Politiek saneert schulden Wandelen voor sloppenwijk in Ghana Clubhuis fusievereniging tonnen duurder 'Ik kreeg brieven uit het hele land Leiden Regio Geen extra subsidie voor Dierentehuizen Klimaatkas mag niet Politiek café in Leiderdorp Politie tevreden over -surveillance te water OINSDAG 26 MAART 1996 'Fusieclub koesteren als couveuse-baby' De nieuwe Voorschotense voetbalclub die straks ontstaat na een fusie van SVLV, SV Voorschoten en Randstad Sport moet een frisse start krijgen. Daarover was een meerderheid van de Voorschotense politiek het gister avond eens. De fracties van PvdA, D66 en CDA zijn be reid om de schuldenlast, die de fusieclub vanuit het ver leden met zich meedraagt, met 75.000 gulden te verla gen. voorschoten judy nihof De WD-fractie wilde de moge lijkheden voor schuldsanering eerst nader bestuderen. Groen- Links-raadslid S. Harlaar was als enige tegen het kwijtschelden van schulden. PvdA-raadslid P. den Hartog wilde verder gaan dan de ande re fracties in het ontlasten van de nieuwe club. „De fusieclub is als een baby in een couveuse. Die moet je koesteren en heel voorzichtig behandelen." Den Hartog vond dat deze 'baby' met-een schone lei moet kun nen beginnen. „De bestuurders van de drie clubs zijn veel te be scheiden geweest. Wat mij be treft had de hele hypotheek ge schrapt mogen worden. Maar als zij maar 75.000 gulden vra gen, wie ben ik dan om een stap verder te gaan?" De bestuurders van de drie voetbalclubs trokken onlangs bij de gemeente aan de bel, om dat ze vinden dat de schuld te zwaar drukt op de nieuwe fusie vereniging. Zo rust er op de drie huidige clubhuizen nog een hy potheek met een waarde van 120.000 gulden. Door de verhui zing komen er nog veel kosten bij. CDA-raadslid W. Zoetemelk vond dat te veel gevraagd van de verenigingen. „We moeten hen niet het water tot aan de lippen doen stijgen." Groen- Links-raadlid Harlaar wilde van het kwijtschelden van schulden niets weten. Alleen een lening tegen lage rente was voor hem bespreekbaar. „Hoe vervelend het ook is, het is de clubs hun eigen schuld. Bovendien zijn het clubs die niet de geringste baromzet hebben. Daarmee moeten ze zelf uit de proble men kunnen komen." stichting geen financiële proble men heeft. Leiderdorp heeft net als on der meer Leiden, Oegstgeest en Voorschoten zijn wettelijke taak om gevonden dieren op te van gen, overgedragen aan de stich ting Dierentehuizen. De stich ting vond dat Leiderdorp zijn bijdrage moest verhogen omdat andere gemeenten dat ook had den gedaan. De stichting Dierentehuizen Leiden en Omstreken kan geen aanspraak maken op extra geld van de gemeente Leiderdorp. Het is volgens de commissie be roep- en bezwaarschriften 'niet onredelijk' dat de gemeente weigert om de vastgestelde sub sidie van 30 cent per inwoner met vijf cent te verhogen. De commissie voert aan dat de leiderdorp dat het bestemmingsplan voor de Achthovenerpolder deze kas sen niet toelaat. De gemeente is niet verplicht om het bestem mingsplan te wijzigen, aldus de commissie, die het bezwaar schrift van de architect onge grond heeft verklaard. De Leiderdorpse architect T. Stuivenberg heeft bij de com missie beroep- en bezwaar schriften geen gehoor gevonden voor zijn plan om voor kweker T. de Boer aan de Achthovener- weg een klimaatkas van bijna 1000 vierkante meter neer te zetten. Volgens de juristen van de commissie is het terecht dat de gemeente Leiderdorp hiervoor geen vergunning wil geven, om- De kweker zou onder meer een klimaatkas nodig hebben omdat deze tere planten beter tegen weersinvloeden be schermt dan kassen van een an dere soort. De fractievoorzitters van de Leiderdorpse politieke partijen worden dinsdag 12 april onder vuur genomen tijdens een politiek 'radioca fé' in partycentrum Het Oude Dorp in Leiderdorp. Een panel van regionale en plaatselijke journalisten blikt terug op de beloften van de politiek en zet op een rijtje wat er twee jaar na de verkiezingen van terecht is gekomen. De bijeenkomst duurt van 20-23 uur. voorschoten monica wesseling Wandelschoenen worden ge poetst en ingevet, de knapzak ingepakt, de voeten ingetapt en de kaartèn uitgevouwen. Neder land staat volgende maand in het teken van het wandelen. VW's, natuurorganisaties en wandelverenigingen proberen, onder de noemer 'April Wan- delmaand' niet-wandelaars aan het wandelen te krijgen en wan delaars nog vaker op pad te la ten gaan. April Wandelmaand is onder deel van een drie jaar durende campagne Nederland Wandel- land van de organisatie Toeris me Recreatie AVN. In heel Nederland zijn er honderden wandelingen te maken, een deel ervan begeleid. Voor elke wan deling is een wandelmap te koop en een deel van de op brengst gaat naar het Unicef- sloppenwijkproject Jamestown in Ghana. Aan de wandelactie is ook een fotowedstrijd verbon den. In deze regio kan er komende maand vanuit Noordwijk, Lei den en Alphen aan den Rijn 'ge tippeld' worden. In Leiden zijn tijdens de wandelmaand geen nieuwe wandelingen uitgezet, maar zijn de twee 'bekende' wandelroutes met korting ver krijgbaar. In de eerste en derde week van april zijn 'Langs Leid- se Hofjes", de tweede en vierde week 'In het voetspoor van de jonge Rembrandt', tegen gere duceerde prijs aan te schaffen. Beide wandelingen zijn be schreven in een boekje en zijn (de naam doet het al vermoe den) historisch getint. De toch ten zijn beide vijf kilometer lang en voeren over goed begaanba re paden. De routebeschrijving, com pleet met kortingsbonnen voor koffie met gebak en een lunch, zijn van maandag tot en met zaterdag voor 4,75 gulden te koop bij de Leidse VW aan het Stationsplein. Op tweede paas dag is de VW gesloten. In en om Alphen aan den Rijn kunnen drie verschillende wan delingen worden gemaakt. De Zegerplaswandeltocht is 10 of 15 kilometer lang en voert langs de Zegerplas en het Zegersloot- gebied (langs de Kromme Aar). Op zaterdag 13 april kan er met een gids worden gewandeld. Polders en boomkwekerijen 'kleuren' de Gouwe en Rietveld wandeltocht (16 kilometer lang). De tocht voert door wa terrijk gebied en als het gere gend heeft, zijn laarsen dan ook aan te bevelen. Op zaterdag 6 april 'kan er achter een gids aan gelopen worden'. De kortste wandeling in de Rijnstreek is een historische stadswandeling door Alphen aan den Rijn (5 kilometer). Gid sen wijzen op 20 en 27 april de weg. De wandelingen zijn (zonder gids dan) alle dagen te lopen. Speciaal voor april-wandel- maand is de Alphense WV ook op zondag van 9.30-12.30 uur geopend. Andere inlichtingen of materiaal dan over de wande lingen, zijn op die zondagen niet verkrijgbaar. In Noordwijk kan de eerste week van april het natuurpad Piet Floris door het bos- en duingebied Hollands Duin 'ver- wandeld' worden. Staatsbosbe heer zorgt voor extra informatie over het duingebied waar deze 3,5 kilometer lange wandeling doorheen voert. De week erop (8 tot en met 14 april) staat de historische rondwandeling door Noordwijk-binnen (4 kilometer lang) op het programma. Het nieuwe bloemenpark Bollie's Park ligt aan het 7 kilo meter lange Noordwijkse Groenpad, dat voor de derde week van april op de rol staat. In dit vorige week geopende 'Keukenhofje in het klein' staan tal van bloembollen te pronken. De entree van Bollie's Park is voor wandelaars gratis. De VW Noordwijk biedt het hele jaar door wandelingen aan vanaf de Duinpoort in Noord- wijkerhout. De data hiervan zijn op te vragen bij de VW. In de maanden juni, juli en augustus kan er elke dinsdag onder lei ding van de boswachter gewan deld worden. De start hiervan is op 10 uur op het parkeerterrein van de Duindamseslag in Noordwijk. 35 Tweede-Kamerlid voor de WD, 35(5. Verbugt, komt donderdag 11 ipril naar Leiderdorp. Na afloop van de jaarvergade- te oiing van de plaatselijke WD ?esf(naar verwachting om 21 uur), comt zij praten over de Hoge Snelheidslijn. De komst van de- se lijn kan voor Leiderdorp gro te gevolgen hebben. Iedereen is welkom om naar haar te komen luisteren in par- tycentrum 't Oude Dorp aan de Hoofdstraat 12. Tweede Kamerlid spreekt over HSL Het clubgebouw van de nieuwe voetbalvereniging - die ontstaat na de fusie vanSVLV, SV Voorschoten en Rand stad Sport - valt ongeveer 230.000 gulden duurder uit dan was begroot. WD-raadslid Jonk had gisteren tij dens een vergadering van de commissie financiën veel moeite met die overschrijding. Volgens haar had het nooit zo ver hoeven komen als de gemeente de proce dure rond het clubhuis beter in de hand had gehad. Ze vroeg zich af of het clubgebouw niet een té mooi pand wordt. Ook zette Jonk vraagtekens bij de keuze voor archi tectenbureau Topos. „Het komt wel vaker voor dat dit bureau verkeerd begroot." Volgens wethouder A. Dra- ijer (CDA/financiën) was het zinloos om te zoeken naar de schuldige. „Dat het bedrag veel hoger uitvalt dan de opzet, ligt niet alleen aan het bureau. Er zijn later ele menten bijgevoegd." Volgens de wethouder is het plan vooral duurder geworden omdat op het laatste moment ook handbalclub HW en de atletiekvereniging er voor zieningen krijgen. Bovendien kwamen er later kosten bij voor de de inrichting van het gebouw. Om te bezuinigen besloot de gemeente vervolgens om het gebouw enigzins 'uit te kleden' en één tribune te bouwen in plaats van twee. Ook werd besloten om te wachten met het bouwen van kleedkamers. De sporters moeten zich voorlopig verkleden in porto-cabins. Nog meer besparen was volgens Draijer onmogelijk. „Er heeft zich al een hele uitkleedpartij voltrokken en dat was een moeilijke en pijnlijke operatie. Nog verder gaan kon niet: dan hadden we een totaal ander ont werp van het gebouw moeten laten maken en hadden we onze tijdschema's niet gehaald. De kans dat het hele De voetbalverenigingen SVLV, Randstad Sport en SV Voorschoten vormen vanaf het seizoen 98/99 één club. Deze gaat voetballen in sportpark Adegeest, dat ingrij pend wordt gerenoveerd. De werkzaamheden beginnen in april. Gisteravond gaf de politiek groen licht voor de operatie, waarmee ruim drie miljoen gulden is ge moeid. PvdA-raadslid P. den Hartog en GroenLinks-raadslid S. Harlaar hadden 'niet echt' problemen met de over schrijding van ruim twee ton op het oorspronkelijke be drag. „Zeker als je uitgaat van de vier miljoen op brengst voor de voetbalvelden die vrijkomen in het Van der Hoevenpark", aldus Den Hartog. nJc Een prachtig ge renoveerde boerderij aan de <erkstraat te Hoogmade. De Proeve is onge veer driehon derd jaar oud en e vdoet tegen woordig alleen nog dienst als woonhuis. lass Onze fotograaf Wim Dijkman doorkruist dage- lass lijks een groot deel van de streek om het nieuws voor de krant in beeld vastte leggen. Tijdens die ritten komt hij langs allerlei 'beeldige' plekjes die niet direct hot news rlwj vormen, maar het zeker waard zijn om te pre senteren. Snelkrakers bekennen diefstal hillegom/oegstgeestMet de aanhouding van twee Hagenaars denkt de politie twee snelkraken in kledingszaken in Hillegom en Oegstgeest te hebben opgelost. Het tweetal liep tegen de lamp toen agenten het vorige week in Den Haag betrapte terwijl ze een grote hoeveelheid kleding overlaadde. De kleren bleken te zijn gestolen uit een kledingzaak in Leerdam. Tijdens hun ver hoor bekenden ze ook de snelkraken in Hillegom en Oegstgeest. In Oegstgeest ramden ze op 7 maart met een auto de pui van een zaak aan de Kempenaerstraat. De Hagenaars stalen toen 113 kledingstukken met een totale waarde van 11.000 gulden. Pre cies een week later gooiden ze de ruit in van een kledingwinkel aan de Meestraat in Hillegom. Daarbij gingen ze er vandoor met 60 jassen ter waarde van 6000 gulden. Alphenaar gewond leiderdorp» Bij een botsing op de kruising Laan van Ouderzorg 'en Splinterlaan in Leiderdorp is gistermiddag een 19-jarige Al- phenaar gewond geraakt. De Alphense bromfietser werd op de 1 kruising aangereden door een auto, die werd bestuurd door een ^"^.pe-jarige vrouw uit Leiderdorp. Het slachtoffer liep letsel op aan _n neen knie en een pols en werd daarvoor behandeld in het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp. is Haagse breekt pols nr| wassenaar» Een 80-jarige vrouw uit Den Haag heeft gistermor- »n- gen een pols gebroken bij een ongeval op de Rijksstraatweg in ove Wassenaar. De Haagse liep langs de Rijksstraatweg en schrok van een passerende auto en viel. Zij is opgenomen in het West- :t al, eindeziekenhuis in Den Haag. Jen nag Beroofd van tas wassenaar Tijdens het winkelen in de Wassenaarse Langstraat is een 70-jarige vrouw uit Voorschoten gistermiddag beroofd "'IJlvan haar tas. Daardoor mist zij een portemonnee met ongeveer 'iaa 100 gulden, diverse pasjes en een rozekrans. In een onbewaakt nap ogenblik werd de tas van haar schouder gerukt. De politie is tevreden over de fis. surveillance die het afelopen ziezomer op het water zijn uitge- i. voerd en heeft besloten ook ko- uc-fnende zomer er mee door te ld gaan. Het afgelopen jaar werd AJ|>4 keer gecontroleerd geduren- it-lle 300 uur. De surveillances naaiadden plaats tussen 3 mei en 3 eerfeptember, het grootste deel alsjruim driekwart) op de Kager- 3t plassen. roti De waterpolitie schreef 74 be an keuringen uit, meer dan de helft 5 gd'oor het te hard varen. Twintig maal werd een schipper be keurd voor het varen zonder vaarbewijs. De politie moest ook optreden bij acht aanvarin gen. Behalve bekeuringen deel de de politie tevens 160 waar schuwingen uit. Tijdens de surveillance werd niet alleen gelet op het vaarge- drag, maar ook op milieu-over tredingen. Acht maal werd in samenwerking met de gemeen telijke diensten opgetreden te gen olielozingen, afvalverban- ding en andere overtredingen zoal .het storten van puin. zo Geen horeca in bedrijfspand Touwbaan Ieiderdorp» meente voelt er niets voor om het bestemmingsplan te veran deren. Het pand moet zijn be- drijfsbestemming houden. Het idee was om een multi functionele horeca-gelegenheid fan de grond te tillen in Leider dorp. Met onder meer een res- aurant, een biljart- en pool- Ljuimte, een oefenruimte voor nuziek en een disco. Initiatiefnemer Jeroen Zee uit .eiderdorp had voor dit ambi- ieuze plan al een pand op het iog aan de Touwbaan op be drijventerrein de Baanderij. Het eek een ideale locatie: genoeg jarkeergelegenheid en geen imwonenden die kunnen kla- ;en over overlast. Maar het feest ;aat niet door, want de ge- Staan we hier horeca toe, dan moeten we dat ook doen als an deren met een dergelijke aan vraag komen, redeneert de ge meente. „Dit kan op termijn een ernstige ondermijning van de bedrijfsbestemming beteke pen", aldus de gemeente. Jeroen Zee zit niet bij de pakken neer. Hij gaat op zijn gemak na denken over andere mogelijk heden om zijn ideeën te realise ren. „Ik heb gewoon mijn werk. Maar het blijft wel een doel." Jannie Hoogendam temidden van de artikelen die de laatste tijd over haar boek zijn verschenen. Veel reacties op boek van Jannie Hoogendam over ontvoerde kinderen leiderdorp judy nihof De Leiderdorpse Jannie Hoog endam heeft een roerige tijd achter de rug. Precies een jaar geleden verscheen haar boek 'Littekens in mijn hart' over de ontvoering van haar twee kin deren. Haar toenmalige echt genoot kaapte Juan en Margo 21 jaar geleden bij haar weg en nam hen mee naar Marokko en later naar Spanje. „Het was een beetje een geldcenhuis", blikt Hoogendam terug. Kranten, tijdschriften en televisie bena derden haar voor interviews. „Bovendien kreeg ik brieven uit het hele land van vrouwen die het boek in één adem hadden uitgelezen en het gevoel had den dat ze me kenden. Dat deed me zo goed. Met een aan tal vrouwen correspondeer ik De positieve reacties op haar boek hebben Hoogendam ge sterkt in haar voornemen om te proberen een Spaanse uitgever voor haar verhaal te vinden. „Dat houdt me nu bezig. Het boek móet daar komen, dat voel ik. Ik ben nu nog meer ge motiveerd om het plan door te zetten." Jannie zette haar relaas op papier met maar één doel voor ogen: dat haar kinderen, die nu 23 en 27 jaar zijn en in Spanje bij hun vader wonen, het uit eindelijk onder ogen krijgen. „Het gat van al die jaren van vervreemding is niet te over bruggen, maar het boek kan mijn kinderen opheldering ver schaffen over wat er werkelijk is gebeurd. Misschien dat ze dan anders over me gaan den ken. Ik heb nou het gevoel dat ik voor hen een boze en geme ne vrouw ben." Het gevecht om haar kinde ren terug te krijgen, verloor Jannie op alle fronten. Dat Juan en Margo niet door hun moe der in de steek zijn gelaten, maar door hun eigen vader zijn weggeroofd, weten ze niet. „Ig- nacio en zijn familie hebben de kinderen tegen mij opgezet. Ze zijn helemaal geïndoctrineerd en dat is niet te rechtvaardigen. Op geen enkele manier. Nog steeds vöel ik me daarover machteloos." De zon brak eind vorig jaar even door, toen Jannie op haar antwoordapparaat een bood schap vond van haar zoon Juan. Hij wilde met haar pra ten. Jannie was dolblij („hij noemde me 'Mam'!") maar te gelijkertijd zeer op haar hoede. Vier jaar geleden had Juan ook al eens aangekondigd bij zijn moeder te willen logeren. Dat liep uit op een teleurstelling. Juan kwam wel naar Nederland en Jannie ontmoette hem in derdaad even. Maar Juan be sloot uiteindelijk niet met haar mee naar huis te gaan. Hij kon het niet. Daarna liet haar zoon jarenlang niks meer van zich horen. Tot vorig jaar dus. Na de boodschap op het ant woordapparaat nam Juan weer contact op met Jannie en kon digde hij zelfs aan dat hij de kerstdagen bij zijn moeder wil de doorbrengen. Juan bleek zelfs op de hoogte te zijn van het feit dat zij een boek had ge schreven. Jannie vermoedt dat Juan dit te weten is gekomen via een stel Nederlandse ken nissen, die nog steeds bij Igna- cio in Spanje over de vloer ko men. Lezen kunnen haar kin deren het boek echter niet: bei den spreken geen Nederlands. Jannie stuurde een cheque om de reis mogelijk te maken, knapte de bovenverdieping van haar huis helemaal op voor Juan, maar kreeg geen reactie meer. Medio december had Jannie nog niks gehoord en na lang aarzelen besloot ze haar zoon zelf maar te bellen. „Ik nam eerst twee zenuwpillen. Zo bang was ik om te horen dat het niet door zou gaan, of dat zijn vader aan de telefoon zou komen. De stem aan de andere kant van de lijn zei dat ik ver keerd verbonden was. Terwijl ik zeker wist dat het Juans stem was. Direct daarna probeerde ik het weer en kreeg ik een ant woordapparaat. Ik sprak in: Juan, bel me alsjeblieft terug." En Juan belde terug. Om te zeggen dat hij niet kon komen. „Hij zei dat hij bezig was met een baan en onmogelijk op reis kon gaan. Hij kon verder niet praten. Alles staat in een brief die naar je onderweg is, zei hij." Jannie slikt even. „Die brief moet nóg komen." Jannies hoop is nu gevestigd op een Spaanse uitgever. Ze weet zeker dat haar kinderen het boek willen lezen als het in hun taal verschijnt. „En als ze het hebben gelezen, zijn zij aan zet. Mensen vragen vaak aan mij waarom ik niet meer naar Spanje ga. Maar ik kan mezelf niet aan hen opdringen. Mijn grootste angst is dat ze de deur voor mijn neus dichtgooien."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13