Brussel houdt vast aan verbod Brits rundvlees Buitenland Senator VS wil president ^Taiwan op bezoek vragen Slowakije voert beruchte beschermingswet weer in OVSE meldt 'wangedrag' van Russische troepen in Tsjetsjenië Verwoest Grabavica Stille diplomatie moet conflict met Frankrijk oplossen 'HtrmmiMsmtT WOENSDAG 27 MAART 1996 Overheids-theekransje VS ten einde Washington Bijna honderd jaar hield de Amerikaanse regering er een eigen theekransje op na, maar maandag werd de zeven leden tellende Raad van Theeproevers wegens 'overbodigheid' door het Congres opgeheven. Sinds 1897 kwam de Raad twee dagen per jaar thee uit de hele wereld keuren in New York, om na te gaan of de kwaliteit goed genoeg was voor de Amerikaanse markt. Eerdere pogingen om het 200.000 dollar per jaar kosten de kransje op te heffen strandden. Brandbommen bij Turkse instellingen Bremen-Bielefeld Bij aanslagen op Turkse instellingen in de Duit se steden Bremen en Bielefeld is in de nacht van maandag op dinsdag materiële schade ontstaan. In Bremen probeerden on bekenden brand te stichten in een Turks restaurant. Het vuur ging vanzelf uit. In Bielefeld werden brandbommen gegooid naar gebouwen waar een restaurant en een culturele vereniging zijn gevestigd. Omwonenden doofden het vuur. Het is nog on duidelijk wie verantwoordelijk is. Eerder eisten radicale Koerden vergelijkbare brandstichtingen op. Oud-minister Muskie overleden Washington De Amerikaanse oud-senator en voormalig minis ter van buitenlandse zaken Edmund Muskie is gisteren in Was hington op 81-jarige overleden aan de gevolgen van een hartin farct. De oud-politicus was gouverneur van Maine van 1955 tot 1959 en vervolgens tot 1980 senator van deze staat. Muskie was ooit kortstondig kandidaat voor de verkiezingen van het presi dentschap van de Democratische partij. Onder president Carter was hij van 1980 tot 1981 minister. 'Geen amnestie DDR-misdadigers' berlun De Duitse president Roman Herzog verwerpt de moge lijkheid om algehele amnestie te verlenen aan mensen die direct waren betrokken bij het onrecht dat het voormalige Oost-Duitse regime beging. „We kunnen degenen die op een schandelijke en ernstige manier de mensenrechten schonden hun straf niet kwijtschelden", aldus het staatshoofd gisteren. Hij sprak in een vergadering van de parlementaire commissie die zich buigt over misdrijven en machtsmisbruik in de communistische DDR. 'Overstroming' in deel Grand Canyon page-washington Bij een experiment wordt een deel van de Amerikaanse Grand Canyon sinds gisteren kunstmatig onder water gezet. In de Glen-Canyon-dam ging de eerste van vier sluizen open om de Colorado-rivier in de 350 kilometer lange kloof te 'verfrissen'. Met de kunstmatige vloed moet het niveau van de Colorado weer op de stand komen die de rivier tot de bouw van de stuwdam in 1963 had. De bedenkers van het plan willen de rivierbedding en canyon op natuurlijke wijze reinigen, in de hoop dat er voor vissen en andere dieren nieuwe mogelijk heden ontstaan. Moordenaar in Bahrein geëxecuteerd 1 manamah In het Golfstaatje Bahrein is gisteren een man geëxe- icuteerd wegens moord op een politieman. De terechtstelling is de eerste in twee decennia op het eiland. Oppositiebewegingen noemen de executie 'politieke moord'. De terechtstelling leidde tot gewelddadigheden tussen demonstranten en de politie. Honderden mensen gingen de straat op, verbrandden autoban den en bekogelden de politie met stenen. De politie vuurde rub berkogels af en arresteerde een onbekend aantal mensen. Er werden geen meldingen gedaan over mogelijke gewonden. Bejaarde hield 1000 ratten als huisdier Toulouse In het Zuid-Franse Toulouse heeft de politie gisteren een inval gedaan bij een bejaarde vrouw die haar huis deelde met duizend ratten. De politie kon de woning met moeite bin nenkomen, omdat het krioelde van de ratten. De beestjes kregen dagelijks vijftien kilo graan van de vrouw. Volgens de politie, die in actie kwam na een anonieme tip, sliep de vrouw op de vloer, omringd door haar katten die werden opgejaagd en gebeten door de ratten. De bejaarde is opgenomen in het ziekenhuis, haar huis is verzegeld. De ratten zullen worden verdelgd. ""Nieuwe diplomatieke crisis met China dreigt "^WASHINGTON-PEKING Rtr-AP ankre voorzitter van de buiten- 1,^and-commissie van de Ameri kaanse Senaat, Jesse Helms, wil Jie Taiwanese president Lee 29ireng-hui voor een bezoek uit nodigen. Daarmee dreigt hij een ^nieuwe diplomatieke crisis met 33phina te ontketenen. 0 Helms, een aartsconservatie ve Republikein, zei zich al te oVerheugen over het gekrakeel npat zijn plan teweeg zal bren gen. Hij zinspeelde erop dat hij Lee een hoge onderscheiding •vil geven. De Amerikaans-Chi- nese betrekkingen bereikten q ?en dieptepunt toen Lee vorig aar een privé-bezoek aan de VS )racht. Peking ziet Taiwan als een af vallige provincie en is fel gekant :egen Lee's pogingen om inter nationale erkenning voor zijn and te krijgen. De crisis tussen 56 de twee landen liep de afgelo- 3en weken hoog op toen China Dorre 11: 'Unie helpt industrie doelbewust om zeep Britse wetenschappers zijn er gisteren niet in geslaagd de Europese Unie af te brengen van het besluit om nog deze week een exportverbod voor alle runderen en rundvlees uit Groot-Brittannië in te stellen. Het verbod wordt mo gelijk vandaag al van kracht en zal waarschijnlijk maan den moeten worden gehandhaafd. is een eenvoudige meerderheid genoeg, zodat verzet van de Britse eurocommissarissen Kin- nock en Brittan niet zal helpen. Hoewel commissarissen zich onder ede hebben verplicht geen nationale belangen na te streven, waren Kinnock en Brit tan de afgelopen dagen duide lijk niet te spreken over het ex portverbod. De Britten moeten voortaan elke twee weken in Brussel ver slag uitbrengen van hun vorde ringen bij het indammen van de ziekte. Het ontbreekt in Groot- Brittannië aan een goede regi stratie van de ziektegevallen. Bovendien is nog steeds niet al le veevoer uit de handel, dat militaire oefeningen voor de Taiwanese kust hield om de presidentsverkiezingen in Tai wan te beïnvloeden. Peking heeft Zuid-Afrika in tussen te verstaan gegeven dat het de officiële banden met Tai wan moet verbreken als het prijs stelt op diplomatieke be trekkingen. Met China, dat de strijd tegen apartheid steunde, heeft Zuid-Afrika officieuze banden, die nu officieel moeten worden. De Chinese regering heeft Taiwan gezegd dat het alleen bereid is de economische be trekkingen te verbeteren en contacten op hoog niveau aan te gaan als Taiwan zijn pogin gen opgeeft om een zetel in de Verenigde Naties te verwerven en betrekkingen met andere landen aan te knopen. Taiwan nodigde China begin deze week uit tot gesprekken over verbete ring van de relaties. BRUSSEL gpp-afp-dpa- Rtr Het Permanent Veterinair Co mité van de EU, dat maandag tot het exportverbod besloot, kwam gisteren op verzoek van de Britse premier Major op nieuw in Brussel bijeen. De Britten zeiden nieuw materiaal te hebben, dat zou aantonen dat de gekke-koeienziekte BSE minder gevaarlijk is voor men sen dan vorige week werd ge suggereerd. Ze konden de rest van de EU echter niet overtui gen. Het exportverbod moet van daag worden bekrachtigd in de Europese Commissie. Daarvoor Dole roept zich uit tot kandidaat Republikeinen washington hans de bruun correspondent „De strijd om de Republikeinse nominatie is voorbij. De strijd voor de toekomst van Amerika kan beginnen". Met die woor den vierde senator Bob Dole gisteravond in Washington zijn overwinning in de Republikein se voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap. Dole voegde gisteren winst in California, Nevada en Washing ton toe aan zijn zegereeks. Daarmee werd hij definitief de enige kandidaat van de Repu blikeinse partij. Zijn enig over gebleven uitdager, Pat Bucha nan, werd andermaal verplette rend verslagen en kondigde aan zich 'op zijn politieke toekomst te zullen beraden'. Buchanan gaf toe verloren te hebben en feliciteerde Dole. Maar hij zei ook door te zullen gaan tot de Republikeinse par tijconventie van augustus in San Diego, waar hij wil probe ren de achterban te winnen Britse regering wint zaak over bijstand voor asielzoekers londen ap Een Brits gerechtshof heeft de Conservatieve regering gisteren in het gelijk gesteld wat betreft een besluit om asielzoekers een bijstandsuitkering en gratis huisvesting te weigeren. De regeringsmaatregel is be doeld om buitenlanders die op valse gronden asiel aanvragen af te schrikken. Volgens de rege ring van premier John Major dienen duizenden vreemdelin gen vooral om een bijstandsuit kering te krijgen een asielver zoek in.- „Het besluit van het gerechts hof is een duidelijke boodschap aan die mensen die het asielsys teem misbruiken", zei minister Lilley van sociale zekerheid. „Het is ook goed nieuws voor oprechte asielzoekers en de Britse belastingbetaler." In de nieuwe regeling hebben buiten landers die niet direct bij aan komst, maar pas later asiel aan vragen, geen recht meer op bij stand. met inmiddels verboden scha- penafval is vermengd. Het Vete rinair Comité geeft formeel geen adviezen over te nemen maatregelen, zoals slachting op grote schaal. De Britse National Farmers Union (NFU), waarbij 80 pro cent van de boeren is aangeslo ten, verzocht Londen gisteren in een brief maatregelen te nemen om het oudste vee te slachten. Het gaat om 12.000 koeien per week. Daarnaast moet de EU volgens de NFU een plan op stellen voor het afslachten van kalveren. Er zijn signalen dat de Britse regering ondanks haar verzet toch overweegt een ge deelte van de runderstapel te slachten. Premier Major zei dat het ka binet de inhoud van de brief van de NFU 'zeer zorgvuldig' zal bestuderen. Minister van ge zondheidszorg Stephen Dorrel haalde vanmorgen echter weer fel uit naar de EU, die hij ervan beschuldigde de Britse rund- vleesindustrie „doelbewust om zeep te helpen". Gisteren noemde hij de reacties op de BSE-crisis al 'hysterisch': „De koeien zijn niet gek, maar de mensen", zei hij. Inmiddels heeft ook Noorwe gen de import van Brits rund vlees verboden, net als Japan. Elders is een ware klopjacht op Brits vlees begonnen. De Itali aanse douane nam gisteren in een haven op Sardinië dertien ton in beslag. Italië is normaal gesproken een grote importeur. In de Belgische zeehavens con troleren boeren zelf of er geen Brits vee of rundvlees aan land wordt gebracht. Egypte weigert al dagen drie schepen toe te la ten met vlees uit Ierland, hoe wel in dat land geen BSE voor komt. Volgende week vergaderen deskundigen van de Wereldge zondheidsorganisatie over de ri sico's van BSO voor de mens. boedapest hans gertsen correspondent Het Slowaakse parlement heeft gisteren de zeer omstre den 'wet ter bescherming van de republiek' aangenomen. De wet, die zware straffen stelt op 'pogingen om de republiek omver te werpen' en op 'het verspreiden van valse infor matie', vormt volgens zowel de Slowaakse oppositie als in ternationale waarnemers een ernstige bedreiging voor de vrijheid van meningsuiting in Slowakije. De wet lijkt bovendien als twee druppels water op een beruchte wet die in 1949 door Klement Gottwald, de eerste communistische president van Tsjechoslowakije, werd inge voerd. Die wet werd gebruikt tegen duizenden dissidenten, tot hij na de 'fluwelen revolu tie' van 1989 werd afgeschaft. Niet alleen de strekking van de wet doet aan de tijden van Gottwald denken. Premier Vla dimir Meciar zei vorige week, nadat het wetsvoorstel door het kabinet was goedgekeurd, dat Slowakije 'niet zal tole reren dat de staat wordt on dermijnd'. Het is de letterlijke tekst van een slogan van Gottwald uit 1949. De Slowaakse oppositie heeft fel geageerd tegen de wet. Volgens parlementslid Frantisek Miklosko is de wet „het zoveelste signaal dat het land klaar is voor een nieuwe dictatuur". Oud-premier Jozef Moravcik zegt dat de nieuwe wet op gespannen voet staat met de Slowaakse grondwet, die de vrijheid van meningsui ting garandeert. „Het is bo vendien een enorme stap op weg naar totalitarisme", aldus Moravcik. Ondanks alle kritiek nam het parlement de wet gisteren met 77 tegen 57 stemmen aan. De oppositie en westerse di plomaten vrezen dat de wet het streven van Slowakije om snel lid te worden van de Eu ropese Unie ernstig zal be moeilijken. De Unie en de Ver enigde staten hebben Slowa kije recentelijk gevoelig op de vingers getikt vanwege de zeer autoritaire regeerstijl van pre mier Meciar. '1wenen-moskou AP-AFP-DPA-Rtr 88 Russische militairen hebben bij iun offensief tegen opstande- 10 ingen in de afvallige republiek Tsjetsjenië 'buitensporig ge weld' gebruikt tegen burgers en zich schuldig gemaakt aan 'roof, ïlundering en brandstichting'. )at stelt de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) in een rapport. De OVSE noemt het geval van een Russische helikopter die een burgerauto zou hebben be schoten. De overlevenden wer den in de helikopter meegeno men en tijdens de vlucht naar buiten gegooid. Aanvallen die de Russen hebben uitgevoerd op dorpen waar zich rebellen bevonden 'moeten worden ge karakteriseerd als oorlogvoering tegen een burgerbevolking', al dus het rapport. Ook de Tsjetsjeense guerrilla strijders worden bekritiseerd, omdat zij zich schuldig maken aan systematische gijzelingen. Terroristische activiteiten van guerrilla's worden bovendien door hun leiders pas achteraf veroordeeld en blijven meestal ongestraft, aldus de OVSE. Rusland begint na het week einde met het terugtrekken van zijn troepen uit Tsjetsjenië. Zondag maakt president Jeltsin de plannen bekend.Dat heeft minister van Defensie Gratsjov gisteren gezegd. Rusland viel de republiek in de Kaukasus in de- Rusland krijgt 'reuzenlening' van het IMF washington Rtr Sarajevo Op de schouders van zijn vader kijkt dit Bosnische jon getje naar de verwoestingen in Grabavica, de laatste wijk in Sara jevo die vorige week door Servi sche bewoners werd verlaten. Daarbij werden tientallen wonin gen in brand gestoken, in een buurt die het in vier jaar oorlog ook al zwaar te verduren had ge had. Kroaten en Serviërs in Bosnië beginnen morgen alsnog met de uitwisseling van al hun krijgsge vangenen. De partijen sloten hier over gisteren een akkoord. De grote problemen rond het vrijlaten van de krijgsgevangenen dreigen de uitvoering van het vredesak koord van Dayton nog steeds aan zienlijk te vertragen, foto epa Het Internationaal Monetai Fonds (IMF) heeft gisteren inge stemd met een lening van 10,2 miljard dollar (bijna 17 miljarc gulden) aan Rusland. Het be sluit is een opsteker voor presi dent Jeltsin, die het goed kar gebruiken voor de presidents verkiezingen van juni. De lening wordt verspreic over drie jaar en is bedoeld oir Rusland te helpen bij de over gang van het communisme naar het kapitalisme. Moskou moet dan wel vergaande econo mische veranderingen doorvoe- ren, ondermeer door het begro tingstekort in te krimpen en een liberaler handelsbeleid te voe ren. De lening van het IMF, de op één na grootste ooit, wordt ge zien als een motie van vertrou wen in president Jeltsin en zijn hervormingsbeleid. Het Russi sche staatshoofd staat in de pei lingen ver achter de communis tische presidentskandidaat Zjoeganov. Kern komeet Hyukatake in drieën gebroken De kern van de komeet Hya- kutake, nu in de buurt van de aarde, is in drieën gebroken. Dat meldden Franse weten schappers gisteren. Zij hadden de breuk zaterdagnacht gecon stateerd. De Fransen van het observatorium Pic-du-Midi denken dat de komeet 21 maart uiteenviel. Ze zagen maandag twee kleine komeetjes op enkele duizenden kilometers achter de hoofdkern razen. De komeet Hyakutake was in januari dit jaar door een lapanse sterren kundige ontdekt. Franse regering accepteert strekking rapport-Masson cember 1994 binnen om een eind te maken aan het streven naar onafhankelijkheid van Tsjetsjenië, en kwam er in een oorlog terecht. Ook gisteren werd er nog zwaar gevochten. Roeslan Chasboelatov, de uit Tsjetsjenië afkomstige ex-voor zitter van het Russische parle ment, zegt dat hij over aanwij zingen beschikt dat in Tsjetsje nië, Russische 'concentratiekampen' bestaan. De toestanden daar zouden doen denken aan het gruwelijke bewind van de Rode Khmer in Cambodja, aldus Chasboelatov in een open brief aan het parle ment. parus-den haag gpd Premier Kok is bereid de ver stoorde betrekkingen met Frankrijk door middel van stille diplomatie en andere vormen van overleg te herstellen. „Maar er is één grens: de liefde moet wel van twee kanten komen." Dat zei de premier gisteren op vragen van CDA'er De Hoop Scheffer. De broze relatie met Frankrijk kreeg vorige week een flinke knauw toen Nederland in een officieel rapport van de Franse senator Masson tot grote woede van regering en Tweede Kamer werd gekwalificeerd als 'drugs- staat'. Maandag werd bovendien be kend dat Frankrijk de grenscon troles met Duitsland en Spanje versoepelt, maar vasthoudt aan streng toezicht op de grenzen met de Beneluxlanden. Dit om de 'drugsoverlast' te beteugelen. België heeft na een eerste, boze reactie inmiddels gezegd dat Frankrijk het 'vooral zelf moet weten' als het de grens dicht wil houden. Naast de stille diplomatie wil Kok de politionele- en justitiële samenwerking met Frankrijk 'verder uitwerken' om de crisis tussen beide landen te bezwe ren. „Er is zeker aanleiding om te proberen de zaak te deëscale ren. Pogingen daartoe kunnen WW?-bfr iHCrfyl tot veel leiden, als er tenminste wederzijds respect bestaat voor eikaars wetgeving", aldus Kok. Hij heeft daar overigens twij fels over. De beoogde Europese drugstop in Wassenaar op 7 april werd afgeblazen omdat Frankrijk toezeggingen wilde over de inhoud van het Neder landse drugsbeleid. „Dat ging ons net een brug te ver", aldus Kok. Bij de bespreking van het ge ruchtmakende rapport- Masson in de Eerste Kamer van het Franse parlement leek de Fran se staatssecretaris van Europese Zaken, Michel Barnier, een po ging te doen enige olie op de golven te gooien. Hij weigerde zelf het woord 'narco-staat' in de mond te nemen en bena drukte dat onderhandelingen tussen zijn land en Nederland tot vooruitgang hadden geleid. Namens de Franse regering aanvaardde staatssecretaris Barnier echter wel de strekking van het rapport. „Wij hebben moeite met de productie en consumptie van drugs die in Nederland is toegestaan", zei hij. „Wij willen gewoon de oor log verklaren aan de drugs, en daartoe moeten alle Europese landen hun wetgeving op elkaar afstemmen." Minister van buitenlandse za ken De Charette stelde dat de ernstige problemen die Frank rijk heeft met het Nederlandse drugsbeleid de Frans-Neder landse betrekkingen niet in de kern mogen aantasten. „We moeten daarom grievende woorden vermijden", aldus de minister. Premier Kok gaf giste ren aan de aanstaande Europe se topconferentie in Turijn te zullen aangrijpen om de betrek kingen met Frankrijk te verbete ren. De Nederlandse ambassadeur in Parijs, Wijnaendts, heeft de omschrijving van Nederland als 'drugsstaat' gisteravond in een interview op de Franse televisie als 'ridicuul' bestempeld. „Een drugsstaat is een staat waarin de drugsmaffia in de staatsorga nen is geïnfiltreerd", zei Wijn aendts. De ambassadeur zei dat de coffeeshops die softdrugs verkopen in Nederland worden gedoogd, zoals de bordelen eer tijds in Frankrijk. „En heeft Frankrijk de prostitutie uitge roeid door de bordelen te ver bieden? Nee, natuurlijk niet."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7