Leiden Raad eist opheldering van wethouder Rust wreed verstoord op begraafplaats Groenesteeg 15! Langste zebra in de Kooi Alleen voor de echte liefhebber Horekaffer a a Leo Kamphues, uit- I f bater van vijf zaken in Leiden: 'Ik ben geen ho rekaffer, maar meer een horecamanager.' Redders De reddingsbrigade had vorig jaar haar handen vol met hulp ver lenen in het recreatiege bied Vlietland. PENSDAG 10 APRIL 1996 henny van ecmond. 071-5356414, plv-chef hans koenekoop, 071-5356429 LEIDEN In de Kooi ligt binnenkort de langste zebra van Nederland. Kin deren uit die wijk beginnen woensdag 17 april met het beschil deren van stoeptegels. Alle beschilderde tegels samen vormen een route van 3,5 kilometer door de buurt en verbinden op veili ge manier zwembad, speeltuin, buurthuis, park en speelplaats- jes met elkaar. Bij oversteekplaatsen komen duidelijke waar schuwingstegels. Het project staal onder leiding van beeldend kunstenares Tineke Jacobs die de kinderen helpt met het be schilderen van de tegels. De kinderen kunnen zich opgeven in buurtcentrum de Kooi. De verf is beschikbaar gesteld door Akzo Nobel. volkomen ten onrechte de schuld van." G. van der Does is wel een halve minuut stil als hij hoort van het advies van de directeu ren van de verzorgingshuizen. Hij is lid van de directie van het Katwijkse verpleeghuis Over- duin, dat ook Overrhyn onder zijn hoede krijgt. Dan zegt hij: ,,Ik wist hier niets van. De Leid- se directeuren hadden dat toch ook tegen ons moeten zeggen. Los daarvan is en blijft Overr hyn noodzaak." ,,Ook al zou het besluit vallen om verpleeghuisbedden in ver zorgingshuizen te plaatsen. Want daarvoor is een goede ba sis nodig van waaruit je derge lijke vernieuwingen in de oude renzorg kunt doorvoeren. Over rhyn vormt die basis." Besluit over Rhijnhof moet snel vallen Als het op Rhijnhof niet meer kan, waar dan? Die vraag be zorgde gisteravond de Leidse commissie voor algemene za ken veel hoofdbrekens. Ruimte is een schaars goed in Leiden en in het jaar 2004 is de begraaf plaats aan de Haagse Schouw- weg vol. Uitbreiding ten koste van volkstuinencomplex Veldheim is dan de meest waarschijnlijke keuze. Maar daar maakte LWG- /De Groenen bij monde van raadslid M. Vlasveld bezwaar te gen. A. Pechtold van D66 stelde al voor een laatste rustplaats voor Leidse doden buiten de stad te gaan te gaan zoeken, er gens in de regio. De commissie vergaderde voor de gelegenheid in de aula van de begraafplaats aan de Haagse Schouwweg, in condo leancekamer 1. In 2004 is er geen plaats meer op de begraaf plaats. Een aantal extra graven aan de randen kunnen nog eni ge tijd soelaas bieden. Maar toch moet op korte termijn een keuze worden gemaakt. Want het inrichten van een nieuw stuk begraafplaats vraagt een kleine vier jaar. De meest logische oplossing voor het ruimtegebrek is vol gens gemeente en stichting een groei naar het oosten, waar nu nog het volkstuinencomplex ligt. Die grond is altijd al be stemd geweest voor uitbreiding van Rhijnhof. D66'er Pechtold vond dat de commissie niet al haar kaarten moest zetten op het efficiënter gebruiken van de ruimte op Rhijnhof. „Dan komt het karak ter van de begraafplaats in het geding. Dat is nu nog parkach tig." En behalve naar uitbrei ding richting volkstuinen moet Leiden ook naar de regio kijken, vindt Pechtold. Maar tegen een 'Leidse' be graafplaats buiten de stad maakte burgemeester C. Goe- koop principieel bezwaar. „Ik vind dat een begraafplaats bij de mensen moet zijn. Een be graafplaats is veel meer dan iets waar je dode mensen wegzet. Het is ook een plaats van rust, waar mensen willen vertoeven." De volkstuinders van Veld heim boden hun parkeerterrein aan om Rhijnhof enig soelaas te bieden. En opperden de moge lijkheid om de begraafplaats door een tunnel onder rijksweg A44 uit te breiden naar een stuk grond op de grens tussen Lei den en Oegstgeest. „Dat is een prachtig mooi stukkie. Tot de Nalco toe kun je daar begra ven." Maar daar zag C. Jochemsen van de stichting Beheer weer een bezwaar. „Het is van de au la naar het graf nu al vaak een hele wandeling. Als je de be graafplaats naar de andere kant van de weg gaat uitbreiden moet je overwegen de mensen met de auto naar het graf te la ten rijden. Dan krijg je weer heel andere problemen." De gemeente moet nu kiezen, hoe het ruimtegebrek van Rhijnhof kan worden opgelost. Waarbij volgens Goekoop de vraag voorop staat: „Wil je hier een koude, saneerderige be graafplaats, of één die aan het gevoel appelleert?' Laurier bemiddelt op Waardeiland Wethouder J. Laurier (wijkbe heer) wil bemiddelen in de rel die is uitgebroken op Waard eiland. Een groep bewoners van de Krefeldlaan wil niet dat een stuk of negentien volwassen bo men wordt gekapt. Het plan om die bomen te rooien is afkom stig van het bestuur van de Ver eniging Waardeiland. Volgens dat plan wordt deze week begonnen met de kap. „Ik heb het bestuur van de Vereni ging Waardeiland gevraagd het kappen van de bomen uit te stellen tot de eerstkomende al gemene ledenvergadering op 15 april. Dan kunnen de bewoners er eens rustig met elkaar over praten. Daar is negatief op ge reageerd door het bestuur. Gis teren heb ik een fax gestuurd met de vraag of wij in elk geval snel een gesprek kunnen heb ben." De gemeente Leiden heeft weinig bevoegdheden op Waardeiland. De grond is geza menlijk bezit van de bewoners. Formeel kan Laurier de kapver- gunning dan ook niet intrekken. „Maar het gaat mij er om dat partijen nu rollend over straat gaan en dat vind ik geen goede zaak." het boek van marmer was tekst uitgehakt. Vermoede- een bijbelse spreuk, die be- ïkers erop wees dat de doden daar lagen, eeuwig voortle- i op een andere plek. Maar or een meer dan honderd r durende geseling van wind regen waren de letters ver- igd en niet meer te lezen. Het ek van marmer lag tot voor rt opengeslagen op het graf 0 de familie Evelein op de dse begraafplaats oenesteeg. Nu is het weg. Na :er dan honderd jaar respect- )s gestolen. .Loopt er iemand met een irmeren boek onder zijn arm. it heb je er aan. Het materiaal tmper iets waard", zegt amb- ïaar C. Jochemsen, tevens be- mrslid van de Stichting tot In- ndhouding van de Begraaf- lats Groenesteeg. „Ik blijf me ijd afvragen als zoiets ge urt: wat beweegt iemand?" Het is lang geleden dat de ;t op Groenesteeg werd ver- lord. Vooral voor de renovatie 1992 werden herhaaldelijk mielingen aangericht op het rkhof, waar tussen 1813 en 75 zo'n 5.000 rijke stedelin- n ter aarde zijn besteld. Toen de zomer van 1994 een kost- iar engelenbeeld doormidden -rd geslagen, besloot de ge- eente Leiden de begraafplaats te sluiten voor publiek. Tegelijkertijd viel het besluit 1 Groenesteeg op te kalefate- n. Voor miljoenen guldens is rstelwerk aan de zerken, or- menten, grafkelders en hek- verricht. Sinds de renovatie [t het rustoord er weer piekfijn Het toegangshek zwaait soe- 1 open, de paden zijn schoon, Op deze foto van het graf van de fai zichtbaar. De foto zit in de collectie1 van de gemeente Leiden. niets waard. Maar voor de be graafplaats is het toch een groot verlies. Want wat verdwijnt, komt niet meer terug."Jochem- ïilie Evelein is het marmeren boek an de afdeling monumentenzorg sen: „Vooral de emotionele waarde van zo'n steen is groot. Het is onderdeel van een monu ment. En dat mist nu iets." reinvertraging p traject eiden-Utrecht linreizigers die gebruik ma- i van het traject Leiden- recht of vice versa moeten jidag 14 april rekening hou- [i met een vertraging van een if uur wegens werkzaamhe- p aan het spoor. Tussen lerden en Bodegraven rijden n tot ongeveer 15.00 uur geen Inen. De treinen worden tus- j Alphen en Woerden omge- d via Gouda, Waddinxveen en pkoop. Uitsluitend voor reizigers van inaar het station Bodegraven jlt een bus tussen Woerden Bodegraven. Tussen Bode- Iven en Alphen pendelt een fin, met in Alphen aansluiting de omgeleide treinen naar [van Leiden. Reizigers die van Leiden naar hdhoven willen, en andersom, irdt aangeraden via Rotter- m te rijden. Kwestie Overrhyn wekt verbazing D66, WD, SP, Leiden Weer Gezellig/De Groenen én de PvdA willen dat wethouder Hennie Koek (PvdA) de ge meenteraad opheldering verschaft over het advies van de directeuren van de twaalf verzorgingshuizen in Leiden. De directeuren hebben Koek in het verleden ontraden het nieuwe verpleeghuis Overrhyn aan de Willem de Zwijgerlaan te bouwen. Een verpleeghuis biedt een ou derwetse en dure vorm van ouderenzorg. De verpleeg huisbedden hadden beter over de verzorgingshuizen kunnen worden verdeeld, menen ze. hadden genomen als zij het ad vies van de directeuren wél hadden gekend, kunnen ze nu nog geen antwoord geven. „Ik wil eerst informatie", verwoordt E. van der Veen de heersende opvatting. De SP en de WD zijn nog het meest in hun wiek geschoten. SP'er C. Vergeer neemt Koek Koek, die zegt dat zij het advies van de directeuren zo niet heeft begrepen, heeft de gemeente raad niet ingelicht over het al ternatief voor het verpleeghuis. En dat verbaast de meeste raadsleden hogelijk. Op de vraag of ze een ander besluit reeds in dit stadium 'zeer kwa lijk' dat zij niets heeft verteld over de interventie van de di recteuren van de verzorgings huizen. „Dit is natuurlijk een zeer belangrijk advies geweest, van niet de eersten de besten. Wij kregen alleen maar te horen dat er keiharde cijfers zijn die wijzen op de absolute noodzaak van de bouw van dat verpleeg huis. Partijen die bedenkingen hadden, werden zwart gemaakt door de collegepartijen. Nu blijkt dat de vork anders in de steel zit." Ook P. Moerland en A. Geert- sema van de WD zijn verbaasd. Geertsema vindt het niet alleen vreemd dat Koek de gemeente raad niet heeft ingelicht maar ook dat de directeuren zelf niet direct met de gemeenteraad contact hebben opgenomen. Bij GroenLinks windt nie mand zich over de kwestie op. Fractievoorzitter Rianne Peeters zegt dat zij langs andere kana len wél op de hoogte was van het advies van de directeuren. „Het heeft in het krantje van de samenwerkende verzorgings huizen gestaan en we hebben er tijdens een ledenvergadering van GroenLinks ook over ge sproken. Maar mijn mening veranderde en verandert er niet door. Het verpleeghuis aan de Willem de Zwijgerlaan was een ideale kans voor Leiden om een inhaalslag te plegen. Die kans moet je niet laten lopen." Marjan de Jonge van het CDA is noch verbaasd noch veront rust. „Ik had ook wel eens iets gehoord en toen dacht ik al dat het logisch is dat de directeuren van verzorgingshuizen voor hun belangen opkomen. Doordat ouderen steeds meer ouderen zo lang mogelijk thuis blijven wonen, raken verzorgingshui zen leeg en daarom willen ze nu verpleeghuisbedden. Dat mo gen ze ook best willen maar dat wil niet zeggen dat de gemeen teraad daar dan ook op moet af gaan. Het verpleeghuis is be langrijk voor Leidse ouderen. Die hoeven dan niet meer naar Warmond. Dat zijn voor mij doorslaggevende gegevens. Margje Vlasveld van Leiden Weer Gezellig beweert dat zij het advies kende en dat zij het ook ter sprake heeft gebracht in de gemeenteraad „Maar de discussie daar ging alleen maar over bomen en wij kregen daar hagen keurig gekapt, gietijzer- werk gelakt en de zerken ge poetst. Totdat dit paasweekeinde aangifte bij de politie werd ge daan van de diefstal van het marmeren boek. Secretaris D. Smit van de Stichting tot In standhouding van de Begraaf plaats Groenesteeg: „Wat is hier nou toch de lol van. Moeten wij er dan zelf bij gaan liggen om dit te voorkomen?" Maar hij begrijpt dat perman- tente bewaking door hem zelf ondoenlijk is en door anderen onbetaalbaar. Verlichting zou misschien helpen. Maar zelfs dat heeft volgens bestuurslid Jo chemsen geen zin. „Schiet je niets mee op. Wie kwaad in de zin wil, doet het toch wel." Groenesteeg heeft een rijke geschiedenis. Tot de Franse tijd werd in Leiden begraven in de Pieters-, Hooglandse en Vrou- wekerk en op drie bolwerken. In 1811 verbood Napoleon het be graven in de kerken. Voor de overleden notabelen die tot die tijd in familiegraven in de kel ders van de kerken werden bij gezet, moest een nieuwe plaats worden gezocht. Het bolwerk aan het einde van de Groenesteeg bleek uitermate geschikt. In 1830 vaardigde de ge meente Leiden een reglement uit dat doden alleen nog maar begraven mochten worden op de kerkhoven. „Voor dat graf zal de familie Evelein toen grof hebben betaald, want voor de gemeente was het begraven een belangrijke bron van inkom sten. Ik denk al gauw zo'n vijf honderd gulden. En als je be denkt dat een gemiddeld week loon in die tijd vijf gulden be droeg. Een arbeider moest twee jaar hard werken voor zo'n som", vertelt Smit. Anno 1996 is dal stukje mar mer niet zo veel meer waard. Smit: „Daarom zie ik de lol er ook niet van. Dat steentje is jeidenaars bekennen mishandeling den» Twee Leidenaars van 25 en 28 jaar oud hebben gisteren ;kend dat zij in de nacht van 2 op 3 maart twee mannen uit nsterdam en Haarlem hebben mishandeld. De Leidenaars oesten op de kruising van de Herengracht en de Kerksteeg met in auto uitwijken voor de auto van de andere mannen. Na een :htervolging reden de belagers hun slachtoffers klem, waarna >de bestuurder zo hard sloegen dat hij zijn neus brak en zijn enkbrauw scheurde. Samenwerking Overduin en Haagwijk mondt uit in fusie ongetje stookt vuurtje bij spoorlijn iden Een 7-jarig Leids jongetje is gistermiddag om 17.00 uur itrapt op hel stoken van een een vuurtje pal langs de spoorlijn in de Telderskade. Een buurtbewoner en vervolgens de brand eer moesten er aan te pas komen om de brand te blussen. olitie neemt drugs in beslag iden» In een woning aan de Willem de Zwijgerlaan zijn giste- n twee Leidenaars van 25 en 17 jaar aangehouden op verden- ng van handel in drugs. De politie ging over tot een controle n het pand na klachten over drugshandel. In het pand werden ïgeveer dertig gebruikershoeveelheden heroïne en cocaïne in ;slag genomen. NNO 1896 Vrijdag 10 April •n wielrijdster, die gisteravond van buiten over de Doezabrug, i haar rijwiel gezeten, onze gemeente binnentrapte, geraakte de Doezastraat zoodanig met hare kleederen tusschen hare ielen, dat zij met fiets en al tegen den grond sloeg. Eenige ge- enstigen hielpen haar en het rijwiel hoffelijk overeind, waarna dame eene woning op de Doezastraat binnenging, ten einde, vorens verder te rijden, haar kleeding zoo goed en behoorlijk ogelijk in orde te brengen. NNO 1971 zaterdag 10 april et harken en andere schepwerktuigen hebben vandaag zo'n mderd vrijwilligers de Kagerplassen ontdaan van drijvende mmel. De actie „Hou de Kagerplassen schoon" was gericht op mchalant in het water gegooid vuil, want het is niet alleen de lemische watervervuiling die zorgen biedt. Ook de achteloos- •id van de waterrecreant werkt de verontreiniging van vaart en as in de hand. De actie bewees dat ook de walverontreiniging n de Kagerplassen zorgwekkend is. Burgemeester Langemeijer i na afloop, dat dit initiatief in de toekomst zal worden her- lald. Het Leidse verzorgingshuis Haagwijk fuseert met verpleeg huis Overduin in Katwijk. Uit gangspunt daarbij is dat dan nog beter kan worden inge speeld op de behoefte aan zorg van ouderen. Het is de bedoe ling dat de fusie op 1 januari 1997 officieel van kracht wordt. Op dit moment zorgt Over duin geregeld voor ondersteu ning van het personeel in Haag wijk. Onder anderen de ver pleeghuisarts, de psycholoog en ergotherapeut van Overduin ge ven op gezette tijden adviezen over de verzorging van de oude ren. Ouderen blijven tegen woordig langer zelfstandig wo nen en hebben uiteindelijk bij opname intensievere zorg nodig dan alleen de dagelijkse verzor ging- Er is nu al sprake van een te kort aan verpleeghuisplaatsen. In verzorgingshuizen komen steeds meer ouderen te wonen die een verpleeghuisindicatie hebben. Dat is ook in Haagwijk het geval. Van de 106 plaatsen daar zijn er nu ongeveer 30 be zet door ouderen die zo'n indi catie hebben of voor wie zo'n indicatie is aangevraagd. Overduin, dat 226 verpleeg huisbedden heeft, werkt al jaren samen met een tiental verzor gingshuizen in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek. Haagwijk is echter de eerste waarmee een fusie wordt aan gegaan. leiden Een kleine zestig bootjes die de Ha vendienst uit de Leidse wateren heeft gevist gaan vrijdag 26 april in de uitverkoop. Vaar tuigen waarvan voorzitter Olivier van de commissie voor de beroep- en bezwaarschrif ten zich ruim een maand geleden nog in ge- moede afvroeg, of de gemeente wel in haar recht stond toen zij die in beslag nam. Olivier en zijn commissie hebben die vraag nog niet beantwoord. Maar dat staat een openbare verkoping niet in de weg. De meeste boten, uit het water gehaald omdat er geen havengeld voor was betaald, zijn door de eigenaar simpelweg vergeten. Slechts twee hebben er hun schip teruggeëist. Da's niet zo gek, vindt M. Welsh van de Ha vendienst. „De meeste van die dingen zijn de naam vaartuig niet meer waard." Over de op brengst van de verkoping maakt de dienst zich dus geen illusie. Die zal vermoedelijk niet eens voldoende zijn om het wegtakelen van de barrels te betalen. Laat staan om het gemis aan havengelden goed te maken. De meeste van die scheepjes zijn alleen, zoals dat in ma kelaarstaai heet, 'voorde echte liefhebber'. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13