Op blote voeten door hel van Athene Juventus heeft finale binnen handbereik Sport idoleraren willen t de bond stappen Afscheid zonder tranen van olympische 'pisbak' Vanuit kleedkamer van Panathinaikos klinkt oergebrul t chge hoopt op Ajax ^e/.lx. Diverse Spaanse clubs liggen op de loer, Bordeaux Goi<n sterk verbeterd contract op de plank liggen, maar als Richard Witschge ligt keert hij volgend seizoen terug bij Se/1jls ze contact met me opnemen zou het wel 's heel snel -5 }l kunnen zijn, ja", zei de 26-jarige middenvelder gisteren srjfordeaux. Deze week verwacht Witschge nog geen signa- 5% Amsterdam, omdat zijn zaakwaarnemer Rob Jansen tot I jide dinsdag op vakantie is. „Maar zodra hij terug is t aan dat we snel contact hebben.Penningmeester Arie jieeft inmiddels toegegeven dat de naam van Witschge j^jax-verlanglijstje van potentiële aankopen prijkt. —bel en Grünholz naar RBC >aal» George Knobel, de inmiddels 73-jarige oud-bonds- wordt met onmiddellijke ingang technisch directeur van isendaalse RBC. Knobel gaat geen officieel dienstverband Or zijn werkzaamheden krijgt hij een (onkosten)vergoe- fel een officiële overeenkomst sloot de Roosendaalse club 26-jarige Edwin Grünholz. Momenteel speelt die nog Den Haag, maar aan het einde van het seizoen wisselt r drie seizoenen naar RBC. Haag-fans verven stadion c De gemeente Den Haag slaat vanaf komende week légen in één klap. Ze laat vijf werkloze supporters van FC lag het stadion van hun favoriete club schilderen. Daar- ien de voetbalfans iets aan hun imago en ze leren meteen 1 het schildersvak. Met ingang van 9 april gaan de jonge- dagen per week aan de slag. Eén van die dagen krijgen ze van een leermester. De jongeren die deelnemen in het komen tijdelijk in dienst van een stichting en krijgen k een salaris. wil internaat opzetten Go Ahead Eagles schaft het voetbalinternaat af; NAC gaat jpzetten. De Bredase club onderzoekt de mogelijkheden olie jeugdspelers in één huis onder te brengen. „We zoe- ien nog een locatie en een beheerdersechtpaar", zei ter John Peek woensdag in Breda, waar Barry van Galen da JC zijn nieuwe driejarige contract ondertekende. ïsor Feyenoord wil verder )AMHet assurantieconcern Stad Rotterdam wil tot na r 2000 doorgaan met de shirtsponsoring van Feyenoord. drijf heeft volgens bestuursvoorzitter mr. C.J. de Swart stekende relatie met de club. Het concern heeft na het lo- voetbalseizoen nog één jaar te gaan. Voor het seizoen )8 heeft het bedrijf een optie. Het verzekeringsconcern - ds 1991 hoofdsponsor van Feyenoord is - betaalt nu (voor ntract van drie jaar) ongeveer vier miljoen gulden per jaar. :n bijdrage Van Utrecht ;e« Michel Kreek, Leonard van Utrecht en de andere spe rt de Italiaanse club Padova draaien zelf op voor de kosten t trainingskamp als voorbereiding op het duel met Fio- 1. De voetballers willen op deze manier het vertrouwen in Mauro Sandreani uitspreken. Bovendien willen ze aange- er alles aan willen doen om in de serie A te blijven. Pado- t onderaan de ranglijst. Degradatie lijkt onafwendbaar, lm heeft dinsdag een trainingskamp op een geheime in de buurt van Florence, betrokken. zenden Grieken de straat op Duizenden Griekse voetballiefhebbers zijn woensdag- in Athene de straat op gegaan om de overwinning van pnaikos op Ajax (1-0) te vieren. De fans besprenkelden de /vachte winst op de bekerhouder in Amsterdam met lagne en zetten de vreugde kracht bij met vuurwerk. De rters van de Griekse kampioen brachten de oude stad, il tijdens de wedstrijd, veelal in auto's tot leven, zwaaiend tb- en nationale vlaggen en luid toeterend. Op de pleinen Snnenstad dansten grote menigten. Burgemeester Dimi- ramopoulos riep de burgerij op de straten van de stad en inumenten in een zee van licht te laten baden om de hel- n Panathinaikos te eren. I agenten bij PSV-Ajax ven» De Eindhovense politie zet op tweede paasdag 180 in in tijdens de voetbalwedstrijd PSV-Ajax. Daarvan ma- ruim honderd deel uit van de mobiele eenheid, aldus een voerder. De politie beschouwt het duel tussen de num- :én en twee van de eredivisie zoals altijd als een risico- ijd. Er zijn geen aanwijzingen die de politie nopen tot de an extra manschappen. cpd [erlandse Vereniging van i en Judo Leraren wil de en met het bestuur van 3 Bond Nederland ver- De NVJJL grijpt daartoe n ledenvergadering van aan, aldus een persver- van gisteren. ing van zaken rond het van directeur/secretaris it wordt door voorzitter erschegget en zijn colle- teurd. De Utrechtse kan- iter ontbond onlangs het t van Post, maar hono- wel de eis tot een scha- leding van 200.000 gul- 'ie moet de judobond uni dit jaar voldaan heb- ns het voorafgaande kort door Post verloren, en e zaak bij het kantonge- lakte het JBN-bestuur in ik. Volgend uit de laatste ak trekt ook de NVJJL de conclusie dat JBN-voorzitter Frans Hoogendijk zijn declara ties heeft ingediend 'in tegen spraak met het bestuursbesluit van 27 maart 1992'. De Vlaardingse praeses dacht vrijelijk over zijn budget 'repre sentatiekosten' te kunnen be schikken, wat door de leraren wordt bestreden. Bovendien is er volgens hen sprake van 'ver valste nota's' en veroordelen zij de dubbele declaraties van Hoogendijk, bij zowel nationale als Europese bond. „Dit is het gevolg als mensen niet op feiten, maar op emoties reageren", zegt Hoogendijk. „En blijkbaar wil deze groep de feiten niet meer aanhoren. Nou moet ik erbij zeggen dat het contact met de NVJJL al sinds een jaar niet meer bestond. Bo vendien komt dit voort uit een groep die je niet representatief voor de judoleraren kunt noe men." Amsterdam In tranen heeft Ajax afscheid geno men van het Olympisch Stadion. De halve finale tegen Panathinaikos was de laatste internationa le wedstrijd die de landskampioen in het 'Sta dion' speelde. Volgend seizoen betrekt Ajax de gloednieuwe Amsterdam Arena. De waterlanders hadden weinig te maken met het nakende ver trek. Ajax verloor gisteravond. 'De grootste pisbak van Nederland', noemde Arie van Os, penningmeester van de miljoenen club, het Olympisch Stadion bij herhaling. Ruim 38 jaar was het de thuishaven geweest voor de recordkampioen van Nederland. Alle grote wed strijden werden er gespeeld. Van de 'mist-wed- strijd' tegen Liverpool (5-1) tot de halve finale van gisteravond tegen Panathinaikos. Ajax voel de zich, met name de laatste jaren, nauwelijks nog thuis in het Stadion. De club schaamde zich zelfs voor de erbarmelijke accommodatie. Een echt afscheid van het Olympisch Stadion mag het wat Ajax betreft niet worden. Er moet nog één duel worden gespeeld: de kampioens wedstrijd. Tenminste, als Ajax de titel tegen die tijd nog kan veroveren. FOTO HANS VAN WEEL Ajax moet vrezen voor uitschakeling na nederlaag tegen Panathinaikos amsterdam gpd Op het ereterras van het Olympisch Stadion vier de voorzitter George Vardinyiannis, miljardair, krijsend en kwijlend van genot zijn eigen feestje tussen een batterij duffe officials. Op de door gaans van emoties gespeende perstribune stort ten Griekse journalisten elkaar, staand op hun stoeltjes, juichend in de armen. Vanuit de kleed kamer van Panathinaikos klonk oergebrul, on stuimig feestgedruis en het smakkende geluid van klapzoenen. En in Athene stroomden de plei nen vol met duizenden uitzinnige supporters, terwijl burgemeester Avramopoulos de bevolking opriep de stad en dan vooral haar monumenten de ganse nacht in een zee van licht te laten ba den. De beminnelijke trainer van Panathinaikos, Juan Ramon Rocha, had vooraf een negen maan den oude droom van hem ontvouwd. Of eigenlijk was het geen droom, benadrukte de Argentijn de dagen voor de wedstrijd, maar een stem van bo ven die tot hem sprak. De stem van God, volgens Rocha. Die nacht kreeg de trainer ingefluisterd dat hij met zijn ploeg de finale van de Champions League zou halen. Of de orgie van vreugde die gisteravond in Griekse kringen losbarstte ook in zijn droom was opgenomen, liet Rocha onbe sproken. Maar het kruisje dat hij onmiddellijk na het laatste fluitsignaal sloeg was mooi en veelbe tekenend. Buiten Rocha hadden weinigen in Griekenland gerekend met een positief resultaat tegen Ajax. Meteen nadat Panathinaikos zich aan de Europe se titelhouder wist gekoppeld, werd Ajax in de Griekse pers bovenaardse voetbalkwaliteiten toe gedicht. Eervol was het vooral om tegen de ploeg van Louis van Gaal te mogen spelen, het ontzag en respect droop twee weken lang van de kran tenpagina's. En ook nadat de geslepen Grieken hun verrassende 0-1 overwinning bijelkaar had den gecounterd, koesterde trainer Rocha de un derdog-rol zorgvuldig. „Nee", zei de 42-jarige ex- speler van de club, „dit resultaat wil nog niet zeg gen dat wij plotseling de favoriet zijn." Ook bij de andere partij gisteravond voorzich tigheid troef. Ajax wacht de groene hel van Athe ne en daar is het slecht toeven voor een ploeg op achterstand. „Aan de andere kant zijn die hete avondjes juist de charme van het voetbal", blikte aanvoerder Danny Blind alvast twee weken voor uit. „Leuker dan Cambuur-uit op dinsdagavond. En als je ziet dat we de eerste helft vier goeie kan sen hebben gekregen, Kanu had zelfs twee hon derd procent-kansen, hoeven we niet te wanho pen. We hebben het onszelf in de tweede helft moeilijk gemaakt, omdat je gaat forceren. Ons spel werd chaotisch, het laatste kwartier gaven we zelfs kans om gevaarlijk uit te breken. En toen Reiziger zijn man losliet, grepen ze hun kans. Jammer, want daardoor hebben we Panathinai kos in dezelfde zetel gezet, als waar ze hier van avond in plaats konden nemen." Louis van Gaal was héél vriendelijk geweest, de dag voor de halve finale. Hij had er ook alle reden toe. Het leed was geleden, Ajax had weer een sterk elftal. In de 'week van de waarheid' zou alles nog goed komen. Maar zelfs het beste van Ajax is niet goed genoeg meer. Gisteravond, na de onmogelijke nederlaag te gen Panathinaikos (0-1), mompelde de technisch directeur iets van 'karakter tonen op het beslissende moment'. AMSTERDAM YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGVER Louis van Gaal is bang dat alles - Europacup en landstitel - in één week, in de week van de waarheid als een kaartenhuis in elkaar stort. En meestal krijgt de technisch directeur gelijk. Ajax komt dit seizoen niet meer terug op dat extreem hoge niveau dat anderhalf jaar onaf gebroken werd gehaald. Het lukt slechts bij momenten, wis ten de voetballers. „Op het be slissende moment staan we er vaak", zei Van Gaal vooraf. Hij zei het na Panathinaikos weer: „We zullefn nu, op het beslissen de moment, karakter moeten tonen." Dat is vreemd. Het eer ste van de 'beslissende momen ten' lag toch gisteravond, in het Olympisch Stadion. Van Gaal bracht eindelijk zijn beste Aja- cieden. De verwachte 'piek' werd een ongekende dip: de eerste nederlaag in ruim twee jaar (maart'94 2-0 tegen Parma) en de eerste nederlaag in het Olympisch Stadion sinds april'88 (1-2 tegen Olympique Marseille). Het waren de harde velden geweest. En de te korte vakan tie. Overbelasting door te veel wedstrijden, de vele blessures. Van Gaal vond een complex van Patrick Kluivert kan er met zijn hooi factoren in zijn verklaring over de plotselinge vormval. Ajax, anderhalf jaar ongenaakbaar, begon na de jaarwisseling in eens te verliezen. Van subtop pers in de eredivisie, van eerste divisieclubs zelfs. Maar ook het beste wat Ajax te bieden heeft, in zomertijd en lentesfeer, krijgt het ritme niet meer te pakken. De hartslag van het Ajax-sys- teem is te onregelmatig gewor den. Internationaal bleef de beker houder wél aanspreken. De trai ners van Real Zaragoza en Borussia Dortmund spraken vol ontzag en bewondering over de nog niet bij. Ajax verliest! Europese kampioen. Toen stónd Ajax er ook weer. Eventjes. Na de nederlaag voor de competitie tegen Vitesse (1- 2) volgende de imponerende 0- 2 in Dortmund. Maar na het 2-0 verlies bij Roda volgde geen herstel meer. Ajax verloor weer, met 1-0 in de 'topwedstrijd'. Na de winterstop telden de Ajacie- den de wedstrijden af. Alleen de uitwedstrijden, want thuis werd altijd nog wel gewonnen. Tot gisteravond. Ajax komt steeds minder ver de zeephelling op. Utopie Het jaar né de top, weten de toppers, is moeilijker dan het topjaar zelf. Dat bedoelde Louis van Gaal ook in de perskamer van Wenen, vorig jaar. De Euro pacup 1 nog een keer winnen? Dat was waanzin, een utopie zei hij letterlijk. De top is breder ge worden. En de druk op de kam pioen nóg groter. Misschien wilde Ajax wel bewijzen dat het onmogelijke toch mogelijk was. Misschien gaf Ajax wel te veel in het eerste half jaar. Net als het seizoen daarvoor werd het beste voetbal ook immers voor de winterstop gespeeld. De scherpte is er niet meer. Finidi, even elegant als dodelijk, FOTO HANS VAN WEEL raakt de ballen nog slechts kwijt. Ronald de Boer, de ande re vleugelspits van gisteravond, is waarschijnlijk te vaak als stoplap gebruikt. Hij kwam er tegen de Grieken ook al niet aan te pas. Voor de winter van '96 knalde Kluivert zijn voet tegen de bal. Vaak was het raak. Gis teravond lag het tempo van de ballenjongens hoger dan dat van de vedetten. Het was symp tomatisch voor een elftal dat te veel heeft gegeven. Het verschil met Panathinai kos was groot. Op de vierkante meter waren de Grieken verba zingwekkend goed. De omscha keling van verdedigen, dat kun nen ze heel goed, naar aanval verloopt heel snel. Maar wat nog het meest opvalt aan de kampioen van Griekenland, is dat de club niet Grieks speelde. Er stond een elftal, gediscipli neerd, tactisch geschoold, doel gericht. Een topteam. Te goed voor het beste Ajax. Tenminste, op dit moment. Want behalve twee kansen van Kanu in de eerste helft kreeg de cup-hou der geen echte mogelijkheden. Panathinaikos wel en dat viel gisteravond nog het meest op. Er waren niet meer dan drie mi nuten te spelen. Meer dan 0-0 zat er niet in, en invaller Geor- gios H. Georgiadis werd al een keer door Michael Reiziger te ruggetrokken. De kampioen van Europa, de beste ploeg van de wereld zou de tegenvaller voor lief nemen. Met 0-0 naar de hel van Athene gaan. Hoe kon Ge- orgios Donis toch meer dan vijf tig meter ongehinderd door blij ven rennen? En hoe kon Krzys- ztof Warzycha zo maar vrij staan? Ajax moet nu op blote voeten door de hel. Ajax nam gisteravond af scheid van het Olympisch Sta dion. Ruim 38 jaar speelde de club er z'n grote internationale wedstrijden. Van het begin te gen Wismut Aue, tot de legen darische mistwedstrijd tegen Li verpool, of de UEFA cup-finale tegen Torino. Het doet Ajax niets. Sterker, de club is blij. 'De grootste pisbak van Nederland', noemde penningmeester Arie van Os het Stadion bij herha ling. In de Amsterdam Arena kunnen de bezoekers komend seizoen heel luxe en lekker geu rend naar het toilet. Voor een wedstrijd in het toernooi om de UEFA cup? Is het mogelijk? Ajax: Vein der Sar; Reiziger, Blind, Frank de Boer en Bogarde; Litmanen (76. Musampa), Kluivert en Davids; Finidi, Kanu en Ronald de Boer Panathinaikos: Wandzik; Georgios S. Georgiadis; Ouzounidis, Kalitzakis en Kapouranis; Donis, Apostolakis, Kolit- sidakis en Maragos (63. Georgios H. Georgiadis); Borelli (84. Markos) en Warzycha (90. Nioplias). Overleden: Thomas Brandt (73) as Brandt was een van ndleggers van de kracht- h Leiden waar zeer veel oenen werden gekweekt, nkelijk werkte hij samen jn zwager Siem Stokkel. Iverd Brandt madcap s'van De Spartaan waar te gewichtheffen ook {eworsteld. De latere fu- sen LKV en De Spartaan :n succes op het gebied !t gewichtheffen. Brandt renlang de bezielende van het gewichthefteam CV De Spartaan dat veel titels vergaarde, waaronder een aantal landstitels. Indivi dueel braken zijn pupillen na tionale records en werden af gevaardigd naar Europese en wereldkampioenschappen. De kenner Brandt werd interna tionaal scheidsrechter en reis de als zodanig de hele wereld af voor de Koninklijke Neder landse Krachtsport Bond. Hij werd door die bond in 1993 onderscheiden tot erelid nadat hij zijn 45-jarig jubileum vier de als lid van de KNKB. Tho mas Brandt werd 73 jaar. turun anp Juventus heeft de finale om de Europa Cup voor landskampioenen binnen handbereik. Gisteren wonnen de Italia nen in het eigen Stadio delle Alpi voor 52.000 toeschouwers in Turijn de eerste wedstrijd in de halve finales van de Champions League met 2-0 van Nantes, dat in de tweede helft met tien man moest spelen. De Franse titelverdediger miste een belangrijke speler. Middenvelder Reynold Pedros die vijf wedstrijden is geschorst naar aanleiding van de rode kaart die hij in de kwartfinales tegen Spartak Moskou kreeg. Statistisch gezien zag het er vooraf al niet best uit voor de Fransen. ,Juve' speelde gisteren al zijn zestiende halve finale in een Europees toernooi, Nantes pas de tweede. Juven tus speelde in EC-wedstrijden zes keer tegen Franse ploegen. En telkens kwa men de Italianen als- winnaars uit de strijd. Nantes drie keer tegen Italianen en telkens verloren de Fransen. Na een doelpuntloze eerste drie kwar tier - Vialli had de beste kans, maar Casagrande redde en Cauet zag een Franse treffer afgekeurd wegens buiten spel - begon Nantes gehandicapt aan de tweede helft. Want op slag van rust kreeg Bruno Carotti rood. De midden velder was voor de tweede keer op de bon geslingerd. Behalve Carotti kreeg nog vier ploegmakkers een kaart, onder wie Le Dizet die de return mist omdat het zijn tweede gele kaart was. Juventus had weinig tijd om de nume rieke meerderheid uit te buiten. Vier mi nuten na de hervatting opende Vialli de score voor de nummer twee uit de Itali aanse Serie A. Na de openingstreffer do mineerde de thuisclub de wedstrijd. Dat resulteerde ruim een kwartier na het eerste doelpunt in een treffer van Vladi mir Jugovic. De Joegoslaaf schoot van twintig meter afstand raak. Tien minu ten tevoren had Porrini nog voor Juven tus tegen de paal geschoten.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 27