/EIDEN Volkenkunde weer echt museum 'Vertel oudere onderzoekers hoe aantrekkelijk de VUT is' B l Vrees voor meer overlast door evenementenkalender 'De faculteiten zijn nu aan zet' - P.V. RDAC 4 APRIL 1996 H delkjY VAN EGMOND, 071-5356414, PLV -( ,ln HANS KOENEKOOP, C Groene golf q Een oud idee is I 17 weer van stal ge haald in Leiderdorp: een groene golf op de Enge- lendaal. Vrolijke gekte si Vrolijke gekte, gis- Z I teren bij de opening van het archeologisch themapark in Alphen aan den Rijn. Taaj bekent zestien inbraken ^Een 29-jarige Leidenaar die vorige week werd aangehou- Poeiverdachte van een aantal overvallen, heeft bekend dat hij -keer in Leiden heeft ingebroken. De politie had sporen man, waaronder vingerafdrukken, gevonden in een wo- ze^ar WaS 'nSe^r0^en" De Leidenaar bekende daarop meer tuur, e ro eenstal blijkt geen grap ingjEen loodzware frisdrankenautomaat die op de ochtend aasjandag 1 april verdwenen is? Dat moest een 1-aprilgrap aieitcht de beheerder van een sporthal aan de Leidse Ein- iinj£g. De automaat was gevuld met blikjes en moest dus a reieerdere mensen zijn weggetild. Na bijna een week is de ïeniaat echter nog altijd niet terug. De beheerder heeft daar- eenigifte gedaan van diefstal, aterj ,$n gered door buurman ens! Een oplettende buurman heeft gistermiddag het leven êtan een 66-jarige bewoner van de Topaaslaan. De buur- n- door het raam de man op de keukenvloer liggen en bel- jtie en ambulance. De politie forceerde de voordeur om 3ier^ te komen en reanimeerde de man. Die bleek door een aMornis te zijn geveld. Hij is opgenomen in het academisch jijluis, el op 1896 In tien Melkinrichting „Veldzicht", Marepoort, Boter- 13, Telephoonnummer 241. Van heden af is de prijs der ^iielk 7 Cents per Liter. Aanbevelend, UEd. Dw. Dr., L. C. Kooyker, Nieuwe Rijn 16, Hoogewoerd 20. Zéér bil- ^nditiën voor de levering van Verlovings- en Ondertrouw- n. Cartes de Visite a la Minute. Spoedige levering van Re- jen, Memorandums, Quitantiën, Adreskaartjes enz. Mo- Tvan al het Drukwerk zijn voorhanden. UO 1971 zaterdag 3 april 7kele weken van hard werken was het gisteravond zover, 'Ti nieuwe clubgebouw van de Alphense Postduiven Socië- -fentrum, dat verrezen is aan de Nieuwe Sloot in gebruik fjorden genomen. Met dit gebouw is de thans 21 jaar be- le vereniging een waardevol bezit rijker geworden. Het ge- 1 heeft een bestuurskamer, plus een grote zaal en een buf- TZgt heeft een afmeting van 13 meter lengte bij zes meter fe en is geheel door eigen leden opgezet, geschilderd en af- Rijk investeert 60 miljoen in verbouwing Zestig miljoen gulden in vesteert het rijk in een ver bouwing van het Rijksmu seum voor Volkenkunde. En voor dat geld, hield di recteur Steven Engelsman gisteravond de commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening voor, moet er zo rond het jaar 2000 aan de Leidse Steen straat 'binnen de bestaan de muren een absoluut goed museum staan'. LEIDEN AAP RIETVELD Want anders, luidde zijn rede nering, kun je beter voor wat meer geld een nieuw gebouw neerzetten. De raadsleden had den er in elk geval nadat Engels man de plannen had gepresen teerd het volste vertrouwen in. Het voormalig academisch ziekenhuis, waar Volkenkunde in 1937 in trok, wordt voor een deel in zijn oude staat terugge bracht. Het Boerhaave Labora torium direct aan de Steen- straat, in december 1944 bij een bombardement half verwoest, wordt eindelijk weer herbouwd. En de 'griebus', zoals Engels man het noemt, die inmiddels tussen beide gebouwen is verre zen, wordt met de grond gelijk gemaakt. „Eigenlijk zijn we eco nomisch gezien waanzinnig be zig. Je sloopt bruikbare kubieke meters om die ergens anders weer terug te bouwen." Maar dankzij die operatie wordt Vol kenkunde eindelijk wel een her- Het Boerhaave-laboratorium aan de Steenstraat (links op de foto), in december 1944 bij een bombardement half verwoest, wordt bij de renovatie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde herbouwd. foto holvast/marklamers kenbaar museum, zei Engels man. Want voor een buitenstaan der die nu vanaf het station de stad in loopt valt achter het hek naast de Wereldwinkel slechts met veel moeite een museum te ontdekken, zei Engelsman. „Je ziet blinde muren, asfalt, auto's, vrachtauto's. Een museum is wel het laatste wat je in zo'n ge bouw verwacht. Als je door de hoofdingang naar binnen gaat zie je nog niks. Maar je ruikt de kroketten, dus je denkt: ha, een restaurant! Als je dan vervolgens naar het toilet moet zie je ook nog een boekwinkeltje, maar al leen als je heel goed zoekt vind je iets van een museum." Voorbijgangers moeten aan Volkenkunde na de verbouwing al van verre kunnen zien dat zij een museum naderen. Asfalt en auto's maken plaats voor een park, dat zich rond het hele ge bouw moet uitstrekken. In dat park komen volgens de meest recente plannen beelden van niet-westerse kunstenaars. Aan vankelijk wilde het museum tien hel verlichte vitrines buiten zetten, maar dat zou te vanda- lisme-gevoelig zijn. Engelsman: „Je moet in ieder geval aan dat park kunnen zien: daar gebeurt wat. Het liefst zouden wij de kaartverkoop in de wereldwin kel onderbrengen en zo het park ook een onderdeel van het museum maken." Binnen wordt het hoofdge bouw bijna volledig uitgebroken om een nieuwe betonstructuur aan te brengen. Er moeten op de begane grond en de eerste verdieping grote expostieruim- ten komen. In de kelderruimten komen de werkplaatsen, op zol der het depot. Of, zoals direc teur Engelsman het zei, „van onder de kaboutertjes en van boven de engeltjes, en dan maar zien wat voor moois daar van komt." De geur van kroketten ver dwijnt uit het hoofdgebouw. Het restaurant wordt onderge bracht in een gebouw in het park, aan de kant van de Mors- straat. Het werk, waarvoor alle vergunninge inmiddels zijn ver trekt, wordt vermoedelijk in de zomer aanbesteed. - Slijterij en •Wijnhandel aan de turfmarkt 11 - 4 eiden-Centrum ~lingsaanbiedingen 18,89 34,95 27,98 49,50 12,95 29,98 ,M velt jonge ius Grouse itr. Ipi 1 Kr. 6 [Martin VS0P ,;:ilzen Aptel reau 0.7 no 71 ™s Wijnen: e epulciano 7S0|UZ2O 10 6 Afrika: Lit) erg Sauvignon net Sauvignon nu 5,75 4,98 17f Wijnspecial s4 ;t Canet - Gand Cru 1990 37,50 kist 375,- Felle kritiek op wethouder De Goede tijdens stadsgesprek LEIDEN HERMAN JOUSTRA Evenementen zorgen voor veel overlast. Daar ver andert de startnota Evenementenbeleid van de gemeente helemaal niets aan. Sterker nog: de burgers zullen zelfs nog meer overlast ondervin den als alles in praktijk wordt gebracht wat op papier staat. De weinige insprekers die gister avond naar het Volkshuis waren getogen voor het stadsgesprek over de nota, bedoeld om de me ningen van organisatoren en van burgers te pei len, veegden bijna allemaal de vloer aan met de voorlopige nota. En met wethouder H. de Goede van milieu, die namens het college achter de tafel zat. De bezwaren van de insprekers golden vooral het voornemen van de gemeente op een aantal dagen per jaar, twaalf om precies te zijn, de orga nisatoren van evenementen meer vrijheden te geven: geen geluidsnormen meer en ruimere sluitingstijden. Die feesten worden telkens aan het begin van elk jaar door de gemeente op een zogeheten evenementenkalender genoteerd. Wie daar niet op staat dient zich aan veel strengere regels te houden. Turbosukkel „Waar hebben we het over? Over helemaal niks", zo luidde de reactie van een bewoner van de Morsstraat. „Voorheen werden de geluidsnormen wel vastgesteld, maar niet gehandhaafd, omdat dat geen doen zou zijn. Een normaal mens zou zich daarvoor al schamen. Maar nee hoor, de ge meente zegt nu zelfs: we gebruiken maar hele maal geen normen meer. Je moet wel een turbos ukkel zijn om zoiets te durven zeggen." „Nee, nee", reageerde De Goede een tikkeltje verbolgen. „U heeft het niet goed begrepen. We zeggen dat op een aantal dagen de geluidsnor men niet te handhaven zijn. Niet dat dat voor elk evenement zo is. Bovendien betekent zo'n ont heffing niet dat er dus maar ongelimiteerd herrie gemaakt kan worden. De politie controleert wel, dat kunt u lezen in de nota." De trend was echter gezet. De volgende inspre ker, ook iemand uit de Morsstraat, sloot zich aan bij zijn straatgenoot en nam De Goede onder vuur. „Ik weet nog goed dat er een dakpan van het dak viel, op 3 oktober drie jaar geleden, door de resonantie van het vele geluid van de horeca in de straat. U zegt nu: dat moet u als burger maar tolereren. Ik vraag me af of de gemeente wel het recht heeft de geluidsnormen niet te handhaven. Mijns inziens is daar juridisch geen grondslagvoor." Die juridische grondslag is er wèl, meldde De Goede echter, met behulp van een juriste van de gemeente. „De wetgever staat ons toe maximaal twaalf dagen per jaar vrijstelling te verlenen voor het hanteren van milieunormen. We hebben het hier niet over anarchie: voor slechts een paar da gen doen we dat, bijvoorbeeld met 3 oktober. Niet noodzakelijkerwijs op al die twaalf dagen." Celstraf geëist voor verkrachting van ex-echtgenote DEN HAAG/LEIDEN DORITH LIGTVOET Nee, de situatie was echt niet bedreigend geweest voor zijn ex. Dat beweerde de 28-jarige Leidenaar die tot twee keer toe in het holst van de nacht de wo ning van de vrouw was binnen gedrongen. Zijn ex dacht daar anders over. De man had ge zwaaid met een mes, had haar geslagen en gedwongen tot seks. Daarom eiste officier van justitie D. Kuipers gisteren bij de Haagse rechtbank 2,5 jaar celstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Kuipers noemde de houding van de Leidenaar tijdens de zit ting 'teleurstellend'. „Deze ver dachte ontgaat blijkbaar hoe bedreigend de situatie voor de vrouw is geweest. Ik ben dan ook bang dat de zaak zich zal herhalen." De Leidenaar was in novem ber in het huis binnengedron gen van zijn ex, van wie hij bij na gescheiden is. Volgens de vrouw had haar man haar be dreigd met een mes en was ze vervolgens verkracht. Nadat de vrouw aangifte had gedaan bij de politie, mocht de man zich van de rechter niet meer in de buurt van de woning vertonen. In januari was hij het huis ech ter opnieuw binnengedrongen en had de vrouw bedreigd en geprikt met een mes. Bovendien had hij haar meermalen gesla gen. De Leidenaar gaf gisteren toe dat hij had een mes bij zich had gehad. De tweede keer had hij meters van zijn vrouw afge staan. Hij had haar zeker niet geprikt met het steekwapen. Dat hij had geslagen gaf hij toe, maar 'hooguit een keer of vier, vijf'. Dat hij tijdens het verhoor een ander verhaal had afgesto ken, zou te maken hebben met de druk die agenten op hem hadden uitgeoefend. Woensdag 17 april om half twee volgt de uitspraak. Professor Van der Waals onderzocht kwaliteit Leidse universiteit :ruiming van akpand blijft sievelen gehuld -AAD RIETVELD rhalen blijven tegenover staan: dat van de krakers pn pand aan de Mus- 1 z'Oroekstraat in Leiden die it i dat zij het in bezit ne- /ten de voormalige koffie- |ky op 2 maart aan de po- vc)bben geméld, en dat van hejitie, die zegt van niets te nej Het pand is volgens wet- r Tjeerd van Rij (PvdA- (ruisvesting) niet ten on- 0,3 door de gemeente ver- anBn dichtgetimmerd. Maar agdt het wel onbevredigend, Igeen klaarheid in de zaak ngen. pand van Sky werd op 5 in opdracht van de ge- onklaar gemaakt en tip r I in |,c uuwacu geiuaaM cii Hgtimmerd. De krakers van gane grond waren op dat |nt met vakantie, boven 1 krakers de boel aan hel fimaken om ook die ruim- ir bewoonbaar te maken. dslid Paul Duijvensz van Links sprak gisteren in .brnmissievergadering zijn fing uit over het feit, dat affaire-Sky was gebleken il van ambtenaren en sn geen weet hebben van ft dat Leiden een kraakno- [eeft. „Die tot doel heeft ;ige leegstand te voorko- het pand niet meer voor Iping geschikt viel te ma- ird gisteravond door een ïe potentiële krakers ont- ;De gemeente onderzoekt bouwkundige staat van fchenbroekstraat 19. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Dit komt hard aan voor allerlei mensen. Ik ben blij dat het gauw Pasen is." Joan van der Waals heeft de afgelopen maan den regelmatig wakker gelegen. „Heb ik niks over het hoofd ge zien?" Spookte door zijn hoofd. „Doe ik sommige onderzoeks groepen niet tekort?" Maar die knagende twijfel is verdwenen. „We waren het onderling sneller met elkaar eens dan ik had ge dacht. Dat is verrassend." Het rapport over de kwaliteit van het Leidse bèta-, gamma- onderzoek en de kleine facultei ten is af, maar professor Van der Waals realiseert zich dat het moeilijkste nog gaat komen. „Dit gaat over mensen. En dat is geestelijk-veel belastender dan het inrichten van je tuin. Die kun je omspitten, beplanten en dan is het klaar. Vervolgens kan je alleen nog hopen dat het gaat regenen. Maar dit is niet af: er gaat nog van alles gebeuren. Ik ben best gespannen over de toekomst." Van der Waals is verheugd dat zo'n 45 procent van de Leidse projecten 'uitsteekt boven het landelijke gemiddelde' en dat in elke discipline enkele 'interna tionale toppers' zijn aangewe zen. Maar daar staat tegenover dat een kwart van het gamma- en het bèta-onderzoek beneden de maat is. Deze groepen pro duceren te weinig en hebben weinig invloed. „Het was moei lijk en zwaar", zegt de voorzit ter, „maar wij hebben naar naar eer en geweten gehandeld." Ga ranties dat hij alle onderzoeks projecten voldoende recht heeft- gedaan, kan Van der Waals niet geven. „Je bent niet onfeilbaar." Maar dat is nu niet meer zijn zorg, vindt hij. „Als mensen zich tekort gedaan voelen, moeten ze maar naar hun decaan of het college van bestuur toestappen. Dat is niet ons pakkie-an. Ik ga Professor Van der Waals: „Je moet vlug handelen, het is onmenselijk om de betrokkenen lang in onzekerheid te laten." foto henkbouwman ook niet met die mensen in dis cussie, -dat heeft geen enkele zin." Van der Waals wil geen uit spraken doen over de gevolgen van zijn rapportcijfers. Of de groepen met 'twee minnetjes' het veld moeten ruimen, is niet zijn zaak. „Het college van be stuur moet daarover een besluit nemen, daar zijn wij niet voor ingehuurd. Maar ik zou het be treuren als er hfets met onze uitkomsten wordt gedaan." Toch doet de commissie wel degelijk aanbevelingen om het kaf van het koren te scheiden. „Je kunt conclusies en aanbeve lingen ook niet absoluut schei den", geeft Van der Waals toe. „Maar of je de groepen die met één min onder de maat preste ren, moet versterken of juist moet opheffen, is de vraag. Sommige onderdelen kun je niet missen. Het college krijgt een hele moeilijke job." De voorzitter vindt wel dat er snel duidelijkheid moet komen voor de mensen die er slecht vanaf komen. „Je moet vlug handelen: het is onmenselijk om de betrokkenen lang in on zekerheid te laten. Bij de slechte groepen zitten relatief veel ou dere onderzoekers. Die kun je op een elegante manier kwijtra ken, bijvoorbeeld door ze te ver tellen hoe aantrekkelijk de VUT is. Anderen kun je nieuwe taken geven zoals onderwijs. Je kunt zwakke groepen ook nieuw le ven inblazen door er sterke 'trekkers' bij te zetten." Het onderzoek heeft in totaal anderhalf jaar in beslag geno men. „De uitkomsten zijn op zichzelf niet revolutionair", zegt Van der Waals. „Veel mensen weten zelf best waar de zwakke plekken zitten. Maar het staat nu zwart op wit en dat is wel re volutionair!" Van der Waals vindt dat een groot deel van de beta-onder- zoekers internationaal goed meekomt, maar hij maakt zich wel zorgen over de vergrijzing die vooral zichtbaar is bij wis- en scheikunde. „Veel stafleden naderen de pensioengerechtig de leeftijd. Bij scheikunde was het de gewoonte om eigen mensen te benoemen op be langrijke posten. Dat vind ik een slechte zaak: die mensen ko men uit hetzelfde nest, hebben dezelfde denktrant en dat be lemmert vernieuwing. Voor ver rassend onderzoek heb je men sen van buiten je eigen kring nodig." Van der Waals signaleert dat het gamma-onderzoek wisse lender is van kwaliteit. Hij vindt dat de sociale wetenschappers meer 'moeten deelnemen aan het internationale spel'. „Dat betekent: in het Engels publice ren in vooraanstaande tijd schriften. Dat is bij de bèta's volstrekt gangbaar." De voorzitter geeft toe dat het onderscheid tussen de rapport cijfers van plussen en minnen niet altijd even helder is. „De verschillen zijn soms heel klein: de vijfpunts-schaal is echt grof. De score is ook niet de uitkomst van een formule maar het resul taat van discussies in de groep van vooraanstaande weten schappers, in sommige gevallen gesteund door experts van bui ten. Maar ik sluit niet uit dat wij sommige veelbelovende projec ten onrecht hebben gedaan." Van der Waals houdt zich vast aan het feit dat de werkgroep leden het vaak snel eens waren. „Dat zegt toch iets. Maar het blijft natuurlijk ook een kwestie van vertrouwen." „En dat heb je hard nodig als je de kwaliteit van het onder zoek van de Leidse universiteit wilt versterken." Universiteitsvoorzitter Vredevoogd: LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „De faculteitsbesturen zijn nu aan zet. Bij het maken van hun onderzoeksplannen voor de toekomst moeten ze rekening hou den met de uitkomsten in dit rapport." Bestuursvoorzitter Loek Vredevoogd van de Leidse Rijksuniversiteit wilde zich gisteren niet inhoudelijk uitlaten over de gevolgen van het rapport Van der Waals. Hij vindt dat de faculteiten zich nu moeten buigen over de kwaliteit van hun eigen onderzoeksgroepen. Het rapport van de commissie maakt pijnlijk duidelijk waar de zwakke plekken zitten. Een kwart van de onderzoeksprojecten van wis- en natuurkunde en sociale wetenschappen deugt niet. Dat moet beter, zo vindt ook het college van bestuur. Maar hoe? Dat moeten de faculteiten zelf maar uitzoeken. Vredevoogd wil de gistermiddag geen enkele uitspraak doen over de gevolgen van de 'enkele' of'dubbele minnen'. „Je kunt dergelijke groepen wel sterker maken maar je kunt ook besluiten dat onderzoek niet meer te doen. Ik wil me daar niet over uitlaten." Maar vrijblijvend is het allemaal niet. „De faculteiten kunnen het rapport niet zomaar voor kennisgeving aannemen, In het najaar willen we convenanten sluiten met de faculteiten. Daarin moeten zakelijke afspraken staan op basis van de uitkomsten van dit rapport. Verschillende faculteiten hebben inmiddels in grijpende bezuinigingsplannen gemaakt: die moeten ze nog maar eens goed vergelijken met Van der Waals. Maar het door hen bezuinigde geld hoeven ze niet in te leveren: ze mogen het gebruiken om het eigen onderzoek te versterken en te verbete ren."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17