IDEN Rel op Waardeiland over kappen bomen ize kopers: 'We zijn belazerd, geef terug dat geld' Leiden w Last 112," ASDAGEN aterdag 6 april a.s. bij )ennis Mannenmode! Studentenhuisvesting schaft servicekosten af Nu overal te koop 'Dit is de laatste keer' Chloor, soda en melkpak op de milieuweegschaal 6 APRIL 1996 LN EGMOND. 071-5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-5356429 Tiroler sferen 1 gr Het wintersportge- I voel herleeft op 13 april als Leiderdorp in Tiro ler sferen is tijdens een grote reünie nabij de A4. Jachthaven Een jachthaven I O voor zeewaardige plezierschepen is haalbaar in Katwijk, meent de IJmuidense havendirec teur. 1896 jche Studenten-Roeivereeniging „Njord" ontving haar boten van den bekenden Franschen scheepsbouw- 'bossunet. De Vereeniging ontving een outrigged-vier ^atrigged-acht, zoodat alle studenten-roeivereenigingen h nu van een achtriemsgiek zijn voorzien. Verder kwa- foor persoonlijke rekening aan een wherry en een race Cude ploegen zullen door het bekende oud-lid van t Damsté, worden getraind, de jonge door den heer Evager, oud-race-roeier der Vereeniging. 1971 ^■jckeyteams uit Oxford zullen het paasweekeinde in PtH doorbrengen. Tijdens de uitwisseling in Engeland Je afspraken gemaakt. Vrijdag komen de gasten aan in u£iis van Roomburg voor de maaltijd en een gezellige sude spelers uit Oxford nemen zaterdag deel aan een toer- msterdam. De LMHC is eerste paasdag gastheer van de bezoekers en heeft een toernooi op het programma 4ieede paasdag wordt er op Roomburg eveneens een 'georganiseerd. Alle avonden zullen met een feestelijk ina worden afgesloten. Op Waardeiland ruziën bewoners over de kap van tien tallen volwassen bomen. Een groep bewoners heeft 'ten einde raad' wethouder J. Laurier gevraagd de kapvergun- ning alsnog in te trekken. Deze bewoners zijn vooral boos op het bestuur van de Vereniging Waardeiland. Dat zou achter hun rug om de vergunning hebben geregeld. „En volgende week moet ik lijdzaam toezien dat de linde in mijn tuin, op mijn eigen grondgebied, wordt omge zaagd", zegt de boze bewoner P. van der Linde van de Krefeldlaan. komende dinsdag al wordt be gonnen met de kap." LEIDEN HANS KOENEKOOP Een andere bewoner van de Krefeldlaan, mevrouw Derks, is witheet op voorzitter P. van Dijk van de Vereniging Waardeiland. Ze verwijt hem het opzettelijk achterhouden van informatie. ,,We zijn niet in de gelegenheid gesteld bezwaar te maken tegen de kapplannen. Pas gisteren kregen wij officieel te horen dat „U moet weten dat een heel beroemde tuinarchitect uit Amerika twintig jaar geleden het groenplan voor het Waard eiland heeft gemaakt. En dat plan wordt nu gemold omdat een paar bewoners vinden dat ze te weinig zon in huis of tuin hebben. Verplaats dan je stoel zou ik zeggen", zegt mevrouw Derks. Het plan om volwassen bo men te verwijderen is ongeveer een jaar oud. Het is gemaakt door de groencommissie van het Waardeiland, onderdeel van de vereniging. In de groencom missie zitten ook bewoners, omciat op Waardeiland alle grond particulier eigendom is. Twee bewoners van de Kre feldlaan, Van der Linde en E. de Jongh, namen met grote be zorgdheid kennis van het plan. Zij zagen geen enkele aanlei ding voor het kappen van ge zonde volwassen bomen. Het duo hield een enquête in de Krefeldlaan en daar kwam uit dat veruit de meeste bewoners tegen de kap waren. ,,We hoop ten dat het bestuur het nut zou inzien van een algemene leden vergadering, zodat we geza menlijk over het plan konden spreken", vertelt Van der Linde. ,,Maar die vergadering is er nooit gekomen". Wel kwam gisteren de brief van voorzitter Van Dijk in de bus waarin wordt aangekondigd dat komende dinsdag 19 bomen worden gekapt. Van der Linde: „Nu staan we voor een voldon gen feit. En dat vind ik het kwa lijke. Het bestuur wist van de protesten van de bewoners. Ook de gemeente wist dat, want ik heb diverse keren gebeld met Klijnstra, de boomspecialist. Maar zonder ons te verwittigen hebben ze de zaak beklonken en alle klippen van inspraak omzeild." Van der Linde heeft 'ten einde raad' namens een dikke dertig bewoners van de Krefeldlaan een brief naar wethouder Lau rier geschreven. Met daarin het mieverkoop in Holiday Inn met verrassingen J mevrouw Roest had- jV ff gehoopt op de Nin- 7- ne Boy, een spelcom- ien keurige kartonnen pr onze zoon." Ze ble- Sdelijk een kat in de cht te hebben: twee fflg geluidsboxen. „We iciu,,iet precies waar we lalden. Eigenlijk heb- '°9"ier niets aan." Iets ko- je eigenlijk niet wilt ara, hoe kan dat? Nie- j de bezoekers die die i beantwoorden, gis- g na afloop van de zo- Massive Stock Liquida- L in een klein zaaltje lay Inn aan de Haagse 1 'eg. ertentie in deze krant erdag had er nog wel kelijk uitgezien. Een Jterkoop met artikelen «scherpe prijzen. Wat FA'S GROOTSTE DEKTE MARKT 00 KRAMEN DE ERWIJKSE 1F0RMATIE: 251-262666 te denken van kleurentelevisie voor 149 gulden, een camcorder voor 250 gulden en een Olym- pus-camera voor 25 gulden? Je hoefde alleen maar een tientje toegang te betalen, dat was al les. Nou ja, zo stond het ten minste in de advertentie. In de praktijk gaat het er iets anders aan toe. „Van alle spullen die hier staan, is 95 procent gegaran deerd nieuw", zegt de verkoper die alleen Engels spreekt („We zijn een Engels bedrijf'). Welkg spullen wel en welke spullen niet, vertelt 'hij er niet bij. En dan nqg iets: „We zijn vandaag iets later begonnen, omdat we moeite hebben met de bevoor rading. Sommige van onze vrachtwagens staan nog op de boot of in de file." Kortom, veel van de spullen die in de adver tentie staan vermeld zijn niet aanwezig. Hoe verloopt de verkoop ver der? Snel en chaotisch. Eerst een paar spulletjes om het pu bliek lekker te maken. Video banden voor een gulden per stuk, een mini-tv voor een tien tje. Dan begint het pas echt. Wie er 25 gulden wil betalen, vraagt de verkoper. Wie toehapt kan in elk geval rekenen op een aantrekkelijk artikel en blijven meedoen aan de verkoop, zo kletst hij. Wie niet wil dokken, kan alleen nog maar toekijken. Zestien van de pakweg dertig aanwezigen happen toe en be talen. Wat is het 'aantrekkelijke arti kel'? Een walkman, die zo op het eerste gezicht geen 25 gul den waard is. Dan gaat het ver der. De verkoper stalt een reeks produkten voor zich uit: een ge reedschapskist met inhoud, een autoradio met boxjes, een mini- set, een kookset, een fotocame ra met statief en een dameshor loge. Neem de camera. In de advertentie staat die met koffer aangekondigd voor achthon derd gulden. Als de camera te- Echtpaar Roest verbaast zich over de 'verrassjng' die hun maar liefst vijftig gulden kostte. Na aandringen konden ze hun geld terugkrijgen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN voorschijn wordt gehaald, ste ken verschillende mensen hun hand op. „Hoe heet je?" vraagt de verkoper aan een jonge man. Die noemt zijn naam en onmid dellijk begint de verkoper weer te ratelen. „Wat kan ik erbij ge ven?" vraagt hij, een cadeau suggererend. „Een stereoset? Een autoradio? Oh, die heb je al. Een kleurentelevisie dan? Prachtig!" Na een vijf minuten aanhoudende woordenstroom verdwijnt echter alleen de ca mera richting de man, voor een prijs van tweehonderdvijftig* gulden. Buiten wordt de (merk Tamashi) nog eens goed bekeken. Het chic ogende ding zou bij geen enkele fotovakzaak meer dan vijf tientjes kosten. Vader heeft dezelfde vangst. Al les bij elkaar hebben vader en zoon ongeveer 650 gulden uit gegeven voor twee camera's en een paar prullen. „Ach, voor een keertje was het leuk", ver zucht vader met een teleurge stelde blik. I.Een vage boel was het", voegt zijn zoon eraan toe. „We hadden een verkoping bij opbod verwacht." Het is meer een loterij, zo blijkt wanneer de klapper aan bod komt, althans volgens de verkoper die steeds harder be gint te praten. „Een kleurentele visie voor vierhonderd gulden. Wie wil? Niemand? Dan doen we het anders. Wie biedt er vijf tig gulden?" In totaal acht han den gaan de lucht in. „Houden jullie van gokken? Ja? Durven jullie dat?" Niemand die nee schudt. Het gokken kan begin nen. Wie vijftig gulden betaalt, krijgt een dichtgebonden vuil niszak met verrassing. Wat heet verrassing. Niemand van de acht gaat naar huis met de kleu- Woonlasten studenten omlaag LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Studenten hebben met de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) een akkoord be reikt over het afschaffen van de servicekosten. Dat betekent dat voor vele huurders de woonlas ten met ingang van 1 januari 1997 met enkele tientallen gul dens omlaag gaan. Veel studenten betaalden ser vicekosten voor huishoudelijke apparaten zoals vloerbedekking, koelkasten, kookplaten en stof zuigers. Deze spullen zijn door de SLS op verzoek van de bewo ners aangeschaft. Vaak was dat een fors bedrag omdat de stich ting ook de rente doorbereken de. „De studenten betaalden in feite /oor elk apparaat zo'n an derhalf keer", aldus B. Maassen van de SLS. Bovendien betaal den nieuwe huurders soms voor apparaten die kapot waren of meegenomen door de vorige bewoners. „Dat konden wij moeilijk controleren", zegt A. Bezoen, hoofd financiële en economische zaken. „De ser vicekosten waren dan ook vaak een bron van conflicten tussen de huurders en de SLS. Studen ten wilden niet betalen voor spullen die er niet waren. Wij wonnen de meeste van die huurcommissie-zaken, omdat wij met bonnen kónden bewij zen dat we de spullen wel dege lijk hadden aangeschaft. Maar het was een complex systeem met maandelijkse voorschotno ta's en jaarlijkse eindafrekenin gen. Daar wilden we vanaf." De SLS heeft het systeem van kamerinspectie inmiddels verla ten en ook de waarborgsom men afgeschaft. Het doorbere kenen vati de rente aan de huurders en de afschrijving kostte de stichting enorm veel 'administratieve rompslomp'. „Het afschaffen van die bijko mende kosten brengt duidelijk heid. We hebben met de huur ders afgesproken dat wij het grootste deel van de kosten, 1,7 miljoen gulden, op ons ne- „Een klein deel hiervan zullen we aan de studenten doorbere kenen. Een aantal bewoners be taalt een bedra"g van gemiddeld drie gulden per maand, gedu rende maximaal drie jaar. Dat laatste is afhankelijk van het aantal spullen en de resterende boekwaarde. Daarmee kopen ze de apparaten af en zijn deze in principe hun eigendom." Bij uw plaatselijke boekhandelaar, kiosken, warenhuizen en VVV Leiden. .Voor slechts *"Leiden in Last" is een fictief detectiveverhaal dat zich afspeelt rond de 3 octoberviering. Het feest dreigt niet door te kunnen gaan omdat Leiden weer is afgesloten van de buitenwereld. Dat is aanleiding genoeg voor Burgemeester Goekoop om het detectiveduo Jules Ollie in te schakelen. Zij gaan vervolgens op speurtocht door de stad op zoek naar de daders en het motief Uitgegeven door KBU Uitgevers te Oisterwijk. verzoek de kapvergunning in te trekken. „Zodat er alsnog een bewonersvergadering kan wor den belegd. Maar of we veel kans maken, weet ik niet. On langs had ik boomspecialist Klijnstra nog aan de telefoon. 'Je kunt wel aan die boom gaan hangen, maar je houdt het toch niet tegen', zei hij." Voorzitter P. van Dijk trekt geen boetekleed aan. „Alle be woners hebben vorige zomer een brief gekregen waarin de plannen zijn uiteen gezet. Dat was nadat we reacties van be woners hadden verwerkt. Mijn heer Van der Linde heeft een enquête gehouden, maar wij daarna ook. En uit onze bleek dat 29 bewoners voor het plan waren en 9 tegen. Met dat gege ven voelden wij ons voldoende geruggesteund om verder te gaan. Een bewonersvergadering had naar mijn idee geen zin meer." Van Dijk wijst erop dat het kapplan is opgesteld samen met de gemeente. „Alle 19 bo men die volgende week worden verwijderd, zijn te groot, staan te dicht op elkaar of dreigen schade te veroorzaken aan hui zen of rioleringen." Ook wijst de voorzitter erop dat de kapver gunning ter inzage heeft gele gen. „Dat heeft in januari in het Leids Nieuwsblad gestaan. Als bewoners dat niet lezen, heb ben ze pech gehad. Bovendien hebben ze lang genoeg de tijd gehad om navraag te doen." Van der Linde weet dat er een publicatie is geweest. „Ik heb bij diverse buren nagevraagd, maar niemand heeft het gelezen. Ik kan niet anders dan conclude ren dat het Leids Nieuwsblad precies die keer niet is verspreid op Waardeiland." rentelevisie, zo blijkt op de par keerplaats (de zakken mogen pas buiten opengemaakt wor den). Wel met een paar goedko pe geluidsboxjes van hooguit twee tientjes, zoals het echtpaar Roest. Een handjevol teleurgestelde bezoekers loopt dan ook terug naar de zaal en eist het geld te rug. „We zijn belazerd. Wat moeten we met die walkman en met die boxjes. Geef terug dat geld." Schoorvoetend betalen de organisatoren. „Maar niet verder vertellen, hè", fluisteren Als Holiday Inn voorafhad geweten wat de activiteiten van Nor thern Stock inhouden, zou het zaaltje nooit verhuurd zijn. „Ie mand binnen onze organisatie heeft daar helaas mee inge stemd", zegt directeur M. Worms. „We wisten dat ze vorige week in Haarlem waren geweest en wilden navragen wat de er varingen waren van degenen die daar de ruimte verhuurden. Helaas konden we de juiste persoon niet bereiken voor com mentaar. Laat het in elk geval duidelijk zijn dat ik het erg onple zierig vind wat er nu gebeurt. Het is in elk geval de laatste keer." Het World Trade Center in Rotterdam, waar Northern Stock eerder deze week ook neerstreek voor een verkoopsessie, zegt vreselijk in de maag te zitten met de activiteiten van het Engelse bedrijf. Hoofd van het congrescentrum M. van Engelenburg: „Mensen zien ons terecht als een bonafide bedrijf. De gedupeer den reclameerden bij ons toen ze merkten dat ze waren opge licht. Wij doen er alles aan om deze praktijken buiten de deur te houden, voelen ons net zo bekocht als de gedupeerden." De 'magazijnverkoop' valt waarschijnlijk niet onder de Wet op de Kansspelen, die een vergunning verplicht stelt voor loterijen en dergelijke, zegt politievoorlichter T. Stuifbergen. Volgens die wet is er sprake van een kansspel als men een lot koopt, zonder te weten of daar een prijs op zal vallen-. In het geval van de ma gazijnverkoop legden mensen vijftig gulden in, in de zekerheid dat ze er iets voor zouden krijgen. Ze wisten alleen niet precies wat. „Stel dat je in een winkel vijftig gulden geeft voor een doos waarvan je niet weet wat erin zit, en die je pas nadien open mag maken. En achteraf blijkt daar alleen een briefje met 'bedankt voor de vijftig gulden' in te zitten. Dat is dan geen kansspel, al gebruik je je verstand natuurlijk niet als je daar intrapt", zegt Stuifbergen. „Die magazijnverkoop gaan we onderzoeken als mensen met serieuze Idachten komen dat ze bekocht zijn, en die hebben we nog niet gehad. Of als de organisatie grote borden met 'Tombola' of'Rad van Avontuur neerzet. Want daar moeten ze een vergunning voor hebben." Zes weken milieuvriendelijk winkelen LEIDEN/REGIO MONICA WESSELING Inwoners van de Leidse regio wordt het dit najaar 'makkelijk' gemaakt om het milieu daad werkelijk te ondersteunen. Van 16 september tot 26 oktober wordt er in een aantal winkel centra in de regio de actie 'Milieuvriendelijk winkelen' ge houden. Doel van de actie is burgers èn winkeliers bewuster te maken van de milieuvoor- en nadelen van produkten en hun verpakking. Het is, zo maakt de Leidse millieuwethouder J. Laurier meteen duidelijk, zeker niet de bedoeling om met een opgehe ven vingertje de consument be lerend toe te spreken. „We gaan echt niet allerlei produkten ver bieden of verfoeien. Nee, de consument krijgt gewoon heel veel informatie en kan daarmee zelf, als hij dat wil, een milieu vriendelijke keuze maken." De actie wordt gehouden in 'normale' winkelcentra. „We richten ons op de gewone con sument. We willen duidelijk maken dat milieuvriendelijk heid het stadium van de geiten wollensok ver voorbij is." In de zeven Gevulei-gemeenten die aan de actie meedoen (Wasse naar en Warmond laten verstek gaan) wordt in minimaal één winkelcentrum actie gevoerd. De actie is een samenwerkings verband tussen de Gevulei, de gemeenten en de winkeliersver enigingen. In samenwerking met de win keliers wordt in alle produkt- groepen het predikaat 'meest milieuvriendelijk' weggegeven. Zo krijgt in de groep schoon maakmiddelen de soda een plusje boven de milieubelasten- der chloor en in het rek wc-pa- pier krijgt het hergebruikte, niet gebleekte een pluim. Met stic kers wordt aangegeven wat de meest milieuvriendelijke keuze is binnen een bepaalde pro- duktgroep. Laurier: „We gaan dus geen produkten verbieden of zwart maken, maar gaan van het omgekeerde uit. Mensen vertellen wat de beste milieu keuze is." Ook aan de afvalberg wordt tijdens het milieuvriendelijk winkelen extra gewerkt. Samen met de winkelcentra worden linnen tasjes gedrukt en uitge geven. I let 'Wilt u er een plastic zakje bij?' is dus een paar week jes taboe. Zes weken actie op een jaar lang boodschappen doen. lijkt nauwelijks zoden aan de dijk te zetten. Laurier erkent dit: „Het is een bewustwordingsproces waaraan je geruime tijd zult moeten werken. In het voorjaar komen er nieuwe acties." De Gevulei, het samenwerkingsver band op afvalgebied van de Leidse regio, verzorgt voorlich tingsmateriaal, de winkeliers vullen de actie grotendeels ver der zelf in. Zo is het zeker niet ondenkbaar dat een slimme winkeliers tijdens de actie gaat stunten met herlaadbare batte rijen of ander milieuvriendelijk spul.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13