'etrus Banden eist •ust rondom de kerk Slootwater kan bruinrot verspreiden tfotorhuis: schone auto's en droge klanten Rijn Veenstreek Peppelhof extra veilig Alphen vecht prijsverhoging drinkwater aan Klein Oase later klaar Kunst als afsluiting van ruilverkaveling Bs ENSDAG 27 MAART 1996 ngen wijst weg en kneust voet eringbrugWellicht zal een Leimuidense jongen zich een ;ende keer wel bedenken voordat hij een Duitse automobilist veg wijst. Gisteren bekwam dat de 13-jarige knaap bijzonder Prg ht. Nadat hij op de Huigsloterdijk in Weteringbrug een on- ende Duitse chauffeur had uitgelegd hoe de man moest rij- reed de auto weg en pardoes over de voet van de Leimuide- r. Waarschijnlijk heeft de bestuurder het niet gemerkt, want der zich om het slachtoffer te bekommeren reed hij weg. Pa,inbraak in woning en stal uiden/roelofarendsveen Uit een woning aan het Cederplein leimuiden zijn sieraden en video-apparatuur gestolen. De in- steMef 's 8isternacht gepleegd. Een deur van het pand werd ingebroken. Zadels, hoofdstellen en leidsels zijn gisteren ge- isserpjen uit een stal aan het Westeinde in Roelofarendsveen. m ng inkeldieven aangehouden hen aan den run Een 25-jarige Hagenaar en een 24-jarige Llsseti uit Delft zijn gisteren door een beveiligingsbeambte betrapt jvinkeldiefstal in De Aarhof in Alphen. De twee hadden een jbed, staafmixer, sokken, taartscheppen, vleeswaren en ande- 30l,erivensmiddelen in hun bezit. Later werd een derde verdachte, pmstig u 071 eisje mishandeld hen aan den run Zonder enige reden is een 15-jarige meisje unnePoskoop gistermorgen op de Goudse Schouw in Alphen mis- afgeiddeld. De Boskoopse werd tot stoppen gedwongen door twee J onbekende meisjes en kwam daarbij ten val. Daarop werd t, tei. geschopt en geslagen. ofarendsveen marieta kroft i fees dere kerkbestuur van de paro- Petrus Banden in Roelo- en fndsveen accepteert ook jon- ;rie vin in het oude, naast de kerk hngogen verzorgingstehuis St. n.anjbus. Het is bereid om af- Id te doen van een voor- rde die in de schenkingsac- it 1959 is opgenomen. Toen feestus Banden in dat jaar grond 3-17]nk aan de Stichting Huize 113 jbus voor de bouw van het ardencentrum, stelde hij als ■waarde dat op die grond tot indoide eeuwigheid bejaarden de ertten worden gehuisvest, i t/m huidige kerkbestuur stelt een keiharde eis: „De rust lom de kerk en de toegang Ie begraafplaats moeten ook i feesiet vertrek van de bewoners nsdaf Huize Jacobus, gewaar- ^d blijven", aldus bestuurs- I. Klein. De koper van het e Jacobus, aannemer Jos jen uit Rijpwetering, het be stuur van Petrus Banden en op de achtergrond het bestuur van Huize Jacobus zijn momenteel druk aan het overleggen over de te plegen maatregelen om de rust en de toegankelijkheid te Jansen wil het verzorgingste huis dat leeg komt zodra de nieuwbouw eind '97 in Oude Wetering is voltooid, verbou wen tot 55 wooneenheden voor met name jongeren. Niets leek het plan van Jansen in de weg te staan totdat zijn notaris vorige week plotseling stuitte op de schenkingsacte met een voor Jansen moeilijk na te komen voorwaarde. Het boven water komen van de schenkingsacte was voor het huidige kerkbestuur een grote verrassing. „Niemand was er van op de hoogte", zegt JGein, die speciaal met de andere kerkbestuursleden hierover za terdag in spoedzitting bijeen kwam. :k toners van de Meerewijck, de Beukenlaan, de iniahof en de Dennenlaan hebben massaal s ivaar ingediend tegen de inrichting van een Jr venoemde hangplek voor jongeren aan de ikenlaan in Leimuiden. De gemeente ontving jrieven, waarin de omwonenden hun protest tekenen. „Ik maak mij zorgen over de geluids- F|j rlast die zal ontstaan door het af- en aanrijden rzam brommers, motoren en auto's. Tevens ben ik as bag voor een ernstige aantasting van het woon- lifort in deze wijk", aldus de identieke brieven. Urgemeester W. van Beek wil opnieuw een ge- CDA-fractie Jacobswoude kiest voor ijzelradar jacobswoude De Jacobswoudse CDA-fractie wil onderzoeken of de gemeen te een zogenoemd gladheids meldsysteem kan aanschaffen. Het systeem bestaat uit sen soren in het wegdek en een bui tenradar, waardoor precies kan worden bepaald wanneer er moet worden gestrooid. CDA'er C. de Lange stelde gis teravond in de raadscommissie openbare werken voor te onder zoeken of een dergelijk systeem Jacobswoude geld kan bespa ren. De Lange verwacht dat door het meldsysteem minder snel wordt gestrooid, zodat er kan worden bespaard op strooi- zout. Minder strooien is boven dien goed voor het milieu, zo voerde De l^nge aan. Het sys teem zou Jacobswoude naar schatting 7500 gulden per jaar kosten. '"\tuur is bereid afstand te doen van bepaling schenkingsacte Waarom die voorwaarde des tijds bij de schenking werd op genomen, weet hij niet. „Het is allemaal nog zo vers. We moe ten nog in de archieven kijken." Klein vermoedt dat het om de zelfde reden is geweest als waarom het huidige kerkbe stuur eisen stelt aan de nieuwe buren: het waarborgen van rust. Overigens kan het kerkbe stuur niet alleen beslissen over het loslaten van de bepaling in de schenkingsacte en het toe staan van andere huisvesting dan voor ouderen. Het bestuur moet namelijk toestemming krijgen van het bisdom. In een eerste reactie zegt woordvoer der H. Heruer „dat het bisdom Rotterdam vermoedelijk geen bezwaar zal maken tegen het loslaten van de bepaling indien het bestuur van Petrus Banden het eens wordt met de Stichting Huize Jacobus". Jos Jansen was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. leimuiden De bejaarden die in de 20 appartementen in het Leimuidense complex de Peppelhof gaan wo nen, hoeven niet bang te zijn voor inbrekers. Het complex, dat naar verwachting in mei wordt opgeleverd, krijgt het veiligheidskeurmerk van de politie. Die veiligheid betreft niet alleen het hang- en sluitwerk van de appartementen, maar strekt zich zelfs uit tot in de tuin. De raadscommissie openbare werken besloot 260.000 gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg voor bestrating, verlichting en de tuin. Die moet aan strenge eisen voldoen. Zo komt er geen grote grasmat, omdat die het inbrekers te gemakkelijk zou maken. Bij de appartementen komen moeilijk doorgaanbare struiken. Over de vijver mag geen brug worden aan gelegd, omdat eventuele inbrekers zich dan te gemakkelijk uit de voeten zouden kunnen maken. foto hielco kuipers chef hennyvan egm'ond, 071-5356414. plv -chef hans koenekoop. 071-5356429 Aardappeltelers doen er de komende jaren goed aan hun gewas niet te beregenen met oppervlaktewater. De ge vreesde aardappelziekte bruinrot kan zich via het sloot water gemakkelijk verspreiden. In het noorden van het land zal de Planteziektekundige Dienst (PD) in Wagenin- gen binnenkort drie gebieden aanwijzen waar het verbo den is om aardappelvelden te beregenen met oppervlak tewater. In Zuid-Holland, waar eind vorig jaar ook her en der bruinrot werd geconstateerd, zit een verbod er voor lopig niet in. ,,Maar boeren die met slootwater gaan be regenen, moeten zich er wel van bewust zijn dat ze een risico nemen", aldus PD-woordvoerder M.J. Jenniskenf. wageningen/hazerswoude-dorp Slootwater kan een besmet tingsbron zijn voor bruinrot. Dat komt doordat de bacterie die de ziekte veroorzaakt zich in de winter schuilhoudt op de wortels van waardplanten als zwarte nachtschade en bitter zoet. Deze plantjes komen ook in deze regio veel voor, met na me in slootkanten. Wanneer de temperaturen in de zomer stij gen, laten de bacteriën hun gastheer weer los, en versprei den zij zich over het oppervlak tewater. Komen ze vervolgens op een aardappelplant terecht, dan wordt die plant besmet met de gevreesde ziekte. De PD gaat intussen de ko mende zomer in gebieden waar aardappels worden geteeld op grote schaal watermonsters ne men. Worden de bacteriën die bruinrot veroorzaken in het wa ter aangetroffen, dan mogen de aardappels die met dat water zijn besproeid niet meer wor den verkocht als poters. Op de ze manier wil de PD ervoor zor gen dat de ziekte in Nederland wordt uitgeroeid. Daarvoor zal het ook nodig zijn om de zwarte nachtschade en het bitterzoet aan te pakken. Op besmette percelen moeten deze plantjes worden bestreden om te voorkomen dat de bacte riën kunnen overleven. Over de bestrijding van de plantjes is overigens nogal wat onduide lijkheid. „Bitterzoet is een be schermd plantje. Ik loop me al maanden af te vragen wat we aan dat plantje kunnen doen", zegt C. Buitenhuis uit Hazers- woude-Dorp. Buitenhuis is één van de boeren waarbij vorig jaar de aardappelziekte werd gecon stateerd. Woordvoerder Jenniskenf kent de verwarring rond de eventuele bescherming van bit terzoet. „Maar onze experts ver zekeren dat bitterzoet niet be schermd is. Het mag dus ge woon worden bestreden." De bestrijding van waardplanten is vooral van belang op besmette percelen, zoals dat van Buiten huis. Hierop mogen de komen de vijf jaar geen aardappelen worden geteeld en moet wor den voorkomen dat er andere planten groeien waarop de bac terie kan overleven. Alleen op deze manier kan de bacterie worden uitgeroeid. Muziekpaviljoen op plein bij Oude Rijn alphen aan den run» De Lions Club Rhijnhart wil de Alphense bevolking een muziekpa viljoen aanbieden. De serviceclub heeft daarvoor het nieuwe plein aan de Oude Rijn op het oog. Het plan van de Lions Club kwam naar voren op het stadsdebat over het masterplan. jriwonendeii protesteren massaal tegen hangplek 1 djjidensprek met de jongeren, die nu nog samenkomen in het gemeenschapscentrum Het Spant of op het plein van de basisschool De JGeine Wereld. Van Beek wil de jongeren voorleggen wat ze vinden van het voorstel van jongerenvereniging de Out siders, die bereid is op weekdagen de Keet aan de Kerklaan aan de groep af te staan. Bovendien wil de burgemeester zeker weten dat de jongeren wel gebruik zullen maken van de hangplek. De groep gaf in een interview met deze krant te kennen de plek 'te tochtig en te ver weg' te vinden. „Zo'n hangplek staat of valt met de vrijwilligheid van het gruik. Als het niets uithaalt, doen we het niet", aldus van Beek. alphen aan den rijn De gemeente Alphen aan den Rijn is absoluut niet van plan zich neer te leggen bij de stij ging van de drinkwa terp rijs die het gevolg is van de overname van het Alphense drinkwaterbe drijf door de Watermaatschap pij Zuid-Holland Oost (WZHO). In een brief aan de aandeelhou ders van de WZHO dringen B en W van Alphen er op aan de prijsverhoging - die alleen voor Alphen geldt - achterwege te la ten. De overname van het Al phense waterbedrijf staat van avond op de agenda van de aandeelhoudersvergadering van de WZHO. De watermaatschappij wil de Alphense burgers en bedrijven vanaf 1 juli vijfjaar lang 27 cent per kuub extra laten betalen om de kosten van de overname te dekken. Een kubieke meter wa ter komt daardoor in Alphen op 3,02 gulden, terwijl elders in het WZHO-gebied 2,75 gulden moet worden betaald. Aandelenpakket Uit de toeslag wordt onder an dere het aandelenpakket bekos tigd dat Alphen aan den Rijn als nieuwe aandeelhouder krijgt toegeschoven. Wethouder S. Ly- czak (WD/nutsbedrijven) kon digde al eerder aan dat Alphen zal proberen de aandelen te weigeren wanneer daarmee de prijsverhoging kan worden voorkomen. Lyczak vindt het 'absurd' dat de Alphenaren moeten betalen voor de aande len van de gemeente. Protesten Burgemeester en wethouders beroepen zich bij hun protesten op uitspraken van WZHO-direc- teur A. Vos de Wael. Die zei vo rig jaar oktober in een rechts zaak rond de overdracht van het waterbedrijf dat de tarieven niet zouden worden verhoogd als gevolg van de overname. On danks die toezegging moet een gemiddeld Alphens gezin straks zo'n 35 gulden per jaar extra be talen voor het drinkwater. In hun brief aan de aandeelhou ders kondigt Alphen verder aan dat de gemeente eventueel naar de rechter zal stappen wanneer de voorgenomen prijsverhoging niet ongedaan wordt gemaakt. De renovatie van het leimui dense zwembad De Kleine Oase is waarschijnlijk nog niet klaar aan het begin van het seizoen. Door de lange vorstperiode heeft de renovatie vertraging opgelopen, waardoor die nu waarschijnlijk pas eind mei klaar is. Volgens burgemeester W. van Beek krijgen de zwem mers wel 'een compensatie' voor het wachten. Hij denkt aan een korting op de abonne mentsprijs. INDEL EN WANDEL ;rf n paulien koopmans Motorhuis in Leiden wil de V op autogebied worden. Is kort bezit dé Opeldealer nieuwe hal voor gebruikte i's. Zelf noemen ze het een i-expo. Klanten kunnen er als bij de Zweedse woning- :hter gerust een paar uur Ineuzen. „Dat heeft nie- id in de wijde omtrek: niet eiden, Amsterdam of Rot- aldus directeur P. ider. Motorhuis in Leiden be- nu zo'n 10.000 vierkante er. Vorig jaar is er begonnen de vernieuwing van de zijde. Deze week wordt de ite hand gelegd aan de hal. rdien stonden de tweede- ds auto's buiten op een par- terrein. Daar veranderden zomers in broeikassen, ver men in de winter onder een sneeuw, en wanneer het re de werden de voertuigen opspattende modder snel „Dat was niet prettig voor lanten", meent Meeder. nder de overkapping van alen balken en een beton- dak blijven de auto's >n en de klanten droog. Sa- met de gemoderniseerde tvroom biedt de hal plaats gemiddeld 325 auto's. Bo- op het dak is een werk- its ingericht. Het geheel valt uit de omliggende woningen nauwelijks te zien. In overleg met de afdeling groen van de gemeente heeft Het Motorhuis de hal afgeschermd door een houten wand met klimop. Het Motorhuis gebruikt be- wust de naam auto-expo in plaats van verkoopcentrum. „Dat laatste klinkt zo naar", legt Meeder uit. „Bovendien voeren al zoveel bedrijven die naam." Ook het woord 'verkoper' is bij de Opeldealer taboe. „Ik spreek liever van adviseurs." Meeder is tien jaar geleden bij Het Motorhuis in dienst getre den. Hij begon bij de toen nieu we lease-afdeling. „Daar stond voor mij al de klant in het mid delpunt. Wij hebben klanten als Heinekeri, politie Hollands Mid den en PTT-telecom. Zij kun nen niet zonder een betrouwba re dienstverlening. Wanneer een koerier onderweg pech krijgt, zorgen we direct voor een zelfde bedrijfswagen. Het maakt dan niet uit waar zijn auto staat." Nog steeds is de klant het al lerbelangrijkst voor Meeder. Klantgerichtheid is voor hem bijna een toverwoord. Het be drijf heeft rekening te houden met kopers die steeds kritischer en veeleisender worden. „Daar om moet je als bedrijf flexibel kunnen zijn. Zeker nu we steeds meer toegaan naar een Ameri kaanse 24-uurs economie." na nm -a u- ■ïiÏBKMKMlü SttSU V» IKEA en de Bijenkorf zijn grote voor beelden voor de Opel-dea- ler. foto holvast/mark Rubriekvoor zakelijk nieuws Fax: 071-5321921 Frans eten Op het Kort Rapenburg wordt zaterdag 30 maart om 15.00 uur een nieuw Frans restaurant ge opend. Een dixieland-orkestje zal tijdens de opening van 'De Gouvernante' zorgen voor fees telijke muziek. Het restaurant is voor gasten toegankelijk vanaf zondag 31 maart om 17.30 uur. De eigenaar van het restaurant, W. Tegelaar, heeft een opleiding Frans koken gevolgd en is onder andere in '94 Europees kam pioen koken voor jonge koks geweest. Zijn restaurant heeft een jaren '20-uitstraling. 'De Gouvernante' is geopend van woensdag tot en met maandag vanaf 17.30 uur. Meubelplein Voor mensen met een flinke do sis geduld heeft het Meubel plein in Leiderdorp een unieke actie in petto. Wie meubels koopt voor minimaal 2000 gul den. krijgt een cheque die de helft van het bestede bedrag vertegenwoordigt. Die cheque kan over vijf jaar weer worden besteed op het Meubelplein. De lamers actie, die samenhangt met het tienjarig bestaan van het Meu- belplein, gaat in op 27 maart. hazerswoude/zoeterwoude Drie nog te ontwerpen kunst werken moeten voor het nage slacht de herinnering levend houden aan de ruilverkaveling Rijnstreek-Zuid die vorig jaar werd afgesloten. Onder de ruilverkaveling, waaraan alles bij elkaar zo'n 25 jaar is ge werkt, werden een groot aan tal boerderijen in Hazerswou- de en Zoeterwoude verplaatst en werden nieuwe wegen en natuurgebieden aangelegd. Hierdoor werden de boeren bedrijven in het gebied een stuk handelbaarder. Boven dien werden de polders voor fietsers een stuk toegankelij ker. De kunstwerken die- de Landinrichtingscommissie wil plaatsen, moeten vooral op dat laatste aspect de aandacht vestigen. Daarom moeten de kunstwerken komen te staan op de plekken waar veel men sen langs het gebied rijden: langs de rijksweg A4 in Zoeter woude en langs de spoorlijn en de toekomstige rijksweg 11 in Hazerswoude. De kosten van het project, 100.000 gulden, worden bij eengebracht door diverse overheden en sponsors. Zo draagt de gemeente Zoeter woude 9000 gulden bij en heeft Rijnwoude in principe een bijdrage van 7000 gulden toegezegd. Het is de bedoeling dat nog dit voorjaar de op drachten voor de beelden wor den gegeven. Als alles volgens planning verloopt, kunnen de kunstwerken nog voor de jaar wisseling op hun plek worden gezet. d) PA'S VOOFF MIJ mË>% f&ksoonujk c^ohtaxc-t

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15