maar, even r doo denkend, moet ik toegeven dat k lieg als ik zou zeggen dat i, dit mderzoekresultaat mij echt heet verrast. Uieraard zijn er nog meer rede- aei waarom mensen kunst le- |9 nei. De kleuren en afmetingen vai het kunstwerk spelen ook »eei grote rol, meldt de onder- zoikster. Ik weet niet hoe het nut u is, maar ook over die con- clisies dacht ik: het zou mij niet in vebazen als ze het acht-uur- joirnaal niet halen. 9 Kk, er zullen best een paar m lutjes zijn, met schaars verlich- i' tébovenkamers, die de stellige oertuiging hebben dat mensen knst mee naar huis nemen die z onaantrekkelijk vinden en arvan de afmetingen te groot n voor hun driekamerflat, aar zelf had ik na het lezen an de onderzoeksresultaten een gevoel van: goh, zo kom je og eens wat te weten, eem nog een andere open Patrick Kluivert: FC Tirol? foto archief Connie van Driel: stijl achterover? foto loek zuyderduin deur uit het onderzoek: de be langrijkste redenen om kunst te lenen zijn dat men van afwisse ling houdt en kopen te duur vindt. Je kunt mij niet wijsma ken dat CBK-directeur Connie van Driel daarvan stijl achter over slaat. Hooguit kan ze tot de conclusie komen dat als ze nog eens van wat kunstwerkjes af wil de handel sterk moet wor den afgeprijsd. Toch heeft de onderzoekster, die de resultaten van het onder zoek als uitgangspunt heeft ge nomen om af te studeren in de persoonlijkheidspsychologie, ook nog wat interessante gege vens opgelepeld. Zo las ik dat typische kunstleners volgens een vrij recente persoonlijk heidstheorie gekenmerkt moe ten worden als 'paratelische' persoonlijkheden. „Dit betekent dat zij spontaan zijn, op actie gericht en spanning zoeken. Zij houden van afwisseling en zijn graag bezig met activiteiten waar op zichzelf van genoten wordt", aldus de onderzoekster. Ik weet niet of hierin een reden schuilt om de RIAGG te bellen, maar doordenkend zou ik zeg gen: hoe meer kunst er wordt uitgeleend, hoe meer parateli sche persoonlijkheden boven komen drijven. Dat lijkt mij toch een zorgwekkende ontwik keling. Voor je het weet ben je van het geleende kunstwerk af maar zit je jarenlang vast aan de Prozac. Daar moeten ze nu eens een uitzending van Rondom Tien aan wijden. De 'paratelische' persoonlijk heid, zou dat nou echt een heel nieuw fenomeen zijn? Spon taan, op zoek naar spanning en afwisseling, en graag bezig met activiteiten waar op zichzelf van genoten wordt. Tja... ik wil wed den, als de onderzoekster de rosse buurt in Amsterdam uit kamt dat het daar ook een broeinest blijkt te zijn van para telische persoonlijkheden. Nee, wijzer worden we niet van al die lariekoek en kletsika. Maar het stoort mij niet. Het hoort nu eenmaal bij de cultu rele tradities in dit land om zo nu en dan eens een paar open deuren in te trappen. Da's hele maal niet erg, al wil ik nu ook weer niet meteen pleiten voor een vervolgonderzoek naar de dieperliggende cultuurhistori sche wortels van de paratelische kunstlener. Maar sommige tra dities moeten in stand blijven, zoals de traditie dat je in Neder land heel goed kunt afstuderen op de stelling: 'Als het regent in september is het twee maanden later november'. Het is een tijdje stil geweest rond Will van Kralingen. Na haar vertolking van Hedda Gabler, vorig voorjaar, trok de actrice zich een jaar terug. Nu is ze terug met de mono loog 'Else'. Een theatrale ontdekkingsreis naar eenvoud. ,,Ik had tijd nodig om me te bezinnen op wat ik nu eigen lijk wil in dit vak. Ik ben nu 17 jaar bezig en heb altijd maar doorgehold. Het was gewoon even op". misschien iets bekort kunnen worden, de enorme energie en verbeeldingskracht waarmee ze worden uitgesproken, dwingen tot luisteren. Jappe Claes vertolkt Robe spierre op een wijze die ver krampt fanatisme laat door schemeren. Peter Tuinman is zijn tegenpool Danton. Het ge vaar van enigermate brallerig- doen ligt bij deze acteur wel va ker op de loer. Naast verstilde momenten en indrukwekkende scènes ontkomt hij ook ditmaal niet geheel aan zijn zwakke punt. Het laatste geldt eigenlijk ook een beetje voor deze gehele produktie van De Trust (in sa menwerking met de KVS, de Koninklijke Vlaamse Schouw burg te Brussel). Er zit iets on nodig stoerdoenerigs in dit kos tuumstuk. Dat geldt met name voor de theatereffecten rond de guillotine aan het eind van de voorstelling. Technisch zit het knap in elkaar, het theater kan echter in dit soort effectbejag nooit met andere media als film en televisie concurreren. De Trust grijpt op zulke momenten te gemakkelijk naar grove mid delen. Domela Nieuwenhuis Museum verhuist :t Domela Nieuwenhuis Museum verhuist in 1998 van Amster- d;m naar Heerenveen. In Heerenveen wordt het ondergebracht in h t Willem van Haaren museum. Ferdinand Domela Nieuwenhuis :rd in 1846 in Amsterdam geboren en over- leed in 1919. In 1888 rd hij als eerste socialist gekozen tot lid van de Tweede Kamer. CHONE CHIJN wat ouder word, ga ik steeds meer neigen naar werken met vrouwen. Vraag me in gods naam niet waarom, want ik heb met mannen ook heel prettig gewerkt. Soms denk ik wel dat vrouwen elkaar beter begrijpen. Er valt iets van gêne weg. Arthur Schnitzler (1862-1931) schreef 'Fraulein Else' in 1924. De novelle werd meteen na het verschijnen verboden omdat het pornografische literatuur zou zijn. Zijn toneelstuk 'Rei- gen' werd om dezelfde reden in de ban gedaan. De in Wenen geboren Schnitzler was zoon van een longarts en studeerde zelf ook medicijnen. Maar to neel en literatuur waren zijn grootste passie. In zijn toneel stukken en boeken staat het on derbewuste van de mens cen traal. Schnitzler was een groot aanhanger van de Weense ze nuwarts Sigmund Freud en om gekeerd. „Het knappe van Schnitzler is dat hij mensen doorziet, hij weet de gedachtenwereld van een meisje van 19 zo treffend weer te geven. Bijna impressio nistisch. Je kunt uit zijn stukken veel leren over de normen en waarden aan het begin van de negentiende eeuw. Vooral over RECENSIE WUNAND ZEILSTRA intons Dood' van Georg Büchner door xeelgroep De Trust en de KVS Brussel, fgie: Theu Boermans. Gezien: 19/4, Schouwburg Leiden. AMSTERDAM FLOOR DE BOOYS revolutie maken is één, de /olutie stoppen is twee. Heel >baal samengevat gaat over vraag 'Dantons Dood' van •org Büchner. Daartoe stelt hij revolutieleiders tegenover de gematigde Danton en dogmatische Robespierre. Jet gezelschap De Trust dit stuk dat past bij eer- uitgebracht repertoire waar- men al vaker blijk heeft gege- van een fascinatie voor het geweld. Ook in 'Dan- Dood' is alles op dit vraag gericht. In Het vijfde jaar de revolutie (1794) staat de ^noodzaak van (nog meer) ge beld na onvoorstelbaar veel Bloedvergieten volop ter discus- Die theoretische kant van het [tik krijgt bij De Trust alle uimte. Deze groep maakt nu lenmaal duidelijke repertoire- euzes en heeft in dat opzicht ?en 'boodschap'. De ellenlange beogen in het stuk hadden In 'Else', de monoloog die Ger Thijs van Arthur Schnitzlers no velle 'Fraulein Else' maakte, vond ze de uitdaging die ze op dit moment in haar carrière no dig heeft. In geen enkele andere vorm van toneel wordt een ac teur immers zo op zichzelf te ruggeworpen. „Het is een stuk dat precies past bij deze fase van mijn loopbaan. Tien jaar geleden had ik deze rol nooit kunnen spelen, absoluut niet. Maar het blijft eng om twee uur alleen op het toneel te staan. Toen Ger Thijs me benaderde wilde ik er eerst onder uit. Ik vond het zo'n vre selijk tragisch verhaal en ik wil de niet weer door een tranen dal. Er zijn in het verleden rol len geweest die mij veel pijn hebben bezorgd, energie heb ben gevreten zonder dat ik er energie voor terugkreeg. En dat wilde ik niet meer, ik wil 'up', vrolijk, leven. Maar toen ik een maal bezig was werd ik gegre pen door de tekst." Over de samenwerking met Kim Zeegers, die de regie doet, is ze zeer enthousiast. „Ik heb eerder met Kim gewerkt. We zit ten helemaal op één lijn. Nu ik

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17