Secret Agent: Sprookjes voor volwassenen Aardrijkskunde kan best leuk zijn Netscape's beste vriend Multi Media Nieuwe versie van Girotel Onbegrensd bankieren met videoconferentie Nibud-les omgaan met geld WOENSDAG 27 MAART 1996 Soms word je er wanhopig van: die lange wachttijden en bijbehorende telefoonkos ten bij het ophalen van pagina's tijdens het surfen met Netscape. EIJce pagina die on-li- ne wordt opgeroepen, wordt in de cache- directory van Netscape opgeslagen. Deze cache-directory fungeert als een tijdelijke opslag van gegevens. Het voordeel is dat, indien pagina's tijdens de surfsessie een tweede keer worden opgevraagd (of liever gezegd: je gaat terug naar die pagina), Nets cape de gegevens uit die bewuste cache op vraagt. Verder lijken de files in de cache geen func tie te hebben. Er waren wel wat program ma's die nog iets probeerden te doen met deze gegevens, maar zij verbleken allemaal bij wat Secret Agent voor elkaar krijgt. De werking is verrassend simpel: start na het surfen én na het verbreken van de tele foonverbinding het programma Secret Agent. Dit pakket 'leest' de inhoud van de cache en presenteert het resultaat in een HTML-pagina, die vervolgens met een sim pele klik geopend kan worden in Netscape. Alle pagina's die tijdens een surfsessie zijn bezocht, zijn met alle bijbehorende illusta- ties weer op te vragen. Er is één verschil: de telefoonlijn is niet no dig. Ideaal voor het rustig nalezen van pagi na's dus. En het aardige is: deze 'dump' is op te slaan, zodat de cache van Netscape weer te legen is. Er kleeft slechts één nadeel aan Secret Agent: voorlopig is alleen een Windows-versie beschikbaar. Apple surfers zullen even geduld moeten hebben. Een shareware versie is op te halen bij: http://www.arie!. co.uk/sagent Het regent, je moet de hond uit laten en ook nog langs de brie venbus om tijdig de giro's de deur uit te doen. Dat hoeft dus niet meer. Want de moderne mens telebankiert. De diverse banken dus hun uiterste best om hun programma's steeds verder te verfijnen. De Postbank kwam onlangs met versie 5.0 van Girotel. Nieuw daarin is de functie TeleAccept, waarmee de gebruiker acceptgiro's elektro nisch kan krijgen toegestuurd en kan betalen. Binnenkort zul len diverse bedrijven en instel lingen hun klanten benaderen met de vraag of ze 'in' zijn om te TeleAccepten. Wanneer er dan een acceptgiro binnen is, krijgt de gebruiker een seintje nadat verbinding is gemaakt met de Postbank-computer. Het invullen is verder een fluitje van een cent. Een andere nouveauté is de mogelijkheid om repeterende betalingen uit te3 voeren. Vaste betalingen die maandelijks, elk kwartaal of eens per halfjaar moeten worden gedaan kunnen nu in één keer, tot een jaar vooruit, worden overgemaakt. (JvdN) Het aantal 'sites' op Internet breidt zich bijna dage lijks uit. In deze rubriek wordt een korte beschrijving gegeven van nieuwe of reeds bestaande Internet adressen die voor de fanatieke 'surfer' interessant kunnen zijn. http://www.pepsi.com Pepsi Cola International brengt op haar eerste officiële site gevarieerd amusement. Voorbeschouwingen van films, interactieve spelletjes, de nieuwste muziek, digitale kunst en actuele artikelen. Pepsi lijkt zich vooral op jongeren te richten; de meest voor de hand liggende doelgroep van deze colaprodu cent. http://sashimi.wwa.com/hammers/comedy/youngo- ne/ youngone.htm Wie geen genoeg kan krijgen van the Britse komische serie The Young Ones kan terecht op deze site. Niet alleen plaatjes en geluiden uit de serie zijn beschikbaar, maar ook de volledige teksten, inclu sief de gedichten van Rick. http://www.phoenix.ca/mossad/ Een van de meeste geheimzinnige en meest doeltreffende geheime dien sten is de Israëlische Mossad. Voormalig Mossad-offi- cier Victor Ostrovski geeft enkele geheimen weg op de ze site. ..Oorlog moet je voeren door middel van mislei ding", zegt hij. http://www.realale.org.uk/ beer/paul/index.html De ze site is niet te vergelijken met de warrige nieuwsgroep alt.drunken.bastards op Internet. Het gaat om een gids met een beschrijving van honderden Engelse pubs, on misbaar voor vakantiegangers. Ook informatie over bierfestivals ontbreekt niet en verder zijn er links naar andere pagina's die op het goudgele vocht georiënteerd zijn. Telebankieren gaat tegenwoordig verder dan het thuis regelen van overboekingen per com puter. Chipfabrikant Intel heeft een video con ferentiesysteem bedacht waarmee de klanten bankadviseurs kunnen raadplegen zonder een stap te verzetten. Via het zogenaamde Pro Sha- re-systeem wordt een live-videoverbinding op* gezet. De Swiss CoOp-bank in Zurich experi menteert al uitgebreid met het nieuwe systeem. Door deze ontwikkelingen op de digitale snel weg, door Microsoft-topman Bill Gates enige tijd geleden al voorspeld, zal de zakenreis in de toekomst een zeldzaam verschijnsel worden. De Zwitserse bank maakt gebruik van een inter actieve inultimedia-informatiezuil, die in een winkelcentrum in Zurich staat. Via deze zuil kunnen klanten multi-media presentaties bekij ken over verzekeringsdiensten van de bank. Ook kunnen zij daar de videoverbinding opzet ten, maar het is heel eenvoudig om ook thuis of bij bedrijven een dergelijke verbinding te ma ken. De informatiezuilen zullen op diverse plaatsen worden neergezet. Het grote voordeel van het systeem is dat de klanten met de hank kunnen overleggen buiten kantooruren. „Door de informatiezuil kunnen wij onze klanten 24 uur per dag een betere ser vice aanbieden, aangezien ze rechtstreeks met een van onze financiële experts kunnen pra ten", vertelt Peter Hirsig, vice-president van Swiss CoOp. De informatiezuilen worden be diend door het aanraken van bepaalde delen van het computerscherm. Dit is in de praktijk heel gebruikersvriendelijk. Er wordt gebruik gemaakt van een standaard personal computer met Windows. En dat bete kent dat het relatief goedkoop en eenvoudig is om twee PC's via ProShare aan elkaar te koppe len en documenten en videobeelden te gaan uitwisselen. Voor het gebruik van het zoge naamde Video System 200 is overigens wel een speciale communicatielijn, een ISDN-aanslui- ting, noodzakelijk. Het systeem werkt al op een 80486-computer. Informatie over ProShare is verkrijgbaar via In- tels's FaxBack-service, nr. (44) (0)1793432509. Of via Intel's World Wide Web-siyte, te vinden op het adres http:/www.intel.com/comm- net/ proshare/pdk/index.html. 'Geld, Tijd School' is de titel van een computerspel voor h< voortgezet onderwijs dat scho lieren bewust leert omgaan m geld. Het is gemaakt in op dracht van het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting (Nibud). Het spel is bestemd voor de leerlingen van de onderbouw. Spelenderwijs ontdekken de scholieren de samenhang tus sen tijd, inkomsten, uitgaven, schoolprestaties en relaties mi anderen. Op basis van gericht opdrachten leren ze aan de .hand van het spel prioriteiten stellen en keuzen te maken. 'Geld, Tijd School' is tot stai gekomen met steun van het VSB Fonds Den Haag en om streken. Het computerspel is bedoeld introductie op het onderwerp budgetteren dat alle leerlingen uit het voortgezet onderwijs krijgen aangeboden tijdens de vakken economie en verzor ging- Net zoals in het echte leven worden leerlingen tijdens het spelen van 'Geld, Tijd Schoc verrast door onverwachte ge beurtenissen, waarop zij binnt een bepaalde tijd dienen te re< geren. Daarbij moeten ze reke ning houden met allerlei facto ren. Of ze wel populair genoeg zijn bij vrienden en vriendin nen, of ze rekening houden m de prestaties op school en of zi voldoende inkomsten hebben In het spel kunnen leerlingen geld verdienen door te gaan werken in een winkel of als ba bysitter. Ze kunnen op bezoek gaan bij vrienden, op school proberen hogerop te komen, e meer van dat soort zakep. Aan ontspanning is ook gedacht. Wie wil kan gaan sporten of in de stad uitgaan naar een disco met maar liefst drie verschillen de danszalen. Maar uitgaan ko natuurlijk veel geld. Het spel ziet er vrij simpel uit, maar de simulatie van het schi lierenbestaan en de financiële consequenties is heel doeltref fend. 'Geld, Tijd School kost 37,50 gulden en istt bestellen door overmaking van dit bedrag op VSB banknummer 88.11.89.472 van het Nibuf Den Haag onder vermelding van 'Geld. Tijd maakt van een speciale 20-kantige dobbelsteen) snel uitrekenen. Meestal wordt daarbij gekeken naar de zoge naamde 'hitpoints'. Een ridder, met harnas en zwaard, heeft een aantal le venspunten. Bij een gevecht met een draak slaat de ridder op het monster in. Hij mist, zijn zwaar schampt af op de dikke huid van de draak of hij weet het ondier te verwonden, hetgeen de draak enkele levenspunten kost. De draak slaat terug of braakt vurige adem uit, hetgeen de ridder weer hit points kost. En zo gaat het verder tot de dood er op volgt. Als de ridder wint heeft hij veel ervaring opgedaan, en is hij beter toegerust voor de confronta tie met het volgende monster. De computer kan met de huidige stand van de technologie een zeer re alistische wereld genereren, waar een speler maandenlang in kan vertoeven. Meestal wordt er gespeeld met een groepje helden. Vooraan staan enkele stevige strijders, die de eerste klappen opvangen. Vanuit de achterhoede vu ren boogschutters hun pijlen en ma giërs hun spreuken op de vijand af. Het groepje wordt door ervaring steeds sterker, maar er duiken ook steeds nieuwe, sterkere monsters op. Valkuilen, geheime deuren en inge wikkelde raadsels vergen het uiterste van de speler. Eén persoon Een RPG op de computer is vaak een spel voor één persoon, maar er be staan al heel lang relatief simpele rol lenspelen die op een computernet werk worden gespeeld of per v modem. En zo kunnen men- sen dan toch weer tegen el kaar spelen of samenwer- yr - ken. De meeste RPG's zijn va middeleeuws, maar er be- 'i staan ook futuristische ver- sies. RPG's waren aanvankelijk spellen met simpele plaatjes en gelui den en een hoop cijfertjes. Daarbij keek je meestal van boven af op je groepje helden neer. Daarin kwam verandering toen in 1987 het spel Dungeon Master uitkwam. Voor het eerst bekeek de speler toen een drie dimensionale wereld 'met eigen ogen', zoals we dat tegenwoordig van een spel als 'Doom' gewend zijn. Veel softwarehuizen imiteerden Dun geon Master. SSI kwam met zijn 'Eye of the beholder'-reeks, New World Computing met 'Might and Magic'. Westwood vervaardigde het attractie ve 'Lands of lorè', ingesproken door echte acteurs, waaronder Patrick Ste wart. Voor de kenners staat de Ul- tima-reeks van Origin, die al meer dan tien jaar bestaat, aan de top. 'Ul tima Underworld' is een klassieker. Een gigantisch groot spel, waarbij de speler acht werelden moet doorploe gen om zijn doel te bereiken. Je kan er maanden mee zoet zijn. RPG's zijn populair. Er bestaan er honderden en maandelijks komen er nieuwe rollen spelen uit. Stonekeep Stonekeep van Interplay, recent uitge bracht op CD-ROM, wordt be schouwd als het technische meest ge avanceerde RPG. Een snelle PC is dan ook een vereiste. De monsters zien er prachtig uit, omdat ze in een Studio gefilmd zijn. Nieuw is de kunstmatige intelligentie van je computergestuur de kameraden. Die hebben een eigen wil en zijn soms ronduit onbetrouw baar; ze staan in schril contrast met de loyale helpers die je in de meeste RPG's krijgt. De bediening is tamelijk uniek: de speler bedient zijn linker en rechterarm met de muisknoppen en loopt met cursortoetsen. Dit werkt in de praktijk heel prettig. Het geluid in Stonekeep is van hoge kwaliteit. De speler dient in het verzonken kas teel Stonekeep af te dalen om een go din uit handen van de Heerser der Duisternis te redden. Het spreekt van zelf dat er heel wat monsters versla gen dienen te woorden voordat de speler de ultieme confrontatie met de heerser van de onderwereld kan aan gaan. Maar een nobele ridder gaat zijn verantwoordelijkheid natuurlijk heid niet uit de weg, zeker niet als er een godin als hoofdprijs ligt te wach ten. Stonekeep (van Homesoft) kost 120 gulden en er is minimaal een 80486/DX2/66Mhz met 8Mb Ram voor nodig. De term 'World Atlas', die de verpakking siert, is eigenlijk een belediging voor het fraaie pro gramma dat op het beeld scherm wordt getoverd. Micro- softs World Atlas is namelijk veel en veel meer dan een elek tronische uitgave van een kaar- tenboek. Dat is het ook, maar daarnaast kan de gebruiker van alles en nog wat te weten ko men over alle landen van de wereld. De kaarten zien er fraai uit en geven met een kleuren printer een dito resultaat, maar vreemd genoeg is niet elke plaats te vinden. En dan hebben we het niet over 'gaten met een kerk, een kroeg en drie huizen'. Of in de ogen van de Ameri kaanse makers misschien ook wel. Net als met routeplanners kun je bij dergelijke program ma's het beste naar de bekende weg vragen. En wat blijkt dan? Als je Leiden opvraagt blijken de Bollenstreekdorpen Hille- gom, Lisse en Sassenheim niet te vinden. En wat geeft de kaart wél aan tussen Haarlem en Lei den? Teylingen, Ruigenhoek en 't Kabel. Als u die drie plaatsen zonder nadenken kunt aanwij zen, gaat u verder voor de dui- zend-guldenvraag...Vraagje echter om Noordwijk, dan ver schijnt Lisse plotsklaps wèl op de kaart. Hillegom en 'Sassem' blijven echter ondergedoken... Je moet dan een beetje vrezen dat het met de kaart van - pak 'm beet - Uruguay ook wel niet zo zuiver zal zijn gesteld. Maar omdat we daar toch de weg niet weten, maakt dat weinig uit. World Atlas biedt echter veel meer en is daarom zeer interes sant. Zo kun je allerlei statistie ken opvragen en kom je er ach ter dan de VS 90.908 kilometer kusdijn heeft. Voor wat die we tenschap waard is natuurlijk. Van elk land is een uitgebreide 'culturogram' beschikbaar met een massa gegevens over bevol king, taal, religie, gewoonten, levensstijl, regering en econo mie. Heel aflrdig is het Family Portrait van zo'n dertig landen. Een willekeurig gezin wordt via dia's en een videootje voorge steld. Alles bij elkaar is Microsofts World Atlas een waardevol (stu die) bezit. Zeker voor iemand die toch al weet waar Lisse ligt... Travel Planner Wie deze zomer op vakantie gaat naar de Verenigde Staten en/of Canada en per auto het een en ander wil ontdekken, heeft natuurlijk een goede reisgids nodig. Het ver velende daarvan is dat die meestal of over heel Amerika gaan, terwijl u slechts een paar procent zult bezoeken of juist over een te klein gebied voor uw plannen. De Travel Planner CD van Expert biedt de perfec te oplossing: stel die reisgids zelf samen. Bepaal eerst de te rij den route met alle plaatsen daaraan en kruip vervolgens een avondje achter de computer. Het is de moeite dubbel en dwars waard. Een ideale manier om een trip voor te bereiden. Foto's en video's zijn van prima kwaliteit en de toeristische in formatie is kort, maar krachtig. Geen gezwets, niet mooier ma ken dan het is. Print datgene uit wat nuttig en handig lijkt en je DOS 3.3 of hoger en Windows 3.1 of hoge Mbram (liever 8), cd-romdrive, 5 Mb op d( harddisk, muis en geluidskaart. Beschikbaar gi steld door Martello's Software Centre in lem. Prijs: 39,95. ze een machtige tovenares is. Een wil lekeurig gebied wordt bestempeld als speelterrein (een ketelhuis kan bij voorbeeld dienst doen als een duiste re kerker) en de spelers gaan volgens vastomlijnde regels een opdracht uit voeren. Meestal moet er een boosaar dige tovenaar worden verslagen. Daarbij worden ze gehinderd door al lerhande monsters, die eerst uitge roeid dienen te worden. Ook moeten allerlei raadsels worden opgelost om verder te komen in het spel. Deze rol lenspelen werden ook al snel in bord spelen omgezet, zodat de spelers niet meer de deur uithoefden. Een derge lijk spel kan met allerlei mooie speel stukken worden gespeeld, maar t pen en papier en een fan tasievolle spelleider gaat ook. Het was slechts een kwes tie van tijd voordat de computer werd ingescha keld voor de rollenspelen, die meestal met hun Engelse term 'role playing games' (RPG) worden aangeduid. De computer kan de uitslag van een gevecht met een monster (vaak wordt bij de bord- spellen gebruik ge- kleuren monitor, muls en Windows 95 of NT 3.51. Beschikbaar gesteld door Martello's Software Centre In Haarlem. Prijs: 129.95. Toen de Britse hoogleraar J.R.R. Tol kien in de jaren zestig zijn trilogie 'In de Ban van de Ring' schreef kon hij niet bevroeden dat hij de grondlegger was van een heel nieuw genre. Het gaat om de zogenaamde 'fantasy', ei genlijk sprookjes voor volwassenen. Tolkien schetste een middeleeuwse onaardse wereld waarin mensen, hobbits, elfen, dwergen, tovenaars, ores, draken en demonen de dienst uitmaakten. Goede en kwade krach ten waren in deze magische wereld in een eeuwig durende strijd ver wikkeld. Veel schrijvers zouden Tolkien gaan navolgen: jack Vance, Tanith Lee, Terry Brooks, om er maar een paar te noemen. Tolkiens voor beeld resulteerde ook in een nieuw soort spel: het zogenaamde rollenspel. De Amerikanen ontwikkelden het onder de naam Dun geons Dragons. De spelers spelen een bepaalde rol: een keurige kantoorklerk wordt bijvoorbeeld een bar baarse strijder en een vriendelijke huis vrouw doet alsof

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 18