Lepelaars weten nieuwe visvijvers te vinden Natuur Milieu Oehoe laat zich horen in Limburg VOENSDAG 27 MAART 1996 REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 Doit moeten de polders in het ïoorden van Noord-Holland een ildorado zijn geweest voor lepe- aars. Veel ondiepe kronkelige ;lootjes, in het voorjaar gevuld net het lievelingskostje van de 'raaie witte vogels: driedoornige itekelbaarsjes. Vandaag de dag iggen de zaken een stuk ongun stiger. De grazige weilanden van veleer zijn ontwaterd, en voor ;en belangrijk gedeelte omgezet n troosteloze bollenakkers. De paailustige stekelbaarsjes kunnen vanuit zee de overgebleven boe- renslootjes niet meer bereiken. Schraalhans is keukenmeester der lepelaars. Met name voor de in Het Zwa- nenwater bij Callantsoog broe dende lepelaars dreigde de situa tie rampzalig te worden, door de plannen voor een ingrijpende ruilverkaveling tegenwoordig landinrichting geheten van de polders rond Schagen, de Scha- gerkogge. Het gebied zou nog dieper ontwaterd worden, de laatste lepelaarsslootjes stonden op het punt te worden gedempt. Onder niet aflatende druk van milieu-activisten en natuurlief hebbers zijn de plannen aange past. Het gebied gaat op de schop, maar het verlies aan na tuurwaarden zal worden gecom penseerd door aanleg van 36 hec tare nieuw ondiep water (maxi maal 25 centimeter). Dat moet voldoende zijn om in het voorjaar 60 tot 70 paar lepelaars voldoen de voedsel 1.200 kilo vis) te ga randeren. Om uit de proberen of het inder daad mogelijk is nieuwe voedsel- plekken voor lepelaars te schep pen, is in 1993 even buiten het dorp Kolhorn een proefproject van 4,5 hectare ondiep water aangelegd. In de vijvers werden flinke porties vis uitgezet. Onder zoekers keken met argusogen toe wat er zou gebeuren. En jawel, het tafeltje-dek-je systeem blijkt te werken. In 1993, kort na de op levering, turfde men al 62 lepe laars. In 1994 waren het er 110. Ook aalscholvers en reigers heb ben de schubbendis bij Kolhorn ontdekt. Kunstmatig is het allemaal wel. De waterstand in de vijvers moet gereguleerd worden, om de al- gengroei tegen te gaan zwemmen er uitheemse graskarpers in rond, en om lepelaars te gerieven wordt er extra vis uitgezet. De vraag dringt zich daarom op of dit nu een duurzame oplossing is. Lepelaars fourageren in ondiep water. Ze zijn verzot op stekelbaarsjes. FOTO MARTIJN DE JONGE Herdenking ramp Tsjemobyl Zestien Nederlandse milieu- en vredesorganisaties zijn een campagne begonnen in verband met de snel naderbij komende tiende verjaardag van de ramp met de kerncentrale van Tsjemobyl. De da tum waarop de wereld de volle omvang van de 'melt-down' in de vroegere Sovjetunie aan de weet kwam, 27 april 1986, staat ook in ons land nog ve len in het geheugen gegrift. Toen de wolk radioactieve jodium en caesium Ne derland bereikte, moesten de koeien net in de wei terug op stal. En vooijaarsgroenten zoals spinazie werden snel omgespit. 'Nooit meerTsjer- nobyl', vinden de organisatoren van de campagne. Dus stoppen met atoomstroom, en omschakelen naar duurzame energie. Van 23 tot 27 april worden herdenkingsfietstoch ten gehouden. Startpunten zijn de vijf plaatsen in Nederland waar nucleaire installaties in bedrijf zijn: Petten, Dodewaard, Borssele, Delft en Almelo. Ook vanuit Groningen vertrekt een groep fietsers. Op 26 april treffen ze elkaar in Den Haag, waar ze de regering petities zullen aanbieden. Op 27 april volgt het hoogtepunt van de campag ne, een manifestatie in het Oosterpark in Amster dam. Al in ruim veertig gemeenten zijn plaatselij ke groepen bezig allerlei activiteiten ter herden king van Tsjemobyl te organiseren: voorlichtings bijeenkomsten, exposities op markten en in bi bliotheken, fakkeloptochten en -wakes, enzo voorts. Nedstaal verwerkt batterijen Het bedrijf Nedstaal start als eerste onderneming in Nederland met de grootschalige verwerking van oude batterijen. De groeiende batterijenberg is al lange tijd een groot milieuprobleem. Gebruikte batterijen mogen sinds vorig jaar niet meer wor den gestort op de vuilnisbelt, maar moeten wor den verbrand of zo mogelijk hergebruikt. Tot nu toe waren er in Nederland echter geen be drijven die de batterijen konden verwerken. Daar om werden ze opgeslagen of verscheept naar de Verenigde Staten. Daar staan wel verwerkingsfa-_ brieken. Nedstaal gaat nu ook in Nederland battè- rijen in een fabriek verwerken. De onderneming zal jaarlijks maximaal 3.250 ton, voornamelijk 'penlights', verbranden, en het ijzer en zink terug winnen. Volgens het bedrijf leidt de verwerking niet tot vervuiling van het milieu. De streng kijkende oehoe is de grootste Europese uilensoort. Opwinding in Zuid-Limburg, waar sinds enige tijd weer het geluid van de grootste Europese uil, de oehoe, wordt gehoord. Ergens bij de steengroeve van 't Rooth heeft de roofvogel, lengte maximaal 60 centimeter, twee maal zo groot als de ransuil, een goed verborgen verblijf plaats gevonden. Vogelaars ho ren de oehoe, een mannetje, na het invallen van de duisternis wel: boe-hoew, of krachtig hoe- oe-oe. De lokroep draagt ver, tot op 5 kilometer afstand. Maar gezien wordt hij niet. Zuid-Limburg vormt de uiterste verspreidingsgrens van de oe hoe. De soort is in Duitsland, België en Luxemburg opnieuw geïntroduceerd. De oehoe heeft, zoals zoveel roofvogels, heel lang aan vervolging bloot gestaan. Mensen hadden een hekel aan deze uilensoort, die zich voedt met zoogdieren en vogels: konijnen en hazen, een den, fazanten, meeuwen. Op vuilnisbelten jaagt de oehoe fa natiek op ratten. De kanjer kan zelfs haviken doden. Engelsen noemen de oehoe niet voor niets'arenduil'. In ons land is de oehoe altijd een zeldzame en onregelmatige verschijning geweest, voorna- FOTO MARTIJN DE JONGE melijk een zogeheten 'dwaal gast'. Landelijk bekend werd de oehoe die tussen 1973 en 1982 verbleef in het bos De Donkere Duinen bij Den Helder. Met dit exemplaar liep het slecht af. Roofvogelhaters schoten de oe hoe dood. Waarschijnlijk als ef fect op de geslaagde herintro ductie in de ons omringende landen wordt de oehoe de laatste jaren vaker in Nederland gezien, in het bijzonder in Zuid-Limburg. Daar broeden ze soms. Om verstoring en doden te voorkomen wordt er weinig ruchtbaarheid aan de broedge- vallen gegeven. PUZZEL 123456789 OPGAVE OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: I. scheepskeuken; 2. huidope ning; 3. advies, gierigaard; 4. voorzetsel, een zekere, voedsel; 5. hoeveelheid, gemalin van Ae- gir; 6. onderwereld, gegroet (Lat.); 7. deel v.d. hals, onnozel; 8. tin, streling, bolgewas; 9. on- bep. vnw., plag; 10. godsdienst; IIletterkeer. Verticaal: 1Zwitsers kanton, baardje; 2. ontvangdraad; 3. familielid, En gels bier, metaal; 4. vorm, be- taalplaats; 5. bromium, laatstge noemde; 6. ooievaar, grillig; 7. Europeaan, vis, familielid; 8. on gekunsteldheid; 9. sportartikel, mager. SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. onooglijk; 2. volledig; 3. epi demie; 4. roerloos; 5. hunkeren; 6. exotisch; 7. isolatie; 8. deten tie. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: OVER HEID en OLIENOOT. Het sleutel woord luidt: SLANGEHUID. HEINZ JA BOLLETJE, SOMS K/W AUES Ta&SK Z/TTEr/,MAA£ VEBEEETMET, AO/JTÉK P£ WOIKEAJ SCH/JMT P£ ZO/J/ Nieuw plan voor minder verkeer bij de Posbank De Posbank, populaire bestemming van dag jesmensen die het Nationaal Park Veluwe- zoom bij Rheden bezoeken, wordt opgedeeld in vijf zones. Elke zone richt zich op een ei gen bezoekersgroep. Hoofddoel van de her inrichting, die over zes jaar klaar moet zijn, is het gemotoriseerd verkeer met 75 procent te rug te dringen. De middenstand, verenigd in de stichting Overkoepelend Comité Posbank, schreeuwt moord en brand. Ze vrezen ver mindering van inkomsten en willen de plan nen tot aan de Raad van State aanvechten. ANWB, Natuurmonumenten en gemeente Rheden hebben inzake de verkeersverminde- ring op de Posbank onlangs een convenant gesloten. Uitvoering van het plan kost ruim 2,5 miljoen gulden. De partners betalen daar van ongeveer de helft. De rest van het geld dient de overheid bij te leggen via subsidies. Het is de tweede keer dat de gemeente Rhe den met een herinrichtingsplan voor de Pos bank komt. Begin jaren negentig probeerde de gemeente het natuurgebied ook al af te sluiten voor gemotoriseerd verkeer. Door fel le protesten van de plaatselijke middenstand ging dat uiteindelijk niet door. De Posbank, omringd door 5.000 hectare waardevol natuurgebied, is zeer in trek. Per jaar komen twee miljoen bezoekers naar het gebied. Een groot deel van hen komt met de auto of de motor, om rondjes te rijden en van de vergezichten te genieten. Gemeente, ANWB en Natuurmonumenten vinden dat dit rondjes rijden onaanvaardbare schade aan natuur en milieu toebrengt, verkeers chaos veroorzaakt en overlast voor omwo nenden met zich meebrengt. In het convenant staan tal van maatregelen om het gemotoriseerd verkeer terug te drin gen. Zo verdwijnen de kleine parkeerplaat sen, om aan het begin van elke zone plaats te maken voor één grote. Het fietsverkeer op de Posbank krijgt voorrang en wegen worden versmald. Twee zijwegen worden helemaal afgesloten, en de avond- en nachtafsluiting voor gemotoriseerd verkeer wordt verder uit gebreid. De gemeente wil ook éénrichtings verkeer instellen, wat enkele jaren geleden door de Raad van State is verworpen. A1AA& A//£T V&OFM/J OOM A/EWZ/ //EBT 'M 6EVM0 •iw. A'/P \(/S> I's Tom Poes en de Gezichtenhandel De ambtenaar Dorknoper had het niet bij holle woorden gelaten, dat lag niet in zijn aard. Toen de middag aanbrak had hij zijn formulieren ge rangschikt, zijn goede goed aange trokken en zijn kaasbol afgeborsteld. En kijk, op slag van tweeën reed hij in de hem ter beschikking gestelde automobile het woud in. ,,Het werd tijd om 'deze zaak eens ambtelijk aan te pakken", zo prevelde hij. „Natuur lijk moet men de vormen in acht ne men en geen overijlde dingen doen. Maar orde moet er zijn; voor hoogge- plaatsten en voor nederigen, zonder aanzien des persoons. De overheid kent geen onderscheid - en het is goed om dat duidelijk te maken; ook aan degene, die hoog gezeten is in een lustslot met aanpalend jachtge bied. En wie kan dat beter doen dan een ambtenaar eerste klasse?" Met deze en dergelijke gedachten reed hij statig door het bos zonder de blik van het pad af te wenden. Daardoor ontging het hem dan ook, dat hij na enige tijd een woonwagen passeerde die in het kreupelhout geparkeerd stond - en ook merkte hij Tom Poes niet op. Maar die zag hem wel. „Mijn hemel, ook dat nog!" dacht Tom Poes verschrikt. „Nu gaat Dorknoper de plamoen bezoeken, alsof er nog geen ellende genoeg is. Ik moet hem tegenhouden!" Roepend en arm zwaaiend snelde hij de weg op, maar het gerucht van de motor en het sui zen van de voorjaarswind overstem den zijn kreten. De enige die hem hoorde was Hocus Pas. „Ik ben be loerd!" prevelde de grijsaard, op springend bij zijn in azijn verzuurde maskers. „Daar gaat dat bleke ventje; die Tom Poes! Altijd dezelfde; altijd dezelfde! Het wordt tijd, dat ik ook dat gezicht bij mijn verzameling krijg. En krijgen zal ik het, of mijn naam is geen Pas!" k/O H E W DOOR HANS VAN ES Na de voorjaarsachtige opleving van maandag, toen op veel plaatsen nog 12 tot 13 graden werd gehaald, blies er gisteren weer een ijzige noordooster over het land. De winter leek haast teruggekeerd; onder een grijze hemel bleef het kwik in het grootste deel van het land bij tot 5 graden steken. De kille stroming uit het hoge noorden werd in gang gezet door de sa menwerking van een hogedrukcel nabij Schotland en een arctische depressie, die van Groenland naar Scandinavië trok. Beide systemen zullen het gure weerbeeld nog dagenlang in stand houden. Tijdens de afgelopen nacht klaarde het in de droge poollucht op en kelderde het kwik nog verder met op veel plaatsen lichte vorst. Van daag ziet het er allemaal wat vriendelijker uit. Er is tijdelijk wat min der wind en de zon komt volop aan de bak, al blijft de temperatuur met 5 tot 7 graden flink onder de normale waarde voor eind maart (1 graden). Morgen wordt via IJsland en de Noordzee een volgende aanval van koude lucht ingezet. Op de nadering van een frontensysteem draait de wind enige tijd naar west; een zeldzame windrichting in de afgelo pen maanden. Veel zon zal er niet zijn en in de loop van de dag mag op wat regen worden gerekend. Na de passage van een koufront zoel de wind opnieuw de noordhoek op en dan is het tijd voor maartse bui en. Vrijdag wordt een dag met afwisselend felle opklaringen en bolle sta pelwolken, waaruit zo nu en dan een winterse bui valt met regen, ha gel en natte sneeuw. Het kwik loopt bij zon nog op tot 7 graden, maa zakt tijdens een zwaardere bui aanzienlijk. Ook tijdens het weekeind is het einde van het tamelijk winterse weerbeeld nog niet in zicht. In de nacht komt bij flinke opklaringen op uitgebreide schaal lichte vor voor. Ook elders in Europa is het voorjaar ver weg. Scandinavië wordt de kt mende dagen met een vers sneeuwlaagje bedekt en ook voor de late wintersporters in het Alpengebied is er goed nieuws. Vooral aan de noordzijde van het massief kan er flink wat sneeuw vallen. Zelfs in d« laaglanden van Centraal-Europa kan het hier en daar wit worden met 's nachts lichte tot matige vorst en overdag maxima van slechts even boven nul. Alleen langs de randen van de weerkaart - in Portugal, Zuid-Spanje en Turkije - wordt de 20 graden overschreden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Overwegend veel bewol king en enige tijd regen of sneeuw. In het zuiden vooral vandaag van tijd tot tijd een stormachtige wind. In het zuidoosten eerst nog opklaringen. Middagtemperatuur van plus 5 graden in het zui den tot rond -4 in het noorden. Zweden: Eerst nog opklaringen, maar geleidelijk toene mende bewolking en af en toe regen of sneeuw. In het zuiden morgen veel wind. Temperaturen oplo pend tot rond 5 graden in het zuiden en iets onder het vriespunt in het noor- Denemarken: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsdn droog. Maar later van het noorden uit toenemende bewol king gevolgd door regen of sneeuw. Mor gen tijdelijk veel wind. Middagtempera tuur rond 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Aan het eind van de dag van het noorden uit toenemende bewol king gevolgd door regen en in het oosten mogelijk sneeuw. In Ierland droger. Mid dagtemperatuur rond 8 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen later van het noorden uit toenemende bewolking. Middag tempe ratuur ongeveer 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst nog overwegend veel bewolking en af en toe regen. Vandaag in de loop van de dag van het noorden uit opklaringen. Morgen perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima fors dalend naar circa 6 graden langs de Kanaalkust tot 9 in het zuiden. Portugal: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Morgen in het noorden geleidelijk meer bewolking en mogelijk wat regen. Maxima in het noorden rond 16 graden, in de Algarve ongeveer 20 graden. Spanje: Perioden met zon, maar vooral in het noorden en noordoosten meer bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden langs de Golf van Biskaje tot circa 22 graden aan de zuidelijke costa's. Canarische Eilanden: Vrij veel zon en droog weer. Maxima op lopend naar ongeveer 30 graden. Marokko: Westkust: flink zonnig en droog. Mid dagtemperatuur- stijgend naar circa 23 graden in het noorden tot ongeveer 28 graden in de omgeving van Agadir. Tunesië: In het noorden in het algemeen veel be wolking en op beide dagen enkele re gen- of onweersbuien. In het zuiden pe rioden met zon en overwegend droog. Maximumtmperatuur dalend naar onge veer 18 graden op morgen. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vandaag steekt de Mistral op. Morgen in het westen ook enkele op klaringen. Middagtemperatuur dalend naar 8 in de omgeving van Lyon tot 15 plaatselijk langs de Middellanse Zee- Mallorca en ibiza: Wolkenvelden, af en toe zon en kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxi ma iets dalend naar circa 17 graden op morgen. Italië: Zeer wisselvallig met overwegend veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk met onweer. In de bergen boven 1500m ook sneeuw. Vooral morgen in het noor den veel wind. Middagtemperatuur van 12 graden nabij Genua tot 18 plaatse lijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Veel bewolking en buiige regen, soms met onweer. Maxima rond 14 graden. Op Sardinië iets warmer. Malta: Wisselend bewolkt en mogelijk enkele regen- of onweersbuien. Middagtempe- ratuu rrond 18 graden. Griekenland en Kreta: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Morgen op Kreta droger en mogelijk af en toe zon. Van daag maxima van 16 graden in het noordoosten tot 20 in het zuidwesten. Morgen iets minder warm. Turkije en Cyprus: Vandaag perioden met zon en vrijwel overal droog, Langs de Turkse Westkust toenemende bewolking gevolgd door re gen. Morgen overal meer bewolking en van tijd tot tijd regen. Maxima oplopend naar 15 graden op de Dardanellen tot ruim 20 op Cyprus. Duitsland: In het zuiden eerst nog overwegend be wolkt en af en toe wat regen of motre gen. Elders en morgen ook in het zuiden perioden met zon en vrijwel overal droog. In de loop van morgen in het noorden toenemende bewolking gevolgd door regen of sneeuw. Temperatuur d lend naar 5 graden in het noorden tot in het zuiden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en periode met regen. Sneeuwgrens dalend tot ci: ca 1000 meter. Ook veel wind. Morge geleidelijk wat opklaringen. Middagter peratuur in het zuiden ongeveer 14 gr den, in de dalen in het noorden rond graden. Oostenrijk: Veel bewolking en af en toe regei Sneeuwgrens vanuit het noorden dalerj tot circa 1000 meter. Morgen in hl westen ook opklaringen. Vooral vandaD veel wind Middagtemperatuur in de dj\. len zakkend naar rond 9 graden. Wolkenvelden en op de meeste plaatse droog. Morgen meer opklaringen met en toe zon. Middagtemperatuur van ie onder nul in het noordoosten tot 6 gr^j den plaatselijk in hetzuiden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag overwegend veel bewolking <e nu en dan regen. Morgen af en toe z<Fe en op de meeste plaatsen droog. Ma) ma dalend naar ongeveer 8 graden. Hongarije: Meest bewolkt en af en toe regen. Mi dagtemperatuur dalend naar ongeve 10 graden. DONDERDAG 28 MAART 1996 Zon- en maanstanden JS Zon op 06.23 Zon onder 19.CjA .Maan op 12.25 Maan onder03.00 Waterstand IJmuiden Katwijk 01 Hoog 10.10 22.34 23.43 22M Laag 04.45 17.40 04.26 17.&£ Weerrapporten 27 maart 07 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt licht bew. Helsinl Istanbul Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta o 1 16 9 1! licht bew. v licht bew. r half bew. r licht bew. v licht bew. r mistbanken c hall bew. v licht bs nno4 11 3 1! Rome Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg c Los Angeles licht bew. zw4 New Orleans regen no 6 New York onbew. nnw9 Tel Aviv half bew z 5 motregen half bew. Toronto

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8