'Nieuw' Mariënhaven kost 32 miljoen gulden Snel duidelijkheid voor Lentevreugd Nadat ik van de verhuizing had gehoord, viel ik tien kilo af )nrust in Kerkwijk -n de Oranjewijk Leiden Regio Rotonde Hofdijck komt er na de bouwvak Jeu de Boules-club krijgt 15.000 gulden uit fonds MODEFLITSEN WARNECKE MODE B? JENSDAG 27 MAART 1996 is ietsendieven gepakt issenaar Twee Wassenaarse jongens van 17 jaar zijn gisteren or de politie in hun kraag gegrepen nadat ze een fiets hadden Stolen bij een bushalte op de hoek van de Van Houtenlaan en Van Duivenvoordenlaan in Wassenaar. Een voorbijganger d de diefstal opgemerkt en de politie ingeschakeld. Ook had - Igezien dat ze een mislukte poging deden om nog een fiets te IJS den. De jongens zijn overgebracht naar het politiebureau. ,f vi ieraden weg uit slaapkamer issenaar Bij een inbraak in een huis aan het Van Polanen- rk in Wassenaar zijn gisteren enkele kostbare sieraden ver benen uit de slaapkamer. Het gaat om een gouden broche en n armband. De inbreker kwam binnen via een open slaapka- erraam. n i wvoners willen weten waar ze aan toe zijn lelij erdorp cees van hoore /olg voorpagina jor de overheid en andere anties wordt wel erg slordig deze mensen omgespron- CU|Er heerst in de Kerkwijk en Oranjewijk grote onrust over gen die te gebeuren staan, verbreding van de A4, het oor de Hoge Snelheids lijn waarvoor woningen moe- worden gesloopt en dan nu :r dit onderzoek. De mensen u wel eens weten waar ettan toe zijn. jjjj let onderzoek van de Land- ter iw Universiteit naar de ge- lev idheid van kinderen die •plii 8S de snelweg wonen, lijkt de )repppel die de emmer doet ■rlopen. T. Paulides, lokatie- ler van de Koningin Juliana, van de basisscholen waar onderzoek heeft plaatsge- vindt dat het nu maar eens elopen moet zijn. De bewo- s van de twee wijken die ter igte van de Oude Rijn aan erszijden van de A4 liggen, rden de laatste jaren ge- HM door tal van onzekerhe- jilln deze wijk wonen een paar ^Jpderd gezinnen en die ma- zich er druk over dat hun zen straks niks meer waard i. Hou nou eens op, zou ik leilen zeggen. Dan hebben de ieu-activisten het wel over Groene Hart dat ze willen ren, maar ik vind mensen altijd belangrijker dan ha- konijntjes en mooie mo- ^ans", zegt Paulides. tzn luizend kinderen in zes wij die in Zuid Holland langs snelweg liggen, namen de af- open maanden deel aan een ierzoek naar schade aan de gen. De conclusie dat wonen een drukke snelweg scha- aan de longen kan veroorza- was onheilspellend, ook al men de Leiderdorpse kin- ren er in het onderzoek nog beste vanaf. J.P. Arndt, huisarts te Leider- rp, vindt dat er niet meer re- tot ongerustheid is dan orheen. „Dit soort onderzoe- 532h zijn goed. Ze tonen weer ps aan hoe er met het leefmil- wordt omgesprongen. Zo'n keersdrukte heeft natuurlijk loed op de leefbaarheid .35ii dorp. Ik had eigenlijk wel Rij e tijd f meer. In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk is op don- dag 28 maart een lezing over Johan Vermeer. De lezing is van 35 30 tot 15.30 uur en de toegang bedraagt tien gulden. v lordblind. De vereniging 'Woörtblind' houdt op donderdag 28 lart een informatie-avond over dyslexie voor volwassenen met s- en schrijfproblemen. Vanaf 19.30 uur kunnen zij aan de F. Ter- iees idtstraat 4 hun ervaringen uitwisselen. De toegang kost 5 gulden ir ar leden en 7,50 gulden voor niet-leden. ia orn noklei. Een beginnerscursus 'fimoklei' wordt vanaf vrijdag 29 ïart gegeven in buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan. De rsus bestaat uit zeven lessen en kost 28,50 gulden, exclusief het iteriaal. Informatie: 071-5313648. oegstgeest monica wesseling Het kruispunt Laan van Oud Poelgeest/Warmonderweg/Hofdijck in Oegstgeest wordt direct na de zomervakan tie 'omgebouwd' tot een rotonde. Voor fiet sers komt er een apart pad. De rotonde kost bijna een miljoen gulden. Het kruispunt is nu nog voorzien van een verkeerslichteninstallatie. Deze is aan ver vanging toe. Rotondes hebben op andere plekken hun nut al bewezen: ze zijn veiliger en de doorstroming van het verkeer is be ter. Omdat al het verkeer vanuit Leiden in noordelijke richting naar de A44 de kruising passeert, is een goede doorstroming op het punt van groot belang. De afgelopen maanden is een aantal ver- keersonderzoeken gehouden. Een rotonde kan maximaal 10.000 tot 12.000 auto's 'ver werken'. Tellingen wijzen uit dat er niet te veel auto's passeren en dat ook het aandeel vrachtverkeer en fietsers acceptabel is. Het ontwerp voor de rotonde was al in december 1994 gereed, maar daarna kwam de ontwikkeling van de Broek- en Si- verwacht dat de mensen mij naar een en ander zouden vra gen op het spreekuur, maar ik heb nog niets gehoord. Natuur lijk wekt dit enige onrust. Ik heb hier al mensen gehad die slaap- klachten hadden omdat ze zich bezorgd maakten over die HSL en de verbreding van de A4." Volgens T. Paulides van de Koningin Juliana-basisschool hebben zich nog geen veront ruste ouders gemeld. Leerlingen van deze school werkten mee aan het onderzoek, overigens nadat de ouders tevoren om toestemming was gevraagd. Paulides klinkt zelf ook niet erg ongerust. „Dit onderzoek be vestigt nog eens wat we al wis ten. Daarom denk ik niet dat er veel paniek zal ontstaan. Daar bij, de ouders zijn voldoende op de hoogte gehouden." In Rotterdam werd een ver mindering van de longfunctie bij schoolkinderen gemeten van vijf procent. In Leiderdorp werd dit percentage op nul gesteld. De duizend onderzochte schoolkinderen zijn alleen met elkaar vergeleken. Een vergelij king met een groep kinderen uit een gezonde omgeving was niet mogelijk. De vermindering van de long functie met vijf procent zal in het algemeen niet leiden tot ge zondheidsklachten, stellen de onderzoekers vast. Hoogstens kan er individueel sprake zijn van klachten zeker als de kinde ren ook CARA-patiënt zijn. Professor Quanjer, voorzitter van de wetenschappelijke ad viesraad van het Astma-fonds, kent het onderzoek niet maar twijfelt niet aan de juistheid er van. Toch maakt hij enkele kanttekeningen. „Er zijn wel meer zaken die direct van in vloed op de gezondheid van kinderen zijn. Neem de wonin gisolatie. Sinds elke kier is dichtgestopt, is de luchtveront reiniging binnenshuis aanmer kelijk toegenomen. En wat te denken van ouders die in huis roken. De gevolgen daarvan zijn net zo erg als van al die auto's die passeren. Maar over zaken waarvoor ze zelf verantwoorde lijk zijn, klagen mensen liever niet. Ze richten hun verwijten liever richting overheid of be drijfsleven." Een maquette van het vernieuwde verpleeghuis Mariënhaven. Met achter het monumentale voorgebouw de nieuwbouw in de vorm van een kla verblad. FOTO HIELCO KUIPERS Warmonds verpleeghuis drie jaar lang in de steigers Verpleeghuis Mariënhaven in Warmond gaat drie woeli ge jaren tegemoet. In die periode wordt het monumenta le voorgebouw gerenoveerd, gaan de huidige vleugelge bouwen tegen de grond en komt er nieuwbouw voor 150 bedden. Patiënten en personeel zullen beurtelings naar een tijdelijk en nieuw te bouwen onderkomen moeten verhuizen; De hele operatie kost meer dan 32 miljoen gulden. warmond hans koenekoop De gigantische klus begint deze week. De tijdelijke huisvesting wordt achter het complex aan de Mgr. Aengenentlaan opge bouwd. Geen batterij noodcabi- nes, zoals gebruikelijk is, maar een zogenoemd semi-perma- nent gebouw. „Het wordt een compleet gebouw met liften en alles er in. De constructie kan, als hier alles klaar is, worden ge demonteerd en ergens anders weer opgebouwd", zegt alge meen directeur Th. Kruis. De patiënten uit de vleugels verhuizen als eerste naar de tij delijke huisvesting. Daarna wor den deze twee gebouwen ge sloopt en zal een nieuw ge bouw, dat de vorm heeft van een klaverblad, ervoor in de plaats komen. Het klaverblad, dat 19 miljoen gulden kost, be staat uit vier eenheden op de eerste twee verdiepingen en twee eenheden op de bovenste etage. Elke eenheid telt 15 bed den. Als de nieuwbouw is inge richt, komt het huidige monu mentale voorgebouw aan de beurt voor een grondige reno vatie. Hiermee is ruim 9 miljoen gulden gemoeid. Tijdens de werkzaamheden zullen patiën ten en medewerkers uit het hoofdgebouw in de tijdelijke huisvesting verblijven. Loopt de hele operatie volgens schema, dan is Mariënhaven in 1999 een verpleeghuis dat voldoet aan al le eisen van de moderne verple ging- Het vele geld dat voor de tota le vernieuwing nodig is, komt van de bank. „Niks subsidie. Dat is tegenwoordig niet meer zo. Het verpleeghuis staat zelf garant voor die lening. Wij zor gen ook zelf voor de aanbeste ding en dergelijke. Wel is het zo dat we de investering mogen te rugverdienen via de exploita tie", legt Kruis uit. Privacy Privacy is het sleutelwoord in het nieuwe Mariënhaven, waar 208 mensen die aan dementie lijden, worden verpleegd. Kruis: „De verpleegzalen zoals we die nu hebben, verdwijnen. Straks zijn er alleen nog 1- en 2-per- soonskamers. Wonen en slapen zullen meer worden geschei den. Er komen heuse huiska mers voor de patiënten." De aanpak van het personeel moet aansluiten op die nieuwe indeling. „Kleinschaliger wer ken heet dat. Binnen een team komen er vaste zorgbegeleiders chef henny van egmond, 071 -5356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -5356429 montjespolder tot woonwijk in een stroom versnelling. Omdat lange tijd niet duidelijk was hoe deze wijk ontsloten zou worden en of dat gevolgen zou hebben voor het kruis punt, is de uitvoering van het ombouwen tot rotonde enige tijd opgehouden. Inmiddels is duidelijk dat de Broek- en Simontjespolder via de Lange Voort ontslo ten wordt en kan met de aanleg van de rotonde worden begonnen. Overigens is nog niet bekend of de Laan van Oud Poelgeest versmald wordt van vier naar twee rijbanen. leiderdorp judy nihof Jeu de boules-vereniging De Boulende Stier uit Leiderdorp heeft van het fonds van de VSB-bank een bijdrage van 15.000 gulden gekregen voor de inrichting van het nieuwe clubgebouw aan de Van der Marckstraat. De gift komt voor F. Broeken van de accomoda- tiecommissie van de Boulende Stier niet als een verrassing. „We hebben de VSB een brief van drie kantjes geschreven met onze doelstellingen. Met zoveel argumenten konden ze niet om ons heen." Gisteren gaf wethouder C. Kerner het officiële startsein voor het onderkomen van de boulers. Het pand wordt vast gebouwd aan de achterzijde van wijkgebouw Zijlkwartier. De bijdrage van het VSB-fonds was volgens Broeken hard no dig, onder meer voor de aan schaf van een bar. De vereni ging beschikte al over tafels en stoelen. En van de failliete mu ziek- en showgroep Con Bra vura werd destijds de keuken inventaris overgenomen De Boulende Stier moet in het nieuwe onderkomen over drie jaar helemaal op eigen benen staan. „Het eerste en het tweede jaar hebben we een huurgewenningsperiode. Pas in het derde jaar moeten we 900 gulden per maand gaan betalen aan de gemeen te." Volgens Broeken moet dat geen probleem zijn. De club denkt meer opbrengsten te krijgen door meer activiteiten te ontplooien. „We hebben negentig leden, maar we stre ven naar honderd en meer. Dat kan best lukken want er worden straks een groot aantal huizen gebouwd nabij het clubhuis. Voor de buurtbewo ners zou je dingen kunnen or ganiseren als een buurttoer- nooi met barbecue." Het is volgens Broeken een misverstand dat jeu de boulen een sport is voor ouderen. „We hebben leden in de leef tijd van 15 tot 75 jaar. We wil len juist een mix van jong en oud." voor een aantal patiënten. Zo dat familieleden steeds dezelfde aanspreekpersoon hebben", vult adjunctdirecteur J. Seijsener aan. „Bijzonder gelukkig", zijn Kruis en Seijsener met de goed keuring die het ministerie van volksgezondheid vorige week heeft gegeven aan het miljoe nenplan. Het ja-woord van het ministerie vormde de laatste hobbel in een traject vol proce durele hindernissen dat voor Mariënhaven negen jaar duur de. „In 1987 is de aanzet al ge geven voor dit plan." Het verpleeghuis heeft de af gelopen jaren dus veel geduld moeten opbrengen. Directeur Kruis: „Zo'n plan moet over zo veel schijven voordat het defini tief is. En er komt ontzettend veel overleg bij kijken. Wat dat laatste betreft maken wij onze complimenten aan de gemeen te Warmond. Die is zeer be hulpzaam geweest en heeft er voor gezorgd dat alle benodigde vergunningen soepel zijn ver leend." lisse/wassenaar roza van der veer Lentevreugd blijft bollengebied als niet voor 1 januari voldoen de geld op tafel ligt om de telers uit te kopen. Die schriftelijke garantie heeft gedeputeerde T. Jansen gegeven aan de verte genwoordigers van de Lente vreugdtelers. Zij hebben gister middag hun handtekening ge zet onder het Pact van Teijlin- gien, waarin de toekomst van de Bollenstreek is vastgelegd. Het omzetten van het bollen- teeltgebied bij Wassenaar in na tuurgebied dreigde de afgelo pen dagen het Pact van Teijlin- gen nog op losse schroeven te zetten. De bollensector eiste een schriftelijke garantie van de provincie dat de bedrijven in Lentevreugd niet met een appel en een ei zouden worden afge scheept. De bedrijven die voor het nieuwe natuurgebied moe ten wijken, moesten zo veel geld krijgen dat ze elders hun bedrijf kunnen voortzetten. KA VB- voorzitter J. Langeslag schatte de benodigde kosten voor aanschaf van Lentevreugd op zo'n vijftig miljoen gulden. Die garantie heeft de provin cie inmiddels gegeven. En zelfs nog meer want de provincie heeft toegezegd voor 1 januari 1997 aan te geven of er vol doende geld is om de Lente- vreugders uit te kopen. Pas als dat het geval is, wordt Lente vreugd definitief aangewezen als natuurgebied. Gedeputeerde T. Jansen is vol vertrouwen dat de benodigde fi nanciën voor 1997 rond zijn. „Er wordt inmiddels op hoog niveau gepraat met het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Daar is het ook compleet nieuw om bedrijven op deze manier aan te kopen. Bovendien betekent dit dat, als ze de bedrijven in Lentevreugd op deze manier aankopen, ze het straks in Limburg ook moe ten doen.Naast het bedrag van het ministerie kan volgens Jansen ook nog geld worden verdiend door een deel van Lentevreugd te gebruiken voor woningbouw. „En dan denk ik niet aan rijen huizen maar meer iets 'des Wassenaars'. Er zijn in Nederland voldoende mensen die geld over hebben voor een dergelijk huis." Ook M. Jansen, die namens de natuurorganisaties heeft meegewerkt aan het Pact, is vol vertrouwen over de aankoop van Lentevreugd. „En mocht het nu niet lukken dan willen wij een ander gebied voor na tuurontwikkeling. Natuurgebied bij De Zilk kan dan weer om de hoek komen kijken. Maar wij hechten sterk aan Lentevreugd aangezien dat het enige gebied is waar de bollenvelden direct grenzen aan de duinen", aldus Jansen. Als u nog niet in de gelegenheid bent geweest, om de nieuwe voorjaarsmode te bewonderen, zouden wij u graag begroeten op onze open huisdagen. donderdag 28 maart vrijdag 29 maart zaterdag 30 maart Tijdens deze dagen presenteren wij u de kollektie met modeflitsen. U wordt getrakteerd op koffie met een gebakje en bij aankoop krijgt u een leuke verrassing. Koopzondag 31 maart open! Breestraat 151, Leiden, tel. 071 - 512 45 86 de Vriezekoop lord bij Leimuiden deze boerderij uit 3138. De boerderij rij agt de naam lolonia Hoeve'. ize fotograaf Wim kman doorkruist las gelijks een groot el van de streek om nieuws voor de int in beeld vast te urlgen. Tijdens die en komt hij langs erlei 'beeldige' ikjes die niet direct tnews vormen, aar het zeker waard om te r,1( ïsenteren d< Eerste paal nieuw clubgebouw Tamarco de grond in leiderdorp judy nihof „Die intimiteit en gezelligheid die we hier hebben, krijgen we in het nieuwe gebouw niet meer terug. Nou ja, misschien na ja ren." Rien Blauw, secretaris van drumfanfare Tamarco kijkt weemoedig om zich heen in het vertrouwde clubgebouw aan de Splinterlaan in Leiderdorp. Zo juist heeft wethouder C. Kerner onder grote belangstelling de eerste paal geslagen voor het nieuwe gebouw van de muzi kanten. Dat verrijst een paar meter verderop, naast wijkge bouw Zijlkwartier. Tamarco heeft vier verschil lende onderkomens gehad sinds de oprichting in 1955. De eerste behuizing was de School met den Bijbel in de Hoofd straat. Daar moesten de muzi kanten wijken voor de sloopha mer. Na enkele omzwervingen belandde de drumfanfare in 1980 in de voormalige houten kleuterschool aan de Splinter laan: het eerste 'eigen' onderko men. De muzikanten maakten van het verwaarloosde geval in de loop der jaren hun eigen pa leisje, waaraan ze zeer ver knocht raakten. „Er is voor dui zenden guldens aan verspij kerd", aldus Blauw. De mededeling van de ge meente dat de muzikanten moesten verhuizen, sloeg dan ook ook in als een bom. Er zou den woningen komen in de di recte omgeving van het clubge bouw, dat niet tegen geluid was geïsoleerd. En daardoor voldeed het niet meer aan de milieu-ei sen. „Toen ik hoorde dat we wegmoesten ben ik tien kilo af gevallen, maar die zitten er in- middels wel weer aan", bekent voorzitter D. van der Weijden. Volgens hem zijn de meeste muzikanten in de loop van de tijd wel gewend geraakt aan het idee van de verhuizing. Niet al leen omdat de gemeente de muzikanten steeds nauw betrok bij de plannen. De leden van Tamarco kregen ook alle tijd om de verhuizing tot zich door te laten dringen: het nieuw- bouwplan liep meer dan een jaar vertraging op. Voorzitter Van der Weijden is nu 'best een beetje trots'. Want samen met de gemeente heeft Tamarco het toch maar voor el kaar gekregen dat er straks een kostbaar, nieuw gebouw ver rijst. Wat ruimte betreft gaan de muzikanten er niet op vooruit, wel op andere fronten. „Het ge bouw is rondom geïsoleerd te gen geluid. En je hoeft veel min der aan onderhoud te doen", al dus Van der Weijden. De afspraak met de gemeente is wel dat Tamarco zelf opdraait voor de inrichting en het onder houd aan het nieuwe onderko men, dat na de zomervakantie klaar moet zijn. „Daarom heb ben we met de gemeente afge sproken dat we onze ruimte per jaar 15 tot 20 avonden verhuren voor andere sociaal culturele doeleinden. Daarbij kun je den ken aan een ledenvergadering van de vis- of kaartvereniging. Dus niet voor commerciële din gen zoals bruiloften en partijen. Met de huuropbrengsten kun nen wij het gebouw zelf onder houden." Het clubgebouw van Tamar co is een van de grote kosten posten in het bouwproject Splinterlaan. Er was aanvanke lijk zo'n vier ton voor uitgetrok ken, maar door allerlei tegen vallers kwam er nog eens onge veer 2,5 ton bij. Zo ontdekte de gemeente te laat dat er op de oorspronkelijk beoogde bouw locatie electriciteitskabels lie pen, waarop niet gebouwd mocht worden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13