'Volksuitspraak' voor vernieuwing RK-Kerk w 3 Paus bezoekt Slovenië Nieuwe test voor persoonlijkheidsstoornissen Leiden Pegasus toert met andere motorclub# Debat over verplicht inburgeren nieuwkomei Polen, Britten en Litouwen brengen bezoek aan Leider;; Kerk Samenleving WOENSDAG 27 MAART 1996 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -5356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -535 |C Leidse psychologe ontwikkelt vragenlijst voor instellingen leiden wim koevoet De motorclub Pegasus organi seert op zaterdag 30 maart weer de Pegatoer. De inschrij ving en het startsein zijn tus sen 10.00 en 13.00 uur bij het clubhuis van de Leidse motor club aan de Voorschoterweg, achter het Bastion Hotel. Pegasus heeft motorclubs uit onder meer Haarlem en Maastricht uitgenodigd. Gere kend wordt op een deelne mersaantal van honderd. De motorrijders zijn al vanaf vi IC dagavond welkom in het gasus-clubhuis. Er kan wor< gekampeerd. De Pegatoer is ongeveer kilometer lang en voert ov de mooiste routes van Zui Holland en Utrecht, bewei de organisatie. Deelnemers de tocht afmaken krijgen ?V1 punten in het landelij LOOT-toerklassement. Voor meer informatie belli met het secretariaat 5222389. rk r houdt in dat nieuwkomers 'Inburgeringscontract voor nieuwkomers: emancipatie of aanpassing', is onderwerp van debat, zondag 31 maart in so ciëteit De Burcht. Onder ande ren wethouder J. Laurier van vluchtelingenzaken en voorzit ter T. Kohlbeck van Vluchtelin genwerk Leiden discussiëren over het inburgeringscontract, dat alle allochtone nieuwko mers vanaf dit jaar verplicht moeten ondertekenen. Ook H.K. Fernandez Mendes, direc teur coördinator integratiebe leid van het ministerie van Bin nenlandse zaken en K. Bleichrodt, directeur van het fonds voor studentenvluchtelin gen dragen een steentje bij aan de discussie. Het inburgeringscontract 1* Nederlands en maatschappelijke oriënl moeten volgen. Doen ze niet, dan worden ze gekort hun uitkering. Het Meldpn Discriminatie en de werkgr v Leiden, Stad van Vluchtelinj:r die het debat hebben georg seerd, vragen zich af of het lijk is de plichten alleen bij nieuwkomers te leggen, tei de 'ontvangende samenlev lcl nergens toe wordt verpli 8s Ook willen de organisatorei 'P achter komen wat de gevol r van het nieuwe beleid nu cies zijn voor gemeen nieuwkomers, vluchtelingen al jaren aanwezige migrantei De forumdiscussie begint 14.00 uur. Jongeren uit Polen, Litouwen en Engeland bezoeken van 27 april tot 6 mei Leiden. De 24 jonge ren houden zich die tien dagen lang bezig met het onderwerp 'Natuur en milieu in en rond Leiden'. De reis is georgani seerd door stichting Internatio nale Jongerenuitwisselingen. De jongeren bespreken met leeftijdsgenoten uit Leiden lerlei actuele zaken, maken cursies en zijn te gast bij lei le gen. De stichting zoekt voor aantal buitenlandse jonge nog logeeradressen. Mensen de organisatie daarbij wilg helpen kunnen contact op men met de coördinator vans' uitwisseling, Paul Schwartznh (telefoonnummer 522.01.52). REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -f utrecht. anp Met een kerkelijke handtekeningenactie die gisteren offi cieel is begonnen, willen de organisatoren het rooms-ka- tholieke kerkvolk mobiliseren voor vernieuwing in hun Kerk. „We willen stimuleren dat mensen hardop gaan denken", aldus Henk Baars, voorzitter van de organise rende Stichting Kerk Hardop. tot een vorst, niet tot iemand die moet leiden, onderwijzen en behoeden." De uitspraak is dan ook niet expliciet aan de bis schoppen gericht. Ook het woord referendum vinden ze niet passend. „Dat woord geeft een democratisch gevoel, alsof er in de Kerk sprake is van de mocratie", aldus Baars. De bisschoppen vrezen dat de actie de polarisatie in de Neder landse kerkprovincie zal aan wakkeren. Volgens hen is de context waarin de actie in ande re landen plaatsheeft, er een van 'groeiende polarisatie', ter wijl in Nederland juist een dia loog tussen bisschoppen en kerkvolk op gang komt. ,,De vragen gaan over bin nenkerkelijke zaken die in ons land nogal beladen zijn door de polarisatie van de laatste 25 jaar. Het zijn zeker niet de vra gen waarmee men het dialoog proces zou moeten starten", al dus de bisschoppen. Bovendien vinden ze dat ze de antwoorden op de gestelde vragen 'al vrij goed' kennen. Net als bij soortgelijke acties in Oostenrijk en Duitsland kunnen Nederlandse rooms-katholieken hun handtekening zetten onder een pleidooi voor toelating van de vrouw tot het priesterambt, de afschaffing van het verplich te priestercelibaat, een positieve houding van de Kerk ten op zichte van (homo)seksualiteit en de gelijkwaardigheid van man en vrouw in de Kerk. In Oostenrijk en Duitsland zetten respectievelijk 500.000 en 1,8 miljoen mensen hun hand tekening. De Stichting Kerk Hardop wil zich niet op een streefgetal vastleggen. Volgens Baars is de actie, die een jaar gaat duren, geslaagd als veel mensen de uitspraak onderte kenen, er over de eisen een ge sprek in de RK-Kerk ontstaat en rooms-katholieken hun zelfcen suur van zich afschudden. De organisatoren noemen de actie een kerkvolksuitspraak. Het gaat volgens hen niet om een petitie. „Een petitie richt je Volgens de bisschoppen zijn de eisen van de handtekenin genactie in Oostenrijk ontstaan als 'uitlaatklep voor en bunde ling van acute frustraties' over het kerkelijke gezag. „Het zou kunnen dat zij, in onze context, de frustratie juist oprakelen, als er verwachtingen gewekt wor den waaraan toch niet voldaan kan worden." Sommige wensen gaan de bevoegdheid van de bisschoppen te boven en bij voorbeeld de priesterwijding van vrouwen gaat 'zelfs de com petentie van de Kerk te boven', menen zij. De progressief-katholieke Acht Mei Beweging, die zelf geen kerkelijk referendum wilde organiseren om de dialoog met de bisschoppen niet in de wie len te rijden, steunt de kerk volksuitspraak wel. De Stichting Kerk Hardop is participant van de Acht Mei Beweging gewor den. De actie krijgt een plaats op de Acht Mei-manifestatie die op 16 mei in Den Bosch plaats vindt. Onder de eerste onderteke naars van de kerkvolksuitspraak zijn prominente Nederlanders als Jos Brink, Herman van Veen, pater J. van Kilsdonk, de pries ter-dichter Huub Oosterhuis, oud-vakbondsbestuurder Her man Bode en de feministisch theologe prof.dr. C. Halkes. I i De paus viert op 18 mei in Slovenië zijn 76ste verjaardag. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor vaticaanstad/klagenfurt rtr/afp/cic/kathpress Paus Johannes Paulus II zal van 17 tot 19 mei Slovenië bezoeken. Dit maakte het Vaticaan gis teren bekend. De 71ste buitenlandse reis van de 75-jarige kerkleider is zijn tweede naar het voor malige Joegoslavië. De paus viert op 18 mei in Slovenië zijn 76ste verjaardag. Hij zal de hoofdstad Ljubljana en Ma- ribor bezoeken. Hoewel 85 procent van de Slove- nen rooms-katholiek is, zijn de betrekkingen tus sen staat en kerk gespannen. Net als in andere Midden- en Oost-Europese landen zijn de kerke lijke bezittingen, het bijzonder onderwijs en het godsdienstonderricht de belangrijkste strijdpun ten. Volgens de voorzitter van de Sloveense bis schoppelijke mediacommissie, mgr. Janez Gril, is het nog onzeker of de paus tijdens zijn bezoek de negentiende-eeuwse bisschop Anton Martin Slomsek zal zaligspreken. Hij zei dat in de Oos tenrijkse krant Karntner Kirchenzeitung. Slomsek was in de vorige eeuw de belangrijkste wegberei der van de godsdienstige en culturele opbloei van Slovenië. In 1994 bezocht de paus tijdens zijn eerste reis naar het voormalige Joegoslavië de Kroatische hoofdstad Zagreb. Een bezoek aan Sa rajevo moest hij toen om veiligheidsredenen af zeggen. Het Vaticaan maakte gisteren ook het volle programma van de paus voor de komende Stille Week bekend. Daaruit blijkt dat hij na zijn koortsaanval van twee weken geleden zijn werk weer heeft hervat. Zaterdag staat een uitgesteld bezoek aan de Italiaanse stad Siena op het programma. Op 14 april bezoekt de paus Tunesië. Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10 00-12.00uur 071-5128030 directie B M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W H C. M. Steverink 071-5356356 ombudsman R d Paauw 071-5356215 Tel dag. 9.30 -11.30 uur of per post. redactie G.J Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W. van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W F. Wegman, chef red Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J Preenen. chef binnen-, buitenland, eco Advertenties: 071-532 Familieberichten: 023- 531! 023- 532115 Redactie: 071- 532 1 Hoofdredactie: 071- 531|k advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-535f rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-514L abonnementen bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) verzending per post per kwartaal (NL) hebben of blind zijn (of een andere leesf11 dicap hebben), is een samenvatting vatM regionale nieuws uit het Leidsch Dagbla geluidscassette beschikbaar. Voor inforn n 0486-486486 (Centrum voor Gesproker Prinses Irene docente tijdens 'spirituele ont-dekkings-reis' amsterdam anp Prinses Irene is docente op een 'spirituele ont dekkings reis' die in juni in Frankrijk wordt gehouden. De reis is gericht op het herstellen van de dialoog met de natuur. Belangstellenden moe ten een zogenoemde intake-procedure doorlopen. De reis is georganiseerd door Oibibio-business, een afdeling van het Amsterdamse centrum voor bewustwording. De zeven daagse cursus in het "Zuiden van Frankrijk kost 1750 gulden, de reis niet inbegrepen. Irene van Lippe-Biesterfeld publiceerde in het najaar van 1995 het boek Dialoog met de natuur, een weg naar een nieuw even wicht. Daarin ontvouwde zij haar visie over de noodzaak weer in dialoog met de natuur te treden. Volgens de schrijfster zijn men sen tot een gesprek met bomen en dieren in staat. Tijdens deze ontdekkingsreis, zo meldt Oibibio, 'volgen we geen leer'. Er zal veel aandacht worden besteed aan 'subtiele energieën, je chakra's en je auralagen, je energiehuishouding'. cairo/leiden Egyptische wetenschapper uit Leiden krijgt onverwachte hulp Volgens de civiele rechter die op 14 juni vorig jaar tot de ver oordeling kwam plaatst Abu Zeid in een taalkundige analyse van de koran vraagtekens bij de goddelijke oorsprong van het heilige boek, reden genoeg om hem als ongelovige aan te mer ken. Als afvallige werd Abu Zei gedwongen van zijn vrouw te scheiden omdat moslim-vrou wen niet met niet-moslims mo gen trouwen. De mufti zei dat Abu Zeid de kans had moeten krijgen om zijn wetenschappelijke werk toe te lichten voor het hof uitspraak deed. BEROEPINGSWERK Nasr Abu Zeid, de in Leiden werkzame Egyptische docent Arabisch die door een recht-" bank in zijn vaderland tot afval lige moslim is verklaard en daarom van zijn vrouw moet scheiden, heeft hulp uit onver wachte hoek gekregen: de hoogste religieuze functionaris van de Egyptische regering neemt het voor hem op. Groot- rnufti Mohammed Tantawi zegt in een religieuze beschikking dat Abu Zeid niet als afvallige kan worden verklaard zolang hij zichzelf als moslim beschouwt. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: te Lith en Oijen (part time) als bijstand in het pasto raat: mevr. V.C. Lindenburgte Tilburg(studentenpredikant) (part-time), die deze benoeming heeft aangenomen en tevens te Tilburg werkzaam blijft. Beroepen: te Tienhoven: J.W. van den Berg, kandidaat te Lei den. Aangenomen: naar Wijhe: J.G. Zomer te Lemele (SoW); naar Echteld: J. Stegink, kandidaat te Utrecht. Bedankt: voor Maarssen (toez.) L. Wüllschlegerte Middelburg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Schipluiden: drs. G.H. Óffringa, kandidaat te Kampen. Beroepbaarstelling: mevr. A.D. Walsma, Wortmanstraat 454, 8265 AS Kampen, tel: 038- 3316708. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Vlissingen: J.M. van Leeuwen, kandidaat te Stadskanaal. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Clifton (USA): J.J. van Eckeveld te Zeist, die be dankte voor NieuwBeijerland. Bedankt: voor Beekbergen en voor Rhenen: C.A. van Dieren te Stolwijk. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Rijssen (Eskerk): J. Roos te.Opheusden. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Achterberg: D. Monster te Barneveld. Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vr 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p ners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 ul na overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 2' uur). Kinderafdeling 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC). 14.00-14.30 18.30-19.00 uur Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klas g en II daarnaast ook 1115—12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur J 18.30-19.30 uur. e Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur leen Partners/echtgenoten met kinderen. j Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur. uitsluitft voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime 1 zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. 1 Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhi kunde en neurologie: 14.15—15.00 uur en 18.30-19.30 uur: oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1' uur: babvzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. leiden caroline van overbeeke !k ben vaak zonder goede reden bezorgd geweest of mijn part ner mij seksueel nog wel trouw was. Waar of onwaar? Wanneer ik mij beledigd voel, koester ik vaak langer dan een jaar wrok. Waar of onwaar? Als u deze en een aantal an dere vragen positief beant woordt, hebt u wellicht een 'pa ranoïde' persoonlijkheidsstoor nis. Dat betekent dat u de trouw van uw vrienden in twijfel trekt, onschuldige opmerkingen als vernederend uitlegt, rancuneus be"nt, zich vlug gekleineerd voelt en snel boos wordt. De vragen zijn voorbeelden uit een nieuwe test waarmee psychiaters en psychologen snel kunnen beoordelen of iemand mogelijk een persoonlijkheids stoornis heeft. De 'Vragenlijst voor Kenmerken van de Per soonlijkheid', VKP, is ontwik keld door de Leidse Duijsens maakte de lijst en een compu terprogramma om het hulpver leners te vergemakkelijken een eerste diagnose te stellen. Ze promoveerde gisteren op haar onderzoek aan de Leidse Rijks universiteit bij professor René Diekstra. Inmiddels maken al zo n 150 instellingen, Riaggs, in Nederland gebruik van haar VKP. vertelt Duijsens. „Die stoor nissen worden nog veel vaker gevonden bij mensen die psy chologische of psychiatrische hulp krijgen. Het gaat hierbij om karaktertrekken waardoor mensen zich onaangepast ge dragen, problemen hebben met relaties, op hun werk. en hier zelf onder lijden en lijden bij anderen veroorzaken Er is nog weinig bekend over de preciese aard en de oorzaak van deze stoornissen. „Er moet nog veel onderzoek worden ge daan om meer inzicht te krijgen in deze problematiek. Met die informatie kunnen stoornissen wellicht vroegtijdig worden op gespoord en behandelmethodes worden ontwikkeld. Maar zover is het nog niet: wetenschappel ijke critera voor persoonlijk heidsstoornissen veranderen nog steeds. Bovendien worden er nog nieuwe stoornissen ge vonden." Psychologe Inge Duijsens: „Naar sc Duijsens nieuwe vragenlijst is pionierswerk: er zijn nog weinig goede instrumenten om per soonlijkheidsstoornissen te me ten. „Inmiddels zijn er wel uit gebreide mondelinge tests die zijn gebaseerd op criteria van deskundige psychiaters en psy chologen. Maar het nadeel van deze interviews is dat ze veel tijd kosten en erg intensief zijn." De nieuwe test van Duijsens die 174 vragen bevat en een half uurtje duurt, kent die nadelen atting heeft één op de tien mensen I niet. Een voordeel is bovendien dat mensen met het computer programma de vragen ook zelf achter het beeldscherm kunnen invullen. „Dat vergemakkelijkt en versnelt de verwerking." Het computerprogramma van de Leidse psychologe berekent hoe hoog iemand 'scoort' op verschillende stoornissen. „Grofweg zijn er drie types: de 'vreemde' stoornissen (deze mensen hebben ongebruikelijke waarnemingen of zijn emotio neel vlak), de 'psychopatische' st van een persoonlijkheidsstoornis." groep ('rotzakjes' die weinig re kening houden met anderen), en 'angstigen' (die bang zijn voor verlies, agressie en verwar ring)." Volgens Duijsens is het ge vaar dat mensen die bij een Riagg haar vragenlijst invullen 'wenselijke' antwoorden geven, te verwaarlozen. „De vragen zijn behoorlijk doorzichtig, maar onze ervaring is dat men sen met problemen juist blij zijn dat zij kunnen aangeven waar ze last van hebben. Zij zijn bovendien gemotiveerd om de vragenlijst goed in te vullen. Ze vragen immers zelf om hulp." Maar om er zeker van te zijn dat iemand inderdaad aan een stoornis lijdt, is nader onder zoek nodig. Aan de vragenlijst kleven nogal wat haken en ogen. Zo worden met de korte vragenlijst méér stoornissen ge vonden dan met de uitgebreide mondelinge tests. „Het beste is daarom om aan de hand van de uitkomsten van de VKP, alsnog een interview te doen en dieper FOTO LOEK ZUYDERDUIN in te gaan op mogelijke per soonlijkheidsstoornissen die uit mijn vragenlijst naar voren kwamen. Je moet de VKP zien als een eerste schifting." Duijsens wil haar lijst nog verbeteren. „Ik wil een nieuw computerprogramma maken waarin wordt dóórgevraagd op de stellingen die door de patiënt zijn bevestigd. Dan wordt de uitkomst van de VKP betrouw baarder en heb je minder kans het bestaan van een stoornis te overschatten."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 12