Jledereen is om de tuin geleid, misleid, opgelicht' AS Binnenland imsterdam tegen de rest over de Delta-methode 'Pappa, wat doet de Haarlemse politie AG 6 APRIL 1996 Burgemeester Pop op de bres voor korpschef Straver ten zijn korpschef niet zonder slag of stoot ten prooi ian de aasgieren die inmiddels boven het Haar- jolitiebureau rondcirkelen. Of dat nu rijksrecher- BBHootprocureurs-generaal of politici zijn, het credo van 1 ■pns burgemeester blijft: handen af van de integere Ook al eist de buitenwereld het hoofd van Stra- ijpweta? houdt ziJn "'g recht' Stotjjksrecherche ploegde lang de criminele in- ^ndienst (CID) van Ken- ndom, nadat Straver ntastiscM onderzoek had ge- De Haarlemse burge- heeft het rapport de af- dagen minutieus gele- ocyeimet een groot deel van 5TOi n kan hij instemmen. n zijn heel ernstig. L USlbe ik helemaal niets aan KAAI r Straver en anderen in ps zijn op grove wijze I Dgen door de CID'ers doen en Van Vondel. 1 oipzi Langendoen heeft zijn ~5) geraffineerde wijze in V Ofng genomen. En wel op )/?D£lanige manier dat zelfs recherche met een team rtig mensen en na een itten nog steeds niet de e steen boven heeft ge- VIET De echte waarheid is er 2 ptfdsniet." ^ndoen en ^an Vondel lens en wetens op eigen 'Utte werk gegaan. Toen om opheldering vroeg, er meldingen kwamen 'koningskoppel' niet -j, werd hij opzettelijk l. „Het is niet voor niets ^gendoen en Van Vondel "dgelijke meineed worden ht. Ook de rijksrecherche ingendoen betrapt op Iraaien en niet vertellen aarheid." ief ?zegd hebbend komt de anse burgemeester op ,jnt dat hem zeer stoort, ir klopt iets niet aan het ft. Pop is het zeer oneens Aft' met een deel van de aanbeve lingen waarin zware kritiek te vinden is op een aantal leiding gevende functionarissen van politie en justitie. „De rijksrecherche heeft zich niet beperkt tot mogelijke justi tiële en strafrechtelijke feiten. Er staan plotseling allerlei bevin dingen over dingen die de rijks recherche in het algemeen niet hoort te onderzoeken, zoals het functioneren van een korpsbe heerder en de organisatievorm van een korps. Het is soms nogal suggestief opgeschreven." „Bovendien wordt er nauwe lijks aandacht besteed aan het feit dat er hier intussen een hele andere wind is gaan waaien. Er is fors gereorganiseerd, er zitten andere mensen bij de CID. In de conclusies wordt gedaan als of het hier nog steeds één grote rommel is." „U moet mij niet vragen hoe dat soort dingen in het rapport is terechtgekomen. Ik heb het pas gezien toen het bij de druk ker lag. Mijn grote probleem is dat niet duidelijk is van wie die aanbevelingen zijn. Is hier de rijksrecherche aan het woord of gaat het hier om de mening van de procureurs-generaal?" „Het is niet aan de rijksre cherche conclusies te trekken. De PG's hadden moeten zeg gen: 'bedankt voor het rapport, goed werk' en daar zelf hun conclusies of aanbevelingen aan moeten verbinden. Nu krijg je verwarring over de aard en de verantwoordelijkheid van de conclusies." „Vergeet niet dat de procu reurs-generaal niets te zeggen hebben over een korpsbeheer orerrulen. Maar hij weet wat hij dan aan mij heeft." Intussen is wel zo goed als ze ker dat er strafrechtelijke stap pen komen tegen de ex-ClD- chef. De burgemeester besluit een dezer dagen of tot een eventuele schorsing van Lan gendoen moet worden overge gaan. Ik zie verder geen enkele aanleiding om maatregelen te treffen, althans tegen Straver en Van den Berg. Dat is ook mijn advies aan de minister Dijkstal van binnenlandse zaken." Bo vendien, zo verwacht Pop, zal er niemand nog in de richting van Straver wijzen, als ooit zou wor den aangetoond dat Langen doen en Van Vondel gewoon crimineel bezig zijn geweest. Over het lot van recherchechef Menkhorst, die direct verant woordelijk was voor de CID, laat de burgemeester zich minder resoluut uit. „Daarover kan ik niet nog niets zeggen." Pop is er nog steeds niet uit of Langendoen en Van Vondel „echt crimineel bezig waren of heel amateuristisch te werk zijn gegaan. Dat heeft de rijksre cherche helaas ook niet opge helderd. Duidelijk is wel dat ze zeer ver hun boekje te buiten zijn gegaan. Als iedereen daarbij belazerd wordt, en niet zo'n beetje ook, dan houdt het op." De Haarlemse burgemeester is het dan ook grondig oneens met voorzitter Van Traa van de parlementaire enquêtecommis sie opsporingsmethoden, die gisteren in deze krant stelde dat het van niets weten hooguit een verklaring is, maar geen excuus. „Straver had het niet kunnen weten. Als je iets niet hebt kun nen weten, is het wel degelijk een excuus. Iedereen is om de tuin geleid, misleid, intern op gelicht. Maar het is schandelijk als Straver hierdoor zou moeten worden opgeofferd." HAARLEM ALLARD BESSE EN ARTHUR MAANDAG "■"AG HANS LEBER wegii Politiemensen hebben last van negatievé publiciteit naren in de 'regiegroep Kenne- merland' die het rijksrecherche team begeleidde. „Ik heb bij de talloze vergaderingen steeds ge vraagd of er aanleiding was voor een optreden: Moet ik wat doen? Ik voelde me daar nogal onbehaaglijk. Ik had geen advi seurs, ik zat er in me eentje. Steeds heb ik gevraagd me te informeren als er iets fout zou zijn gegaan. Tot in oktober 1995 is er 'nee' gezegd, er was geen aanleiding voor enig strafrech telij k vermoeden „Pas nu lees ik dat er veel eer der vorig jaar al aanwijzingen waren dat Langendoen de boel vermoedelijk belazerde. Nu blijkt dat men wel degelijk din gen wist. En vervolgens wordt ons verweten van een aantal za ken niet op de hoogte te zijn ge weest. Dit kan dus echt niet. Als u aan dit alles de conclusie wilt verbinden dat ik in een regie groep zat die geen regie voerde, zal ik dat niet tegenspreken." •imineel 15 er is één klein Gallisch dorpje waar..." Anders -oor de woonplaats van de striphelden Asterix en t is geen vergrootglas nodig om Amsterdam op de van Nederland te zien. Toch zijn er parallellen, de Galliërs zich verzetten tegen tegen de over- t aan Romeinen, trekken de Amsterdammers ten tegen opsporingsmethoden voor de politie als oorlaten' van drugs met de inzet van criminele- rgerinfiltranten. sterdam acht zich omringd door de boze wereld, lafisch, gezien de animositeit met de collega's in em en Utrecht, maar ook in het 'maatschappelijk Amsterdam staat tegenover een grote overmacht: abinet, grote politieke fracties, veel wetenschap- de procureurs-generaal, de hoofdcommissarissen, rpsbeheerders en de Nederlandse Vereniging voor Spraak toch niet de minst beduidende club lechts rechters en officieren van justitie op de le- jst. to ids tijdens de parlementaire enquête bleek het f il voorstanders van de methoden groter dan de te- w anders, en waren de tegenstanders voornamelijk sitioneerd in Amsterdam. Vanwaar deze merk- dige tweedeling van een kikkerland waar de hoofd- Öch met hand en tand verzet? Waar de korpschef ïolitie zijn overigens toch al aangekondigde ek zal bespoedigen als de politiek wel tot dergelijke pringsmiddelen zal besluiten? (t antwoord is vele malen verwoord: Met deze me- ïn gaat de overheid in de drugs en krijgen crimine- e kans zich te verrijken met medeweten van de ie. Dan gaat de politie zelfs auto's en telefoons ko rnet geld van de ene crimineel om de andere te .en. En gaat, erger nog, de crimineel vrijuit omdat et mócht doen van de politie. Dat is, in het kort, Jbeetje wat ze in Amsterdam vinden. ^g meer dan voorheen kunnen ze in de hoofdstad, net een Rijksrechercherapport in de hand, het Ïeeld noemen van de collega's in Haarlem, waar imers allemaal zo uit de hand liep. Waar bij de af- 'stiekum' van de politie werkelijk alles gebeurde 3od verboden heeft. Waar twee cowboys het imago 5de Nederlandse politie in een tragikomische ston voor onbepaalde tijd naar de knoppen hiel- ït verhaal doet het goed, heel Nederland vraagt inmiddels af waar die politie toch mee bezig is. r hoe halen rechters en officieren van justitie het nog in hun hoofd deze opsporingsmethoden toch e willen passen? Dat nu heèft te maken met inzich- iie verder gaan dan de erbarmelijke rotzooi die het rlemse 'koningskoppel' Langendoen en Van Vondel -in maakten. Justitie beschikt in haar poging belang- Jl misdaadgroepen op te sporen over te weinig mo- [pcheden als deze groepen zich goed afschermen. 3#zicht in het reilen en zeilen van zo'n organisatie is ■ig om bij de rechter genoeg bewijs op tafel te leg- Jj. Daarvoor moet je er als het waren 'tussen' zitten /te kunnen zien wie meedoen en wie de lakens uit- itn. Het afluisteren van de telefoon en zeker de spie- de rechercheur met notitieblok, zijn niet meer af- nde. Ook Van Traa erkent dit, en zegt dat de 'poli s/infiltrant' het middel bij uitstek is. Jijden find is echter dat er geen gevaarlijker baantje denk- r is; de agent moet de kleur van het 'milieu' aanne- n> met het continue gevaar voor eigen leven en met grote verlokking van het afglijden tot heuse boef. c daar is 'Amsterdam', korpschef Nordholt voorop, tinent tegen. En met hen velen in Nederland. Een gelijk soort 'politieman' is bijna niet op te leiden, rendien levert het 'inschuiven' problemen op, om- hoge posities in dergelijke groepen verdient worden A criminele achtergronden, veelal op het gebied van jreld. peen lekker vooruitzicht, politiemensen die zich als piineel drugsdealend, afpersend en schietend een Een vermomde Langendoen voor de commissie op 9 oktober. weg naar boven banen. Bovendien is dan de vraag: in hoeverre zit de politie niét in de drugshandel als hun eigen mensen, zij het onder de schutkleur van het milieu, de drugsdeals sluiten? Een andere optie om zware misdaad mee te bestrij den en de hoofdschuldigen te pakken, is het volgen van het geld. Deze methodiek staat echter nog slechts in de kinderschoenen en de 'grote jongens' verplaatsen hun vermogens zo vaak, brengen het zo slim weg, dat de agent wel een hele goede boekhouder moet zijn om dit veelal in het buitenland nog te kunnen achterha len. Wat is dan wel een oplossing? Het ontaarde werk van de Haarlemse CID moet volgens Van Traa en 'Amster dam' leiden tot het uitbannen van het. 'doorlaten' van drugs en de criminele infiltrant. Maar bij iedere 'drugs lijn' die bij de eerste zending wordt ontmanteld, poet sen de organisatoren de plaat. Veelal pakt de politie slechts de nietswetende chauffeur van de container en de eigenaar van een opslagloods die slechts blij was met een nieuwe huurder. Het verzet dat zich tegen de kuisheid van Van Traa verzamelt, denkt de methodes in de toekomst dan ook beter te kunnen regelen. Een crimineel die de wet so wieso al zijn laars lapt, kan dan maar beter worden ge bruikt om (in ieder geval) nog wat anderen te pakken. Natuurlijk wel zonder de 'Haarlemse' emolumenten, zoals het houden van criminele verdiensten, het daar van betalen van politiemateriaal en de massa's soft drugs die er onder aanvoering van het Koningskoppel mee gepaard gingen. Ondertussen wekt het starre isolement van Amsterdam steeds meer de indruk ook te worden veroorzaakt door de 'animositeit' die is ontstaan toen de IRT-affaire met een corruptiebeschuldiging richting Amsterdam begon. In het daarop volgend rapport van de onderzoekscom missie Wierenga bleek overduidelijk dat de hoofdstad zich gedurende vijfjaar bepaald onwillig met omliggen de korpsen had samengewerkt. Er volgden harde woor den voor leiders wier reputatie op slag een knauw kreeg. Dat Wierenga daarbij de onderzoeksmethode van het interregionaal rechercheteam goedkeurde, bleek ach teraf minder weloverwogen. Daar deugde niets van. Amsterdam wilde het direct al van de daken schreeu wen en deed dat uiteindelijk ook. Inmiddels vindt blijkbaar iedereen die de doorleve ring ontdoet van de Haarlemse zonden, dat die voor de toekomst mogelijkheden biedt. Als het maar beter wordt gecontroleerd, wat in Haarlem ook niet gebeur de. Behalve de Amsterdammers en Van Traa, die juist deze Haarlemse zonden er niet los van willen zien. Dat zij, a la Asterix en Obelix, in het kamerdebat gelijk krij gen is, gezien het massieve blok voorstanders, niet de verwachting. Terwijl Van Traa doorlevering van „een paar kilo's" softdrugs nog toelaatbaar acht, zei burgemeester Patijn van Amsterdam aan de vooravond van het Kamerdebat dat ze daar zelfs niet één gram willen doorlaten. Hij wenste geen antwoord te geven op de vraag wat ze in Amsterdam doen als het doorleveren wèl mag en een transport door de hoofdstad moet. Wordt de strijdbijl zelfs na het Kamerdebat niet be graven? HAARLEM DAAN VAN ALKEMADE Tijdens hun werk en in hun priveleven ondervinden Haar lemse politiemensen veel last van de negatieve berichten de afgelopen dagen over hun corps. Op straat worden er veel opmerkingen gemaakt en ook vrienden en kennissen willen nog wel eens een mis plaatste grap maken. Ondanks hun ergernis staan de meeste dienders nog steeds vierkant achter hun chef Straver. Op de binnenplaats van het wijkteam Zuid-West staat een motoragent in de lentezon zijn motor te poetsen. In eerste in stantie wil hij geen commen taar geven op het rapport over de Haarlemse CID dat de afge lopen dagen zoveel commotie veroorzaakte. „Dan komen er alleen 'nog maar meer india nenverhalen", is zijn motiva tie. Maar even later blijkt dat de zaak hem toch hoger zit dan hij zou willen. „We staan met zijn allen achter Straver, dat mag je gerust weten. Als er één fijne vent is die achter z'n mensen staat dan is hij het wel. Toch denk ik dat hij niet mag blijven, want daar gaan wij helaas niet over." Twee agenten die net terug zijn van een ronde komen de binnenplaats oplopen. „Niks zeggen hoor, hij schrijft alles op", waarschuwen ze hun col lega. Toch mengen ze zich in het gesprek. „Of we last heb ben van de negatieve verha len? Ach weet je wat het is, mensen bedenken altijd wel iets waarop ze je kunnen aan vallen. Als een arts iemand een verkeerd spuitje geeft worden alle verplegers verdacht. Zo gaat dat bij ons ook. Als twee politiemensen iets fout doen, dan krijgen we daar allemaal de schuld van. Terwijl ieder een weet dat 99 procent van het korps er niks mee te ma ken heeft." „Op straat zijn we er wel aan gewend", gaat de motoragent verder. „Het is veel vervelen der dat het je prive'leven bein- vloedt. Mijn vrouw zei gisteren toen ze het nieuws zat te kij ken: Het gaat niet goed bij jul lie, hè. Ik heb geen antwoord gegeven. Ik wil het gewoon niet weten." Op de Grote Markt staan twee jonge politiemensen met een mountainbike met een 'stille' te praten. Ook zij geven Door het uitblijven van de cru ciale informatie over Langen doen is korpschef Straver in zwaar weer terechtgekomen. De suggestie is al gewekt dat hij slachtoffer wordt van een strijd die procureur-generaal Docters van Leeuwen voert tegen de Haarlemse hoofdofficier van justitie De Beaufort. Als Straver zou moeten opstappen wegens de misstappen van zijn CID'ers, zou ook De Beaufort het veld moeten ruimen. Tenslotte was het zijn officier van justitie Van der Veen die de CID'ers bege leidde. Vraag is hoe lang Fop zijn rug recht houdt onder de enorme publieke druk, waarbij wordt geëist dat er koppen rollen. „De minister van binnenlandse za ken heeft formeel het benoe mingsrecht en kan dus ook maatregelen tegen Straver ne men. De korpsbeheerder heeft een zwaar wegend adviesrecht. Formeel kan de minister mij niet graag commentaar. Tot dat de stille politieagent zegt: „Het is niet goed om alles over één kam te scheren. Je zegt ook niet 'alle Marrokanen ste len' als het er maar een paar zijn die dat doen. Zo is het bij ons ook: er zitten twee foute- rikken bij, maar dat maakt ons nog niet slecht." Groepsbegeleider Brinkhof van bureau Schalkwijk heeft vooral in zijn vrije tijd veel flauwe grappen naar zijn hoofd gelaegen. „Hier op het bureau is het niet het gesprek van de dag, daar hebben we het te druk voor. Maar bij ver enigingen en clubs wordt er veel over gepraat. Als ik een paar nieuwe sportschoenen aan heb, dan hoor ik meteen: Zeker betaald door hangen- doen." Ook aanwezig op het bureau in Schalkwijk is een hulp-offi cier van Justitie. Hij wil niets zeggen over het rapport, maar over zijn prive'leven wil hij wel iets kwijt. „Mijn dochtertje moest op school iets zeggen over het beroep van haar va der. Toen ze zei dat ik bij de politie zat, riep een jongetje uit haar klas: Als hij maar niet in Haarlem zit. Later vroeg ze aan mij: Pappa, wat doet de Haarlemse politie fout? Toen heb ik haar uitgelegd dat het maar over een paar mensen gaat, en dat ik er nog steeds trots op ben om voor de Haar lemse politie te werken." der. Die valt onder de minister van binnenlandse zaken. Of hier allerlei bedoelingen achter zitten, weet ik niet. Nogmaals: ik ben het voor een deel abso luut niet eens met de conclu sies. Die worden ook lang niet altijd niet gestaafd door de in houd van het rapport." Maar had Pop niet meer sturing kunnen geven aan het onder zoek van de rijksrecherche en zo invloed kunnen uitoefenen op het rapport? Hij zat nota be ne met de 'opper'-procureur- generaal en andere topambte „We staan met zijn allen achter Straver, dat mag je gerust weten." UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER „Straver had het niet kunnen weten. Als je iets niet hebt kunnen weten, is het wel degelijk een excuus."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5