Melkertbanen vullen ontslag op Rank Xerox in arbeidspool Binnenland iar ging na ontslag idoor met ontucht Zeeleeuwen stelen de show Kinderen veroorzaken bosbrand Keukenhof bloeit alleen in de kas Nieuw Bernhard-boek bevat vooral geruchten en oud nieuws Onderzoeker ontdekt 'graancirkels' in ijs Frank Lloyd Wright bij CASANU 2e Paasdag 8 april exposeren wij de complete kollektie meubelen van de beroemde Amerikaanse architekt Frank Lloyd Wright in onze showroom aan de Rijksstraatweg 8 Bennebroek. 023-5845141 geopend van 13.00 tot 18.00 uur Expositie duurt t/m 12 mei. APRIL 1996 n vinden botten in nieuwe wijk nde kinderen hebben in de nieuwbouwwijk Ter roningse Bedum menselijke resten gevonden. Ze ibere vondst in grond die daar recent door de ge- tort. Onderzoek van de botten heeft inmiddels uit je stoffelijke resten afkomstig zijn van de rooms- graafplaats in Bedum. Volgens burgemeester i de botten uit een oud graf. Het bestuur van de be ad opdracht gegeven grond af te graven. Per onge- lleen oud graf geruimd. Everts vermoedt dat ver- -^deren resten mee naar huis hebben genomen. Hij op hier navraag naar te doen en botten in te leve- iilitiebureau. De menselijke resten worden herbe- Jöek naar welzijn vee ^letenschappers en het ministerie van Landbouw ijDnderzoqken onder welke omstandigheden dieren elen. Daarbij zullen zij echter rekening houden m§t 'jche belangen van de veehouder. De Nederlandse poor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) en het t hebben dat gisteren bekendgemaakt. Het onder- Et 2002 en gaat twaalf miljoen gulden kosten. Vol- JP overschrijdt de jacht naar economisch efficiënte rüe grenzen van het aanpassingsvermogen van die- "Tbr deze in een aantal gevallen afwijkend gedrag ver- Jeren lijden vooral aan stress, maar lopen ook groei- ppp of hebben problemen met de voortplanting. ij aanrijding auto en trein O 23-jarige inwoner van Ommen is gisteren bij een fissen een trein en een auto om het leven gekomen, ■gebeurde op een met knipperlichten beveiligde fesen Ommen en Dalfsen. Het slachtoffer reed met j|en de zijkant van een passerende passagierstrein. vinden vliegtuig uit WO-2 yolendamse duikers hebben met behulp van vissers Jneer het wrak van een Brits vliegtuig opgespoord ■vermoedelijk nog drie stoffelijke overschotten en Iheid munitie bevinden. Het gaat vrijwel zeker om Itorige Lancaster-bommenwerper uit de Tweede We- JDat heeft bergingsofficier van de Koninklijke Lucht- Itein Van den Berg gisteren bevestigd. Het wrak ligt Jrdkant van het IJsselmeer. Als duidelijk is over welk jkrelke bemanning het gaat, wordt besloten of het wrak Vordt. De Britse marine is ingeschakeld om naspeu- pen aan de hand van de motornummerplaat van het ft: Dader wil schoon schip maken icht if ANP "/wvoiticht verdachte aard- eraar van de Amers- •n scholengemeenschap ?em-irès heeft zich ook na e theg in 1993 nog vergre- "atie.pngens die les van n Fra?n gehad. De politie akshjke aanwijzingen te it de verdachte van met vorig jaar on- met ver- (minderjarige) jon- slachtoffers hebben ïdaan. De 45-jarige deze zaken bekend, vste feiten zijn extra )r de leiding van de I-gereformeerde toch al zwaar onder nen liggen omdat ze ïstijds in de doofpot fs een aantal oudefs Tffers werd onwetend verj Journalist Cees van oud-leerling van de knJÉacht de affaire voor n~":een aantal weken te llet licht. Rector Van 1 ^>p zag zich genood- ,aa*ïijk terug te treden, in iemg van een extern on- aar de hele gang van tle* ik twee bestuursleden iet veld. 1 heeft deze week vier 8 intgezeten, maar is weer voeten. De rechter- °'"iris stelde hem don- te' 'qrmeel in bewaring ekorste dat besluit ver- onmiddellijk. Voor zijn dat de ex-leraar hikbaar houdt voor de k" tl meewerkt aan een gisch onderzoek. Hij is teruggegaan naar de e hem behandelt, zegt caat. :hter-commissaris be- a" assen een gerechtelijk te ik in te stellen. De le- dt ervan verdacht ja- Tntucht te hebben ge pleegd met zeker achtttien mannelijke leerlingen. De poli tie hoorde tot nu toe twintig ge tuigen. Volgens advocaat Bouw man, waren dat vooral de jon gens die „op het lijstje van de rector stonden. De schoollei ding had destijds hun namen genoteerd onder de toezegging dat ze niet aan de grote klok zouden worden gehangen. Ik weet zeker dat een aantal van hen het strontvervelend vindt dat die afspraak is geschon den". De ex-leraar heeft gezegd dat hij schoon schip wil maken. Hij komt echter pas met namen op de proppen als hij zeker weet dat de slachtoffers in kwestie dat goed vinden. Daartoe plaatste zijn advocaat deze week een oproep in het Neder lands Dagblad, een christelijke krant die in streng gereformeer de kring veel gelezen wordt. „Slachtoffers die hun zaak wil len ophelderen, kunnen op een bekentenis rekenen. Maar mijn cliënt is ook bereid om dingen uit te praten. Er zijn een hele boel gradaties van vrijwilligheid en aanleg. Het is onzin óm alle zaken over één kam te scheren. Er zullen ook jongens zijn die het verleden willen laten rusten en er geen behoefte aan hebben hun verhaal aan de politie te vertellen", zegt raadsman Bouwman. De advertentie leverde tot nu toe wisselende reacties op. Bouwman: „Er hebben bij voor beeld ongeruste ouders gebeld om te vragen of hun zoon in het verhaal voorkomt. Ook waren er boze telefoontjes van mensen die de oproep intimiderend vin den voor de slachtoffers. Dat heeft me wel verbaasd. Ik denk dat zij de bedoeling niet goed begrijpen." Bouwman wil niet zeggen hoeveel slachtoffers al op de oproep hebben gerea geerd. rhenen anp Drie jongens die met lucifers speelden, hebben gistermiddag tussen Veenendaal en Eist (ge meente Rhenen) een bosbrand veroorzaakt. Het trio heeft dat bij de politie toegegeven. Door de brand werd ruim vier hectare bos verwoest. De brandweer rukte met groot ma terieel uit. Aanvankelijk leek het om een klein brandje te gaan. Gaandeweg breidde de vlam menzee zich uit tot een gebied ter grootte van ongeveer tien voetbalvelden. De brandweer rukte met tien voertuigen uit. Uit voorzorg werd de weg tussen Veenendaal en Eist tijdelijk afgesloten. In de buurt van de brand bevonden geen woningen of bedrijven. De jongens zijn 8, 10 en 14 jaar oud. De politie hield hen op aanwijzing van omstanders in de omgeving van de brand aan. Vakantie naar Turkije kost 16 gulden meer 'Flexibele werknemer krijgt vast contract' Rotterdam De eerste paasdrukte was gisteren al te bemerken in de Rotterdamse diergaarde Blijkdorp. Voor het voeren van de zeeleeuwen verdrongen zich vele bezoekers rond het bassin. Een reiger poogt tussen de zeedieren ook nog een visje te verschalken. foto anp paul stolk Thuishulp Ensche'de ontslaat honderden mensen, langdurig werklozen aan de slag Thuiszorg Enschede-Haaksbergen, die 225 van de 1600 medewerkers ontslaat, neemt vijftig vrouwen aan in het kader van de regeling voor Melkertbanen. Melkertbanen zijn bedoeld om langdurig werklozen ervaring te laten opdoen om hen meer kansen op de arbeidsmarkt te ge ven. Medewerkers van de thuiszorg wie ontslag is aangezegd, zijn over deze gang van zaken zeer teleurgesteld. „Wij moeten er uit en worden werkloos, terwijl Thuiszorg andere werklozen aan de baan helpt", stelt A-hulp Albers, die moet vertrekken bij de organisatie. Albers was zelf een werkloze bijstandsmoeder, totdat ze na een twee-jarige op leiding als volwaardige thuis hulp aan het werk kon bij Thuiszorg Enschede-Hengelo. „Nu dreig ik weer in een bij standsituatie te komen. Wie weet krijg ik dan wel een Melkertbaan om - voor een veel lager inkomen - weer aan de slag te komen. Ja, dat is erg zuur." Directeur Van der Eijk kan zich de reactie van Albers 'en haar collega's die moeten ver dwijnen, heel goed voorstellen. Maar hij vindt dat hem niets valt te verwijten: „De uitvoering van het project voor de Melkert banen is medio vorig jaar ge start. Op dat moment was er nog geen sprake van een drasti sche inkrimping van het perso neelsbestand." Het creëren van de Melkert banen staat geheel los van de ontslagmaatregel. Van der Eijk: „De ontslagen vallen omdat we door ander beleid van de rijks overheid zijn gedwongen dras tisch te snijden in ons budget. De Melkertbanen worden door het Rijk via een andere lijn gefi nancierd. Dat drukt niet op on ze begroting." Omdat de Melkertbanen zijn bedoeld om mensen werkerva ring te laten opdoen, kunnen ze volgens Van der Eijk niet de werkplek bezetten van de hul pen die ontslag krijgen. „De mensen met een Melkertbaan doen bij ons eenvoudig werk zo^ls het doen van boodschap pen. Andere werkzaamheden verrichten ze zo nodig onder begeleiding." Albers is daar weinig gerust op: „De werkdruk bij de thuis zorg neemt alleen maar toe. Ik moest zelf eerst vier gezinnen in een tijdsbestek van twintig uur helpen, nu zijn dat er zeven. Bij zo'n ontwikkeling is de verlei ding groot mensen met een Melkertbaan zoveel mogelijk in te zetten. Ook voor werk dat door de ontslagen medewerkers is gedaan." Om haar cliënten zo min mo gelijk te laten lijden onder de gevolgen van massa-ontslag, wil Thuiszorg Enschede-Haaksber gen ongeveer honderd alpha- hulpen aantrekken. Die zijn goedkoper dan de A-hulpen die nu de laan worden uitgestuurd. Ontslagen medewerkers komen voor de functie van alpha-hulp in aanmerking. Nederlanders die naar Turkije reizen, moeten vanaf 1 mei be schikken over een visum. De kosten bedragen 10 dollar (16 gulden). Het is ook mogelijk het van tevoren aan te schaffen bij het consulaat in Nederland, maar dan is het duurder: 39 dol lar (64 gulden). De ingangsdatum van 1 mei, vlak voor het zomerseizoen, heeft tot gevolg dat vrijwel alle toeristen met de extra kosten te maken krijgen. Jaarlijks gaan meer dan 100.000 Nederlanders op vakantie naar Turkije. Een woordvoerder van de branche organisatie voor de reiswereld ANVR kon niet zeggen welke gevolgen de visumplicht heeft voor het toerisme naar dat land. De visumplicht van Turkije voor Nederlanders volgt op het besluit van Nederland om Tur ken 50 gulden te laten betalen voor het Nederlandse visum. Tot 5 april was het visum voor naar Nederland reizende Tur ken gratis. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken had eerder al meegedeeld dat de plicht van een niet-gratis visum eraan stond te komen. Het wordt al gemeen gezien als een vergel dingsmaatregel voor de nieuwe Nederlandse regeling. De Noord-Limburgse bedrijven Rank Xerox, Océ (kopieermachines) en Inalfa (schuifdaken) willen per 1 juni een eigen arbeidspool oprich ten. In de pool krijgen honderd flexibele werknemers een vaste baan. Op afroep kunnen ze te werk worden gesteld in een van de deelnemende bedrijven. Volgens directeur personeels zaken Litjens van Rank Xerox levert de constructie voor zowel de bedrijven als de werknemers grote voordelen op. „Wij kun nen de mensen langer in dienst houden dan de voorgeschreven wettelijke norm van een jaar zonder hun een vast dienstver band te hoeven aanbieden. Dus verliezen we geen productietijd meer door steeds nieuwe uit zendkrachten te moeten oplei den." De arbeidspool is voor de werknemers maatschappelijk zeer interessant, zegt Litjens. „Ze krijgen een vaste baan, bouwen pensioen op, komen nu wel voor een hypotheek in aanmerking en maken gewoon aanspraak op alle emolumenten die bij een vaste baan horen." De honderd krachten komen in dienst van een uitzendbu reau. Litjens: „Dat staat garant voor het werk. Wij kunnen slechts garanties voor werk voor twee, drie maanden vooruit ge ven. De opzet is dat door de in- leenconstructie de mensen con stant bij een van ons aan de slag zijn. Mocht dat niet het geval zijn, dan kan het uitzendbureau ze gewoon op een andere ar beidsplaats inzetten." De vakbonden zijn vanaf het begin bij het idee van de drie bedrijven betrokken. Volgens Litjens komen geschoolde hef truckchauffeurs, operators, se cretaresses, testers en assem blage-medewerkers in eerste in stantie in aanmerking voor de inleenconstructie. Op dit mo ment wordt nog onderhandeld met twee uitzendbureaus. „Die zijn zeer enthousiast over ons plan", aldus Litjens. „Dat plan gaat ook beslist van start." lisse De Keukenhof maakt zich op voor wat traditie getrouw de hoogtijdagen voor de Lissese bloembol lententoonstelling zijn. Tijdens de komende Paasda gen verwacht de bloementuin om en nabij de 50.000 bezoekers. Die zullen een nog prille voorjaarstuin te zien krijgen, waar naast de eerste crocussen en sneeuwklokjes de narcissen voorzichtig de kop op steken. In de paviljoens echter, waar het klimaat door mensenhand wordt beheerst, is al een enorme bloe menpracht te zien. Extra attractie tijdens dit weekein de is de Paashaas die de 'vroege vogels' in de Keu kenhof helpt met paaseieren zoeken. foto loek zuiderduyn "CtSLAAPKA M ERS verwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof ecialisten in nachtrust BREDA BARENDA GRUTTERINK De historicus Kikkert heeft wel een beetje moeten leuren, maar hij heeft nu toch een uit gever gevonden voor zijn boek over prins Bernhard, Crisis op Soestdijk. De uitgeverij De Pa pieren Tijger in Breda, bekend van de anti-Soeharto-pamflet- ten van Willem Óltmans, brengt het volgende week op de markt. De roddelpers stortte zich er al eerder op, want Kikkert zou onthullen dat de deze winter toch al zo geplaagde prins twee zonen in Londen heeft. Het lijkt echter niet meer dan een gerucht en Kikkert geeft niet eens namen. „Dat vond ik niet nodig. Ik geef het alleen als een voorbeeld van de onge bonden levensstijl van de pnns. De historicus meldt dat de nu 84-jarige prins in de oorlog in Londen ene lady Ann Or Le wis ontmoette. Dit zou 'niet zonder gevolgen' zijn geble ven. Er wordt 'een van Bern- hards Britse schaduwen' opge voerd. Die zegt: „Toen hoorde ik van mijn collega Louis Vere- ke dat er geen sprake van één zoon, maar van twee zonen zou kunnen zijn. Vele jaren la ter heb ik nog eens geïnfor meerd naar de verdere lotge vallen van deze oorlogskinde ren. Bernhards zonen bleken oppassende huisvaders te zijn geworden. Ze begaven zich el ke ochtend met een voorstad- trein naar de Londense City om daar het dagelijks brood te gaan verdienen. En verder wensten ze alleen maar met rust gelaten te worden". Kik kert zegt dat zijn bronnen 'zeer betrouwbaar' zijn. Verder bevat het boek weinig nieuws. Kikkert heeft een aan tal oude publicaties, waaron der boeken van hemzelf, nog eens op een rijtje gezet en daar zijn eigen conclusies aan ver bonden. Zo vertelt hij nog eens dat er mogelijk plannen zijn geweest om Bernhard tijdens de bezetting stadhouder van de Duitsers te maken. Volgens Kikkert heeft de metgezel van Bernhards moeder prinses Armgard, ene Pantchoulidzew, daarbij een rol gespeeld. „Pantchoulidzews rol als Ra- spoetin-op-afstand werd des te duidelijker rond de meidagen van 1940. Aan de vooravond van de Duitse overval op Ne derland diende hij bij zijn Ab- wehr-superieuren een curieus plan in: als Bernhard het vqor elkaar kreeg dat het Neder landse leger geen tegenstand bood, zou aan de prins de functie van rijksstadhouder worden aangeboden. De luite nant-kolonel Von Bentivegni, een vroegere Abwehr-officier, onthulde deze sensationele bijzonderheid in 1956." Toen speelde de Greet-Hof manskwestie, die volgens Kik kert gebruikt is als afleidings manoeuvre, uitgevoerd door een heel netwerk om de prins heen. Die was volgens Kikkert ook bedoeld om de prins zijn positie als president van de Bilderberg-conferentie te laten behouden. De prins was zeer op deze functie gebrand en was destijds 'zeer gespitst op incidenten, berichten, geruch ten en onthullingen die zijn goede naam zouden kunnen aantasten', aldus de historicus. dronten gpd Nog ver voordat het graan op de akkers staat, zijn de eerste 'graancirkels' van dit seizoen al bij graancirkel-onderzoeker Herman Hegge uit Dronten aangemeld. Hegge publiceerde vorig jaar een boek over het raadselachtige fenomeen, dat in 1994 voor het eerst op grote schaal in Nederland opdook. Net als in Engeland kwamen de meeste meldingen tussen mei en augustus - de maanden waarin een afdruk in de gewas sen het beste zichtbaar is. In het blad 'Frontier 2000' dat door een stichting in Dronten wordt uitgegeven, meldt hij echter dat er de afgelopen win ter ook cirkels zijn gesignaleerd. Wandelaars in Enschede von den op tweede kerstdag bij Het Rutbeek (in de buurt van En schede) in het ijs van de grote vijver twee perfecte ringen, die 100 meter van elkaar lagen en ondanks de bittere kou niet wa ren bevroren. Volgens Hegge hadden de cirkels een doorsne de van dertig meter. Ze lagen hemelsbreed 1500 meter van de plek op de Usseler Es waar eer der al graancirkels zijn aange troffen. Via het 06-aanmeldnummer in Dronten kwam in februari ook een melding uit Brabant. In het gras van een weiland wer den twee cirkels gevonden (van 3.5 en 2.5 meter) die met een smalle strook van acht meter lengte met elkaar waren ver bonden. Het vijftien centimeter lange gras was geplet, geel en verdord.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3