Leidsch Dagblad Wetenschapswinkel gaat dicht 21 Amir schuldig bevonden aan moord op Rabin Even de lammetjes uitlaten Schade aan longen door wonen langs snelweg GO Chauffeur ramde brug n had geen papieren onsument gaat weer an de runderlap /IEUBELS HALF GELD Leidse universiteit bezuinigt twintig miljoen De Leidse Wetenschapswinkel wordt opgeheven. De acht parttime medewerkers staan met ingang van 1 januari 1998 op straat. Gisteren hebben zij hun ontslagbrief ge kregen van de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, L. Vredevoogd. leiden caroline van overbeeke De opheffing van de Weten schapswinkel is een van de be zuinigingsmaatregelen waar mee de universiteit de komende jaren twintig miljoen gulden wil besparen. Door die bezuinigin gen zal een nu nog onbekend aantal banen sneuvelen, onder meer bij de administratie-afde lingen van de faculteiten. Het college vindt dat die afdelingen moeten worden samengevoegd. „Het zijn maatregelen die veel pijn doen, maar het kan niet anders", aldus Vredevoogd. „We moeten besparen om het financiële evenwicht te herstel len." De universiteitsraad (UR) is na een urenlange besloten ver gadering akkoord gegaan met de ingrijpende bezuinigings maatregelen. Daarbij is lang ge steggeld over het opheffen van de Wetenschapswinkel. Onder druk van de UR heeft het colle ge besloten een deel van het werk van de Wetenschapswin kel in stand te houden: jaarlijks wordt 350.000 gulden gereser veerd voor onderzoek voor in stellingen die zelf geen geld hebben. Die projecten worden vanaf 1998 zonder tussenkomst van de medewerkers van de we tenschapswinkel uitgevoerd door onderzoekers en studen ten. De hoofdtaken van de univer siteit, onderzoek en onderwijs worden ongemoeid gelaten. Het college van bestuur voelt weinig voor de 'kaasschaafmethode' maar wil 'duidelijke keuzes' maken. Zo wordt volgend jaar de seniorenregeling afgeschaft voor 55- en 56-jarigen en wor den de vergoedingen voor woon- werkverkeer flink ver laagd. Mensen die 12,5 jaar in dienst zijn, krijgen geen gratifi catie meer. Studenten die geen recht hebben op een studie beurs, moeten volgend jaar on geveer 150 gulden méér college geld gaan betalen. Daarnaast moet het CRI, in stituut voor telecommunicatie en computerdienstverlening, de komende jaren vier miljoen gul den bezuinigen. Het Universi tair Sportcentrum, het LAK en de Mare worden volgend jaar zelfstandige diensten. Pagina Leiden: 'Deze rigoureu ze maatregel hadden wij niet verwacht' voorschoten Mensen die honden uitlaten horen al eeuwen bij het straatbeeld. Maar met lammetjes ligt dat anders, zeker als ze ook nog eens los over de stoep lopen, in het kielzog van hun baasje. In Voorschoten wrijft menigeen zich dan ook in de ogen bij het zien van dit tafereeltje. Mevrouw A. den Hollander loopt daar iedere dag met haar twee witte en twee bonte lammetjes door de Parkstraat. „De reacties zijn werkelijk grandioos. Fietsers stappen af en zelfs automobilisten stappen uit hun auto's om ze te bekijken." Het is maar wat je gewend bent. De twee witte lammetjes, die vier weken oud zijn, heeft de familie Den Hollander gekocht op een veemarkt. Over de twee bonte, die een week jonger zijn, hebben ze zich ontfermd nadat de beesten moederloos waren geworden. Waarschijnlijk is het over een week afgelopen met de straatpret. Dan zijn de lammetjes groot genoeg om zich alleen te redden. In een weiland. foto loek7'Jyderduin tel aviv ad bloemendaal correspondent De rechtbank in Tel Aviv heeft Yigal Amir vanmorgen veroor deeld tot een levenslange ge vangenisstraf. De rechtbank achtte hem schuldig aan de moord op de Israëlische pre mier Jitschak Rabin op 4 no vember vorig jaar. Levenslang was de maximale straf die Amir kon krijgen. Amir zou met zijn daad een eind hebben willen maken aan het vredesproces met de Pales- tijnen. Voor de rechtbank ver klaarde hij vanmorgen dat hij de moord heeft begaan 'uit lief de voor het land en het volk van Israël' en in overeenstemming met de tora, de joodse religieu ze wet. „Ik voelde me verplicht dit te doen, hoewel het ingaat tegen mijn wereldbeschouwing", zei hij, nadat hij de uitspraak zon der emotie had aangehoord. „Persoonlijk gewin was niet mijn motief. Maar als ik het niet had gedaan zou het Israëlische volk onherstelbare schade zijn berokkend. De situatie had kun nen leiden tot een bloedbad", zo zei hij. Volgens Amir is het proces gevoerd „volgens alle ceremo niële regels". Maar het belang rijkste, „het motief voor mijn daad", zou onbesproken zijn gebleven. „Dit is geen gewone moordzaak", zei Amir, „maar een zaak die te maken heeft met het voortbestaan van Israël. Van het begin af aan was wat hier plaats had een showpro ces." Rechter Edmond Levy toonde zich in de loop van Amirs betoog steeds geïrriteer der. Hij ontnam de veroordeel de uiteindelijk het woord. In de loop van het proces heeft Amir aangevoerd dat hij Rabin niet wilde doden. Hij zou hem met een schot in de rug hebben willen verlammen, om hem uit te schakelen als pre mier. Levy zei daaran geen ge loof te hechten, omdat Amir zijn actie langdurig en zorgvul dig had voorbereid. Tweemaal eerder was hij in de buurt van de premier met de bedoeling hem dood te schieten, maar kon hij niet dicht genoeg bij hem komen. Wilhelm Busch Domheid bij anderen ont moet, werkt het meest ver heffend op het gemoed. maartse^ buien en nachtvorst vooruitblik vrij zater zon mETmaü' °76° *176° °76° neerifag 60% 40% 40% zonneschijn 30% 30% 30% Binnenland Buitenland Computer Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Natuur en Milieu8 Randstad16 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Schrijvende lezers19 Sport19,21 Strips8 Uitgaan Het Jeugdkamerorkest Lei den onder leiding van Henk Briër geeft concert in de Lok- horstkerk in Leiden, waar voor een kortingsbon. D'Hondt houdt vol: Controle drugs kan niet numegen/den haag anp De Nijmeegse burgemeester D'Hondt heeft zijn hoogste chef, minister Dijkstal van bin nenlandse zaken, voorgehou den dat korpsbeheerders wel degelijk uitmaken voor welke zaken de politie wordt ingezet. In een brief aan de bewindsman herhaalde D'Hondt behalve burgemeester ook voorzitter van het korpsbeheerdersbe raad gisteren dat er te weinig agenten zijn om te controleren of coffeeshophouders hun klan ten niet meer dan vijf gram soft drugs verkopen. Minister Dijkstal reageerde la coniek maar stellig: „De heer D'Hondt kan mij 84 brieven schrijven, maar het openbaar ministerie en niet de burge meester gaat over handhaving van de strafrechtelijke nor men". De Nijmeegse burgemeester liet afgelopen weekeinde al we ten dat de burgemeesters de verscherpte softdrugs-norm zullen negeren, omdat die in de praktijk niet is te handhaven. Dat kwam hem maandag op een boze brief van Dijkstal en Sorgdrager (justitie) te staan. Kinderen die nabij een snelweg wonen, lo pen schade op aan hun longen als gevolg van uitlaatgassen van auto's. Dat heeft een onderzoek van de Landbouwuniversiteit Wageningen aangetoond. Het is de eerste maal dat wetenschappers een dergelijk ver band leggen. Hoe ernstig of onherstelbaar de schade is, is niet bekend. Het onderzoek werd uitgevoerd in zes wijken in Zuid-Hol land, waaronder de Oranjewijk in Leider dorp langs de A4. In het vergelijkend onderzoek onder dui zend kinderen kwam Leiderdorp er nog het minst slecht af. Bij schoolkinderen in de Rotterdamse wijk Overschie werd een long functie gemeten die gemiddeld vijf procent lager is dan bij de kinderen in Leiderdorp. Dat heeft te maken met het aantal vracht wagens dat dagelijks passeert. Juist deze worden verantwoordelijk geacht voor de schade aan de longen. Rond Rotterdam is het vrachtverkeer veel intensiever dan bij Leiderdorp. Hoe groot de schade is ten opzichte van bijvoorbeeld kinderen die op het platteland wonen, is niet bekend. Daar is namelijk nog niet eerder onderzoek naar gedaan. „Een landelijk ijkpunt is er niet", zegt woordvoer der Henp Meengs van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de opdrachtgever voor het onderzoek. De onderzoekers menen dat de in Rotterdam gemeten schade vergelijk baar is met de schade voor kinderen door ouders die roken. Wat de gevolgen van het drukke verkeer zijn voor de gezondheid van volwassenen, is niet onderzocht. De gemeente Leiderdorp zegt het onder zoek zeer serieus te nemen, maar wijst er op dat er geen reden is voor paniek. De pro vincie ziet vooralsnog geen reden om maat regelen te nemen en heeft de ministers Borst en De Boer om een nader onderzoek gevraagd. Dat zou kunnen leiden tot maat regelen, zoals een inhaalverbod voor vrachtwagens en verlaging van de snelheid. Fysioloog professor Quanjer van de Leid se universiteit is niet geschokt door de re sultaten van het onderzoek. Hij wijst erop dat een verminderde longfunctie van vijf procent kinderen geen enkele beperking oplegt. „Ze kunnen alles blijven doen", al dus Quanjer, die ook voorzitter is van de wetenschappelijke adviesraad van het Ast ma-fonds. Prof. B. Brunekreef, die verant woordelijk is voor het onderzoek, was niet bereikbaar voor commentaar. Pagina 13: Onzekerheid in Kerkwijk en Oranjewijk NIEUWE ABOI DF EE la, datTs goed nieuws. Dus j.m ty controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) n de afgelopen 3 maanden geen OF BEL 071-5128030 OENSDAG 27 MAART 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 (Binnenland OM herstelt gezag over politie zonodig met ruzie «Buitenland «Cultuur en Kunst Slowakije voert zeer omstreden wet toch in Niet-westerse sterren -- in Nederlandse J schouwburgen «Sport Heieen van Duyn krijgt eindelijk erkenning 21-jarige vrachtwagenchauf- ir die vorige week maandag t bovenwerk van de Alphense (brug ramde, beschikte niet er de nodige papieren om zware vrachtwagencombi- tie te besturen. De man had :n rijbewijs E (voor het rijden ;t een aanhanger), laat staan i chauffeursdiploma. Volgens litiewoordvoerder H. Schim- tl hangt de man een proces- baal boven het hoofd voor t rijden zonder de benodigde pieren, voor rijden met een te ge belading en voor het in ge- ïr brengen van het verkeer. )e overtredingen die samen- ngen met de aanrijding kun- n de Voorhoutse aannemer idhoek bv weieens duur ko- •n te staan. De chauffeur die brug ramde werkte voor het orhoutse bedrijf. En Rijkswa terstaat is vast van plan de schade aan de hefbrug te verha len op de veroorzakers. De schade bedraagt volgens voor lopige schattingen van Rijkswa terstaat minimaal 100.000 gul den. De eigenaars van de brug ho pen dat bedrag op korte termijn te kunnen incasseren. „We ho pen de vergoeding van de scha de zo snel mogelijk te regelen door de verzekeraars al in een vroeg stadium bij de zaak te be trekken", meldt dienstkring- hoofd G. Broekhuizen van Rijkswaterstaat Leiden. Maar gezien de strafbaarheid van de chauffeur is het nog maar zeer de vraag of de verzekering be reid zal zijn de schade te dek ken. De directeur van het Voor houtse bedrijf vindt alle ophef 'onzin'. Verder weigert hij com mentaar te geven op de zaak. 'el meer interesse voor vis en soja ergste angst voor het eten 'gekke-koeienvlees' lijkt rbij. Supermarktketens Re gisteren weten dat de klan- grotendeels weer gewoon ïdvlees kopen. Wel is de gek- koeienziekte nog steeds een angrijk gespreksonderwerp de klant. Igens een woordvoerder de Vendex Food Groep inmar, Basismarkt en Edah) Tien steeds meer mensen te- op het besluit geen rund- (Advertentie) bijna 100 jaar meubels te heb- n verkocht vanuit het pand aan Burgsteeg nr. 12 in Leiden, gaat bekende Meubelhandel Dreef inenkort dicht. Wie voor direkt binnenkort meubels nodig heeft n nu een vermogen besparen en n grote slag slaan. Bijvoorbeeld ïitterend 3-drs. eiken dressoir 11.998,- voor 998,-; veelzijdig len stereo-t.v. meubel van 555,- or 249,-; royale eiken boeken- sten van 1.150,- voor 575,-; ginele eiken secretaire van 998,- or 449,-; fraaie eiken kranten- k van 198,- voor 98,- Verder g boekenkasten, bankstellen, lontafels, eethoeken, halkastjes, efoon- wijn- en bloemtafels, iteuils, vitrinekasten enz. Het is mogelijk om op iedere aankoop el geld te besparen bij: eef Interieur, Burgsteeg 12 iden. Open v.a. 10.00 uur op (koopavond), vrij. en zat. vlees meer te kopen. Ook Albert Heijn liet opgelucht weten dat de rundvleescrisis voorbij lijkt. En bij hamburgerketen McDo nald's constateert men tevreden dat klanten geen enkele schroom meer hebben om hun tanden in het rundvlees te zet ten. De prijzen voor rundvlees lij ken zich te stabiliseren. De vleesprijzen lagen gisteren on geveer op hetzelfde niveau als die van een week eerder. Minister Van Aartsen van landbouw bekijkt wat er moet gebeuren met de Britse kalveren die de afgelopen weken zijn in gevoerd om hier te worden af- gemest. De kalveren zijn nog niet geslacht. Als de Nederland se kalvermesters het vlees van deze dieren niet in de handel mogen brengen, betekent dat voor hen een strop. Ook is er nog geen besluit genomen over wat er moet gebeuren met het Britse rundvlees dat ligt opge slagen sinds zaterdag het ver koopverbod van kracht werd. Van Aartsen denkt aan vernieti gen. Veel mensen hebben de afge lopen dagen de Vegetariërs- bond gebeld met de vraag over vegetarisch eten, meldt woord voerder H. van Boven. Er is'ook een toegenomen consumptie van de vleesvervanger Soja. Ook wordt er meer vis gegeten. De vishandel vaart wel bij de gekke koeien. De schol, kabeljauw en zalm vliegt de winkel uit zegt R. Crap van het Nederlands Vis- bureau. Pagina 7: Brussel houdt vast aan verbod op Brits rundvlees ...Heel veel OK-sions Morgen geopend: (M) Het Motorhuis Auto Expo Vondellaan 80, Leiden, telefoon tj7T - 535 1800

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1