'Mix maakt de foyer succesvol' ae 'Vreugde is verwerkt verdriet' Leiden 10 Zelfregulerende chaos mc Kerk Samenleving ZATERDAG 6 APRIL 1996 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -5356414, PLV -CHEF HANS KOEN: Leidse delegatie bezoekt woonproject in Lille LILLE. ANNET VAN AARSEN Een kleine kamer met niet meer dan een bed, een tafel, een stoel en een wasbak.,Het wonen in de foyer MAJT (maison d'ac- cueille du jeune travailleurs) in Lille is nogal Spartaans, de paar appartementen voor stelletjes uitgezonderd. Toch weten elk jaar vele tientallen jongeren het adres net buiten het centrum van de stad te vinden als op stapje naar zelfstandig wonen en een zelfstandig bestaan. Een succesvolle formule, zo hoorden Leidse politici, ambtenaren en vertegenwoordigers van diverse instellingen tijdens een excursie naar het wooncomplex in de Noord-Franse stad. Het bezoek van de Leidse de legatie was niet toevallig. Al in september wil wethouder J. Laurier (vluchtelingenzaken) een foyer openen in Leiden, een uniek project voor Nederland. Naar Frans model, maar anders dan in Lille voor een beperkte groep bewoners: jonge asielzoe kers met een vluchtelingensta tus. De huisvesting van de jonge alleenstaande statushouders is in Nederland doorgaans een probleem vanwege een gebrek aan eenpersoonswoningen. De onderhandelingen over een ge bouw buiten het stadscentrum zijn bijna rond - het zou daarbij gaan om een voorlopige vesti ging van de foyer - maar uitein delijk moet er een 'tehuis' ko men midden in het centrum. „We willen per se niet wachten tot er een geschikte ruimte in de binnenstad vrij komt, we willen snel beginnen", zegt Laurier. Leiden en Oegstgeest werken in het project samen. Verder zijn er besprekingen gaande on der andere met het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) en moeten er afspraken gemaakt worden met de wo ningbouwverenigingen. Want het is niet de bedoeling dat de toekomstige bewoners voor eeuwig in de foyer blijven. Na een half jaar wonen, integreren en leren op contractbasis zou den ze in kleine groepjes naar reguliere woningen moeten doorstromen. De woningbouw verenigingen moeten die wo- 71 Een jonge bewoner van de foyer MAJT in Lille. Hij is samen met zijn vriendin in een redelijk ruim appartement terecht gekomen. De eenpersoons kamers van MAJT zijn nogal Spartaans. foto reinout van guuck ningen beschikbaar stellen voor kamergewijze verhuur, een ab solute voorwaarde. „Het zou een ramp zijn, als de boel gaat verstoppen, als de bewoners niet kunnen doorstromen", zegt wethouder Laurier. Hij en de andere delegatiele den waren naar Lille afgereisd om het principe achter de foyer - een Franse vinding uit het eind van de jaren veertig - te doorgronden. MAJT is één van de 450 foyers de jeunesse in Frankrijk. „We vangen hier veel jongeren op met problemen", zegt directeur Jacques Herbaut van MAJT. „Problemen van di verse aard. Sommige bewoners hebben sociale problemen, sommigen zijn werkloos, som mige jongeren komen uit ge broken gezinnen. Maar er wo nen hier ook jongeren die geen problemen hebben, jongeren die werken, studenten..." Zijn rechterhand Mare Ménis: „Die mix is belangrijk, die mix maakt dat onze foyer een succes is." De twee mannen leiden het gezelschap rond langs kamer tjes, langs gemeenschappelijke ruimtes, langs het restaurant waar de bewoners hun ontbijt nuttigen en desgewenst ook het avondmaal. Er is nauwelijks een jongere te bekennen. En zo hoort het zegt de directeur. „Het is juist de bedoeling dat ze hun weg vinden in de maat schappij. Overdag zijn de mees te bewoners dus buitenshuis, om te werken of om te stude ren. Het is de bedoeling dat ze zo snel mogelijk op eigen benen kunnen staan." ,Als je de afkorting MAJT in het Frarts snel uitspreekt, dan klinkt het als I want to move'," zegt Mare Ménis. Hij doelt daar bij niet op de benauwend kleine kamertjes in de foyer, de stan daard is wat dat betreft in Frankrijk iets anders dan in Ne derland, maar op de grote om loopsnelheid. Gemiddeld ver huist iemand na zes maanden. „Zo'n 25 procent zit hier langer dan een jaar", zegt Ménis. „En we hebben twee bewoners die hier al tien jaar zitten. Over het algemeen zie je de bewoners met de meeste problemen hier het langst blijven." Aan echte hulpverlening wordt in de foyer niet veel ge daan. Er lopen twee educateurs rond, een soort kruising tussen sociaal werker en activiteiten begeleider. Vooral de jongeren met échte problemen komen met hen in aanraking. Maar de educateurs verwijzen in derge lijke gevallen door naar de regu liere hulpverlenende instellin gen. Hun taak ligt vooral in het organiseren van gezamenlijke activiteiten. Zo verzorgt MAJT bijvoor beeld ieder jaar het grote straat theaterfestival in Lille, waar veel professionele troupes optreden. En zo is er een groot atelier bij de foyer, waar iedere drie maanden een andere kunste naar samenwerkt met de bewo ners van de foyer. Maar ook de wijk wordt zoveel mogelijk MA JT binnen gehaald. Veel studen ten van de nabijgelegen univer siteit eten in het restaurant en de wijkbewoners maken handig gebruik van de gemeenschap pelijke zalen en de videomonta- geruimter Het is een aanpak die de Leidse delegatie aanspreekt. De boodschap van.de directeur - „een foyer loopt niet wanneer er weinig diversiteit onder de bewoners is" - is volgens wet houder Laurier in het Leidse project voldoende ondervan gen. „Het klopt dat de Leidse foyer alleen voor jonge status houders is bedoeld. Maar ik denk niet dat dat problemen gaat opleveren. Het is een ui terst gemêleerde groep. Boven dien hebben we met een ander soortige opvang voor jonge sta tushouders aan de Middelsteg racht de afgelopen anderhalf jaar al de nodige expertise op- Theo Bakker Tijd voor het uitwaairondje. Bij de pan in Katwijk de duinen in en naar strand lopen. Het is eind donderdagmiddag, dus we hebben geen last van de zondagmiddagparade. Rust, zon en een kouwe wind die ook de neus doet lopen. Her geboorte tussen helm en zand: hoor de wind waait door mijn hersens. Stap, stap doen de voeten, krak, krak de schelpen. De geijkte behoefte doemt op het geijkte pad te verlaten. Mijn eigen weg zoeken door de pannen, want avontuurlijk wil len we leven. Van de hoogste duintop spring ik, hups, over een holte heen. Maar tijdens mijn zweefvlucht slaat me de schrik om het hart, zo rakelings scheer ik over een man die verscholen ligt in het hol. Ik excuseer me voor het zand dat ik hem in de ogen strooi. Hij zegt dat dat er ook nog wel bij kan. „Hé, maar ik ken jou. Jij woon de vroeger in de Wielma- kersteeg. Je ziet er niet uit, man. Wat lig je hier te doen? Hoe lang al? En al die flessen heb je mansziel alleen genut tigd? Jezus, je bibbert. Zo seri eus moetje het leven nou ook weer niet nemen, zeg. Luister, ik ga jou helpen, want een oud-buurjongen uit Leiden laat ik hier niet zo maar liggen. Jij vertelt jouw verhaal, daarna ik het mijne en dan gaan we met zijn tweetjes verderop, o.k.? Nou, zeg eens wat?" „Dat ene bericht was het, Bak ker. Eén te veel. Denk niet dat ik'ongelukkig in de liefde ben, oh nee. En netelroos heb ik ook al niet. Maar je hebt van die berichten die meer kapot maken dan drank goed kan maken. Doe jij aan zelfregule ring, Bakker? Laat me niet la chen, man, de mens en zelfre gulering. Hier, neem een slok." „Heb jij kinderen? Fijn hé, dat ze op de tv kunnen kijken naar mensen die elkaar kapot schie ten. Naar messen die in lijven worden gestoken. Naar leef tijdsgenootjes die elkaar vol in het gezicht schoppen. Naar mishandeling, marteling. Een hele vooruitgang niet, dat wij het moesten doen met Dappe re Dodo, maar dat onze klei nen gelukkig al jong leren dat je ook plezier kunt beleven aan een ander pijn doen." „Dat ene bericht was de drup pel, Bakker. 'Kabinet peinst niet over verbod geweld op te levisie' stond erboven. Ze kun nen een dingetje op je televisie doen, dat het beeld zwart wordt bij te veel geweld. Mooie uitvinding, maar dan bazelt staatssecretaris Nuis iets over 'zelfregulering.' Hij gaat praten met de omroepen en ze wijzen op hun verantwoordelijkheid. Het is zo krankzinnig allemaal, Bakker. Zo krankzinnig. Moet jij eens kijken hoeveel 'zelfregulering' er elke avond van de buis druipt." „Gezien hoe zelfregulerend de ze week die Ruud Ter Weyden ooggetuige was bij alles wat met porno te maken heeft? Heb jij het eigenlijk al eens met een hond gedaan, Bakker. Nee joh, nou dan schijn je wel ach ter te lopen, hoor. Die Ter Weyden liet zich, want we moeten toch vooral weten wat er te koop is, voorlichten over een dildo met extra uitsteek sels. Eentje voor het poepgaat- je en eentje voor de clitoris. In het kader van de zelfreguleren de bevrediging was dat een bij drage. En Nuis neuzelt en Sorgdrager is bezorgd, maar '15! maakt alleen vaair11 Ik heb het over p<P^j Bakker. Iemand n,^ gens nog enige lij* ei brengen. De koet^woi richting afgrondt! v heid geeft de teugjor2' den. Doe mij een®s,.c hier liggen. De ovfi 11 terug en ik ook." „te 1 „Jij neemt het alia pj zwaar, jongen, dajn d bleem. Ik zie weltopi^ maar het zal me 4eer Het wordt lente, ifobe de tijd van het jaaj ^1 sen uit te knijpen juist plannen mal zomer, je verkneu^™ alle mooie bruinei weer zult zien. Kur" gewoon eem beeti aan de wereld? Wm raars zijn dom, daT slecht mee af. Enf om? Omdat ze ert vrede mee kunnel de mens als puntjl komt niet tot het J is. Leven is vechter chie, dat moet jij a terbuurtventje toe is neuken of verntfim Geniet van elke digtgi ven ligt en niet ong v je mee?" jfc Langzaam staat-if3 kelt, tranen vullenr weet het niet, zegt niet, zeg ik. En gea! i we verder, elkaar^ houdend. Beiden. zj( windje lekker, zwiwaï we verder. Stap, siste voeten, krak, krakacti Nog één duin, danopi kijken en luisterenwa De helmen naast c?st( en de witte golvenj? zon die waakt. Hetj bedoeld geweest. >V€ de ?n, ïeBT ritjl REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 Nieuw oratorium voor kerkdiensten in lijdenstijd Voor Marijke de Bruijne is het wekenlang Goede Vrijdag drie uur geweest, het tijdstip van Jezus' dood. De Groningse bleef bij het schrijven van haar paasoratorium lang steken voor de stilte van de zaterdag en de extase van de opstandingsdag erna. Zij vindt dat Pasen niet kan zonder de lijdenstijd van veertig dagen ervoor. 'Vreugde is verwerkt verdriet', zo staat in een van haar liederen. WIEBE VAN DER HOUT/GPD Inmiddels is het oratorium 'Alsde graankor rel sterft...' er op papier en, gedeeltelijk, op compact disc. IGaar voor uitvoering, zou je zeggen. Maar dat is niet de bedoeling. Muziek en tekst zijn gemaakt om te vieren met koor, eventu eel solisten en een actieve gemeente in de kerk dienst. De schrijfster waakt niet als een kloek over haar uitgebroede werk. Kerkelijke gemeenten kunnen vrijelijk delen van haar werk gebruiken. Er mag zelfs afgeweken worden van het advies op Stille Zaterdag en paasmorgen geen preek te houden. „De gebeurtenissen zijn zo overweldigend dat zij meer dan voor zichzelf spreken blijft De Bruijne echter vinden. De opstandingsliederen, de climax van het oratorium, rijmen niet. De verpletterende gewaarwording van de verrijzenis verdraagt vol gens haar slechts een zonder geijkte vormen los barstendewoordenstroom. Marijke de Bruijne, 59 jaar en oud-lerares, leer de onlangs de onvermoede invloed van het medi um televisie kennen. In oktober en december zond de NCRV beelden uit van onder meer 'de graankorrel'. Inmiddels heeft zij de omroep en uitgeverij Narratio gevraagd geen belangstellen- dén meer aan haar telefoonnummer te helpen. „Ik kreeg mooie reacties, maar het werd te veel." Het maakt duidelijk hoe welkom nieuwe, goed zingbare kerkliederen zijn. Drie jaar geleden voegde De Bruijne met het kerstoratorium 'Als appelbloesem in de winter' al drie kwartier mu ziek aan de traditioneel veelbezongen geboorte van Jezus toe. Het veertigdagen- en paaswerk is veelomvattender en heeft veel meer variatie in toonsoorten. „Gegroeide muziek", noemt zij het zelf. Marijke de Bruijne schreef de afgelopen vijftien jaar zo'n 150 liederen. Haar eerste schuchtere po ging betrof een op verzoek geschreven gezang over de bijbelse vrouwen Mirjam, Maria en Han- na. „Het werd geen daverend lied. Ik heb het later teruggetrokken. Je moet je de techniek van het schrijven van een lied eigen maken." Een studie Nederlands ging veertig jaar geleden niet door. Destijds werd het 'iets maatschappe lijks', uitmondend in het docentschap maat schappijleer in Groningen, gecombineerd met de functie van schooldecaan. Toen het uitdunnende gezin haar de ruimte gaf, kwam de oude taallijn weer naar boven. Nieuwe boeken Enkele van haar liederen kwamen terecht in de bundels Eva's Lied, in gebruik voor vrouwvrien delijke vieringen en bij basisgemeenten. De Gro ningse publiceerde ook een boek over liturgie met suggesties voor vieringen. De laatste jaren werpt zij zich ook op het schrijven van romans, waarin het religieuze overigens geen of slechts zijdelings een rol speelt. „Ik beschouw mijzelf niet als een dichteres, hoewel ik ook bundels met gedichten heb ge maakt. Ik hou het maar op tekstmaakster. Het is voor mij een ambacht. Ik moet er echt voor gaan zitten, er op zweten." De Groningse werkte vier maanden achter elkaar iedere ochtend aan het veertigdagenproject. 'De graankorrel' heeft drie thema's. Het leven van Jezus wordt vanaf de eerste aankondiging van zijn lijden precies gevolgd aan de hand van gedeelten uit de bijbelse evangeliën, die ook wor den gelezen bij volledig gebruik in de kerkdien sten. Het tweede thema is de erkenning dat lijden en dood bij het leven horen en dat ervaringen daarmee kunnen bijdragen tot innerlijke groei en het beter verstaan van de zin van het leven. Het derde gegeven is de viering van de grote gebeur tenis van dood en opstanding, vernieuwing en wedergeboorte. De centrale tekst van het oratorium luidt: 'Als de graankorrel niet in de aarde valt en sterft, blijft zij op zichzelf, maar als zij sterft brengt zij veel vruchten voort'. De kernregels uit haar kerstvie ring ('Licht dat terugkomt, hoop die niet sterven wil, vrede die bij ons blijft') heeft de schrijfster te rug laten komen in het paaswerk om de samen hang met Kerstmis aan te geven. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor rz€ j-ht :hr jek Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 OOuur 071-5128030 directie B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, f. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W. H C. M. Steverink 071-5356356 ombudsman R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. redactie G J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A J.B M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: IV Hoofdredactie: advertbt" Maandag t/m vrijdag vars abonnemjï bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. beta1* per kwartaal (acceptgiro! I per kwartaal (autom btfj per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling JEf verzendingT" per kwartaal (NL) leidsch dagblad 0f^c Voor mensen die moeilijk1 VI hebben cf blind zijn (of dn dicap hebben), is een safjr regionale nieuws uit het^i geluidscassette beschikbar 0486-486486 (Centrum vlh tuur, Grave). tlh v Auteursrechten votf. Marijke de Bruijne op de binnenplaats van het Peper gasthuis, op de achtergrond het kerkje waar de uitvoeringen plaatshebben. foto gpd Marijke de Bruijne reageert wat verbaasd als haar werk en dat van de Pepergasthuis-compo- nisten Anneke Plieger, Peter Rippen en Chris van Bruggen vergeleken wordt met dat van Huub Oosterhuis en Antoine Oomen. Oosterhuis hoor de zij pas nog op de televisie verklaren dat hij steeds weer het oude bijbelverhaal vertelt. „Ik probeer juist in gewoon Nederlands weer te ge ven welke beelden een verhaal bij mij oproept." „Ik schrijf veel in vergelijkende taal: 'Het is als...' Hoe raakt het heilige ons en hoe kunnen wij met ons levensverhaal instappen in de grote paasgebeurtenis. Dood en opstanding zet ik ook neer als bevrijding van stilstand in je leven, wan hoop, ziekte en relatieproblemen." Met haar tek sten beoogt zij ook een minder eenzijdig en man nelijk taalgebruik. „Het traditionele kerklied gaat uit van de andere kant, die van God. Ik heb schroom, hou het meer bij het aardse. Waar raakt het goddelijke ons. Op dat kruispunt gebeurt het." De tekstenmaakster is bij haar werk niet beïn vloed door klassieke oratoria. „De Passionen vind ik mooi, maar ik heb er niet echt iets mee. Ik kan daar niet in wegzinken", verduidelijkt ze. Het lo gische vervolg op een kerst- en paasoratorium is een pinksterviering. „Die komt er. Daar zijn al af spraken over", verzekert Marijke de Bruijne. ZIEKENHUI™ ONGEVALLENDIENST l Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdagJd woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maar>ir 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN gS DIACONESSENHUIS Dr (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijd ners bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 -21.00 uu Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 190 na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. n Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dieif| pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. m RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth K (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19: en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. |K Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voorvipf uur)' di Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag; Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19J en II daarnaast ook 11.15—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.0 leen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zvvangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.001 voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is ei zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, nei kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oof heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kindei» uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. e

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14