Cultuur Kunst Musical Nijholt op het lijf geschreven Polen hebben plezier in 'Ubu Rex' van Penderecki ^Rockband Siouxsee and ghe Banshees uit elkaar "oncert y2 Unlimited tfgelast Hunter in Joods Historisch Museum Springdance in rustiger vaarwater Stichting Popmuziek naar voormalige Kosmos JONDERDAG 11 APRIL 1996 ief CERT VISSER, 071 -5356441PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444 Zieke Chailly vervangen door Brit Amsterdam Chef-dirigent Riccardo Chailly van het Koninklijk Concertgebouworkest (KCO) is ziek. Hij heeft zijn concerten voor vrijdag en zondag in het Concertgebouw in Amsterdam moeten afzeggen. De Britse dirigent Mark Elder neemt zijn werk over. Elder is in Amsterdam voor repetities van Pelléas en Mé- isande bij De Nederlandse Opera. Bij het KCO zal hij debuteren. Op het programma staat werk van Wagner. Zangles bij Toneelgroep Amsterdam amsterdam Toneelgroep Amsterdam speelt vanaf 23 april acht extra voorstellingen van 'Zangles', het toneelschrijfdebuut van Hugo Koolschijn, gespeeld door hemzelf en geregisseerd door Sijs de Lange. Na afloop van 'Zangles' volgt 'Zingen', een muzi- cale toegift door de band Mook'm, met medewerking van ac- :eurs en andere medewerkers van het toneelgezelschap. De voorstellingen zijn in de Toneelfabriek op het Westergasfabriek- errein aan de Haarlemmerweg in de hoofdstad. Concert The Cranberries (Otterdam The Cranberries komen voor een eenmalig concert ïaar ons land. Op zaterdag 9 november staat de Ierse groep in iet Rotterdamse Ahoy'. De kaartverkoop begint aanstaande za- erdag om 10.00 uur bij de 150 grotere postkantoren, de ticket- ijn (06-300125) en bij de bekende voorverkoopadressen. Rechtenstudente Linda wordt Nederlandse 'Miss Saigon f|» lJa inden afp/anp Ie Britse rockgroep Siouxsee id the Banshees gaat uit el- lar, na 20 jaar bijeen te zijn iweest. De band kwam op tij- ens de punkgolf in de tweede elft van de jaren '70. „Het was het meest eervolle at we konden doen", aldus ingeres Siouxsee Sioux. „We ibben niets op met nostalgie." e zangeres nam daarmee af- and van de punkband The Sex stols, die onlangs een reünie en een wereldtournee aankon digde met het doel hun zakken te vullen. Siouxsee and the Banshees debuteerde in 1976, aanvanke lijk met de latere Pistols-bassist Sid Vicious. Begin jaren '80 maakte de band naam met sombere gothic-muziek. Later maakte ze meer pop-achtige liedjes, ondermeer voor de soundtrack van de film Batman Returns. Daarnaast vormde Siouxsee Sioux met drummer Budgie het duo The Creatures. Nederlandse musea niet op beurs MSTERPAM ANP •J doen geen Nederlandse mu- "*\a mee aan de internationale 5g(iuseumbeurs SIME. Deelname vijf noordelijke kunstinstel- ^pgen ketste af, omdat de fi- ciën niet rondkwamen. Ook ■rgde de gezamenlijke aanpak leer tijd dan beschikbaar was. ïtrai SIME (Salon International des 14-|usées et des Expositions) 513eeft van 20 tot 25 april voor de 2 jijfde keer plaats. Het evene- ln rient speelt zich voor het eerst l96i in Venetië, voorheen gebeur de dat steeds in het Grand rs 2fel Young op J4f orhout/W erchter bRHOUT/WERCHTER ANP )3 Jet Belgische dubbelfestival lorhout/Werchter heeft pop- eteraan Neil Young toegevoegd an het programma. De Ameri- aan speelt met zijn begelei- ingsgroep Crazy Horse op 6 ju- als hoofdact in Torhout en '4, en dag later in Werchter. Andere toppers, die eerder al oor de organisatie waren ge- ;oi Tikt, zijn David Bowie, Red )35lot Chilli Peppers en Alanis lorissette. Het festival beslaat 7 d it jaar in beide plaatsen twee igen. Neil Young treedt op 3 juli ok op in Rotterdam. Palais in Parijs. In 1994 vond de manifestatie tijdelijk onderdak in een paviljoen bij de Eiffelto- ren, omdat het Grand Palais niet meer kon worden gebruikt wegens instortingsgevaar. De tweejaarlijkse beurs is be doeld voor museumdeskundi gen en vertegenwoordigers van de toeristenindustrie. Ook staat de beurs open voor het gewone publiek. Aan de laatste editie in 1994 deden tien Nederlandse musea mee, waaronder het Frans Halsmuseum, het Ge meentemuseum van Arnhem en het Noordbrabants Museum. Joop van den Ende houdt van parade maken. Gister middag presenteerde hij in Scheveningen met het élan van de kleine gedreven spullenbaas zijn nieuwste project: 'Miss Saigon'. Een brok muziektheater dat toch nauwelijks aanbeve ling meer behoeft. Op 24 november van dit jaar moet deze musical van Claude-Michel Schönberg en Alain Boublil in de ver taling van Seth Gaaikema daar zijn Nederlandse pre mière beleven. Zeven jaar nadat in Londen voor het eerst het doek opging. scheveningen hans visser De relatief snelle komst naar Nederland betekent volgens de glunderende producent dat de Nederlandse musicalmakers door de Londense scheppers van dit soort muziektheater, se rieus worden genomen. Hun 'Miss Saigon' is in zekere zin geënt op Puccini's opera 'Madame Butterfly'. De musical vertelt het emotionele verhaal van de Amerikaanse soldaat Chris die in een nachtclub van de Vietnamese hoofdstad een meisje leert kepnen: Kim. Als de Amerikanen voor de oprukkende troepen uit Noord- Vietnam hals over kop de stad moeten verlaten, is Chris ge dwongen haar achter te laten, niet wetend dat ze in verwach ting is. Jaren later, als zij met het kind naar Bangkok is ge vlucht, komt het daar tot een dramatische confrontatie tus sen Chris, zijn Amerikaanse vrouw, Kim en het kind. Verbouwing Het Scheveningse Circustheater opende drie jaar geleden na een metamorfose met 'The Phantom of te Opera', waarvoor nu bijna 1,8 miljoen kaarten zijn verkocht. „Toch was het toen een gok om 18 miljoen te investeren", zegt Van den Ende, „De economie was in die tijd niet hoopgevend." Maar nu De Nederlandse cast van Miss Saigon, van links naar rechts: Willem Nijholt (the engineer), Ellen Evers (Ellen), Tony Neef (Chris), Linda Wagenma kers (Kim en Stanley Burleson (John). foto»studiokroon/raychristian steekt hij er nog eens 25 miljoen in. Niet alleen voor de produktie op zich, maar ook voor nog weer een verbouwing. Om de speciale schuin oplo pende speelvloer te ontlasten wordt een repetitielokaal ge bouwd. Omdat er niet 36, zoals bij de Phantom', maar 47 spe lers meedoen moet ook het aantal kleedkamers worden ver groot. En dan moet er meer ruimte komen voor de vele technische voorzieningen, waarmee levensechte beelden uit Saigon en Bangkok, inclusief een landende helikopter, op het toneel worden gebracht. Van den Ende presenteerde gistermiddag geen rij van louter sterren. Alleen Willem Nijholt mag voorlopig als grote pu bliekstrekker worden gezien. Hij speelt de bijna op zijn lijf ge schreven rol van Engineer, de halfbloed- nachtclubeigenaar die al sjacherend door het leven gaat, bezeten van the American dream: een toekomst in Ameri ka. Hij is een soort spil in de han deling, een rol met drama en humor. Willem Nijholt begint daarmee aan een nieuwe krachttoer. En dat terwijl hij een jaar geleden, bij het begin van zijn succesvolle tournee met de zeker zo zware produktie 'You 're the top', filosofeerde over een rustiger periode. Niet alleen is de rol veeleisend, maar bo vendien is hij zich ervan bewust 'de kar te moeten trekken'. Verrassing De andere hoofdrolspelers zijn minder bekend, al hebben ze ook een gedegen staat van dienst. Stanley Burleson speelt John, de Amerikaan die Chris weer terugbrengt naar Kim. Hij speelde eerder in 'Les Miséra- bles', eveneens van Boublil en Schönberg. Het afgelopen sei zoen speelde hij de hoofdrol in 'Faya'. Ellen Evers speelt de vrouw van Bob. Ze speelde onder meer in 'Jeans' en 'Cats'. Chris wordt gespeeld door Tony Neef, die eveneens speelde in 'Jeans'. Ook was hij de understudy voor de rol van Che in 'Evita'. Maar echt een verrassing is Linda Wagenmakers, die Kim gaat spelen en tot dusver alleen in amateurproducties heeft ge speeld. Deze twintigjarige Arn hemse komt zo uit de college banken, want ze studeert rech ten. Haar keuze onderstreept het gelijk van de producent om de vele Aziatische rollen in deze show te willen bezetten met Ne derlanders. Een jaar geleden werd begonnen met werven. Uit vijfhonderd aanmeldingen wer den 120 kandidaten' geselec teerd die les kregen in zingen, dansen en acteren. Uiteindelijk bleven er acht over. Filippijnen Om dat aantal aan te vullen worden nu nog in de Filipijnse hoofdstad Manilla audities ge houden. Er bestaat daar inmid dels bijna een circuit van zan gers en dansers die zijn gespe cialiseerd in 'Miss Saigon', want ook voor de producties in ste den als Londen en New York werden de rollen met Filipino's bezet. Een zorg apart betekent het kind waar het verhaal uiteinde lijk om draait. Met de wet op de kinderarbeid in de hand komt Van den Ende tot de slotsom dat hij per jaar 90 kinderen van een jaar of vijf nodig zal heb ben. Die moeten bovendien worden begeleid door een kin derjuffrouw en een psycholoog. In Engeland, eveneens een Eu ropees land, aldus de produ cent, zijn de afgelopen zes jaar slechts veertig kinderen ingezet en in Duitsland zijn er jaarlijks acht nodig. De kaartverkoop, die vandaag begint, is nu al een succes. Wa ren er voor de Phantom' in eenzelfde periode voor de pre mière 50.000 kaarten aan groe pen verkocht, nu is dat al het dubbele aantal. Busonderne mingen hebben al 150.000 kaar ten gereserveerd. Dat betekent dat 'Miss Saigon' nu al in prin cipe kan rekenen op vier maan den uitverkocht huis. Dankzij het aantrekken van sponsors blijven de prijzen vrijwel gelijk, zodat hier niet zoals in Duits land bijna 200 gulden per kaart je moet worden betaald. ilversum anp iet concert van 2 Unlimited op mei 's middags in het Itrechtse stadion Galgenwaard, afgelast. Een van de redenen dat onderhandelingen met de od elgische platenmaatschappij, klj ie eigenaar is van de naam 2 Jnlimited, nog niet zijn afge- ic ond. Het huidige contract ijj )opt tot 12 mei. Volgens Unlimited-manager C(Wessels is dan ook nog teeds onduidelijk of en hoe het uccesvolle Nederlandse duo 4'erder gaat. Een tweede reden at het concert niet doorgaat is lolgens hem dat organisator Mega Projects het aanvankelijk *tls een besloten bedrijfsconcert **tieeft gepresenteerd, terwijl het later openbaar bleek. Dat maakt I6lvel wat verschil in de gages, al- |£|us Wessels. 1^1 Een concert dat 's avonds in* ^het stadion was gepland met ,0 Nederlandse artiesten als Marco !ntporsato, Anita Meijer, Lee To- _Jvers en Gerard Joling, gaat Eveneens niet door. Volgens Mega Projects is het concert piet lonend nu het optreden pan 2 Unlimited niet doorgaat. Het Joods Historisch Museum in Amsterdam presenteert tot en met 8 september een overzichtstentoonstelling van het werk van Peter Hunter. Deze, tot nu toe onbekend gebleven fotograaf werd in 1913 in Berlijn geboren als Peter Salomon. Hij begon op 22-jarige leeftijd te forograferen, nadat hij zich als nazi-vluchteling in Londen had gevestigd. Hunter maakte vele foto's op 'high society'-feesten en diners van buitenlandse am bassades. Op bovenstaande foto, gemaakt in 1939, is een swingende John F. Kennedy te gast op een verjaardagsfeest van zijn zuster. Het feest was ge organiseerd door zijn vader Joseph Kennedy, die toen de functie van Amerikaans ambassadeur bekleedde. foto peter hunter opera recensie aad van der ven 'Ubu Rex' van Penderecki door de Opera van Krakow. Muzikale leiding: Antoni Wicherek. Regie. Krzysztof Nazar. Gezien: 10/4. Stadsschouwburg Eindhoven Verder onder meer te zien 11/4 Rotterdam (Schouwburg), 13/4 Utrecht (Stadsschouwburg). 16/4 Breda (Chassé Theater) Tussen de Rigoletto's, Traviata's en Paljassen, waarmee Oost-Europese operagezelschappen ons al jaren bestoken, vormt 'Ubu Rex' van de Opera van Krakow een rare dissonant. Ten eerste is Jarry's toneelstuk 'Ubu Roi', waarop de parti tuur van Penderecki (première in 1991) geba seerd is, niet bepaald verheven te noemen en ten tweede is de muziek een soort vuilnisbak waarin allerlei stijlen zijn gepropt. De Poolse componist is hier behoorlijk post modernistisch in de weer geweest. Wat in zijn ge val wil zeggen een maskerade waarachter een grote leegte gaapt. Maar aangezien de muziek hier weliswaar de motor is, maar toch een uitgesproken onopval lende, amorfe indruk maakt kan een goéde thea terproductie van 'Ubu Rex' zich als het ware los maken van de noten en een autonoom plezier uitstralen. Dat is hier het geval. De Opera van Krakow, die duidelijk tot de bete re ensembles onder de reizende Oost-Europese gezelschappen behoort, is geen moeite te veel ge weest om dit werk met al zijn groteske kwaliteiten zo goed mogelijk te presenteren. Met veel animo wordt de geschiedenis gespeeld van de weerzin wekkende Ubu, die iedereen om zeep helpt, die hem op weg naar het koningschap zou kunnen hinderen. Dat hier veel meer het grappige dan het cynische en zwartgallige van het oorspronke lijke toneelstuk tot zijn recht komt, valt het gezel schap uit Krakow eigenlijk niet euvel te duiden. In de regie is de nadruk gelegd op een koddige motoriek in samenhang met de muziek, die met haar stuiterende akkoorden vaak tussen Orffs 'Carmina Burana' en Stravinsky's 'Sacre du prin- temps' in zit. Af en toe is het comedia dell'arte- achtige gehos en gespring op het toneel om ture luurs van te worden, maar wat we zien sluit in elk geval minutieus op de muziek aan en vormt ei genlijk één lange, groteske dodendans. Men kan ook niet anders dan bewondering hebben voor het feit, dat de zangers, met voorop Pawel Wunder (Ubu) en Wita Nikolajenko (zijn vrouw), met al die springerige noten van Pende recki heel makkelijk omgaan. Tijdens de eerste voorstelling in ons land ging weliswaar wat be treft de theatertechniek af en toe iets mis. Maar dat de Opera van Krakow, inclusief het orkest, 'Ubu Rex' perfect beheerst is wel duidelijk. amsterdam anp De Stichting Popmuziek Neder land verhuist definitief naar het voormalige pand van de Kos mos in Amsterdam. Het college van B. en W. besloot gisteren het gebouw voor 120.000 gul den te verhuren. De restauratie kost 450.000 gulden. Daarvoor krijgt de stichting 360.000 gul den in de vorm van monumen tensubsidie. Zij verwacht niet voor eind 1997 in de nieuwe be huizing te trekken. Met het besluit komt een ein de aan de jarenlange zoektocht naar een nieuw pand. De Stich ting Popmuziek Nederland gold ooit als één van de kandidaten voor De Waag, dat na het ver trek van het Joods Historisch Museum leeg stond. Destijds gaf de gemeente de voorkeur aan het Kinderboekencentrum als nieuwe huurder. Dat kreeg de financiën echter niet rond. Na het afketsen van De Waag kwam 2,5 jaar geleden de vroe gere Kosmos aan de Prins Hen drikkade 142 in beeld. utrecht godert van golmjon Voor de achttiende keer zullen de theaterlocaties in het hart van Utrecht vervuld zijn met de lentegeuren van de eigentijdse dans. Het Springdance festival 17 t/m 28 april is de 'boom' van nieuwe en specta culaire dansnoviteiten in de ja ren tachtig duidelijk voorbij. Continuïteit en gestage ontwik keling zijn de nieuwe bakens waarmee de organisatie de jon ge eigentijdse dans in kalmer, maar daarom nog niet per defi nitie onaantrekkelijker vaarwa ter leidt. Een greep uit het aan bod. Bij de Berlijnse Sasha Waltz, een van de zeven buitenlandse gasten in Springdance 96, weer spiegelen erotische verlangens, verborgen sensualiteiten, hm mor, wanhoop en strijdlust zich in alledaagse gebaren. In het Utrechtse Tivoli brengt Waltz, Al Ways Six Steps, dat zich af speelt in de slaapkamer. Het be looft één van de pittiger onder delen van Springdance te wor den. Theatermaker Jan Ritsema (hij bemoeide zich in het verle den vaker, met dans) treedt in deze Springdance-editie voor het eerst als danskunstenaar in het volle licht. Daartoe geïnspi reerd door Messiaens Quator pour la fin du temps heeft Ritse ma zich laten verleiden tot een poëtisch bewegingsspel op het thema 'slaap'. In opdracht van Springdance maakte Krisztina de Chatel de avondvullende choreografie Vanitas, uitgezet op de Goldberg Variaties van Johann Sebastian Bach in een uitvoering door de Canadese pianolegende Glenn Gould. Evenals Krisztina de Chatel, schreef ook Piet Rogie een stuk voor vijf vrouwen, Tracks. Het wordt uitgevoerd door de Sze ged Contempory Ballet. Compagnie Fattoumi- Lamoureux, het Parijse choreo grafen- en dansersduo dat vorig jaar voor het eerst in Spring dance optrad, komt terug met een nieuwe productie. Zeker iets om naar uit te kijken zijn de reprises van twee vroege stuk ken van Anne Teresa de Keers- maeker: Fase (1982) en Rosas danst Rosas (1983). Springdance, van wo. 17 t.m. zo. 28 april, op 9 verschillende Utrechtse locaties.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9