Sport 'Die leeuw op je borst maakt een 'ander mens van je' 'Echtere televisie bestaat er niet' Conditietest MERDAG 6 APRIL 1996 y*{~ Amateurs zijn gek op Oranje De bestemming is Engeland, dus is het oppassen geblazen. Maar al wat er in de bagage zit van het Nederlands amateurelf tal, een stukje eerlijk Nederlands koeien- vlees is er niet te bekennen. Nee, dan doen die Russen en Duitsers het bij het EK-voetbal anders. Die nemen karren vrachten vol 'eigen' runderlappen en bief stukken mee, bang als ze zijn dat iemand plotseling de bal midden in de wedstrijd naar de verkeerde man schuift. Wel hebben de Oranje-amateurs, op reis voor een heuse interland tegen Engeland in het landelijke Irtlingborough, een dok ter meegenomen. Die vindt dat hectische gedoe om de gekke koeienziekte maar la riekoek. Maar als hij de spelers 's avonds voor de keus stelt of ze vlees of vis willen dan willen er dertien van de zestien vis. De bal en Creutzfeldt-Jakob houden de voetballers in een wurgende greep. Ze zijn allen verzot op het biefstukje, maar ze ne men het zekere voor het onzekere. Ach, f eens in je leven moet je een forelletje heb ben geproeft. De volgende dag staat er vlees of kip op het menu. Massaal kiest men kip. De Engelse kok vindt het maar gek. Die blijft met al dat vlees zitten. Wat mankeert er nu ineens aan hun beef? Maar goed, als de 'dok' zegt dat er kip moet komen dan komt er kip. De ama teurvoetballer is voor even koning. Het Nederlands amateurelftal is weer eens op reis. Voor het laatst gebeurde dat vier jaar geleden naar Nieuw Zeeland. Vo rig jaar speelden de mannen van bonds coach Ron Groenewoud sinds di$ trip een ontmoeting tegen Engeland (0-0) in Aals meer. Afgelopen dinsdag (3-1 voor de En gelsen) volgde, zeg maar, de return. Wanneer de volgende wedstrijd is? Dat kan niemand zeggen. De bondscoach niet en evenmin zijn rechterhand Puck Settels. Deze 56-jarige regeldame, officieel de elf talsecretaris, vormt het kloppend hart van de Oranje amateurs. Ze brengt de' 'jon gens' nog net niet naar bed. Voor de rest heeft ze de touwtjes strak in handen. Als Pascal de Bruijn (Holland) twee warming- up-shirtjes te weinig heeft ingeleverd (als aanvoerder heeft hij de verantwoordelijk heid over de kleding), dan zijn de rapen gaar. Ze achtervolgt hem net zo lang, tot dat de ontbrekende stukken boven water komen. Regeldame Dat doet ze al meer dan twintig jaar. Niet alleen de amateurs, maar ook de dames en jeugdelftallen hebben te maken met het 'schrikbewind' van Puck Settels. Vliegt er een elftal uit, Puck Settels vliegt mee. Ze doet het met liefde, alleen lust ze geen pasta's meer. Doodgegooid met dat geliefde sporteten, heeft ze besloten om nooit meer een Italiaanse sliert naar bin nen de slurpen. Een stukje Engelse kaas, dat is veel lekkerder. Als de bondscoach nog niet aan het ont bijt is verschenen, weet ze waaraan dat ligt. ,,Ron heeft nogal veel tijd nodig om zich op te tutten". Ron Groenewoud kan lezen en schrijven met zijn regeldame. Hij hoeft maar te knikken het wordt geregeld. Training om zeven uur? De bus staat ge reed, de ballen liggen klaar en de veldver- lichting brandt. Groenewoud en Settels vormen al veer tien seizoenen een koppel. Ze zwierven met de amateurs naar Singapore, Irak, Ne derlandse Antillen, Australië, Nieuw Zee land en China. Die laatste trip heeft Groe newoud nog helder op het netvlies staan. „Volle stadions man, ongelooflijk. Bij vijf wedstrijden kwamen er 200.000 mensen kijken, de tv was erbij, die Chinezen lagen een dag in de rij voor een kaartje. Je kunt je dat nauwelijks voorstellen, maar het is wel allemaal gebeurd." Die tripjes keren nooit meer terug. Vroeger droegen de amateurs de olympi sche gedachte uit, konden daarom kiezen uit talloze aanbiedingen, maar sinds 1986 de (jonge) profvoetballer welkom is op het speeltje van Juan Antiono Samaranch, heeft het Nederlands amateurelftal moeite om een tegenstander te vinden. Wat heeft het in stand houden van dit fenomeen dan nog voor zin? Kom met de ze vraag niet aan bij de voetballers e'n bondscoach. Groenewoud: „Vergeet niet dat de amateurs de grootste achterban bij de bond hebben. Hoeveel KNVB-elftallen zijn er niet voor de profs, die een zeer se lect groepje hebben? Het bestuur ama teurvoetbal is van mening dat er een ver tegenwoordigend elftal moet zijn en dat gebeurt dan ook." Dat er nauwelijks tegenstanders te vin den zijn, is weer een ander verhaal. De uitwisseling met Engeland kwam als een geschenk uit de hemel. Er zijn plannen om tot een zelfde uitwisseling te komen met Schotland, Ierland, Wales en de Scan- divische landen. Puck Settels heeft per fax vanuit Zeist de voetbalbonden van die landen bijkans gesmeekt om een wed strijdje te spelen. Ze kreeg geen eens ant woord. Het meegereisde bondsbestuurslid Tom van der Hulst: „Je moet ze ook niet faxen, je moet ze bellen." Ron Groenewoud zal het allemaal niet meer meemaken. Per 1 januari 1997 neemt de nu 59-jarige oefenmeester af scheid van de KNVB. Er komt dan een ein de aan een dienstverband van 24 jaar, uniek in de Zeister historie. Groenewoud is trainer geweest van FC Groningen (toen nog GVAV), Heerenveen, Sparta en Hel mond Sport. Bij Velocitas speelde hij een aantal jaren als profvoetballer in de twee de divisie. Hij had graag hoger willen spe len. „Maar dat mocht niet van mijn vader. Ik wilde als 18-jarige jongen naar GVAV. Hij zei: je bent begonnen bij Velocitas en daar blijf je gewoon spelen. En dat deed je gewoon." De tijden zijn een tikkeltje veranderd. Ook voor Ron Groenewoud. Hij heeft alles in Zeist onder zijn hoede gehad, behalve de Grote Jongens. Groenewoud: „Ik heb samen met Rob Baan twee keer bij Oranje gezeten, omdat Kees Rijvers was wegge stuurd. Cyprus uit en IJsland thuis, twee keer gewonnen. Ach, ik ken mijn kwalitei ten. Om bij het Nederlands Elftal te ko men moet je een enorme bagage hebben. Zeven amateur-internationals uit de regio op weg naar Engeland: voorste rij: Pim Langeveld (rechts) en Dennis lliohan; middelste rij: Gert Aande- wiel (links), Johan Vogelaar (midden) en Kenneth Braaf (rechts): achterste rij: Peter Kruit (rechts) en Guido Smits (links), foto kees van hoogdalem Dat ik geen bondscoach ben geweest, er vaar ik niet als een gemis. Het leven dat ik leid, vind ik heerlijk. Lekker rustig. Straks ga ik reizen maken. Ik ben gek op alles dat met de Tweede Wereldoorlog heeft te ma ken." Binnen het amateurteam geniet Groe newoud respect. De spelers spreken hem aan met" trainer en onderwerpen zich aan zijn gezag. Groenewoud heeft het in prin cipe makkelijk, want de spelers vinden het prachtig om voor het Nederlands ama teurelftal uit te komen. En het is een etala ge. Zes van de selectie hebben al onderdak bij een profclub. Als de geruchtenstroom serieus genomen moet worden, volgen er nog meer. Zuid-Afrika Rob Hilbers, doelman van IJsselmeervo- gels, speelt volgend seizoen bij FC Gronin gen. Daarvan baalt Mark Wotte, de nieu we roerganger van FC Den Haag, stevig. „Hilbers heeft ons in de maling geno men." Hilbers daarop: „Het was me alle maal te vaag." De Amersfoorter is geboren in Zuid-Afrika. Hij onderneemt pogingen om een paspoort van dat land in bezit te krijgen. Want: „Ik wil op het hoogste ni veau keepen. Het lijkt me schitterend om voor dat land op een kampioenschap te spelen." Kortom, iedereen is dus gek met Oranje. Scheveninger Sjaak Polak, straks eigen dom van Feyenoord en gestald bij Excel sior, bloedserieus: „Het is die leeuw op je borst waar het om gaat." Groenewoud bezoekt heel veel ama teurwedstrijden zelf. Maar is voornamelijk afhankelijk van informatie van andere trainers om tot een selectie te komen. Groenewoud heeft een omvangrijk net werk opgezet. In deze regio hebben de trainers van de zaterdagtoppers contact met Groenewoud. Voor de interland tegen Engeland is 'Katwijk' vertegenwoordigd met zes spelers en Lisse met één (Braaf, Langeveld en Vogelaar van Katwijk, Aan- dewiel, Smits en Kruit van Quick Boys, lliohan van FC Lisse). Het zegt veel over de sterkte van de Bollenstreek-liga. Ze beseffen het nauwelijks, maar Pim Langeveld, Dennis lliohan, Peter Kruit en Johan Vogelaar keren vanwege de over stap naar de profs niet meer terug in Oranje. Vogelaar hoort op de middag voor de wedstrijd dat hij niet in de basis zal starten. Als hij even later op de kamer ligt met zijn maatje Pim Langeveld, dan vallen de schilderijen van de muur. Zo kwaad en teleurgesteld is Vogelaar over zijn plaats op de bank. Kenneth Braaf: „Je staat er niet zo bij stil als je zelf speelt, maar ik kon me de woede van Johan wel voorstellen. Als je eenmaal op dat veld staat, je hebt dat Oranje-shirt aan en je hoort dat volkslied, man, dat gaat er wel wat door je heen hoor. Die leeuw op je borst maakt een ander mens van je." Dat speciale gevoel ging echter snel over bij de Rotterdammer. „Ik speelde gewoon slecht. Dan'is het hard als je voor de rust wordt gewisseld. Spelen voor Oranje is Biertje Het is een paar uur na de wedstrijd in het spelershotel. Een enkeling pakt een bier- 'tje, sommigen een baco (rum cola), een ander een cola puur. De nacht dient zich aan. Een zoektocht naar vertier levert niks op. Het dorp Rushden ligt al op een oor. De wedstrijd is nog niet vergeten. Pim Langeveld zegt 'dat-ie nog nooit zoveel heeft gelopen'. Hij is doodmoe, maar de kaartplicht roept. Poker is een geliefd spel letje bij de spelers van de w Katwijk. Het gaat er eerlijk aan toe, in de mouwen zijn geen azen verstopt. Dennis lliohan, toekomstig voetballer van FC Den Haag, maakt zich op voor een korte nacht, want de volgende dag rinkelt om half zeven de wekker. „Normaal ge sproken lig ik er al om 10 uur. Ik ben doo dop." lliohan begon als bankzitter, maar al snel mocht hij voor Kenneth Braaf in vallen. Als rechtsback, terwijl hij bij FC Lisse de gevierde man in de voorhoede is. Wat heet, lliohan is koploper in het Isostar-klassement van de beste amateur voetballer van Nederland. De oogjes van lliohan twinkelen: „Dat shirt heb ik na de wedstrijd natuurlijk niet weggegeven. Dat was ik en lijst ik in." Een medespeler: „Wassen? Ben jij gek. Dat shirt moet je met zweet en al aan de muur hangen". Rik de Saedeleer vond met de BRT goud in de Ronde van Vlaanderen Voordien had Nederland eindelijk weer eens een Elfstedentocht mogen beleven. Het TV-verslag van die Friese vorm van sportheroïek zou de derde prijs krijgen. In het Mechelse café 'Mr 100' van Raymond Ceulemans zakt Rik de Saedeleer verge noegd achterover. Hij grinnikt bij de ge dachte. „Eigenlijk was die prijs voor de Elfstedentocht ook van ons hè. Want het was de BRT-ploeg die voor de technische 'realisatie' zorgde. De regie in Friesland was weliswaar van Martijn Lindenberg, die was daar clever genoeg voor. Maar voor de beelden hadden ze ons nodig." Hij ziet het nog voor zich, hoe het toen ge gaan moet zijn. „In Nederland zijn ook vakbonden. En die zullen heus wel ge sputterd hebben toen de NOS voor de Elf stedentocht de BRT-ploeg wilde hebben. 'Daar gaat ge toch die domme Belgen niet voor vragen?' En als dat dan toch gebeurt, dan moet daar toch wel een ernstige re den voor zijn. Maar iedereen wist het. We werden overal gevraagd. Het WK in Enge land, in de Verenigde Staten, in Colorado Springs. De Amerikanen wilden de besten. En ik ben de trainer geweest van de op dat gebied beste ploeg van de wereld." Bijna was hij een ander soort trainer ge weest, die van een voetbalploeg. „Ik zat op de trainersopleiding toen de BRT met het aanbod kwam. Ik heb de goeie jceuze ge maakt. Anders zou ik nu dood zijn ge weest, gegarandeerd. Van Raymond Goet- hals, daar zei men altijd van: die gaat op de bank sterven. Maar het zijn niet dege nen die om de vijf seconden recht sprin gen en de scheidsrechter, of grensrechter willen aanvallen, die sterven. Het zijn de mannen die onbewogen zitten, zoals Cruijff en Dalglish. Dat zijn de mannen die zullen sterven op de bank." In plaats van op de bank te gaan zitten sterven, smeedde hij een BRT-ploeg die z'n weerga niet kende. „In '63 werd het menens, toen konden we voor het eerst een koers echt in beeld brengen. De Fran sen waren een jaar eerder, met Parijs- Brussel, de eersten geweest met mobiele camera's en een helicopter. Ik dacht: daar is niet veel voor nodig hè: twee motoren, twee camera's, een helikopter en ik dacht: we kunnen de beste van de wereld wor den. Het lukte." Vandaag de dag kan hij opwinden over de verkwanseling van de wielerbeelden aan de commerciële TV-stations, zoals met Milaan-Sanremo is gebeurd. „Als de regering niet ingrijpt, of de kabelexploi tanten, dan staat Jan met de pet in de kou. En als die niet in de kou staat, dan staat z'n vrouw in de kou, want dan gaat de spaarpot eraan. Pay per view, ja ja." Hij vindt dat er ingegrepen moet wor den. „Ja, bij zaken van nationaal belang moet dat. Wanneer zijn jullie nog een na tie? Als ik denk aan '88, dat Oranje wordt ingehaald in Amsterdam. Dat ongelooflij ke fenomeen, dat het zwart ziet van het volk. Dan zijn jullie nog een natie. Het zijn van die zeldzame momenten dat je samen iets kunt vieren. Sport, dat bestaat in het leven. Dat is van het volk. Johan Cruijlï heeft het Nederlandse volk duizend keer meer genoegen verschaft dan Karei Appel. Sport, dat is emotie. Waar vind je dat. In de schouwburg? Heb je wel eens mensen spontaan zien juichen tijdens een aria van Pavarotti. Nee, die mensen klappen na dien, voor zichzelf, dat ze zo cultureel zijn aangelegd." Hij is 72 nu en nog immer productief. Z'n grootste bezorgdheid is dat z'n 'jonge' geest meer wil dan z'n lijf kan verdragen. Daarom wil Rik de Saedeleer nog best wel een wedstrijdje voor de Belgische BRT ver slaan. „Maar alleen op verzoek en als ik dat zelf leuk vind." Straks op Wembley, geeft hij commentaar bij de Cupfïnal tus sen Manchester United en Liverpool. Voor de 34ste keer. „Een wereldrecord, er is zelfs geen Engelsman die dat zo vaak ge daan heeft." Maar Rik de Saedeleer, dat is niet alleen voetbal, dat is bovendien wielrennen. Sterker nog: het is juist door de koers dat hij groot is geworden. Niet als commenta tor, maar als regisseur. Welgeteld 28 keer had hij de 'realisatie' in handen-van de Ronde van Vlaanderen. Het beeldverslag van de door Eric Vanderaerden gewonnen editie van 1985 leverde hem de Gouden Palm op, een internationale prijs voor de beste TV-reportage op sportgebied. De Ronde van Vlaanderen van 1985 was zoals die moet zijn. En in beeld gebracht zoals dat moet worden gedaan. De Saede leer: „Die Ronde van Vanderaerden, dat was in de gutsende regen. Het was zoiets als de Parijs-Rbubaix die Hennie Kuiper won. Mannen die uit de bocht vlogen in het slijk op de kasseien. De Koppenberg van toen geleek op de El7 van deze win ter, toen in de mist al die auto's op elkaar vlogen. Het was een wirwar van fietsen en gevallen renners, veel paniek. En dan Van deraerden die uit de achtergrond kwam en een bandbreuk had gehad. Die beukte en beukte alles los. Er is geen echtere tele visie dan dat." Rik de Saede leer: „Johan Cruijff heeft het Nederland se volk dui zend keer meer genoe gen verschaft dan Karei Ap pel." foto gpd Waren die tweetiende van een seconde nou al het gekrakeel om John Blankenstein waard? Ja, naar de mening van scheids- rech tersbaas Hoppenbrou wer wel. Hij stelde Blankenstein op non- actief. Het bericht werd in de kranten van maandag wereld kundig ge maakt. John Blankenstein maakt voor lopig geen deel meer uit van het Nederlandse scheidsreeh ters- korps. Vorige week slaagde hij er in Zeist tijdens een conditietest niet in te voldoen aan alle eisen. Zijn aanstelling voor de wed strijd Willem II-PSV werd daar op ingetrokken. Je bent in eerste instantie ge neigd te denken, groot gelijk KNVB, want scheidsrechteren kun je nu eenmaal niet vanuit de middencirkel. Moet die Blan kenstein er maar niet met cle pet naar gooien. 'Het is alles of niets', licht overste Hoppenbrouwer in het artikel de strenge criteria toe. 'Voetbal is een professionele sport waarin professionele eisen aan scheids rechters worden gesteld. Dat laatste is nieuw voor mij. Dat er professionele eisen aan scheidsrechters worden gesteld, daar zou ikzelf niet één, twee, drie op zijn gekomen. Ik vind namelijk in tegenstelling tot de scheidsrechters zelf dat er dooi de bank genomen in het Neder landse betaald voetbal matig tot slecht wordt gefloten. Hang ze een fluitje om hun nek en je vindt in Artis chimpansees die het er beter vanaf brengen dan een aantal van 'onze'scheids rechters. Maar gelukkig zijn er ook uit zonderingen, niet zo veel, maar ze zijn er. Blankenstein is er één van. Blankenstein is een zeer goede scheidsrecli ter. Door de bank genomen de beste, vind ik. Zou ik Hoppenbrouwer zijn, dan zou ik hemel en aarde be wegen om Blankenstein nog een jaartje of wat als scheidsrechter temogen behouden. Blanken stein, onlangs 47geworden, is vanwege zijn leeftijd bezig aan zijn laatste seizoen. Hoppen brouwer, die binnenkort toch bij het hoogste scheidsreeh tersgezag te biecht moet om daar uit te leggen welke stommiteiten de KNVB begaan heeft in de zaak Jol kan dan meteen vragen of er voor onze topscheidsrechter een uitzondering gemaakt kan wor den, want toppers verdienen een uitzonderlijke behandeling. Die behandeling kreeg Blanken stein dan ook. Blankenstein vol deed tijdens de conditiedag nier aan de limiet op de 200 meter. In een korte spanne tijds moest Blankenstein twee keer vijftigen twee keer honderd meter lopen binnen een bepaalde tijd, plus daarna een Coopertest. Op één van die tweehonderds bleef Blankenstein 0'00"20 boven' de limiet. Tweetiende! Het sneeuwde, de wind stond ongunstig, er was geen haas in de koers en Blankenstein was waarschijnlijkhalfverkouden. Toch scheelde het slechts twee tiende. Ik geef u op een briefje dat iedere atleet die onder zulke omstandigheden tweetiende bo ven cle limiet blijft door het NOC *NSF naar Atlanta wordt afge vaardigd. Blankenstein niet, hem werd Willem II-PSV ontnomen en in alle kranten verschenen stukjes waarin hij om zijn 'matige con ditie' door het slijk werd ge haald. Een schande is het. Foei! Blankenstein liep de 200 meter onmiddellijk over en bleef toen wel binnen de limiet, maar kwam vervolgens op de Cooper test in hondenweer enkele me ters te kort. Hoppenbrouwer kroop meteen achter zijn schrijf machine om het persbericht te tikken, zoals hij ook al zo vlot alarm sloeg toen Jol op de hak was genomen. Ja, laat dat aan Hoppenbrouwer maar over. Was dit niet anders op te lossen geweest? Had öf bekend gemaakt clat Blankenstein ziek was en daar om zijn wedstrijd aan een ander had afgestaan, öfhad Blanken stein de wedstrijd gewoon laten fluiten en hem een andere keer die test onder normale omstan digheden nóg eens afgenomen (wat inmiddels is gebeurd) öf had er in het geheel geen drukte om gemaakt, want of een scheidsrechter goed of slecht fluit hangt niet van tweetiende af. Frank Snoeks is ver slagge ver van Studio Sport

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 25