Drempels en ondergrondse iglasbakken bij Hoogvliet Moeilijkheden bij verkoop 'oude Jacobus' Alkemade steunt onderzoek naar toekomst muziekschool Alleen brave burgermaatschappij' blij met gevangenis Vernielingen in Alphen aan den Rijn Raad akkoord met nieuwbouw Jacobus Rijn Veenstreek 7 Bewoner ziet gemaal als 'museumpje voor zichzelf ld!Wond mag alleen dienen voor ouderenhuisvesting ichi vari>elofarendsveen marieta kroft Idiij ovtf zijn moeilijkheden gerezen neëj de verkoop van het oude ouuize Jacobus. Hoewel de aan- ziq>op door de Rijpweteringse mtinnemer Jos Jansen juridisch tint bezegeld, kwam zijn notaris i. r vorige week achter dat het ideprceel grond waarop het ver- Eeprgingstehuis staat tot in eeu- :on|igheid bestemd moet zijn voor e af huisvesting en verzorging is m bejaarden. Deze voorwaar- g<e stelde het kerkbestuur van 6eP parochie Petrus Banden bij id schenking van het perceel wofond aan Huize Jacobus. Dit mejerd in 1959 bij de notaris vast- tlegd in de schenkingsacte. era ang Jansen is van plan om het aan eept Noordeinde gevestigde ver- :aaPrgings tehuis te verbouwen tot ieeP zogenoemde wooneenhe den. Vooral woningzoekende, jnijleenstaande jongeren zullen demar op afkomen, zo verwacht eelj. Aan de voorwaarde in de blq schenkingsacte kan hij dan ook onmogelijk gehoor geven. Volgens WD-fractievoorzitter H. van Duijkeren, die tevens be stuurslid is van Huize Jacobus, 'was het even schrikken' toen de schenkingsacte boven tafel kwam. Momenteel is hierover druk overleg gaande tussen Huize Jacobus en het kerkbe stuur. ,,Ik verwacht dat we er wel uitkomen", zegt hij opti mistisch. „Het kerkbestuur is van goede wil. De bestuursle den zijn zaterdag speciaal hier voor in vergadering bijeengeko men. Ze moeten echter nog van het bisdom toestemming krij gen om de voorwaarde in de schenkingsacte te laten varen." Aannemer Jansen kwam eer der met het bestuur van Huize Jacobus overeen dat 'hij het pand voor ruim twee miljoen gulden zou kopen. Twee mil joen gulden wordt gestopt in de nieuwbouw van het zeven mil joen gulden kostend zorgcen trum. 'Het klapstuk van de avond'. Zo kondigde loco-burgemees ter L. Beelen het voorstel aan de raad aan om medewerking te verlenen aan de nieuwbouw van Huize Jacobus. Het klap stuk werd tevens nagenoeg een hamerstuk: eensgezind ging de voltallige gemeenteraad gister avond akkoord met de 1,9 mil joen gulden die Alkemade aan de 14,5 miljoen gulden kosten de nieuwbouw bijdraagt. Nu moet alleen de provincie nog komen met de verklaring van geen bezwaar' en de eerste paal kan de grond in. Die staat gepland voor half mei aan de Saskia van Uylenburghlaan in Oude Wetering. Zowel de CDA'er N. van Rui ten als WD'er H. van Duijke ren strooiden gul met bedank jes aan de mensen die zich af gelopen zes jaar met het 'gigantische miljoenenproject' bezig hebben gehouden. „Het was een dubbeltje op zijn kant", merkte Van Duijkeren op. „Het is het laatste zorgcen trum dat nog op deze condities mag worden gebouwd." Het huidige aan het Noordeinde gevestige Jacobus werd in 1990 door de provincie afgekeurd. Het voldeed niet meer aan de eisen die de bejaardenzorg op dat moment stelde. De instel ling was toen nog maar 15 jaar oud. „De onbegrijpelijke, voor tijdige afkeuring van het oude Huize St. Jacobus krijgt alsnog een prachtig vervolg", sprak de WD'er. Van Ruiten pleitte er gister avond voor om 'hoe dan ook een tweede lift in het zorgcen trum aan te brengen.' Die lift die ongeveer 80.000 gulden kost, was in de plannen ge schrapt omdat de provincie de maximale stichtingskosten per appartement op maximaal 150.000 gulden stelde. Volgens Van Ruiten is er een oplossing denkbaar dat die lift er kan ko men, zonder dat de stichtings kosten daarmee worden ver hoogd. Beelen beloofde die te bekijken. Kosten De totale kosten voor het zorg en dienstencentrum en de 40 aanleunwoningen komen op circa 14,5 miljoen gulden. Het is de bedoeling dat het gebou wencomplex eind volgend jaar in gebruik wordt genomen. Vandalen hebben het afgelopen weekeinde voor enkele duizenden guldens schade aangericht bij een bouwbedrijf aan de Henry Dunantweg in Al phen aan den Rijn. Stapels stenen werden om vergegooid en kozijnen vernield. Ook werd een stroomkast beschadigd. Hen school aan de Klepperman was eveneens het doelwit van vandalen. Met een papiercontai ner werd een hek gesloopt. Daarna werd de con tainer in een sloot geduwd. alkemade marieta kroft De gemeenteraad van Alkema de heeft gisteren ruim 13.000 gulden uitgetrokken als bijdrage voor een onderzoek naar de toekomst van muziekschool Rijnakkoord in Leiderdorp. Al leen F. Koek (GroenLinks) was daar tegen. Leiderdorp neemt ongeveer het dubbele van dit bedrag voor zijn rekening. Koek was het niet eens met de hoogte van de prijs in ver houding tot wat het onder zoeksbureau doet. „Het is een vooronderzoek met een conclu sie. Een vervolgtraject geeft het niet aan." Nu Jacobswoude en Rijnwou- de - na het betalen van een fiks bedrag - uit de gemeenschap pelijke regeling voor het mu ziekonderwijs zijn gestapt, zijn Leiderdorp en Alkemade over gebleven. Deze twee gemeenten vragen zich af in hoeverre het nog zinvol is om met de kostba re muziekschool door te gaan. Wethouder L. Beelen (WD/fi nanciën) geeft toe dat het veel geld is wat aan het onderzoek moet worden besteed. „De mu ziekschool hangt als een steen om onze nek. Eigenlijk zou je nooit meer een gemeenschap pelijke regeling moeten aan gaan want je weet er bijna niet uit te komen. Als werkgever ben je naar de werknemers toe ver plicht het een en ander te on derzoeken. Vandaar dat we nu wat offers moeten brengen." Beelen meent dat de verhou ding tussen wat Leiderdorp be taalt en wat Alkemade voor zijn rekening neemt, redelijk is. jf NSDAG 26 MAART 1996 i iri Se^rkeersdrempels aan beide uiteinden van de ventweg, af-»n aparte laad- en losplaats voor de winkel en eventueel is)g ondergrondse glasbakken. Dat zijn de maatregelen t®Me het gemeentebestuur van Rijnwoude voorstelt om de enjrkeersoverlast rond de supermarkt van Hoogvliet aan Rijndijk in Hazerswoude aan te pakken. Het idee om d de ventweg eenrichtingsverkeer in te voeren wijzen B i Waf. rferswoude ruud sep i maatregelen zijn een reactie klachten van bewoners van [J] ventweg. De aanwezigheid p de vooral op zaterdag druk- izochte supermarkt, zorgt ior de omwonenden voor tgal wat overlast. Vrachtwa- ns die midden op straat laden i lossen en her en der gepar- i derde auto's vormen de be- urt VOO langrijkste klachten van de be woners. De gemeente heeft een aantal mogelijke oplossingen voor de problemen rond de supermarkt onderzocht. De meest vergaan de oplossing, eenrichtingsver keer op de ventweg, is bij dat onderzoek afgevallen. Deze op lossing zorgt weliswaar voor een verlichting van de verkeersdruk op de ventweg, maar creëert el- Automobilisten rijden te hard nsaterwoudeBij een snelheidscontrole op de Herenweg in ïlpjnsaterwoude zijn gistermorgen 27 bestuurders betrapt die te lard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 71 kilometer, ip de Herenweg bedraagt de maximumsnelheid 50 kilometer. Autoradio's gestolen -Ivoubrugge/alphen aan den run Uit een op de Gerbrand Swart- kan in Woubrugge geparkeerde auto is gisternacht de radio ge- jtolen. Het rechterachterraam van het voertuig werd opengebro ken. Voor 2000 gulden aan geluidsapparatuur werd in de nacht ran zondag op maaandag gestolen uit een auto aan de Klipper n Alphen. 7ZHO neemt Alphens water over ■Phen aan den run De Alphense watervoorziening gaat per 1 ejpril over van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) daar de Watermaatschappij Zuid-Holland Oost (WZHO). Giste ren meldden wij abusievelijk dat de overname precies andersom hou zijn. De gevolgen van de overname betekenen een stijging 'an de tarieven met tien procent. Even lijkt het er op dat de gevangenis-directeur al tijdens zijn inleiding besluit dat hij toch maar op zoek gaat naar ander werk. „We vinden in Neder land - en dat kan ik absoluut onderschrijven - dat gevangenisstraf niet de manier is om iemand van zijn criminele gedrag af te brengen", stelt direc teur A. van Manen van De Geniepoort aan het begin van de forumdiscussie over het nut van de gevangenis. Tussen de pasgeverfde deuren van het nog lege cellenblok klinkt dat bijna als de aanhef van een ontslagbrief. Maar Van Manen maakt al snel duidelijk dat hij absoluut niet van plan is om op te stappen. Niet zonder cynisme vervolgt hij zijn verhaal met de constatering dat de 'brave burgermaatschappij' om cellen vraagt en dat hij als 'overheidsondernemer' aan die vraag kan voldoen. Heeft opsluiting in een gevangenis zin? Het was gisteravond de vraag die centraal stond op een symposium dat door de Alphense D66-afdeling was belegd op een wel heel toepasselijke plek: het nagelnieuwe, nog lege huis van bewaring op het voormalige Genie-terrein. Naast de directeur van de inrichting waren aanwezig een advocate, een voormalig rechter die nu in de Tweede Kamer zit, een ex-gedetineerde en een programmamaker die acht maanden met de camere door een ge vangenis heeft gezworven. En over één ding wa ren ze het allemaal eens: als middel om een cri mineel weer op het rechte pad te krijgen is een gevangenisstraf in verreweg de meeste gevallen totaal ongeschikt. Een niet onaardige conclusie in een gevangenis die is gebouwd om het veelbe sproken cellentekort op te lossen. Cellentekort of criminelenoverschot? Volgens de Alphense advocate N. Lam zijn de straffen die de rechters de laatste jaren opleggen, soms wel erg hoog. „Iemand zonder strafblad die in zijn jeugdige overmoed met een nep-pistool een snackbar overvalt moet twaalf maanden de cel in. Zo iemand kan beter een werkstraf krijgen dan een gevangenisstraf. En mensen die bijstands fraude plegen kunnen beter helemaal geen straf krijgen, maar een cursus omgaan met geld", al dus de advocate. Het D66-Kamerlid B. Dittrich was vijf jaar lang rechter in Alkmaar. Voor hem is de gevangenis een 'kweekvijver of broedplaats om nog meer slechte dingen aan te leren'. Daar moet je dus zo weinig mogelijk mensen in loslaten. Meer alter natieve straffen zou een gedeeltelijke oplossing zijn. Dittrich verwacht dat de Kamer binnenkort zal besluiten dat celstraffen tot twaalf maanden kunnen worden omgezet in werkstraffen. Nu kan dat alleen nog maar met straffen tot zes maan den. Daarnaast hoopt hij dat dienstweigeraars die nu nog standaard zeven maanden cel krijgen, binnenkort met een alternatieve straf naar huis worden gestuurd. De meest vergaande voorstellen voor de gevan genissen kwamen van televisiemaker R. van Da len die voor de NCRV acht maanden lang filmde in de Maastrichtse gevangenis. Hij had zich voor al geërgerd aan de tolerante sfeer in de bajes. „Het humane beleid uit de jaren zeventig is fail liet", verkondigde de programmamaker. Als het aan hem ligt, moeten de gevangenen lang en hard werken, krijgen ze op televisie alleen nog opvoedkundige programma's voorgeschoteld en komt het bezoek alleen nog maar achter glas. „Fysiek contact met het bezoek is natuurlijk heel fijn, maar daardoor komen ook de drugs de ge vangenis binnen. Als je kijkt naar de ellende die dat met zich meebrengt, is bezoek achter glas misschien wel veel humaner." Alle bedenkingen rond het Nederlandse gevan geniswezen ten spijt, komen er de komende tijd zo'n 3000 cellen bij, waarvan 288 in Alphen. Het bezoek zit er gewoon aan een tafeltje met de ge detineerde en het werk is niet al te zwaar: zakjes plakken, fietsen monteren en schuttingen maken voor de Gamma. leimuiden gerard van der geest Maandenlang is er gediscussi eerd over de toekomst van het oude gemaal Van der Breggen in de Vriezenkoop. Over de ar chitectonische en landschappe lijke waarde van de buitenkant was vriend en vijand het wel eens. Maar van de historische waarde van de binnenkant kon het raadslid F. Witteman (Ge meentebelang) niemand over tuigen. De nieuwe eigenaar Kees Kempenaar mag met het interieur daarom doen wat hij wil. Hij vindt de ruimte hooguit 'een museumpje' voor zichzelf. Witteman heeft zich vooral ingespannen voor het behoud van het interieur en de machi nes. De frontgevel blijft behou den, maar de elektrische pomp uit 1917 mag uit het gemaal verdwijnen. Kempenaar ziet openstelling van de machineka mer voor het publiek bovendien niet zo zitten. Kempenaar maakt er liever een werkruimte van. Waterschap 'De Oude Rijn stromen' laat de bemaling van de Wassenaarsche Polder nu over aan een modern gemaal, dat naast het oude is gebouwd. Het gemaal Van der Breggen werd een paar maanden gele den bij inschrijving verkocht. Kempenaar werd tot zijn eigen verbazing eigenaar van het rui me, karakteristieke pand. „Ik was zeer, zeer verbaasd. Ik dacht stellig dat een projectont wikkelaar er op in zou springen die het gemaal zou opsplitsen en het weer zou doorverkopen." Kempenaar is trots op zijn nieuwe woning. „Langzamer hand kan het een aardig paleisje worden." Het uitzicht op de Drecht is vanuit de opkamer in het oude gemaal Van der Breg gen in de Vriezenkoop prachtig. Aan de andere kant ligt de Was- senaarse polder. Er wordt intus sen hard gewerkt aan hét be woonbaar maken van het pand. Over een paar maanden is het pand glasdicht, zijn de buiten muren geïsoleerd en kan geen tocht hem meer deren. Veertien jaar lang woonde de waterbouwkundige met zijn vrouw en twee kinderen in Tan zania. Kempenaar wilde vooral vanwege de scholing van zoon Maarten (9) en Anton (11) vorig jaar naar zijn geboortestreek te rug. „Nederland is vol met we gen die geluidsoverlast geven. Maar hier, die landelijke ligging, en niet ver van het dorp, prach tig gewoon. Het is hier niet slechter dan in Tanzania." oor ["t'rie maatregelen na klachten omwonenden leni ders grote problemen. Wanneer het verkeer alleen nog maar uit de richting Leiden de ventweg op mag, moet ver keer uit de richting Alphen een bijna onmogelijke haarspeld bocht nemen. Vooral vrachtwa gens zullen in deze bocht vast lopen. Bij eenrichtingsverkeer uit de andere richting loopt het verkeer op de Bruggestraat en de Rijndijk in de spits vast door dat het verkeer uit Leiden de parallelweg opdraait vreselijk in de weg zit. Om de weg bij tweerichtings verkeer toch rustiger en veiliger te maken, stellen B en W voor het inrijdende verkeer aan bei de kanten een verkeersdrempel te leggen over de helft van de weg. Het verkeer dat de vent weg verlaat hoeft niet over een drempel. Aan de kant van Lei den kan die drempel gelijk die nen om de oversteek voor voet gangers veiliger te maken. Op deze drempel moet daarom een zebrapad worden geschilderd. Aan de Alphense kant moet de drempel samen met wat an dere maatregelen ervoor zorgen dat er een duidelijk onderscheid komt tussen de hoofdweg en de parallelweg. Bovendien moet de drempel sluipverkeer ontmoe digen. Tenslotte stellen B en W voor om Hoogvliet een vaste laad- en losplaats aan te laten leggen en de supermarkt te verzoeken on dergrondse glasbakken aan te laten leggen. o iRIJ E TIJ D tlll| veaPHEN AAN DEN RUN itremoedebestrijding. GroenLinks-afdelingAlphen den Rijn houdt vanavond om 20.00 uur een ienbare thema-avond over sociale zekerheid en ïoedebestrijding in gemeenschapscentrum De m aan de Troubadourweg. Voor meer informa- 0172-437565. indertoneel. Poppenspeler Boudewijn van Lim- !ek komt morgen naar buurthuis Westerhaven in de Emmalaan. Hij zal het verhaal 'Beer Ge pit' spelen, dat geschreven is voor kinderen van fer tot tien jaar. De voorstelling begint om 14.00 ir en de toegang bedraagt 3,50 gulden per per- teratuur. Op woensdagavond 27 maart is de hrijver Nicolaas Matsier de gast van de Stichting terair Café Alphen aan den Rijn en regio. De nd begint om 20.30 uur in de grote zaal van het rktheater aan de Cornelis Geellaan. kaarten sten 15 gulden en zijn verkrijgbaar bij Expres- '70, boekhandel Haasbeek en de Openbare Bi- otheken in Alphen, Bodegraven, Boskoop, Rijn- >ude, Ter Aar, Nieuwkoop en Waddinxveen. IDEN De Leidsche Vereeniging van Postze- I Verzamelaars houdt vandaag haar ledenverga ring in het restaurant van zwembad 'De Zijl' aan Paramaribostraat. Er zal onder andere een orjaarsveiling worden gehouden. De zaal gaat 115.00 uur open, de veiling en de vergadering ginnen om 20.00 uur. De jeugd is vanaf 18.00 ir welkom. Voor inlichtingen: 071-5317850. rslaving. In de grote zaal van Vrouwengezond- idscentrum HARA aan de Bonairestraat wordt navond van 20.00 tot 22.00 uur de lezing "Vrou- n en verslaving' gehouden. De toegang is 3,50 Iden. Bingo. In buurthuis Groenoord aan de Pasteur straat wordt op woensdag 27 maart bingo ge speeld. Vanaf 20.00 uur zijn er acht ronden en een superronde. LEIDERDORP Modeshow. In Tenn Bowl in winkelcentrum Win kelhof houdt damesmodezaak Minou op woens dag 27 maart een modeshow. Voor leden is de en tree vijf gulden, voor niet-leden tien gulden. Aan vang 10.00 uur. ROELOFARENDSVEEN Oud-Indiëgangers. De jaarlijkse ontmoetingsmid dag voor oud-Indiëgangers wordt op woensdag 27 maart gehouden in café De Pepersteeg, Noordein de 167. Het Bodegravense echtpaar Vuyk vertoont dia's van hun verblijf op de Indonesische eilanden. De middag is bestemd voor leden uit de regio Alkemade en Ter Aar en begint om 14.00 uur. TER AAR Koken. Thuiszorg Groot Rijnland begint vanaf donderdag 28 maart een kookcursus voor man nen. De cursus wordt om de week op donderdag gehouden en begint om 14.30 uur (de eerste les om 14.00 uur). De kosten voor de cursus, die wordt gehouden in verzorgingshuis 'de Aarhoeve' aan de J.M. Halkesstraat, bedragen 175 gulden, in clusief cursusmateriaal, ingrediënten en maaltijd. Voor meer informatie of aanmelding: Marijke Leeflang, telefoon 071-5161467. WASSENAAR Dinosauriër. Het skelet van een dinosauriër is vanaf vrijdag 29 maart te zien in het attractiepark Duinrell. Het achttien meter lange skelet speelt de hoofdrol in een show over het leven en de opgra ving van het gevaarte. Kees Kempenaar: „Langzamerhand kan het een aardig paleisje worden." FOTO DICK HOGFWONING m Verkeersdrempels en een laad- en losplaats. Dat zijn de maatregelen die burgemeester en wethouders van Rijnwoude voorstellen om de verkeers overlast rond de supermarkt van Hoogvliet aan te pakken. FOTO BEN DE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15