'Flexibel werken ook bedreiging economie' gratis aan nieuwe nummers. Binnenland te De 22-jarige Edese brandstichter moet in mei opnieuw jne lor de arrondissementsrechtbank verschijnen wegens een euwe serie brandstichtingen ten laste gelegd. De verdachte ijft tot nu toe ontkennen. De Edenaar is veroordeeld tot vier ar en TBS voor het stichten van 28 branden vorig voorjaar. Hij en mm 1 december op vrije voeten na een fout van justitie. Snel ,n izijn vrijlating werden opnieuw branden gesticht. Eerst alleen j0 vuilcontainers, in februari in een opslag van poetsdoeken en vail rf van een autospuiterij in De Klomp bij Ede. De man werd ,er( mieuw gearresteerd een dag na zijn hoger beroep. Recher- [artmedicijn vergroot iiist kans op sterfte Bijkomen van de schrik Kamer wil huwelijk en adoptie voor homo's 1)66 congresseert tussen filmzaal en tennisbaan 'Geef gemeente ruimte voor bijstandsbeleid' CDA wil ook onderzoek naar ruzies bij CTSV Kabinet houdt vast aan doorlaten van drugs Bellen? Even tot tellen. ISDAG 26 MAART 1996 traf dienstweigeraars blijft >i haag Het Openbaar Ministerie ziet in de afschaffing van de ilcomstplicht voor militaire dienst geen aanleiding om het be- d tegen dienstweigeraars te wijzigen. Doorgaans eist het tegen nstweigeraars zeven maanden cel. In antwoord op kamervra- n zegt minister Sorgdrager van justitie dat momenteel hon- ;rden dienstweigeraars worden vervolgd die hun eerste oproep of omstreeks 1992 kregen, toen de dienstplicht nog twaalf aanden was. „Doordat deze verdachten niet kwamen opda- n, moesten anderen hun plaats innemen", aldus de minister. ervolging Bouterse nog niet in zicht te n haag Minister Sorgdrager en de top van het openbaar mi- vijf sterie (OM) kunnen voorlopig nog geen beslissing nemen over rvolging van de vroegere Surinaame legerleiding en comman- D nt Bouterse. Het OM is volgens haar nog niet klaar met het rechtelijk vooronderzoek. Het speciale CoPa-team van de eei aagse recherche werkt al vier jaar aan de zaak. De politie ver- ho- fikt Bouterse en zijn toenmalige ondergeschikten van groot- zer heepse cocaïnehandel in Nederland. ;n n d yromaan Ede in mei voor rechtbank ïeurs hadden hem een parkeerplaats in Veenendaal zien opio id en. Net nadat hij was weggelopen, stond een caravan in brand. J inter vreet Friese oevers aan ïl b Jee iuwARDENHonderden kilometers oevers in Friesland zijn flink d ischadigd de winter uitgekomen. Dit blijkt uit de eerste inspec- >- is van de waterschappen. Hoewel er nog lang geen compleet fijn erzicht is van alle schade, is al duidelijk dat het herstel tonnen at kosten. Vooral in de veengebieden, waar de oevers zachter t w jn, is de schade groot. Hele stukken grond zijn weggeslagen lor het smeltende ijs. De Unie van Waterschappen had giste- n geen landelijk beeld van oevers die door de winter zijn be- hadigd. „We hebben van andere waterschappen nog niets ge- jord, maar we sluiten niet uit dat ook in andere delen van het nd schade is aangericht", aldus een woordvoerster. SER: Werknemers straks minder goed geschoold De wijze waarop in Nederland de arbeid flexibeler wordt, bergt een groot gevaar in zich: het leidt tot minder goed geschoolde werknemers, terwijl Nederland het juist daar van moet hebben. Die waarschuwing geeft een aantal topeconomen van de Sociaal-Economische Raad in het vandaag gepubliceerde jaarlijkse rapport over de sociaal- economische situatie in Nederland. Het gaat dit jaar over de relatie tussen de arbeidsmarkt, de informatietechno logie en de internationalisering van de economie. den haag anp Het toegenomen gebruik van werknemers die niet in vaste dienst van een bedrijf zijn, heeft volgens de economen meerdere nadelen. Werknemers krijgen minder scholing van het bedrijf uit, terwijl ze ook zelf eerder zullen kiezen voor een hoger in komen in plaats van scholing voor hun loopbaan. Volgens de commissie hangt de economi sche toekomst van Nederland af van goed geschoolde arbeids krachten. In een meer interna tionale economie waar informa tie- en communicatietechnolo gie aan belang wint, is kennis van levensbelang. De economen zien ook socia le gevaren. „Flexibilisering en deregulering kunnen een be dreiging vormen'voor de sociale samenhang. Het kan leiden tot een toename van criminaliteit en een impuls vormen voor get tovorming", schrijven zij in hun rapport. Met name werknemers aan de onderkant van de ar beidsmarkt komen door de combinatie van flexibilisering en deregulering in een steeds moeilijkere positie terecht. De commissie haalt een onderzoek in de Verenigde Staten aan. Daaruit blijkt dat lagere lonen voor lager opgeleiden niet auto matisch leidt tot meer werk voor deze groep. Het dwingt la ger opgeleiden hun toevlucht te zoeken tot het zwarte of het cri minele circuit, aldus het rap port. De economen signaleren ook dat het stelsel van sociale zeker heid steeds minder aansluit bij de arbeidsmarkt. Het stelsel gaat uit van vaste arbeidscon tracten en langdurige dienstver banden. Flexibele werknemers betalen wel sociale premies, maar komen nauwelijks in aan merkingvoor een uitkering. Het Nederlands bedrijfsleven flexibiliseert volop. Daarbij kiest het merendeel voor een kleine kern van vast personeel. Daar omheen zitten 'schillen' van flexibele arbeidskrachten. Zo'n spectie wantrouwt Ibopamine haag gpd medicijn tegen hartzwakte ook in Nederland wordt ge likt, heeft een volkomen ave- hts effect. Het middel ver- 30i iot juist de kans op sterfte, zo elij kt uit een onderzoek onder 00 mensen in dertien Eu- iese landen. d< Iet middel Ibopamine kwam jaar geleden op de markt, tiulgens Britse onderzoekers ter den de fatale bijwerkingen els >ral op bij mensen die last lie )ben van hartzwakte. Die idoening treedt doorgaans na een zware hartaanval. )ngeveer driekwart van de ontroleerde patiënten die Roofvogelhater tk|wordt beloerd n Friesland r. eeuwarden anp Vrijwilligers surveilleren de- te week in de bossen van de Friese gemeente Opster- E( and bij Assen. Ze zoeken ■chiaar sporen van mensen die roofvogels proberen te vergiftigen of op een andere nanier willen doden. Vorig laar werden in het broed- seizoen 24 roofvogels ver- ftigd. Omdat de politie niet in staat is een dergelijke con trole te houden, is de hulp van dierenorganisaties ge vraagd. Daar is een groep van ongeveer veertig vrij willigers uitgekomen, met mensen van de vogelwacht, de wildbeheergroep maar ook van jagers die vorig jaar werden verdacht van vergif tigingen. Zo willen de jagers afkomen van het slechte imago. De surveillances du ren zeker tot eind mei als het broedseizoen is afgelo pen. rem naar 'arijs 60 ^lulden goedkoper een placebo (nepmiddel) kreeg, was na drie jaar nog in leven. In de groep die Ibopamine ge bruikte, bleef 60 procent in le ven. Eén van de onderzoekers, de Britse arts John Hampton van het universiteitsziekenhuis in Nottingham, zegt nog geen idee te hebben wat hiervan de oorzaak is. De sectie geneesmiddelbewa king van de Inspectie voor Volksgezondheid zegt dat het middel vooralsnog niet uit de markt wordt genomen. Mo menteel wordt de laatste hand gelegd aan een eigen, Neder lands onderzoek waarvan de re sultaten binnenkort worden verwacht. De eerste resultaten wijzen eveneens op bijwerkin gen van het middel, aldus in specteur Veenstra. 'Voor de ze kerheid' liet de Inspectie on langs aan artsen weten dat het verstandiger was om het middel niet meer voor te schrijven aan mensen met ernstige hartzwak- te. Ook in Nederland wordt Ibopamine voorgeschreven aan mensen met een hartkwaal die niet door andere medicijnen of operaties te verhelpen is. Vol gens cardioloog Kingma van het Antoniusziekenhuis in Nieuwe- gein gaat het om mensen die bij herhaling een hartinfarct heb ben gehad of langdurige hoge bloeddruk. zevenbergen Met de handen voor de ogen komt de Britse chauffeur van een vrachtwagencombinatie temidden van de ravage op de vangrail van de snelweg Rotterdam-Breda een beetje bij van de schrik. De bestuurder van de met een kleine wals geladen vrachtwagen met daarachter een caravan haalde een Nederlandse oplegger in. Deze combinatie week echter plotseling uit naar links. De Brit schrok. Zijn vrachtwagen begon te scharen, waarbij de wals van de wagen viel. De vrachtwagen kantelde en belandde via de middenberm op de tegenovergestelde rijbanen. De drie inzittenden van de Britse vrachtwagen raakten licht gewond. De rijbanen richting Breda werden uren afgesloten waardoor een file van der tien kilometer ontstond. In de tegenovergestelde richting werd de weg gedeeltelijk afgesloten. Dat had een file van zeven kilometer tot gevolg. FOTO ANP RUBEN SCHIPPER den haag anp-gpd Ondanks verzet van het kabinet wil een kamermeerderheid van PvdA, D66, Groen Links en SP het homohuwelijk mogelijk ma ken en homoparen de mogelijk heid gevn om kinderen te adop teren. Staatssecretaris Schmitz van justitie hield gisteren voor alsnog vast aan het kabinets plan voor een 'samenlevingsre- inaf 2 juni gaat de Thalys de lidige dagtreinen tussen Ne- be ïrland en Parijs vervangen. De ti istijd wordt gemiddeld vijf ei vartier ingekort en een twee- je '-klaskaartje wordt 60 gulden ;r »edkoper: 132 gulden tegen o '5 gulden nu. De verkoop start |0' '3 april. Ook komt er een kwaliteitsga- lin ntie. Zo krijgt de reiziger ge- ja fel of gedeeltelijk zijn geld te- ei 'g in bepaalde gevallen als de /u talys in personele of materiële aSfn tekort schiet. Thalys kent geen eerste en iveede klasse, maar kent wel we niveaus van comfort en agfrvice, te weten Comfort 1 en iui omfort 2. De Comfort 1 rijtui- fn bieden meer beenruimte en redere stoelen. Met de introductie van Thalys amen de bestaande dagtreinen issen Nederland en Parijs te •ei ïrvallen. De nachttrein blijft 'el rijden. Vanaf 10 april gelden alleen de nieuwe telefoonnummers. Hebt u tiet alle oude nummers omgezet in nieuwe, dan kunt u daarvoor de Omnummergids gebruiken. Maar u kunt ook gratis bellen met 06-0520. U toetst het oude telefoonnummer in en u hoort vervolgens het nieuwe nummer. Hebt u algemene vragen over de nummerwijziging, dan kunt u het gratis informatienummer bellen: 06-0096. gistratie' voor homo's, die vrij wel gelijk staat aan het huwelijk. Homo's het adoptierecht toe kennen, stuit op problemen in de meeste landen waaruit adoptiekinderen afkomstig zijn, betoogde de staatssecretaris. Ze wees erop dat in landen als Chi na en India homoseksualiteit nog steeds strafbaar is. Een be langrijk adoptieland als Ethio pië heeft laten weten niet ak koord te gaan met adoptie door homoseksuelen. De internationale situatie geeft ook de doorslag voor het kabinet om voorlopig nog niet over te gaan het homohuwelijk. Nederland zou internationaal een uitzonderingspositie inne men. „We willen niet te ver voor de troepen vooruit lopen. Dat is geen kwestie van bangheid maar van zorgvuldigheid en van wijsheid", zei Schmitz. Ze wees in dat verband op de Amerikaanse staat Hawaï, waar men het homohuwelijk wette lijk wil gaan regelen. In reactie Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten schil kan bestaan uit uitzend krachten, oproepkrachten, thuiswerkers, mensen die gede tacheerd zijn of kleine zelfstan digen die voor een klus komen opdraven. Op deze manier ko pen bedrijven de kennis en kunde in die zij op dat moment nodig hebben, de zogenoemde 'externe flexibilisering'. Die ont wikkeling is geen stimulans voor het vaste personeel om de kennis op peil te houden. Voor het externe personeel is vaak veel minder scholing geregeld. De commissie denkt dat Ne derland meer gebaat is bij 'interne flexibilisering'. Daarbij investeert een bedrijf veel in het eigen vaste personeel. Het moet de werknemers dan wel flexibel door het hele bedrijf kunnen in zetten. Ook de werktijden moe ten kunnen variëren. Volgen de economen moeten overheid en sociale partners daar samen aan werken. den haag anp D66 staat voor niets, zo luidde de titel van een fotoboek van de Democraten over de verkiezingen van 1994. De manier waarop de partij haar 'congres nieuwe stijl' aanpakt, toont de waarheid van die stelling weer eens aan. Het congres van aanstaande za terdag in Noordwijkerhout biedt een dagvullend programma van tennis, squash en fitness, een cabaretier, een discotheek en vier speelfilms. Terwijl in de grote zaal van het congrescentrum Leeuwen horst fractievoorzitter Wolffensperger de Democraten toe spreekt, kan in een aanpalend vertrek van de speelfilm Disclo sure worden genoten. Tijdens de toespraak van partijleider Van Mierlo zondagmiddag staat parallel de film Speed geprogram meerd. Volgens het goed-paarse adagium van de marktwerking zal ter plekke blijken, welke speech de meeste Democraten bij het filmdoek weglokt. De invloed van de markt blijkt overigens tevens uit het feit, dat het hele congres fors gesponsord wordt. Albert Heijn, het computerbedrijf Aeon ('dat u tevens een boeiende Internetde- monstratie aanbiedt') en de streekvervoerders van VSN betalen de films. Volgens een woordvoerder van de partij is voor deze vorm gekozen om het aanbod tijdens het congres zo groot mogelijk te maken. „Je kunt niet alleen kiezen uit een heleboel discus siebijeenkomsten over allerlei onderwerpen, maar ook nog voor een film." Bovendien is het volgens de woordvoerder zo, dat sommige leden het hele gezin meenemen naar het week einde-congres. „Voor de kleintjes is er een creche, maar andere gezinsleden die niet zo in politiek zijn geïnteresseerd, kunnen nu ook iets anders doen. Maar ook wanneer je als congresgan ger twee dagen lang alleen maar films wil kijken, dan mag dat natuurlijk." Melkert maant fracties bij armoededebat den haag anp De Tweede Kamer moet de ge meenten niet voor de voeten gaan lopen met voorschriften over ruimere bijverdienregelin- gen, vindt minister Melkert van sociale zaken en werkgelegen heid. Ook over de wens voor een belastingvoordeeltje voor alleenstaande AOW'ers met een klein pensioen was Melkert niet te spreken. Veel te veel papier werk, oordeelde hij gisteren tij dens een debat over de Armoe- denota. Dan is het veel prakti scher om alle AOW'ers een voordeeltje te geven. Tot oktober 1994, toen Melkert net was aangetreden, bestond er een landelijke bijverdienrege- ling in de bijstand. Vrijwel ie dereen had recht op een schnabbeltje zonder dat er ge kort werd op de uitkering. Het kabinet schrapte die regeling, waarna gemeenten geld kregen om bijstandsontvangers een premie te geven voor bijvoor beeld het volgen van om- en bijscholing of het zoeken naar en aanvaarden van werk. Bij de invoering van de nieuwe Bij standswet hebben gemeenten juist weer meer vrijheid gekre gen en veel gemeenten benut ten die om de bijverdienregelin- gen weer in te voeren. Melkert maande gisteren de Kamer de gemeenten niet voor de voeten te lopen. Hijzelf wil twee groepen weer onder een centrale regeling brengen. Ou deren vanaf 57,5 jaar, die toch geen enkele kans meer hebben op een betaalde baan, en bij standsmoeders. Die kunnen werkervaring goed gebruiken om na verloop van tijd weer aan de slag te komen. De vrijlatingsregeling van Melkert komt erop neer dat de eerste 150 gulden per maand vrij mag worden bijverdiend. Daarboven mogen de bijstands trekkers de helft van de inkom sten houden tot maximaal 275 gulden. De Kamer wil die rege ling ook voor mensen die langer dan drie jaar in de bijstand zit ten of door beperkingen slechts in deeltijd kunnen werken. De grote fracties wezen overigens plannen van de Socialistische Partij voor een algemene verho ging van de bijstandsuitkerin gen en plannen van Groen- Links, SGP en GPV voor een verhoging van de de uitkering na verloop van tijd af. surhuisterveen anp daarop hebben volgens Schmitz een aantal andere Amerikaanse staten nu al wetgeving in voor bereiding om te voorkomen dat het Hawaïaans homohuwelijk op hun grondgebied wordt er kend. Tijdens het debat was het vooral het CDA dat regelmatig onder vuur kwam te liggen van de regeringspartijen. Dat con centreerde zich op de weigering van deze fractie het samenle vingsregister ook open te stellen voor heteroseksuele samenwo nenden. „Zij hebben dat niet nodig, voor hen is er het huwe lijk", vond CDA-woordvoerster Soutendijk. D66-woordvoerder Dittrich hekelde het CDA- standpunt als „ongelofelijke be tutteling en volkomen uit de tijd". De WD-fractie weigerde al definitieve standpunten in te nemen. Woordvoerster Van der Stoel wees er herhaaldelijk op dat haar fractie verdeeld is over de voorstellen. wenste parlementair onderzoek. Dat moet 'kort en slagvaardig' zijn om 'zwartepieten' te voor komen. De Kamer debatteert deze week waarschijnlijk al over het rapport-Rood. SP en Groen- Links pleitten al eerder voor een parlementair onderzoek. Volgens fractievoorzitter Rosen- möller van Groen Links moet het parlementair onderzoek niet alleen gaan over het toe zicht op de sociale zekerheid, maar ook over de relatie tussen het ministerie van sociale zaken en het CTSV. Enkele weken ge leden slaagde staatssecretaris Linschoten van sociale zaken er slechts met moeite in de indruk weg te nemen dat hij de publi catie van het CTSV-rapport over de afschaffing van de ziektewet heeft proberen te vertragen. Over die kwestie zijn nog heel wat vragen en die zouden in een parlementair onderzoek opgehelderd kunnen worden, aldus Rosenmöller. D66-Kamerlid Schimmel sluit een parlementair onderzoek niet uit, maar wil eerst het ka merdebat afwachten. Na Groen Links en de SP wil nu ook het CDA een parlementair onderzoek naar de gang van za ken bij het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV). Centraal moet daarbij de vraag staan hoe de conflicten tussen bestuur en directie zo hebben kunnen escaleren, zei CDA- fractievoorzitter Heerma giste ren bij een spreekbeurt in Sur- huisterveen. Na een vernieti gend rapport van professor Rood besloot het driehoofdige bestuur vorige week op te stap pen. Het ministerie wist halverwe ge vorig jaar al dat het mis ging bij het CTSV. Niettemin werd bestuurslid Van Rooijen, voor malig CDA-staatssecretaris, eind vorig jaar nog voor vier jaar herbenoemd. Volgens hun arbeidsovereenkonmst moeten de drie bestuurders na hun ont slag worden doorbetaald tot het eind van hun benoemingster mijn. Daarmee is een bedrag van in totaal 1,8 miljoen ge moeid. Heerma wil dat vooral naar deze aspecten gekeken wordt bij het door hem ge- den haag. gpd nog I Onder strenge voorwaarden en met mede weten van politie en justitie moet het mo gelijk zijn soft- en harddrugs op de markt te laten komen, vindt het kabinet. Daarmee heeft het op belangrijke punten afstand ge nomen van het rapport van de parlementai re enquêtecommissie-Van Traa over de op sporingsmethoden van politie en justitie. De enquêtecommissie (op het CDA-lid Koekkoek na) wil die werkwijze verbieden, op het doorlaten van 'zeer kleine hoeveel heden' softdrugs na. Volgens het kabinet moet het doorlaten van drugs niet afgewe zen worden „enkel en alleen" omdat die strategie in de IRT-affaire uit de hand is ge lopen bij de Criminele Inlichtingendienst van de Haarlemse politie. Het kabinet wijst erop dat bij andere gelegenheden het door laten van drugs wel degelijk geleid heeft tot arrestatie van prominente leden van crimi nele organisaties. Het kabinet wijst er bovendien op dat de enquêtecommissie zich heeft beperkt tot een afwijzend oordeel over het doorlaten van drugs. Maar over het met medeweten van politie en justitie door laten gaan van bijvoorbeeld het storten van chemisch af val, illegale transporten van vlees en siga retten en illegale geldstromen, schrijft de commissie niets, stelt het kabinet. Volgens het kabinet kan een beslissing over het laten doorgaan van bijvoorbeeld il legale vleestransporten worden genomen door de betreffende officier van justitie. Maar wanneer het goederen betreft die schadelijk of gevaarlijk zijn (bijvoorbeeld drugs of wapens) moet vooraf toestemming aan de minister van justitie worden ge vraagd. Het kabinet wijst ook het standpunt van de commissie-Van Traa over het gebruik van criminele burgerinfiltranten in opspo ringsonderzoeken af. Van Traa verwerpt het gebruik van burgerinfiltranten en vindt dat nog slechts met goed opgeleide politie-infil- tranten mag worden gewerkt. Het wijst erop dat er situaties kunnen zijn dat een criminele burgerinfiltrant onont beerlijk is. Bijvoorbeeld in organisaties van buitenlandse origine, of in organisaties die op basis van familiebanden zijn samenge steld: „Hollandse" politie-infiltranten kun nen daar niet of nauwelijks in doordringen, stelt het kabinet. Volgens het kabinet dient het streven van justitie en politie niet langer exclusief ge richt te zijn op het aanpakken van de lei ders van criminele organisaties. Weliswaar moeten die niet uit het oog worden verlo ren, „maar het is veelal een illusie dat door de arrestatie van de leiders, de organisatie blijvend kan worden uitgeschakeld", aldus het kabinet. Daarom dient voortaan meer aandacht te worden besteed aan het opsporen van be ginnende groothandelaren, handlangers van criminele bendes en boeven die tot het middenkader van een organisatie behoren. Zo kan de aanwas van criminele bendes worden beperkt.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3