Koelen en vriezen met minder stroom Consument Kleurrijke Gloobies, van lijm DINSDAG 26 MAART 1996 Het schommelbed: de westerse variant op de hangmat. foto cpd Schommelbed voor buiten Het Swinging Bed is ongetwijfeld geïnspireerd op de schommel- bank uit de jaren zestig, destijds het toppunt van luxe voor tuin en terras. Het stabiele frame, waarin het bed vrij hangt, heeft een draagvermogen van maximaal tweehonderd kilo, wat wil zeggen dat een niet al te gewichtig persoon zijn vriendin op schoot kan nemen zonder gevaar voor de veiligheid. In het frame is een ma tras bevestigd van een hoogwaardige en verstevigde kunststof die tegen weer en wind bestand is. Dit bed kan men dan ook met een gerust hart zomer en winter buiten laten staan. Ligkussen en parasol zijn afzonderlijk te koop in diverse modi euze kleuren. De parasol heeft een diameter van 1,80m en is voorzien van een knikstand. De adviesverkoopprijs van deze zwevende siësta-voorziening bedraagt 995 gulden. Info: HTJ International, 06 53 - 49 30 37. THEA WAMELINK» CPD Koelkasten en vriezers hebben steeds minder elektriciteit no dig. De toppers gebruiken nog maar half zoveel stroom als en kele jaren terug gebruikelijk was. Maar hoe weet een consu ment welke apparaten tot de top behoren? Sinds begin vorig jaar moeten koelkasten, koel/vriescombina- ties en vriezers voor huishoude lijk gebruik zijn voorzien van een energielabel, zo heeft de Europese Unie verordonneerd. Zonder label mag een apparaat niet in de winkel staan. De be langrijkste informatie biedt de indeling in zeven klassen, die met letters en kleuren zijn aan gegeven. Van donkergroen (A) via geel naar rood (G), waarbij A de zuinigste is en G de grootste stroomslokop. Klasse E staat voor een gemiddeld energiever bruik. Vergeleken met E is een A-apparaat ruim 45 procent zuiniger en een G-machine meer dan 25 procent duurder in het gebruik. Omdat een diepvriezer meer energie vergt dan een koelkast, staat op het label ook vermeld hoeveel kWh het apparaat per jaar gebruikt. Dat aantal verme nigvuldigd met de kWh-prijs die in de regio geldt (omstreeks een kwartje), geeft precies de jaar lijkse kosten aan energie weer. De netto-inhoud van de koel- /vriesruimte is van invloed op de benodigde energie. Hoe meer ruimte, des te meer stroom er nodig is. Vandaar dat ook die gegevens op het ener gielabel zijn vermeld. Voor een energiezuinige diep- vrieskast uit klasse A, B of C be taalt men in aanschaf gemid deld 100 gulden meer dan voor onvoordeliger apparaten. Maar die honderd piek is in zes jaar terugverdiend, terwijl een diep vriezer ongeveer twaalf jaar meegaat. Bij koelkasten en koel- /vriescombinaties zijn energie zuinige modellen bij vergelijk bare types over het algemeen niet duurder in aanschaf. Het uiteindelijke verbruik is mede afhankelijk van de om standigheden thuis. Staat de koel/vriescombinatie vlakbij een radiator of het fornuis, dan kost dat extra energie. Zet hem dus liefst op een koele plaats. Laat een deur ook nooit langer open staan dan strikt noodzake lijk. En een kast die dat niet uit zichzelf doet, moet tijdig wor den ontdooid, want een dikke ijsafzetting vreet stroom. PUZZEL 4 5 2 2 2 6 10 9 5 6 9 10 6 9 6 6 2 1 7 8 4 6 6 4 6 9 1 7 9 1 2 3 9 6 10 6 6 4 9 6 1 s. 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1lelijk; 2. totaal; 3. golf van be smettelijke ziekte; 4. onbeweeg lijk; 5. innig verlangen; 6. uit heems; 7. afzondering; 8. hech tenis. OPLOSSING WOORDZOEKER Overgebleven woord: KERRIESOEP Kunstboompjes tegen parkeren HEINZ TOM POES Tom Poes en de Gezichtenhandel De rook van het vuurtje kronkelde traag tussen de stammen van het woud door en trok de aandacht van Tom Poes die op weg was naar huis. Hij snoof de lucht eens op en veran derde toen van richting, want omdat hij nieuwsgierig van aard is wilde hij weten waar de smook vandaan kwam. „Als dat de wagen van Hocus Pas niet is!" dacht hij, achter een boom sluipend. „Wat doet die hier?" Nu was het inderdaad niet gemakke lijk om uit het gedoe van de magister wijs te worden. Binnensmonds pre velend bewoog de terugstotende grijsaard zich bij de smeulende tak kenbos heen en weer; hier een mas ker in azijn dopend en daar een zuur gezicht te drogen hangend. Maar zijn grootste interesse ging naar enige stopflessen die terzijde stonden. Geen wonder; in dat glaswerk be waarde hij de verloren gezichten van degenen die reeds bij de plamoen op visite waren geweest. „De markies is goed losgekomen", prevelde hij, oplettend naar een ge kreukeld gelaat starend, dat in een vloeistof dreef. „Ja, ja, hoogmoed komt voor de val. Bij een oud man behoeft men niet met gladde praatjes aan te komen. Wannéér de blaam eenmaal naar binnen is geslagen, la ten de trekken vanzelf los. Maar wel goed fixeren, dat wel. Zo'n gelaat kan te pas komen!" Hij verviel in een kakelend gelach, dat akelig tussen de boomstammen weerkaatste. Tom Poes verbleekte er van. „Wat kan ik tegen die booswicht be ginnen?" dacht hij. „En waarom staat hij hier in plaats van tegenover de Kleine Club? Zou hij soms op een nieuw slachtoffer wachten?" Op dat moment klonk heel in de ver te het geluid van een naderende mo tor... fi Hethoge-temperatuurlijm- pistool is bij hobbyisten inmid dels goed ingeburgerd. Het werkt niet alleen snel en handig, het leent zich ook voor een op windende, uit Amerika overge- waaide bezigheid: het vervaar digen van Gloobies. Dat zijn lijmfantasiefiguren. Kleurrijke hebbedingetjes, die ook leuk zijn om weg te geven. Denk erom: met een lage-tem- peratuurlijmpistool gaat het niet. De lijm zou niet voldoende uitvloeien voor het maken van gladde figuurdelen. Behalve het hoge-temperatuurlijmpistool zijn er gekleurde en ongekleur de lijmpatronen nodig, de laatste voor het schoonmaken tussen twee kleuren door. Het is verstandig om de tafel te beschermen met een stuk kar ton. Leg op het karton nog een stuk bakpapier; daarop hecht de lijm niet. Na afkoeling kunt is de lijmplak gewoon los te halen. Wie aan deze hobby verslingerd raakt zou zich een speciaal, niet-hechtend werkmatje kun nen aanschaffen. Het eigenlijke karwei begint met het kiezen van een patroon. Plak het bakpapier met crêpeta pe op het eventueel zelf gete kende patroon om verschuiven te voorkomen. Plaats dan een lijmpatroon naar keuze en warm het pistool zo'n vijf minu ten op. Denk er aan dat het me talen mondstuk heet wordt. Zet uit voorzorg een bakje koud wa ter klaar voor het geval u per ongeluk hete lijm op de vingers krijgt. De afgekoelde lijm laat zich na een tijdje zonder pro blemen van de huid verwijde ren. Het spreekt voor zich dat het gebruik van het lijmpistool niet bedoeld is voor Hnderen. Vul de contouren van de pa troontjes op met lijm uit het Op het Schiedamse Dreesplein groeien sinds kort bronzen bo men, althans: stammetjes. Een hele rij van die kunstboompjes - want dat zijn het - als functio neel straatmeubilair, om ervoor te zorgen dat op het plein niet illegaal wordt geparkeerd. Kunstboompjes, omdat het nu eenmaal geen echte boompjes zijn. Maar ook omdat ze ge maakt zijn door beeldend kun stenaar Yvon Koopman uit Schiedam. Ze is erg trots op haar bos, dat wat haar betreft wel degelijk groeit omdat de boompjes in de loop der tijd van uiterlijk veranderen. Koop man weet dat de mensen altijd aan haar kunstwerken willen voelen, omdat die er zo echt uitzien. Door dat gevoel en ge- aai krijgen de stammetjes op den duur een ander aanzien; ze gaan er zo prachtig van glim men. En honden die er tegen plassen: daar worden ze alleen maar mooier van, vindt ze. ,,Dan slaat dat brons zo lekker groen uit." Zijn de bronzen anti-parkeer- paaltjes een uitvinding? Het In novatiecentrum voor Uitvindin gen (ID-NL) in Rotterdam vond van wel en nomineerde Yvon Koopman voor de ID-NL Jaar prijs. Het merkenbureau vond ook van wel; daar zijn merk en model van de boomstammetjes inmiddels gedeponeerd. ,,Ik maak als beeldend kunste naar veel installaties en perfor mances", vertelt de Schiedam se. ,,En ik zoek altijd naar din gen die voor iedereen herken baar zijn, die met het leven zelf te maken hebben. Een poos ge leden had ik als toegepaste kunst al eens een rubberen boompje gemaakt ergens op een parkeerplaats. Als iemand er een auto wilde parkeren, dan De bronzen anti-parkeerboompjes moest hij eerst dat boompje, dat op een veer stond, omver rijden. Mensen van de plantsoe nendienst in Schiedam vonden dat zo'n aardig idee, dat ze mijn boompje als anti-parkeerpaaltje wilden. Maar rubber is zo ver in Yvon Koopman. foto gpd gankelijk, dus daarom heb ik die boompjes in brons gemaakt. In december zijn ze toen op het Dreesplein geplaatst. Ondersteuning voor uitvinders wordt onder meer gegeven door het Innovatiecentrum voor Uitvindingen ID-NL, 010 - 41 36 33 3. Zelfgemaakte haasjes en kuikentjes, van lijm vervaardigd, om de boel met Pasen op te fleuren. foto gpd lijmpistool. Druk de knop van het lijmpistool gelijkmatig in en uit voor een vloeiende lijm- stroom. Beweeg het pistool niet te snel en houd het net boven het werk, zodat de punt de on dergrond niet raakt. Breng de lijm eerst aan langs de contou ren van het motief en vul daar na de rest in. Rondjes De stippellijnen op de patronen geven aan hoe het figuur in el kaar gezet moet worden; vul ze niet in met lijm. Is het figuurtje 'ingevuld', haal dan het pistool omhoog tot twee centimeter boven het werk. Draai rondjes, totdat de lijmdraad breekt. Werk zo alle delepi van dezelfde kleur af. Wilt u een andere kleur gebruiken, dan moet eerst het pistool schoongemaakt worden met een kleurloos lijmpatroon. Duw het hele patroon er door heen. Na donkére kleuren als bruin en zwart moet u zelfs twee kleurloze patronen gebrui ken. Kies een nieuwe kleur en andere patroondelen. Trek nooit de lijmpatronen aan de achterzijde uit het pistool. De hete lijm kan dan de drukknop blokkeren. Wie veel figuren wil maken kan een aantal lijmpistolen tegelijk gebruiken. Dat bespaart patro nen. U kunt dan blijven door werken met verschillende kleu ren, zonder dat u het pistool tel kens moet schoonmaken. Een ander idee is onderdelen op voorraad maken; dit is vooral met oogjes en snorharen erg handig. Haal de onderdelen pas van de niet hechtende onder grond (bakpapier) als ze uitge hard zijn. Lijm de losse onder delen op elkaar met dezelfde kleur lijm als het onderdeel zelf. Duw de delen tegen elkaar en houd ze vast, totdat de lijm is afgekoeld. Gebruik voor het vasthouden van kleine delen een pincet. Dunne snorharen maakt u door een kleine druppel lijm op het matje te laten vallen en vervol gens het lijmpistool langzaam omhoog te halen. Zo ontstaat een dunne draad. Druk het lijmpistool enkele centimeters van de druppel op uw werkvlak, zodat de draad 'afgehecht' is. Knip de draad met een schaar in stukjes. Info: Hobby-Handig, 04 12 - 45 23 31. r fV£~/T£~£~/'/ /AT Wl M£T /VOS Mess orrt'M TOMS' DOOR HANS VAN ES Dankzij de doorbrekende zon werd het maandag een alleszins ke voorjaarsdag. Op veel plaatsen werd het meer dan 10 gradeh het uiterste zuiden zelfs 13 graden. In de loop van de dag raak hemel versluierd door hoge wolken van ijskristallen (cirrus), sai hangend met veel warmere lucht afkomstig van zuidelijke breel Deze warmte - in Frankrijk gistermiddag opnieuw dik 20 grade y blijft echter ver van ons land verwijderd. Waarschijnlijk was het maandag de warmste dag van de hele w De redelijke temperaturen werden mede veroorzaakt door de ot ke wind. In deze tijd van het jaar is een aflandige wind meestal mer dan een wind van zee, in tegenstelling tot eerder deze ma; toen het boven het continent nog flink winterde. De komende weken zal bij een wind van zee de erfenis van een winter merkbaar worden, want het water van de Noordzee is 3 den te laag. Vandaag is de wind opnieuw teruggedraaid naar nc oost tot noord en dat is onmiddellijk voelbaar, vooral in het noo k van het land, waar het kwik amper 5 graden haalt. Aanvankelij vrij veel bewolking, maar komende nacht klaart het op. De lucl komstig uit arctische streken, zodat het kwik op meerdere plaa a 2 graden onder het vriespunt duikt. De rest van deze week zien we een luchtdrukverdeling, die kar; tiek is voor het vroege voorjaar. Hogedruk reikt van Groenland Britse Eilanden en verder zuidwaarts, terwijl de druk boven het nent laag blijft. Hierdoor houdt de wind een noordelijke compof: met voortdurend aanvoer van koude lucht. De komende 24 uur is het hogedrukgebied de belangrijkste fac voor ons weer. Het blijft overwegend droog en de zon laat zich matig zien. We moeten genoegen nemen met maxima van den. In de nacht van woensdag op donderdag is weer een vorst mogelijk. Later in de week neemt de neerslagkans toe. Een depressie trekt op donderdag van IJsland naar de fronten bereiken Nederland met veel bewolking en enige tijd Daarachter komt een verse hoeveelheid poollucht naar het met een afwisseling van opklaringen, stapelwolken en een bui. De temperatuur blijft op hetzelfde niveau. Het voorjaar in het Middellandse Zeegebied teruggedrongen. toe sneeuw, mogelijk eerst ook regen. In het zuiden geregeld zon. Morgen overal meer opklaringen. Maxima rond 4 graden. In het noorden overwegend matige, vandaag plaatse lijk strenge vorst. Denemarken: Wolkenvelden en vooral vandaag kans op een enkele winterse bui. Morgen opklaringen en zon, maar later in net noorden opnieuw toenemen de bewolking. Middagtemperatuur rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in Ierland en Engeland veel be wolking en van tijd tot tijd regen. In Schotland af en toe zon maar ook kans aen winterse bui. Morgen van het noorden uit verder opklarend, maar langs de oostkust tegelijkertijd toene mende kans op maartse buien. Middag- temperatuur dalend naar ongeveer 7 graden. België en Luxemburg: Veel bewolking en enige tijd regen. Mor- van het noorden uit opklaringen en igeld zon. Middagtemperatuur da lend naar ongeveer 7 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en af en toe regen. Morgen in de loop van de dag van het noorden enkele opklaringen en droog. Maxima fors dalend naar circa 7 graden langs de Kanaalkust tot 11 in het zuiden. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele buien, mogelijk met on- r. Morgen droger en geleidelijk meer opklaringen. Maxima in het noorden rond 15 graden, in de Algarve dichtbij 20 graden. Spanje: Geregeld zon, maar vooral in het noor den en-westen bewolkt en buien, moge lijk met onweer. Vandaag ook in het zui den kleine kans op een bui. Morgen dro ger en af en toe zon, maar in het noor den aanhoudende buienkans. Middag- temperatuu r in het noorden dalend naar 15 graden. In het zuiden en zuidoosten circa 22. Canarische Eilanden: Vrij veel zon en droog weer. Maxima rond 25 graden. Marokko: Westkust: vandaag nog enkele wolken velden en kans op een bui. Morgen droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur stijgend naar circa 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst nog af en toe zon en in het zuiden maxima rond 18 graden. Van het noorden uit meer bewolking en kou der. Van tijd tot tijd regen. Morgen steekt de Mistral op. Middagtempera tuur dalend naar 9 in de omgeving van Lyon tot 16 plaatselijk langs de Middel- lanse Zeekust. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon maar vooral vandaag meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maxima iets dalend naar circa 17 graden op morgen. 'Italië: Vandaag van het westen uit verder toe nemende bewolking en vooral morgen plaatselijk regen, mogelijk ook onweer, in de bergen boven 1500m ook sneeuw. Middagtemperatuur van 12 graden nabij Genua tot 20 plaatselijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag veel bewolking en buiige regen, soms ook onweer. Morgen enkele opkla ringen en toenemende wind. Maxima dalend naar een graad of 15. Op Sardi nië vandaag nog warmer. Malta: Vandaag eerst nog wat zon, maar van het westen uit toenemende bewolking. Later enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ruim 20 graden*, morgen iets lager. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. Morgen van het noordwesten uit meer bewolking en toenemende buienkans. Warmer, met maxima van 16 graden in het noordoos ten tot 20 in het zuidwesten. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya en op Cyprus eerst nog kans op een bui. Verder droog en flink wat zon. Maxima van 15 graden op de Dardanel- len tot ruim 20 op Cyprus. Duitsland: In het midden en zuiden overwegend bewolkt en af en toe wat regen of motre gen. In het oosten vandaag eerst plaat selijk mist of laaghangende bewolking. In de loop van de dag van het noorden Morgen breiden opklaringen zu., naar het zuiden uit. Middagtenj1' dalend naar 6 graden in het n 9 op morgen in het zuiden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en met regen. Sneeuwgrens dalen ca 1000 meter op morgen. V noorden klaart het dan wat op. temperatuur in het zuiden ong graden, morgen in de dalen i den rond 8 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en-af en toe rej gen in het noorden later opk Sneeuwgrens vanuit het noorde tot circa 1000 meter. Middag tuur in de dalen meest tussen E graden. Polen: In het midden en zuiden meesf en plaatselijk regen of mist. In den nu en dan zon en ov< droog. Morgen breiden opklarn j naar het zuiden uit. Middagterï van iets onder nul in het noorde 8 graden plaatselijk in het zuidi WOENSDAG 27 MAART.1996 Zon- en maanstanden Zon op 06.25 Zononde Maan op 11.28 MaanonT Waterstand IJmuiden Katwijk-' Hoog 09.06 21.25 08.391 Laag 04.10 16.40 03.51 Weerrapporten 25 maart 19 u Amsterdam half bew ono4 13 Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck .Istanbul TCTagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Warschau half bew. Wenen onbew. Zurich zwaar bew. Bangkok licht bew. Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bew Johannesburg onbew. Los Angeles half bew. New Orleans half bew. New York onbew. TelAviv licht bew. I

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8