Frankrijk houdt grens dicht PD: Geen reden voor ndere koers na verlies Buitenland Jeltsin: Compromis over grotere NAVO mogelijk Kans op BSE-besmetting door Brits veevoer klein Lagerhuisleden gooien met rotte vis rond gekke koeien EVEN ORDE OP ZAKEN STELLEN.. or/wo 5DAG 26 MAART 1996 anklachten vanwege discobrand iila» Het Filipijnse openbaar ministerie zal naar aanleiding de grote brand van vorige week in een discotheek elf men- in staat van beschuldiging stellen. De brand werd 157 men- fataal, omdat nooduitgangen of andere brandvoorzorgen (braken. De personen die een aanklacht kunnen verwachten, de vijf eigenaars van de Ozone Disco Pub en zes ambtena- van Quezon City, het stadsdeel van Manila waar het ongeluk leurde. iipermarkt Auschwitz van de baan ischau Het plan voor een supermarkt bij het vroegere con- tratiekamp Auschwitz is van tafel. Dat heeft het Poolse groot- lc ikelbedrijf Krakchemia SA gisteren gezegd. President Kwas- wski en premier Cimoszewicz van Polen hadden zich uitge- v oken tegen de bouw. na protesten uit de Verenigde Staten, 0 nkrijk en Israël. Joodse organisaties in Polen hadden het on- 01 ïkbaar genoemd 'dat direct voor de ingang van de grootste >dsindustrie in de geschiedenis een supermarkt komt'. xtremisten keren zich tegen Arafat' izalem Moslim-extremisten bereiden aanslagen op Pales- se bestuurders en de omverwerping van de regering van Yas- Arafat voor. Dat zegt de Palestijnse procureur-generaal Kha- Kidreh. Volgens hem hebben extremistische leiders een fat- uitgevaardigd tegen hoge Palestijnse functionarissen, omdat vrede hebben gesloten met Israël. Een fatwa is een oproep moslims een bepaalde persoon te doden. iar cel geëist tegen Bernard Tapie Ihune In het proces tegen de voormalige Franse zakenman [politicus Bernard Tapie (53) heeft de openbaar aanklager gis- en een jaar cel, twee jaar voorwaardelijk en een boete geëist, pie, lid van het Franse en het Europese parlement, staat te- [ht wegens fraude. Hij zou tientallen miljoenen uit een van n bedrijven hebben gehaald om persoonlijke schulden af te kalen, politieke campagnes te voeren en om topvoetballers te i voor zijn voetbalclub Olympique Marseille. eruchte ETA-terrorist opgepakt li sebastian» De Spaanse politie heeft gisteravond in Oyarzun ;®Öentin Lasarte gearresteerd, één van de meest gezochte terro- Iten van de Baskische bevrijdingsbeweging ETA. Lasarte, code- am Donosti, wordt onder meer verdacht van de moorden op •jpolitici Grogorio Ordonez van de conservatieve volkspartij en Fernando Mugica van de Socialistische Partij. Daarnaast i hij drie agenten hebben gedood. loge opkomst bij verkiezingen Irak t^CDAD» Bij de Iraakse parlementsverkiezingen van zondag ft 93,3 procent van de kiezers zijn stem uitgebracht. De jakse televisie maakte de officiële resultaten gisteravond be nd. In het TV-journaal las een presentator de namen op van b 220 gekozen afgevaardigden, zonder erbij te vermelden of zij zijn van de regerende Baath-partij. Alle kandidaten moesten iter hun steun aan Saddam Hussein betuigen om mee te mo- i doen. ak historische moskee Cairo stort in ro» Een deel van het dak van de Amr Ibnal-As-moskee in het de deel van Cairo is tijdens restauratiewerkzaamheden inge- rt. Aangenomen wordt dat de Ibn al-As, een grote pu- ekstrekker in het centrum van Cairo, de eerste moskee op het ikaanse continent was. Drie arbeiders raakten gewond bij het irval, dat zich zondag voordeed. De krant AlAhram meldde het dak instortte nadat een zuil het begaf. kinawa weigert contract te verlengen cyo» De gouverneur van het Japanse eiland Okinawa, Masa- eg€le Ota, volhardt in zijn weigering de huurcontracten voor ïerikaanse militaire bases te vernieuwen. Gisteren had een :htbank hem gelast de contracten te ondertekenen. Met zijn (ie protesteert Ota tegen de aanwezigheid van het Amerikaan- leger op het eiland. De inwonérs eisen het vertrek van de .000 Amerikanen. De spanningen tussen het leger en de be- Iking liepen afgelopen najaar hoog op ha de verkrachting van n 12-jarige scholiere door drie soldaten. Ian met elektronisch hart overleden q ford Een man die vorig jaar een permanent elektronisch insthart had gekregen, is afgelopen weekeinde overleden, na- thet op batterijen lopende kunsthart was verwijderd. Chirur- i in het Engelse Oxford verwijderden de pomp zaterdag, na- het eigen hart van de man tekenen van herstel had vertoond, patiënt, de 64-jarige voormalige filmproducent Abel Good- uu an, overleed zondag echter na een plotselinge hartritmestoor- n peter van nuusenburg leider van de Duitse sociaal- nocraten, Oskar Lafontaine, ft een dag na de zware ne- lagen in drie deelstaatverkie- gen gezegd geen reden te voor een koerswijziging, coalitie met de Groenen ft 'een optie voor de bonds- yerkiezingen van 1998', al- de SPD-leider gisteren in a. 'at deze coalitie ondanks de 1st van de Groenen die igens ten koste gaat van de momenteel geen kans kt om de huidige regering lossen, was een feit waar hij tijdens zijn persconfe- tie luchtig voorbij ging. Bo- idien, de SPD had eigenlijk emaal niet verloren. Vergele- bij de polls van afgelopen aar had de partij duidelijk vonnen en deze 'opwaartse id' zet zich nog steeds door, us Lafontaine. )e kiezer kon zich bij de ver zingen van zondag voor het rst over Lafontaine uitspre- nadat hij vorig najaar via coup tegen zijn voorganger larping door het partijcon- s tot partijleider werd ge tond. )e sociaal-democraten waren vel in Baden-Württemberg Rijnland-Palts en Sleeswijk- Istein de grote verliezers van zogeheten 'kleine Bondsdag- kiezingen'. In Baden-Würt- nberg, de belangrijkste van drie, haalde de SPD de chtste score ooit: slechts 25,1 :ent van de kiezers bracht zijn stem uit op deze partij, een verlies van ruim vier procent. Bondskanselier Kohl waar schuwde gisteren de grote win naars van zondag, zijn coalitie partner FDP, voor te grote eufo rie. De overwinning van de libe ralen, die de afgelopen jaren de ene nederlaag na de andere hadden moeten incasseren, was voor een 'niet gering deel' te danken aan CDU-kiezers die dit keer uit 'tactische overwegin gen' op de FDP hadden ge stemd. Ergernis rond drugsbeleid blijft ondanks gesprek bestaan De sfeer tussen Frankrijk en Nederland blijft geïrriteerd, nadat de Franse regering gisteren besloot de grenzen met de Benelux-landen vanwege het Nederlandse drugsbe leid voorlopig niet open te stellen. Dat is strijdig met het akkoord van Schengen. De Fransen zullen de grenzen met de andere Schengen-landen (Duitsland, Spanje en Portugal) wel openstellen. brussel anp-gpdken De Charettte zich van de term 'narcostaat' voor Neder- Even leek het er na overleg gis- land had gedistantieerd. Het ge- teren in Brussel op dat beide sloten houden van de grenzen landen iets nader tot elkaar wa- tot 'werkbare oplossingen' op ren gekomen, nadat de Franse drugsgebied zijn gevonden, minister van buitenlandse za- zorgde er echter voor dat de ir ritatie meteen weer oplaaide. Minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken noemde de Franse maatregel 'het zoveelste affront'. „Als men dit doorzet, zal het klimaat niet verbeteren", waarschuwde hij. Volgens de minister is het volstrekt duister waarom Frankrijk bij de grens controles een uitzondering wil maken voor de Benelux. „Dit is voor België minstens zo verve lend als voor ons." Hij om schreef de relatie tussen Neder land en Frankrijk als 'korzelig'. De Belgische minister van buitenlandse zaken De Rijcke werd eveneens door het Franse besluit over de grenzen over rompeld. „Ik weet van niets", verklaarde hij tegenover de pers. Staatssecretaris Patijn van buitenlandse zaken zei later echter dat zijn Belgische en Luxemburgse collega's hem hadden laten weten 'pisnijdig' te zijn over de beslissing. De ontmoeting tussen Van Mierlo en De Charette was al in mineur begonnen, omdat presi dent Chirac gisteren in een in terview met de krant Libération aankondigde dat er snel een Eu ropees verbod op handel in en gebruik Van alle drugs moet ko men. Van Mierlo deinsde er niet voor terug Chirac te beschuldi gen van woordbreuk. „Dit is in strijd met de afspraak die wij eind vorig jaar op zijn eigen ini tiatief hebben gemaakt, name lijk om een studie te verrichten naar de harmonisering van drugswetgeving in Europa. EU dreigt met stopzetten van steun Bosnië brussel» ANP-AFP Als de strijdende partijen in Bosnië deze week hun krijgsge vangen niet vrijlaten, gaat een grote hulpconferentie in april niet door. Bosnië zou daardoor nauwelijks nog Europese steun voor de wederopbouw ontvan gen. De ministers van buiten landse zaken van de Europese Unie (EU) legden dit dreige ment gisteren op tafel om par tijen te dwingen het vredesak koord na te leven. Bosnische Serviërs, moslims en Kroaten houden nog enkele honderden krijgsgevangenen vast. Deze hadden op grond van het akkoord van Dayton al in ja nuari moeten worden vrijgela ten. Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken vindt daar om dat de EU nu een daad moet stellen. Zowel de strijden de partijen als de Unie worden in zijn ogen ongeloofwaardig als geen stappen worden onderno men. „We kunnen anderen niet voortdurend wagen mee te werken aan het akkoord van Dayton, terwijl de partijen in Bosnië zelf de overeenkomst niet nakomen. Er is geen oorlog meer, dus mogen de verschil lende groeperingen ook geen krijgsgevangen meer in hechte nis houden. Wanneer dat wel gebeurt, kun je rustig spreken van gijzeling", aldus Van Mier- Sektelid bekent gifgasaanslag in metro Tokyo Een voormalig lid van de Japan se sekte Aum Shinri Kyo heeft vandaag bekend dat hij op 20 maart vorig jaar zenuwgas heeft verspreid in de metro van Tokyo. De 49-jarige Ikuo Hayas- hi staat terecht op beschuldi ging van moord in verband met de aanslag, waarbij twaalf men sen omkwamen en 5.500 ande ren gewond raakten. Hayashi zou in een metro- trein een plastic zak met sarin- gas hebben lek geprikt. Twee personeelsleden van het me trostation Kasumigaseki kwa men om toen ze de lekkende zak en het plasje vloeistof pro beerden op te ruimen. Hayashi begon te huilen ter wijl de aanklagers de beschuldi gingen voorlazen. Hij wordt er ook van beschuldigd aan mede daders tegengif te hebben ver strekt en achteraf bewijsmateri aal te hebben verborgen. KANTOORMEUBELEN Groothandelsprijzen Hillary Clinton paradeert temidden van Amerikaanse IFOR-troepen in Bosnië. De Amerikaanse first lady kwam gisteren aan voor een bezoek aan de manschappen. foto reuter lo. Vorig jaar zegden de Vere- gende maand in Brussel, moet toezeggingen, nigde Staten, de EU en de We- nog eens 1,2 miljard dollar bin- Om 'maximale druk' te hou- reldbank al zeshonderd miljoen nenkomen. Daarvan is al ne- den op de Bosnische partijen dollar aan steun toe voor de we- genhonderd miljoen dollar toe- dreigt de EU nu met afgelasting deropbouw van Bosnië. Tijdens gezegd. De islamitische landen van de hulpconferentie. Van een speciale conferentie, vol- blijven echter achter met hun Mierlo realiseert zich dat de Unie daarmee hoog spel speelt. „Het geheel geeft inderdaad een fragiel beeld. Maar actie is ge boden, anders staan we als Unie helemaal buitenspel." 8 B| Kantoormeubelen n> VU Van Dooren bv s-HERTOGENBOSCH tt 073-6218771 'tax 073*62 VS-vloot uit wateren rond Taiwan weg WASHINGTON AFP-Rtr De Verenigde Staten zullen de komende dagen beginnen hun marineschepen uit de wateren rond Taiwan terug te trekken. Het vliegdekschip Independen ce zal terugkeren naar zijn basis in het Japanse Yokosuka. De Ni- mitz, een ander vliegdekschip, blijft voorlopig nog wel in de buurt van Taiwan. De Verenigde Staten stuurden de schepen naar het gebied als blijk van steun voor Taiwan, dat zich bedreigd voelde door Chi nese militaire oefeningen voor zijn kust. Peking wilde zo druk uitoefenen op de presidentsver kiezingen van afgelopen zater dag in Taiwan, dat in Chinese ogen een afvallige provincie is. Nu de verkiezingen achter de rug zijn, lijkt de spanning af te nemen. Peking kondigde giste ren aan dat de oefeningen voor bij zijn. Taipei pleitte voor nau were banden met het vasteland, hoewel op het eiland naar aan leiding van de afgelopen weken ook steeds meer geluiden zijn te horen over een versterking van de defensie. De VS en China gaan volgen de maand in Den Haag praten over hun verhouding, waarbij de kwestie Taiwan hoog op de agenda staat. Ex-Sovjetstaten vormen samen unie oslo-moskou Rtr-AFP-DPA De Russische president Jeltsin heeft gisteren gezinspeeld op de mogelijkheid van een compro mis over de uitbreiding van de NAVO met Oost-Europese lan den. Als voorbeeld noemde hij de positie van Frankrijk in het bondgenootschap. Parijs draait sinds 1966 mee in de politieke structuur van de NAVO, zonder deel uit te maken van haar mili taire organisatie. „Ik zou willen voorstellen dat nieuwe leden het Franse voor beeld volgen", zei Jeltsin aan het begin van een tweedaags staatsbezoek aan Noorwegen. Moskou verzette zich tot nu toe tegen een NAVO-lidmaatschap van vroegere Warschaupact- landen. Rusland vindt dat een bedreiging voor zijn eigen vei ligheid. Kort voor zijn vertrek naar Oslo kondigde Jeltsin al aan dat Rusland, Wit-Rusland, Kazach- stan en Kirgizië vrijdag een ak koord zullen sluiten over nau were samenwerking, naar het model van de Europese Unie. Het 'akkoord van vier' staat ook open voor andere landen, zoals de Baltische staten. Het pact regelt een nauwere samenwerking op economisch, cultureel en technologisch ge bied, aldus Dmitri Rjoerikov, Jeltsins adviseur voor buiten landse zaken. Een verschil met het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten (GOS) is dat de besluiten voor de vier leden bindend zijn. Een monetaire unie is mogelijk, maar nog niet gepland. Binnen de unie gaan Rusland en Wit-Rusland nog een stapje verder door een eigen uniever drag te sluiten. Over de vraag hoe ver de integratie tussen de- foto reuter ze twee gaat, bestaat nog enige verwarring. De Wit-Russische president Aleksandr Loekasjen- ko sprak zaterdag nog van 'her eniging'. Jeltsin verklaarde ech ter dat het verdrag met Wit- Rusland niet neerkomt op de stichting van één staat. leiden marieta kroft De kans dat de Nederlandse veestapel door het eten van Brits veevoer besmet raakt met het BSE-virus is 'uiterst gering'. Dat stelt L. Arnts, be leidsmedewerker bij het Pro- duktschap voor Vee en Vlees. Gisteren werden in Frankrijk 151 runderen geslacht omdat ze de gekke-koeienziekte had den vanwege het eten van Brits veevoer. Op een ander bedrijf wordt de veestapel vandaag afgemaakt. Om de gekke koeienziekte bij de Nederlandse veestapel te voorkomen, mogen sinds de eerste berichten over de gekke koeienziekte in Groot- Brittannië in 1989 bekend werden geen diermelen (ge maakt van dierlijke eiwitten uit slachtafval) van herkau wers zoals koeien of schapen worden verwerkt in het vee voer van herkauwers. Het land van herkomst van het materiaal doet er niet toe. Een tweede regel die in 1990 werd ingesteld is dat er geen dier melen uit Groot-Brittannië mag worden verwerkt in het veevoer van dieren die niet tot de herkauwers behoren, zoals varkens. Hoewel deze regels ook in Frankrijk gelden, waren de veestapels al voor die tijd be smet. De incubatietijd van de gekke koeienziekte kan na melijk wel tien jaar bedragen. Arnts verwacht niet dat het zelfde Nederland nog kan overkomen. „Theoretisch zou het kunnen. Uit voedingskun- dige en economische overwe gingen werd vóór 1990 ook al niet of nauwelijks diermelen verwerkt in het in Nederland se veevoer." Ook is er volgens Arnts niet of nauwelijks vee voer vanuit Groot-Brittannië geïmporteerd. LONDEN HANS GELEUNSE Voor labels van profes sionele kwaliteit is nu de han dige, eenvoudig gebruiken Dymo Pocket. Deze portable labelmaker met z'n vriendelijke prijs helpt je 't hectische leven in huis, de werkruimte of op kantoor te ordenenv De Dymo Pocket is irkrijgbaar bij uw kantoor artikelenleverancier. P&CKET Altijd labels bij de hand. CORRESPONDENT „Stomme koe", schreeuwde het goedgevulde Conservatieve krijtstreeppak gisteren in het Lagerhuis tegen Harriet Har man, de Labour-woordvoerster voor gezondheidszorg. „Houd je koppen, jullie stomme ei kels", riep Labour-afgevaardige Andrew Faulds even later tot joelende Conservatieven die zijn betoog met luid gelach trachtten te smoren. „We pra ten over mogelijk met gekke- koeienziekte besmette varkens, schapen, katten en honden. Daar maak je geen grapjes over." De Conservatieve opwinding van gisteren was verklaarbaar. Harman wreef het Majors rege ring en die van zijn voorganger Thatcher aan dat de Britse natie thans in staat van paniek is en dat de vleesindustrie de afgrond ziet opdoemen. Allemaal te wij ten aan die Tory-kapitalisten die het BSE-probleem door lak se maatregelen tot een nationa le ramp maakten, en de indu strie de vrije hand geven om dier en mens besmet eten voor te zetten. Gezondheidsminister Stephen Dorrell was woedend, maar iets verstandiger dan partijgenoot Tony Marlowe, wiens 'stomme koe' met een berisping wegens onparlementair taalgebruik sneuvelde. „U beschuldigt ons van alles en nog wat. Zegt u dan maar eens wat uw partij aan concrete maatregelen voorstelt om het BSE-probleem het hoofd te bieden." Harman zweeg, Labour zweeg. En miste een kans voor open doel. Niet voor de eerste keer lieten twee op elkaar gefixeerde politieke bulterriërs zich in de luren leggen door een dwerg poedel. „De consument moet weten wat hij koopt. Op de vleesetiketten dient duidelijk te worden vermeld waar het van daan komt en van wat voor soort rund. Kan de regering daar voor zorgen", vroeg Simon Hughes beleefd namens de klei ne Liberaal-Democratische fractie. Dat wilde de regering niet. „Een zaak voor de industrie", zei Dorrell, beseffend dat die indu strie hem niet dankbaar zou zijn voor het indirect aanprijzen van andere dan Britse rund vleesproducten. Duidelijker kon de onwil van deze regering om de consument in staat te stellen de zo hoog geroemde vrije keu ze ook bewust te maken niet worden gedemonstreerd. En om die consument gaat het. Of de BSE-paniek nu aange moedigd is of volslagen over dreven doet niet ter zake. De Britse regering zegt het vertrou wen in de Britse koe te willen herstellen, maar faalt opzichtig als het op concrete maatregelen aankomt. Dorrells betoog gisteren, onder bouwd door wetenschappelijk advies, was dat er niets echt bij zonders aan de hand is met het Britse rundvlees. Goed, er zou een zeer gering risico zijn dat volwassenen of kinderen de do delijke ziekte van Creutzfeldt Ja kob (CJ) oplopen door BSE- vlees. Maar het leven was nu eenmaal een kwestie van risi co's nemen. „Ik heb twee kin deren van 3 en 7 jaar. Op hun weg naar volwassenheid breng je ze zelfvertrouwen bij, juist door risico's te nemen", vond de minister. Hij sloeg de plank volledig mis. Te hard rijden met de auto, of je kinderen zelfstandig leren over steken; het zijn gevoelsmatig ri sico's van een andere orde van grootte dan een dodelijke ziekte oplopen door het nuttigen van een 'gezonde biefstuk'. John Re dwood, de voormalige uitdager van John Major, begreep dat. „Geeft u de garantie dat Engels rundvlees volkomen veilig is", suggereerde hij. Dat kon en wil de Dorrell evenmin. De consument bleef thuis met meer wagen zitten. Dorrells verzekering dat tot nog toe bij slechts tien door CJ overleden patiënten een 'waarschijnlijke' relatie met BSE was vastgesteld, werd van de beoogde gerust stellende waarde ontdaan door de onthulling dat twee nieuwe CJ-gevallen waren ontdekt. En wat te denken van zijn ver klaring dat sinds eind vorig jaar bij elk slachthuis een inspecteur was geposteerd om te zien of schapenkoppen, ingewanden, zenuwen en ruggemerg niet stiekem in vee- of menselijk voer werden verwerkt? Terwijl er al sinds 1989 een verbod op verwerking van deze mogelijke veroorzakers van BSE gold. Waarom komt er pas nu extra geld en menskracht vrij voor BSE-onderzoek? Waarom kwam het verbod om varkens, kippen, vissen en paarden met dierlijke proteïnen te voeden er pas vori ge week? Dat Labour zich sinds 1986 toen de eerste BSE-koe werd ontdekt alleen als dat politiek uitkwam erg druk maakte om de consumentenbelangen, dat behoeft de Conservatieven geen zorgen te baren. Dorrells op merkingen dat 'het nu eenmaal de essentie van de vleesindus trie is om dieren met dierlijk voedsel te voeden' en er 'risico's in elk soort voedsel schuilen' moeten dat wel. Het zijn de waarheden van een regering die uit arrogantie van de macht van de ene naar de andere crisis snelt. De opzichtige pogingen om de BSE-paniek te wijten aan een primeur in het schandaalblad Daily Mirror'Gekke-koeien ziekte kan u doden!' is daar ook een voorbeeld van. Majors kabinet heeft in de BSE-affaire het hoofd zelf in de strop gesto ken. Er zijn maar weinigen die daar aan twijfelen. Een schrale troost. Schadelijker is dat BSE door wanbeleid ook een Euro pees probleem is geworden. 'Brussel' vraagt zich vertwijfeld af waarom Londen landbouw commissaris Franz Fischler niet consulteerde alvorens vorige week het vermoeden van een mogelijk verband tussen BSE en CJ op het publiek los te laten. De koppen bij elkaar steken had kunnen verhinderen dat Eu ropese en Britse consumenten mogelijk onnodig de schrik op het lijf wordt gejaagd. In plaats daarvan zit Europa dankzij En gelse gekke koeien in de zoveel ste crisis.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5