Vreemdelingen niet welkom in Frankrijk Dit paasweekend 25% voordeliger bellen naar het buitenland. Feiten &Meningen Voedselketen Rage Nooit te hard gereden? Dan een plaatsje in de hemel Bellen? Even tot tellen. ZATERDAG 6 APRIL 1996 APRI ndek ronin ibere tort, i ie stc MAARTEN 'T HART medewerker Vroeger bij ons thuis kwam alleen op zondag rund vlees op tafel. Een zwaar doorregen lap werd in vij ven, of als mijn grootvader mee at. in zessen ver deeld. en mijn vader wipte dan met het broodmes een minuscuul stukje vlees op je bord. Het was zo klein dat het van je bord kon vliegen als je blies om je eten af te koelen. Het had bovendien zo lang ge sudderd om zoveel mogelijk jus op te leveren dat het in.rafelige vezels uit elkaar viel als je het in je mond nam, waarna de vezels tussen je tanden vast kwa men te zitten. Doordat vlees zo duur was en derhal ve alleen op de dag des He ren bij ons op tafel kwam, heb ik er jarenlang tegen aan gekeken als een bijzon dere tractatie. Toen ik mijn schoonfamilie leerde ken nen, kon ik dan ook nauwe lijks begrijpen dat zij fana tieke vegetariërs waren. Mijn schoonvader spuwde zelfs op een marsepeinen worstje! Gaandgweg ben ik echter steeds meer voor het vege tarisme gaan voelen. Al sinds jaren eet ik geen rundvlees meer. Ten eerste omdat in rundvlees, zeker als het uit België komt, het groeihormoon clenbuterol kan zitten. Piepkleine hoeveelheden clenbuterol kunnen al hevige hartrit mestoornissen veroorzaken bij wie daar gevoelig voor is. En ik ben daar helaas gevoelig voor. Ten tweede echter, en dat is de voornaamste re den, omdat het eten van rundvlees in feite neerkomt op onverantwoorde roofbouw. De vleeseter, ofwel zoals we in de biologie zeggen, de carnivoor, zit aan het einde van de voedselketen. Om één kilo eetbaar vlees te verkrijgen dient een planteneter acht kilo plantaardig voedsel tot zich te nemen. Wij mensen zouden ook rechtstreeks die acht kilo plantaardig voedsel tot ons kunnen nemen inplaats van voor de omweg rund of varken te kiezen. Acht kilo 'dampt in' tot één kilo, een volstrekt onverantwoorde vorm van verspilling, die ons al in de nabije toekomst heel lelijk zal gaan opbreken. Hoe meer landbouwgron den gebruikt worden om veevoer te telen, des te minder is er beschikbaar om plantaardig voedsel te telen. Als alle Chinezen vlees gaan eten, kan er geen graan meer verbouwd worden! Natuurlijk zijn er nog tal van andere argumenten om geen vlees te eten. Het lijden der dieren. Het feit dat in produkten die aap het einde van een voedsel keten zitten alle schadelijke stoffen die onderweg zijn opgedaan, zich hebben opgehoopt. De toestan den in de slachthuizen. De hormonenmaffia in Bel gië die niet voor moord terugdeinst. Toch denk ik dat zelfs het compleet waanzinnige scenario dat zich met betrekking tot het Britse rundvlees dezer dagen voor onze ogen afspeelt, maar weinig mensen tot het vegetarisme zal bekeren.' Iedereen spreekt er nu schande van dat die 64.000 Britse kalverén ver nietigd zullen worden. Maar onder normale om standigheden zouden ze óók vernietigd worden, al leen niet rechtstreeks in verbrandingsovens, maar via ons maagdarmkanaal. Alsof het voor een kalf verschil maakt dat hij na zijn dood wordt opgegeten inplaats van verbrand! Niet het verbranden is bar baars, maar datgene waardoor het veroorzaakt wordt: dat wij zo zorgeloos, zo onbekommerd en zo vanzelfsprekend vlees eten. Mensenrechten worden nog maar selectief gerespecteerd Niet langer vormen fratemité, egalité en liberté de lijfspreuk van de Franse republiek, maar veel eerder xenophobie, discrimination en restriction. Twee honderd jaar nadat de Franse filosofen de droits de l'homme (mensenrech ten) formuleerden, bevindt Frankrijk zich op een punt waar de mensenrech ten nog maar selectief worden gerespecteerd. I Dat is niet geheel nieuw. De afge lopen eeuwen zijn de idealen van de Revolutie wel vaker in de ver drukking gekomen. De met de Duitsers collaborerende Franse regering werkte in de Tweede We reldoorlog vrolijk mee aan de de portatie van joden. En in Indochi na en Algerije waar Frankrijk bloedige oorlogen uitvocht gold in de jaren vijftig het respect voor de mensen alleen de Europe anen. Frankrijk ziet zich ook nu nog graag geafficheerd als behoedster van de mensenrechten. Alleen in eigen land gaat het de Fransen steeds moeilijker af die pretenties ook waar te maken. Geen land in de Europese Unie kent dankzij het werk van de vorige minister van binnenlandse zaken, Charles Pasqua bijvoorbeeld zulke strenge en repressieve immigra- tiewetten als Frankrijk. Niet lan ger strekt Marianne haar armen wijd uit om de verworpenen der aarde te ontvangen de grenzen zijn op slot. Niet langer is Frank rijk een terre d'accueil'. Integendeel, op de televisie vertel den agenten vorige week enthou siast dat ze in hun eigen woor den al 'klaarkomen' bij de ge dachte aan de jacht op vreemde lingen. 'We gaan lekker op wild- jacht' aldus een politieman, en zo gaat het ook vaak. In de straten van Parijs zijn identiteitscontroles regel, geen uitzondering. Iemand die er niet uitziet als Catherine Deneuve of een doorsnee 'du vin, du pain, du boursin'Fransman, en die niet lijkt op een West-Euro peaan, Amerikaan, of Japanner kan er op rekenen vroeg of laat staande te worden gehouden. Als de papieren niet in orde zijn volgt arrestatie en uitwijzing en Frankrijk aarzelt daarbij niet de ongewenste buitenlanders zono dig met tape vast te plakken aan hun vliegtuigstoel. Commentato ren hebben al opgemerkt dat de Franse politie bij de uitvoering „Sorry, mijn jongen, vandaag geen cho colademelk." Weer t "W ijilKI moet 'k mijn zoon ■Sc"*'*!» bij het ontbijt te- tokyo leurstellen. Al we ken zijn de schap pen in de supermarkt waar anders de cacao-producten staan, leeg. „Vanmorgen was het rek nog vol, maar voor het middaguur was alles weg", krijg ik van de' supermarktjuf- frouw te horen, „aan het eind van de week krijgen we een nieuwe le vering". Niet alleen de supermarkten in mijn buurt zien een run op cacao. Heel Japan, van discountshop tot delicatessewinkel, wordt bestormd door cacaofans. Als je dus niet tot de vroege vogels hoort, grijp je er naast. Mijn vriendinnen op de sportclub hebben me het tover woord toegefluisterd: 'helsie' het volledig in de Japanse taal ingebur gerde modewoord 'healthy'. De magische drank voorkomt aller lei ziekten, welke precies weten ze het meer, maar ze drinken sinds kort ook iedere ochtend chocolade melk. De pr-man van Nestlé Japan kan me ook niet veel over de medi cinale werkingen van cacao bij brengen. Hij weet wel dat de cacao- boom op 5 december begon, een dag na het voor Nestlé zegen rijke programma 'Omoikiri-terebi' (de vastberaden tv). Daarin werd door diëtisten uit de doeken gedaan dat cacao het be standdeel teobromine bevat, legt een producente van het tv-pro- gramma mij uit, hetgeen ouder- domsverschijnsels tegenhoudt. Bo vendien zou die wonderstof ook maagkanker (de ziekte die de mees te slachtoffers eist in Japan), hoge bloeddruk en bloedarmoede voor komen. Een reep chocolade eten is niet ef fectief, de warmte van chocolade melk zou de werking stimuleren. Sindsdien is cacao Japans nationale drank voor mannen en vrouwen boven de veertig: meer dan 60 mil joen mensen in Japan. Nestlé heeft zijn afzet zien verdubbelen. De cij fers waren gunstiger geweest als ze de voorraden sneller hadden kun- ne'n aanvullen. Cacao is niet het enige dat ik niet kan krijgen. Het is winter in Japan en dus zo droog, dat je je huid iede re dag moet insmeren met crème om kloofjes te voorkomen. Wij doen dat het liefst met babyolie, omdat er geen kleur- en geurstoffen in zitten, en het goedkoop is. Dank zij de lovende woorden van huid specialisten op tv en in damesweek bladen behoren babyolie en aan verwante baby- cosmetica ook tot dehitprodukten. Mijn puber-buurmeisje heeft beslag weten te leggen op een paar flesjes babyolie, maar ze heeft de grootste moeite haar Chanel-collectie op peil te houden. Telkens weer uitver kocht. „Is dat ook gezond?", vraag ik met grote ogen. „Kent u Coco Chanel niet, dat Franse modehuis?" Ze heeft een mantelpakje en een re genhoedje', schoenen en een rug zak, en natuurlijk een paar heerlijk rode lippenstifts van dit peperdure merk. Het is de laatste 'craze' onder middelbare scholieren. 'Baby Cha- nelers' worden ze in de volksmond genoemd. In het weekend ruilen ze hun schooluniform voor een truttig pakje van dikke wol met van die op zichtige gouden knopen. Want het is niet meer in om er 'snoezig' uit te zien, met pandabeertjes of mickey- mousen, zoals dat vorig jaar nog het geval was. Je moet laten zien dat je gevoel voor stijl hebt en er rijp uit ziet, zo zegt Japans leidende mode criticus. Vandaar dat de Chanelboetieks, en andere high-class merken in het weekeinde vollopen met stijlvolle en rijpe tieners, die graag hun zak geld bij elkaar harken om voor 1400 gulden een CC-portemonnee te ko pen. Het doet er dan niet toe dat ze niets hebben om erin te stoppen. Hier dus een tip voor Nederlandse exporteurs. Kijk wat de trend is: ge zond, groen of rijp. Presenteer je produkt in de massamedia, maar niet simpelweg met advertenties. Laat een specialist een positief oor deel over dat produkt uitspreken in een programma of een artikel. De kans dat het produkt een rage wordt onder miljoenen Japanse consumenten is groot. Heb dan wel genoeg voorraad achter de hand! JUDITH STALPERS CORRESPONDENT van deze werkzaamheden net zo fijnzinnig te werk gaat als de na zi's, misschien nog wel rigoureu zer. Twee weken geleden werden hon derden Afrikanen in Parijs hard handig uit een kerk en een gym zaal verwijderd, waar zij bescher ming zochten in afwachting van een regeling van hun verblijfsver gunning. Vrouwen en kinderen die vaak, omdat ze in Frankrijk zijn geboren de Franse nationali teit hebben werden van hun echtgenoten en vaders geschei den 'blanke' sympathisanten werden apart gehouden van de Afrikanen. „Dit is Vichy. Dit is selectie naar ras. Voor dit Frankrijk schaam ik me", aldus een Fransman tijdens een steundemonstratie voor de Afrikanen, daags na het ingrijpen van de politie. Een deel van de Afrikanen is inmiddels naar Mali overgebracht. Deze week heeft een parlementai re enquêtecommissie overigens gepleit voor een nog strengere aanpak van de illegale immigratie. Een voorstel: vreemdelingen mo gen voortaan 45 dagen aan de grens in bewaring worden gehou den, in plaats van de huidige tien dagen. Ook 'gemengde' huwelij ken moeten worden tegengegaan. Over de behandeling op de poli tiebureaus doen de wildste verha len de ronde. Mishandeling en vernedering behoren tot de dage lijkse praktijk, maar de meeste slachtoffers houden hun mond uit angst voor nog meer ellende. Of omdat ze hun rechten niet ken nen, of de taal niet machtig zijn. Ook daarvan zijn fraaie staaltjes bekend. Een jonge Algerijnse student ver telt over zijn terugkeer in Parijs na eèn korte vakantie in Nederland. Noord-Afrikaan en Nederland, dat ruikt natuurlijk naar drugs. De ba gage wordt minitieus gecontro leerd. Dat daarbij spullen zoekra ken, maakt niet uit. Volgens de re gels moet een man door een man worden gefouilleerd. Niet in Frankrijk. Naakt, in de aanwezig heid van twee vrouwen en man nen wordt de Algerijn op weinig respectvolle en zachtzinnige wijze gecontroleerd. Geen drugs, maar ook geen excuses. Het is slechts een voorbeeld uit honderden. In een winkel in het hartje van Parijs. Achter de toon bank Noord-Afrikanen en Fran sen. 'Kan ik u helpen?' vraagt een lid van het personeel aan een klant. 'Nee. ik wil niet worden ge holpen door een Arabier'. Vervol gens gelooft de xenophobe klant niet dat de jongeman die hem daarna helpt ook uit Algerije komt. Het verschil tussen Frans man en immigré is lang niet zo duidelijk zichtbaar als de vreem delingenhaters wel zouden willen. De strenge controles en ruwe be handeling gelden Overigens niet alleen de buitenlanders, ongeacht of die nu legaal of illegaal in Frankrijk verblijven. Twee jon gens die een beetje opzichtig hand-in-hand door de stad wan delen, kunnen tegenwoordig ook rekenen op bijzondere aandacht van de politie. Twee weken gele den zijn invallen gedaan in bars voor homoseksuelen. 'De klok is dertig, veertig jaar teruggedraaid' meent iemand die bij de inval aanwezig was. Het zijn de waarden van rechts en extreem-rechts die tellen. Het is geen toeval dat president Jacques Chirac al kort na zijn verkiezing een bezoek bracht aan de paus. Vrijheid is prachtig, maar voor af wijkende normen is geen plaats. Met diezelfde gedachte wordt ook de 'narco-staat' Nederland te vuur en te zwaard bestreden. Het is een schande dat de regering in Den Haag geen maatregelen neemt die de verkoop van en handel in drugs soft en hard aan banden leggen. Nederland vormt een gevaar voor de gezond heid van de Franse jeugd en wan- Tientallen Afrikanen, van wie de immigratiepapieren niet in orde zijn, zoeken in Parijs hun toevlucht ir;_Af gymzalen. Maar ze zijn daar niet veilig. De CRS, de Franse politie, heeft al herhaaldelijk invallen gedai nen op transport gesteld naar Mali. neer Nederland zich niet snel be ter gaat gedragen, moet het wor den bestraft. Frankrijk laat zich niet door argu menten overtuigen. Begrip voor een tolerantere benadering van de drugsproblematiek past niet in de optiek van de conservatieve re gering in Parijs, die de laatste maanden de hete adem van de linkse oppositie in de nek voelt. Bij tussentijdse verkiezingen en in de opiniepeilingen doet de rege ring van premier Alain Juppé het slecht. Over twee jaar zijn er par^ lementsverkiezlngen. Om de meerderheid te behouden, moet Juppé zich verzekeren van de steun van extreem-rechts. Dat kan alleen door te hameren op bij FOTO AP REMY D.UCl er£ de aanhangers en syi>ch ten van het extreem-irè: National geliefde theg drugs en immigratie. Pn nele waarden van Frrfn den daarbij gemakshjke boord gezet. it 1 r PARUS» HANS JACOBS Degenen die dagelijks op de weg zitten en 's avonds heel huids weer thuis komen, heb ben alle reden om een fles champagne te ontkurken. De kans dat je van een ritje van punt A naar punt B danwel in gips verpakt danwel in het ge heel niet meer thuiskomt, wordt almaar groter. Deelname aan het verkeer is elke keer weer een veldslag in een oorlog die jaar lijks honderden mensen het le ven kost en een veelvoud daar van verwondt. En de aantallen blijven stijgen. Zelfs het meest aimabele type verandert zodra hij of zij een stuur in de hand heeft, in een levensgevaarlijke asociaal. Wie met zijn hand op zijn hart kan verklaren dat-ie nog nooit door rood is gereden of nog nooit te hard, verdient een plaatsje in de hemel. Links danwel rechts inhalen, meerij den op de achterbumper van een voorganger, vooral geen richting aangeven, voetgangers de stuipen op het lijf jagen en fietsers snijden. Wat is daar op tegen? Waarom richting aange ven als je precies weet waar je naartoe moet. Waarom niet rechts inhalen als dat links niet kan. Waarom een voorganger die zich aan de snelheid houdt, er niet even op attent maken dat ook hij een gaspedaal heeft. Wat is er op tegen om overste kende voetgangers er fijntjes op te wijzen dat ze het verkeer op houden. Als het fout gaat, bie den de ruitenwissers uitkomst. Agressie roept agressie op. Zelfs de oppassendste verkeersdeel nemer bezondigt zich eraan. Exact vijftig rijden als er zo'n jakkerende wildeman achter je zit. Het gaatje dichten op het moment dat een haastige voor sorteerder zich in jouw rij wil voegen. Iets langer dan aanvan kelijk de bedoeling was met zijn drieën naast elkaar blijven fiet sen. Of met een demonische glimlach toekijken hoe door jouw toedoen het verkeerslicht bij de oversteekplaats op rood springt, terwijl er niemand oversteekt. Hebt u familie en vrienden in het buitenland? Bel ze dan dit weekend. Want alleen dit paasweekend belt u 25% voordeliger naar het buitenland. En mochten ze uw nieuwe nummer nog niet weten, geef dit dan even door. Want natuurlijk willen zij u ook na 10 april kunnen bereiken. Deze korting geldt op 6. 7 en 8 april 1996 van 00 00 uur tot 24 00 uur voor automatisch internationaal telefoonverkeer via vaste aansluitingen vanuit Nederland naar het buitenland. Deze korting geldt niet voor mobiele telefonie (NMT, GSM, Greenpoint en Inmarsat), telefooncellen, gesprekken via de PTT Telecom-telefonist(e) of voice response computer en WVPN-verkeer. Bescheiden wraakacties die ver- j strekkende gevolgen kunnen 0 hebben. Als je mazzel hebt, krij^a( je een verwensing of een hand- e gebaar naar je hoofd geslingerdje Maar in het ergste geval rijdt de,p asfaltcrimineel je klem en maak^; je hardhandig contact met hem» Deze gevallen zijn overigens a; niet opgenomen in de statistic- ken van verkeersslachtoffers. xe Het verkeer is een loterij en x daar zal niet snel verandering ink komen. De automobilist wordt namelijk van alle kanten gehol- lr pen. Ten eerste door de autofa- q brikanten die miljarden uittrek- 0 ken om de auto veiliger te ma- ken, zodat je zonder gevaar z voor eigen leven nog harder kunt. Ten tweede door de elek- a tronica-industrie die steeds gj meer hebbedingetjes op de t markt gooit. Zo kun je tegen- e woordig met 160 op de snelweg C1 met één hand de telefoon be- dienen, met je voet de draagba- a re fax in werking stellen, met de andere hand scheerapparaat of krultang hanteren en met een 5 schuin oogje je favoriete soap op een piepklein tv-schermpje volgen. En ten derde door de overheid die van bochtige we gen kaarsrechte racebanen maakt, opdat de jakkeraars niet uit de bocht vliegen en hun voertuig en zichzelf rond een boom vouwen. Toch is de verkeersveiligheid voor de overheid een bron van grote zorg. Maar in de week dat i minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) haar bezorgdheid I daarover uitte en de politie er- van betichtte te weinig oog te hebben voor de verkeersveilig heid, maakten haar collega's Dijkstal en Sorgdrager het tra- ject Den Haag-Zeist onveilig. Met een vaartje van 160 kilome ter per uur Sorgdrager hield I het zelf op 'maar' 135 haastte het ministeriële duo zich naar een bijeenkomst van korpsbe heerders, de bazen van de poli tie. En waarover spraken zij? Nee, niét over de verkeersveilig heid. HAARLEM JOLANDA OUKES

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2