Les tegen de tweedeling Het basisinkomen: wie van de drie Feiten Meningen Extreem-rechts niet langer criminaliseren Oorlogskinder| toen en nu zijn gelijk WOENSDAG 27 MAART 1996 Afgelopen zaterdag was het weer eens zo ver: anti- racismedemonstratie in Nederland. Een bijzonde re demonstratie dit keer, want de Verenigde Naties hadden weer eens een jaar ingesteld van het een of het ander en na de vrouw was de anti-discrimina tie aan de beurt. Wanneer houdt dit weerzinwek kende puberale gedoe eens een keer op, zo vraagt een gezond en geëmancipeerd mens zich af. Niet onze demonstranten natuurlijk, vijfduizend in ge tal. Door de NOS-tv omschreven als een grote de monstratie. Hoezo groot, vijfduizend mensen, en dat leek mij gezien de tv-beelden schromelijk over dreven, op een stadsbevolking van meer dan een half miljoen en dan laten we de 14,5 miljoen overi ge Nederlanders even buiten beschouwing. En wat droegen onze tofelemonen in hun heilige verontwaardiging bij zich? Leuzen met als tekst: geen Hitlers in Nederland. Je moet maar durven. Is Janmaat, een keurige burgerlijke meneer, soms te vergelijken met Hitier? Het lijkt me sterk, maar protesterend Nederland liep te hoop tegen ex treem-rechts, en ja, de lieve Janmaat wordt in dit land gerekend tot extreem-rechts. Onlangs was ik met een vriend, die daar nooit komt, op bezoek in de Twee de Kamer. Hij wilde het par- I i lementaire bedrijf graag eens van naderbij zien. Behou dens de publieke tribune is echter niets toegankelijk voor het Nederlandse pu bliek. Dit in tegenspraak met het ontwerp van de architect Pi de Bruyn, die zelfs een mooie straat voor de demo cratie dwars door het nieuwe Kamercomplex ontwierp. Op die straat zouden publiek en PIM FORTUYN volksvertegenwoordigers el- medewerker kaar ontmoeten, liefst spon taan. Kamervoorzitter Deet- man (CDA) heeft daar echter met het oog op de veiligheid van de dames en heren Kamerleden een stokje voor gestoken en de boel hermetisch laten afslui ten, compleet met hoge stalen hekken en bewakers en de nodige elektronica. De veiligheid van volks vertegenwoordigers, van wie we de meesten zelfs niet of nauwelijks kennen, je moet er maar op ko men. Dat neemt niet weg dat hiermee op voorbeeldige en inzichtelijke wijze wordt duidelijk gemaakt dat de politiek een in zichzelf gekeerde kaste is, ver weg van die o zo gevaarlijke burger. Lekker onder elkaar, dat is gezelliger en ook veel behaaglijker. Al die controle en contacten, ben je gek! Enfin, wil je iets zien van het parlementaire bedrijf dan zul je je als burger moeten voorzien van de begeleiding door een parlementslid. Ik ken er een paar, maar er was net een belangrijk debat aan de gang, dus viste ik achter het net. Jammer dat we geheel toe vallig de vermaledijde Janmaat tegen het lijf liepen. Een beleefd handschudden was ons deel en daarna een complete rondleiding. Zo ziet Hitler in Holland er dus uit. Het is maar dat u het weet. Het slaat natuurlijk ook allemaal nergens op. Als buitenlanders ergens welkom zijn, dan is het wel in ons land. We geven ze royaal een dak boven het hoofd, goede gezondheidszorg, zo nodig een uitkering en toegegeven uiterst slecht onderwijs. Daarvoor moeten we ons diep schamen. Maar verder alles kits. Discriminatie komt niet of nauwelijks voor. Als het voorkomt, heeft het met onze portemonnee te maken, maar daar zijn wij Hollanders voor. Werkgevers, met na me grote werkgevers, discrimineren. Rinnooy Kan, baas van het VNO, zegt het zelf. Maar maken we hèn uit voor Hitier? Neen, dat is gereserveerd voor Janmaat, dat is duidelijker en ook minder gevaar lijk. Al te goed is tenslotte buurmans gek, ook voor de anti-discriminatiefans in het goede vaderland. Extreem-rechts is in dit land helemaal niet ex treem-rechts. Over het algemen zijn het brave, op passende, wat bange burgers die daarop stemmen. Op een enkele uitzondering na, zijn hun vertegen woordigers in de gekozen organen even oppassend angstig en somtijds dom. Waar worden ze op ge trakteerd? Op zaaluitdrijving, op beknotting van hun burgerrechten en op sabotage van hun werk als gekozen vertegenwoordiger. Dat gebeurt door dezelfde mensen die zeggen zo'n voorstander te zijn van democratie. Maar de mocratie is niet iets voor bange, gefrustreerde mensen en al helemaal niet voor deze malloten die achter elke boom een Hiüer zien. Hun recht op de monstratie wordt door onze burgervaders in den lande met voeten getreden. Burgervader Bram Pe per van Rotterdam voorop, een stad waar rechts de tweede politieke kracht is. Een demonstratie van honderd rechtse mensen wordt strijk en zet gezien als een bedreiging voor de rechtsorde. Voor een voetbalwedstrijd van Feyenoord wordt zonder mankeren mijn hele woonwijk van de bui tenwereld afgesloten, maar die mag wèl doorgaan. Je ziet maar hoe je thuis komt, denkt de vermale dijde Peper. Een groepje rechtse demonstranten dat kan echt niet, die knuppelen we desnoods de politiecel in. Grondregel van onze rechtsstaat is evenwel het beginsel: gelijke monniken, gelijke kappen. Dat beginsel wordt door menige autoriteit als het om 'extreem-rechts' gaat, voluit met voeten getreden. Een volwassen democratie als de onze volstrekt onwaardig. Heb ik mij nu opgeworpen als pleitbezorger van het gedachtengoed van Janmaat c.s.? Geenszins. Naast zinnige gedachten roepen zij een beeld op van vreemdelingen dat in geen verhouding staat tot de werkelijkheid. Dat dienen we te bestrijden, maar dan wel met middelen der democratie, dat wil zeggen via een debat. Waarbij we wel eerst goed luisteren voordat we iets terugzeggen en er kennen dat het beslist niet allemaal onzin is wat Janmaat c.s. te berde brengen. Frits Bolkestein is tenslotte, door een deel van zijn gedachtengoed over te nemen, groot geworden. Laten we dat er kennen en ons er niet voor schamen, te beginnen natuurlijk met Frits zelf. De hypocrisie voorbij, moet u maar denken. Wat een absolute ondergrens in het debat is, is dat niemand mag oproepen tot geweld tegen vreemdelingen, zoals vreemdelingen dat overigens niet tegenover ons mogen doen. Maar voor het overige is vrijwel alles, wat binnen de wet en de goede zeden valt,.geoorloofd. Laten we een einde maken aan de criminalisering van 'extreem-rechts' en laten we toegeven dat het een schande is dat mevrouw Schuurmans van de CD haar been heeft verloren bij een aanslag door anti-fascisten. En la ten we tenslotte leven en handelen naar het dagi- um van de grote Franse verlichtings-filosoof Vol taire: 'Hoe abject ik uw standpunt ook vind, ik zal de eerste zijn om uw recht te verdedigen om dit standpunt publiekelijk te uiten'. Ritzen wil bij Kennisdebat voor Morgen de man in de straat horen Het is de hoogste tijd voor een diepgravend debat in Nederland over onderwijs en kennis. Veel te veel mensen halen geen diploma, of volgen een te lage opleiding. Dat is sociaal zeer onwenselijk en slecht voor de economie. Minister Ritzen van onderwijs heeft wel ideeën, maar hij wil nu wel eens van anderen horen wat zij vinden. Het nationaal Kennis debat voor Morgen, dat vandaag begint, moet duidelijkheid verschaffen. Ritzen heeft ech ter één waarschuwing vooraf: „Alleen maar om meer geld vragen, is absoluut ongeloof waardig. Dan moet iemand ook aangeven waar er iets af kan." Toen Ritzen in november bekendmaakte dat hij een nationaal kennisdebat wilde organiseren, fronste menigeen de wenk brauwen. Waarom opeens nu? En waar moest het dan over gaan? De eerste toe lichtingen van de minister leidden eerder tot meer, dan tot minder verwarring. Zo betoogde hij dat zo'n beetje elk onder werp op het gebied van kennis aan de orde kon komen en dat in principe ie dereen aan het debat moet kunnen mee doen. Ritzen, zegt hij nu, wil in het debat voor ogen krijgen wat iemand in 2010 moet weten en kunnen om niet kopje onder te gaan in zijn carrière en in de samenle ving. Vooral wil hij duidelijk weten wat mensen aan onderwijs het belangrijkst vinden. Bij voorbeeld of zij vinden dat docenten in het basisonderwijs meer na scholing moeten krijgen, of dat er meer aandacht moet komen voor permanente educatie, het steeds weer opfrissen van kennis. Ritzen: „De hoeveelheid kennis neemt hand over hand toe. Mensen moeten le ren hoe zij daarmee omgaan". Al op jon ge leeftijd moeten mensen leren hoe zij aan kennis komen die zij binnen en bui ten hun werk nodig hebben. De eisen worden steeds hoger. Wie niet kan om gaan met computers, krijgt het bijzonder moeilijk. Voor het antwoord op de vraag 'waarom nu', verwijst Ritzen naar het Japans op name-apparaat op tafel. „Twintig jaar geleden kwamen de grote machines in onze bedrijven uit Nederland of Duits land, nu uit Japan of Korea. Het is echt vijf voor twaalf. We moeten ons zeer dringend afvragen wat het onderwijs er aan kan doen om die ontwiJckeling te stoppen." Ritzen doelt vooral op de ongelijke kan sen in het onderwijs, dat er in Nederland niet in slaagt om iedereen het maximale uit zichzelf te laten halen. Er zijn nog veel te veel jongeren die hun school niet afmaken en moeilijk aan werk komen. Opnieuw verwijst Ritzen naar Japan en Korea. Niet alleen economisch staan zij aan de top. Ook de sociale samenhang is er bijzonder groot. Ritzen: „De verschil len in inkomens zijn daar klein. Dat is trouwens heel logisch: grote verschillen remmen de economische groei". Een minister die iets aan de orde wil stel len, schrijft meestal een nota die hij ver volgens aan de Tweede Kamer voorlegt. Ritzen: 'Wat moet iemand in 2010 weten en kunnen om niet kopje ondei Ritzen - iemand die toch vaak overkomt als het slimste jongetje van de klas - heeft daar met nadruk niet voor gekozen: „In Nederland wordt veel over onderwijs gepraat, maar niet door de buitenwereld. De discussies spelen zich altijd af in het kabinet, de Tweede Kamer, het ministe rie en het onderwijsveld zelf: de docen ten en belangenorganisaties. Maar wat ouders ervan denken, het bedrijfsleven en instellingen buiten het onderwijs., weet ik nauwelijks. Met het kennisdebat wil ik hen erbij betrekken." De afgelopen maanden zijn mensen uit alle lagen van de bevolking en van jong tot oud ondervraagd over hun mening over de onderwerpen kennis en onder wijs. De 'talloze reacties' hebben volgens Ritzen duidelijk gemaakt dat veel men sen" zich sterk betrokken voelen bij de betekenis van kennis voor Nederland, en de rol van onderwijs daarin. Staatssecre taris Netelenbos ontmoette bij een bij eenkomst over veiligheid op school tot haar grote verrassing een grote groep be jaarden die zich afvroeg of kleinkinderen geen gevaar lopen op school. Nog voor de discussie is losgebrand weet Ritzen al waar veel over gesproken zal worden: de ongelijke kansen in het on derwijs. Uit het vooronderzoek voor het debat is volgens de minister indringend naar voren gekomen dat veel mensen een onafwendbare tweedeling in de sa menleving vrezen. Ritzen zelf trekt zich die constatering erg aan. „Te lang is de gelijkheid van kansen op een zijspoor gezet." Daarbij speelt voor de sociaal-de mocraat niet alleen het belang voor de economie. Het sociale aspect van dit probleem acht hij minstens zo belang rijk. Het is de stellige overtuiging van Ritzen dat, om mensen gelijke kansen te bie den, goed onderwijs vanaf zo jong moge lijke leeftijd van het grootste belang is. In het basisonderwijs, zelfs al daarvóór, wordt voor een groot deel bepaald waar iemand later terecht komt. Een uitkomst van het debat zou dan ook kunnen zijn dat een meerderheid van de mensen vindt dat daar meer geld aan moet wor den besteed, denkt Ritzen. Tegelijkertijd beseffen steeds meer men sen dat kennis snel veroudert. Het com bineren van een baan en onderwijs vraagt daarom ook om aandacht. En zegt Ritzen, het wordt de hoogste tijd dat veel meer mensen en bedrijven gebruik kun nen maken van wetenschappelijk onder zoek. „Tachtig procent van de resultaten blijft binnen de muren van de universi teiten. Dat moet nodig veranderen." ZOETERMEER PIETER EVELUN AC In een van de kampen die de Nederlan kinderpsychiater D.J. de Levita in Éosr jt bezocht, ontmoette hij een jongen me het heel slecht ging. „Hij dacht dat zijr|U ders dood waren. De leiding van het ki meende echter dat zij zwaar gewond iioa ziekenhuis in Zagreb lagen. Ik vroeg wi om ze dan niet opbelden, zodat in elk zijn onzekerheid werd weggenomen. I gebeurd. Maar het betekende niet dat gestoordheid over was bij die jongen. I kon slecht tegen tegenslag en was volk men in de war toen zijn ouders niet de gende dag kwamen om hem op te hale Op zo'n moment heb je een therapeut Prof. dr. D.J. de Levita - emeritus hoogl Transgenerationele oorlogsgevolgen a; Katholieke Universiteit Nijmegen en v; daag een van de sprekers op het symp< um 'Oorlogskinderen toen en nu' van Informatie- en Coördinatie Orgaan Dié verlening Oorlogsgetroffenen - traint lc therapeuten en psychiaters in het voor1 ge Joegoslavië in het omgaan met oor logstrauma's bij kinderen. Zijn ervarinj deed hij op bij de begeleiding van men die de Tweede Wereldoorlog als kind h ben meegemaakt. Het is juist deze kennis over de gevolge van oorlogstraumatisering op jonge lee die bij de behandeling van getraumatif de kinderen door recente oorlogen, zo; voormalig Joegoslavië, van belang is. H eerder de opvang begint, hoe meer de i delijke gevolgen kunnen worden bepei kinderen reageren anders op situaties volwassenen, zegt De Levita. Bovendie verschilt de reactie per levensfase van kind. „Er is één handig regeltje: een kir ageert op een bepaalde leeftijd op stres dus ook op oorlog met de functie die h dat moment aan het ontwikkelen is. Biel voorbeeld: een kind maakt persoonlijk O' tact als het anderhalf is. Als je op die lei wordt gescheiden van je ouders, dan k<ic dat heel hard aan. Het merkwaardige gt is dat een baby die met zijn moeder in kamp zit, zoals destijds in Nederlands- u< is gebeurd, daar in wezen niets van me n „Kinderen en volwassenen vertonen w ai hetzelfde beeld in de uiting van hun trtfp ma. Nachtmerries, steeds moeten denlif aan het schokkende wat is gebeurd ooi wil je dat niet, slaapstoornissen en eenirt briek die je depressie zou kunnen noeiP< Het verschil tussen kinderen en volwasjt- nen is echter dat kinderen zich nog mojg' ontwikkelen en dat dat direct fout gaat 1 zo'n traumatische ervaring. Zoiets neeplf niet meteen weg.Je Wat van de gevolgen van de Tweede W| 1 reldooriog is geleerd, kan nu worden to4' past, zegt De Levita. „Het belang van d milie is heel groot. Contact tussen lotgri1 ten en materiële steun ook. Tevens is h belangrijk aandacht te schenken aan z< zoals het verlies van een cultuur. De m sen in voormalig Nederlands-Indië heb dat ondervonden en ook in het voorm; Joegoslavië zie je dat gebeuren. Maar d praat je niet over, omdat het zo ver wej - van alle ernstiger dingen. Waai' doden len, ga je niet klagen over de boeken di'' weg zijn." AMSTERDAM MAAIKE KRAAYEVELD Het wordt aanbeden en verguisd: het basisinkomen. Zowel politiek links, rechts als midden hebben zich er over gebo gen. En in bijna alle partijen zijn wel voor- en tegenstan ders te vinden van een vast bedrag per maand voor iedere volwassen Nederlander in plaats van het huidige stelsel van sociale zekerheid. D66 omarmde het idee vorig jaar. Een bont gezelschap heeft zich deze twee dagen verzameld in het quasi-sjieke Noordwijkse hotel Oranje. Naast de gesoig neerde professor is er de ver stokte PvdA'er die al lid is vanaf 1946. Voor in de zaal zit kunste naar Pieter Kooistra, die een plan heeft gemaakt voor een wereldwijd basisinkomen. Ach ter in de zaal zit een man die al twintig jaar in de bijstand zit en met grote regelmaat boze op merkingen de zaal in slingert. Als bij de uitgang van de zaal floppy's worden uitgereikt met een eenvoudig computermodel om de effecten van een basisin komen zelf eens door te reke nen, blijkt de als vanzelfspre kend veronderstelde bekend heid met de PC lang niet voor iedereen op te gaan. De bezoe kers van dit eerste congres van de Vereniging Basisinkomen zijn net zo divers als de soorten basisinkomen. De varianten laten zich in drie hoofdvormen opdelen. Ten eer ste is er het enige echte basisin komen, ter hoogte van het soci aal minimum voor alleenstaan den. Die ongeveer 1350 gulden per maand voor iedere volwas sen Nederlander wordt harts tochtelijk Verdedigd door vere nigingsvoorzitter Saar Boerlage. Het heeft dan ook alles dat het basisinkomen zo aantrekkelijk maakt: het geeft iedereen de keuze om al dan niet te gaan werken. Het is de eenvoud zelf en sluit mede daardoor vrijwel alle sociale fraude uit. Het biedt de toenemende groep flexwer- Daarmee namen de Democraten alvast duidelijk stelling in het debat over de toekomst van de sociale zekerheid dat dit jaar moet worden gehouden. Het komende weekeinde staat het onderwerp opnieuw op de agenda van het partij congres. Maar is het basisinkomen echt zo'n goed idee? Redacteur Sjaak Smakman zocht naar een antwoord. kers een stevig vangnet en maakt hun onderhandelingspo sitie tegenover werkgevers ster ker. Het kan een enorme impuls geven voor het starten van een eigen bedrijf omdat het basale levensonderhoud is veiligge steld. En tenslotte maakt het een einde aan de zogeheten ar moedeval, een van de grote problemen van de huidige bij stand. De uitkeringsontvanger die nu gaat werken, ziet de (bij verdiensten veelal geheel ge- ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN kort worden op de uitkering. Dat werkt ontmoedigend en leidt tot niets doen of tot zwart werk. Wie met een basisinko men gaat werken, houdt daar altijd aan over. Het volledige basisinkomen heeft echter ook nadelen: het is een wel erg forse premie op niet-werken, het is peperduur en lokt door de hoge belasting tarieven fraude uit. Bovendien kan het de BV Nederland op iets langere termijn volledig ruïne- Een gezin krijgt bij een volledig basisinkomen zonder een uur te werken een netto-modaal inko men op de giro. Om dat te beta len, moeten de mensen die nog wel aan de slag gaan, bijna drie kwartjes van elke verdiende gul den belasting betalen. Werk moet dan wel erg leuk zijn of erg goed betalen wil het nog 'lo nend' zijn. Voor veel eenvoudig en laagbetaald werk zullen dus geen liefhebbers meer te vinden zijn. Voorstanders redeneren dat de lonen voor eenvoudig werk dan omhoog zullen gaan, maar dan smelt het voordeel van de afschaffing van het mini mumloon weg als sneeuw voor de zon en verdwijnt dat een voudige werk weer in het zwarte circuit. Ook om andere redenen zal zo'n basisinkomen desastreus blijken, menen veel economen. De mensen die ondanks alles nog wit gaan werken, zullen het gaandeweg waarschijnlijk ver dommen om het benodigde geld te blijven opbrengen. De overheid zal dan moeten bezui nigen door óf het basisinkomen te verlagen óf de eigen uitgaven in te perken. Daarbij komen dan gemakkelijk noodzakelijke uitgaven voor bijvoorbeeld on derwijs en infrastructuur in het Öp de nog langere termijn zal zich vervolgens wreken dat veel jongeren geen opleiding meer (zijn) gaan volgen. Waarom zouden ze? Zelfs als ze na jaren van hard studeren een baan vinden, houden ze van hun loon bijna niets over. Terwijl Nederland de relatief hoge sala rissen alleen kan blijven waar maken als het hooggeschoolde werknemers blijft leveren met een hoge produktiviteit, zal het basisinkomen juist het omge keerde bewerkstelligen. En dan is het met de welvaart snel ge daan. Alleen, zo waarschuwt bijvoorbeeld PvdA-econoom Rick van der Ploeg, dan is het Wel te laat om de zaak nog ten goede te wenden. Daarmee blijft het gedeeltelijk basisinkomen als meer realisti sche mogelijkheid over. Daar van zijn een lage en een hoge variant in omloop. De WRR koos ruim tien jaar geleden voor de lage variant, de meeste aan hangers van het basisinkomen kiezen voor de hoge, 50 procent van het sociaal minimum. De reden daarvoor ligt voor de hand: van 500 of 600 gulden per maand kun je in veel gevallen niet eens de huur betalen, laat staan de rest van het levenson derhoud. Eigenlijk heeft de lage variant niets meer te maken met het idee achter het basisin komen. De helft van het sociale mini mum als norm betekent daar entegen dat een gezin - en dus de 80 procent van de Nederlan ders die in gezinsverband leeft - een sober bestaan kan leiden van een basisinkomen. Voor al leenstaanden en eenouderge zinnen is het wél te weinig. Voor hen moet in de meeste scenario's dan ook een aanvul lende uitkering komen. In de lopende discussie staat de term basisinkomen vrijwel steeds voor een individuele uit kering van tussen de 900 en 950 gulden per maand. Het is het compromis tussen ideaal en haalbaarheid. Alleen: hoe haal baar is het? En hoe ideaal? Het eerste deel verscheen op 26 maart. Morgen: De 'een voud' van een basisinkomen

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2