i/EIDEN cheikunde en biologie resteren ondermaats 'We moeten voor de Breestraat een duidelijke keuze maken' Meerburg vreest nachtelijk lawaai distributiecentrum RPF doet gooi naar zetel in gemeenteraad Leiden imier Kok ir Leiden De rapportcijfers P.V. Uit de wind, in de zon Verse grond voor ongezonde bomen Jongens leggen stenen op rails Keukenbrand Historisch materiaal over markt gezocht IAG 3 APRIL 1996 "E vroi i direkl I 06-35 ngdui Direkt 06-97C n egmond. 071-5356414. plv -chef hans koenekoop, 071-5356429 ■0 1896 Donderdag 2 April oets d> POST|n heer J.S.A. Kroon, luitenant ter zee aan boord van -midKtjeh", zijn aan het Museum van Natuurlijke Historie te jsle vP" geschenke aangeboden: lo. een albatros, gevangen 95.46 de Goede Hoop; 2o. twee vellella's op liquor, gevangen .tlantischen Oceaan, en 3o. eenige sponsen, opgevischt Oigréde van Batavia. Den schenker is daarvoor de dank der enig betuigd. '<?t> 1971 zaterdag 3 april is. phfiachinefabriek Den Holder bestaat a.s. dinsdag vijftig -jleze halve eeuw heeft het bedrijf een grote vlucht geno- n van de eerste opdrachten was het repareren van een ners mp, waarvoor in die tijd 7,50 in rekening werd ge- 00 cplThans schuwt het jubilerend bedrijf niet meer een order miljoen gulden en blijft de afzet niet alleen beperkt tot nd, maar treft men in de Arabische woestijn en in de 7,-. den van Zuid-Amerika installaties aan, waarop de naam Holder prijkt. De viering voor het personeel vindt plaats rm van een tweedaags bezoek aan Londen, de reis wordt gtuig gemaakt. leiden aad rietveld De kieskring Leiden van de RPF doet over twee jaar een gooi naar een zetel in de Leidse ge meenteraad. Tweede-Kamerlid Dick Stellingwerf komt op 17 april naar Leiden om in wijkge- bouw De Goede Herder aan de Oude Vest te praten over ruim telijke ordening en milieube leid. Twee jaar geleden gaf de RPF, net als SGP en GPV, haar kiezers het advies voor de gemeente raad een stem uit te brengen op het CDA. De kleine christelijke partijtjes zouden toch geen ze tel halen en alleen maar kiezers wegtrekken bij de toch ook ui terst aanvaardbare christen-de mocraten, zo luidde de redene ring. Maar kennelijk zijn de tijden veranderd, want de federatie wil zich in 1998 wel mengen in de strijd om de gunst van de kie zer. „Mede met het oog daarop is het van belang om nu al met de leden van gedachten te wis selen over allerlei voor de regio belangrijke zaken", schrijft be stuurslid T. Oosterkamp in de uitnodiging voor de bijeen komst, die om 20.00 uur begint. Vervolg van voorpagina t Leidse bèta-onderzoek komen sterrenkunde en farmaceutische wetenschappen als sterkste uit de heikunde en biologie komen er het slechtst vanaf: er eenderde van het hier verrichte onderzoek stelt De kleine faculteiten komen er in het rapport rela- id vanaf. ftroline van overbeeke Waals heeft de afgelo- tien keer vergaderd met Leidse wetenschappers verkgroep. Het eindver- Bekt duidelijke taal over erzoekskwaliteit die bij tal groepen van het bè- amma-onderzoek rond- fstellend is. 'erkgroep geeft de on- sgroepen aan het eind r verslag vijf 'rapportcij- riërend van twee plus- r uitstekend onderzoek, as voor zeer goed tot hderzoek, een sterretje ipresentatief onderzoek delijk meetelt, één min fleurstellend onderzoek minnnen voor onder- |t 'maginaal' is of weinig stmogelijkheden heeft. Ie wetenschappen heeft jen een aantal toponder- i maar ook een flink aan- tige en slechte weten- ers in huis. De commis- t ervoor om individuele oekers die goed preste- ér onderzoekstijd en mo- iden te geven, ten koste Br-president Kok bezoekt insdag 10 april Leiden. In jm De Lakenhal aan de ringel kunnen bezoekers Dnd een uurtje met hem cussie. Na een opening le nieuwe Leidse PvdA- tter Conny Broeyer en in- ;en door plaatselijk frac- rzitter Ron Hillebrand en Lok wordt er met de zaal it over drie onderwerpen: bare woonruimte, werk loede. bijeenkomst begint om uur en eindigt om 21.00 van de zwakkeren. Nieuwelin gen moeten bovendien strenger worden geselecteerd, zo vindt de werkgroep. Van der Waals heeft zijn eind oordeel gebaseerd op verschil lende criteria. Zo-is zowel het aantal publicaties en citaten be oordeeld, als ook de inhoudelij ke kwaliteit van het onderzoek onder de loep genomen. Daar bij keek de werkgroep onder meer naar het lidmaatschap van landelijk erkende onder zoeksscholen en belangrijke wetenschappelijke organisaties, NWO-steun, promoties, prijzen en eredoctoraten. Ook zijn re cente rapporten van VSNU-visi- tatiecommissies gebruikt die re gelmatig de kwaliteit van het Nederlandse onderzoek onder de loep nemen. Het eindoordeel van de werk groep kwam tot stand na uit voerige discussies. In twijfelge vallen is externe deskundigen gevraagd hun mening te te ge ven. De werkgroep hoopt dat de Leidse onderzoekers 'vertrou wen' hebben in het eindresul- leiden caroline van overbeeke Van het Leidse bèta-onder- zoek krijgt de groep 'Theoreti sche organische chemie' (scheikunde) met twee min nen een dikke onvoldoende van de Werkgroep Van der Waals. Van de Leidse biologen krijgen de vier groepen Die- renfysiologie. Milieubiologie, Morfologie, en Wijsgerige bio logie een onvoldoende (één min). Bij wiskunde presteert 'Alge bra en algebraïsche meetkun de' teleurstellend, bij informa tica krijgt 'Software enginee ring and information systems' een min. Ook het onderzoek van Farmacochemie is onder de maat (biofarmacie). Bij bestuurskunde krijgt 'Or ganisatie en personeel van de overheid' twee minnen en scoren 'Departementen van algemeen bestuur' en 'Binnenlands bestuur' een on voldoende. Bij pedagogiek hebben 'onderwijsinformatie- kunde' en het 'Centrum On derzoek Jeugdhulpverlening' met twee minnen weinig toe komstmogelijkheden, aldus het rapport van Van der Waals. De Leidse politicologen sco ren geen enkele onvoldoende maar moeten zich met hun onderzoek wel meer interna tionaal profileren. Bij de psy chologen zitten de problemen vooral bij de groepen Cognitie en betekenisverlening, Waar neming en persoonlijkheid en Organisatiepsychologie. Het overige onderzoek bin nen de faculteit, Datatheorie en kwantitatief-empirisch on derzoek van wetenschap en technologie, worden als 'uitstekend' beoordeeld. Ook vrouwenstudies krijgt het pre- dicaat 'goed'. 'Kunst en mate riële cultuur in het niet-wes- ten' en het genderonderzoek krijgen een onvoldoende. Bij godgeleerdheid krijgt al leen Impliciete religiositeit' een min, de filosofen stellen enigzins teleur met hun on derzoek naar Hedendaagse wijsbegeerte. Het onderzoek bij Pre- en protohistorie is be hoorlijk, tot zeer goed - inter nationaal vooraaanstaand - van niveau. Slijterij en Wijnhandel li gevestigd aan de Turfmarkt 11 - .eiden-Centrum mingsaanbiedingen 18,89 34,95 27,98 49,50 12,95 29,98 evelt jonge ous Grouse i itr. irdi 1 itr. ly Martin VSOP mtzen Apfel itreau 0.7 Wijnen: Itepulciano ruzzo l-Afrika: geberg Sauvignon irnet Sauvignon nu 5,75 4,98 Wijnspecial tet Canet - Gand Cru 1990 «r 37,50 kist 375,- leiden Het moet maanden geleden zijn dat het zonnetje zo lekker scheen. Het was misschien nog een beetje fris, maar uit de wind was het toch best uit te houden. Zeker op een zachte matras, zoals hier aan de Oude Singel. foto loekzuyderduin leiden Dertig linden aan het Ra penburg krijgen momenteel nieu we grond. Rond de bomen wor den diepe sleuven gegraven om de oude grond te vervangen door nieuwe. De ingreep is nodig om dat de bodem onvoldoende voed sel had. Dat had tot gevolg dat de linden aan het Rapenburg op de lijst met vijfhonderd ongezonde bomen belandden. De situatie was dermate ernstig dat de gemeente besloot om niet over te gaan tot het modernere en minder arbeidsintensieve injecte ren van de bodem. Voor deze me thode om de groeiomstandighe- den van bomen te verbeteren - waarbij met een grote bodemin jectienaald onder hoge druk voe dingsstoffen en zuurstof tussen de wortels worden gespoten - was het eenvoudigweg te laat. „Ik denk dat het komt doordat de auto's zo dicht op de bomen geparkeerd staan. Daardoor is de grond nogal verdicht", zegt M. van der Ven van de gemeentelijke afdeling beleid en groenbeheer. „Bovendien was de grond al erg uitgeput toen indertijd de linden werden geplant." De gemeente hoopt meer bomen van de onder gang te redden door de grond rond de wortels te verversen. Vol gende week ondergaan de bomen aan de Middelstegracht en de He rengracht een zelfde ingreep. foto hielco kuipers De spoorbomen bij de Rijn- en Schiekade waren gisteren om 15.20 uur dicht maar de wach tende automobilisten zagen tot hun verbazing dat de machinist de trein ook tot stilstand bracht. Op de rails bleken stenen te zijn gelegd. Of de automobilisten deze even wilde verwijderen. Twee 14-jarige jongens zijn ter plekke aangehouden en aan de spoorwegpolitieovergedragen. De brandweer heeft gisteren aan het begin van de avond een brand geblust in een keuken van een woning aan de Tiboel Siegenbeekstraat. De bewoner heeft verzuimd het vuur na het koken te doven waardoor de vlam in de pan sloeg. In verband met de verschijning van het boek 'Negen eeuwen Leidse markt' is voorzitter Chris Verplancke van de Vereniging van de Ambulante Handel op zoek naar oude foto's, prent briefkaarten, schilderijen en an der illustratiemateriaal van Leidse markten (kaasmarkt, veemarkt, garenmarkt, vis markt, groentemarkt, e.d.). Dat boek verschijnt halverwege dit jaar, maar de sluitingstermijn is maandag 29 april 1996. Bovendien zoekt hij ook nog attributen die marktkooplieden in vroeger jaren in gebruik had den. Dat in verband met een ex positie in De Waag tijdens de Lakenfeesten. Voor informatie, tel. 071-5890328, Chris Ver plancke. Wethouder Van Rij pleit voor eenrichtingsverkeer leiden aad rietveld Het invoeren van eenrichtingsverkeer is de beste manier om van de Breestraat een aangename winkelstraat voor voetgangers en fietsers te maken. Die opvatting verkon digde wethouder T. van Rij (PvdA) gister avond in een vergadering van de wijkvere- niging Pancras-West. Die vereniging is er fel op tegen dat er veel bussen van de Breestraat worden geweerd, omdat de 'el lende' daarmee verplaatst zou worden naar de Hooigracht. Van Rij ging daar dwars tegenin en kreeg voor zijn eerlijk heid nog applaus op de koop toe. Van Rij, zelf wijkbewoner, was door de vereniging* uitgenodigd om met de buurt te praten over actuele ontwikkelingen in de wijk. „We hebben al een tijd geen gere geld overleg meer met de gemeente en daardoor hebben we toch vaak het gevoel dat we achter de zaken aanhobbelen zei voorzitter Jaap van Meijgaarden. Bouw plannen kwamen tijdens de vergadering in het Koetshuis aan de orde, overlast van drugsgebruikers, krakers, hondenpoep, de herinrichting van straten en de opknap beurt van de Burchtheuvel. Maar vooral de bereikbaarheid van winkels met de auto bleek de gemoederen bezig te houden. De wijkvereniging heeft al aangekondigd desnoods naar de rechter te stappen om te voorkomen dat de route van veel bussen wordt verlegd van de Breestraat naar Hooi gracht. Maar PvdA'er Van Rij is er juist een warm voorstander van om het aantallen bussen in de Breestraat danig terug te brengen. Als het aan hem ligt komt er een richtingsverkeer, waardoor de wankelstraat straks dertig in plaats van zestig bussen per uur te verwerken krijgt. Met dat stand punt staat hij alleen in het college. Keuze „We moeten voor de Breestraat een duide lijke keuze maken. Twintig bussen per uur eruit levert niet voldoende voordeel op voor de herinrichting van de Breestraat", vindt Van Rij. „Dan blijft de fietser er in het gedrang zitten. Als je een beetje van dit en een beetje van dat doet is dat behoud van ellende. Dus eenrichtingverkeer op de Breestraat en een groene golf op de Hooi gracht, zodat daar het verkeer beter door stroomt." De Breestraat moet aantrekkelijker wor den voor voetgangers en fietsers, die voor zeventig procent van de koopkracht zor gen. „Er moeten veel minder bussen door heen, er moet meer ruimte komen voor fietsers, er moet snel een stadsdistributie centrum komen en de bevoorrading van de winkels moet plaatsvinden buiten de openingsuren." Bij veel leden van de wijkvereniging viel het verhaal van de wethouder niet goed. „De meeste koopkracht komt van de fiet sers. Ja, logisch, de auto mag er niet meer in", schamperde een aanwezige winkelier. „Door deze maatregel daalt de omzet op de Hooigracht, want daar kun je straks met je auto niet meer stoppen", zei een ander. Van Rij wilde het niet ontkennen. „Dat is dan jammer", zei hij, „maar de Breestraat behoort tot het kcrnwinkelapparaat en de Hooigracht niet. Daar hebben we voor ge kozen." Het was niet het enige onderwerp waar bij Van Rij tegen de stroom inroeide. Op klachten over krakers in de Kaasmarkt - school en de Kopppenhinksteeg ant woordde de PvdA'er, dat de gemeente er ook is om de belangen van de krakers te verdedigen. „Te dol voor woorden", vond een bewoonster. Met Van Meijgaarden, die zei dat de gemeente zoveel mogelijk brie ven met informatie aan bewoners moet rondsturen, was hij het ook al niet eens. ..Ik zie zo af en toe wat dat kost", zei Van Rij. Op het verzoek aan de gemeente om meer te doen tegen de overlast die ver slaafden aan harddrugs veroorzaken zei hij: bel de politie. En toch was er aan het slot van de avond applaus voor Van Rij. En op de achterste rij riep iemand: „Kunnen we Tjeerd geen ere voorzitter maken." Van Rij schudde glim lachend van 'nee' en mompelde: „Dat zou ik maar niet doen." den haag/leiden aad rietveld Het stadsdistributiecentrum (SDC) dat volgens plan gebouwd zou moeten worden in de Leidse Meerburgerpolder komt er voorlopig nog niet. Maar het heeft al wel een milieuvergunning. Al wordt die vergunning vermoedelijk nooit ge bruikt, want na het verstrekken ervan hebben de gemeente en de directie van het SDC besloten, dat het transportcentrum honderdvijftig meter noordelijker aan de Willem van der Madeweg moet komen dan gepland. Toch maakte de stich ting Meerburg gisteren bij de Raad van State be zwaar tegen de wellicht loze vergunning. Flet was een ingewikkeld verhaal en staatsraad mevrouw Leyten hoorde het met stijgende verba zing aan. Al maakt de gemeente helemaal geen haast met het SDC en al wordt het bedrijf ver moedelijk op een iets andere plek gebouwd, de stichting Meerbug had toch maar een procedure aangespannen. „Want wij willen niet voor vol dongen feiten worden geplaatst", zei woordvoer der A. Flippo..Als er straks een bouwvergunning wordt gegeven voor het SDC dan wordt deze milieuvergunning van kracht en is de termijn om bezwaar te maken voorbij." De stichting vreest vooral geluidsoverlast als het distributiecentrum ooit aan de Willem van der Madeweg wordt gebouwd. Het SDfc moet het centrale punt worden voor de bevoorrading van de winkels in de Leidse binnenstad. Transpor teurs leveren daar hun goederen af en die worden vervolgens in kleinere, milieuvriendelijk vracht auto's naar de winkels gebracht. Het zal er dag en nacht een af- en aanrijden van zware vrachtwa gens zijn, denkt de stichting. In de milieuvergunning staat dat slechts twintig procent van de aanvoer voor zeven uur 's mor gens zal gebeuren. Flippo gelooft daar niet in. „Het is een bekende ontwikkeling dat transport bedrijven steeds vaker 's nachts gaan rijden om de files te ontlopen. En er zal toch ook niet voor niets in de vergunning staan, dat het SDC op ter mijn 24 uur per dag open wil zijn. Dat doen ze niet voor die twintig procent omzet." Woordvoerder N. Kettenis van de gemeente Leiden vond eigenlijk dat de stichting de milieu vergunning maar moest laten passeren. Voordat met de bouw kan worden begonnen moet eerst een bouwvergunning worden verstrekt. Bij die gelegenheid kan Meerburg alsnog zijn bezwaren kenbaar maken, vond Kettenis. Bovendien, er wordt nu onderzoek gedaan naar de vraag of het SDC niet beter honderdvijftig meter in noordelij ke richting kan worden opgeschoven. Want ge meente en SDC hebben ontdekt, dat op de plek waar nu het distributiecentrum gepland is vrachtauto's de draai van de Van der Madeweg naar het bedrijfsterrein niet kunnen maken. „Van deze vergunning wordt vermoedelijk geen gebruik gemaakt zei Kettenis. „Waarom trekt u 'm dan niet in", vroeg Flippo. Maar dat ging niet, zei de woordvoerder van de gemeente. „I let is nog niet duidelijk of verplaatsing in noor delijke richting wel mogelijk is." Ook bij een verplaatsing van het SDC naar het noorden zijn gemeente en SDC. nog niet van de stichting Meerburg af, maakte Flippo duidelijk. „Want dan komt het pal naast het opvangcen trum voor asielzoekers te liggen. En daar zullen wij ook bezwaar tegen maken, want dat zijn ook wijkbewoners en wij komen als stichting ook voor hun belangen op." De Raad van State doet op 10 april uitspraak in het geschil tussen Leiden en de stichting Meer- burg. Verliefd op de receptioniste Een onbekende man, ver moedelijk onder invloed van alcohol, heeft gisteren de re ceptioniste van het politie bureau aan de Langegracht een briefje van honderd gul den gegeven omdat hij haar 'ontzettend lief (citaat) vindt. De receptioniste wilde het geld niet aannemen maar de man weigerde het biljet terug te nemen. De 'snip' ligt nu op het bureau te wachten op de gever.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13