_,EIDEN 'Flat Stationsplein is echt een gruwel' 'Hortus is parel voor de stad' eiden ook zonder nnexatie tevreden Auto te water Vethouder aan de tand gevoeld over verpleeghuis Overrhyn SDAG 16 APRIL 1996 henny van ecmond. 071 -5356414, plv -chef hans jacobs. 071-5356429 ebrek aan routine breekt op Een 74-jarige Leidenaar is gisteravond op de hoek van Mahlerstraat en de Schubertlaan op zijn nieuwe motor on- ruit gegaan. De man, die 25 jaar niet gereden had, kocht de wieier afgelopen weekeinde. Gisteravond wilde hij in alle weer wat rij-ervaring opdoen. De man is per ambulance ar het AZL gebracht. rui Bloemenliefhebbers. Als eene bijzonderheid kan worden ge lid, dat bij C. Korpershoek, bloembollenkweker te Katwijk aan Rijn, een tulp ..Chrysolora" in bloei staat en met niet minder acht bloemen in den knop prijkt. De wielrijdersvereniging „All Right" heeft besloten dit jaar ider een internationale race Leiden Utrecht v.v. met de araan verbonden feesten te houden. De datum der race zou 5 of 12 juli. ingang van 22 april schakelt de Hema in Leiden over op een '0 der verkoopsysteem, dat is bedoeld om de klant sneller te hel- In andere steden heeft de Hema reeds goede ervaringen t deze methode opgedaan. In het warenhuis zal een aantal itrale kassa's worden geplaatst, waar het gewenste artikel kan rden betaald. Er hoeft dus niet onnodig op een verkoopster te rden gewacht. In enkele afdelingen blijft bediening noodza- ijk, zoals in de vlees- en kaasafdeling, de bonbonstand en de lelinggordijnstoffen. NNO 1896 Donderdag 16 April NNO 1971 vrijdag 16 april aad rietveld u mnexatie van de randge- nten is van de baan, maar en is toch dik tevreden. In ilotdocument van de werk- p-Zonnevylle, een bestuur- overleg van de deelnemers iet samenwerkingsorgaan i se regio en de gemeenten mond en Valkenburg, staat er één instantie komt die liten gaat nemen over wo- bouw en de aanleg van be sterreinen. En dat is precies ".eiden wilde. ,,Dit lijkt een alternatief voor gemeente herindeling", zegt de Leid- ydA-wethouder T. van Rij «huisvesting), wgemeester M. Zonnevylle yj Leiderdorp, voorzitter van werkgroep, is ook tevreden het resultaat dat na twee n van intensief vergaderen l bereikt. „Er is heel inspire- gedacht over de mogelijke ssingen van knelpunten in .eidse regio", zegt hij. „In ?|j le harmonie. Ook de hou- van Leiden was heel posi- Ik zou teleurgesteld zijn als f locument niet redelijk on- -H (honden de eindstreep haal- c n de verschillende gemeen- ^en in de regio." werkgroep-Zonnevylle in het leven geroepen na- de provincie op 14 maart gemeentelijke herindeling Leidse regio, waarbij delen de regio bij de stad Leiden 'm den worden gevoegd, had wezen. Leiden had om zo'n ndeling gevraagd, de regio eenten waren daar mordi- tegen. In zijn reactie op het Welstandscommissie wil dat eigenaar pand opknapt leiden aad rietveld De eigenaar van het kantoorpand Stationsweg 10-22, projectontwikkelaar Chesprop 2 BV, moet zijn verpau perde eigendom opknappen. Het pand voldoet niet meer aan 'redelijke eisen van welstand', vinden burgemeester en wethouders van Leiden. De Welstandscommissie was het daar gisteravond van harte mee eens. ,,De entree van de stad is een opeenstapeling van rotzooi", zei een van de leden. „Daar kun je de stad niet mee opzadelen." het brandgevaarlijke gebouw te voorkomen is de begane grond dichtgetimmerd en door hek ken ontoegankelijk gemaakt. „Het is echt een gruwel", von den leden van de welstandcom missie. Maar de ontwikkelingsmaat schappij heeft tot dusverre niet gereageerd op de brieven en te lefoontjes. De gemeente ver wacht ook niet dat Chesprop op korte termijn iets aan het pand zal doen. En zo blijft er tegen- Leiden heeft Chesprop al een aantal keren gevraagd het kan toorgebouw, dat tot een brand in december 1994 bewoond werd door krakers, een opknap beurt te geven. De bouwkundi ge staat van het pand is slecht, ruiten zijn kapot of dreigen uit de sponning te vallen, borstwe ringen zijn vernield en ramen aan de binnenkant beschilderd. Om een nieuwe kraakactie in over de uitgang van het ver bouwde NS-station een flat staan die, zo schreven B en W aan de Welstandscommissie, een geest ademt van verwaarlo zing en verval. De commissie had begrip voor die klacht. „De stad probeert toeristen te trek ken. Maar als je het station uit komt en je ziet zoiets zou je ge- lijkje retour gebruiken." GGD De gemeente heeft overigens ook de GGD ingeschakeld om iets aan de steen des aanstoots te doen. De krakers hebben in de kantoren bergen huishoude lijk afval en uitwerpselen ach tergelaten. In de zomer leidt dat tot stankoverlast en trekt het ongedierte aan, aldus B en W. De Kamer van Koophandel, ge vestigd om de hoek aan het Sta tionsplein, had vorig jaar zomer standpunt van de provincie wil de het samenwerkingsorgaan "Leidse regio niet opnieuw ver deeld zijn. Het belangrijkste resultaat van de werkgroep is volgens de Leiderdorpse burgemeester, dat de problemen in de regio - het gebrek aan ruimte voor woning bouw en bedrijfsterreinen, de bedreiging van het groen en de slechte bereikbaarheid van Lei den en randgemeenten - nu door alle gemeenten geaccep teerd worden. „En er is erkend dat een oplossing die bij meer derheid van stemmen is. geko zen ook door iedereen geaccep teerd moet worden. Nu moeten we alle registers optrekken om de problemen in de regio ook echt op te lossen." De Leidse gemeenteraad praat vanavond over het docu ment van de werkgroep. Van Rij vindt dat het in die werkgroep bereikte compromis, na het af blazen van de herindeling, het maximaal haalbare was. „We hebben besloten tot een geza menlijk beleid en een gezamen lijk exploitatie van woning bouwlocaties. Dat zijn concrete afspraken die eenheid van be leid garanderen." „Het is straks niet meer zo dat de dure huizen en de bijbeho rende winst naai- Oegstgeest gaan en de goedkope huizen met de verliezen die je daarop lijdt naar Leiden. En het is straks ook niet meer zo dat wij alleen maar betalen aan wo ningbouwlocaties elders in de regio. Ik ben erg benieuwd wel ke resultaten we in andere sec toren van beleid bereiken." leiden Afgeleid door haar dochtertje op de achterbank is een 23-jarige Leidse gistermid dag ter hoogte van het Trekvaartplèin met haar auto ondersteboven in de sloot terecht gekomen. De vrouw keek naar het 3-jarige meisje, verloor de macht over het stuur en gleed het water in. Een toegesnelde buurtbe woner wist het portier te openen en haalde vrouw en kind uit de auto. De twee werden voor onderzoek naar het AZL gebracht, maar konden meteen weer naar huis. FOTO HENK BOUWMAN n«wim koevoet raadslid Margje Vlasveld van Leiden Weer ellig/De Groenen) wil in de raadsvergadering hedenavond interpelleren over het nieuw te wen verpleeghuis Overrhyn aan de Willem de igerlaan. Volgens Vlasveld heeft de wethouder PvdA'er Hennie Koek, de gemeenteraad over 'niet goed geïnformeerd'. Volgens Vlas- had Koek de raadsleden moeten inlichten het advies van de directeuren van verzor gingshuizen. Zij hebben, naar nu pas blijkt, Koek geadviseerd niet tot nieuwbouw over te gaan maar de 120 verpleeghuisbeddén te verdelen over de bestaande verzorgingshuizen. Notulen Vlasveld heeft de notulen er op nageslagen en komt tot de conclusie dat Koek in de raadsverga dering van 12 september 1995 slechts heeft er kend dat er 'nieuwe ontwikkelingen' in de ver pleeghuiszorg gaande zijn en dat er een evaluatie op komst is van het verpleeghuisbeddenplan. Koek heeft volgens Vlasveld de nieuwbouw van het Leidse verpleeghuis buiten de discussie ge houden vanuit de overtuiging dat de zwaarste vormen van verpleeghuiszorg ook in de toekomst alleen in verpleeghuizen kunnen worden aange boden. Vlasveld meent dat Koek daaraan had moeten toevoegen dat de directeuren van de ver zorgingshuizen daar anders over denken. Vlasveld: „De raad was dus niet goed geïnfor meerd en heeft vervolgens een geldig en formeel verzoek van de Vrienden van het Noorderpark tot het houden van een referendum over de bouw van 69 bij het verpleeghuis behorende aanleun woningen afgewezen." Vlasveld wil van Koek weten met wie ze nu pre cies heeft gesproken en waarover en waarom ze het advies heeft verzwegen. Ook vraagt ze zich af of Koek de burgemeester en de andere wethou ders heeft geïnformeerd en dringt ze aan op een bijeenkomst van de gemeenteraden met de di recteuren van de verzorgingshuizen erbij. D66 woest SI Q D66 in Leiderdorp is I J woest op burge meester Zonnevylle, om dat hij de discussie over de HSL afkapte. Bezuinigen Sl c De bezuinigingen in I 3 Zoeterwoude mo gen nietten koste gaan van de biliotheken en de muziekscholen. al last van uitzonderlijk veel in secten. De leden van de Welstands commissie waren unaniem in hun afkeer van het gebouw. Verloederd, noemden zij het, verpauperd, verwaarloosd, eng en vreselijk. Sommigen zagen de flat liever gisteren dan van daag gesloopt. „Kunnen we de Edese pyromaan niet lenen", verzuchtte een van de leden. Leiden zal Chesprop aanschrij ven om graffiti, schilderingen en betimmering te verwijderen en de gevels te herstellen. Bij Chesprop meldt een tele foniste, dat de directie vandaag de hele dag buiten de deur is. Maar dat een verzoek om com mentaar, ook als de directie wel present is, geen enkele zin heeft. „Wij staan nooit de pers te woord." VERHUIZING Sinds kort mag ik mij Leidenaar noemen. Ik ben verhuisd. Na tien jaar heb ik Leiderdorp achter mij gelaten. Die ver huizing is er de reden van dat u mijn beeltenis op deze plek enkele weken hebt moeten missen. Op papier - in de computer dus - was ik mijzelf trouwens ook enkele dagen kwijt. Dat klinkt een beetje cryptisch, maar het duurde een aantal dagen voordat het bevolkings register in Leiden mijn persoonlijke gegevens had verwerkt. Ik heb een paar dagen aan de poort van de stad moeten wachten, hoewel ik tijdig de gemeente Leiden in kennis had gesteld van mijn komst. Zelfs nog even heb gebeld met de afdeling burgerbevolking. Alles was in orde, op de 25ste maart zou ik Leiderdorper af zijn. Het was bij de parkeerpolitie later die dag, dat ik er achter kwam dat er iets mis was gegaan. En ik had er zo verheugd naar uit gezien dat ik als bewoner van het centrum van de stad een parkeervergunning kon kopen (niet om in mijn straat te parkeren, maar gewoon omdat je daarmee voor slechts 20 gulden in de maand in de hele binnenstad kunt parkeren!). „Alleen als de computer zegt dat u inwoner bent, krijgt u een vergunning", aldus een onvermurwbare maar vriende lijke vrouw achter de balie. Maar er kwam gèen bliebje na het intoetsen van mijn gegevens. Als Leidenaar onbekend dus. Op naar het stadhuis, afdeling burgerbevolking. Nummertje trekken, balie zoeken, halfuurtje wachten. Uit eindelijk kreeg ik een schriftelijk bewijs dat ik slechts een aanvraag voor het Leidenaarschap had ingediend. Even dacht ik: als ze voor dit papiertje nog geld durven te vragen ook, dan... Het was gratis, waarschijnlijk het enige formulier dat door de gemeente voor nop wordt verstrekt. Blij als een kind heb ik met het formulier een par- keerontheffing opgehaald, een tijdelijke overigens, slechts geldig tot 1 april. Een definitieve zou ik pas krijgen als ik in het databestand van de bevolkingscomputer was opgeno men. Zonder die vergunning mocht ik vanaf 1 april niet meer parkeren binnen de singels. Dat zullen we wel eens zien! Al moet ik het uitvechten tot de hoogste rechter. Inderdaad, op 1 april geen parkeeronthef- fïng. Auto bewust zonder kaart je voor de deur laten staan. De hele dag geen parkeerpolitie. Daarna geparkeerd op de Boter markt, bij de Janvossensteeg en op de Hooigracht. Helaas, geen bon en dus geen juridische procedure dus. De volgende dag was ik opgeno men in het computernetwerk. Die 2de april 1996 lichtte op het beeldscherm mijn naam op als bewijs dat ik een echte, geïm porteerde Leidenaar ben. Provisie gestolen uit vrieskist Een 19-jarige bewoner van de Bernhardstraat is een groot deel van zijn voedselvoorraad kwijt geraakt. Uit de vrieskist in zijn schuur werden veertig kilo lamsvlees, kip, gehakt en een groot aantal bro den gestolen. De man heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal. Vrouw maakt brokken met auto leiden der toestemming van de vriend uit rijden gegaan. In de Van der Werfstraat reed zij tegen de rij richting in. Toen er een tegen ligger aankwam vroeg zij die om achteruit te rijden, en zo de straat vrij te maken. De tegen ligger weigerde en de vrouw moest zelfde auto in z'n achter uit de straat uit rijden. Dat lukte niet. Een 30-jarige vrouw heeft gis teravond in de Van der Werf straat met de auto van haar vriend twee geparkeerde auto's beschadigd alvorens zij tegen een paaltje tot stilstand kwam. De vrouw, die na vijftig rijlessen en twee examens haar rijbewijs nog niet had gehaald, was zon- KOERDISTAN - Activiteitencentrum Bar Boos houdt in samen werking met het Koerdisch Informatiecentrum op woensdag 17 april een bijeenkomst over Koerdistan. Op het programma staan onder meer spreekbeurten óver de situatie van de mensenrechten in het land, over de arrestatie van 2500 Koerden die in Duitsland wilden demonstreren en over de rol van de westerse media in het conflict. De avond wordt omlijst met Koerdische muziek en begint om 20.00 uur aan de Koppenhinksteeg 4. leedboot NAGERECHT chen. „Ik had sterk de indruk dat die politieman zich louter eens wilde laten gelden toen hij mij verbaliseerde omdat mijn speedboot geen registratienum mer vertoonde. Maar het was helemaal geen speedboot en bovendien stond er met koeien- letters op dat dat sloepje aan de jachthaven toebehoorde. En dus niet aan mij", zo grijnsde hij. Nu stuur je, om even in termen te blijven, rechter Morshuis niet zo gemakkelijk met een kluitje het riet in. Hij heeft in zijn lange loopbaan genoeg oeverloos ge zwets moeten aanhoren en weet derhalve meestal in een oogwenk hoe de zeilen zijn ge hesen of de vaan er voor hangt. Maar tegen de ontwapenende glimlach van de havenmeester en diens argumenten had hij ditmaal weinig in te brengen. Hetgeen eveneens gold voor mevrouw de officier. Die er nog wél bij ging staan, maar niet de (figuurlijke) steen in handen had om een rimpeling in de jus titiële vijver teweeg te brengen. Ze kon niets anders doen dan vrijspraak vragen, te meer om-* dat het proces-verbaal om som mige punten nu niet bepaald uitblonk in helderheid. Om des ondanks de jolige jongeling niet nog vrolijker te maken dan hij al was, hief ze toch nog even een waarschuwend vingertje. „Ik ge loof namelijk niet dat er politie mensen zijn die voor de lol een bekeuring geven. Althans ik ken ze niet. Ik zou daarom nog maar eens goed navragen of die twintig pk die er achter die boot hangt toch niet een registratie nummer vereist." Hij beloofde het te doen. En stapte vervolgens olijk lachend het Rapenburg op. Rijbewijs Nee, dan had die andere jonge man, die met dat staartje en met die pluk haar onder zijn kin, veel minder réden tot vro lijk zijn. Hij was, voor de zoveel ste keer, weer eens gepakt zon der rijbewijs en, erger nog, zon der verzekering voor zijn mo torfiets. Hoe dat nu eigenlijk zat, wilde de rechter onderhand wel eens weten? Daarvoor had hij een advocaat meegenomen. Die, zo bleek al snel, feitelijk alleen maar mee was gekomen om te voorkomen dat zijn cliënt direct weer zijn rijbewijs zou kwijtraken, een certificaat dat hij na vier jaar van zwoegen eindelijk had be machtigd. Maar daar was de of-, ficier helemaal niet op uit. Ze had namelijk wel een beetje te doen met de jongen, die, als je alle boetes bijelkaar zou op tellen, voor dat bedrag inmid dels een hele mooie Kawa of Suzuki had kunnen kopen. Maar ja, de wet is de wet en dus eiste ze opnieuw een geldstraf van 975 gulden voor beide ver grijpen. Plus verbeurdverklaring van de motorfiets die intussen toch al bijna twee jaar onbere den gestald stond op het poli tiebureau. Hij mocht in termij nen betalen, dat in elk geval wel. En aan zijn rijbewijs, nee, daar wilde ze (nog) niet aan tor nen. ad van kaam leiden caroline van overbeeke vervolg van voorpagina „De Hortus Botanicus is niet alleen een parel voor de Leidse universiteit, maar ook een parel voor de stad." Directeur P. Baas van de Hortus- Herbarium staat positief tegenover het plan om de gemeente Leiden financiële steun te vragen voor de Hortus. Baas is geen partij in de onder handelingen met de gemeente, maar hij kan zich vinden in de argumenten van het college van be stuur. „Ik vind het niet onlogisch. Hoewel ik het natuurlijk veel mooier zou vinden als de universi teit de kosten van haar culturele erfgoed, inclusief Hortus, zélf zou betalen. Maar dat is niet haal baar." Het college van bestuur van de Leidse universi teit wil de gemeente met ingang van 1998 jaar lijks drie ton laten bijdragen aan de onderhouds kosten van de 'fantastische tuin' die jaarlijks 70.000 bezoekers trekt. Dit onder het motto: wie profiteert, moet een steentje bijdragen. Nu steekt de Rijksuniversiteit jaarlijks zo'n an derhalf miljoen gulden in het instandhouden van de botanische tuin. Een omvangrijk bezuinigings plan op haar vaste kosten moet de universiteit binnen een paar jaar een flinke besparing opleve ren. Onderdeel daarvan is het doorberekenen van lasten aan diegenen die van universitaire voorzie ningen profiteren. En de Hortus is een 'pu bliekstrekker'. Maar de gemeente weet nog van niets. „Er zijn wel bespreldngen met de universiteit over de toe komst van de Hortus, maar over een vaste bijdra ge hebben we het niet gehad", aldus wethouder j. Laurier. Onduidelijk is ook wat de gevolgen zijn voor de tuin van de eventuele financiële inbreng van de gemeente. Hortulana C. Teune 'weet in elk geval nog van niets'. „Ik heb geen idee hoe dat bedrag wordt ingevuld en wélke vinger de gemeente in wélke pap wil." Directeur P. Baas sluit niet uit dat de betrokkenheid van de gemeente gevolgen heeft voor de toegangsprijzen en de openingstij den van de Hortus. Nu betaalt de bezoeker vijf gulden voor een kaartje en daarmee mag hij tot 17.00 uur in de tuin blijven. De gemeente voert op dit moment bespreke- ningen met de universiteit over het aantrekkelij ker maken van de Hortus. Onderdeel daarvan is het plein bij de ingang van de Hortus waar nu een hoge muur staat. Dat plein moet anders wor den ingericht en een 'aantrekkelijk rustpunt' wor den voor de Leidse burger en de toerist. Een tweede ingang van de Hortus, bij het Paterstraat je bijvoorbeeld, maakt de ligging van de tuin minder geïsoleerd. Over deze plannen is nog geen besluit genomen.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11