3 eegloop begint bij IEOB Oegstgeest Leiderdorp in de sfeer van Tirol 'Opofferen bollengrond onverteerbaar' pen met Pasen! 'Autowegen langs spoor noodzaak' ioge Burch gaat groenonderhoud Regio Leiden/Rijn Veenstreek ga-fefflS»'- X AbvaKabo boos over dies van banen j Fleury Stichting Plattegrond zorgt voor overlast Veurseweg vrachtwagens Ssintratuin Hein Chrispijn 5000 m2 grenen en rotan design 4C 6 APRIL 1996 {DAM ;rs in de regio hebben 15 april een geduchte lv ent bij. Het centrum jisen met een verstan- /er handicap begint op die ^^groenonderhoud bui ige lijj eigen terrein. Hen koetywoners neemt het on- ondij van de volledige - teu«orziening rond de kerk j een«storie van de Hei,i8e )eo,s in Langeraar over. „Üe bedoeling dat het iderhoud in Langeraar te klus wordt in een ïtaM projecten buiten de n. dain de Hooge Burch. welèpig gaat het echter me ejeen proef die loopt tot ite,c3°ber. in die tijd zullen H jaaT bewoners onder begeleiding van een hovenier gras maaien, onkruid wieden, pdden vegen, grind harken en zwerfvuil rapen. De Hooge Burch, in binnen- en buitenland bekend vanwe ge de jostiband, heeft al jaren lang mensen in huis die erva ren zijn in groenonderhoud. Sinds de bouw van complex in Zwammerdam, ruim twintig jaar geleden, werken er ruim 25 bewoners aan het onder houd op het 45 hectare grote terrein. Door de bewoners nu ook buiten het terrein aan de slag te laten gaan, wil de Hooge Burch het gevoel van eigenwaarde van de bewoners helpen vergroten. Het hebben van een baan buiten het cen trum levert een belangrijke bijdrage aan dat gevoel. mal Groot wintersportfeest bij afslag A4 CHEF HENNY VAN EGMOND.071 -5356414. PLV -CHEF HANSKOENEKOOP.071-5356429 leiderdorp judy nihof Het 'wintersportgevoel' herleeft zaterdag 13 april in Leiderdorp. Martijn van Scherpen- zeel organiseert dan bij de afslag van de A4, naast de McDrive, een grote reünie voor mensen die in Oostenrijk op wintersportva kantie zijn geweest. Van Scherpenzeel pakt het groots aan. Naast het restaurant van McDonald's verrij zen twee enorme tenten. De ene wordt in gericht als Tiroler hut, waar de feestgangers rustig met elkaar kunnen praten. In de an dere tent kan gedanst worden. Wie weer he lemaal in winterse sferen wil vertoeven, kan skiën of snowboarden op een speciale ski baan. Afhankelijk van de weersomstandig heden komt deze binnen of buiten te staan. Met de gemeente Leiderdorp is Van Scherpenzeel bezig om de vergunning voor het feest rond te krijgen. Hij heeft er alle vertrouwen in dat dit lukt, al lopen de me ningen over de sluitingstijd uiteen. De ge meente wil dat het feest ophoudt om twaalf uur en dat iedereen om 00.30 uur de tent uit is. Van Scherpenzeel wil graag tot 1.00 uur openblijven. De beslissing hierover valt de komende week. Voor overlast hoeft niemand te vrezen, weet de organisator.De plek ligt buiten de woonwijken. Bovendien staan de speakers naar de A4 gericht. Dat geeft niet meer la waai dan de voorbijrazende vrachtwagens." De locatie van het feest bij de afslag van de A4 is volgens Scherpenzeel ideaal. ,,Het is makkelijk te vinden. Er zijn twee hotels in de buurt. Dat is handig. Er komen mensen uit het hele land en die kunnen dus makke lij k overn achten Het feest is in principe bedoeld als een reünie van de bezoekers van de zes 'Londo ner English Pubs' die je in Oostenrijk hebt. In deze après-ski-kroegen komen veel Ne derlanders. Zij konden zich daar de afgelo pen maanden tijdens hun wintersportva kantie al inschrijven voor de reünie. Van Scherpenzeel heeft vervolgens 1500 in schrijvers een uitnodiging voor het feest ge stuurd. Volgens hem hebben al een groot aantal mensen in de voorverkoop een kaart gekocht. Maar de organisator verwacht dat veel mensen echter gewoon een kaart op de avond zelf kopen. Behalve de mensen die zich in de Oos tenrijkse kroegen hebben ingeschreven, verwacht Van Scherpenzeel ook wel een aantal buitenstaanders. „We kunnen heel moeilijk controleren of mensen in Oosten rijk op vakantie zijn geweest. Maar de in schrijvers hebben voorrang." Ervaring Van Scherpenzeel heeft ervaring in het or ganiseren van feesten in de Leidse regio, al is het de eerste keer dat hij een reünie voor wintersporters van de grond tilt. „Het leek me leuk om het vakantiegevoel weer terug te halen. Mensen die elkaar op vakantie hebben ontmoet, zien elkaar weer." Van Scherpenzeel denkt nu al aan een reünie voor mensen die de komende zomer naar Spanje gaan. SST 'Iks heeft Den Helder een lege huls' st» rudolf kleun "Hl i het chtf' tjijij e t0J Vervolg van voorpagina erntfiming is grimmig bij het personeel van het MEOB cedstgeest. De brief waarin staatssecretaris Gmelich 't ong vasthoudt aan de verplaatsing van het bedrijf is i keihard aangekomen. „Het is ook zo'n mooi ge- moment. Goede Vrijdag. Vrijwel niemand in de at"lf| Kamer is bereikbaar en woensdag is de discussie 1 enippert een van de leden van het actiecomité. door een bezoek door het Leid se D66-kamerlid Jan Hoekema. Het kamerlid spreekt achter ge sloten deuren met directeur P. Hogendoom en voorzitter Al- bert Vink van het actiecomité. Eerder leek het er op dat het MEOB-personeePde steun had van het Leidse kamerlid. „Nu heeft hij aangegeven dat het heel moeilijk zal zijn om zijn fractie er toe te brengen terug te komen van beloftes over werk gelegenheid die aan Den Helder zijn gedaan. Wij hebben hem nog maar eens de argumenten en de cijfers aangedragen tegen de verhuizing. Maar het ziet er toch naar uit dat het een poli tiek besluit wordt. De werkloos heid in Den Helder ligt nota be ne nauwelijks boven het lande lijk gemiddelde", zegt Vink na dat het kamerlid is vertrokken. Het doet hem verzuchten dat Den Helder succes heeft gehad met zijn 'gigantische' politieke lobby. Alle politieke partijen zouden vanuit de Marinestad zijn herinnerd aan eerdere toe zeggingen over werkgelegen- zich overvallen door de zw"ldat vorige week er nog P> stemming leek te zijn xakactiecomité en het bu- danoper Lybrand over de ?renwaarop de verhuiskos- ast(»sten worden berekend. ven« leek een overwinning bereik. De Kamer zou "l op grond van de kosten !St- rplaatsing afwijzen, zo jvertuiging. dere leden van de com- sloeg halverwege de hter de twijfel toe. „We signalen dat Gmelich steun won van de frac- ;ze brief bevestigt dat. ïft er alles van dat hij "rzekerd heeft van een fheid. Anders had hij •hreven dat er nog nader >ek nodig was om de tsing vervolgens uit te ;n misschien uiteindelijk LEHe Stellen", meldt een an- trokkene. is een vermoeden dat 'ond wordt bevestigd -ar.t linQUENDAM» judy NIHOF MGK nbtenarenbond AbvaKa- i Of boos over het sanerings- ilijk van de Robert Fleury ofidng waardoor naar ver eng enkele tientallen ar- ^Jplaatsen verdwijnen. De n ving, met psychiatrisch nhuizen in Leidschen- Wassenaar, Zoetermeer l^iouda, zit in financiële _^men door een aantal te llers. Zo blijken ziekte- fiverzekeraais een aantal i niet te willen vergoeden, i de Robert Fleury weer 39id te maken, wil de direc- miljoen gulden bezuini- }e AbvaKabo vindt dit sa- gsplan veel te voorbarig. Dnd vindt dat de directie 45 ctij uu" weer met de verzekeraars om de tafel moet gaan zitten over de vergoedingen. „De omvang van de saneringen is voor Ab vaKabo niet aanvaardbaar en is naar onze mening ook scha delijk voor het proces van re organisatie zoals dat in gang is gezet", aldus R. van den Burg van de bond. Ondertussen voert de direc tie intensief overleg met de ondernemingsraad (OR). De directie overweegt om samen met de OR een 'second opi nion' te aan een onafhankelijk adviesbureau. De directie wil weten of zij een juiste analyse heeft van de toedracht en de omvang van financiële proble men. heid. „En vanuit Oegstgeest is er heel weinig gebeurd. Eén schuchter telefoontje naar Den Haag. Dat was alles. Wij hebben als bedrijf alles gedaan. De raad in Oegstgeest heeft daardoor wel een motie aangenomen, maar daarna is er niets ge beurd." Als de Kamer inderdaad in stemt met de verhuizing is vol gens Vink de Marine uiteinde lijk de grote verliezer. „Dit be drijf gaat kapot. Je ziet de kop stukken al weglopen. Dat zullen ze in Den Helder nooit meer kunnen opbouwen. TU-inge- nieurs die afhaken krijgen ze daar niet vervangen. Dat zijn mensen die je niet in Den Hel der vindt onder de werklozen. Die vind je in Delft of Eindho ven en van daaruit kunnen ze kiezen waar ze naartoe willen." Het zijn opmerkingen die binnen de bedrijfsleiding van het MEOB worden bevestigd. „In de eerste drie maanden van 1996 zijn al net zoveel mensen vertrokken als in heel 1995. Bo vendien lopen er nog sollicita ties. Er zijn in Nederland mis schien acht meesterglasslijpers. Eén ervan werkt hier. Die kan zonder meer overstappen naar de universiteit en zal dat ook doen. Dit is een gespecialiseerd bedrijf dat in vijftig jaar is opge bouwd. Als over vier jaar de ver huizing uiteindelijk is doorge voerd, heeft Den Helder een le ge huls." BRANDSTICHTING - Een jon gen en een meisje (beiden 13 jaar) zijn gistermiddag door de politie in Wassenaar aangehou den nadat ze brand hadden ge sticht in een noodgebouwtje aan de Burmanlaan. In het gebouwtje waren een volleybal- en een muziekvereni ging gehuisvest. Het gedeelte van de muziekvereniging brandde uit, een groot aantal instrumenten ging verloren. De schade is nog onbekend. De brandstichting lekte uit via vriendjes van het tweetal. De daders werden na verhoor weer vrijgelaten. De Overdevesten weigeren weg te gaan uit Wassenaar. Als bollen telen niet meer mogelijk is, dan De dorpsplattegrond aan de Van Klaverweijdeweg in Hoog- made bezorgt de omwonenden flink wat ergernis en slapeloze nachten. De Hoogmadenaar C. van Wieringen vindt het bord zo irritant, dat hij zelfs een be zwaarschrift heeft ingediend. „Het bord geeft dermate veel licht af, dat de nachtrust van onze kinderen en onszelf erdoor wordt verstoord", klaagt Van Wieringen. Volgens hem is de platte grond op de verkeerde plaats neergezet. „Direct naast het bord staat elke dag een vracht wagen geparkeerd, die het bord verstopt voor het verkeer uit Leiderdorp. Het bord veroor zaakt alleen maar hinder, maar heeft geen enkele functionali teit." Van Wieringen vindt dat het verlichte bord aan de Leider- dorpse kant van de Wittert van Hooglandbrug zou moeten staan. De commissie bezwaar- en beroepschriften behandelt het bezwaar op donderdag 11 april. wassenaar monica wesseling Het is hem door de strot ge duwd en het slikken kostte veel moeite. Bollenteler en raadslid C. Overdevest in Lentevreugd in Wassenaar is en blijft faliekant tegen het besluit om het bollen- gebied Lentevreugd tot natuur gebied om te vormen. „We gaan hier niet weg. Als we dan geen bollen meer mogen telen, dan maar een tuincentrum, maar in Wassenaar horen we thuis. Zo simpel ligt het." Verleden week is het zogehe ten Pact van Teylingen onderte kend: een convenant tussen de provincie, gemeenten en bol- lentelers over de toekomst van de Bollenstreek. Uitgangspunt van het Pact is dat de Bollen streek voor de bollenteelt be houden blijft. Daar staat tegen over dat het Wassenaarse bol- lengebied Lentevreugd natuur gebied wordt. „Wij betalen de bruidsschat, maar bepaald niet met plezier." De tien bollentelers worden 'uitgekocht' en de provincie is naarstig op zoek naar geld. Er worden bedragen genoemd van 50 miljoen gulden voor de tien telers gezamenlijk. Overdevest vindt het volsla gen nonsens dat er zoveel mil joenen guldens besteed worden aan natuurbouw. „Geld is kost baar, dat weet ik als raadslid maar al te goed. De ouderen, het personeel van verpleeghui zen en het onderwijs hebben de centen veel harder nodig." De bollenteler vindt bovendien dat Lentevreugd mèt de bollen nu al natuurgebied is. „Heb je wel eens gezien hoe mooi alles erbij staat?" Geen van de tien bollentelers staat te springen om te verkas sen. En èls het dan moet, dan wel tegen goede voorwaarden. „Diegenen die elders verder wil len, moeten voor hun grond méér dan de geldende markt waarde krijgen. Zonder extra's kun je immers nergens anders starten", merkt de Wassenaar der op. Het Pact is nog jong en de tien bollentelers van Lente vreugd hebben nog niet om de tafel gezeten over 'hoe nu ver der'. „Iedereen beraadt zich over wat nu te doen. Dat is niet voor iedereen hetzelfde. Wij we ten het al; wij verkassen niet. Nu niet en nooit niet. Met of zonder bollenteelt, wij gaan niet weg." Overdevest zelf, mede spre kend namens zijn zoon, is heel beslist. Het 'allerliefst' wil hij ge woon bollen blijven telen. En hoewel hij blijft volhouden dat de telers het laatste woord heb ben - zij moeten immers ak koord gaan met het bod voor uitkoop zij over enige tijd krij gen - is Overdevest realist ge noeg om te weten dat er wel de gelijk een kans bestaat dat hij ook echt moet ophouden met bollen telen. „Als het hier dan per se natuurgebied moet wor den, moeten we maar op een andere manier onze boterham gaan verdienen. Maar dan wel met iets groens dat past bij een natuurgebied. Een tuincentrum \^I*00J§^ Daarom ook hecht hij sterk aan een van de acht voorwaar den die de bollentelers in het Pact hebben laten opnemen. De voorschoten bedrijfsgebouwen moeten in de toekomst ook voor andere doel einden gebruikt mogen en kun nen worden. Het tekenen van het Pact laat onverlet dat Overdevest en zijn zoon, met wie hij het bedrijf deelt, gewoon doorgaan met te len. „We laten de zaak niet ver pauperen. Zolang de provincie niet met een goede zak geld op de stoep staat, gaan we door met het bedrijf. Wij zijn er niet zo zeker van dat die provincie voldoende geld vindt. En dus houden we het bedrijf springle vend. Kijk maar, daar gaat net de fundering voor een nieuwe schuur de grond in." 'De Overdevesten' teelden verleden jaar op hun twaalf hec tares grote bedrijf zes miljoen bloembollen. Het comité 'Bewoners Veurse weg' is fel gekant tegen de komst van een parkeerzone voor vrachtwagens. De bewo ners vrezen een grotere lucht verontreiniging. Vooral de hoe veelheden roet die de dieselmo toren uitstoten zouden schade lijk zijn. Het comité baseert zich hier op een onlangs (in de Volkskrant) gepubliceerd on derzoek. Het comité pleit voor een verkeerstructuurplan voor heel Voorschoten. Volgens de gemeente is er een rapport over ontsluitingswegen in voorberei ding. Wethouder J. van de Poel vreest echter dat de ontwikke lingen op de Veurseweg niet te rug te draaien zijn. Donderdag 23 mei wordt het onderwerp opnieuw in een vergadering ter sprake gebracht. |ft toch niet binnen zitten met Pasen? Want we zijn 2e paasdag 4end van 10.00-17.00 uur. Zodat u ook die dag kunt kiezen jg die tuinmeubelen, uitbundig bloeiende perkplanten, bomen, heesters en nog veel meer! .eidseweg518, tel.071-5322203 het groene warenhuis Professor maakt verkeersplan Voorschoten voorschoten hans koenekoop Een autoweg langs de spoorlijn Leiden-Den Haag en een auto weg langs De Vliet. Alleen door het aanleggen van dezle twee zogeheten noord/zuid-verbin- dingen kunnen de verkeerspro blemen op het overbelaste tra ject Leidseweg/Veurseweg in Voorschoten worden opgelost. De ideeën zijn afkomstig van professor J. van der Wilde, be woner van de Veurseweg. Hij heeft namens het comité Bewoners Veurseweg een noti tie gemaakt die ingaat op de verkeersstructuur van Voor schoten. Aanleiding is de dis cussie rond de ontsluiting van de nieuwe wijk Starrenburg. Volgens de bewoners van de Veurseweg maakt het niet uit of hier straks een kruising of rotonde komt. Op de Veurse weg rijdt zo veel verkeer, dat er sprake is van een onoplosbare situatie. Van der Wilde was in de ja ren vijftig en zestig gemeente raadslid in Voorschoten. Be roepshalve was hij bij zaken over ruimtelijke ordening be trokken bij de raad voor het midden en kleinbedrijf. „Ook toen was al duidelijk dat het dorp meer dan één doorgaande weg van noord naar zuid moest hebben", zegt de professor. Indertijd werden plannen ge maakt die Van der Wilde dik dertig jaar later eigenlijk weer nieuwe leven inblaast. Zoals een weg langs De Vliet en een doorgaande weg aan de west kant van Voorschoten. „Toen waren er plannen voor een Leidse Baan door de Horsten. Milieugroeperingen hebben die weg tegengehouden. Nu zou ik ook niet meer kiezen voor deze oplossing. Eén weg langs de spoorbaan is veel be ter voor het milieu." Het was ook de bedoeling binnen de dorpsgrenzen drie doorgaande wegen van noord naar zuid aan te leggen. Uitein delijk is alleen het traject Leids eweg/Veurseweg er gekomen. De route langs de De Ruyter- singel, Van Beethovenlaan en Bernhardlaan is gestuit door flats. Het tracé Krimkade, Boer- haaveweg en Einsteinlaan stokt bij de Raadhuislaan. Van der Wilde: „Met alle nadelige ge volgen vandien. Al het verkeer wordt over de Leidseweg/Veur seweg gevoerd. Het woongenot van vele Voorschotenaren wordt verstoord. De weg snijdt het dorp in tweeën. Kinderen en ouden van dagen kunnen nu al nauwelijks zonder hulp de weg oversteken." De weg langs de spoorbaan acht professor Van der Wilde het snelst haalbaar. „Deze aan passing is niet ingrijpend. Er wordt nauwelijks afbreuk ge daan aan de overgebleven na tuur en slechts weinig inwo ners zien hun woongenot ver slechteren." De weg langs De Vliet zal moeilijker op korte ter mijn zijn aan te leggen omdat De Vlietlanden zo dicht bij lig gen. „Hoewel die weg de beste ontsluiting voor de wijk Star renburg zou zijn. Daarom is het goed een tijdelijke oplos sing te zoeken in het doortrek ken van de Raadhuislaan via Zeemanplantsoen, Zwaluwweg én Valkeweg. Het geeft op korte termijn lucht aan Starrenburg en dat zal hard nodig zijn. Star renburg wordt een wijk zonder winkels en scholen; er zal dus veel verkeer in- en uitrijden, de hele dag door", voorspelt Van der Wilde. De professor snapt dat zijn ideeën weerstand bij dorpsge noten zullen oproepen. Ten slotte pleit hij voor nieuwe ver keersaders in nu nog rustige woonwijken. „Maar het is een afweging. De overlast voor be woners van de Leidseweg en Veurseweg is nu ontoelaatbaar groot. Voorschoten moet kie zen voor oplossingen die zor gen voor spreiding van de over last." k TWEEDE PAASDAG GEOPEND Ook voor Chinees antiek HOGE RIJNDIJK 260, LEIDEN, TEL. 071-5410608 De mooiste meubelstraat van Nederland

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15