Van WIPWAP tot RIOOLRAT Rijwielpad over de Gotthard-pas Europese pretparken niet allemaal veilig Toerisme De veiligste attractieparken staan in Neder land en Finland. In Ierland, en Spanje en spe ciaal Portugal is de veiligheid, met name in oudere parken, nogal eens dubieus. Dat blijkt uit een artikel in de Consumenten-reisgids dat dezer dagen verschijnt en dat is gebaseerd op een onderzoek van International Consu mer Research and Testing, een samenwer kingsverband van Europese consumentenor ganisaties. In het rapport worden 72 attrac tieparken in negen Europese landen bespro ken. Bij de helft was de veiligheid goed, bij een kwart voldoende. De onderzoekers heb ben zeshonderd keer in attracties moeten rij den, vliegen of zitten om een oordeel te geven. In Nederland is onderzoek gedaan in zes par ken met zogenaamde 'kermisattracties': Avonturenpark Hellendoorn, Drievliet in Rijs wijk, Duinrell Wassenaar, De Efteling in Kaatsheuvel, Ponypark Slagharen en Walibi Flevo. Alle zes kregen het eindoordeel 'goed'. Het onderzoek werd gesubsidieerd door de Europese Commissie, maar de Europese me dewerking liet duidelijk te wensen over. In specteurs hebben zelf onderzoek gedaan naar de 'zichtbare veiligheid' in de pretparken. Voor de andere gegevens waren zij aangewe zen op de medewerking van de parken zelf. Aan de directies werd informatie gevraagd over brandveiligheid, onderhoud, controle en deskundigheid van het personeel en dergelij ke. Belgen, Fransen en Denen lieten niets van zich horen. Zodoende kon aan een flink aan tal parken niet een echt totaal-oordeel wor den gegeven. De Nederlandse parken gaven overigens keurig alle gevraagde informatie. Voor Disneyland in Parijs en het eveneens Franse Asterixpark moest de beoordeling worden gebaseerd op alleen eigen onderzoek. Disneyland kwam er 'redelijk tot goed' af; As- terix als 'goed'. In Frankrijk vond men de hekken rondom de attracties nogal eens on voldoende. In België moesten Walibi, Bobbe- jaanland en Boudewijnpark het eveneens doen met 'redelijk tot goed'. Veiligheidsaspec ten bij de bediening telden het zwaarst in de beoordeling. Over informatie aan het publiek was International Consumer Research and Testing slecht te spreken. De organisatie vindt dat er Europese voorschriften en normen moeten komen voor pretparken en kermis sen. (TERDAG 6 APRIL 1996 een ezel op stap Avonturenpark Hellendoorn zestig jaar Bolderkar voor gehandicapten Het komend seizoen wordt in een aantal badplaatsen en recrea tieparken een vrije- tijdsrolstoel in de ver huur gebracht die strand, duinen en bos toegankelijker moet maken voor gehandi capten. De rolstoel, Jutter genaamd, is door een Duitse fabri kant ontwikkeld en vorig jaar uitgepro beerd op Texel. Ofschoon de kunst stof buizenconstructie simpel oogt, is de stoel slechts tegen de forse prijs van vier mille te koop. Te huur zal hij zijn voor een tientje per uur, voor vijftig gulden per dag of voor tweehonderd piek per week. Enkele recrea tieparken geven daar op wat korting. Volgens de Neder landse distributeur, Off the Road Wheel chair in het Brabantse Oosterhout, zit de ho ge prijs vooral in de banden, die uit een ruimtevaartconcept zijn ontwikkeld, en in de hoge aanloopkos ten van het project. Als voordelen prijst hij aan net lichte gewicht (35 kilo), de wend baarheid en de com fortabele zit. ris en >ok dit jaar organiseert 'Anes et Randonnées' wandeltochten met irden, akezels. Er kan op tal van plaatsen in Frankrijk worden begonnen ie waaien de dagtrajecten zijn nooit langer dan 15 kilometer. Er wordt eativit vernacht op zowel kampeerplaatsen als kleine hotels en wie daar irbij ki rijs op stelt kan zich verzekeren van de diensten van een s ids/ezelaar. iet nfo voor Nederlandstaligen: Alfonse Elsenburg, 00-33- !n de griezel-jungle van de Linnaeushof schuifelen ook angstaanja gende rubber krokodillen tussen de lianen. foto pr Zwitsers werken aan een fietsroute-net van 2300 kilometer ingerafdrukken in politiemuseum Vingerafdrukken kunnen onder bepaalde voorwaarden als bewijs middel dienen bij een misdaad. Hoe die prints worden verzameld Bn op welke wijze ze worden gecontroleerd, is elk weekeinde en tij dens de schoolvakanties te zien in het Nederlands Politiemuseum aan de Amhemseweg 346 in Apeldoorn. Bezoekers kunnen er hun igen vingerafdrukken laten maken en de bijbehorende dactylosco- lische 'slip' mee naar huis nemen. In het museum is tot 19 mei te- 'ens een expositie te zien over de in 1994 voltooide reorganisatie 'an de Nederlandse politie, fo: telefoon 055 - 543 10 27. 25 keizen met posters 3D- In het Museum van de Twintigste en Eeuw aan de Bier kade in Hoorn M, wordt van 12 april tot en met {23 juni een ten toonstellingge houden van his- rx torische reisaffi- ches. De posters van Europese sta tions, luchthavens jg en spoorweg maatschappijen !Q en dergelijke, ko men uit een tot nu toe nooit ge- exposeerde parti culiere collectie. Tegelijkertijd met de poster-ten toonstelling is tot 30 juni ook nog de expositie 'De Beatles in Hoorn' zien. Info: 0229- 21.40.01. Haagse hofjes In Den Haag worden door 't Gilde Den Haag, een plaatselijke gid- sen-organisatie van vijftig-plussers, ell^e dinsdag en donderdag wandelingen georganiseerd langs de hofjes. Ook is er een tocht waarin de geschiedenis van de residentie wordt belicht. De groe pen, die nooit meer dan acht personen tellen, worden uiteraard be geleid door een Gilde-gids. Info en reserveringen: 070-356.12.81. Kopermijn Drievliet In het familiepark Drievliet aan de Jan Thijssenweg in Rijswijk is een nieuwe attractie in gebruik genomen: een achtbaan die de Ko permijn is geheten. Met de bouw van het gevaarte was een bedrag van 4.2 miljoen gemoeid. Ook werd achthonderdduizend gulden geïnvesteerd in verbetering van de infrastructuur van het park. Info: 070-399.93.05. Legoland Engeland Op 29 maart is in Windsor Legoland-Engeland geopend. Het is het eerste attractiepark van dit soort buiten Denemarken. De investering bedroeg ruim 200 miljoen gulden. Nog voor het einde van deze eeuw zal vlak bij San Diego (Californië/VS) een derde Legoland worden ge bouwd; plannen voor een vierde en een vijfde elders op de wereld, zijn in de maak. Griezel-jungle In de Linnaeushof in Bennebroek is een griezel-jungle geopend, een oerwoud-attractie voor 'echte durfals'. Ook nieuw zijn de fun ny-wheels, karretjes die zich op zeer eigenzinnige wijze voortbewe gen. De 'grootste speeltuin van Europa' blijft geopend toten met 29 september. Info: 023-584.76.24. Omstreeks Pasen ontwaken de pretparken uit hun winterslaap. Rondom de opening van Avonturenpark Hellendoorn hangt een extra feestelijk tintje. Zestig jaar geleden namelijk vormde de bouw van een theehuis de basis voor het pretpark, dat nu jaarlijks 675.000 bezoekers trekt. Het diamanten jubileum wordt op 15 juni gevierd met een midzomernachtfeest. De opbrengst gaat naar een blindenproject in de Derde Wereld. In Zwitserland wordt dit jaar begonnen aan het uitzetten van een 2.300 kilometer lang, volledig bewegwijzerd fietspadennet dat in 1998 moet worden geopend. Het in 1992 bij het "Velobüro Olten' geboren idee is overgenomen door de vorig jaar opge richte Stichting Veloland Schweiz (SVS), een samenwerkingsverband waarin de meeste grote Zwitserse toeristische organi saties zich hebben gevonden. De stichting staat onder voorzitterschap van de direc teur van de Tour de Suisse, Hugo Steineg- ger. Het plan is onder meer omarmd, omdat de SVS Zwitserland een 'jonger en sportie ver imago' wil geven. Ook het milieuvrien delijke karakter van het op deze wijze va kantie houden en het succes van de al lan ger bestaande drie-landen rijwielroute rondom de Bodensee en het twee jaar ge leden gereedgekomen traject Thun-Bern, hebben tot de realisering van het idee bij gedragen. Om goed beslagen ten ijs te ko men zijn er uitgebreide studiereizen ge maakt naar onder meer Nederland en Oostenrijk. Dat laatste land scoort sinds enige tijd geweldig met bijvoorbeeld de Donau Radroute. Het plan waarvoor dezer dagen de eerste spade de grond ingaatvoorziet vooralsnog in vier grote trajecten: één langs de Rhone en de Aare, één door het 'lage' gedeelte van de Jura, één van het westen naar het oosten (dwars door het Berner Mittelland) en één van het noorden naar het zuiden (Bazel-Chiasso). Die laatste route belooft verreweg de meest spectaculaire te worden. Het ligt in de bedoeling grotendeels ge bruik te maken van reeds bestaande we gen. Maar gezien de nog steeds toenemen de verkeersdruk en het in Zwitserland bui tengewoon populaire weekend-motorrij- den zullen hier en daar aparte rijwielpaden moeten worden aangelegd. Grootste pro bleem daarin vormt een pas als de Gott- hard (noord-zuid as). Weliswaar maakt het meeste verkeer gebruik van de tunnel, maar vakantiegangers en vooral motorrij ders rijden liever over de slingerende berg weg, die naar een hoogte reikt van bijna tweeduizend meter. Om de veiligheid van de fietsers te waarborgen, ligt het daarom in de bedoeling een apart rijwielpad-op de pashoogte te maken. Grootste probleem vormt vooralsnog het feit dat voor de realisatie van het plan niet meer dan bijna tien miljoen Zwitserse Francs beschikbaar is, ongeveer veertien miljoen gulden. Maar, zo staat in het door Stichting Velo Scheweiz opgestelde rap port, het moet niet moeilijk zijn meer geld los te peuteren. Daarbij wordt vooral ge dacht aan de hotellerie en in het bijzonder aan de Zwitserse Spoorwegen. Die laatste maatschappij voert reeds een zeer fiets- vriendelijk beleid. Dat blijkt uit onder an dere de invoering van de Swiss Bike Pass (de komende zomer) die de fietser onder meer in staat stelt samen met zijn rijwiel op elk, gewenst moment op de trein te stappen. Ook kunnen houders van de pas hun bagage per trein zonder extra kosten van de ene etappeplaats naar de andere sturen. Binnenkort komt bij Zwitserland Toerisme in Amsterdam (020-6222033) een brochure uit met uitgebreide informa tie over de zich snel uitbreidende fietsmo- gelijkheden in Zwitserland. Zwitserland zal straks worden doorkruist door vier grote fietsroutes. foto zwitserland toerisme „Vroeger durfde ik nog niet in het kleinste achtbaantje. Pas in loop der jaren ben ik een echte freak geworden. Maar er zijn grenzen. Ik heb eens in Japan Hans van den Berg (51), al gemeen directeur van Avontu renpark Hellendoorn, grijpt een papiertje en schetst in grove lij nen een mechanische nacht merrie uit het Land van de Rij zende Zon. Zelfs het krabbeltje al, grijpt de toeschouwer acuut naar de strot. Van den Berg: „Eerst wordt je stoel achterover gekieperd en ga je tientallen meters omhoog. Dan stort je ondersteboven loodrecht omlaag, om vlak bo ven de grond door een tachtig meter lange pijp te wokkelen. Het is verschrikkelijk! Ik was daar met zestien Europese pret parkdirecteuren. Elf durfden er niet in. En dat zijn dus de erva ren kenners, die achtbanen moeten keuren. Die Japanse at tractie is voor mij het einde voorbij. Want geen parkdirec teur koopt een ding waar mis schien maar tien procent van de bezoekers induift Huiveringwekkend Hans van den Berg is ervan overtuigd dat de huidige gene ratie high-tech mega-attracties niet kan worden uitgebreid met nóg meer dubbele loopings, kurkentrekkers, hoefijzers en andere huiveringwekkende capriolen. „Ik denk dat we fysiek aan het einde zitten. Je kunt met men sen niet méér dingen uithalen dan er nu gedaan wordt. Méér verdragen ze niet. Als je mensen bij wijze van spreken gaat vie rendelen, dan ben je duidelijk niet meer met iets leuks bezig. Het pretgevoel wordt dan angst." Natuurlijk zullen de pretpar ken spanning blijven bieden. „Mensen willen nu eenmaal al tijd de grenzen van hun eigen angst opzoeken. Maar toen bleek dat onze 'Black Hole' zo hot was, dat er nog maar zeven tien procent van onze bezoe kers in stapte, hebben we die baan weggehaald. Bij onze hui- Hans (links) en Ben van den Berg in hun pas gerenoveerde 'Rioolrat', een van de populairste attracties in Avonturenpark Hellendoorn. foto cpd dige 'Tornado', waarin je twee keer over de kop gaat, zegt zes tig procent: daar ga ik niet in, ik kijk wel uit! Dat is voor mij de grens." Zelf is Hans van den Berg gecharmeerd van zijn 'Ca nadian River', ooit de eerste wildwaterbaan van Nederland. „Daar kan bijna zonder restric tie iedereen in: kinderen, maar ook opa's en oma's van 80. En toch veroorzaakt die wildwater baan vlinders in je buik." Het zoeken naar de juiste ba lans tussen wat het publiek nog wel en nét niet meer leuk vindt, is volgens Hans van den Berg het moeilijkste van een vak, dat hij leerde bij zijn vader. Pa Van den Berg startte in 1936 het theehuis 'Ons Ideaal'. In de tuin een wipwap, draaimolentje en schommel voor de kinderen. Meer niet. Maar befaamd om z'n uitzicht. In de jaren vijftig week het thee huis voor pleisterplaats 'De Elf Provinciën'. Die genoot enige faam door de sprookjestuin: een verzameling huisjes en vitrines waarin stofzuigermotortjes een bonte stoet etalagepoppen le ven inbliezen. Op 12-jarige leef tijd bestierde Hans van der Berg er de frietkraam; na zijn dienst tijd, ontsloeg zijn vader de man die de toiletten schoonmaakte, zodat zoonlief die klus er 's och tends nog even kon bijdoen. „Ik ben hier vanaf de middenstip begonnen." Doorbraak In 1978 besloot Hans van den Berg samen met twee broers, onder wie de huidige technisch directeur Ben (44), de sprook jestuin uit te bouwen tot een modern park met een eigen ge zicht. Nederland had op dat moment twee grote pretparken: De Efteling en Ponypark Slagha ren. Avonturenpark Hellen doorn moest daar dus niet op lijken. Van den Berg wilde de nostalgische sfeer van de oude uitspanning bewaren. De grote doorbraak kwam in 1982 met de opening van de eerste wildwa terbaan in Nederland. Het aan tal bezoekers verdubbelde in één seizoen naar 400.000. Daar mee nestelde het Avonturen park zich definitief in de eredi visie van de Nederlandse dagat tracties. De afgelopen vijftien jaar bouwde Avonturenpark Hellen doorn twintig attracties. Min stens één per jaar dus. Die groei van het attractie-aanbod is on der meer nodig om de capaci teit te vergroten en zo de wacht tijden binnen acceptabele gren zen te houden. Aan niets heeft Koning Klant een grotere hekel. „Een half uur in de rij staan bij een topattractie als de Canadian River is voor ons het maximum. Daarom investeren wij dit jubi leumjaar 2,5 miljoen in de Rioolrat. Die achtbaan in het donker, met de Parijse riolen als thema, is zo populair, dat de ca paciteit te klein werd. De nieu we versie is vier keer zo groot". Nederland telt nu ongeveer honderd pretparken, vooral kleine. Die hengelen allemaal in dezelfde vijver. Elk jaar worden ongeveer 29 miljoen bezoekers aan de haak geslagen. Dat aantal groeit nog maar met mondjesmaat. De winst van het ene park gaat dus ten koste van het andere. „We kussen eikaars vrouwen, maar we stelen eikaars klan ten", zo typeert Hans van den Berg de 'Club van Elf, waarin de grootste attracties samen werken. Maar van eerlijke con currentie ligt hij niet wakker. „Dat moet je maar laten zien, dat je beter bent dan een ander. Maar wat niet mag gebeuren is, dat de overheid belastinggeld in parken als Archeon en het Veenpark stopt en garanties af geeft. Dat is valse concurren tie." Op de vraag welke nieuwe at tracties hij in de toekomst in de concurrentiestrijd gooit, ant woordt Hans van den Berg met een veelbetekenend stilzwijgen. Hij wil alleen kwijt, dat hij zijn attracties meer en meer wil groeperen rond thema's, bij voorbeeld Parijs en Mexico. Voor virtual reality en andere computergestuurd amusement is daarin geen plaats. „Ik ben niet zo gecharmeerd van al die videotoestanden, want die zijn maar voor één persoon tegelijk. Pret beleef je met elkaar. Samen lekker gillen in een achtbaan is leuker dan in je eentje wat staan bewegen met een videohelm op." nder bagage wandelen. Het zware werk wordt opgeknapt door foto pr

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 31