Overlast Schiphol minder Amsterdam ontvangt cruisepassagier met open armen BELONING: TIEN MILLE Randstad Politie Amsterdam pakt wisseltruc-verdachten Een Haegse ruzie tussen specerijen en tabak Straatbeeld" Amsterdam gekuist o [DINSDAG 26 MAART 1996975 De politie van Amsterdam heeft zes zogenoemde wissel truc-verdachten gearresteerd. De groep deed vooral zaken bij de duurdere antiekzaken en juweliers. De verdachten, die keurig en duur gekleed gingen, maakten de winkeliers wijs dat zij een sieraad of kunstvoorwerp wil den kopen. Ze maakten een zeer betrouwbare indruk door alle tijd te nemen voor hun 'aankoop'. Als het op betalen aankwam, gebeurde dat altijd met een briefje van 1000 gul den. Kregen ze dan bijvoor beeld 400 gulden terug dan weigerden zij die en maakten zij duidelijk dat ze biljetten met andere serienummers Vervolgens toonden zij zich uiterst behulpzaam door de winkeliers een handje te 'hel pen' met het zoeken naar de juiste biljetten. Vingervlug drukten ze dan niet alleen het duizendje achterover, maar ook een behoorlijke hoeveel heid kasgeld. In totaal hebben 22 slachtof fers aangifte gedaan. De poli tie kon de groep traceren in een hotel in het centrum en ging tot arrestatie over kort nadat twee van de verdachten een greep hadden gedaan in de kassa bij een modewinkel in het Museumkwartier. De politie nam tienduizen den guldens in beslag. De groep bestond uit zes mannen en vrouwen die in wisselende samenstellingopereerden. Vliegtuigen volgen andere route De geluidsoverlast van Schiphol in de regio Haarlem kan aanzienlijk worden teruggebracht door beperking van het aantal uitvliegroutes en de vaststelling van nieuwe routes. een advies aan minister Jorrits- ma (verkeer en waterstaat). De commissie baseert haar advies op onderzoek van de Rijkslucht vaartdienst (RLD) en de Lucht verkeersbeveiliging (LVB). Als de minister dit advies over neemt kunnen de nieuwe uit vliegroutes al in oktober van dit jaar worden ingevoerd. De uitvliegroutes van Schip hol worden dit jaar voor het eerst wettelijk vastgesteld. Naar In totaal profiteren 12.500 men sen van de nieuwe uitvliegrou tes, met name in Haarlem, Hoofddorp, Amsterdam-Zuid oost, Nieuw-Vennep en Aals meer. Ook geplande woning bouwlocaties in Haarlemmer meer (Vinex) en Aalsmeer ko men gunstiger te liggen. Dit schrijft de Commissie Ge luidhinder Schiphol (CGS) in aanleiding van de inspraakreac ties op de voorgestelde ligging van deze routes heeft de RLD onderzocht welke verbeteringen konden worden aangebracht. Het resultaat van dit onderzoek laat zien dat door het terug brengen van het aantal uitvlieg routes van 85 naar circa 50 en de verlegging van andere routes de hinder in de regio aanzienlijk afneemt. De nieuwe routes voor het huidige vier-banenstelsel zijn zo ontworpen dat vliegtuigen ze makkelijker kunnen volgen en dus minder vaak hoeven af te wijken van de voorgeschreven route. In de zwaarst gehinderde gebieden (35 Ke-contour) ko men ongeveer zo'n honderd woningen minder te liggen. In minder zwaar gehinderde ge bieden (30 Ke) komen 4700 wo ningen minder te liggen. De verlegging van een aantal routes heeft echter ook een keerzijde. Weliswaar neemt de totale geluidshinder af, maar in bepaalde gebieden neemt die juist toe. Vooral in de Kwakel, Uithoorn-zuidwest en plaatse lijk in Amsterdam-west en Am- sterdam-Buitenveldert. Daar naast zijn er delen van Amster dam en Amstelveen waar de verbeteringen slechts marginaal zijn. Kleine verslechteringen treden op in Spaarndam, Assen- delft, Zaandam, Oostzaan en De Ronde Venen. Voor enkele wo ningbouwplannen in De Kwa kel, Spaarndam, Oostzaan en Amsterdam-west wordt de ge luidssituatie eveneens ongun stiger. De Werkgroep Vliegverkeer Bijlmermeer, een actiegroep van bewoners opgericht na de Bijlmerramp, reageert positief op het advies. Vooral boven Amsterdam-zuidoost verdwij nen een groot aantal uitvlieg routes. Steeds meer luxe schepen meren afin haven hoofdstad De liften worden dagelijks voor zien van een nieuw tapijtje. Twijfelende passagiers kunnen daarop aflezen welke dag van de week het is. De Royal Suite beschikt over twee badkamers, waarvan één met bubbelbad. Als extraatje staat in deze meest luxe hut een witte vleugel. Aan piano-analfabeten is ook ge dacht. Wie geen piano speelt programmeert de vleugel een voudigweg met een cd'tje. Het cruiseschip de Splendour of the Seas' is het nieuwste pa radepaardje van de Noorse re derij Royal Caribbean Cruise Ltd. Maandag meerde het schip af in de Amsterdamse haven, na een eerste zeereis vanuit Ham burg. Het schip is de tweede in een serie van zes nieuwe luxe cruiseschepen, voor de Noorse rederij een investering van in totaal ruim drie miljard gulden. In 1998 beschikt de rederij over veertien cruiseschepen met een totale capaciteit van ruim 36.000 passagiers. De markt voor luxe zeereizen groeit flink in Europa en vooral de Amsterdamse haven denkt daarvan te kunnen profiteren. Met het feestelijk onthaal van de 'Splendour of the Seas' werd maandag dan ook het nieuwe cruiseseizoen geopend. Die opening werd 's avonds tijdens de officiële ontvangst nog eens extra opgeluisterd met de aan wezigheid van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. De laatste jaren is de cruise vaart voor Amsterdam een eco nomische factor van betekenis geworden. In 1985 meerden nog slechts 38 cruiseschepen af in de Amsterdamse haven, maar in 1995 lag dat aantal al rond de honderd. Voor dit jaar zijn inmiddels al 72 cruissche pen aangemeld, goed voor zo'n 60.000 toeristen, een jaaromzet van 75 miljoen gulden en 700 arbeidsplaatsen. De cruisereizi ger behoort precies tot de groep toeristen die men in Amster dam graag ziet. Niet alleen de jeugdige rugzaktoerist blijft er welkom, maar vooral de wat ou dere, beter gefortuneerde reizi ger wordt met open armen ont vangen. Maar de concurrentie van an dere Europese havensteden ligt ook op de loer. Havens als Ko penhagen, Oslo, Tilbury en zelfs Gent en Brugge zijn eveneens favoriet. Ook Rotterdam hoopt daarin een partij te kunnen meeblazen. Onlangs werden daar plannen aangekondigd De 'Splendour of the Seas' in de Amsterdamse haven. De bouw van het schip kostte een half miljaard gulden. voor de bouw van een nieuwe passagiersterminal Reden voor de Amsterdamse regio om de handen ineen te slaan. Onlangs werd daarom de stichting Amsterdam Cruise Port (ACP) opgericht, een sa menwerkingsverband van de gemeente, het bedrijfsleven, de VW en de drie passagierstermi nals in het Noordzeekanaalge- bied. ACP gaat de reismarkt be werken om de aantrekkelijkheid van de Amsterdamse regio on der de aandacht te brengen. Onlangs presenteerde de stich ting zich al op de grote beurs voor de cruisevaart in Miami en in het najaar begeeft men zich daarvoor naar Genua. Deze zomer beslist de Am sterdamse gemeenteraad defi nitief over de bouw van een nieuwe passagiersterminal in het Oostelijk Havengebied. Die moet in het voorjaar van 1998 in gebruik worden genomen. De huidige terminal is sterk ver ouderd en kan de passagiers stromen niet meer verwerken. „De aankomst van cruise schepen in Amsterdam is nu voor veel passagiers nog een klap in het gezicht", vindt de Amsterdamse wethouder E. Peer van economische zaken. Hij doelt daarbij onder meer op de wat troosteloze omgeving, die tot voor kort nog werd gedo mineerd door de tippelprostitu- tie. Om de korte wandeling naar het centrum van de stad aan trekkelijk te maken, moet vol gens hem dus ook de omgeving grondig worden opgeknapt. De presentatie van de stich ting ACP vond maandag plaats aan boord van de 'Splendour of the Seas'. Tot grote hilariteit werd die regelmatig onderbro ken met het uittesten van loei ende alarm apparatuur. Aan boord was alles nog volop in gang voor de generale repetitie. Woensdag vertrekt het schip naar het Engelse Southampton, Garoeda en De Graaf in de clinch over airco 's Lands beroemdste Indische restaurant, Garoeda in Den Haag, heeft ruzie met de deftigste sigarenhande laar van Nederland: De Graaff, eveneens gevestigd in de 'Weduwe van Indië'. De oorzaak is de luidruchtige airco van Garoeda. Inmiddels zijn de politie en de Raad van State eraan te pas gekomen. Garoeda en De Graaff zijn buren op een absolute toplocatie in de Hofstad: ze hebben hun chique nering precies tussen het Binnenhof, de Raad van State en Paleis Noordeinde. Ze vormen het hoekje Kneuterdijk (Garoeda) Heulstraat (De Graaff). De klanten zijn er naar: politici en diplomaten bijvoorbeeld. Bij Garoeda, dat sinds 1949 bestaat, zijn zelfs nog weieens heuse oud-kolonialen te bezichtigen. Ze nip pen er bedaard aan eep versnapering alvorens hun couvert op te nemen en te beginnen aan een letterlijk en figuurlijk gepeperde rijsttafel. De Graaff verkoopt sinds 1928 handgemaakte siga ren met klinkende namen als Regalia de la Reina en Corona Imperiales. Ook pijptakbak uit eigen huis wordt verkocht, veelal aan in driedelige krijtstrepen verpakte heren. Sigaretten zijn beneden de stand van De Graaff en shag natuurlijk helemaal. De Graaff heeft een misschien nog uitgelezener cliëntèle dan Garoeda. Prins Bemhard laat er nog weieens een speciale mélange voor zijn pijp halen, zo wordt beweerd. In vroeger dagen behoorde naar verluidt secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties tot de klanten kring (hij stak weieens een panatela van De Graaff op) en zou de Joegoslavische maarschalk Tito de eenheid in zijn land hebben weten te behouden met een 'De Graaffje in de mond. En in 1946 mocht De Graaff een speciale bevrijdingssigaar draaien voor de sigarenro- ker van de eeuw: Winston Churchill, die toen -Neder land bezocht. En nu is er die een onverkwikkelijke zaak tussen de twee zo Haagse entrepreneurs en nog wel over zoiets profaans als een airco. Garoeda liet in januari 1995 voor 60.000 gulden een nieuwe airconditioningsintal- latie aanbrengen. Twee maanden later was het ding vernield. En wie had dat gedaan? Meneer De Graaff misschien wel, zo vermoedt Garoeda-bedrijfsleider P. 't Mannetje, want De Graaff had er last van! En vol gens 't Mannetje is De Graaff ook de enige die erbij kon, via de gezamenlijke binnenplaats! De politie werd erbij gehaald, maar vond geen spatje bewijs voor zo'n dekselse actie van De Graaff. De airco werd gerepareerd, maar maakte nog steeds teveel lawaai. De gemeente gaf het restaurant de tijd om de geluidsoverlast te verminderen. Garoeda wil nu graag verlenging van die tijd, bleek maandag bij de Raad van State. De gemeente wil dat niet. Straks wordt het warm en dan wordt de airco vaak gebruikt. Staatsraad rar. Berg zal zich erover buigen. Berg ge looft overigens niet erg dat De Graaff het apparaat van Garoeda heeft vernield, zei hij maandag. Berg: „De De Graaff die ik ken, is de meest Couperus-achtige heer van Den Haag. Ik ken 'm al vijftig jaar en ik zie 't 'm niet doen." Volgens Garoeda- bedrijfsleider 't Manne tje moet het dan ook de jonge meneer De Graaff zijn die de airo heeft vernield. „Maar ja, bewijs 't maar eens." Noch de oude, noch de jonge meneer De Graaff wa ren maandag telefonisch bereikbaar. waar het wordt gedoopt. De bouw van het schip kostte 350 miljoen dollar (zo'n half miljard gulden). Aan luxe ont breekt het geenszins. Het drij vende vijfsterrenhotel zit boor devol marmer, messing, glas, spiegels en kroonluchters. Het 264 meter lange schip telt veer tien dekken, waarvan elf voor de passagiers. Aan boord bevin den zich 902 luxe hutten voor 1808 passagiers. Verder zijn er een casino, theaterzalen, een Bonden betalenpi politie voor kosten acties Alle dreigementen en ruzie; ten spijt, hoeven de agenter van Hollands Midden tocl geen vakantie- of verlofda gen in te leveren omdat zi begin van dit jaar actie heb ben gevoerd. De vakbonder van de politie en de korpslei ding van Hollands Midder hebben dit afgesproken. Dqp vakbond betaalt een bedragia aan het korps als tegemoet-iei koming in de geleden scha-(o de. Daarvoor in de plaats zieiai Hollands Midden af van dej eis dat acties alleen in eigen"" tijd mogen worden gevoerd. Tegen het besluit om voor het voeren van acties, urenL 'in rekening te brengen' zijnj' door de agenten honderderi bezwaarschriften ingediendL Die bezwaarschriften wordei j nu allemaal in de prullenbal! gegooid. Het bedrag dat Hol-I lands Midden in ruil voor de-( ze 'coulance' ontvangt, wordt niet bekendgemaakt. 1 Hoewel de koipschefs ten^ tijde van de acties (novem-H ber en december van verle-r den jaar) gezamenlijk had-"" den afgesproken dat acties iri eigen tijd gevoerd moeten worden, is Hollands Midden^1 de enige regio waar de af-fr spraak ook hard gemaakt isijj Dit tot groot ongenoegen ene boosheid van zowel agenten als bonden. ,r FOTO UNITED PHOTOS DE BOER bibliotheek, beautysalons en een fitnessruimte. De vier whirl pools bevinden zich een decor van Romeinse zuilen en zelfs een 18-holes mini-golfbaan en een sterrenobservatorium ont breken niet. Het goedkoopste reisje in dit Hollywood-decor kost tussen de 1200 en 2000 dollar. Daarvoor heeft men voor twee personen een geheel verzorgde week aan boord met 24-uurs roomservice. De grote kuisheidsactie in de Amsterdamse binnenstad lijl succesvol. Een groot aantal win keliers koos gisteren eieren voc zijn geld en liet de aanstootgc vende seksartikelen in de witK kei. De politie schreef maande geen enkel proces-verbaal ii en nam niets in beslag. I Gisteren begon in Amsterdam het offensief tegen het op strai- uitstallen van seksattributen, blaadjes en -video's en ansichl kaarten met alle mogelijke varj>! aties van erotische afbeeldir gen. De gemeente zegt daarove de afgelopen tijd steeds me<j klachten te krijgen. Vooral ori ders met kinderen ergeren zie)1 aan de ongevraagde confront^ tie met de seksueel getint voorwerpen en afbeeldingen, f De meeste winkeliers vindep de actie sterk overdreven. Ee|>: groot deel van hun omzet konji; juist uit de verkoop van deze af tikelen en vooral de toerist is eu volgens hen dol op. Ook de g£ meenteraadsfracties van D66 eP de SP vroegen zich verbaasd of de politie niet beter kan wof< den ingezet bij andere vormejf van criminaliteit. e' Desondanks waren gisterei het Damrak en andere belang] rijke winkelstraten voor eep groot deel 'gekuist'. In de kaaP tenrekken op straat domineep den als vanouds de afbeeldii? gen van dq grachten, monul menten en bollenvelden Slechts hier en daar zat nog eejj decent opgeblazen borst of blo te bil in de aanbieding. De mee aanstootgevende afbeeldingen waren nu binnen te vinden. „Wat wij wilden is wel zo'l' beetje uitgevoerd", aldus poll" tiewoordvoerder Klaas Wiltinj „We kijken het deze week na even aan. Vanaf volgende weal gaan we verbaliserend optrffl den." In samenwerking met het Leidsch Dagblad wil het comité Elfstegentocht de opbrengst van de zondag 4 februari verreden schaatstocht ten goede laten komen aan de Leidse gemeenschap. Lezers van deze krant mogen volgens onderstaande spelregels plannen indienen waarvoor maximaal tien mille beschikbaar is. Ook goedkopere plannen komen in aanmerking voor geldsteun. (maximaal) De plannen moeten aan onderstaande regels voldoen: 1. deelname is alleen mogelijk voor verenigingen, organisaties, e.d. zonder winstoogmerk uit Leiden ofwel verenigingen, organisaties, e.d. waarbij veel Leidenaars (meer dan 50 procent) zijn aange sloten. 2. het ingestuurde plan dient de navolgende elementen te bevatten: wie is de indiener van het plan, voor wie is de aanvraag bedoeld (welke doelgroep), onderbouwing van het plan (waarom dit doel?), begroting van de kosten, de datum waarop de activiteit plaatsheeft. 3. plannen dienen uiterlijk 15 april 1996 te zijn ingediend op het navolgende adres; hoofdredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB LEIDEN, onder vermelding van 'Actie Elfstegentocht'. 4. de redactie van het Leidsch Dagblad maakt een voorselectie van maximaal 15 plannen. De gese lecteerde plannen worden gepubliceerd in het Leidsch Dagblad. 5. het bestuur van de Elfstegentocht neemt uiterlijk 19 mei 1996 (IJsheiligen) een besluit over de winnende plannen. De winnaars worden in het Leidsch Dagblad bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14