Katten zijn geen kannibalen De EO, abortus en een uitspraak van de rechter Thema-middagen op school succes Met akoestiek van Stadsgehoorzaal was niks mis Schrijvende lezers leeftijdsdiscriminatie Pad langs 'Rembrandt' doortrekken Doodsteek voor Leidse wijkorganisaties De grote verbazing van Wijkkomitee Plan Noord BELONING: TIEN MILLE Pak rammel op blote achterste van 't Hart WOENSDAG 27 MAART 1996 het Leidsch Dagblad van 8 naart 1996 kon men lezen dat it een landelijk onderzoek van iet meldpunt leeftijdsdiscrimi- atie is gebleken, dat bijna de elft van de mensen die gebeld ebben naar dit meldpunt, rond e 40 jaar was. Gezien de uitslag het aantal bellers, ruim 8.000, wil politiek Den Haag indelijk optreden, om deze ja- üilange bekende discriminatie trafbaar te maken. Dus het wordt opgenomen in toekomst, dat leeftijdsdiscri- ïinatie in het Wetboek van trafrecht terecht komt. Zelf eb ik ruim 25 jaar geleden al dit onderwerp besproken tij dens sollicitaties, met als ge volg: „U hoort nog van ons." Dus afgewezen. Wat zou Nederland er mooi c.q. mooier uit gaan zien en de mensen weer ietsje meer geluk kiger worden, naast verlagingen van onze belastingen, als óók in het Wetboek van Strafrecht wordt vermeld: wanbeleid, on behoorlijk bestuur, vriendjespo litiek en kiezersbedrog door zo wel politici als ambtenaren. Le ve de democratie. Bram Hensing, Leiderdorp. Naar aanleiding van de beide beden kelijke uitspraken van een en dezelfde rechter aangaande de abortusreporta ge van de EO (LD 12-3-96 en 16-3-96): De EO heeft kennelijk 'staatsgevaar lijk' materiaal geproduceerd. Het grondwettelijke en rechtsstatelijke ver bod op censuur is door de heer Oiobio de Catro, vice-president van de Am sterdamse rechtbank, opzij gezet we gens een reden die in dit concrete ge val (waar hij als kort-gedingrechter slechts een uitspraak over mag doen) geen hout snijdt: door, met haar me deweten, met een verborgen camera opnames te maken van een eigen ac trice zou de EO de privacy van die ac trice krenken. Zou Fidel Castro al trots zijn op deze eerste uitspraak, dezelfde rechter besloot in de vervolgzaak van vrijdag dat zijn eigen, eerste vonnis in stand bleef en de hele zaak finaal de doofpot in moet: het beeldmateriaal moet vernietigd worden en zelfs schriftelijke getuigenverklaringen die nen van de aardbodem te verdwijnen. Afgezien van het feit, dat men recht heeft op berechting door een onpartij dige rechter en Orobio de Catro dus, al was het maar om de schijn te vermij den, nooit de vervolgzaak had mogen behandelen, rijst sterk de vraag wat er nu precies op deze 'abortion-tapes' staat dat het oog van de verborgen ca mera kennelijk niet kan verdragen. Heeft de EO de belangrijkste taak van de pers, het blootleggen van 'dirty little secrets' van het establishment, met zijn opnames misschien te goed gedaan? Uit de tapes zou immers blij ken, dat aborteurs, in strijd met de wet en, zoals uit de Intomart-enquête bleek, in strijd met de mening van ver uit de meeste Nederlanders, alle ver antwoordelijkheid voor hun daden op de zwangere afschuiven om toch maar hun door elke belastingbetaler opge brachte bloedgeld te bemachtigen. Degenen die het geld moeten ophik- ken mogen echter van de Amsterdam se rechter niet vyeten wat er precies met hun geld wordt gedaan, reporta ges die het establishment raken mo gen alleen met grote trom en zwaai lichten worden gemaakt. Een begrij pelijke stellingname, aangezien het huidige establishment zich tracht te legitimeren als rechtsstaat, als be schermer der zwaksten, en meer dan vijftienduizend abortussen per jaar al leen al in Nederland dat imago na tuurlijk niet versterken, te meer daar onze mythologische volksvijand Num mer Eén, De Georganiseerde Misdaad, niet eens duizend doden per jaar haalt. Tevens kan een inept establish ment zich alleen handhaven door de rest van de bevolking, al dan niet door echte opium, apatisch te houden; een reportage die mensen aan het denken zou kunnen zetten kan zijn goedkeu ring dus niet wegdragen. Al met al zijn de 'EO-gate' uitspra ken een knap staaltje van establish- ment-justitie, zeker voor een paar uur tjes werk. N.a.v. de brand in de fietsen stalling van Rembrandt Scho lengemeenschap aan het Rogier i van Otterloopad het volgende: 'ij 1. Er is geen aanduiding dat f dit pad dood loopt. Velen rijden c.q. lopen mis. Eén witte paal is weg. 2. Kan dit pad, nu de rijwiel stalling van de Rembrandt Scholen Gemeenschap is ver- brand, doorgetrokken worden? j> Het zou toch mede gezien de ontwikkelingen c.q. uitbreiding van het verpleeghuis Zuydtwyck i een zeer goede verbinding kun- nen worden met park aanleg. (Van belang voor 200 oudere mensen in de omgeving). .1 3. Het stuk grond naast de (ex) rijwielstalling is niet be paald tuin te noemen en zou dus tegelijkertijd onder handen i genomen kunnen worden. Is de grond van de gemeente Leiden of van anderen? C.B. de Klerk Wolters, 1 Leiden. 1 Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de da tum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van inge zonden brieven bete kent niet dat de redac tie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor in gezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. 'Comités en stichtingen zijn on democratisch' luidt de aanhef van het artikel d.d. 19 maart jl. Met enig gevoel voor ironie, vind ik het uitermate doortas tend dat de politiek eindelijk gaat optreden tegen machtige en met geld smijtende besturen van wijkorganisaties. Want het is vanuit democratisch oogpunt toch bezopen dat er in sommi ge wijken zelfs twee organisaties blijken te zijn. Die dan ook nog het lef hebben om er over hete hangijzers in de wijk soms publiekelijk twee verschil lende opvattingen op na te hou den. Natuurlijk kun je van de politiek niet verwachten dat zij de sociale vaardigheid bezit om daarmee om te gaan. De con clusie kan niet anders zijn dat hieruit blijkt hoe ondemocra tisch en ondoorzichtig deze or ganisaties functioneren. Zonder hierover ook maar een woord met de betreffende organisaties te wisselen, wordt de wethouder bevolen dat de verordening moet worden aangepast en de subsidiekraan dicht moet. Volgens PvdA-woordvoerder Hillebrand moeten de wijkorga nisaties dit beslist niet opvatten als straf of zelfs maar als verwijt. Onzin, natuurlijk niet!! Als zij maar wel beseffen dat zij hun langste tijd gehad hebben. Want ook de politiek beseft uiteraard donders goed dat nu al veel wijkorganisaties grote moeite hebben om hun bestuur te be mensen. Helaas, dat heeft niets te maken met ondemocratisch besturen. Maar meer met het feit dat er voor 'liefdewerk en oud papier', in de praktijk maar heel weinig mensen beschik baar zijn om zich in het be lang van een wijk geruime tijd voornamelijk bezig te hou den met (gemeentelijke) nota's, bijeenkomsten en /of vergade ringen. En die daar wel zin in hebben zitten voor een groot deel of in het verenigingsleven of in de politiek. De Stichting Wijkcomité de Kooi is zeer democratisch maar zit desalniettemin al jaren te gil len om mensen die hun schou ders willen zetten onder het be hartigen en verdedigen van de belangen van de hele Kooi. De stichtingsvorm betekent voor ons onder deze omstandighe den een stukje stabiliteit en continuïteit van overleg en in formatie. Het omschakelen naar een veremgingsvorm is mijns inziens de doodsteek voor veel Leidse wijkorganisaties. En niet in de laatste plaats omdat de wijkbewoners zeker niet staan te trappelen om ook nog eens contributie te gaan betalen voor een wijkVereniging. Deze teloorgang kan beteke nen cfat de politiek nog minder gesprekspartners en draagvlak in de wijken zal aantreffen. Waarna zij heel democratisch vrij spel heeft om zonder tegen spel te beslissen wat goed voor ons is. En dat zij zich daarbij ernstig kunnen vergissen is bij de Leid se referenda wel gebleken. Bram Groeneweg, Secretaris Wijkcomité de Kooi, Leiden. Met grote verbazing heb ik uit het Leidsch Dagblad van 19 maart 1996 moeten vernemen dat „wijkorganisaties verenigin gen moeten worden". Is dat wat de gemeente bedoeld met be stuurlijk vernieuwen, ze lezen het wel uit de krant? Om de, door de bewoners ge kozen, raadsleden en wethou ders op de hoogte te houden heeft de Stichting Wijkkomitee Plan Noord in oktober 1995 aan alle fractievoorzitters een be leidsplan 1995/1996 toegezon den. Hierin staat o.a. duidelijk aangegeven wat de doelstellin gen van dit wijkcomité zijn: Het behartigen van de alge mene belangen van de doel groep in algemene zin ter ver krijging van een algemeen ge noegen de wijk betreffende. en verder: De bewonersgroeperingen en de individuele bewoners in de wijk Noorderkwartier wor den aangeduid als 'de doel groep'. Dit is door een vereniging niet uit te voeren. Een vereni ging moet opkomen voor haar leden. Hoe zit dat voor de niet- leden? Kunnen die ook klachten deponeren bij een wijkvereni- ging? Nee, dus. Een wijkvereni- ging komt op voor zijn leden! Moeten de leden contributie betalen? Nee, daar is niet vol doende geld voor. Moet ieder een dan gratis lid worden? Nee, want niet iedereen wil lid wor den! De LWO kan toch ook geen vereniging worden? Nee, meneer Hillebrand en anderen van PvdA en CDA, wij zien dit niet als straf of verwijt maar als ondoordachtzaam- heid, dóórdat er een wijkorgani- satie niet werkt zoals het zou moeten. Hoe denkt u aan te ge ven dat we er beter vah worden? Er wordt nu al niet geluisterd naar wijkorganisaties. Uw voorspelling, meneer Hil lebrand, zal ook wel niet uiko- men. Politie, de gemeentelijke dienst Milieu en Beheer en de LWO vergeten ook regelmatig dat er een Stichting Wijkkomi tee Plan Noord bestaat, on danks dat we alle diensten en organisaties in Leiden, in janua ri 1995, een kaart hebben ge stuurd met het nieuwe adres van de secretaris en voorzitter. Ons Wijkkomitee kan zeker wel een goede gesprekspartner zijn. Als u ons maar weet te vinden. Inmiddels hebben de meeste raadsleden en wethouders wel een kaartje van mij met daarop mijn adres en telefoonnummer. Zo u die nog niet heeft, heeft u nog geen persoonlijk contact met mij gezocht. Dat we ook nog zeer demo cratisch zijn moge blijken uit het feit dat wij bestaan uit afge vaardigden van diverse bewo nersorganisaties uit het Noor derkwartier, meneer Van der Veen. Weet u eigenlijk wat voor instituut een comité is? Nog een vraag: Als een wijkvereniging uit drie leden bestaat, heeft het dan een bestaansrecht om voor zijn bewoners op te komen? Hoe zit dat met een stichting? Let wel dat die drie leden vaak wel veel horen en zien in de wijk, dan niet namens de leden, maar wel namens de bewoners kunnen spreken. Tegen meneer De Goede zou ik willen zeggen: Laat je niet op jutten en roep de wijkorganisa ties weer bijeen om over dit on derwerp te praten. Bram Pater, voorzitter Stichting Wijkkomi tee Plan Noord. Leiden. laar aanleiding van het artikel ■m ver de opvoedwinkel stuur ik u eze brief. Zelf ben ik als leerkracht werkzaam op de basisschool De 'iersprong in Leiden. De laatste aren merkten mijn collega's en steeds vaker dat ouders op oeden vaak moeilijk vonden, ijdens de rapportbesprekingen wamen er vragen over naar ed gaan, televisie kijken, eten n snoepen enz.. Meestal prak- ische problemen en om zowel Ie ouders als de kinderen te i elpen, wilden we iets doen. A Daarom hebben we op school hema-middagen ingesteld. We yA enen hiervoor materiaal bij de J Richting Spel en Opvoeding en inder schooltijd praten we met een groep ouders over bijvoor beeld pesten, televisie kijken, speelgoed kopen, taalontwikke ling, straf en belonen, angst bij kinderen enz.. We vertellen ou ders iets over het onderwerp en praten erover naar aanleiding van foto's en vragen. Het is goed voor ouders om te horen hoe het gaat bij andere ouders en ze krijgen ideeën en tips. Ook leren ze elkaar beter ken nen en dit is ook gezellig voor de sfeer op school. Het bevalt ons goed en mis schien is het een idee voor an- dére scholen. Juffrouw I. van Krieken, basisschool De Viersprong, Leiden. In samenwerking met het Leidsch Dagblad wil het comité Elfstegentocht de opbrengst van de zondag 4 februari verreden schaatstocht ten goede laten komen aan de Leidse gemeenschap. Lezers van deze krant mogen volgens onderstaande spelregels plannen indienen waarvoor maximaal tien mille beschikbaar is. Ook goedkopere plannen komen in aanmerking voor geldsteun. (maximaal) De plannen moeten aan onderstaande regels voldoen: 1. deelname is alleen mogelijk voor verenigingen, organisaties, e.d. zonder winstoogmerk uit Leiden ofwel verenigingen, organisa ties, e.d. waarbij veel Leidenaars (meer dan 50 procent) zijn aan gesloten. 2. net ingestuurde plan dient de navolgende elementen te bevatten: wie is de indiener van het plan, voor wie is de aanvraag bedoeld (welke doelgroep), onderbouwing van het plan (waarom dit doel? begroting van de kosten, de datum waarop de activiteit plaats heeft. 3. plannen dienen uiterlijk 15 april 1996 te zijn ingediend op het navolgende adres: hoofdredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB LEIDEN, onder vermelding van 'Actie Elfstegentocht'. 4. de redactie van het Leidsch Dagblad maakt een voorselectie van maximaal 15 plannen. De geselecteerde plannen worden gepu bliceerd in het Leidsch Dagblad. 5. het bestuur van de Elfstegentocht neemt uiterlijk 19 mei 1996 (IJsheiligen) een besluit over de winnende plannen. De winnaars worden in het Leidsch Dagblad bekend gemaakt. 'Al 25 jaar wordt er door de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen (ANUM) een muziekweekend georganiseerd in de Stadsgehoorzaal, en dat naar ieders tevredenheid.' FOTO ARCHIEF Graag wil ik reageren op de opmerkingen van de heer ir. Metkemeijer in het Leidsch Dagblad van 15 maart jl. De heer Metkemeijer zegt hierin dat de Stadsgehoor zaal niet is opgewassen tegen het geweld van het Resi dentie Orkest. Hij is vooral beducht voor het koperwerk van dit orkest (4 hoornen, 4 trombones). Wel, ik kan de heer Metkemeijer verzekeren dat hij nergens beducht voor hoeft te zijn. Al 25 jaar wordt er door de Algemene Nederlandse Unie van'Muziekverenigingen (ANUM) een muziek weekend georganiseerd in de Stadsgehoorzaal, en dat naar ieders tevredenheid. Top-juryleden zitten hier de orkesten te beoordelen, en spreken vol lof over de akoestiek van deze zaal. De verenigingen die meedoen aan dit topconcours musiceren niets liever dan in de Stadsgehoorzaal, en dan praat ik over toporkesten zoals de Hoogoven Harmonie (96 muzikanten) of Emergo (70 muzikanten). En zo zijn er veel meer orkesten met zo'n bezetting die in deze zaal hebben gemusiceerd. Dit zijn wel blaasorkesten, met veel koper en houtinstrumen- ten, zoals meer dan 4 hoornen of 4 trombones en 4 trompetten. Als de heer Metkemeijer twijfelt of zö'n bezetting als bet Residentie Orkest niet haalbaar is voor de Stadsge hoorzaal, dan twijfel ik, en misschien velen met mij, over de akoestiek na de renovatie van de Stadsgehoor zaal (voor de renovatie goed). De heer Metkemeijer is hierbij van harte uitgenodigd om op 2 en 3 november a.s. het Najaarsconcert-con cours van de ANUM bij te komen wonen. J.J. Cornet, regio bestuurslid ANUM, Leiden. Hierbij reageer ik op de inge zonden brief van de heer J. v.d. Geest uit Roelofarendsveen in uw krant van 20 maart j.L De heer Van der Geest begrijpt niet waarom de katten uit de Noorderstraat in Leiden van de Dierenbescherming een 'eerlij ke kans' krijgen om op verhaal te komen, i.p.v. dat men hen een genadespuit geeft. In de eerste plaats zal een dierenarts een dier nooit laten inslapen als er nog een kans is op herstel. Uit o.a. krantenbe richten heb ik opgemaakt dat de toestand van de katten zo danig was, dat zij zeker konden opknappen, om daarna in een goed tehuis geplaatst te wor den. Toen de katten eindelijk uit hun huis werden gehaald, wa ren zij er niet best aan toe. Zij waren het slachtoffer geworden van de slechte geestelijke en sociale situatie van hun baasje. Daar konden deze dieren niets aan doen. Nadat de baas over leden was en zij geen eten meer kregen, bleef niets anders over om van het stoffelijk over schot van de baas te gaan eten. Zij herkenden dit toen niet meer als een mens en ze had den honger. De katten valt niets te verwijten. Kannibalen zijn ze zeker niet. Dat zijn die ren die hun dode soortgenoten opeten. Mensen hebben dat ook gedaan, soms uit nood, omdat er niets anders te eten was. Als er bij een rundveestapel bij één dier Abortus Bang wordt geconstateerd, moet de hele veestapel geslacht worden, zo schrijft de heer Van der Geest. Dat is natuurlijk een enorme financiële strop en erg triest voor de koeien, maar dit is niet te vergelijken met het geval van de katten uit de Noorderstraat. Geen van hen lijdt aan een besmettelijke ziekte en daarom wordt hun gegund verder te leven. Zeker voor mensen, die die ren evenzeer het leven gunnen als een mens, telt ieder men senleven. Het zou niet moeten voorkomen, dat mensen, door welke oorzaak dan ook, onno dig sterven. Maar dat is geen reden om de katten uit de Noorderstraat dan ook maar te laten inslapen. Laten we hopen, dat deze dieren allemaal een goed te huis vinden en voortaan een prettig leven kunnen leiden. Naar aanleiding van de column 'Ontucht' van Maarten 't Hart d.d. 16 maart jl. het volgende. Dat deze man een zwak heeft 'oor vrouwenkleding is ons al len bekend en zijn goed recht. Als grootmoeder draag ik graag een lange broek en bij mijn we ten is er nog nooit iemand van verbazing van zijn fiets gevallen. Echter, als tweeslachtig voelend mens heeft hij, 't Hart, geen en kel recht om op de stoel van Re- né Diekstra te gaan zitten. Zijn bagatelliserend gefemel over wat hij in feite zo natuurlijk, zo onschuldig en zo onontkoom baar noemt is voor het grootste deel van de bevolking, dat er heel anders over denkt, uiter mate kwetsend en kleinerend! Ronduit stuitend is zijn slot- betoog, dat met name publici teit de oorzaak is van alle trauma's die in feite niets an ders zijn dan 'onschuldighe den', etc. Vervolgens gaat 't Hart op een regeringszetel zitten en deelt lintjes uit aan rectoren die de naam van hun gemeenschap pen veel belangrijker vonden, dan jarenlang kinderleed. Hoe graag zou ik deze 't Hart een pak rammel geven op zijn blote achterste. Met een grote houten pollepel. Niet zozeer uit sadis me. Hij mocht eens menen dat hij door mij vibrerend geaaid werd. Anke van Humbeeck, Leiden. 'Maarten 't Hart gaat op een rege ringszetel zitten en deelt lintjes uit aan rectoren die de naam van hun gemeenschappen veel belangrijker vonden, dan jaren- lang kinderleed.' FOTO LOEK ZUY- DERDUIN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19