bloemlezer ampt met eldtekort Natuurontdekkers zo arm als een kerkrat Ter Aar verbiedt rituele slachting van schapen luurders langer in hidshoornseschool loofdveld van SVLV doorschoten ontsmet Regio Leiden/Rijn Veenstreek Restauratie 'Meerburg' kost miljoen Vechten tegen vermindering waarde van bedrijfsterrein Alphen bant poelier uit het centrum Koudekerker in estafette naar Parijs fRDAG 20 APRIL 1996 •utrecht fors omhoog .elüeiA MARIETA KROFT ten van 50 tot 60 gulden per jaar. Dat bedrag is zo hoog, dat noet de bibliotheek per ge- de bibliotheek er in dat geval al- boek zes cent afstaan aan leen maar onaantrekkelijker op uteur, illustrator en/of ver- wordt." Als gevolg van een wets- Een andere inkomstenbron, zijn ging wordt dit leenrecht naast de gemeentelijke subsidie ani ?nd jaar verdubbeld tot van 1,4 ton, zijn de boetes: het [aai ilf cent. Het jaar daarop geld dat een lezer moet betalen 5te] l de bieb per geleend boek voor het te laat inleveren van de ;nt afstaan en vanaf 1999 is boeken. Verhoging van het boe bedrag al verhoogd tot 24 tegeld levert weinig op, meent Loos. „Enkele jaren geleden jens voorzitter E. Loos van werd het boetegeld verhoogd Jloemlezer is het daardoor van 35 naar 50 cent. Het gevolg igelijk de begroting slui- was dat veel meer mensen braaf te krijgen. Bezuinigen door hun boeken op tijd terugbrach- intJafschrijvingstermijnen van ten. Ik ben bang dat als we het he uidige boeken te verlengen l]e if door minder nieuwe boe- aan te schaffen, betekent ins haar afbraak van de bi- heek. „Doordat we in dat onaantrekkelijker zouden «i nog verder verhogen, minder mensen boeken zullen lenen." Een forse ledenaanwas is de komende jaren niet te verwach ten. Sinds vier jaar is het aantal van bijna 4.000 stabiel. De len, komen we in een nega- Bloemlezer is nu tien jaar ge- spiraal terecht. Meer leden vestigd aan de Wilgenstraat. Al leen de eerste vijf jaar na de opening van de nieuwe biblio theek was er een forse toename te zien: het aantal leden groeide met twintig procent. Volgens directeur W. Huberts van de openbare bibliotheken in de regio noord-oost Zuid- Holland, waar "De Bloemlezer ook onder valt, legt de verho- met een rijksdaalder. Dat ging van het leenrecht 'een gro- is hard nodig om andere te claim op de bibliotheken. Om os^nde kosten op te vangen te proberen gezamenlijk een on inj in dan vertrekken, waar- er nog minder geld over- We kunnen hier dus niet ezuinigen." ok het verhogen van de inementsgelden biedt geen aas, aldus Loos. Dit jaar be de leden jaarlijks 30 gul- en volgend jaar 32,50. „Elk verhogen we het abonne- de automatisering en de ^ds weer nieuwe ontwikke- ;n daarin. Om het leenrecht linnen betalen, zouden we een tariefsverhoging moe- >g vier maanden respijt '23l EN AAN DEN RUN .JAN WINDE luurders van de voormalige 15 shoornseschool in Alphen i ;en een paar maanden lan- blijven zitten. Aanvankelijk de gemeente de huur per li opzeggen, maar de huur- 431 .krijgen nu tot november de om het pand te verlaten, j ma wordt het gebouw ge- 3| pt. Dat schrijven burge- 91 ster en wethouders in ant- 9®)rd op vragen van fractie- ^Jrzitter A. de Groot-Slagter GroenLinks. 141 te Groot-Slagter was er niet overtuigd dat sloop van het Nfl Ie schoolgebouw noodzake- is en vroeg de gemeente de kosten van een beperk- inovatie. B en W hebben nu ,mi ijferd dat een kleine renova- ■242.000 gulden gaat kosten, dat daarbij dan geen reke- is gehouden met energie- i parende maatregelen. Bo- fien kan het gebouw met beperkte renovatie niet langere tijd in stand wor- igehouden. ÖRSCHOTEN ERIC DE JAGER letbalvereniging SVLV in Oorschoten moet vanaf dit ikeinde schipperen met de j schikbare ruimte. De her- ^werkzaamheden aan het lofdveld, dat wordt geteis- rd door de vraatzuchtige lar- van de langpootmug, zijn ze week begonnen. Daar- >or moet de club de wedstrij- ss? :;1 van haar elftallen over de 1 see overgebleven velden ver- 1 flen. De afdeling groen van de ge- eente heeft het gras verwij- en het terrein ontsmet, vijf weken zaait de afde- "g het veld weer in, zodat er iefl let ingang van het nieuwe ïtbalseizoen op kan worden >peeld. Tot die tijd moet de ie< ÜPtbalvereniging een aantal e e iedstrijden verschuiven. „Het moeilijk", zegt voorzitter J. akker. „Maar we hebben in overleg met de gemeente be sloten dat het veld er eerder uit zou gaan dan normaal. Dan hebben ze meer tijd om alles in orde te maken. Op zondag voorzie ik geen proble men, maar op zaterdag moe ten we flink schuiven." SVLV heeft hekken rond het derde veld geplaatst, zodat het veld aan de KNVB-voorwaar- den voldoet. Op dat veld zal het eerste elftal zijn wedstrij den afwerken. In samenwer king met de bond is het pro gramma van enkele teams aangepast. Alleen een jeugd- toernooi dat voor half mei op de agenda stond, komt te ver vallen. Eind oktober 1995 ontdekte de gemeente dat zich een gro te kolonie langpootmuglarven in de voetbalvelden 'had ge nesteld. De larven aten de wortels van het gras op, zodat de grasmat los kwam te liggen. CHEF HENNY VAN EGMOND.071-5356414. PLV -CHEF HANS JACOBS.071 -5356429 deT uk-I be< iotheek De Bloemlezer in Roelofarendsveen ziet, voor me| eerst sinds de oprichting, geen kans de begroting 'ijf^rdit jaar rond te krijgen. Ze verwacht een tekort van an: (duizend gulden. Het tekort stijgt het jaar daarop naar ""l |0O gulden en in 1999 naar 24.000 gulden. Oorzaak: leenrecht gaat fors omhoog. oplossing te vinden voor het be grotingstekort, heeft het bestuur van De Bloemlezer op 29 april een gesprek met de gemeente Alkemade. Natuurontdekkertjes leren onder meer verantwoord in bomen te klimmen. FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN/REGIO MONICA WESSELING Het faillisement van de oor spronkelijke organisator ten spijt, bivakkeren deze zomer toch weer tientallen kinderen drie dagen in het duingebied Meijendel in Wassenaar om zó 'natuurbewust' te worden. Met liefdewerk-oud-papier en door de scholen een grotere finan ciële bijdrage te vragen, lukt het de vereniging Natuurbele ving zeven groepen jeugdigen naar de duinen te brengen. De toekomst van het project is en blijft evenwel onzeker. Sinds 1993 draait in Leidse regio èn in Hilversum het pro ject 'Het Bewaarde Land'. Ba sisschoolkinderen gaan drie dagen lang de natuur in. Ze spelen, klimmen in bomen, maken soep van brandnetels en lopen geblinddoekt door het bos. Doel is de natuurliefde bij de jeugdigen aan te wakkeren en onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat dat effect inder daad bereikt wordt. De afgelo pen jaren zijn honderden kin deren uit Leiden en de omlig gende dorpen op 'natuuront- dekkingstocht' in Meijendel (Wassenaar) gegaan. Failliet De (landelijke) stichting Het Bewaarde Land is echter verle den jaar failliet gegaan. Omdat het jammer zou zijn als het he le natuurproject hiermee een zachte dood zou sterven, heeft stadsecoloog G.J. de Bruyn sa men met tanderen de vereni ging Natuurbeleving opgezet. Die vereniging heeft het werk van de stichting overgenomen, maar heeft wel één groot pro bleem: ze zijn zo arm als een kerkrat. Voorheen kreeg het project in Meijendel geld van de stichting en de vereniging moet zichzelf bedruipen. Het werk wordt louter door vrijwil ligers gedaan. Ze hebben écht geen cent: om kosten te sparen zijn de wervingsbrieven naar de tientallen scholen in de regio met de fiets rondgebracht. Drie dagen met de jeugd in bos en duin spelen kost geld. Er moet een tent zijn, soep ge maakt en een koekje bij de thee. Van een kale kip valt niets te plukken en dus worden de scholen om een hogere bijdra ge per leerling gevraagd (20 i.p.v. 5 gulden). „Maar daar door haken juist de armere scholen uit de binnenstad af. Juist zij zijn gebaat bij een na- tuurbezoek." Om het gevaar van een defi nitief einde af te wenden, pro beert de ecoloog op allerlei ma nieren aan geld te komen. Met de Leidse wethouders is hij in gesprek over Melkert- en ande re banen. „Ik kan dit er nu nog bij doen, maar eigenlijk heb ik er geen tijd voor. We moeten een full-time coördinator heb ben." Bij GroenLinks-raadslid Peeters heeft hij een balletje opgeworpen om onderwijssub- sidie per kind te krijgen. Peet ers heeft volgens hem maan den geleden toegezegd hier achteraan te gaan, maar tot gis teren is dat niet gebeurd. De vereniging geeft sinds kort ook natuurlessen aan vol wassenen. Daarvoor wordt een veel hoger tarief gevraagd en met de overwinst kunnen de jongerenprojecten weer wor den betaald. Hoewel de animo bij de scholen in voorgaande jaren steeds groter werd, valt het aantal aanmeldingen De Bruyn dit jaar tegen: „We hebben te kampen met de naweeën van het faillisement. Veel schoolbe sturen denken dat er geen na tuurproject meer bestaat en hebben het beschikbare geld dus al voor iets anders be stemd." Maar hij houdt moed: „We doen echt al het mogelijke om aan geld en een gesubsidieerde kracht te komen." Volgens hem is het zó ontzet tend belangrijk dat kinderen kennis maken met de natuur. „Zij dragen het natuurbehoud van de toekomst." De Groot-Slagter had ook voorgesteld om het pand voor een symbolisch bedrag over te dragen aan de huurders, zodat die zelf de opknapbeurt ter hand kunnen nemen. In het ou de schoolgebouw zijn onder meer de lokale omroep (LOA), de wereldwinkel, atelier Pro Ar te en de balletschool van Jea- nette de lager gehuisvest. Het college betwijfelt echter of de huurders wel in staat zijn om de kosten van renovatie te betalen. De gemeente is wel bereid 'om de huurders vier maanden langer de tijd te geven om hun biezen te pakken. De huurders hebben daardoor wat meer tijd om vervangende huisvesting te vinden. Verder zal de gemeente bij de sloop rekening houden met de kolonie gierzwaluwen die in het pand nestelt. Het gebouw wordt niet gesloopt voordat het broed- seizoen voorbij is en in de na bije omgeving van de school worden nestkasten geplaatst als alternatief voor de vogels. ZOETERWOUDE-RUNDUK LIESBETH BUITINK De roomskatholieke Meerburg- kerk in Zoeterwoude-Rijndijk wordt de komende jaren gron dig gerestaureerd. Voor de kerk gangers wordt het meest zicht bare resultaat van de restauratie de kleur van de wanden. De 'Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen' krijgt misschien weer muurschilderi ngen De restauratie begint dit na jaar bij de koepel, die door lek kages verschillende rottings- plekken heeft. Bovendien komt bij harde wind het glas uit het lood naar beneden vallen. Daar na zijn de twee torens aan de beurt, die met dezelfde rottings- plekkenkampen. Roest in het hekwerk buiten de kerk veroor zaakt verbrokkeling van de mu ren en het hek wordt daarom vervangen. Het glas-in-lood in het koor wordt aangepakt en tenslotte is het schilderwerk binnenin de kerk aan de Rijn dijk aan de beurt. Volgens bouwinspecteur H. van Boxtel van het bisdom Rot terdam is nog niet duidelijk welke schilderingen in de kerk komen. „Alles is nu wit en grijs geschilderd, omdat volgens een concilie al die versieringen al leen maar afleiden van de mis. Maar nu kunnen we meerkleu- righeid aanbrengen. Het kerk- Rijnwoude verbiedt bebouwing DEN HAAG/RUNWOUDE Een kijkje op het plafond in de kerk. bestuur wil zelf ook graag fi guurschilderingen terughebben. Maar of dat ook lukt is een kwestie van geld." De restauratie kost ongeveer een miljoen gulden. De kerk diensten ondervinden geen on derbreking door de restauratie. Van Boxtel: „Er wordt gewoon doorgekerkt. Voor het weekein- FOTO HOLVAST/MARK LAMERS de wordt de kerk schoonge maakt, bruiloften weetje maan den tevoren en met een begra fenis kan ook altijd rekening worden gehouden. „Dus alles gaat gewoon door. En zo kunnen de mensen zien wat er met hun kerk gebeurt en blijven ze betrokken bij de res tauratie." PERSBUREAU CERBERUS Rechter J. de Vries van de Afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State maakt maandag bekend wat er gaat gebeuren met het bedrijfsterrein van het garagebedrijf Slootweg B.V. aan de Oude Gemeneweg in Rijn woude. Het gemeentebestuur is al ja ren bezig om het bedrijf uit de kern weg te krijgen. In het nieu we structuurplan Sterk in het Groen heeft de gemeenteraad vastgelegd dat op het terrein geen bedrijfsbebouwing mag staan. Slootweg voerde tegen deze passage uit het structuur plan gisteren bij de Raad van State een rechtszaak. Het gara gebedrijf vreest een fiks finan cieel nadeel als het straks ver huist en aan de Oude Gemene weg een terrein moet achterla ten waarop alleen maar koeien mogen lopen. Een terrein waar op mag worden gebouwd brengt natuurlijk meer op. De raadsvrouw van Slootweg, J. Vijlbrief, stelde dat op het be drijfsterrein van haar cliënt een soort tuincentrum kan worden neergezet. Dan heeft het ge meentebestuur haar zin want een semi-agrarisch bedrijf als een tuincentrum is groen. Het gemeentebestuur weet nog niet waar het garagebedrijf naar toe wordt verplaatst. Wel staat al vast dat Slootweg bij het gemeentebestuur een schade claim neerlegt als de passage uit het structuurplan wordt overge-" nomen in het nieuwe bestem mingsplan. Rechter De Vries zei dat Slootweg er goed aan heeft ge daan om in beroep te gaan te gen het globale structuurplan. Dit is een ongebruikelijke weg omdat beroepszaken doorgaans worden aangespannen tegen het bestemmingsplan. Wel vroeg De Vries zich af of het ga ragebedrijf belang heeft bij een snelle beslissing. Slootweg heeft immers negen jaar lang een bouwvergunning in de kast la ten liggen voor een garagebe drijf op een bedrijventerrein. Deze bouwvergunning is in middels ingetrokken. Dus zo veel haast heeft Slootweg niet, concludeerde De Vries. ONDERSCHEIDEN - De 74-jarige Alphenaar C. Kapteijn is gisteren door burgemeester M. Paats onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Kapteijn kreeg de onderscheiding ter gelegenheid van zijn afscheid bij De Groot Ver schuur Olie bv, waar hij bijna vijftig jaar in dienst was. De Alphe naar begon zijn carrière in de oliehandel met het op de motorfiets rondbrengen van olie en benzine. Bromfietsexamen in Voorschoten VOORSCHOTEN Tweeëntwintig Voorschotense jongeren leggen vandaag het 'bromfietsexamen' af. Het exa men is de afsluiting van een cursus van de werkgroep 'Ver keersveiligheid Leidse regio' voor jongeren die op een brom fiets willen rijden. De cursus bestaat uit vijf theorielessen en twee praktijk lessen en is bedoeld voor 15- en 16-jarigen. Als de cursisten het examen met goed gevolg afleg gen, verdienen zij daarmee een certificaat van Veilig Verkeer Nederland. Wethouder J. van de Poel reikt de papieren vanochtend rond elf uur aan de geslaagde deelnemers uit. Jonge bromfiet sers zijn vaak bij verkeersonge lukken betrokken. Gebrek aan kennis van verkeersregels of on voldoende controle over de brommer zijn de belangrijkste oorzaken van die ongeluldcen. ALPHEN AAN DEN RUN JAN WINDE Alphen trekt de vergunning in van pluimveeslachterij Verduyn. Daarmee komt een einde aan het poeliersbedrijf dat al vanaf 1963 gevestigd is aan de Hooft- straat 212. Het bedrijf voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd voor het slachten van vee en veroorzaakt stankoverlast in de buurt. Bij de gemeente komen vaak klachten binnen over de stank 'die als een boerderij- of kip- penmestlucht getypeerd kan worden'. Dat baart de gemeente des te meer zorgen nu in de wijk in het kader van stadsver nieuwing woningen worden ge bouwd. Vlak naast de deur van Verduyn verrijst op dit moment een nieuw wijkje en aan de overkant van de straat wordt hard gewerkt aan de bouw van luxueuze appartementen aan de Oude Rijn. Medewerkers van de gemeen te zijn er niet in geslaagd het bedrijf diepgaand te onderzoe ken, omdat de poelier steeds weigerde mee te werken en zich zelfs dreigend opstelde. Deson danks constateerden zij dat het bedrijf bij lange na niet kan vol doen aan de strenge eisen op het gebied van milieuhygiëne. Eigenaar A. Verduyn heeft de gemeente voorgesteld enkele maatregelen te treffen om ,de stankoverlast tegen te gaan als daar tegenover staat dat hij nog wat tijd krijgt om een andere huisvesting te zoeken. De Al- phense 'eierboer' heeft in het verleden wel aangegeven weg te willen gaan uit de Hooftstraat, maar volgens het gemeentebe stuur zijn die plannen te vaag. KOUDEKERK AAN DEN RUN Negenenzeventig teams van acht lopers en twee keer zoveel begeleiders. Op 15 mei vertrekt het hele stel voor een monster estafette uit Rotterdam naar Pa rijs. Onder' de lopers een team van de provincie Zuid-Holland, gesponsord door het Koude- kerkse bedrijf Spanbeton. Voor teamcaptain Dick Dubbeld en zijn vrouw Leny die als begelei der meegaat, is het de derde keer dat ze naar Parijs gaan lo pen. „Het is een gigantische uit daging", vertelt Leny. ,",Je bent dag en nacht bezig en je hebt nauwelijks tijd om te slapen. Voorals als je 's nachts over landweggetjes door België en Frankrijk loopt, is het heel bij zonder. Dan lijkje wel alleen op de wereld." Het team van de provincie Zuid-Holland verwacht door sponsoring met de estafette zo'n 25.000 gulden bijeen te lo pen. Dit geld gaat naar een thuisproject voor stervensbege leiding van kankerpatiënten van dr. Daniël den Hoedkliniek en het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam. TER AAR/ALPHEN JAN WINDE Ter Aar verbiedt slachterij Vleesexpres bv om tijdens het islamitische offerfeest volgende week zondag ritueel te slachten. Directeur W. van der Pijl van Vleesexpres heeft aangekondigd in zijn slachthuis met het offer feest schapen te willen slachten voor de islamitische gemeen schap. Maar het gemeentebe stuur van Ter Aar wil daar een stokje voor steken. Van der Pijl is van plan een is lamitisch slachthuis te begin nen. Wekelijks moeten 300 schapen door middel van de halssnede geslacht worden. Op dit moment wordt bij Vleesex pres hard gewerkt aan de in richting van het slachthuis om te kunnen voldoen aan de strenge EEG-normen. Hij ver wacht op tijd te kunnen vol doen aan de eisen, zodat op 28 april het offerfeest kan begin- Ter Aar weigert echter een milieuvergunning af te geven. In een brief aan Vleesexpres wordt de directie 'ten zeerste ontraden' om te gaan slachten. Volgens de gemeente heeft Van der Pijl verzuimd om tijdig een vergunning aan te vragen. Maar volgens Van der Pijl zit er meer achter. Hij denkt dat de ge meente hem probeert te dwars bomen omdat ze liever geen is lamitisch slachthuis heeft. Van der Pijl is in het gat gedo ken dat ontstaan is na de slui ting van het slachthuis aan de Pasteurstraat in Leiden. Daar werden op hoogtijdagen 1200 schapen per dag op rituele wijze om het leven gebracht. Ieder is lamitisch gezin slacht met het slachtfeest één schaap. De slui ting van het Leidse abattoir heeft de islamitische gemeen schap in de Leidse regio voor grote problemen gestéld. Om-te voorkomen dat mos lims nergens meer legaal te recht kunnen voor de slachting van hun schaap heeft de ge meente Alphen vorig jaar mee willen werken aan een bouw plan voor een slachthuis aan de Kortsteekterweg. Pluimvee slachter L. de Bruijn heeft wel eens te kennen gegeven wat te voelen voor een investering in zo'n slachthuis, maar heeft zijn plannen uiteindelijk nooit uit gewerkt. De islamitische gemeenschap in Alphen wacht de ontwikke lingen ondertussen met span ning af. Voorzitter U. Ügur van de Alphense afdeling van de Is lamitische Stichting Nederland vindt het 'een goede zaak' als er in de buurt van Alphen een isla mitisch slachthuis komt. Maar hij vreest dat het voor het offer feest te laat is. Voorzitter D. Benhammi van de Islamitische Culturele Vereniging, die de Marokkaanse gemeenschap in Alphen vertegenwoordigt, laat zich in gelijke bewoordingen uit. Het college van Ter Aar verga dert maandagmorgen opnieuw over de kwestie. Tot die tijd wil het gemeentebestuur geen commentaar geven.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13