Tsjernobyl eist nog 7.000 levens Belgische ex-minister Coëme veroordeeld rr en: Buitenland tte Huis ontkent te 24,en van wapensmokkel its rundvlees moet )rden vernietigd Briljante misdadiger Minister Brown herdacht R MAAKT U NOOIT MEER MEEI mwEMmmmmxEmüiis 'Selectief gebruik onderzoek gekke-koeienziekte' j 6 APRIL 1996 Uli end cruiseschip veilig in haven »t ernstig beschadigde cruiseschip Royal Viking Sun is r/lag de Egyptische Rode Zee-haven van Sharm el- *^Minengesleept. De bijna duizend passagiers kwamen irik vrij. De boot liep donderdagavond op een koraalrif r Jelijke punt van het Arabisch schiereiland, net buiten Offreservaat Ras Mohamed. Het cruiseschip was op weg ia in Jordanië. 1-Hnees vliegtuig stort neer li Taiwanees verkeersvliegtuig met zeventien inzitten- Qfteren in zee gestort bij het eilandje Matsu. Elf mensen "en het ongeluk. De hoop op redding van de zes ande- t snel. Eerder meldden Taiwanese media dat alle inzit- IOipren gered. Het vliegtuig, een Dornier-228, stortte kort •Onding op het eilandje in zee. Matsu is een zwaar gefor- faiwanees eiland vlak onder de kust van de Volksrepu- 2.29 den bij strijd in Mogadishu tja? *h. Rivaliserende facties hebben gisteren voor de twee- Z «l Q 'eenvolgende dag zware strijd geleverd in de Somali- fdstad Mogadishu. Volgens ooggetuigen kwamen in de minste tachtig mensen om het leven. Er raakten ten- - dertig mensen geWond, van wie het grootste deel ern- in ■M, ansk wil hulp Westen twei Moermansk, thuisbasis van Ruslands Noordvloot, L tronen internationale hulp gevraagd omdat het gebruikte anaf /idstof niet snel genoeg kan afvoeren. Rusland moet veel !4259Smet kernreactors stilleggen volgens de ontwapenings- <antieïn met de Vereni8de Staten, erlano ledcotmacht Israël kan in Turkije oefenen De Israëlische luchtmacht kan in Turkije gaan oefe- ree landen hebben volgens de Israëlische radio vorige :n onten militair akkoord gesloten. Dat kwam tot stand in de 'n iu'iin het staatsbezoek van de Turkse president Demirel ^Xjll. De Turkse luchtmacht mag ook in Israël oefenen, |72-5iyipn de beschikbare ruimte lijkt de overeenkomst voor- -t>or Israël. erlid Vlaams Blok wordt vervolgd Xavier Buisseret, Kamerlid voor het extreem-rechtse Blok, mag worden vervolgd voor ontucht met een min- [meisje. De commissie voor vervolgingen van de Belgi- Isvertegenwoordiging heeft daartoe de parlementaire Tdbaarheid van Buisseret opgeheven. Justitie in Antwer- (om opheffing van die onschendbaarheid gevraagd. lusland waarschuwt NAVO ;iPresident Loekasjenko van Wit-Rusland heeft de NAVO :huwd om geen tactische kernwapens op Pools of Tsje- •bied neer te zetten. Wit-Rusland zal 'gepaste maatrege len als de NAVO dat toch doet. Wit-Rusland is een van publieken die nog kernwapens uit de Sovjet-tijd bin- •enzen hebben. De meeste kernwapens zijn inmiddels agen aan Rusland, maar Wit-Rusland bezit volgens Loe- cht ;o nog 18 tactische kernraketten en-drie extra kernkop- 1). se wapens naar Bosnië 33|S*AFP-DPA_ (e Huis ontkent dat de a ijinse president Clinton !n is geweest bij Iraanse Veranties aan Bosnië, {meldde de Los Angeles it Clinton in 1994 goed- e b«gaf aan de geheime le- igenaan Iraanse wapens aan itorolDe president zou dat I gedaan ondanks -het j ipbargo van de Verenig- fes waar de Verenigde ifficieel achter stonden Amerikaanse beleid om nse regime te isoleren. Iroordvoerder van het )N|uis, Michael McCurry, yyle Verenigde Staten zich ;bben gehouden aan de de resolutie van de Vei- 6 raad. Deze resolutie ver-t et leveren van wapens strijdende partijen in het lige Joegoslavië, ms de Los Angeles Times %Lien de leveranties uit >llantallen geweren, muni- ^.jnaten, antitankraketten jf.gbare luchtdoelraketten. y penssmokkel begon in ging tot januari 1996 KOtTSHHSWKJ 7, SAS»NHflM TH. 0052-230441 'S MAANDAGS (HSOT1N RUIM E FAX 0252-230563 >pc d 1 ia vijf jaar al uw geld terug!» JÉleen 64.000 Britse kalve- laar ook al het uit Groot- inië geïmporteerde rund- lat in Nederlandse vries- 1 ligt opgeslagen moet uit ügpunt van de volksge- v£id worden vernietigd. In ^gaat het om zo'n ander- biljoen kilo. De beschik- Siertoe van minister Borst gezondheid) komt volgen- -ek dinsdag af. ty de vernietiging van het "■dat een waarde vertegen- ^igt van tussen de 8 a 10 yn gulden, moet volgende «donderdag worden be at. Dat gebeurt bij de Af werking Rijnmond (AVR). naatregel, die verband met de gekkekoeienziek- Depressieve agenten moeten wapen inleveren beauvais ap De Franse autoriteiten zijn zo geschrokken van het grote aan tal zelfmoorden bij de politie, dat vijf agenten gisteren hun dienstwapens moesten inleve ren omdat ze er wat sipjes bij liepen. De agenten, werkzaam in Beauvais, maakten volgens de autoriteiten een depressieve indruk. Sinds eind 1993 hebben in Beauvais, ongeveer 80 kilometer ten noorden van Parijs, vijf poli- tie-agenten zelfmoord ge pleegd. De laatste was Nadine Pillet, die op 26 januari eerst haar drie kinderen doodschoot voordat ze haar dienstrevolver op zichzelf richtte. „Het ontwapenen van politie agenten die psychologische problemen hebben, is een goe de zaak", zei Bernard Painvain, regionaal secretaris van de Franse politie-unie. PORTRET: 'UNABOMBER' TED KACZYNSKI De komende zestig jaar zullen in Oekraïne, Wit-Rusland en Rusland samen maximaal 7.000 mensen sterven aan kanker die zuiver een gevolg is van de ontploffing van de kerncentrale in Tsjernobyl in Oekraïne tien jaar geleden. Dat zeggen Franse experts. Volgens Oekraïense deskun digen stierven tot nu toe alleen in Oekraïne door straling ten gevolge van de ramp 2.500 mensen. port „Tien jaar na de ramp in de centrale Tsjernobyl", werd aan president Koetsjma aangebo den. Volgens de samenstellers leven nog drie miljoen mensen in Oekraïne in besmette gebie den en beslaan die samen eent waalfde van de republiek. De Franse deskundigen stel len in hun studie dat in Oekraï- PARUS-KIEV AFP-ANP De beide studies zijn los van el kaar verricht. Zij verschenen gisteren in respectievelijk Parijs en Kiev. Het officiële dodencij fer als gevolg van de ramp, dat de toenmalige Sovjetunie inder tijd opgaf, bedraagt 31. Het Oekraïnse regeringsrap- ne. Wit-Rusland en Rusland vier miljoen mensen radioactief be smet zijn geraakt of raken door de ramp. Voor deze groep zijn in de jaren tot 2056 140.000 ge vallen van sterfte door kanker te verwachten. Maar daarvan zul len maximaal 7.000 zuiver een. gevolg van de ramp zijn. De experts van het Franse In stituut voor Nucleaire Bescher ming en Veiligheid (IPSN), doen sinds 1992-'93 samen met die van hun Duitse tegenhanger GRS vanuit Kiev en Moskou on derzoek naar de gevolgen van de ramp. door. De krant beroept zich op twee hooggeplaatste Ameri kaanse diplomaten, die in op dracht van Clintons nationale veligheidsadviseur, Anthony La ke, en de onderminister van buit'enlandseZaken, Strobe Tal- bott, de Kroatische president Tudjman meedeelden dat de Verenigde Staten geen bezwaar hadden tegen de geheime wa penleveranties aan Bosnië. Het idee van de smokkel was afkomstig van Tudjman. Hij wilde de verzwakte moslims op die manier steunen in hun strijd tegen de Serviërs. Behalve Kroa tië fungeerde ook Turkije als doorvoerland voor de Iraanse wapens. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA kwam de smokkel in het najaar van 1994 met spiona- gesatellieten op het spoor. De toenmalige ClA-chef James Woolsey, die evenals zijn colle ga's niet van de geheime rege ling op de hoogte was, waar schuwde de Amerikaanse rege ring. Die concludeerde echter dat de smokkel niet onwettig Washington De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren samen met zijn vrouw Hillary Rodham in de tuin van het Witte Huis in Was hington een boom gepland ter nagedachtenis van de eerder deze week omgekomen minister van handel, Ron Brown. Tijdens een handelsmissie naar Bosnië en Kroatië vloog het vliegtuig, waarin Brown zich'met nog 34 anderen bevond, in slecht weer in de buurt van Dubrovnik tegen een heuvel. Alle inzittenden van het toestel, een verouderde, militaire versie van de Boeing 737, kwamen om het leven. Ted Kaczynski na zijn arrestatie. Door het grote wiskundige ta lent van Ted Kaczynski lag een glanzende carrière aan de bes te universiteiten van de Vere nigde Staten voor hem in het verschiet. Maar hij verkoos de eenzaamheid. Toen agenten van de FBI Kaczynski woens dag arresteerden en identifi ceerden als de beruchte Una- bomber de man die sinds 1978 zo'n zestien bombrieven verstuurde naar universiteiten (UN) en vliegtuigmaatschap pijen (A airlines), woonde hij als een kluizenaar in een bouwvallige hut in de bergen van Montana. In die hut leefde Kaczynski zon der elektriciteit en riolering, maar met een moestuin waar hij zijn eigen groente teelde. Zijn enige gezelschap bestond uit boeken. Mensen ging hij zo veel mogelijk uit de weg. „Hij was een hele vreemde man", al dus Bob Orr, directeur van het telefoonbedrijf in Lincoln, Mon tana. „Hij liet de mensen met rust en de mensen lieten hem met rust." De 53-jarige Kaczynski was hoogleraar wiskunde aan de universiteit van California-Ber keley. Familieleden wezen de autoriteiten erop dat hij wel eens de Unabomber zou kun nen zijn. Dat zou blijken uit zijn oude aantekeningen. Kaczynski werd op 22 mei 1942 in Chicago geboren. Hij groeide op in de buitenwijk Evergreen Park. Dale Eickelman, een oude schoolkameraad, herinnert zich Voorwaardelijk cel voor corruptie brussel aly knol correspondent De voormalige Belgische minis ter en vice-premier Guy Coëme is gisteren tot twee jaar voor waardelijke gevangenisstraf ver oordeeld wegens passieve cor ruptie in de zogeheten Uniop- affaire. Het Brusselse opinie-onder zoeksbureau Uniop kreeg jaren lang allerlei lucratieve opdrach ten toegespeeld van de Waalse socialist Coëme. In ruil daar voor betaalde Uniop onder meer persoonlijke uitgaven van de minister en het salaris van één van diens kabinetsmede werksters. Coëme toonde zich verbijs terd over de uitspraak van het Hof van Cassatie. „Zelfs één uur voorwaardelijk zou al te veel zijn geweest", zei hij. Het Hof ontnam Coëme tevens voor vijf jaar zijn politieke en burgerlijke rechten. Dat betekent dat hij zijn huidige baan als burge meester van het plaatsje Borg worm moet opgeven. Hij mag nog wel aanblijven als parle mentslid, maar mag zich bij de eerstvolgende verkiezingen niet opnieuw verkiesbaar stellen. De Uniop-affaire is niet het enige schandaal waarin Coëme is verwikkeld. Zijn naam is ook gevallen in verband met de Agusta-affaire. Daarbij gaat het om smeergeld dat de Italiaanse helikopterfabrikant Agusta eind jaren tachtig zou hebben be taald om een vette order van het Belgische leger binnen te halen. Bij de Agusta-affaire is ook ex-minister en voormalig NAVO-chef Willy Claes betrok ken. De val van Coëme werd voor jaar 1993 ingeluid, toen de Luik se procureur-generaal in ver band met de Agusta-affaire vroeg om de opheffing van de parlementaire onschendbaar heid van drie Waalse socialisti sche kopstukken. Zij kwamen bekend te staan als 'de drie Guy's': Guy Coëme, Guy Spitaels en Guy Mathot. te BSE, werd al verwacht na het besluit vorige week de 64.000 Britse kalveren in Nederland te vernietigen. In Frankrijk is het eerste geval vastgesteld van de nieuwe vari ant van de ziekte van' Creutz- feldt-Jakob. Dat is gisteren mee gedeeld door prof. Jean-Fran- <;ois Girard, de directeur van het directoraat-generaal voor ge zondheid van het Franse minis terie van volksgezondheid. Het gaat om een 27-jarige man uit Lyon die in januari is overleden. Tot nu toe waren al leen uit Groot-Brittannië sterf gevallen bekend ten gevolge van de nieuwe variant van Cre- utzfeldt-Jakob, die mogelijk ver band houdt met de runderziek te BSE, beter bekend als de gek- kekoeienziekte. Brits medisch tijdschrift doet felle aanval op regering londen Rtr-AFP De Britse regering heeft de informatie van wetenschappers over een mogelijk verband tussen de gekke-koeienziekte BSE en de ziekte van Creutzfeldt-Ja- kob verkeerd behandeld. Die handel wijze is een schoolvoorbeeld van de problemen die ontstaan als ministers op vertrouwelijke en verkeerde wijze een beroep doen op het standpunt van experts. Dat schrijft het gezaghebben de Britse medische tijdschift The Lan cet \n een hoofdartikel. Het heeft ern stige kritiek op het beleid van de rege ring-Major. Drie groepen wetenschappers waar schuwen dat mensen waarschijnlijk een hersenaandoening kunnen oplopen door het eten van besmet vlees. Zij doen dat in de eerste publicatie van het rappprt dat de Britse regering er vorige maand toe bracht een mogelijk verband tussen het eten van besmet rundvlees en de ziekte Creutzfeldt-Jakob te erken nen, en in twee brieven in The Lancet De deskundigen voorspellen meer ge vallen van Creutzfeldt-Jakob onder mensen die in de jaren tachtig vlees aten van runderen met BSE. The Lancet meent dat de Britse regering alleen lijkt te horen wat zij wil horen van de wetenschappers. „De fout van de regering en haar adviseurs is geweest de afwezigheid van bewijs van risico's te verwarren met niet-bestaand of mi niem bewijs." Het blad wijst erop dat de regering in het verleden al is gewaarschuwd dat zij de communicatie over de zaak drin gend moest verbeteren. „De laatste cri sis illustreert de noodzaak een instelling te vormen die onafhankelijk is van de overheid, die het publiek informeert en niet politici." De crisis onderstreept wat er mis gaat als de agrarische weten schap van de geneeskunde wordt ge scheiden, en een minister zowel de be langen van de consumenten als die van de agrarische beroepsgroep moet be schermen, aldus The Lancet. Dr. Robert Will en collega's van het On derzoekscentrum Creutzfeldt-Jakob Ziekte in Edinburgh beschrijven in The Lancet de tien gevallen die verschillend lijken.van andere gevallen. De slachtof fers waren veel jonger dan de gemiddel de leeftijd, 63 jaar, waarop de ziekte zich meestal openbaart. Op basis van dit gegeven kwam de Britse regering te rug van haar jarenlang volgehouden be wering dat er geen bewijs is dat mensen de ziekte kunnen krijgen door besmet rundvlees te eten. „Als er dan een causaal verband bestaat zullen zich, gezien de lange en wijd verspreide blootstelling aan de BSE- stof, waarschijnlijk verder nieuwe geval len voordoen", aldus de groep van Will. De Britse bevolking heeft waarschijnlijk vooral in de jaren tachtig risico gelopen, voor de regering controle invoerde op het gebruik van vlees en organen van vee. Schapen kunnen scrapie krijgen, een soortgelijke hersenziekte. Koeien die voer kregen waarin besmette schapen waren verwerkt kregen BSE. Weten schappers vrezen daarom dat de ziekte ook naar mensen kan overslaan. De Britse regering verbood het gebruik van organen, weefsel en ingewanden, om dat die de BSE-besmetting kunnen overdragen. Maar deze runderdelen werden nog jarenlang verwerkt in worst en andere producten van gemalen vlees, bijvoorbeeld hamburgers. Gerald Collee van de Universiteit van Edinburgh schrijft in een van de brie ven dat daardoor veel mensen aan BSE kunnen zijn blootgesteld. „Van medio jaren tachtig tot begin jaren negentig, voor de controlemaatregelen effectief werden in Groot-Brittannië, bevatten veel voedingsproducten runderherse- nen en slachtafval", aldus Collee. Twee Londense experts in eiwitziekten en-dementie zijn het daarmee eens. „Het is te vroeg te voorspellen hoeveel andere zaken zich zullen voordoen", schrijven John Collinge van de Imperial College School of Medicine en Martin Rossor van het National Hospital for Neurology and Neurosurger}'. „Echter, indien wij aannemen dat deze tien ge vallen verband houden met blootstel ling in het midden tot eind jaren tach tig, vóór het specifieke verbod op slachtafval, dan zouden deze incubatie perioden vertegenwoordigen van vijf tot tien jaar." Wetenschappers weten niet zeker wat BSE of Creutzfeldt-Jakob veroorzaakt. De meesten verdenken eiwitten die be kend staan als prions. Die komen van nature voor in zoogdieren. Zij kunnen leiden tot hersenaandoeningen. Vol gens Collee zijn prions moeilijk te do den. Zij kunnen gemakkelijk overleven in gekookt voedsel. Andere wetenschappers, met name de microbiologen Steve Dealleren Richard Lacey, menen al jaren dat mensen kun nen worden besmet met BSE. Maar de regering en gevestigde wetenschappers negeerden hun waarschuwingen. Deal- Ier heeft verklaard dat mogelijk één mil joen Britten de ziekte Creutzfeldt-Jakob kan krijgen. Coëme ontkende iedere be trokkenheid, maar kwam zoals dat in België heet 'in nauwe schoentjes te steken' door ver klaringen van anonieme getui gen. Uiteindelijk moest Coëme in januari '94 als minister ont slag nemen. „Ik kom terug", riep hij fier. In juli 1994 kwam de Uniop-affaire er bovenop. Coëme ontkende opnieuw en riep wederom: „Ik kom terug". Behalve Coëme zijn gisteren nog zes anderen in verband met de Uniop-affaire veroordeeld. Kaczynski's enthousiasme voor scheikunde. Samen trokken ze erop uit om kleine bommetjes te maken. Op 20-jarige leeftijd studeerde Kaczynski af aan de Harvard- universiteit. Sommige van zijn medestudenten bewaren geen beste herinneringen aan hem. „Hij was de minst communica tieve van het hele stel", ver klaarde Patrick Mcintosh voor ABC-televisie. Kaczynski begon soms midden in de nacht kei hard trompet te spelen en zijn kamer was een puinhoop. Een van zijn docenten op de universiteit van Michigan, waar Kaczynski in 1967 zijn doc torstitel behaalde, beschouwde hem als „een zeer serieuze stu dent, zeer kundig". In 1967 werd hij assistent-hoogleraar op de universiteit van California- Berkeley, maar al na twee jaar stapte hij op omdat hij de totale eenzaamheid verkoos. Hij trok zich terug in Utah, keerde later terug naar de om geving van Chicago en vestigde zich uiteindelijk in Montana, waar hij een stuk land kocht en zijn schuur, gemaakt van ge teerd papier, in elkaar zette. Als hij op zijn gammele fiets in het dorp verscheen, was dat om boeken te bestellen of af te ha len en om de hoognodige bood schappen te doen. „Het was een man van weinig woorden", al dus zijn buurman, Butch Gehring. chicago mike robinson Veel doden in Tsjetsjenië moskou» anp-Rtr Honderden burgers zijn de af gelopen dagen in Tsjetsjenië om het leven gekomen door Russische bombardementen. Dat meldt een ploeg van Artsen zonder Grenzen (AZG) die het gebied bezoekt. Aan de zijde van het Russische leger zijn tientallen soldaten gedood. De meeste -burgerslachtoffers vie len in de stad Samashki, 30 kilo meter ten westen van Grozny. Daar zijn tot nu toe 200 doden geteld. Koerden raden vakantie af brussel anp Westerse toeristen kunnen een vakantie Turkije dit jaar beter vergeten. Dat zeggen Koerdi sche leiders. Hoewel vakantie gangers uit West-Europa niet direct een doel zijn van de Koerdische onafhankelijkheids beweging, lopen zij wel gevaar bij een oplaaiende oorlog in Turkije. Toerisme op grote schaal is pas weer mogelijk als de nieuwe Turkse regering vre de sluit met de Koerden. ru iiuiiu a ru ru a

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7