te veel verplanten Tuinieren Gazon binnen de perken I ZATERDAG 6 APRIL 1996 Met de kortgeleden s V^l i geïntroduceerde'Ga- zonette' van Sun ware zijn pad, perk, border en gazon netjes en blijvend van elkaar te scheiden. Het op de scheidingslijn in de grond steken van de steenrode, 25 centi meter lange, kunst stof elementen is alles wat daarvoor nodig is. De opstaande rand houdt los tuinmateri- aal zoals aarde, turf molm of grind daar waar het hoort. En met de vlakke, aan het gazon grenzende, zijde komt een strak ke en gemakkelijk in stand te houden ga- zonrand tot stand. Door er tijdens het maaien over te rijden worden ook de ran den netjes gemaaid. Het bijwerken met graskantenschaar of strimmer wordt dus over bodig. Het 10 cm. hoge schot waarmee het element in de grond is gestoken, houdt het stevig op zijn plaats en voorkomt ongewenst wortelen van de grasplanten. De 'stenen' kunnen behalve recht ook in bochten worden gelegd. Voor hoeken van 90 graden zijn hoeke lementen verkrijgbaar. Een set van tien stuks kost 32,95, een set van vier hoekelementen kost 7,95. De Gazonette is te koop bij de betere tuincentra. TUINBOEKEN Inheemse planten Peter Buising breekt een lans voor de inheemse tuin. Vol met planten die hier van nature thuishoren. Ze zijn mooi en hebben een grote aantrekkings kracht op insekten als hom mels, bijen en vlinders. Boven dien, zo stelt de enthousiaste auteur, kunnen we op deze ma nier een beetje goedmaken, wat we met onze verstedelijking hebben vernield. Toepassing van heemplanten is een vorm van 'natuurlijk tuinieren' die zich in een groeiende populari teit mag verheugen. In het boek is naast een algemeen deel, een beschrijving van de soorten en veel praktische informatie óp- genomen. Ook is er een over zicht van heemplantkwekers. Wie wil weten en zien hoe mooi een heemtuin kan zijn, bezoekt Thijsse's Hof in Bloemendaal of at eens kijken bij Heimanshof Hoofddorp. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw fuinvragen Brieven naar. POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM i. Ultgev Prijs Het was me het wintertje wel: vroeg begonnen, laat geëindigd. Dat is merkbaar aan onze tui nen die er nauwelijks op hun paasbest uitzien. Veel werk is immers in de herfst blijven lig gen en kon in het prille koude voorjaar niet gebeuren. Maar zo langzamerhand kunnen we aan de slag. Vooral de borders snak ken naar een grote beurt. De verdorde stengels van hoge vaste planten zijn in veel tuinen zeker met het oog op Pasen al verwijderd. Mocht dat niet het geval zijn, dan kan dat nu nog gebeuren. Alleen bij kleingoed als bijvoorbeeld Nepeta is dat elk voorjaar een'keuze tussen een nette tuin en extra zorg voor de plant. De Nepeta bij voorbeeld houdt ervan om iets beschermd te zijn tegen nacht vorsten. Kiezen of delen dus tussen opgeruimd of overdadige bloei. En nu het onkruid. Dat kleine goed is geen probleem, maar onkruid met van die ellendige wortelstokken moet nu goed en degelijk aangepakt worden an ders blijft het de hele zomer sukkelen. Denk maar eens aan zevenblad, kweekgras, boter bloem en dergelijke. Mochten de kruipende wortels zich tus sen vaste planten of zelfs strui ken hebben verscholen dan is er maar één remedie: opnemen de hele handel en de lange wortel stokken met zorg verwijderen. Daarna opnieuw planten en ho pen dat er niet een enkel stukje kruipwortel is blijven zitten! En nu het allervoornaamste: de border op orde brengen. Elk jaar immers ontdekken we een fout in de rangschikking: de phlox blijkt niet te kleuren bij de vroege herfstaster, het gips- kruid staat verkeerd en de soli- dago is te hoog geworden. Dan zullen we nu in moeten grijpen want nu is de beste tijd om de planten te verplaatsen. De grond begint wat warmer te worden en er zit nog vocht in de lucht. We nemen dus alle plan ten op die verkeerd staan of die zijn gaan woekeren ten koste van bescheiden buurplanten, we controleren of er geen on kruidwortels tussen zitten en verdelen de plant, liefst met de hand, in mooie stukken. Zijn de wortels te stevig vergroeid, dan moet er de schop aan te pas ko men. De mooie stukken gaan in de border, de slechte op de compost. Zo simpel is dat. Voor het planten maken we de grond goed los en als het kan mengen we er flink wat com post tussen. Dan de plant erin, stevig aandrukken en vooral flink water geven. De aarde moet zo snel mogelijk tussen de wortels, met name de fijne haarwortels worden gespoeld. Dus ook bij regenachtig weer water geven. Op die manier ge plant, zullen de meeste border- planten weer een jaar of vier kunnen blijven staan. Maar er zijn ook de nodige uit zonderingen op deze regel. Bij alles wat groeit en bloeit zijn er immers uitzonderingen. In dit geval gaat het vooral om de pioenroos en de kerstroos. Maar ook de Pachysandra en de Ma- claya houden er niet van om ge regeld verplant worden, evenals de papaver. Maar vooral de pioenroos en de kerstroos be straffen teveel verplanten on- middelliik af: ze bloeien niet, "soms wel twee jaar achter el kaar. Ze willen liefst een jaar of tien rustig op één en dezelfde plaats blijven staan en voor de pioen geldt dan nog dat er in het voorjaar niet teveel aarde op de wortels mag blijven. Die wortels willen door de zon be straald worden. Na dit verplantverhaal kom ik met een dringende Paasvraag. Eindeloos geknoei met rode kool, biet, spinazie, brandnetel, schillen van ui en zelfs zuinig bewaarde blauwe bessen, heb ben niets anders teweeg ge bracht dan bruine eieren met een gloedje kleur. Al deze ou derwetse verfmiddelen voldoen alleen op witte eieren en die zijn er niet meer. Wie oh wie weet iets over het kleuren van paaseieren met behulp van plantaardige kleurstoffen? Graag bericht. Dan kan het vol gend jaar Pasen in de krant en bij voorbaat mijn dank! Si er hek werk Spijlen hekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafras Tennisbaanafras Schoorsteenkap] OudhoIIandseverlii 1 Z W W A E A N B 2 E G R Z A I A F 3 R T I O T O E L 4 T O N c S L H T 5 E W C H A N T T 6 P s I D O A E N 7 T T G A B A E K 8 C N L E O W W N 9 S C A H A O R P 10 w Z E I A E L F 11 p L O S O T A 12 D N E R D D V E 13 B R A N O D N S 14 O D R E A N A K OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt mei de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. watervogel; 2. adellijke titel; 3. afvoerkanaal; 4. trek; 5. soort handschoen; 6. boerenroos; 7. genotmiddel; 8. grappenmaker in een circus; 9. trap; 10. deuk in de bodem v.e. fles; 11vouw; 12. rangtelwoord; 13. legering vankoper met'tin; 14. legenda risch monster. KRUISWOORDRAADSEL HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Gezichtenhandel Heer Bommel was ten einde raad en omdat Terpen Tijn het beste met hem voor scheen te hebben liet hij de kun stenaar zuchtend begaan. Deze toog snel en vakkundig aan het werk. Hij bracht een dekkende onderlaag aan op heer Ollie's lege gelaat en schilderde daar met gevoelige vingers enige par tijen op. „Ziezo", sprak hij tenslotte te vreden. „Je bent toch maar een geluk kige vent. Een vibrerende kop - en ge garandeerd houdbaar. Wie heeft dat, vandaag de dag? Maar was je niet met terpentijn, want dan slaat het bolle vlees weer door de trilling van de eh... dinges. Vat je, makker?" Heer Ollie be gaf zich met knikkende knieën naar de spiegel en sloeg een blik op zijn vibre rend uiterlijk. Toen deinsde hij met een jammerkreet achteruit. „M-maar", zo stamelde hij. „Dit is toch geen ge zicht!" „Het is het beste wat ik op zo'n onder laag kon maken", zei de kunstenaar koeltjes. „'Alleen de wangpartij was ge schikt voor een fijn geacheveerd oog." Tom Poes, die intussen was binnenge komen, schudde het hoofd. „Troost u", zei hij, „het is maar voor eventjes." Met die woorden haalde hij de spiegel van de wand en daarop haastte hij zich weer naar buiten. Heer Bommel putte echter geen troost uit zijn opmerking. Hij ging voort met klagen, zodat de kunstschilder al spoedig verveeld naar beneden ging om augurken voor zijn avondmaaltijd te zoeken. Maar Tom Poes wist precies wat hij wilde. Met een groot pak onder zijn arm kon men hem door het woud zien lopen, flink voorstappend en met een vast doel voor ogen. „Hallo", zei Wammes Wag gel, die hem passeerde. „Ik heb een vrije zaterdagavond! Ga je mee in de stad lol maken?. Ik weet een enig bik kelclubje!" „Een andere keer graag", zei Tom Poes. „Ik moet eerst even iets opknappen." H E T üms WEER DOOR HANS VAN ES Ons weer wordt nu al meer dan negen maanden voor een groot deel bepaald door hogedrukgebieden, die ten opzichte van hun normale positie - bij de Azoren - naar het noorden zijn verschoven. Centra van hogedruk werden veelvuldig aangetroffen boven Noord- en Oosteuro pa en ook de komende vijf dagen vertoont de weerkaart dit inmiddels vertrouwde beeld. Het komt slechts bij hoge uitzondering voor dat de reguliere westcirculatie, waarmee depressies Europa binnentrekken, zo'n lange tijd aan banden wordt gelegd. De gevolgen van het afwij kende patroon komen tot uiting in de langdurige droogte, die samen valt met het wegblijven van regenbrengende oceaandepressies. Daar naast is het temperatuurbeeld niet minder opmerkelijk. Hogedrukge bieden op de genoemde posities kunnen in elk jaargetijde grote afwij- kingen van de gemiddelde temperatuur teweeg brengen. In augustus en oktober vorig jaar reikte het kwik in ons land bijna tot recordhoog te. Hetzelfde circulatietype met hogedruk ten noorden of ten oosten van ons land zorgde echter ook voor de vele thermische dieptepunten tijdens de afgelopen winter. In deze tijd van het jaar, waarin de zon elke dag hoger klimt, is de tijd weer rijp voor relatief hoge temperatu ren; tenminste, als de hogedruk haar positie boven land handhaaft. De bijbehorende windrichting is dan meest oostelijk en omdat het land in voorjaar en zomer snel door de zon wordt opgewarmd, kan het kwik veel hoger klimmen dan bij aanvoer van over zee. Aflandige wind en veel zon zorgden gisteren opnieuw voor een aange name temperatuur van circa 12 graden. Na de passage van een zwak warmtefront, dat tijdelijk meer bewolking geeft, zijn de komende da gen maxima van 15 graden mogelijk. Misschien wordt deze kwikstand vandaag al bereikt. Daarbij moet worden aangetekend, dat de kust strook gevoelig blijft voor een invallende zeewind in de middag, vooral tijdens de Paasdagen. Het weerbeeld aan de stranden kan daarbij wat tegenvallen met kans op laaghangende bewolking en een tempera tuur, die daalt naar een graad of 7. Verder dan ongeveer tien kilome ter landinwaarts reikt de zeewind waarschijnlijk niet en daar blijft het dus een stuk warmer met een afwisseling van zon en wolkenvelden. Het lijkt er op, dat het droge en zachte weer met vrij veel zon een groot deel van de volgende week aanhoudt. De nachten blijven vorst- vrij, zodat de groei en bloei in de natuur eindelijk een beetje op gang gaat komen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Zaterdag ten noorden van Bergen overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen of sneeuw. In en overwegend droog. Zondag breiden opklarin gen zich naar het noorden uit. Maxima rond +7 gra den, vooral in het noorden gen- of sneeuwbui. Mid- dagtemperatuur uiteenlo pend van rond het vries punt in het noorden tot 10 graden plaatselijk in het Denemarken: Zonnige perioden, maar temperatuur ongeveer 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In zuidoost Engeland en Wales zaterdag af en toe zon en droog. Verder wolken velden en metname in Ierland kans op wat regen. Maxima uiteenlopend van plaatselijk 8 graden langs de Engelse België en Luxemburg: Zaterdag eerst wolkenvelden, maar in de loop van de dag opklaringen. Zondag af en toe zon. Vrijwel overal droog. Maxima iets omhoog naar ongeveer 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral m de zuidelijke departementen geregeld zon. Elders veel wolkenvelden, in het oosten zondag kans op wat regen. Middagtemperatuur oplopend naar on geveer 15 graden, langs de Kanaalkust enkele graden lager. Portugal: westen uit meer bewolking en buiige re gen, mogelijk met onweer. Zondag wis selend bewolkt, vooral in het zuiden af Zonop en toe zon maar ook buien. Maxima - langs de kust uiteenlopend van 17 gra den in het noorden tot plaatselijk 21 in de Algarve. Zon, maar op beide dagen ook af en toe wolkenvelden. Meest droog. Maxima ^4^1 cCD> bewolkt warmtefront regen ^sneeuw -T- koufront r^h opklaringen "age. H hogedruk 19 temperat ur ",00°" hUeCch.opascal kenvelden en in het zuiden mogelijk wat regen. Oplopende temperaturen; maxi ma van 10 graden in het noorden tot on geveer 15 plaatselijk in het Rijndal. Zwitserland: Vooral in het noorden en oosten veel be wolking. Elders perioden met zon. Zon- bewolkmg e Oostenrijk: Overwegend bewolkt e of sneeuw. Metname zondag ook opkla ringen, maar in Tirol en Vorarlberg k op regen. Maxima meest tussen 11 15 graden. ZONDAG 7 APRIL 1996 Maan op Maan onder08.56 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.39» 19.02 06 12 18.35 Laag 02.15» 14.35 01 56 14.16 20 graden. Spanje: Afwisselend zon en stapelwolken en bei de dagen kans op een regen- of on weersbui. Zaterdag aan de Costa's ten noorden van Bemdorm flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur van 14 graden in het uiterste noorden tot plaat selijk 24 in het zuiden. Canarische Eilanden: Zowel zon als stapelwolken. Droog. Mid dagtemperatuur oplopend naar ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: zaterdag vooral ten noorden van Casablanca enkele regen- of on weersbuien. In het zuiden, zondag ook in het noorden meer zon en droger. Maxima zaterdag van 19 graden bij Tan- ger tot 23 rond Marrakech, zondag iets Zaterdag enkele regen- of onweersbuien en af en toe veel wind. Zondag opklarin- MAANDAG 8 APRIL 1996 Zon- en maanstanden Zonop 06.58 Zon onder 20.24 Maan op 00.39 Maan onder09.43 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.19 19.45- 06.52 19.18 Laag 02.55 15.09 02.36 14.50 Weerrapporten 05 april 17 uur: io 10 11 2 0.0 dagtemperatuur uiteenlopend v n tót c a 25 ii 19 ii Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon. In de Franse Alpen wolkenvelden en vooral zondag kans op een enkele regen of onweersbui. Maxima rond 16 graden, in het noorden en langs de Atlantische kust enkele gra- Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, maar op beide dgaen ook kans op een enkele regen- of on weersbui. Maxima circa 18 graden. Italië: Zaterdag vooral langs de Adriatische Zee wolkenvelden en een enkele bui, soms met onweer. Elders perioden met zon en droog. Zondag in het noorden en uiterste zuiden meer bewolking en toenemende buienkans. Middagtemperatuur/ond 18 Corsica en Sardinië: Weinig zon en enkele buien, metname zondag ook kans op onweer. Middag temperatuur rond 17 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden wolkenvelden en vooral zaterdag nog buiige regen, mogelijk on weer. Naar het zuiden toe meer zon en droger. Zondag van het westen uit meer bewolking en toenemende buienkans. Maxima van 15 graden in het noordoos ten van Griekenland tot ruim 20 in het op Kreta Zondag op Kre- Turkije en Cyprus: bewolking en vooral zaterdag in het westen enkele regen- of an 14 graden i is boven de 20 op Cyprus. Duitsland: ;el bewolking en zaterdag eerst nog kans op wat regen. Zaterdag geleidelijk ipklaringen en af en toe zon. Metname

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 23