f Grote zorg om scheuring in Hervormde Kerk Gelijke arbeidsdeelname allochtonen ver weg Eccoi £a vender 'rv -F Leiden Hortus geen gemeente-parel! Kerk Samenleving ZATERDAG 20 APRIL 1996 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-5356414, PLV.-CHEF HANS JACOBS, 071-5 Woningen op plek van Koets-O-Theek leiden Vijfeengezinskoopwonin- gen zullen binnenkort verrijzen op de plek waar nu nog de voormali ge Koets-o-Theek staat. Het klein schalige project op de hoek van de Kruisstraat en de Narmstraat wordt uitgevoerd in modem oran je-geel metselwerk. Projectontwikkelaar Lange Van der Plas hoopt direct na de sloop van de voormalige disco theek, die binnenkort plaatsvindt, en een noodzakelijke bodemsane ring in verband met een oliever vuiling aan de slag te kunnen. Daarvoor moeten burgemeester en wethouders echter nog een vrijstelling verlenen van de bepa ling in het bestemmingsplan 'd'Oude Morsch dat de panden voorzien moeten worden van een kap. De sloop van de Koets-o-Theek en de bouw van de woningen passen goed in een verbeterings project voor het wijkje, waarmee de gemeente onlangs is begon- LEIDEN AAD RIETVELD Veruit de meeste bedrijven die staan ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel Rijnland houden zich niet aan de wet Be vordering Evenredige Arbeids deelname Allochtonen. Van de zevenhonderd bedrijven die verslag moesten doen van hun pogingen om meer allochtonen in dienst te krijgen gaven er 562 niet thuis. En van de 138 die wel een verslag inleverden deden de meesten dat 'met zo weinig mo gelijk inspanning', zegt K. Men ken van het Meldpunt Disrimi- natie Leiden. Het Meldpunt onderzocht de naleving van de wet in de regio Rijnland en kwam tot weinig opwekkende conclusies. Veruit de meeste bedrijven leven de wet, die in juli 1994 van kracht werd, niet na. Zelfs een aantal gemeenten in de regio liet het afweten. Die kunnen binnen kort een brief van het Meldpunt verwachten. „Want gemeenten hebben een voorbeeldfunctie", vindt B. Schmidt. „Als die al geen jaarverslag inleveren dan zeggen bedrijven: waarom zou den wij het dan wel doen?" Doel van de wet is bedrijven te stimuleren meer allochtonen aan te nemen. In de regio Rijn land, waar volgens het ministe rie van sociale zaken en werkge legenheid in 1994 vier procent van de beroepsbevolking uit al lochtonen bestond, zou het per soneelsbestand van bedrijven ook voor vier procent uit al lochtonen moeten bestaan. Nu is de werkloosheid onder allochtonen nog zo'n vijf keer zo hoog als onder autochtonen. Uit onderzoek is geblèken dat die hoge werkloosheid voor een belangrijk deel te wijten is aan discriminatie door werkgevers. Volgens de internationale ar beidsorganisatie ILO discrimi neren Nederlandse werkgevers bijvoorbeeld twee keer zoveel als Duitse. Controle op de uitvoering van de wet wordt overgelaten aan 'maatschappelijke organisaties'. „Het past precies in ons straatje om zo'n onderzoek te doen", zegt coördinator T. Ong van het Meldpunt. „Werk is een voor waarde voor integratie, om toe te treden tot de samenleving.. Bovendien kun je door deze wet vrij structureel naar discrimina tie kijken. Tot nu toe hielden wij ons alleen maar met klachten bezig, die heel vaak gingen over discriminatie op de werkvloer. Maar dan heb je het steeds over incidenten. Dit is een beter middel om druk uit te oefenen. Wij pakken deze mogelijkheid dus op. In sommige andere re gio's wordt de wet niet gecon troleerd, omdat geen enkele or ganisatie zich geroepen voelt." Van de 138 ondernemingen in de regio Rijnland die een jaarverslag indienden waren er maar 24 - vooral in de sectoren landbouw en industrie - die het streefpercentage van vier haal den. „Sancties", vindt Kees Menken, „zijn een zaak van de PA'S \/OOK MIJ Amjp zjjn je- AfSr&AKëM NAKOMEN. 0347-325537 vock WSTT&IIN&I VAM eccovrnmwJZD. overheid. Maar die heeft voor een deel boter op zijn hoofd, want sommige ministeries heb ben ook geen jaarverslag ingele verd." Maar het Meldpunt wil de zaak vooral positief blijven benaderen. Naleving van de wet kan wor den bevorderd door het instel len van een help-desk, bijvoor beeld bij het arbeidsbureau, waar bedrijven terecht kunnen met vragen over de wet evenre dige arbeidsdeelname, meent Menken. Want uit de ingedien de jaarverslagen blijkt volgens Menken, dat veel bedrijven niet weten wat ze met de nieuwe re gels aanmoeten. Zo hebben bedrijven nog nauwelijks maatregelen kunnen bedenken om meer allochtonen aan te trekken. Verder zal het Meldpunt een stimuleringsprijs uitreiken aan een bedrijf in de regio dat zich in positieve zin heeft onderscheiden. Dat ge beurt vermoedelijk in oktober van dit jaar, als het Meldpunt zijn tiende verjaardag viert. Theo Bakker Kommertijd, te vaak kommer- tijd op deze plaats, jongen. Komkommertijd spreekt de mensen meer aan. En boven dien, 't is lente, tijd voor een nieuw geluid. Tel je zegenin gen en schrijf erover. Dat zoontje van acht niet net als zijn leeftijdsgenootjes in Libe ria voor kindsoldaat hoeft te spelen. En nu niet over deze waanzin verder gaan, niet afd weilen, hou 'm omhoog, die goeie spirit. Wat een mooie foto, zeg, dinsdag op de voorkant van deze krant. Hortus in bloei staat er boven de zonnige prent waarop een jongen en meisje lui liggen te wezen in het gras. Op de Leidse pagina staat nóg een stukje: 'Hortus parel voor de stad'. Maar dat gaat verdikke niet over de na tuur die nooit bezuinigt op haar schoonheid, maar over de universiteit die wél moet be zuinigen en daarom aanklop pen bij de gemeente, tenslotte is de Hortus van ons allemaal. De gemeente wil in ruil voor een hand slijk een vinger in de pap vermoedt hortulana C. Teune. Je houdt je hart vast, en ja hoor, er zijn al besprekingen gaande over hel aantrekkelij ker maken van de parel. Niks is blijkbaar goed zoals het eeu wen was. Heeft ooit één Leide- naar de Hortus gemeden, om- dat-ie niet aantrekkelijk ge noeg zou zijn? Maar niet sikke- neuren, Bak. Wees construc tief, zoek een oplossing, 't is ook jouw parel. Mooie afscheiding, die stevi ge ronde muur bij de ingang. Lekker leeg pleintje met gol vend gelegde oude klinkers rond één statige ceder. Ga zit ten op zo'n stevige bank en je bent direct één met de tuin. Rust. Maar dat moet niet zo blijven, het moet een 'aantrek kelijk rustpunt voor de Leidse burger en de toerist' worden. Dat je er dus een terras krijgt met koek en zopie, alsof je dat al niet overal kunt krijgen. Het pleintje zal alles behalve 'rust punt' blijven. Er bloeien veel witte vierkan te bordjes, waarop nader beke ken onuitsprekelijke namen staan van wat nog moet opko men. De natuur lijkt een beetje overtijd, maar het is nog elk jaar goed gekomen, dus. Hier en daar staan kunstwerken, mij boeit een ijzeren putdeksel meer. Gauw doorlopen naar de kassen. Allemachtig, wat een stank, heeft de gemeente hier soms al een vinger in de pap gehad? De lucht blijkt te worden ver spreidt door een... phallus. Hadden we kunnen weten. De piklucht voor lief nemend dwalen we door het warme groen en met de stap wordt de heimwee naar Indonesië gro ter. Daarom weer naar buiten, terug naar het heden, waarin dreigende aanpassingen van de tuin moeten worden tegen gehouden. Hier in deze besloten ruimte onder de gewone vleugelnoot zaten we, Huib en ik. Hoe lang geleden al niet hielden we ons hier zo gezellig bezig met zo iets onzinnigs als de secundai re literatuur bij de Mariken van Niemeghen volgens de uitgave van Van Nijgh Ditmar. Of zoiets. Het is toch nog goed ge komen met ons. Effe legge langs de Singel. Een jongen en een meisje wis selen een eerste tedere kus uit. Achter me spreekt een ouder paar hardop alle Latijnse na men van de planten uit;. Je kunt niet blijven zoenen. 'En dan ziet u nu links de parel van Leiden', klinkt het op de rond- P vaartboot. Terugschuifelend naar di uitgang doet een jonge gebuk te vrouw me stilstaan. Zij be< io studeert een suïcidale hommel die midden op het pad zitten, alsof de komende aan» passingen hem de lust tot verj der hommeien ontnomen heb ben. Zij is biologe en nu hulp.' caissière bij de Hortus; je moei niet gelijk alles willen na zo'n studie. „Ik heb er niet doorgeleerd, maar het valt m§ J op dat je de treurbeuk niet kunt benaderen, omdat zijn gii takken tot op de grond gen. Zouden wij mensen daai niet wat van op kunnen ste 1 ken", houd ik haar voor. „Ei zijn weggetjes om toch bij di stam te komen", antwoordt zij j vrouw. »|c Mijn biologe legt uit waa een nieuwe ingang moet ko ite men om de tuin meer te 'ont sluiten' en dat daarvoor he ui Spiritushuis, mooier dan allei wat rond ons station staat moet worden gesloopt. Miji voorjaarseuforie slinkt rap ver der, maar dan reikt zij mij zon je der het te weten de oplossinj aan. Hier in dit gebouw zit nt n Letteren, zegt ze desgev Dat is het, dat is de oplossing Niks geen vinger voor de gee meente. Niks 'ontsluiten' c 'aantrekkelijk maken' van d vierhonderd jaar oude tuin. Ie dereen van Letteren gaat lijks een uur in de parel aan d slag. Gezonde geest in een gett zond lichaam, nietwaar. Zl simpel is het leven, de oplosei singen liggen voor het opra pen. De Hortus blijft dankz mijn inbreng besloten en ru; tig. Pluk de lentedagen! REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 ver zulke aan- W tallen kan of wil ik helemaal niets zeggen", reageert dr. W. J. op 't Hof, hervormd predikant in Nederhemert. Hij is de laatste maanden uitgegroeid tot het boegbeeld van het harde verzet tegen de komst van de Verenigde Protestantse Kerk, het resultaat van het SoW-pro- ces. Die rol heeft hij niet ge zocht. „Ik word steeds gezien als voorman, maar in mijn on schuld heb ik alleen maar een signaal tegen SoW willen afge ven. Toen kreeg ik zoveel reac ties dat ik inzag dat we verder moesten gaan." Op 't Hof werd aanvoerder van de inmiddels befaamde groep van 95 predikanten uit de kring van de behoudende Gerefor meerde Bond die in een open brief de hervormde synode fel aanviel inzake het SoW-beleid. Een overleg tussen synodebe- stuur en de 95, vorige maand, - leverde niets op. Vandaar dat Op 't Hof en een groep collega's verder gaan 'in de strijd voor de Hervormde Kerk en de strijd te gen de Verenigde Protestantse Kerk'. Hoe groot de groep is, kan hij niet aangeven, maar 'het is een stuk meer dan die 95'. De harde opstelling ('SoW is voor ons absoluut onaanvaard baar, wij kunnen absoluut niet mee') verontrust niet alleen de kerkelijke bestuurders, maar ook het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond. Binnen de eigen gelederen blijkt nu duidelijk een scheiding der geesten te ontstaan. Onlangs werden enige druk bezochte ge bedsdiensten belegd met het oog op de zorg over het SoW- proces, terwijl men voor sep tember een kerkenradenberaad heeft uitgeschreven. Dat wordt Ze beginnen echt bezorgd te worden, de bestuurders van het Samen op Weg-proces (SoW), de fusie van hervormden, gereformeerden en lutheranen. De dreiging van scheuring bij de hervormde rechterflank is nog nooit zo sterk geweest. Er wordt serieus rekening gehouden met een breuk. Sommige SoW- aanvoerders berekenen binnenskamers een uittocht van maar liefst honderdvijftigduizend meelevende hervormden. een beslissende vergadering, voorspelt Op 't Hof. 'We kunnen niet weg (uit de kerk), en we kunnen niet mee (met SoW)', zo is de houding die de bond na de roemruchte vergadering in Putten, najaar 1992, heeft aangenomen. „Het hoofdbestuur moet in septem ber duidelijkheid geven. Komt die duidelijkheid er niet, dan zal er een diepe breuk in de bond ontstaan", aldus Op 't Hof. En daar is ook de SoW-top bang voor. „Onze grote zorg is nooit de bond zelf geweest, maar een breuk in de bond. Die dreiging wordt nu erg groot", aldus een SoW-bestuurder. Kerkenraden Mocht het voor Op 't Hof en de zijnen 'zeer onverhoopt' tot zo'n breuk komen, dan zullen zij in het najaar öok systema tisch kerkenraden benaderen. „Ik krijg nu ook telefoontjes van kerkenraden die zeggen: onze dominee durft niet, maar wij willen wel een duidelijk nee la ten horen." Afgelopen donderdag is er wel een overleg geweest tussen de groep Op 't Hof met het hoofd bestuur van de bond. Er is 'openhartig' gesproken, aldus Op 't Hof. „We hebben elkaar wederzijds echt ontmoet. Van beide kanten is de nood goed aangevoeld en we hebben de intentie uitgesproken dat we van beide kanten niet willen po lemiseren. Wel hebben we van onze kant wel gezegd: wees as jeblieft helder, maar van hun kant is gezegd: het is de tijd nog niet." Afgesproken is ook om de dag die men in mei organiseert en de kerkenradendag van sep tember van de bond zoveel mo gelijk op elkaar af te stemmen. Hoe groot het hervormde verzet op het grondvlak is, blijkt vol gens Op 'tHof uit de beoorde ling door de classes (regionale kerkvergaderingen) van de con cept-kerkorde van de SoW-kerk. Bijna de helft had al of niet gro te bezwaren tegen de koers. „Had het synodebestuur die consideraties maar serieuzer genomen. Maar de ellende van deze kerk is dat je nooit serieus wordt genomen. Als het bonds- bestuur zich in de luren wil la- LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-535635 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-51280: Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 05 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, t G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN RD.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9 30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J Preenen. chef binnen-, buitenland, eco TELEFAX Advertenties: 071- 5323i EN Familieberichten: 023- 5317 023- 5320i Redactie: 071-532l| 1 Hoofdredactie: 071-5315fs' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uu. L 071- 5355- c RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8,30 tot 17 ui 071- 51434 k ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND^ Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leesh dicap hebben), is een samenvatting regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad tr geluidscassette beschikbaar. Voor informs jj| ""86-486486 (Centrum voor Gesproken l ir'Grave*' s UT 3- 351 14< e ld I E K N H U I 'T1\ De Hervormde Kerk 'ten dode opgeschreven'? Van 't Hof: „Dat is een zaak waarvan wij zeggeü: dat laten we Xiooit toe." FOTO LOEK ZUYDERDUIN ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en van woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijds h 8 00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p. ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uurt na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende vjk pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassijti en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21,1 uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur'é 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse 9 en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ten leggen, goed, maar wij wil len dat niet." De hervormde bestuurders heb ben diverse malen benadrukt dat zij 'tot het uiterste' zijn ge gaan om de bond tegemoet te komen. „Als dat zo is", hekelt Op 't Hof, „dan blijkt daar vol gens mij uit dat zij ons hebben afgeschreven." Ook zullen her vormde gemeenten niet ge dwongen worden om Samen op Weg te gaan, zo benadrukken de bestuurders. Op 't Hof zet daar vraagtekens bij. Zijn alle hervormde gemeenten bijvoor beeld vorig jaar ook niet ge dwongen om een nieuwe be heersregeling te aanvaarden? „Er is een groot gedeelte in de kerk dat zegt: als we tot SoW ge dwongen worden, dan is dat voor ons een breekpunt." Want de grondslag van de nieuwe kerk laat de oude belijdenis los, terwijl de Hervormde Kerk 'ten dode is opgeschreven'. „Dat is een zaak waarvan wij zeggen: dat laten we nooit toe. Dat ge beurt niet." Op de predikanten dag van zijn groep, volgende maand, zal Op 't Hof voorstel len om via pamfletten het her vormde grondvlak te informe ren over wat er allemaal op het spel staat.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12